H.H. Hengelaarsl Uil Bergen. Zaterdag 2 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9968 een keurcollectie Hengelsport* PI en Visscherijartikelen 0 Nic. Kossens Naaimachinehandel De groote estafetterit der landelijke ruiters. Alkmaarsche Kaasmarkt. Zitdag te Middenmeer Zitdag te Schagen Vorstelijke geschenken van Sir Henry Deterding JOURNALISTE LEERT VLIEGEN VOOR DE OLYM PISCHE SPELEN. De Zweedsche journaliste, Greta Molander, is bezig te leeren vliegen. Deze ondernemende jongedame zal nJ. tijdens de a.s. Olympische Spelen menigmaal tusschen Berlijn en Stockholm op en neer moeten reizen, om voor haar courant de berichten en foto's zoo spoedig mogelijk over te brengen en ze meende dit niet beter te zullen kunnen doen, dan door de lucht. Duitsche bommenwerper verongelukt 11 DOODEN. München. Het is nu pas bekend ge- worden, dat tijdens nachtelijke manoeuvres, welke op 25 April in de buurt van Ulm zijn gehouden, een groote bommenwerper is ver ongelukt. 11 personen zijn bij deze ramp om het le ven gekomen. Reuter seint uit Berlijn, dat het gerucht dat 15 personen om het leven zouden zijn gekomen bij een vliegtuig-ongeluk nabij Neu Ulm, waar een militair Vliegtuig omlaag zou zijn gestort, hier thans ©enigs zins wordt bevestigd. Men verklaart-, dat verschei dene personen zijn omgekomen bij een ongeluk met een militair vliegtuig, dat nabij de Beiersche grens omlaag is gestort, nu twee dagen geleden. Bijzon derheden worden niet medegedeeld. Het was niet mogelijk iets te vernemen over de identiteit van dé slachtoffers. ^Eeh nafcjonaal-socia.- distisch leider is even-wel-niet nier'bij. - •Officieel is omtrent het ongeluk niets medegedeeld. Zes dooden. Omtrent het vliegtuigongeluk bij Ulm vernemen wij nader, dat een groot bombardementsvliegtuig, dat deelnam aan een luchtbeschermingsoefening, in een straat van Ulm is neergestort. Zes inzittenden kwamen om het leven, terwijl ook een aantal personen, die zich in de straat bevonden, werden gedood of gewond. De autoriteiten willen het ongeluk geheim houden en zelfs de plaatselijke pers mocht niets ervan ver melden. Het feit werd evenwel officieel bevestigd aan den Berlijnschen correspondent van Reuter. Zooals men zich zal herinneren, heeft tijdens de Winter-Olvmpiade een dergelijk ongeluk plaats ge had te München. Nog een tweede vliegongeval. Men vermoedt, dat nog een tweede vliegtuigonge luk heeft plaats gehad, aangezien vernomen wordt, dat majoor Otto von Lichtenfels, drager van het ijzeren kruis, twee dagen geleden tengevolge van een vliegtuigongeval om het leven is gekomen. Na dere bijzonderheden werden niet medegedeeld. Politieke relletjes in de Jordaan. Fascisten en anti-fascisten slaags geraakt. Gisteren zijn in den vroegen morgen tusschen 6 en 7 uur op het Marnixplein en in de 1ste Gouds bloemdwarsstraat een aantal N.S.B-ers, die in de Jordaan pamfletten verspreidden, slaags geraakt met een paar honderd anti-fascisten, die van alle kanten waren komen opzetten. Over en weer werden duchtige klappen uitgedeeld. Ben der N.S.B.-ers kreeg een verwonding aan den rug, hem toegebracht met. een stok, waarin eenige spijkers waren gesla gen. Na door den geneeskundigen dienst verbonden te zijn, werd hij naar een der gasthuizen vervoerd, vanwaar hij zich later naar huis kon begeven. Een vrij sterke politiemacht, die weldra ter plaatse was, heeft met behulp van de gummistok de demon stranten verdreven. Twee anti-fascisten, van wie een in het bezit was van een touw, met knoopen, dat hij vermoedelijk als wapen had gebruikt, terwijl de ander zich op belee- digénde wijze tegenover een agent had uitgelaten, zijn aangehouden en naar het bureau Marnixstraat overgebracht. In de Jordaan en omgeving bleef het nog geruimen tijd vrij rumoerig. NATIONALISME IN EGYPTE. De Wafd eischt bijeenroepen van het par lement. Cairo, 1 Mei (ANP) De Wafdpartij heeft beslo ten het voorstel om den nieuwen Kamer op te dragen kennis te nemen van den laatsten wil van koning Foead inzake den regentschapsraad, te verwerpen. De Wafd verlangt bijeenroeping van het parle ment binnen 10 dagen om een regent te benoemen. Ingeval de regeering weigert, zal de Wafd zelf de Kamer bijeenroepen om een Regentschapsraad te kie zen en de regeering te ontslaan, welke dan vervan gen zou worden door een regeering Nahas Pasja. Naast onze schitterende sorteering NAAIMACHINES, etc., brengen wij voor het komende seizoen welke in prijs en keuze.elders niet te vinden is. HENGELS, reeds vanaf f 0.35, 3-deelig. Snoeren, compleet en per meter., in groote verscheidenheid. Dobbers, Haken, Netten, Lepels, Tjoekvischjes, Paternos ters, etc. etc. VISSCHERIJ-ARTIKELEN: Fuiken- en Lijnenkatoen, Pa- linghaken. Op bestelling leveren wij: Fuiken, Schakels, Zegens, Kruis- netten, Gebben, Lood, Hennepsim, Gachou en wat verder met de visscherij verband houdt. NOORD A 75 SCHAGEN Aan elke Hengelsportvereeniging welke bij ons eenmaal haar inkoopen doet, stellen wij een prijs beschikbaar voor het lid dat over alle wedstrijden in het komende seizoen de grootste baars vangt. RUITERSPORT Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dor „Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijvereeni- gïngen" zal op 5, 6 en 7 Mei een estafetterit worden gehouden, loopende over 2000 km. en waaraan door plm. 100 vereenigingen zal worden deelgenomen. Dag en nacht wordt gereden door de ruiters, die in kokers oorkonden vervoeren, bestemd voor H. M. de Koningin. Er is één hoofdroute n.1. cl. z.g. Groninger^ /foute,:.'' loöpende lfch&a.' dep Duitsche grens dóór Twente' over Wiriteïswijk'" naaiv'de Betuwe en vandaar over Gorcum en Alblasser- dam naar Gouda, Den Haag en Utrecht om ten slotte in Apeldoorn aan tekomen. Te Den Haag (een z.g. knooppunt) sluit ha,n de Noord-Hollandsche route en de Eilanden- route (komende uit Brabant en voerende over deZuid-Hollandsche eilanden en door het West- land) Te Apeldoorn komt tenslotte ook aan de z.g. Friesland-route, die te St. Anna-Parochie een aanvang heeft genomen, terwijl die Noord-Hol land van het Noordelijke punt van Texel vertrekt Precies op de minuut nauwkeurig wordt elke rijvereeniging de starttijd uitgerekend. Op alles is gerekend, De strooken van b.v. 10 rijvereeni- gingen vormen tesamen één étappe, waar èen étappe-leider de leiding van heeft. In totaal zijn er 13 étappe-leiders over alle routes. Met de centrale leiding, die in hotel „De Keizerskroon" te Apeldoorn zetelt die dagen, staan de verschillende étappe-leiders voortdu rend in telefonische verbinding, zoodat men van uit dat eene punt den toestand op alle routes volkomen kan bekeerschen. De tijden van vertrok zijn als volgt: Leens: vermoedelijk in den nacht van 5 op 6 Mei'. St. Anna-Parochie: 6 Mei vanaf het raad huis om 13.40 uur; Genderen: 6 Mei vanaf het raadhuis om 11.25 uur; Cocksdorp: 6 Mei om 10 uur; Aankomst te Apeldoorn, .hotel„De Keizers kroon", 7 Mei om 11 uur 'smorgens. Om half drie zal de laatste ruiter (der plaat selijke rijvereeniging) de oorkonden begeleid door tal van andere landelijke ruiters en autoriteiten ten paleize „Het Loo" aan H. M. de Koningin overhandigen. De oorkonden bevatten betuigingen van hulde en trouw en verknochtheid aan het Huis van Oranje en zijn geschonken door: de Commissa rissen der Koningin in de provinciën Gelder land, Overijssel, Groningen en Drenthe namens de bevolking hunner gewesten; door de Federatie voornoemd namens de landelijke ruiters uit de overige gewesten (met uitzondering van Limburg en Zeeland, waar geen leden wonen). Het zullen dagen van ongeëvenaarde sport worden: van sport in den besten zin des woords, n.1. sport om der wille van de sport waarbij alleen succes kan worden verkregen als een ieder zijn plicht doet. MARSEILLE ZONDER OPENBAAR VER KEERSWEZEN. Ter gelegenheid van den eersten Mei is Marseille yerstoken van autobussen trams en taxi's. Ook de gemeentelijke reinigingsdienst functioneert niet, zoo dat vele straten met uitzondering van de groote ver keerswegen, bedekt zijn met vuil. De markt was zeer vlug. Niet alleen was de hoogste prijs f 19.50 tegen f 18.50 een week te rug, ook de gang lag slechts weinig daar on der. Voor bewaarkaas werd grif f 18 a f 19 betaald, consumptiekaas besomde f 17.50 a f 18. Beneden f 17 was practisch geen kaas te koop en de aanvoer was in een ommezien verkocht. De consumptiekaas vindt in hoofdzaak zijn afzetgebied in het binnenland. Het zijn echter de betrekkelijk geringe pro ductie en de steeds krachtiger wordende vraag voor opzet, die de prijs doen oploopen. De aanvoer was heden te Alkmaar circa 15 pet. lager dan verleden jaar omstreeks deze tijd. De doorsneeprijs lag toen echter in de buurt van f10. Een markter, die vandaag f 17.50 had gemaakt, vertelden ons, dat hij juist voor een jaar met f9.50 was thuisgeko men. In Friesland is de kaasproductie betrek kelijk nog geringer door de enorme hoeveel heden melkpoeder die worden gemaakt en die nog steeds naar Amerika gaan. Alles bijeen lijken de perspectieven voor- loopig nog zeer goed. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Woensdag 6 Mei van 10—12 uur in Caié Smit. Donderdag 7 Mei van 9.30—12 uur, in „De Beurs", bij Boontjes. Sir Henry Deterding heeft aan het Mauritshuis te Den Haag en aan .iet Museum Boymans prachtige meesterwerken uit zijn schilderijenverzameling ten geschenke gegeven. Het Mauritshuis ontvangt drie schilderijen, n.1. het beroemde Oesteretende Vrouw tje, door Jan Steen, vroeger in de verzameling Six, voorts een fraai kabinetstukje van Frans van Mieris, voorstellende een heer en dame bij een oestermaal, en eindelijk een groot zeestuk van Jan van de Cap- pelle, dat algemeen geldt als diens meesterwerk. Het Museum Boymans ontvangt een superieur werk van Gerard Dou, een der meest complete en grootste werken van den meester voorstellende een dame voor haar kaptafel, alsmede een fraai schilderij van David Teniers den Jonge, voorstellende een Dorps feest. Tot nu toe bevonden zich deze kostbare meester werken op het buitengoed van Sir Henry te Ascot in Engeland. Twee der schilderijen zijn door prof. Martin mede naar Holland genomen, de overige zijn reeds ver zonden en zullen zeer binnenkort te bestemder plaatse aankomen. DE BERGER ELFTALLEN OP DE SCHOOL- WEDSTRIJDEN. Drie van de vier bereikten de finale, maar alleen het tweede elftal der U.L.O. behaalde een eersten prijs. Wij vinden het een knappe prestatie, dat van de vier deelnemende Berger schoolelftallen er drie de finale bereikten op de te Alkmaar gehouden school- wedstrijden. Enmet een weinig meer inzicht in de samenstelling der U.L.O.-elftallen, zou ook het eerste elftal der U.L.O.-school gewonnen kunnen heb ben. Want, het had in den eindstrijd zeker geen 3—0 voor de Alkmaarsche U.L.O.- behoeven te wor den, als de voorhoede beschikt had over één speler met overleg en met een schot! Bij de samenstelling van deze ploeg is men blijkbaar van de veronder stelling uitgegaan, dat een paar forsche knapen in den aanval al reeds voldoende was om een overwin ning te consolideeren. Dergelijke krachten mogen in een wedstrijd tegen een zwakkeren tegenstander suc ces hebben, zoodra die tegenpartij technisch de meer dere is, heeft men er niets aan. Dat is wel zeer dui delijk gebleken! Die stoere knapen liepen óf zich zelf voorbij, of strandden op de hechte verdediging der Alkmaarsche U.L.O. Nu willen wij geenszins beweren, dat de Alkmaar- ders de overwinning niet verdiend hebben. Integen deel Zij speelden inderdaad beter voetbal dan de Berger jongens, vooral het plaatsen van den bal en het positie-kiezen waren heel wat beter. Maar daar staat weer tegenover, dat het schieten slecht was en dat de beide Berger backs zoo'n fraaie partij te zien gaven, dat de vijandelijke voorhoede bitter weinig kans kreeg. Jammer dat keeper Honing een bal liet glippen, welke hij al reeds te pakken had en daar door de leiding der Alkmaarders werd vergroot. Trouwens, de doelman maakte niet direct een zeke ren indruk, Het scheen ons toe, dat de zenuwen hem duchtig parten speelden. Zooals gezegd was het backstelletje, bestaande uit Henk Maasen en Arie Urbanus, prima; met de laat ste o.i. als de beste. De middenlinie speelde te veel verdedigend en slaagde er slechts zelden in een aanval op te hou wen. Louis Dames viel jammer genoeg kort na het begin reeds uit. Hij werd vervangen door Frans Mavs, die weliswaar een stugge partij voetbal speel de, maar die in techniek toch te kort schoot. Het zelfde dient gezegd van de beide andere middenspe lers Karei Musch en Korver. Musch werkte als een paard, hij gebruikte ook meer z'n verstand dan in de eerste wedstrijden, maar miste toch de voornaam ste eigenschappen, welke een voetballer tot een nut tigen spil maken. Korver startte steeds te laat en beschikte over geen voldoende soeplesse. Hij kon eenvoudigl niet meekomen en werd dan ook keer op keer gepasseerd. Slechts aan het resoluut ingrijpen van een Henk Maasen is het te danken, dat van dien kant geen ongelukken gebeurden. De voorhoede als geheel bracht er helaas bitter weinig van terecht. Fred Urbanus op den rechter vleugel viel ditmaal tegen en lag herhaaldelijk op den grond. Nu is het waar, dat hij niet den minsten steun had van z'n nevenman, Jan Merijn, die keer op keer knap technisch werk deed, maar die veel te veel teruggetrokken speelde om een schakel te zijn tusschen den vleugelman en den middenvoor. Hij was herhaaldelijk zoek afè.z.'n tegenwoordigheid werd vereischt. Over den middenvoor Blaaüboer schreven we reeds Ons oordeel, dat deze speler alle capaciteiten mist, om deze belangrijke plaats te bezetten, is Donderdag in zeer belangrijke mate versterkt. En dan te beden ken, dat daar vlak naast een middenvoortje in het tweede elftal speelde, die twee juweeltjes van doel punten scoorde, en ongetwijfeld de vele kansen, die Blaaüboer, vooral in de tweede helft kreeg, zeker niet zoo hopeloos om zeep had gebracht. Hoe is 't mogelijk! Kees Zijdewind op de linksbinnenplaats is ons inderdaad meegevallen, al is hij nog veel te onstui mig en zou hij ongetwijfeld meer bereiken, indien hij wat kalmer aandeed. Hij toonde in elk geval, dat hij van goeden wil is en zou, bij oordeelkundige training, zeker een bruikbare speler kunnen wor den. Freek Stroink viel als linksbuiten ditmaal ge ducht tegen; zijn bangheid speelde hem in dezen wedstrijd wel zeer groote parten. Wat het tweede elftal der U.L.O. betreft, kunnen we zeer tevreden zijn. Met 42 werd gewonnen van de stoere Noordscharwouders. En verdiend ook. En die twee doelpunten hadden nog niet eens behoe ven te zitten en waren het gevolg van een veel te ver opdringen der achterhoede. Voor Karei Colnot, die z'n doel keurig verdedigde, en zelfs een tot drie maal toe ingeschoten bal eruit wist te houden, was deze fout wel zeer sneu. Hij stond er eenvoudig machteloos tegenover. Het heele elftal speelde een aardig partijtje, met Dick Beeldman, Zwakman, Strooker en Jan Eriks als de uitblinkers. Maar ook Henk Sweris, Hopman en de kleine den Das deden herhaaldelijk goed werk. De overwinning'kwam op zeer regelmatige wijze en was volkomen verdiend. Eriks scoorde driemaal, waarvan eenmaal uit een strafschop terwijl Leo Swakman met een aardig kopballetje voor het vier de doelpunt zorgde. Het elftal der lagere school ver loor met 30 van het 7e en 8e leerjaar. De jongens speelden niet zoo goed als een week tevoren; er zat bitter weinig verband in. Individueel waren Wolff, Jaap Jansen, Rein Maasen, Kees Schoen en Ellie Koning zeker de beste. Vooral laatstgenoemde is een veelbelovend spelertje. Niettemin is dit elftalletje, waarvan niets werd verwacht, bijzonder meegevallen BERGER SPORTVEREENIGING. Morgen spelen alleen de adspiranten. B tegen Egmondsche Boys A voor de na- competitie en A vriendschappelijk tegen Schoorl A. Morgen is het voor de B-adspiranten van B.S.V. vroeg dag. Immers, om tien uur reeds moet de strijd worden aangebonden tegen de stoere jongens uit Eg- mond. Veel hoop kunnen we de kleine B.S.V.-ers niet geven, zij zijn o.i. physiek tegen de Egmonders niet opgewassen. Laten we hepen, dat de jongens uit Egmond daarmede rekening willen houden en 'niet zoo on-sportief zullen spelen als de vorige week. Vecht ervoor jongens, en zorgt, dat de nederlaag zoo klein mogelijk blijft! De a-adspiranten zullen om twaalf uur een vriend- ■chappelijken wedstrijd spelen tqgen de jongens uit Schoorl. Dat kan een aardige partij worden tus schen twee o.i. gelijkwaardige ploegen. B.S.V. speelt met twee invallers, n.1. op de backplaats en op de rechtshalfplaats. Piet W-ijers is van den rechter vleugel naar achteren verhuisd en Karei ten Brug- cate neemt zijn plaats in de voorhoede in. Kees Huijgens valt in voor Kramer. De elftallen zijn als volgt samengesteld: A.: K. Colnot, doel; G Kuipers en P. Wijers, ach ter; C. Huijgens, J. v. d Plas en R. Maasen, midden; K ten Bruggencate, H. Busselman, J. Eriks, N. v. d. Berg en D. Oosterling, voor. B: D. Bakker, doel; F. Jonker en D. Zwakman, achter; W. Rensink, F. Mays en J. Willig, midden; Jac. Buijs, Th. Kroon, J. Jansen, F. Bas en D. Mosk, voorv

Schager Courant | 1936 | | pagina 9