Voor de Schoonmaak H.H. Hengelaars!!? Addis Abeba het doel KIjKEn is KOOPER bij CLOECK naar M. Klercq Cunerakerk opnieuw geteisterd Hengelen in Amstelmeer De oorlog in flost Afrika De uitvaart van dr. F. M. Wibaut Treurige diefstal Smokkelaars aangehouden Zaterdag 2 Met 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang, -wo. yy68 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels tO.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gewelven naar beneden gestort EEN STEUNPILAAR BIJ RESTAU RATIE-WERKZAAMHEDEN BE- ZWEKEN. PREEKSTOEL EN ZITBANKEN VERNIELD. AR- BEIDERS KONDEN ZICH BIJ TIJDS IN VEILIGHEID STELLEN. Bij het restaureeren van de Cunerakerk te Rhenen, welke in September 1934 door brand werd vernield, is gistermiddag een der steun pilaren, welke in het midden van de kerk staan opgesteld, bezweken. De gewelven erbo ven zijn naar beneden gestort. De preekstoel en een aantal zitbanken zijn vernield. De ar beiders die in de kerk werkzaam waren, on geveer 25 man, konden zich bijtijds in vei ligheid stellen. Daar men nog meer instor tingen vreest, zijn de werkzaamheden in de kerk voorloopig gestaakt, totdat een nader onderzoek zal zijn ingesteld. Met een donderend geraas Nauwelijks hadden de werklieden de kerk verlaten en had opzichter Hendriks nog even den pilaar in oogenschouw genomen of met een donderend geraas, dat ver in den omtrek was te hooren, stortten pijler en gewelf in. Had Hendriks de kerk een seconde later verlaten, dan had hij gisteravond het relaas van de instorting niet meer kunnen vertellen. Steunpilaar, die men juist wilde ver sterken, bezweken. H®t restauratie werk eenige dagen stilgelegd. Omtrent do instorting kan nog het volgende .wor den gemeld: Bij de restauratiewerkzaamheden, die geschieden onder leiding van den architect W. Kromhout uit Voorburg, was men gekomen tot herstellingen aan pijlers en gewelf. Na den hrand, welke het vorig jaar het dak van de kerk verwoestte, heeft men ■een betonnen zoldering aangebracht, welke dus op de pilaren steunt. Nu werd onlangs ontdekt, dat een der pilaren In het schip van de kerk, ter rechterzijde van het preekgestoelte, niet geheel gaaf was. De pilaar werd „ontbolsterd" en bleek toen kleine overlang- sche scheurtjes te hebben. De opzichter van de restauratie-werkzaamheden, achtte herstel hiervan dringend noodzakelijk. Hij ontdekte n.1. dat er werking in den pilaar zat. Klei ne stukjes gruis kwamen af en toe naar beneden, terwijl de scheuren ook grooter werden. Op vier meter hoogte was de pilaar bijna geheel „voos", waarschijnlijk heeft hier vroeger een vier- armige kaarsenkroon gezeten, die later verwijderd is, waarna de daardoor ontstane gaten, niet op Voldoende wijze gestopt zijn. De heer Hendriks, de opzichter, achtte het daarom geraden, den pilaar voorloopig in ijzeren wartels te vatten, om zoo doende de instorting te voorkomen en dan later de gaten met beton en cement op te vullen. Helaas was de toestand van den pilaar reeds zoo slecht, dat gistermiddag de scheuren zienderoogen ver breedden. Het afvallende gruis werd talrijker, zoo dat de opzichter het raadzaam achtte om de werk zaamheden voorloopig te staken. Een deur in de kerk, die geregeld gesloten is, heeft men veiligheids halve opengemaakt, opdat wanneer het neervallend puin den uitweg door den gewonen uitgang mocht .versperren, van deze deur gebruik zou kunnen wor den gemaakt Deze maatregel is niet overbodig ge bleken. De verwoesting ontzettend. De verwoesting in de kerk was ontzettend. Meters hoog lagen brokken steen. De geheele vloer was be dekt met gruis. Van de ingestorten pilaar stond nog slechts een stompje van'1 meter hoogte overeind. Ont stellend is ook, dat de preekstoel, welke zich terzij de van den ingestorten pilaar bevond, nagenoeg ge heel verwoest is. Met dit fraaie preekgestoelte, dat dateert uit het jaar 1676, en altijd een der beziens waardigheden der kerk was, is wel een zeer kost baar stuk verloren gegaan. Gevaar voor verdere instorting. Het is nu verder nog de vraag of het bij deze eene instorting blijft. De betonnen zoldering, die boven het gewelf is aangebracht, steunt nu op een pilaar minder, Zal deze zoldering het uithouden, tot dat een nieuwe pilaar is aangebracht? Veiligheidshalve heeft men de eerste dagen een ieder den toegang tot het kerkgebouw ontzegd. De trilling, die de overgebleven pilaren en wanden beroert en nieuwe instortingen kan veroorzaken, moet eerst tot rust komen, daarna kan men de schade overzien en nagaan, wat er nog gerestaureerd kan worden. Natuurlijk was de verslagenheid bij allen, die bij de restauratiewerkzaamheden geïnteresseerd zijn, groot. De burgemeester van Rhenen, heeft zich al tijd buitengewoon beijverd om geld voor de restau ratie bijeen te brengen. Na dezen slag zal die arbeid wel dubbel moeilijk zijn. Men heeft onmiddellijk het Rijksbureau voor mo- pumentenzorg gewaarschuwd. De architect, de heer Kromhout, die ongeveer een half uur voor de instor ting naar Den Haag was vertrokken, heeft voor zijn vertrek nog eenige aanwijzingen gegeven omtrent het bevestigen van de wartels om den verzwakten pilaar. Het is niet té hopen, dat de restauratie van deze historische kerk, nochdoor technische, noch door »"iancieele omstandigheden moet worden stopgezet. Radiotoestellen in beslag genomen Frauduleuze invoer van toestel len te Venlo Reeds bij 40 be woners het toestel wee/gehaald. Korten tijd geleden werden te Venlo verschei dene radiotoestellen in beslag genomen. Het be trof bier frauduleus ingevoerde telefunkentoe- stellen, die zonder daarvóór de vereischte invoer rechten waren betaald en zonder dat aan de be palingen van de octrooiwet was voldaan over de grens waren gesmokkeld. Bij de ontdekking van dezen frauduleuzen invoer hebben kommiezen in samenwerking met de gemeentepolitie dertien toe stellen in beslag genomen. Deze toestellen, welke aanvankelijk uit de woningen werden verwijderd zijn naderhand in verzegelden staat aan de ei genaars, die veelal te goeder trouw waren, te ruggegeven. Gister is men begonnen met de toestellen op nieuw in beslag te nemen. De apparaten worden thans definitief 'geconfiskeerd, terwijl tégen de bezitters een straf vervolging zal worden inge steld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, be draagt het aantal toestellen, dat op deze wijze in beslag zou genomen worden, te dezer stede en omgeving alleen reeds veertig. VERGUNNING NOODIG. MINIMUM- MAAT DER BAARS 20 c.M. ZIJ KANALEN VERBODEN. Ten aanzien van het hengelen in het Am stelmeer is bepaald dat de ontvanger der re gistratie en Domeinen tegen betaling van f 1.50 vergunning kan verleenen om met één baarshengel in het Amstelmeer te visschen. In de wateren, in open verbinding met het Amstelmeer staande, mag niet worden ge- vischt, terwijl de baarzen, kleiner dan 20 c.M. weder onmiddellijk nadat zij zijn opgehaald moeten worden vrij gelaten. Spoorstr. 8-10, tel. 206, Den Helder I voor bedden, meubelen matrassen, vloerkleeden en gordijnen het aan gewezen adres Meer dan lOOtoonkamers Grootste speciaalzaak van N.-Holl. De zeewier-visschers op Texel En de Zuiderzee-steunwet Vragen van het Kamerlid Drop 'S-Gravenhage 1 Mei De beer Drop beeft tot den minister van Waterstaat de volgende vraag gericht: Kan de minister nog geen gevolg geven aan de op 27 Februari 1936 gedane toezegging, bet op 20 Februari 1936 ontvangen verslag eener bij zondere commissie omtrent de vraag of zeewier- (zeegras) visschers op Texel als belanghebbenden in den zin der zuiderzeesteunwet behooren te worden erkend, ter kennis van de kamer te bren gen, zoodat deze aangelegenheid thans verder kan worden beoordeeld, en eventueel behandeld? DE NEGUS IN BERAAD. VER TREK DER REGEERING UIT DE HOOFDSTAD VERWACHT. ABESSIJNSCHE TROEPEN NAAR HET NOORDEN. De opmarsch van de Italianen in Abessinië gaat op beide fronten onweerstaanbaar verder'en steeds meer naderen ze de hoofdstad Addis Abeba. In een specialen oproep van de Abessijnsche re geering wordt allen lichamelijk geschikten mannen dringend verzocht, heden met mondvoorraad voor .vijf dagen naar het Noorden op te marcheeren, ten einde den Italiaanschen opmarsch naar de hoofd stad te stuiten. Deze mannen zullen worden aange voerd door Ras Getatsjoe. Naar thans vernomen wordt, had de conferentie tusschen den Negus en hét diplomatieke corps ten doel, de voorzorgsmaatregelen te bespreken, noodig voor de bescherming der buitenlandsche onderdanen ingeval de Italianen Addis Abeba binnen zouden rukken. De correspondent van Reuter meent te weten, dat de keizer nog niet besloten heeft wat hij zal doen. Hij zou na zijn lange afwezigheid zeer vermoeid zijn en het valt hem moeilijk een besluit te nemen. De keizer gelooft nog steeds aan het welslagen van zijn zaak. Hij wees erop, dat hij „Abessinië tot den laatsten druppel bloeds" zal verdedigen. Toenemende invloed der sancties. G e n e v e. De Volkenbond heeft gister nieuwe gegevens over den internationalen handel van Ita lië gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de uitwerking der sancties gedurende de maand Februari veel sterker is geworden. De cijfers voor Maart, die nog niet gepubliceerd zijn, zullen, naar vernamen wordt, een nieuwe daling aantoonen. De invoer uit Italië en de koloniën naar 43 landen bedroeg in Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwalite it Geopenddagelijks, ook Zondags Botogr. Atelier Arpad Moldovan Nie uwe N ie do vp Februari 6.737.100 gouden dollars tegen 16.336.90Q gouden dollars in Februari 1935. Geruchten omtrent nieuwe vredesvoor stellen. Addis Abeba. Het gerucht gaat, dat de terug keer van den keizer te Addis Abeba zijn aanleiding zou vinden in nieuwe vredesvoorstellen, waartoe het initiatief van Engeland zou zijn uitgegaan. Men gelooft algemeen, dat de keizerin en de andere leden van de keizerlijke familie zeer bin nenkort Addis Abeba zullen verlaten om naar Je ruzalem te vluchten. Zie pagina 1 van 3e blad De afscheidsplechtigheid in het Concert gebouw. De uitvaart van dr. F. M. Wibaut, den man, die in het gemeentelijk leven van de hoofdstad, maar ook daarbuiten een zoo belangrijke rol heeft ge speeld, is een aangrijpende plechtigheid geworden, waarvan de leiding was toevertrouwd aan de leiding der beweging, waarmee de overledene zoo nauw was verbonden, de S.D.A.P. en de moderne vakbe weging. Deze beide instanties hadden een plechtige af scheidsbijeenkomst georganiseerd in' het Concertge bouw, waar begrijpelijkerwijze geen ruimte was voor de duizenden partijgenooten, en geestverwan ten en ook andere Amsterdammers, die van hun deelneming wilden getuigen. Slechts een kleine tweeduizend genoodigden konden in de groote zaal van het Concertgebouw een plaats vinden, en zoo vulde de ruimte zich vanmorgen tegen half elf met de leidende figuren en het kader van de socialistische beweging in ons land. Aanwezig waren de leden van het partijbestuur en van den partijraad der S.D.A.P., Ie vertegenwoordigers van gemeenteraden, de leden Ier sociaal-democratische Eerste en Tweede Kamer- racties, en de leden van hoofdbesturen en bondsra den der moderne vakbonden en der cultureele orga nisaties van S.D.A.P. en N.V.V. Vroeg in den ochtend was de kist met het stoffe lijk overschot van dr. Wibaut uit het sterfhuis in de Waldeck Pyrmontlaan overgebracht naar het Concertgebouw, waar het stond opgebaard op het po dium op een met zwart rouwfloers omhangen cata- falk. Ook de voorkanl van het podium en de verhoo ging voor het orgel wartr met rouwfloers gedra peerd en de rijen podiumstoelen waren geheel aan het oog onttrokken door een dichte haag van groene palmen, waarvoor, in zwart geschilderde rekken, ter weerszijden van de catafalk, de met zwart crepe be- strikte vlaggen van de onderdeelen der beweging waren geplaatst. De kist zelf was gedekt door het vaandel der S.D. A.P., en voor de catafalk en langs het geheele po dium lagen en hingen de stapels kransen en bloem stukken, die in den loop van den ochtend hierheen waren gebracht. Terwijl wij dit schrijven, neemt juist Ir. Albarda, voorzitter der sociaal-democratische Tweede Kamer fractie het woord om de groote figuur te herdenken, die met Dr. Wibaut aan de arbeidersbeweging is ont vallen. Na hem zal het woord voeren de heer E. Kupers, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het Ne- deiiandsche Verbond van Vakvereenigingen, om den nadruk te leggen op het feit, dat de overledene naast zijn werk op politiek terrein, steeds de groote waar de en beteekenis van een goed gefundeerde vakbewe ging heeft ingezien. Het ligt in de bedoeling dat de leden der socialis tische arbeidersbeweging, die een laatsten groet aan hun overleden voorganger willen brengen, zich op het Museumplein verzamelen en een stoet te vormen, die zich dan tegen half een in beweging zal zetten en opmarcheeren in de richting van de Nassaukade, waarvan zij zich rechts van den weg zal opstellen. Er zullen tallooze vaandels worden meegedragen, waarbij vooral de vaandels der A.J.C. een kleurige noot zullen vormen. Alle vlaggen zullen met rouw- crêpe zijn omfloerst. Als tusschen een uur en half twee de rouwstoet de Nassaukade nadert, voorafgegaan door het mu ziekcorps, dat den naam van den overledene draagt, zullen de vaandels een laatsten groet aan den over leden leider brengen. Ongetwijfeld zullen daarna nog velen zich met bussen en treinen naar Westerveld begeven, waar de crematie hedenmiddag zal plaats vinden, na aan komst van den trein van 15.14 uur. Oude vrouw liet haar gansche bezit, zijnde 1700 gulden, liggen Gisteravond kwam de 73-jarige mej. R.F., wo nende aan den Goudscheweg te Rotterdam in een winkel aan dien weg om eenige boodschap pen te doen. Zij legde haar handtaschje op de toonbank, maar vergat het, toen zij den winkel verliet, mede te nemen. Toen zij even later dit ver zuim bemerkte, keerde zij terug naar den winkel waar zij tot de ontdekking kwam, dat het tascbje was verdwenen. Het bevatte een bedrag van f 1700.bestaande nit tien bankbiljetten van honderd gulden en zeventig van tien gulden. Het tragische van dit geval is nog, dat de vrouw juist plannen had gemaakt zich in een gesticht in te koopen, teneinde een onbezorgden ouden dag te hebben. Een bedrag van 1500 mark in het frame van de fietsen. Venlo 1 MeiNa langdurige nasporingen heb ben Duitsche commiezen aan de grens bij Venlo twee wielrijders aangehouden, die reeds gerui- men tijd van geldsmokkelarij werden verdacht. Toen de beide mannen werden uitgenoodigd om binnen het kantoor te komen om aan den lijve gevisiteerd te worden, werd niets verdachts op hen bevonden. De heide ambtenaren besloten toen de rijwielen der mannen eens grondig te onderzoeken. Tn de buizen van het frame van elk der fietsen hebben de beambten toen een bedrag van vijftien honderd rïjksmark aan Duit sche bankbiljetten gevonden. Een der smokkelaars, die tijdens bet onder zoek der rijwielen, bad staan toekijken, sloeg bij de ontdekking der bankbiljetten eensklaps op de vlucht. Voordat hij de grens echter kon bereiken kon bij worden gegrepen. De smokkelaars zijn gearresteerd en de rijwie len in beslag genomen. EEN REUSACHTIG THEATER Bioscoop-theater met 15.000 plaatsen Moskou Binnenkort zal te Moskou een nieuw bioscoop-theater worden geopend, dai plaats biedt aan 15.000 bezoekers. ...COLPORTAGERELLETJES TE AMSTERDAM... Gisteravond is het op de Prinsengracht bij de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam tot een botsing' gekomen tusschen N.S.B.-colporteurs en politieke tegenstanders. De N.S.B.-ers keerden van een col- portagetocht onder geleide van een aantal agenten naar hun Kringhuis terug. Het was den geheelen avond rumoerig geweest en te ruim kwart over negen groepten naar schatting ongeveer 150 perso nen samen. Zij maakten het de politie lastig en schreeuwden en joelden tegen de colporteurs. Plotseling vlogen er steenen door de lucht. Een agent werd tegen do borst getroffen en liep lichte verwondingen op. Hij trok zijn revolver en loste een schot. Na een charge was de orde spoedig hersteld en konden de colpor teurs hun weg naar het kringhuis voortzetten. Er hadden geen arrestaties plaats. BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN. Gisterenmorgen omstreeks half elf waren twee jongens in een bootje op den Dommel achter het Zwaluw-terrein te Vught aan het spelevaren. Plotseling sloeg het vaartuig om en geraakten de beide jongetjes te water. Een van hen kon zwemmende den wal bereiken, doch het andere, het dertienjarige zoontje van mevr. wed. Camp, verdronk. Om half een slaagde de po litie erin het lijkje op het droge te brengen. EEN VORSTELIJKE GIFT. Sir Herbert Austin schenkt 250.000 pond. Voor wetenschappelijk onderzoek. Londen, Sir Herbert Austin heeft een kwart millioen pond geschonken voor wetenschappelijk on derzoek aan de universiteit van Cambridge. De kanselier van de universiteit, Baldwin, heef? de schenking in dank aanvaard.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1