VROUW W/X\ODR ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. VOOR MOEDER EN DOCHTER. Gekleede japon. VKK 1815. Het model dat deze japon weer geeft kan van fluweel, satin of an dere zijde gemaakt worden en geeft een zeer apart geheel. De hoog geknipte hals is met een smalle bies afgewerkt, nadat de ruimte aan voor- en rugzijde ge lijk verdeeld is. De driekwart lange raglan mouw is over de lengte van de schouders op afstanden van 1 c.M. ingehaald, totdat de vereischte breedte is verkregen, terwijl dë on derkant met een zoom wordt afge werkt, waardoor een elastiek wordt gehaald. Achterbaan uit één deel, terwijl de voorbaan uit twee breedere en één zeer smal tusschenbaantje be staat. Het geheel omsluit de heupen en wordt naar den zoom toe wij der. Bloemen aan de hals. Patronen verkrijgbaar in de ma ten 424446 tegen 58 cent. Gekleede meisjesjurk, 68 jaar. VKK 1816. Voile of waschzijde met een bloe men motiefje is geschikt voor zoo'n uitgaans-jurkje, alhoewel het mo del zich ook leent om van fluweel gemaakt te worden. In dit laatste geval blijven dan echter de beide, met de hand genaaide, oprij gen aan het rokje achterwe ge. Glad bovenstukje met sluiting rugzijde en dubbele kraag; vierkante halsuitsnij ding met kleine rozetten van lint. De on derste kraag bedekt de bovenarm, terwijl een paar lange linten onder de kraag wor den gehecht en over het ruime, ingehaal de rokje vallen. Patronen verkrijgbaar voor 38 cent. BEDJAKJE VOOR KLEINE MEISJES 2—3 JAAR. B 16. Ben. wol: 120 gr. wol en lint voor 2 strikjes. Lengte 32 c.M. Omtrek onder de armen gemeten 35 c.M., lengte mouwnaad 17 c.M. Dikte wol 13 st. in 5 c.M. Uitvoe rige beschrijving f 0.25. KRAKENDE SPIRAALMATRASSEN. Meermalen hoort men huisvrouwen kla gen, dat de spiraalmatras bij de minste beweging een onaangenaam piepend ge luid geeft. Met weinig moeite kan men dit verhelpen door de geheele stalen matras met een doek met petroleum in te smee- ren, en vooral alle deelen te raken, die over elkander gaan. Wellicht zullen enkele deelen een weinig ingedruppeld dienen of met een borstel met olie geborsteld te worden. Men laat de olie inwerken en wrijft de metalen draden met een doek na. Met de linnen dek of couranten afdekken voor men de matras er weer op legt. PRACTISCHE HUIS VROUWEN. Wenken bij 't naaien. Bij het knippen van alle mogelijke klee- dingstukken moet men vooraf met overleg te werk gaan en niet zon der meer de schaar in het goed zetten. De pa- troondeelen worden op de stof gespeld en bij katoenen en linnen weefsels kan men de omtrek natrekken met een radertje. Bij wollen en zijden stoffen rijgt men, knipt men zelf de deelen b.v. dubbel. De stof wordt pl.m. 2 c.M. langs den omtrek groo- ter geknipt dan het pa troon, behalve aan vou wen. Men rijgt langs den omtrek niet steken, die aan den bovenkant een lus te zien geven en met dubbele draad gewerkt worden, daar na trekt men de stof- deelen van elkander en knipt de tusschen- liggende draden door; beide stofdeelen zijn precies gelijk, terwijl rijgsteken aangeven op welke lijn de deelen verbonden moe ten worden. Indien men schuine stofreepen noodig heeft voor af- of tegenbiezen, dan wordt de stof zóó gelegd, dat de lengtedraden langs de breedtedraden komen en men langs deze schuine lijn met een kartonne tje op gelijke afstanden krijtstrepen trekt (kleermakerskrijt). De breedte hangt af NU DE ZON WARMER WORDT.... Het is lente! Allerlei veranderingen zijn er het gevolg van. We worden opgewekt tot nieuwe activiteit, we veranderen onze kleeding, wat oud was, wordt vermaakt, als het eenigszins mogelijk is en wat versle ten is, vervangen door nieuw. Maar ziet u, dit alles kost heel wat hoofdbrekens en dikwijls veel geld, als we het niet op de goede manier doen. Er is eigenlijk maar één manier om het goed te doen, n.1. met behulp van de Voorjaarspremie, die wij voor de lezeressen van dit blad beschik baar stellen. Deze premie is een fraai voorjaarsmode blad. U vindt er van alles in! Een zeer groot aantal modellen, duidelijke, goed be grijpelijke beschrijvingen, prachtige pla ten en gezellige praatjes over alles en nog wat. Recepten vindt men er ook al in en wat het geheel nog meer aantrekkelijk maakt, is de aardige prijsvraag met een groot bedrag aan prijzen. Niemand zal zoo onverstandig zijn, deze premie niet aan te vragen. En het beste is, dat men het nog vandaag doet aan dit adres: Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag. Men sluite dan nog twaalf cents aan postzegels bij (men kan ook twaalf cents gireeren op gironummer 203203 van „Het Practisch Modeblad" en men krijgt deze belangwekkende premie kosteloos toe gezonden. Men verzuime niet deze pracht-premie aan te vragen. JONGENSJAS. VKK 1803. Batiné is zeer ge schikt voor deze jongensjas, die ge voerd wordt met soortgelijke voering van heerenjassen, Het hoogaansluiten- de kraagje is heer lijk warm. Rechte mouwen en dubbele rij knoopen. Ruime rug met ceintuur, die tusschen de zij naden bevestigd wordt. Patronen verkrijg baar voor jongens van 24 en 46 jaar na toezending i van 30 cent. MOEDERS HOEKJE. In de meeste gezin nen wordt steeds ge dacht aan een eigen kamer voor den heer des huizes, hetzij om er zich na het eten rustig terug te trekken, om te studeeren of werken. De kinderen I hebben een deel van hun slaapkamer als speelhoekje ingericht, soms een kleine kamer, die gemist kan worden; ook zij weten: „het is hun hoekje." En de huisvrouw? „Och", zoo zal men wellicht licht verwon derd vragen, „waarom heeft een huisvrouw zooiets noodig, zij heeft de beschikking over 't geheele huis." Zeker, 's morgens en meestal ook 's middags, als alle gezinsleden naar hun werk of naar school zijn, heeft zij de geheele woning voor zich. 's Morgens zijn de meeste huisvrouwen echter druk in de weer en 's middags heeft zij nu eens boodschappen te doen, dan weer moet er een berg verstel- en stopwerk in orde ge maakt worden. Ook huisvrouwen zijn .,wel eens" moe en heb ben behoefte aan rust i „soms" ook wel eens aan alleen zijn. Bij de tegenwoordige kleine behuizing blijft er geen kamer over voor de huis vrouw, dat zou zij zelfs niet eischen, maar waar zij wel prijs op stelt is op: een eigen hoekje, dat heel gemakkelijk voor haar is in te richten met bescheiden middelen. Het meest leent zich hiervoor een hoek in de kamer, en wanneer de timmerman een een voudig tafeltje en boekenkastje maakt, zooals onze afbeelding weergeeft, dan zal menige echtgenoot handig genoeg zijn om van triplex een bankje te maken als hier bij weergegeven is. Het hout kan later ge beitst en gewast of desgewenscht in een mooie kleur gelakt worden. Het beitsen of lakken hangt geheel af van het interieur, waar men het hoekje denkt aan te brengen. Men kan het verder zoo gezellig mogelijk maken door een aar dig kussen op de stoel en op den grond, een schemerlamp, bloemen enz. Zoo'n hoekje, moet als een heiligdom beschouwd worden door de huisgenooten, waar moeder haar huishoudboek bijhoudt, brieven schrijft, leest enz. en waar geen ander gebruik van maakt. Moeders hoekje, het rustpunt van kamer de BEHANDELING VAN KEUKENGEREI. Iedere soort pan moet op de juiste wijze be handeld worden en het is ook nog afhankelijk van de spijzen, die daarin gekookt moe ten worden. Email en alluminium hebben dunne wanden, die vlug verhit worden. Minder gauw warm is aardewerk en ijzerge rei, doordat de wanden veel dikker zijn. Wa terketels zal men nim mer voor een ander doel gebruiken, dan om water te koken, doch ook melk vereischt apa om men dan ook specis van het doel, waartoe de bies gebruikt moet worden. Om af te biezen rijgt men de bies recht op recht, strijkt de naad uit, slaat de rafel om en zoomt de inslag met kleine steekjes op. Knoopsgaten vragen eveneens bijzon dere aandacht en naar gelang van de stof en het doel worden ze gefestonneerd of met dezelfde stof omgewerkt. Men teekent ze met krijt op de stof af, naait een stof- reepje op, haalt dit door de opening van het knoopsgat naar binnen en werkt het volgens de gegevens rechts. pannen, waar- cokers in den handel gebracht heeft. Email en allumini um gebruikt men voor spijzen, die vlug gaar moeten koken, ijzeren pannen daaren tegen zijn speciaal voor het braden van vleesch geschikt. Vroeger gebruikte men veel meer aarde werk-pannen dan thans en speciaal voor gerechten, die een langen kooktijd vra gen, o.a. peertjes. Ook het dagelijks in gebruik zijnde ser vies vraagt zorgvuldige behandeling, even als pannen. Voegt men bij het afwaschwa- ter een weinig borax, dan behoudt het lang een mooien glans, en laat zich tevens gemakkelijk drogen. Leelijke bruine vlek ken op porselein verwijdert men met en kele druppels zoutzuur, die men uitwrijft met een lapje, waarna men warm naspoelt. Steengoed houdt men het best schoon met warm zeepsop onder toevoeging van soda. Pannen, met roetaanslag wrijft men af met courantenpapier, dat men vooraf in vochtige asch heeft gedoopt, daarna in sodawater wasschen. Pannen of aardewerkschotels, die niet volkomen dicht zijn, bestrijkt men met een warme timmermanslijm, laat deze goed opdrogen en de bodem laat geen vocht meer door. Men kan er ook een dun laag je gesmolten was over doen, doch dan kan men de voorwerpen niet meer op een war me plaats zetten, gebruikt ze echter nog voor het bewaren van levensmiddelen. Nieuwe aardewerkschotels of pannen schuurt men uit met heete azijn en water, terwijl men het springen van glazuur voor komt door eerst 1 a 2 dagen koud water in een pan te doen, daarna zet men de pan op een kleine pit met heet, doch geen ko kend water. Gebarsten vuurvaste schotels gaan nog een tijd mee, als men een ijzer- draad om de wanden bevestigt. Vele goede soorten lijm, meestal in tuben verkrijg baar, kan men voor het repareeren van verschillende soorten steen en aardewerk koopen. Mooi porselein van eet-, ontbijt- of thee serviezen moet met zorg behandeld wor den. Vooral het op en af nemen van bor den op stapels geeft krassen, daarom is het goed tusschen de borden flanellen of pa pieren onderlagen te leggen. JURK VOOR MEISJES VAN 2—4 JAAR, VKK 1806. Het allerliefste model letje dat gemaakt wordt van vyella, bedrukt flu weel of flanel heeft een geschulpte bovenpas aan vóór en achterzij de. Midden vóór wordt een klein split je ge maakt, dat met eer knoop en lusje sluit. Aan beide zijden var de schulpen (aan voor- en achterzijde) wordt de ruimteeenige malen onder elkander op ge lijke afstanden inge haald en gesmockt, het geen een buitengewoon aardige garneering geeft Klein omliggend kraag je en blousemouwen met smalle rechte man chetten. Patr. a f 0.38. WIJ ZAGEN gekleede costumes, waarvan de rok zwart was en de manteltjes in een kleur waren uitgevoerd; meermalen hebben deze een schootje, dat achter lang is en naar de voorzijde korter wordt en rondgeknipt is, zoodat de rok te zien komt. Er worden dikwijls lange capes bij gedragen en cein tuurs om het middel van wildleer, terwijl de korte capejes evenmin van het tooneel verdwenen zijn. Zooals ieder jaar in de overgangstijd waar te nemen valt, treedt de combinatie zwart-wit op den voorgrond. Modern zijn de zeer wijde zijden avond mantels met ruime geplisseerde mouwen Over het algemeen zal men veel plissè's op allerlei kleedingstukken toege past zien, zooals bij wijze van geheele strooken onder aan de japon of wel enke le groepen voor en achter. Zelfs zullen kor te geplisseerde manteltjes, upper modern zijn en op overigens gladde japonnen wor den gedragen. Wij zagen in de collectie van Helène Sorbier enkele modellen, die de bijzondere aandacht vroegen, o.a. een hoed, vervaar digd vanNoorweegsch hout, 'n Bre- tonsch model, dat zeer charmant was. Een ander, een toque-vorm van stijf gaas was geheel en al bezet met roode en zwarte bloemetjes van lakleer met hartjes van glinsterende kraaltjes, een beeldje om te zien, dat bij een zwart complet bijzon der mooi zal kleeden. SMAKELIJKE HAPJES. Visch-ragout in schelpen. Men kookt gewasschen en goed schoon gemaakte tong gaar,neemt de visch uit de bouillon, verwijdert graten en verdeelt ze in nette stukjes. Het is even goed mo gelijk om vischresten te verwerken, b.v. schelvisch of kabeljauw. Van 2y2 d.L. visch- bouillonboter en een eetlepel bloem maakt men een dikke saus, voegt er een glas wit te wijn bij en bindt het geheel, wanneer de pan van het vuur is, met een geklopte eierdooier, voegt er tenslotte een weinig citroensap bij en doet de stukjes visch in beboterde schelpen, bedekt ze met de saus en strooit er geraspte kaas overheen, plaatst daarna de schelpen 15 min. in een warme oven, dient ze daarna op. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36. Den Haag (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven. Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „liet Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne dat ook Uw kenissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de véle voordeelen, die een abonnement op leze krant biedt te genieten. MEISJESJURK. G 35. Prijs f 0.25 plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Gekleede jurk voor grootere meisjes met voorstuk van gedeeltelijk opgestikte plooien die echter door plissè's vervangen kunnen worden. Breede platte kraag, die op den rug een puntvorm heeft en evenals de schuine stofreepen er onder met plissè's is afgewerkt. Sluiting middenvoor. Breede manchetten met afgeronde hoeken. Patronen voor meisjes van 1214 jaar. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G 37. Prijs f 0.25 plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Dit model, dat zeer afkleed is zeer ge schikt voor oudere dames en voor gezette figuren. De voorzijde bestaat uit een glad mid denstuk met zijdeelen, die ingerimpeld zijn over de opgaande lijn, niet bij de zijkan ten. De hals heeft een clips of broche als versiering, terwijl de taille 5 c.M. lager valt dan de normale lijn. Het bovenlijf wordt hierdoor langer, hetgeen de silhouet- te zeer ten goede komt. Rugpand en ach terbaan zijn glad. Voorkant rok heeft een middenbaan met verkorte zij banen. Zeer smalle ceintuur met gesp. Patronen In de maten 4648—50 en 52.

Schager Courant | 1936 | | pagina 20