Laatste Telex berichten Oostenrijk wapent zich Het Rusthuis Uit onze Omgeving. 25=jari§ ambtsjubileum van den heer L. Bandsma Marktberichten. Schagen. OBLIGATIE LEENING UITGESCHREVEN. De commissie tot stichting van een „Rust huis" te Schagen, heeft in haar gisteren ge- honden vergadering met algemeene stemmen besloten tot daadwerkelijke uitgifte eener obligatieleening van 1130.000.waarvan voorloopig f 120.000.geplaatst zal worden. Met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging is overeenstemming bereikt omtrent de voor waarden dier uitgifte, zoodat de emissie door deze bankinstelling zal geschieden. Het ligt in de bedoeling de inschrijving per 1 Juni a.s. open te stellen met storting per 1 Septèmber a.s. tegen koers van 100 in coupures van f250.f500.en f 1000.De bouw van het Rusthuis wordt opgedragen aan den te Alk maar gevestigden architect Ir. C. Keesman, een oud-plaatsgenoot, indien de leening slaagt. Wij hopen spoedig het ontwerp van de stich ting te kunnen afdrukken en nadere bijzon derheden omtrent inrichting, prijzen enz. te kunnen publiceeren. Het prospectus der lee ning zal binnen enkele weken worden uitge geven, terwijl ook bij advertenties de uit gifte zal worden kenbaar gemaakt. Inmiddels bestaat reeds thans de gelegenheid zich voor eventueele inwoning op te geven. Zij, die zich reeds thans opgeven als toekom stige inwoners, zullen de voorkeur genieten. Voor Schagen zal de stichting van een Rusthuis van zeer groot belang zijn, en wij vertrouwen, dat zéér velen zullen besluiten een of meer obligaties te nemen. Het is voor de geheele streek van belang, dat een derge lijke inrichting tot stand komt, en de mede werking van het publiek is een onmisbare factor. Reserveert daarom reeds nu uw geld om een of meer obligaties te nemen. MEIFEEST. Door den Schager Bestuurdersbond en de afd. Scha- Sen van'de S.D.A.P., werd gisteravond in het Noord- ollandsch Koffiehuis het Meifeest 1936 gevierd. De bezoekers, hun aantal was ditmaal niet groot, waren getooid met een roode tulp, terwijl op de ta feltjes vaasjes met tulpen stonden. Medewerking aan het feest verleenden Janny van Oogen, Frans Nienhuys, de afdeeling Schagen van den Nederlandschen Arbeiderssportbond, onder lei ding van den heer Luc van der Lenden en de Ge mengde Arbeiderszangvereeniglng „Herleving", leider de heer J. Kos, terwijl een strijkje, eveneens onder leiding van den heer Kos, voor muzikale opluistering zorgde. Voorts sprak de partijgenoot E. Vermeer een Meirede uit. De heer H. K. Folkcrts verzocht allèreerst de aan wezigen op te staan en door een oogenblik zwijgen hulde te brengen aan de nagedachtenis van den de zer dagen op 77-jarigen leeftijd overleden heer Dr. Wibaut, om daarna alle aanwezigen, in het bijzonder de medewerkenden hartelijk welkom te heeten en den wensch te uiten, dat men een prettigen avond zou hebben en er van dit Meifeest een goede propaganda zou uitgaan voor het Plan van den Arbeid! in welk teeken de Meifeesten dit jaar staan. Na dit kort openingswoord is het de zangvereeni- ging die onze belangstelling vraagt en „Morgenrood" van Otto de Nobel zingt. Janny van Oogen boeit onmiddellijk met haar ver schillende voorgedragen gedichten, die van propagan- distischen aard zijn, haar gehoor; met groote aan dacht luistert men naar: „Bij den onbekenden sol daat", „Vrede", „De Stal" en „Optocht", welke gedich ten op uitmuntende wijze werden voorgedragen. Ook de Sportbond heeft weer succes met zijn op treden, al zullen ongetwijfeld meerderen met ons eens wat toestelturnen willen zien. In een vurige rede schetst dan de heer Vermeer, secretaris van de Centrale Plan-commissie, de betee- kenis van het Meifeest, de verwording in deze we reld, waar het fascisme in Italië en Duitschland, de brute kracht van hot wapengeweld stelt in de plaats van het recht, om daarna wijzende op onze eigen moeilijkheden, de groote werkloosheid, ons voor oogen te brengen het beeld van het bankroet veroorzaakt door de aanpassingsmethode van onze regecring. De socialistische beweging moet erkennen dat zij een stap is teruggedrongen, onze beweging heeft niet alles kunnen tegenhouden, maar dat zij niet alleen critick kan uitoefenen, doch ook kan aantoonen hoe het wel moet, daarvan is het Plan van den Arbeid een levende getuigenis. De actie voor het Plan is in vollen gang, welbewust toont het aan dat de Sociaal democratie. bereid en in staat is te bouwen in 't al gemeen, werkzaam te willen zijn to algemeen wel zijn en het Plan is tevens het bewijs van verknocht heid aan de democratie. Spr. wekt op stelling te ne men tegen N.S.B. en tegen het communisme, steunt het Plan, dan steunt men de democratie, de vrijheid van denken en doen. Het Plan van den Arbeid is de baken van dezen tijd. niet verder terug, maar om hoog, naar een nieuwe schoone toekomst. Aan het einde van zijn vurig betoog onthult spr. dan de Planvlag van den Schager Bestuurdersbond, de vlag die voortaan vooraf zal gaan in don strijd voor het Plan. Spr, wekt op onwrikbaar trouw te be loven aan het socialisme, op te komen voor den we reldvrede, voor het Plan van den Arbeid. Ook Janny van Oogen en Frans Nienhuys ver schijnen op liet tooneel, terwijl de laatste daarna o.a. op voortreffelijke wijze „Hét Ridderkruis" van Hcnri Barbusse voordraagt. Na de pauze zijn het een paar een-actertjes die de belangstelling vragen, terwijl ook de zangvereeniging zich nog eens laat hooren. In zijn sluitingswoord kon de Voorzitter met recht hartelijk dank brengen voor de verleende medewer king. liet was, zij het dan dat de opkomst tegen viel, een goed geslaagde avond. DEN HELDER Zooals wij reeds in ons nummer van Woensdag J.l. hebben vermeld, vierde de heer L. Bandsma, directeur van den Districts-Arbeidsbeurs te Den Helder op 1 Mei 1936 zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar in dienst van de gemeente Den Helder. Genoemde heer werd reeds des morgens 11 uur ontvangen door de aan den Dienst van Sociale Zaken verbonden ambtenaren, van welken dienst de heer Bandsma Directeur is, en werd hem in een feestelijk versierd kantoor bij monde van den Wet houder van Sociale Zaken, den heer P. A. Smits, namens het personeel een cadeau overhandigd, benevens werd hij aldaar door zijn personeel gefe liciteerd. Tevens werd hem hier door den heer Greijdanus namens de verpleegden van het Ver pleeghuis voor Ouden van Dagen een schemer lampje aangeboden. Des middags om 4 uur had op. het Raadhuis de officieele receptie plaats. Gezien de belangstelling voor deze receptie, kan wel worden aangenomen, dat de heer Bandsma een zeer gezien persoon is in de gemeente Den Helder. Allereerst werd het woord gevoerd door den Bur gemeester van Den Helder, den heer Ritmeester, die er in zijn toespraak op wees, dat de gemeente Den Helder in den heer Bandsma steeds een zeer toegewijd ambtenaar heeft gehad en - de gemeente in hom tevens heeft gevonden een actief burger. Niet alleen door zijn werkzaamheden als ambte naar heeft de heer Bandsma getoond een buiten gewone kracht te zijn, ook heeft hij steeds nevens zijn ambtelijke werkzaamheden steeds zijn krachten gewijd aan de belangen der gemeenten. Het mo nument voor het Nederlandsch Reddingswezen is hiervan een grootsche getuigenis. Namens het gemeentebestuur werd hierbij tevens een serre-ameublement aangeboden. De heer B. dankte hierop met enkele woorden en Sprak de hoop uit nog vele jaren in dienst der ge meente te mogen arbeiden. Hierna verkreeg de heer P. A. Smits, wethouder van Sociale Zaken het woord, die den jubilaris toe sprak in zijn kwaliteit als voorzitter van het Gem. Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, en ande re Commissiën. Ook dit ging vergezeld van het aan bieden van stoffelijke blijken van belangstelling. Vervolgens verkregen nog talrijke sprekers namens verscheidene vereenigingen het woord. Al deze sprekers brachten den jubilaris namens de door hen vertegenwoordigde corporaties dank voor de medewerking welke zij steeds van hem hebben mogen ondervinden, terwijl hun gelukwenschen allen vergezeld gingen van cadeaux en bloemen. De heer Wijker deed hierna voorlezing van een aantal ingekomen telegrafische gelukwenschen, waaronder wij opmerkten een telegram van den di recteur van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling, een telegram van den heer Rijs, namens de agenten der arbeidersbe middeling in het district Den Helder, een telegram van het Bestuur van de Ver. van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon en vele anderen. Aan het einde der receptie dankte de heer Bands ma de verschillende sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem gericht er ALLANTSOOG Burgerlijke stand over de maand April. Geboren: Anna Johanna Anthonia, dochter van M. S. de Wit en V. A. Bakker. Gehuwd: H. J. Rienstra en D. van Twuijver. Ingekomen: Mooij A. van Zijpe, wijk A 69; Mooij Th. van Den Helder; wijk B 85: van der Wal, S.; wijk A 100; Hollander, N.; wijk B 44. Vertrokken: M. Vos en echtgen. naar Den Helder; M. de Haan naar Den Helder; A. Hoornsman en ge zin naar Den Helder; J. Biersteker en gezin naar fcehoorli H OO GW O Tl T) Een vischventer had zijn dricwielige bakfiets op den Mienaklcer aan den kant van den weg gezet, zoo danig, dat het verkeer gemakkelijk kon passeeren. Een passeerende automobilist week niet voldoende uit en reed het karretje aan, met het gevolg, dat dit ernstig beschadigd werd. Tegen den onvoorzichtigen automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noordhol lands Noorderkwartier zal tussclien 20 en 31 Mei a.s. schouw worden gehouden over do perccelcn gras- en ricgewas. W J E R r N G E N J.l. Donderdagavond is de laatste cursus gehou den van jongere werkloozenzorg in kennis van hout gewassoorten en boschbouw. Deze cursus werd gegeven door den heer v. d. Brcmen, vroeger alhier, thans wonende te Slootdorp en opzichter bij Staatsboschbelieer. Het was de heer O. J. Bosker, wethouder onzer ge meente en tevens voorzitter van de commissie voor jongere werkloozenzorg, welke den heer v. d. Bre inen in hartelijke woorden toesprak en hem namens gemeentebestuur en cursisten bedankte voor al het werk wat hij aan den cursus heeft gehad. Het was niet alleen leerzame stof welke is verwerkt, doch de cursussen haden een prettig en aangenaam ver loop. Spr. zegt de cursussen zelf veel te hebben be zocht en dat de leider op eenvoudige wijze de cur sisten veel. kennis wist bij te brengen. Namens de cursisten werd de heer v. d. Bremen een prachtige fauteuil aangeboden. En wanneer er tijd en gelegenheid voor bestaat, zouden allen gaarne nogmaals een cursus willen vol gen. De heer v. d. Bremen bedankte hartelijk voor deze onverwachte attentie en wanneer gewenscht, wil spr. gaarne een vervolgcursus geven. Namens de cursisten werd don voorzitter dank gebracht voor zijn toewijding en verzocht namens de cursisten dank aan het gemeentebestuur te willen overbrengen. TANGEND IJ E Men begint hier van overheidswege nogal nauw lettend toe te zien op de controle in de werkverschaf fing i.c. baggerregeling. Over het algemeen is die controle niet zoo eenvoudig en gemakkelijk, omdat de verschillende slikkers (er zijn er in den drukken tijd heel wat), op zeer verschillende en soms ver verwij derde plaatsen aan het werk zijn. Wil die controle deugdelijk en afdoende zijn, dan zou er wel een con troleur noodig zijn, die daarbij een dagtaak vindt. Daartegen schijnt bij de regeering geen bezwaar to be staan, daar men de gemeente Koedijk verplicht een controleur aan te stellen op straffe van inhouding van subsidie voor de werkverschaffing. ZUIDSCHARWOUDE. Door B. en W. is thans een regeling voor het rou- leeren der arbeiders in werkverschaffing ingevoerd, waarbij om de beurt een derde deel stempelt. Daar door is de moeilijkheid, dat niet alle arbeiders met één bus kunnen worden vervoerd, opgeheven. Deze regeling is met terugwerkende kracht in werking ge treden, zoodat do gedupeerden met de regeling van de vorige week ook zijn geholpen. HEERHUGOWAARD Naar we vernemen zal op Zondag 24 Mei a.s. de opening van het nieuwe sportterrein plaats vinden. Het comité van actie bestaat uit de heeren Burge meester Sutman Meijer, voorz., v. d. Ham, secr., J. Biersteker, P. Bot, As. Groot en dr. Zwartevecn, le den. Onder auspiciën van den heer Sutman-Meijer, bur gemeester dezer gemeente is een harddraverijverecni- ging opgericht, welke zich ten doel stelt wedstrijden op het sportterrein te organiseeren. Leden zijn o.a. de heeren v. d. Ham, P. Bot, K. Oudeman en H. Schouten. Plan is den eersten wedstrijd te houden ter gele genheid van de Zwanner kermis en een tweede in September te laten volgen. AUTOBUS MET BASEBALLSPELERS VER ONGELUKT. Vier dooden, acht gewonden. New York, 2 Mei (ANP). Uit SwanbdVo (N. Ca- rolina) wordt gemeld, dat vier baseballspelers van een hoogeschoolploeg om het leven zijn gekomen en acht anderen gewond, toen hun autobus in bot sing kwam met een met hout beladen wagen. ERNSTIG ONGEVAL IN DEN HAAG. 's-Gravenhage, 2 Mei. Gisteravond omstreeks kwart over 11 heeft op de Hoefkade een ernstige aanrijding plaatsgehad. Op den hoek van de Hoef kade en de Ravensteinstraat onstond een botsing tusschen een bestelauto en den bestuurder van een motorrijwiel, zekeren H. H., 36 jaar oud, die zijn vrouw, de 38-jarige H. V., als duo-rijdster mee voerde. De oorzaak van deze aanrijding zou zijn het te snel rijden door den bestuurder van het motorrij wiel. H. brak zijn linker-schouderblad en klaagde over inwendige pijnen in den rug. Zijn vrouw be kwam een hersenschudding en een ernstige hoofd wond en klaagde eveneens over inwendige pijnen in den rug. Beiden zijn naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. De toestand van den man was hedenoch tend redelijk wel, die van zijn vrouw was nog zor gelijk. WEGENS ONTVOERING OPGEHANFEN. New-York, 2 Mei. Uit Los Angelos wordt ge meld, dat Dugger, de man, die in twee weken tijds te Los Angelos drie vrouwen heeft ontvoerd en aangerand, Vrijdag in de gevangenis van St. Quentin is opgehangen. Hij is de eerste, die krach tens de in Californië geldende Lindbergh-wet, werd terechtgesteld. TERUGKEER VAN KRIJGSGEVANGENEN. Asnncion (Paraguay) 2 Mei (ANP). Vandaag zul len 500 Bolivianen, die sedert 1932 in krijgsgevangen schap hebben verkeerd, naar hun vaderland worden teruggezonden. Hiermede wordt een begin gemaakt met de uitlevering van gevangenen uit den oorlog in den Gran Chaco, welke zoowel over Bolivia als over Paraguay zooveel leed heeft gebracht. Itafiaansche opmarsch gestaakt. Makfoed, 2 Mei (ANP). De voornaamste Italiaan- sche kolonne, welke oprukt naar Addis Abeba, heeft den opmarsch moeten staken, aangezien eerst de ge nie en de werklieden de wegen, welke van het hoog land naar de hoofdstad leiden, moeten verbeteren. Een aantal bruggen moeten worden geslagen en bochten moeten worden verbeterd. De stamhoofden van de Galla's die de laatste twee dagen hun onderwerping hebben aangeboden, deelden mede, dat de Negus het gebied heeft ge- inspecteerd, voor hij naar Addis Abeba terugkeer de. Hij gaf hen wapenen en spoorde hen aan de Italianen tegen te houden, indien mogelijk, en de wegen te vernielen. De Galla's geven er evenwel de voorkeur aan hun wapens aan de Italianen to verkoopen en de wegen waaraan twee jaar gewerkt is, te laten zooals ze zijn. ZEVEN MILLIOEN PERSONEN DOOR DEN HON GERSNOOD BEDREIGD. Sjanghai, 2 Mei (ANP). Zeven millioen inwoners van de provincie Anhoe'ei worden met hongersnood bedreigd ,tengevolge van de droogte. ZURE SCHAGERBRUG.. De heer P. J. Ott, volontair ter gemeentesecretarie, alhier, is geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid in de gemeenteadministratie. Ingezonden stukken. In Octöber komen 15.000 diensU plichtigen onder de wapenen. TVeenen 1 Mei. (A.N.P.) In het een ter gelegenheid van den 1-Mei dag gehouden rede heeft hondskanselier Schuschnigg verklaard, dat de regeering krachtig blijft streven, naar uitvoe ring van het politieke programma van wijlen kanselier Dollfuss. Hij kondigde voorts aan, dat de regeering le gen midden Juni zal overgaan tot inschrijving voor den militairen dienstplicht van de lichting 1915, waarmede men midden Juli gereed zal zijn Op 1 October zullen dan de eerste 15.000 jeug dige Oostenrijkers moeten opkomen om hun dienstplicht te vervullen. Schuschnigg meende op de geruchten omtrent meeningsverschillen in den boezem der regee- ring geen beter antwoord te kunnen geven,, dan te verwijzen naar den uitslag van de te Yorals- berg gehouden verkiezingen, waarbij 80 procent der stemmen werd uitgebracht op do candidaten van de officieele lijst. De Vrijz.-Democraten en de Nationale Ontwapening Z)e afd. Dordrecht zal een actie in de varlij voor nationale ont wapening steunen. De afdeeling Dordrecht van den Vrijzinnig- Democratische Bond heeft in haar vergadering van 30 April besloten onverzwakt in de partij de nationale ontwapening te blijven propagee- ren Bij de samenstelling van een voorlopige can- didatenlijst voor leden van de Tweede Kamer werd rekening gehouden met dit belangrijke on derwerp. Bij voorbaat zegt de afdeeling vollen steun toe aan een reeds in uitzicht gestelde actie in de partij voor de nationale ontwapening en tegen de voorbereiding van den fatalen oorlog in welken vorm ook. EIERVEIL1NG SCHAGEN, 30 April 1936. CORRESPONDENTIE. B. B. v R. te A. P Uw stuk bevat zulke scher pe beschuldigingen, dat wij 't niet kunnen plaatsen. Voor U staat o. i. alleen den weg tot hoogere au toriteiten open, om daar wat U beweert, te bewij zen en dan zal de straf zeer zeker niet uitblijven. RED. N. Niedorp, 30 April 1936. Aan de Redactie van de Schager Courant, DE WERKVERSCHAFFING STAKING. Redactie, Zou U onderstaand willen opnemen in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. Het spreekt vanzelf, dat er op het oogenblik ver schillende bladen zijn, die uit moedwil verkeerde berichten lanceeren in hun bladen over de staking in de werkverschaffing in de Wicringermecr. Het zal goed zijn langs dezen weg daar e.ens iets van te vertellen. Laat ik voorop stellen dat het Comité vol lof was over de juiste berichtgeving in de Schager Cou rant (behalve een paar kleine dingen, wat niet de schuld was van den verslaggever). Er is geweldig veel geschermd met de woorden, een communistische rel, wilde stakng, niet wetend, waarom, onverantwoordelijk, enz. enz., 't één nog erger dan het ander, maar allemaal met de be doeling de arbeiders en het publiek wijs te maken dat men het beste deed om er vierkant tegen in te gaan. Het C. v. A. staat niet onder communistische lei ding of parij, zij waak er juist angstvallig voor, dat partijen er buiten blijven. Zij wil alleen, verbetering van de levensvoorwaarden van de arbeiders, omdat zij de rand van het pauperisme naderen. De alge meene uiting van allen is ook, „er moet iets ge beuren, zoo kan het niet langer." Deze gedachte leeft bij allen cn zoo kon het dan ook gebeuren, dat de staking zoo spontaan was, met alle konsekwen- lies daaraan verbonden. En de argumenten die al- lijd gebruik zijn, vooral bij de vakbonden, van „staking in de werkverschaffing geeft niets, de '•egeering is er blij om als jullie staken, want dan hoeft zij niet meer zooveel te betalen, de regoering heeft er voordeel van, enz. enz., is totaal onjuist gebleken. nu al en eerder ook. Al de conferenties van de vakbonden over al de crisisjaren met de regeering hebben nooit zooveel beweging in den Haag teweeg kunnen brengen als nu die staking ge daan beeft. De papieren vliegen heen cn weer, te lefoons rinkelen van angst, conferenties vinden op korte termijn plaats, aansporingen van de gemeen tebesturen om het werk te hervatten, .politiever- eieren f2.25—2.35, 33 kalkoencieren f4.05. 23 ganzen eieren f7, 11 kievitseieren f5. alles per 100 stuks. HOORN, 30 April 1936. 3 stapels kleine I'abriekskaas f 18, 2 stapels klem® boerenkaas f 18, 2 stapels Boeren Comm. Kaas f20. Aanvoer 7 stapels, wegende 5589 K.G. Handel vlug. MEDEMBLIK. 30 April. ,r Witlof T f 11.20-12.20. II f 6.30—7 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 30 April. Aangevoerd: 125 Kg. nep f 0.60, 750 Kg. uien f ~.S0 —2.90, drielingen f 0.60, grove uien f 2.80, 50 Kg. peen f 2. DEN HELDER. 30 April. Eicrveiling. Aangevoerd: 33228 kipeieren 5254 Kg. f 2.202.30 5557 Kg. f 2.30—2.50, 58—60 Kg. f 2.40—2.60, 61—63 Kg. f 2.50—2.70, 61—67 Kg. f 2.60—2.S0, 760 eendeieren f 2—2.30. ALKMAAR, 1 Mei 1936. Op de heden gehouden Kaasmarkt waren aange voerd 45 stapels, zijnde 95.000 K.G. Fabrickskaas kleine f19.50. Boerenkaas, kleine flS—idem com missie f19.alles per 50 K.G. Handel vlug. LEEUWARDEN, 1 Mei 1936. Graannoteeringen. Inlandsche granen tarwe witte puike geen noteering; Buitenlandsche granen: Gele laplatamais disp. 1.12 boordvrij Leeuwarden; idem 1.05 boordvrij Rotterdam; Russische gerst disp. 1.21 boordvrij Leeuwarden; ïd. 1.13 boordvrij Rotterdam; Noord-Am. lijnkoeken disp. 7.boordvrij Leeuwarden; idem 6.40 boordvrij Rot terdam; idem merk S.K. disp. 6.40 boordvrij R.'dam, sterking om te beletten dat er meer stakers bij ko komen, enz. enz. En ondanks die maatregelen allemaal, breidt de staking zich uit. Het wordt tijd voor de regeering, om ziqh af te vragen of zij hier niet schuldig aan is, hoog tijd. Er is geen dorp hier meer in den omtrek", 'dat niet een schrijven of door mondelinge mede- deeling van den kant van de arbeiders en ook vele bouwertjes en boertjes, hun sympathie met deze staking hebben betuigd. Allen zijn verbitterd tegen, do heerscliers, die hen in dezen noodtoestand heb ben gebracht. Die verbittering richt zich ook nu te- gen de moderne arbeidersbeweging, die hen zoo in den rug aanvalt en vooral op do manier zooals zij aangevallen wordt. In Hoorn is dat op het oogen blik heel erg. Tientallen leden van de moderne beweging, eerder vurige leden, wenden zich vol af schuw daarvan af. Waarom? Omdat die beweging de stakers even fel bestrijdt als de regeering, zoo niet erger. Hier een staaltje van de manier waarop Het Volksblad verslagen geeft. Maandagavond had de Hoornsclie Bestuurders bond een vergadering belegd over „Het werkloos heidsvraagstuk en de staking". ^Aalbers sprak voor het N.V.V. over de algemeens lijnen en Wethouder Plompor (S.D.A.P.) speciaal over wat er in Hoorn gedaan was door het ge meentebestuur. Nu lezen we in Iïct Volk, dat er naar de rede van Plomper aandachtig is geluisterd. Dat is totaal onwaar, het regende interrupties. Do man kon nau welijks tot een eind komen. Aalbers bracht het er even beter af, hoewel hij soms ook onverstaanbaar! was door de vele interrupties van de verg., die zijn; oorzaak vonden in de felle aanvallen op de stakers gedaan in Het Volk en op de wijze waarop Aalbers het vraagstuk van de werkloosheid behandelde. Over dit alles leest men echter niets in liet Volk. De felle aanklacht van de twaalf debaters onder streept iedere keer door de verg. met een luid an- nlaus, leest men van in Het Volk: „Na de rede werd nog een aantal opmerkingen uit de vergadering be antwoord en dan „Het geheel had een rustig ver loop. De waarheid is: dat de debaters op een ma nier werden beantwoord waardoor de heele verg. zoo in opstand kwam, dat tijdens de beantwoording door Aalbers, de verg. als één man opstond en de zaal verliet. Van de vierhonderd menschen in de zaal aanwezig kan men toch gerust aannemen dat er honderd modern georganiseerde» hij waren. Dit alles tezamen noemt Het Volk: „Het geheel had een rustig verloop". Men begrijpt dat de ontstemming onder de modern georganiseerden zeer groot is. Redactie, het wordt al weer lang. ik zal ophouden. Het was alleen maar om even te laten zien, op welke manier Jan Publiek voorgelicht wordt door sommige bladen. -H. TER HAAR.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15