Raad Anna Paulowna De staking in den Wieringermeer Nog steeds onrust in Palestina Duitschland wenscht vrede Vergadering van den Raad op Vrijdag 1 Mei 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; Secretaris de heer C. Keijzer. Afwezig zijn de heeren Kloosterman, wegens onge steldheid, en Kuiken. De notulen worden goedgekeurd onder dankzeg ging aan den Secretaris. Volgt mededeeling van, de ingekomen stukken. Gelezen wordt het verslag van het vervolgonderwijs aan school III, het wordt onder dankzegging voor kennisgeving aangenomen. Tot waarnemend hoofd van school III is benoemd de heer J. J. Zaadnoordijk, terwijl tot kweekeling met akte aan die school is toegelaten de heer Chr. van der Kolk. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De staking in de werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat om 12 uur nog een stuk is ingekomen, afkomstig van een 9-tal ingeze tenen, en waarin adressanten er op wijzen dat het in strijd zou zijn met alle menschelijke en christe lijke gevoelens om de stakers in de werkverschaf- ling aan den honger prijs te geven, doch verzocht wordt middelen te beramen om dit te voorkomen. De Voorzitter stelt voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, omdat dit een zaak geldt, die niet tot de competentie van den Raad behoort, doch door de Regeering en den heer Minister van Sociale Zaken wordt geregeld, en meent hij goed te doen in dit verband lectuur te geven van een bij B. en W. inge komen telegram van den volgenden inhoud: Tewerkgestelden, die eigenmachtig arbeid bij werkverschaffing hebben neergelegd, worden voor onbepaalden tijd uitgesloten. Indien over eenigen tijd hulp onvermijdelijk is, mag deze slechts zeer sober worden verleend in nature op basis aanschrijving 16 December. Minister van Sociale Zaken. Spr. geeft hieraan bekendheid tot ERNSTIGE WAARSCHUWING, omdat het hem bekend is, dat wordt'getracht werkloozen ,die thans trekken, doch die a.s. Maandag weer in de werkverschaffing kun nen worden opgenomen, over te halen ,den arbeid niet te hervatten, doch te gaan staken. Laten die menschen hierbij zijn gewaarschuwd, zij kunnen nu toch weten, wat hen te wachten staat. Met geweld is absoluut niets, maar dan ook NIETS te bereiken en zullen zij door te staken alléén hun gezinnen in armoede en zichzelf in moeilijkheden brengen. Ik hoop dus zeer, dat de vrouwen zoo' verstandig zullen zijn hun mannen tegen te houden, want zij worden de dupe. De Voorzitter licht nog toe, dat het adres werd gebracht door J. K. Davids, die vertelde ook staker te zijn. Spr. doet deze mededeeling omdat hij gister bezoek kreeg van iemand die Maandag aan 't werk moest en kwam vragen wat hij moest doen. Hij wilde 'wel in staking gaan, maar zijn vrouw had gezegd dat hij eerst eens naar den Burgemeester moest gaan. Spr. heeft dien persoon, tenville van zijn vrouw en kinderen, sterk ontraden te gaan staken, want succes kon het niet hebben, wel veel verdriet geven. Spr. waarschuwt nog eens en dan speciaal de onnoozelen, dat zij weten wat er aan vast zit. De heer Van der Ploeg vraagt of de omvang van de staking "zeer groot is. De Voorzitter antwoordt ontkennend, -6 in den Oosthoek en hier een 25-tal. En als spi\ noemt na men als Heijmans en P. Smit, dan moesten de men schen toch weten wat er aan vast zit. De heer Keuris kan zich goed den gemoedstoe stand indenken, want de toestand was den- laatsten tijd slecht., doch staking is niet het middel om ver- ibetering te brengen Een staking is werkverschaf fing is zóó onzinnig; iets anders is als men in een bedrijf dat rendabel is, om een loonstrijd bijv. in staking gaat. Besloten wordt tot wijziging van het Ambtenaren reglement. yastgcsteld wordt een suppletoire begrooting 1935. Benoeming hoofd van school L Door den Voorzitter wordt gevraagd of de raad het kan goedvinden, aan de agenda toè te voegen: de benoeming van een hoofd van school I. De raad heeft geen bezwaar en de Voorzitter deelt mede, hoe de keuze moest worden gedaan uit wachtgelders, hoe pogingen zijn gedaan om die be paling opgeheven te krijgen. Totdat vanmorgen de verblijdende mededeeling kwam, dat de Minister ontheffing heeft verleend van de verplichting om uit de wachtgeldei's te benoemen. De raad gaat in comité. Na heropening wordt de benoeming aan de orde ge steld. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig benoemd de heer C J. Mol, onderwijzer te Helder. Door den heer Dekker wordt gevraagd dezelfde pogingen te doen om ontheffing van de verplichting uit wachtgelders te benoemen te verkrijgen voor Oostpolder. De benoemde blijkt nog ter secretarie aanwezig te zijn en hem wordt, na te zijn binnengeleid, door ■den Voorzitter mededeeling van zijn benoeming ge daan. Spr. hoopt dat de heer Mol hier tot eigen voldoening en tot heil van de school hier werkzaam zal zijn. De heer Mol zegt gaarne de benoeming aan te ne men en belooft zijn best te zullen doen, zich het vertrouwen, dat de raad in hem heeft gesteld, waar dig te toonen. De Voorzitter dankt den heer Hamelink voor de wijze waarop deze het hoofdschap heeft waarge nomen. Tenslotte wil spr. nog een woord van har- telijkcn dank uitspreken aan het adres van den heer Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Den Helder voor de vele moeite en tijd, welke hij zich heeft willen geven bij het bezoeken van sollicitan ten en voor de voorlichting en medewerking, welke het gemeentebestuur in zoo buitengewoon ruime mate van den heer Feringa heeft mogen ondervin den. De heer Hooimeijer dankt B. en W. voor hetgeen zij in het belang van he onderwijs hebben gedaan. De begrooting 1936. Aan de orde wordt gesteld de behanedlingvan de gemeentebegrooting, dienst 1936. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Besloten wordt de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, in het bijzonder belast met de werk zaamheden voor en de controle op de werkverschaf fing en de steunverleening, te bepalen op f 1000, maxi mum f1200; met een vergoeding voor het bezit van diploma f 100. Waar Mej. Haringhuizen tot nog toe een vergoeding van f 50.voor het bezit diploma ontving, wordt ook voor haar deze vergoeding op f100.— bepaald. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de com missie voor plaatselijk schooltoezicht op te heffen en de nog overgebleven commissieleden dank te betui gen voor de bewezen diensten. Geschrapt is de post kosten gebruik schoolbaden en de Voorzitter herinnert er aan dat het Witte Kruis Men schrijft ons uit Wieringenr De oorzaak van de staking door de arbeiders, die te werk gesteld waren in de werkverschaffing, in de Wieringermeerpoledr, is te zoeken in het rouleer systeem (door ons reeds eerder vermeld), dat om bezuinigingsredenen in November 1935 door den Minister van Sociale Zaken is ingesteld. Doordat de arbeiders slechts 8 weken mogen werken, waarna zij I weken moeten stempelen, wordt het werkloozen- subsidiefonds in zekere mate verlicht. Dat nu pas de ontevredenheid der arbeiders tot uiting kwam, is waarschijnlijk te wijten aan het doen ophouden van de kolentoeslag. Dit is de druppel geweest, welke de beker heeft doen overloopen. Op Maandag 27 April ging de nieuwe periode van 4 weken in, waar door een derde gedeelte van de werkende arbeiders hun 4 weken moesten stempelen. Uit protest hiertegen legden Woensdagmiddag een groot aantal arbeiders het wei-k neer. Den volgenden morgen werd op verschillende toegangswegen tot de Wieringermeer door stakers gepost, om ook de an dere arbeiders over te halen, zich solidair te ver klaren. In den loop van den dag groeide het aantal meer en meer, zoodat het aantal stakenden toen on geveer 180 bedroeg. Daar het voor de overgebleven werkwilligen gevaarlijk zou kunnen worden, is Vrij dagsmiddags het werk nagenoeg geheel stopgezet. Een der leiders houdt een toespraak tot de sa mengeschoolde stakers op het Beursplein te Hip- polytushoef. Ook van de ai-beiders, die moesten stempelen voor de rouleering, sloten zich een dertigtal aan. Op an deren, die wel wilden stempelen, werd druk uitge oefend door te posten voor de deuren van het stem pellokaal. Van Wieringen uit werden verschillende andere gemeenten bewerkt. Het. aanvankelijk succes dat soms werd bereikt, is thans voor een groot deel te niet gedaan. Onmiddellijk werden alle arbeiders, betrokken bij de staking voor onbepaalden tijd uit de werkver schaffing geschorst. Slechts een zeer geringe steun zal aan de staken den mogen worden uitgekeerd, ten hoogste 4 gulden per gezin plus 40 cent, per kind per weck, waarvan slechts een klein gedeelte in geld en de rest in bon nen. Bovendien wordt hierbij aan de arbeiders de verplichting opgelegd eiken dag tweemaal te stem pelen. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal in het geheel niets mogen worden uitgekeerd. Tot nu toe heeft slechts 15 pet. aan deze voorwaar de voldaan. Hierdoor is het conflict zeer verscherpt, en zijn ernstige gevolgen te venvachten. In ieder geval hebben de leiders zich door deze actie een zware verantwoording op de hals gehaald. Het aantal bij de staking betrokken arbeiders be draagt thans ongeveer 170, terwijl door een zeventig tal het werk in de Wieringermeer is hervat. Deze kunnen dit nu doen zonder eenig gevaar te loopen, daar door een groot aantal Rijksveldwachters de toe gangswegen -tot. den polder worden bewaakt. Elke samenscholing van arbeiders is verboden. heeft besloten de kinderen gratis te laten baden. Al leen voor het vervoer moet nog een oplossing wor den gezocht. De heer Lubbert wijst er op, dat hem de huidige toestand waarbij de heer De Graaf gemeenteopzich ter is en tevens zelf bouwt, niet bevredigt en spr. vraagt B. en W. of zij aan deze zaak hun aandacht willen schenken. De Voorzitter zegt dit toe. Voor subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur is uitgetrokken f35000. Voor de instelling van een Middenstands-Borgstel lingsfonds voor Hollands Noorderkwartier wordt vooi'gesteld een gift te verleenen van 15 cent per in- wonei'. of btrekend naar 5827 zielen een totaal be drag van f 874.05. De Voorzitter geeft op dit voorstel de noodige toe lichting. De post wordt goedgekeurd. De begi'ooting voor het gi-ondbedrijf sluit tot een bedrag van f 6317.52, voor uitkeering van de gemeen te voor verlies wordt gei-aamd f 4800. Op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting zullen wederom 75 opcenten worden geheven, op de hoofd som der pei-soneele belasting 200 opcenten. De gemeentebegrooting sluit tenslotte met een post: rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuis houding van f 18491.23. De post onvoorzien is. f1500. Er was niet veel aan. Zonder eenige discussie woi'dt dan de begroo'ting met die van het gi-ondbedrijf en het Burgerlijk Arm bestuur onvei'ahderd vastgesteld en we hooren de op- mei'king, dat er op deze maniei', nu van hoogei'hand feitelijk de cijfei's der begx'ooting vooraf worden vast gesteld, niet veel aaxx is. Nten, zegt de Voorzitter, dan hebben we het vroe ger anders meegemaakt, bijv. na een verkiezing, met die algemeene beschouwingen, niet waar mijnheer Keux-is, als men dan met boekdeelen aankwam. Toen was het ook voor B. en W. aardigex-, dan moest er soms gevochten worden. De heer Keuris herinnert aan 21/£ jaar terug, toen de begx-ootingsvei'gadei'ing om 2 uur beginnende, tot 11 uur duui'de. Maar, zegt spr., toen waren de hee ren Kuiken en Smit er ook bij. Bij de rondvraag verlangt niexnand het woord, zoo dat sluiting volgt. Agent van politie door de tram gegrepen. Doodelijk ongeluk in Den Haag. Ver moedelijk aan eigen onoplettendheid te wijten. Gistermiddag omstreeks kwart over twee heeft op de Dierenschelaan te 's-Gravenhage bij de Nunspeetlaan een ongeluk plaats ge had, een menschenleven heeft gekost. De agent van politie de V. is daar door een tramwagen van lijn 6 aangereden en op slag gedood. De geneeskundige dienst heeft het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuid wal overgebracht. Vermoedelijk aan eigen onoplettendheid te wijten. Nader vernemen wij omtrent deze noodlottige aanrijding, dat het slachtoffer, de agent van politie A. de V., per x-ijwiel op weg naar het hoofdbureau was, om in dienst te treden. Hij was in burgerklee- ding. Het vermoeden bestaat, dat hij op een zeker oogenblik omkeek, waardoor hij den motorwagen van lijn 6, bestuurd door den 55-jarigen H. F. J., uit de Fisherstraat, niet zag naderen. De agent kwam van zijn woning in de Harderwijkstraat en is vermoedelijk door eigen onoplettendheid door de tram gegrepen, toen hij over de tramrails naar de Nunspeetlaan reed. Arabieren zullen blijven staken tot het einde van de Joodsche immigratie. Jeruzalme, 1 Mei (A.N.P.) - De Groot-Moefti verklaai'de, dat de Arabieren zullen blijven staken totdat de Joodsche immigratie in Pa lestina zal zijn gestaakt. Hij verklaarde ver der, dat de Mohamedanen en Christenen zich aaneen moeten sluiten om de Zioxiisten te verdrijven. Te Hadera is brand uitgebroken in een fabriek van een joodschen eigenaax-. De aangerichte schade beloopt tienduizend pond. Door kwaadwilligheid van de zijde der Arabieren zijn in de vlakte van Israël en te-Tel Josef branden uitgebx-oken, die de oogsten erx den aanplant van jonge boomen hebben vernield. Te Jaffa moesten twee Arabieren naar het zieken huis worden overgebracht, die door messteken wa ren gewond. Te Jeruzalem is het kalm. Volgens het Joodsche telegraafagentschap zou de opperste nationale Ax-abische raad den Britschen hoogen commissaris een ultimatum hebben gesteld, door hem mede te deelen, dat de ï-aad zou weigeren ondex*handelingen aan te knoopen of de stakings order in te trekken, indien de Joodsche immigratie niet zou worden stopgezet. Te I-Iaifa werden heden vier bommen geworpen. Te Ramleh werd een melkwagen aangevallen en de chauffeur, die kort geleden uit Hongarije was aan gekomen, overleed aan zijn verwondingen. Sedert de onlusten uitbraken, is dit de negentiende Jood, die is gedood. FRANSCHE SCHOONHEIDSKONINGIN ON DERGAAT DE LUCHTDOOP De voor korten tijd terug gekozen Fransche Schoonheidskonigin Jeannine de Laferrière, heeft de luchtdoop ont vangen. Ze wenschte echter haar lievelingshond een trouwe St. Bernard mee te nemen. Hierboven zien wij hoe beiden het valscherm wordt aangebonden. Verstijfd door rheumatiek. Nu alle pijn voor goed verdwenen, Mej. D. L. te IJ schrijft ons: „Ik voel mij verplicht U te schrijven hoezee? Kruschen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 ja* ren heb ik dezelfde werkkring en mijn gezondheid was altijd uitstekend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, ik begreep tei> stond dat dit rheumatische pijnen waren. Ik probeex> de van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen in geadvei'teeixle middelen, maar ten» slotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetei'ing trad bijna onmiddèllijk in en het is mij een groot genoegen, U thans te kunnen mededeelen, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwenen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dagelijksche dosis, mijn ge zondheid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen, Uw wonderbaarlijk Kruschen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen". Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking, waardoo? de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezui- verd en de pijnen vemiinderen om tenslotte geheeï te verdwijnen. Zoo verdrijft Kruschen Salts niet al* leen rheumatische pijnen, maar Uw geheele ge» zondheidstoestand zal door het regelmatig gebx-uik van Kruschexi Salts enorxn verhetex-en. Kruschen' Salts is uitsluitend verkx-ijgbaar bij alle apothekex-s en erkende drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, dö naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam) voorkomt. 1 Mei demonstratie in de Lustgartexi Wegens de uitbi'eiding van het vliegveld Tempel hof, kon gister de groote 1 Mei demonstx-atie niet op het Tempelhofer feld worden gehouden en daarom was de Lustgarten hiertoe uitgekozexi. Duizenden waren hier bijeen gekomexi om de groote rede van den Feuhrer te hooren. In deze rede zette Hitier het huidige Meifeest tegenover het Meifeest van vroegex*, dat werd gevierd in wanorde exx haat, tex-wijl thans alle nationale krachten een zijn. Hij wees verder op de futiliteit uit economisch oogpunt van het bouwen van pyramides, maar de mannen, die vexscheidene duizenden jaren geleden de pyramiden deden bou wen, wisten evenwel wat zij deden. Men moet een groot volk een groote taak geven. Hitier verklaarde verder, dat Duitschland vrede wenscht in het binnenland, om zijn taak te volbren- gen, doch ook naar huiten, aangcziexi van eexi door oorlog vei'scheurd Europa niets te verwachten is. Er zijn politici in Eux-opa, die niet gelooven aan dezen vredeswil van Duitschland. Duitschland wenscht evenwel niets dan vrede en verlangt verder, dat niemand zich in zijn zaken mengt. Hitler vex'klaarde, dat hij geen millioenen mannen behoeft te doen dooden, omdat andex-e millioenen in hem ge looven. Gedurende de laatste drie jaar heeft Duitschland niemand kwaad gedaan en nooit heeft het de gelegenheid laten voorbijgaan anderen de hand te rijken. Het wenscht de zelfde stabiliteit, welke het inwendig heeft tot stand gehx-acht, ook naar buiten tot stand te brengen en het heeft eexx edelmoedig aan bod gedaan, dat geen werk is van jux-isten of advocaten. Het is niets anders dan den wensch om vx-ede en veiligheid te brengen, doch op hetzelfde oogenblik valt men ons aan en beschuldigt men ons Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije te willen aanvallen. Een kleine internationale groep knoeiers maakt deze beschuldigingen, doch des te meer is het noodig, dat het Duitsche volk vast aaneengesloten blijft, dan zullen de andere volkei-en de Hetzers afschudden en zullen zij hegrijpen dat de nationale gemeenschap van het Duitsche volk ook een waarachtige Europee- sche gemeenschap is. Deze rede van den Fuehrer werd herhaaldelijk door bijval onderbroken en de demonstratie werd besloten met het zingen van het volkslied. Gescheurde, kerkklok te Urk Heeft de tand des tijds niet langer kunnen weerstaan. In de toren van de Ned. Herv. Gem. te Urk hangt een zeer oude luidklok, welke de tand des tijds niet langer heeft kunnen weerstaan. Een lange scheur, van de rand tot aan de kroon, heeft haar geluid' doen verstommen. In de gemeente wilde men deze klok niet gaarne missen, en daarom heeft zich een commissie gevoxmd, die gelden heeft verzameld', om het euvel te doen hei-stellen. Den beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, den heer J„ Vincent, is advies gevraagd en deze constateerde dat het eenige middel was de klok te breken en- met bijvoeging van nieuw metaal te doen overgie- ten. Aan de firma Petit en Fritzen, klokkengieters te Aarle, is dit opgedx-agen. Er zal tevens een twee de klok worden bijgegoten, zoodat de gemeente Urk weldra weder een nieuw harmonisch geluid ten gehoore zal krijgen. Aan den heer Vincent is het toezicht opgedragen van een en ander. Kogels afgevuurd op Engelsche torpedojager. Londen. De „Daily Hei'ald" meldt, dat de politie te Cork gisteren een onderzoek heeft inge steld naar aanleiding van een rapport volgens het welk Woensdag t,e middernacht zes schoten werden gelost van de kaden der haven van Coi'k op den Biutschen torpedojager Tenedos. Niemand aan boord werd getroffen. De haven autoriteiten zijn buitengewoon gereserveerd iraet betrekking tot dit incident en ook de admii'aliteit zegt van niets te weten. De woningen van Britsche maidne-officieren te Cobh (het vroegere Queenstown) worden bewaakt. Met betrekking tot de razzia's welke dezer dagen in Ierland worden gehouden, wordt verklaard, dat deze zijn georganiseerd naar aanleiding van on langs gebeurde overvallen, o.m. op vice-admiraal Somerville, die verleden jaar te zijnen huize werd vermoord. VRIJE JACHT OP OLIFANTEN. Aangezien het aantal olifanten snel aangroeit", hebben de autoriteiten in de Portugeesche kolonie in Afrika besloten de olifanten te rangschikken on der schadelijk gedierte, behalve in enkele districten. De jacht hierop heeft derhalve geen bijzondere ver- gunnmg noodig.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16