Natuurleven in de Wieringermeer Zaterdag 2 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9968 SPIERPIJNEN in zijn arm genezen De mensch - tijger Het nieuwe land van een anderen kant be~ licht dan gewoonlijk gebeurt KLOOSTERBALSEM Een tekort van zes milliarcL Een boek van dr. Van Schelven VIT ONZE OOST, DE OVERLEVERING IN DE BATAKLANDEN Een medewerker van de „Sum. Post" maakt melding van een typische overlevering onder de bevolking van Boven-Baroes in de Bataklan- den. Wij laten haar hier volgen onder opmerking* dat soortgelijke overleveringen in allerlei varia ties in onzen Archipel en zelfs ook in Europa gesignaleerd zijn. In Boven-Baroes dan, was eens een man, die voor het een en ander vergrijp uit het stamver band gestootén was De man trok zich terug in de bosschen en bouwde daar een hut van niboeng en palmbladeren. Alleen in de schemering, als de geluiden in het bosch schaarscher en schaar- scher werden en de kampongmenschen hun hut ten sloten, bevreesd voor het ongewenschte be zoek van den Koning der bosschen, sloop de verstootene naar de ladangs en stal hier en daar wat mais en knollen, om zijn treurig bestaan wat te rekken. Want als hij betrapt werd,- mocht iedereen hem dooden. Wie toch zou voor hem opkomen? Voortaan had hij kind noch kraai op de wereld. Hij, de vogelvrij verklaarde, had geen rechten en over hem zou de vierschaar van den stam niet gespannen worden I Deze toestand zou echter geen vol jaar duren. Eens kreeg hij bezoek van een tijger, die een doorn in zijn poot had. Het dier smeekte den man met een menschelijke stem, hem van dit lastige en pijnlijke voorwerp te bevrijden. Gedreven door medelijden, overwon de man zijn vrees en voldeed aan het verzoek van den Koning der wildernis En zie nauwelijks was het dier van den doorn bevrijd, of.... er stond daar een beeldschoone vrouw, die hem glim lachend haar hand reikte! Hij trouwde op staan- den voet met haar. En zie, ook op hem sloeg de gave over, om zich naar willekeur in een tijger te veranderen. Het echtpaar kreeg kinderen De ondeugendsten ontvingen deze" gave niet en werden verjaagd naar de menschelijke samenleving. Ze werden mensch, Maar ze wonen nu nog steeds aan den rand der bosschen! En als hun ouders en grootouders in donkere nachten hun gehuil laten hooren, jaagt het bloed sneller door hun aderen, want ze verlangen weer terug naar het leven van vrijheid en ongebondenheid. Het kenteeken van deze menschen is, dat ze geen gleuf op de bovenlip hebben OOK OLIFANTEN WILLEN SPELEN Ook al zijn ze heel groot en log willen de dikhuiden nog graag wel eens spelen. Wat hun speelgoed betreft stellen ze geen hooge eischen. Met een paar boomtakken niet al te dun weten ze zich wonder wel te vermaken zooals bovenstaan de foto laat zien. PLUIMVEE-BEDRIJF, v, GEEN VEERTIG MILLIOEN EIEREN UIT DE MARKT De regeering voorloopig van haar voornemen afgezien. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren" zegt te vernemen, dat de regeering met het oog op de huidige marktprijzen besloten heeft voorloopig af te zien van haar voornemen om in het belang van de eierprijzen 40 millioen eie ren uit de markt te nemen. Omtrent de wijze waarop thans de vervanging van blikvleesch zal worden geregeld staat nog niets vast. Eieren-export naar Duitschland Géldcontingent verhoogd Het geldcontingent voor den export van eieren naar Duitschland is voor de maand Mei 10 pet. hooger dan voor April 1936. NOG EEN LAATSTE ONDERZOEK EN DAN NAAR BUITEN DE Redactie van de Schager Courant heeft me in de gelegenheid gesteld de Wierin- meer eens van een andere kant te be lichten,- dan gewoonlijk gebeurt. Het is niet mijn bedoeling te schrijven over maatschappelijke toe standen; ook niet over de bevolking, die uit bijna alle provincies van ons land op dat betrekkelijk kleine gebied bijeen gekomen is. Dat alles bevindt zich nog te veel in een begin stadium, het is nog niet stevig gegrondvest, en het zal nog wel eenige jaren duren, voordat de Wieringermeer bij al zijn bewoners het gevoel yan „thuis zijn" zal opwekken. Nee, ik zal trachten om de Wieringermeer te leeren zien van een mooie kant, Hoe vaak word ik niet beklaagd, dat ik mijn leven moet slijten in „de Meer", in die doode, verlaten, trieste pol der. En dan spring ik telkens opnieuw op de bres voor die gesmade polder en tracht de men schen te overtuigen, dat ook de Meer zeer veel moois biedt, als men het maar wil zien. Er zijn niet zoo heel veel plekken in Nederland waar we zoo'n vrij uitzicht naar alle kanten op de horizon hebben Het spreekt toch boekdeelen, dat door enkelen de nieuwgebouwde boerderijen beschuldigd worden de horizon in te veel stukken te breken! Waar zijn zoo schitterend de gewel dige wolkenluchten te bewonderen, waar Neder land beroemd om is, als in zoo'n uitgestrekte vlakte? Dit zijn slechts enkele punten, die me zoo voor de geest komen, terwijl ik dit neerschreef. Hoe veel menschen gaan dit niet voorbij, zonder iets van al die schoonheid in zich op te nemen! Voor een zonsondergang gaan talloozen naar ons on volprezen Noord-zeestrand, maar dat men het net zoo mooi in deMeer kan zien daar staat men niet bij stil. Natuurschoon is een eigenaardig iets. Alles, wat om ons heen te zien is, kan men onder na tuurschoon rangschikken. De een geeft de voor keur aan bosch een ander ziet liever uitgestrekte heidevelden; een derde wil de zee zien, terwijl weer anderen niet tevreden zijn of ze moeten de grenzen over, en kunnen dwepen met bergen. Maar ik houd het bij het willen zien van natuur schoon, op welke plek van de aarde we ons ook bevinden. En voor die menschen is ook in de Meer te genieten. Na deze inleidende woorden wil ik een onder deel uit de Natuur lichten, dat me na aan het hart ligt. Ik ben onbescheiden genoeg me als Natuurliefhebber voor te stellen. Ik ben gauw onder de indruk, als ik dingen in de natuur zie, 'die tot ernstig nadenken stemmen. Het wonder baarlijke in het leven van planten en dieren, het zorgen voor het nageslacht, dat we juist nu, in dezen tijd allerwegen tot uiting zien komen. On der de lezers van de Schager zijn velen, die van nabii het landbouwers- of veehoudersbedrijf kennen. Zonder twijfel hebben dezen zich talloo- ze malen verwonderd, hebben iets gevoeld van het geheimzinnige dat het leven toch voor ons is. We weten, dat er iets is, maar kunnen het niet omschrijven, Het is heel gemakkelijk bij voor komende sterfgevallen onder huisdieren als doods oorzaak op te geven; „Hij had gebrek aan asem" of „Zijn hart stond stil", zooals de gewoonte was van een veeverloskundige in de kop van Noord-Holland, maar over het Hoe en Waarom tasten we in het duister. Ook in het vogelleven zijn zooveel momenten, waarop deze vragen zich aan ons opdringen. Ik ken geen schepsels, die door de Natuur Heter en doelmatiger zijn toegerust dan onze gevederde vrienden. Ik zeg met opzet vrienden, hoewel er enkele zijn, die door u met minder vleiende benamingen genoemd zullen worden. En toch houd ik vol: gevederde vrienden. Er is geen vogel, zelfs de doodgewone musch de straat- DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM 'n Pijn om razend Ie worden bij 't bewegen «an den arm „De pijn begon tn mtfn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms Zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan hetlachenGewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al m(]n pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E. v. C. te A. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren achroefdoos 35 ct. Potten; 62^ ct. en 1.04 Ned. Herv. Kerk te Slootdorp De blik verliest zich in den einder der schier onme telijke vlakte van den Wieringermeerpolder, waar boven zoo menigmaal een schitterende en geweldige wolkenlucht valt te bewonderen. jongen onder de vogels, die niet eens in zijn le ven .iets nuttigs doet. En dat kunnen we soms van een mensch niet eens zeggen! Bovendien zijn nuttig en schadelijk zulke moeilijk te om schrijven begrippen, dat het onmogelijk is daar een vaste definitie van te geven. Het vangen van muggen zal toch altijd in het voordeel van de vogels spreken En de jonge musschen krijgen als eerste voedsel: muggen en de larven van allerlei schadelijke insecten! Maar inderdaad is dat maar enkele weken per jaar het geval, en in de overblijvende tijd richten ze zooveel schade aan, dat ze de goede indruk weer hopeloos bederven. Ook in mij zou de musch een slechte advocaat hebben! De musch is onze meest schadelijke vogel. En toch is hij en zijn Zondagsche lente pakje het bekijken en het bewonderen ten volle waard. Heeft wel eens opgemerkt, dat hij boven het- oog een paar heel kleine witte veertjes heeft, die het oog een ondeugende tinteling geven? Overal is gelegenheid musschen te zien, en toch weet ik, dat zulke kleinigheden heel gauw over het hoofd gezien worden. Eerst als ons oog op zulke dingen ingesteld wordt, dan pas is het een genot om alles wat leeft en tiert in de Natuur zelf te gaan bekijken. Ik hoop uw gids te zijn bij enkele tochtjes door de Meer, en u iets te vertellen over het vogelleven in de Wieringermeerpolder. Natuurliefhebber. Over zijn wedervaren in Abessinië. Dr. van Schelven, die bij den overval van roovers op de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis in Abessinië, ernstig werd gewond en van al zijn bezittingen beroofd, legt de laatste hand aan een boek over zijn wedervaren in het woeste land van den Negus. Dit boek, waarin dr. van Schelven verhaalt van al het lief en leed,- dat onze landgenooten in Abes sinië hebben doorgemaakt, zal binnenkort, onder den titel: „Tusschen bommen en roovers, met de Neder landsche ambulance in Abessinië", bij Scheltens en Giltay te Amsterdam het licht zien. De Amerikaansche staatsfinanciën. Admiraal Emery Land heeft voor de begrotings commissie van het Huis van Afgevaardigden een verklaring afgelegd over den tegenwoordigen vloot- bouw der Vereenigde Staten. Op het oogenblik wordt gewerkt aan den bouw van 86 oorlogsschepen, zijnde o.a. 3 vliegtuigmoe derschepen, 3 groote kruisers, 9 lichte kruisers, 13 groote torpedojagers, 14 lichte torpedojagers, 16 duikbooten en 2 kanonneerbooten. Voor het afbou wen van deze schepen zijn nog ongeveer 168 millioen dollars noodig. Met het oog op den politieken toe stand ter wereld wil de admirale staf het volgende jaar nog 12 torpedojagers en zes duikbooten op sta pel zetten. De kosten voor deze torpedojagers zouden 77.556.000 dollar bedragen en voor de duikbooten 36.402.000 dollar. De leider van den geheimen dienst der Marine stelde in het licht, dat de veiligheid van de Ame rikaansche vloot ondermijnd wordt door de agitatie der radicalen. De tweede chef van den admiralen staf, vice- admiraal Taussig, deelde mede, dat de vlootleiding voorloopig geen prijs stelde op het bouwen van luchtschepen. De leider van de marineluchtvaart zeide, dat de Marine op 1 Maart beschikte over 1311 vliegtuigen. Hij verklaarde voorstander te zijn van den aan bouw in den loop van het volgende jaar van nog 333 vliegtuigen; daarvan zouden dan 273 gebouwd worden tei\ vervanging van oude toestellen. Washington. Tn de sanaatscommis sie van financiën heeft de minister van financiën, Morgen tb au, ver klaard, dat het te kort der staatsfi nanciën in dit jaar 5.966.000.000 dollar bedraagt. Het deficit voor 't. volgende jaar wordt geschat op 2.675.000.000 dok lar. De grootte van het tekort van dit jaar wijt Mogenthau aan onvoorziene ver plichting tot uit betaling van den bonus aan de oud strijders. Hij her innerde eraan, Morgenthau. dat Roosevelt in zijn begrootingsboodschap aan het congres uitdruk kelijk heeft verklaard, dat de tekorten van jaar tot jaar kleiner worden. De vlootbouw.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13