Plaatselijk Nieuws. District Noord-Holland ■®OORTER Heeren-Modes Maakt uw huis gezellig en aan trekkelijk, dat kunt ge met te koopen Engelsche Meubelen bij S Meubelhandel Het aangewezen adres voor allerlei HUIS- en SLAAPKAMER-MEUBELEN Zaterdag 2 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9968 Oranjeavond Fa. G. de Waard van de Kon. Ned. Middenstandsbond. LAAGZIJDE TELEFOON 87 SCHAGEN De voorraden zijn enorm. Donderdagavond had in het N. H. Koffiehuis een Oranjeavond plaats. De heer M. F. de Nooij opende de bijeenkomst met het laten zingen van Psalm 118:14 waarna hij voorging in gebed en eenkort openingswoord sprak waarin hij speci aal den burgemeester van Winkel en den heer Leendertse welkom heette. Hierna werd gezongen het bekende: „Zij zullen het niet hebben". De heer Leendertse kreeg hierna het woord en be gon met te vertellen dat in 1874 het huis Oranje, verschillende mannelijke personen telde doch nog geen 10 jaar later was slechts alleen Koning Willem III over. Deze Koning huwde met Ko ningin Emma en deze vrouw nam het devies van haar man over, Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen. Koningin Emma had het niet gemakkelijk tijdens haar regentschap; er was partijstrijd, het was de tijd van Kuijper, Loh- man, van Houten en Troelstra. En toch was omtrent haar wijze van regeeren geen verschil van meening. Zij zorgde ook voor de opvoeding van haar dochter, zij werd met een alles omvat tende zorg grootgebracht. Koningin Emma was inderdaad een koninklijke moeder. En Koningin Wilhelmina zette de taak van haar moeder voort De Nederlandsche kroon wordt niet door een marionet gedragen maar door een vrouw van karakter door een der schranderste en meest bekwame personen van Europa met eerbiedi ging van de democratische zeden van het Neder landsche volk. Innige verknochtheid en saam- hoorigheid bindt het Nederlandsche volk en Oran je samen een liefde die alle wateren niet kunnen uitblusschen. Juliana is het evenbeeld harer Ko ninklijke moeder en onze prinses heeft bewezen een echte Oranje te zijn die alles voor Neder land wil opofferen. Gelukkig mag Nederland zich dan ook prijzen zulk een Koningin en Prinses te. hebben aldus eindigde spreker zijn gloedvol be toog Ter afwisseling werden dor een kinderkoor eenige Vaderlandsche liederen gezongen terwijl aan Prinses Juliana een telegram werd gezonden ter felicitatie. In de pauze, die nu volgde werden velschillende Vaderlandsche liederen door alle aanwezigen gezongen. Na de pauze werden eenige gedichten ge declameerd waarna door eenige dames en hee- ren het „Wilt heden nu treden" en 't Is Uwe zaak, o Hoofd en Heer" ten gehoore gebracht werd. Door schoolkinderen werden vervolgens eenige liederen gezongen waarna door den heer Visch een slotwoord werd gesproken en deze ver volgens voorging in dankgebed. Deze avond waarvoor veel belangstelling be stond (een 3-tal bussen voerden bezoekers van buiten aan) is uitnemend geslaagd en beteekende een mooi bewijs van de Oranje gezindheid der aanwezigen. UITSLAG VERKOOPING BOERDERIJ In het Noord-Hollandsch Koffiehuis werd Don- derdagmidag ten overstaan van Notaris H. J. van Veen te Zijpe in het openbaar verkocht de kapitale boederij met bijgebouwen, ierkelder enz. en weilanden aan den Belkmerweg nabij 'tZand tezamen groot 4206.90 H.A. en nagelaten door den heer G. Marees De verkooping had het volgende resultaat: Perc. 1 Huis en erf D. Marees te Zijpe voor f 6100. 2 Weiland, H. Konijn - A. Groot voor - 2210.— K 11 Weiland 2629.12 s, 12 Weiland 3363.60 B 4 Weiland, P. Bot, te Heer- Hugowaard 6179.60 5 Weiland. W. Glas Jz, Zijpe 4694.20 6 Weiland, D. Kooij Gz., W. Pee reboom en Jn. Kater te Wie- ringerwaard en Jb. Stammes Jz. te Oudesluis. 429Ö. 55 7 Weiland, P. Schermerhorn te Alkmaar 4919.04 R '10 Weiland, idem 2858.96 55 3 Weiland, H. Dapper te Schoorl en P. Borst Az te Heiloo 789.76 55 8 Weiland idem 4117.20 55 9 Weiland idem 3150.16 55 13 Weiland, KI. Meurs te Winkel 3840.76 i5 14 Weiland, P. v. Trienen te Pur- merend, K. Bakkum te Spier dijk, D.. Ursem, S. Konijn, K. Stammes en Joh. Blank te Heer-Hugowaar d. 938.40 55 ïo Weiland, denzelfden 1353. K 16 Weiland, denzelfden 1306.96 Totaal 52740.76 Bij den inzet werd vorige week" precies het zelfde bedrag geboden, wat zeker wel als een bijzonderheid kan' worden vermeld. GUNNING VAN WERKEN Door de Directie der Nederlandsche spoorwe gen is het afbreken van de takkenbossenloods te Schagen opgedragen aan de fa. Blauboer en van de Hoven te Schagen met toebetaling van een bedrag ad. f 57.- als zijnde het hoogste bod gedaan bij de destijds gehouden openbare aan besteding. IJMUIDEN. SCHAGEN. Steeds brengen wij iets aparts in Een PET die U staat. Een HOED die U kleedt. Koopt U ook zeer voordeelig uit onze groote collectie. PETTEN met rubber klep en zijden .voering, vanaf 65 cent VILT-HOEDEN, vanaf 11.75 PRIMA HAARVILT f 4.50 en hooger. Aanbevelend. THEATER ROYAL. Een boeiend en spannend filmwerk „De hel der dobbelaars", dat deze week in Theater Róyal draait. Een geschiedenis die zich afspeelt in de metropool New York. In het amusementspark op Coney Island, waar de geheel gemoderniseerde gelegenheid „Dan- te's Inferno" drommen bezoekers trekt. Het bouwwerk is echter slecht en onverantwoorde lijk in elkaar gezet, doch Carter koopt de betrokken autoriteiten om, zoodat alles door de vingers wordt gezien en zijn gebouwen veilig worden verklaard. Op zekeren dag gebeurt het onvermijdelijke en honderden, jong en oud, verongelukken, wanneer de fundamenten het begeven en het heele gebouw instort. Carter trekt zich van de catastrophe echter niets aan en gaat onbewogen verderhet was slechts een onderdeel van zijn plannen. Dan krijgt hij een visioen en ziet het hellevuur voor zijn oogen op laaien. Verbazingwekkende, weergalooze, onvergete lijke tafereelen uit de eeuwigdurende hel schieten aan hem voorbij. Geboeid tuurt hij naar dit schouw spel. Hij, de aardszondaar, ziet tien millioen zonda ren zich wentelen in eeuwigdurende kwelling; on telbare schuldigen, bevend voor de meedogenlooze rechtbank: een stroom van dieven door de folterka mers; de verdorvenen in een onophoudelijken vuur regen; huichelaars verterend in een zee van vlam men. Al zijn wandaden staan hem nu helder voor den geest, doch het is reeds te laat om terug te keeren, daar hij voor het gerecht gedaagd wordt in verband met den dood van bouw-inspecteur Harris, die tengevolge van het instorten van „Dante's Infer no" zelfmoord heeft gepleegd. Zijn vrouw bezwaart haar ziel echter met een meineed, om hem voor een langdurige gevangenschap de straf voor zijn vele misdaden te behoeden. Wanneer Carter op haar ge tuigenis wordt vrijgesproken, besluit zij, alhoewel zij hom nog evenzeer liefheeft, hem te verlaten, om haar kind te beschermen tegen zijn verkeerden in vloed. Carter gaat echter op den door hem ingeslagen weg voort en steekt zijn laatsten dollar in het grootste drijvende amusementspaleis, dat de wereld ooit 'aan schouwde. Ook hiermede heeft hij echter geen ge luk. Op den dag, dat het schip zee zal kiezen, breekt er een zeeliedenstaking uit., doch Carter zet zijn zin door en vol passagiers, maar met een ongeschoolde bemanning, voor het grootste deel bestaande uit ha venarbeiders, verlaat het reusachtig drijvende speel huis de haven. Het schip wordt echter" door het noodlot achtervolgd. Door de onvoorzichtigheid van een der passagiers, breekt er brand uit en in een ommezien staat het heele vaartuig in lichtenlaaie. Een paniek ontstaat en de bemanning verlaat haar post, terwijl tot overmaat van ramp een van Carter's trouwe aanhangers hem komt vertellen, dat zijn zoontje aan boord is. Met inspanning van al zijn krachten, slaagt Carter erin, geheel alleen de ma chines verzorgende, het schip varende te houden, zoodat de kapitein, de eenige die op zijn plaats is gebleven, het naar de kust kan sturen, waar alle opvarenden gered worden. Ook Carter wordt, meer dood dan levend, bedekt met brandwonden, aan wal gebracht, waar zijn vrouw hem opwacht. Wanneer hij tot bewustzijn komt, verklaart hij haar, alle stadia van de hel doorgemaakt te hebben, doch dat hij tevens den weg gevonden heeft, om er weer uit te komen. Algemeene vergadering van het district Noord- Holland-Noord van den Kon. Ned. Middenstands bond, op Donderdag 30 April, te 3 uur, in gebouw „De Unie" te Alkmaar. Te ruim 3 uur opende de voorzitter, de heer Nie- stadt deze goed bezochte vergadering en consta teerde met voldoening, dat in het district een actief vereenigingsleven bestond, terwijl regelmatig nieu we afdeelingen werden opgericht en opgenomen in bondsverband. De notulen der vorige vergadering werden onder dankzegging aan den samensteller onveranderd goedgekeurd. De bespreking van de agenda der algemeene bondsvergadering in Utrecht vroeg vervolgens ge- ruimen tijd de volle aandacht. Met de door het Hoofdbestuur voorgestelde contri- butieverhooging, ging de vergadering vrij algemeen accoord. De inschakeling van het behoefte-element bij de wet op de vestigingseischen werd algemeen als nood zakelijk aangevoeld. Vervolgens kwam ter tafel het borgstellingsfonds Noordhollands Noorderkwartier. De voorzitter kon mededeelen dat deze middag de stichtingsacte bij den notaris was gepasseerd, zoodat dit fonds thans officieel en onder goedkeuring van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot stand is ge komen. De heer Niestadt geeft vervolgens nog eens .een duidelijke uiteenzetting van de werkwijze, de tot standkoming van het fonds en de taak welke de georganiseerde middenstand in verband hiermede heeft. Thans reeds zijn 21 gemeenten toegetreden met een kapitaal van meer dan f20.000. Spreker brengt dank aan alle autoriteiten voor de verleen de medewerking en spreekt den wensch uit dat dit fonds vele kleine middenstanders voor totale onder gang mag behoeden. Punt 6 der agenda behandelt het kostenverhaal op den belanghebbenden middenstand ter instandhou ding van den keuringsdienst voor waren (waren\vet( Toen de Regeering het voornemen had deze keu ringsdienst practisch gesproken op te heffen is door den geheelen middenstand ernstig opgekomen tegen een dergelijk voorstel en gewezen op jh&t belang voor ons geheele volk bij de instandhouding van deze zoo uitstekend werkende en voor de volksge zondheid noodzakelijke dienst. Bovendien bewees deze keuring zulke uitstekende diensten aan den bona fide winkelier en werden knoeiers hierdoor ten zeerste belemmerd in hun schandelijke practijken. De Regeering heeft de wenschen ingewilligd en de keuringsdienst is behouden gebleven, maar de kosten worden voor een groot deel afgewenteld op de winkeliers in de consumptiebedrijven. Deze om billijkheid, welke onevenredig zwaar drukt, wordt zeer bestreden en hoewel de keuringsdienst in stand moet blijven, zal getracht worden om een betere rege ling te treffen ten aanzien kostenverhaal. Hierna komt aan de orde het rouleersysteem in de werkverschaffing en de nadeelen hiervan voor den middenstand. Na inleiding door den Voorzitter en de mededeeling dat de in verband met dit sy- steem uitgebroken stakingen enz. niet in het geding dienen te worden gebracht en wij slechts hebben te bespreken de positie waarin de kleine middenstan der ten plattelande is gebracht door deze verlaging der steunnormen, zet de heer Dissel uit Warmen-, huizen uitvoerig de situatie uiteen, aangevuld door den heer Bosker uit Wieringen en den heer Sijbrands, uit Wieringerwaard. Na zeer uitvoerige discussie's is men unaniem van meening dat de positie van den kleinen midden-, stander in vele streken van ons district onhoudbaar wordt, gaat de vergadering met algemeene stem-, men accoord met navolgende motie: Het district N.-Holland-Noord van de Kon. Ned, Middenstandsbond in vergadering bijeen op Don-- derdag 30 April 1936, in gebouw „De Unie" tq Alkmaar, Spreekt hare teleurstelling uit over de gevolgen van het ingestelde rouleersysteem in de werk verschaffing, waardoor de steunnormen uitein- delijk wederom lager zijn gekomen. Met de thans uitgekeerde bedragen is het on mogelijk geworden dat 'n gezin in de meest drin gende behoeften kan voorzien en voor de kleine middenstand ten plattelande is dan ook een on houdbare toestand ingetreden. In verschillende streken van ons district zullen de genomen maat regelen funeste gevolgen voor de kleine midden standers hebben, redenen waarom wij den Mi nister van Sociale Zaken met klem verzoeken, de genomen maatregelen wel te willen herzien, draagt het districtsbestuur op deze motie mid dels het hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond ter kennis van den Minister van Sociale Zaken en van den Middenstandsraad te brengen en gaat over tot de orde van den dag. De rondvraag verliep zeer vlot en te ruim 7 uur volgde sluiting. Des avonds 8 uur sprak vervolgens de heer W, Lubbering, leeraar M.O. Economie, uit Haarlem over „Middenstand en devaluatie". Deze uitvoerige en goed gedocumenteerde causerie was zeer belangwek kend en gaf een goed beeld van de huidige positie van ons land. Speciaal wees de spreker met. nadruk op de oncontroleerbare gevolgen welke devaluatie kan hebben. EEN DER BEKLAAGDEN IN WENDEL-AFFAIRE TRACHT ZELFMOORD TE PLEGEN. New York. Een van de personen, die gearres teerd werden in verband met de ontvoering en mis handeling van Wendel, heeft gepoogd zelfmoord te plegen, na te hebben bekend. Hij trachtte zich in zijn cel op te hangen met behulp van een das. De bewaker bemerkte dit evenwel en sneed hem af.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5