Laatste Telex berichten Pater Damiaao terug in zijn vaderland De oorlog in flost Afrika De rede van den Duce Auto rijdt trottoir op De tweede ronde der Fransche verkiezingen Nationale overwinning in Egypte li lilt siiit Uit onze Omgeving. Sluiting Kaasfabriek «Nooit Gedacht" Grootsche huldiging. ANTWERPEN, Zondag: Pater Damiaan de Veuster, de melaatsche apostel uit de congregatie van de Paters van de H. Harten in België, heeft thans zijn laatste x-ustplaats in zijn vaderland gekregen. Vrij wel onopgemerkt girtg hij als missionaris weg, met grooten luister en vorstelijk eerbetoon is zijn stoffe lijk overschot er weergekeerd. Het was de sprekende dank voor een heldhaftig voorbeeld van dienende naastenliefde, welke thans tot uiting kwam. In de negen jaar, dat pater Damiaan in de 'missie van de Hawaii-eilanden werkte, had hij kennis ge kregen van de verschrikkelijke toestanden, zoowel op lichamelijk als geestelijk gebied, welke heerschten op het afgelegen eiland Molokai, waar de melaatschen van de eilandengroep werden verzameld.. Op zijn verzoek kreeg pater Damiaan van zijn bis schop verlof om zich te wijden aan de zielzorg on der deze uitgestoolenen der maatschappij. In de len to van 1873 begon hij hier als eenig priester een bo- venmenschelijke taak. Met ontembaren ijver en naastenliefde voorzag hij in de maatschappelijke en levensbehoeften van de geteisterde menschen, maar bovenal zorgde hij hun zieleheil te bevorderen. Na twaalf jaar zwoegen werd pater Damiaan zelf door de melaatschheid aangetast, doch niettemin arbeid de hij nog vier jaar door. Op 15 April 1889 heersch- te er diepe rouw op Molokai: pater Damiaan was gestorven. Zijn werk' was tot het eiland beperkt gebleven. Maar de wereld had kennis genomen van hetgeen er was verricht en religieuzen stonden klaar om den arbeid van den melaatschen apostel voort te zetten. België heeft verlangd om het stoffelijk overschot van den held van Molokai, wiens werk blijvende be wondering heeft gewekt bij allen, die er van kennis namen, weer in vaderlandschen bodem te doen rus ten. Met grooten weemoed hebben de melaatschen aan den anderen kant van den aardbol afstand ge daan van hun vader. Over verre zeeën droeg het Belgische Schoolschip „Mercator" het hulsel naar de lage landen, die zich opgemaakt hadden voor een grootsche ontvangst, welke vandaag plaats had. Uit Oost- en West-Zeeuwscli Vlaanderen, van de Zeeuwsche eilanden en uit West-Brabant waren des ochtends duizenden naar Walsoorden gekomen, waar de „Marcator" voorbij voer. De Mercator meerde daar aan de van Dyckkaai fe Antwerpen, Op een tribune hadden hier plaats genomen de leden van het corps diploma- tique, del eden der volksvertegenwoordiging, een vijftal Ministers Van Staat, de Amerikaansche Ambassadeur en de hooge geestelijkheid, de gouver neurs van Belgisch Brabant en Limburg, de re- geeringscolleges, de vertegenwoordigers der Kamers van Koophandel, kortom alle autoriteiten van stad en land. De kist met het stoffelijk hulsel van pater Damiaan werd door de cadetten van de Mercator van boord gedragen, ontdaan van de driekleur, welke haar gedekt had, waarna kardinaal van Roey de baar zegende. De koning begroette daarna het overschot. Het stoffelijk hulsel van pater Damiaan is in den loop van den avond naar Leuven vervoerd. Op den weg daarheen had te Tremelo, de geboorteplaats van pater Damiaan, nog een korte huldiging plaats. Maandag zal de plechtige bijzetting plaats hebben. DE NEGUS BEGREEP DAT ALLES VERLOREN WAS. DJIBOETL i Mei (A.N.P.) De Negus heeft Abessinië verlaten, omdat hij begreep, dat voor hem alles was verloren. Na den nederlaag aan het Tigre-front en de val van Dessie, welkè voorname lijk was te wijten aan den opstand van de Raias Gallas in de provincies Yejoe en Wollo, wilde de Negus nog den weg naar Addis Abeba versper ren. Hij kwam evenwel tot de bevinding dat de men schen vermoeid en gedemoraliseerd waren. De sol daten keerden in lompen en zonder wapenen naar Addis Abeba terug, waar zij in de straten om een stuk brood bedelden. De Negus ondervond zulke moeilijkheden bij het formeeren van troepen om den weg naar Addis Abe ba te versperren, dat hij besloot naar de hoofdstad te rug te keeren. In de provincie Salale, ten noorden van Addis Abeba, werd de Negus herhaaldelijk met geweerschoten ontvangen. Na zijn terugkeer in de hoofdstad, namen de zaken een zoo ernstige wen ding, dat hij besloot zijn familie naar Djiboeti te zenden en aangezien voor hemzelf het gevaar ver meerderde, zonder het land hiermede te helpen, be sloot hij eveneens te vertrekken. Tezamen met Dedjas Igazoe de Fitaorari Berroe, Suetta en Herroei, Minis ter van buitenlandsche Zaken Ras Kassa, Ras Gue- tatsjoe, Dedjas Haile Selassie, de oom van den Negus, Balatsjo, Atto Lorenzo en Ras Heiloe, die sedert het verraad van 1930 gevangen werd gehouden. Zaterdagoohtend vertrok hij uit Addis Abeba. In een ministerraad, welke Zondagochtend werd gehouden, is gratie verleend aan Ras Hailoe. Volgens de laatste berichten bevindt de niet-ge- motoriseerde Italiaansche kolonne zich voor de poorten van Addis Abeba. De mannen wachten op Rome In zijn gistermorgen Mi het overhan digen der landbouwprijzen uitgesproken rede wees Mussolini er op, dat deze dag in de geschie denis van Italië bekend zal blijven, omdat de pogingen van het Italiaansche volk zijn bekroond Minstens 400.000 van het halfmillioen soldaten dat wij in Afrika hebben geconcentreerd, aldus, de duce, zijn boeren. Onder het strijden hebben zij nooit nagelaten den grond te beoordeelen en de aarde te betasten om een vergelijking te ma ken tussclien Italië en Ethiopië en de mogelijk heid om naar deze ontvolkte gebieden onze prachtige en vruchtbare Italiaansche landbouw- gezinnen over te brengen. Beïanarijke verklaring van Mus solini verwacht. Rome De zitting van de kamer die heden zal plaats vinden en waarop de afgevaardigden in de fascistische uniform zullen verschijnen zal per radio worden uitgezonden. Hierin ziet men een bevestiging van de verwachtingen, dat Mus solini belangrijke verklaringen zal afleggen. Gis ter zijn op alle belangrijke punten in de hoofd stad luidsprekers geplaatst om de verzamelde fascisten in de gelegenheid te stellen de woorden van den duce aan te hooren. Bejaard echtpaar aangereden. Be vrouw in- het ziekenhuis over leden. Lieden Zondagochtend te ongeveer elf uur reed de heer Van P. uit Leiden met een perso nenauto op de Breestraat, ter hoogte van het voormalige stadhuis. Uit de richting Den Haag kwam een tram, juist op het oogenblik, dat van de andere zijde ook een auto naderde. De heer van P. wilde met zijn auto tusschen de tram en de auto doorrijden, doch hij verloor de macht over zijn stuur en botste, na het trottoir te zijn opgereden, tegen de winkelruit .van het bloemen magazijn van den heer Hosman. Op het trottoir bevindt zich, juist voor deze winkel, een tram halte, waar de heer en mevrouw Verhoeven, wo nende aan de Beestenmarkt stonden te wachten op een tram. die hen naar Den Haag zou bren gen. Beiden geraakten bekneld tusschen de auto van den heer van P. en den gevel van het bloe menmagazijn en werden ernstig gewond. Na door den eerste-hulpdienst te zijn verbonden, werden de slachtoffers naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar de 61-jarige mevrouw Ver- rle gemotoriseerde kolonne, welke over den Terma- berpas trekt, alvorens de stad binnen te trekken. Niettegenstaande den voortdurenden regen wordt de marsch niet onderbroken. In het licht van schijn werpers heeft de genie gedurende den nacht de we gen verbeterd. De kolonne wordt vergezeld door een honderdvijltigtal vliegtuigen. Badoglio wil tegelijkertijd de omringende gebie den bezetten, zoodat de stad veilig zal zijn tegen eventueele overvallen. Washington, 4 Mei. De Amerikaansche gezant te Addis Abeba telegrafeerde, dat de voorhoede van de Italianen tot 18 K.M. van de hoofdstad was gena derde. Een opstandige menigte naderde de Turksche legatie, waarop de gezant den Britschen autoriteiten verzocht troepen te zenden, teneinde de Grieksche en Russische vluchtelingen ,die in de legatie een toe vlucht hadden gezocht te helpen. Een patrouille van de Britsche legatiewacht heeft de vluchtelingen, als mede de vrouwen en kinderen gered, alsook het per soneel van de Turksche legatie. FLOHR TE MOSKOU AANGEKOMEN. Moskou, 4 Mei (A.N.P. De schaakmeester Flohr is te Moskou aangekomen, waar hij zal deel nemen aan het Schaaktournooi, dat op 14 Mei be gint. DOOR AUTO AANGEREDEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Zondagavond omstreeks 8 uur werd de 81-jarige voetganger J. H. F., wonen de in de Klaverstraat, op het Abeelplein door een auto aangereden. Hij is met wonden en kneuzingen aan het linkergedeelte van het hoofd naar het Zie kenhuis aan den Zuid wal vervoerd. GROOTE COMMUNISTISCHE SUCCESSEN IN FRANKRIJK. Parijs, 4 Mei (ANP) Volgens de laatste statistiek van het Ministerie van Binnenlandsche zaken, wel ke 610 uitslagen van de 614 zetels van de Kamer be vat, zijn thans gekozen: Communisten 72, winst 62 zetels; Dissidente com munisten 10, verlies 1; Sfio socialisten 146, winst 49 zetels. .Republikeinsche Soc. Uni 26, verlies 19; Onaf. hankelijlc Socialisten 9, verlies 12; Radicaal-socia listen 15 verlies 43; Onafh. Radicalen 31 verlies 34; Links Republikeinen 83 verlies 16; VolksSsmocra- ten 23, ongewijzigd; Republikeinsch Dem. Uni 88, winst 12; Conservatieven 11, winst 5 zetels. Theoretisch kunnen de linksche partijen rekenen op 375 stemmen, doch vermoedelijk zal een veertig tal radicaal-socialisten, die gekozen zijn tegen de voorschriften van het eenheidsfront in, zich niet on derwerpen aan de discipline in de kamer. De vorming van de nieuwe regeering zal dus niet gemakkelijk zijn. De huidige regeering Sarraut zal tot 1 Juni blijven regeeren, aangezien de huidige Kamer tot einde Mei zitting heeft. boeven, korten tijd na aankomst is overleden. Haar 62-jarige echtgenoot, de heer J. Verhoeven maakte het gistermiddag naar omstandigheden redelijk wel. Hij is in den loop van den dag weer uit het ziekenhuis ontslagen. De auto van den heer van P. die zelf ongedeerd bleef, werd ernstig beschadigd. Behalve, de groote winkelruit werden ook eenige ruiten van het aan grenzende perceel, het vroegere woonhuis van prof. Kan, waarin thans het bouwbureau van het nieuwe stadhuis gevestigd is, verbrijzeld. Ernstig ongeval op den Dordtschen straatweg Twee ernstig gewonden Rotterdam 2 Mei Zaterdagmorgen te kwart over vier heeft op den Dortschen straatweg, on geveer óp de grens tusschen de gemeenten Rot terdam en IJselmonde, een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee jongemannen ernstig wer den gewond. In de richting Rotterdam reed op dien tijd de groentenauto van den 24r-jarigen M. B. van der Heuvel, groentenkoopman te Barendrecht, die zelf aan het stuur zat en zich naar de groenten- markt te Rotterdam begaf. Achter op den wagen hadden drie mannen plaats genomen, die met hun ruggen tegen de kisten zaten aangeleund. Ter plaatse is de weg opgebroken en de kuil was daar met planken overdekt. De chauffeur moet met een snelheid van onge veer 80 km. over de planken zijn gereden, waar door hij een plank miste en het achterwiel in een kuil terechtkwam. Door den schok werden twee mannen de tuindersknechten M. Sellman, 19 jaar, en de 21-jarige H. P. Rijsdijk, respec tievelijk uit Barendrecht en Rijsoord, van de auto geslingerd. Hevig bloedend'bleven zij met inwendige kneu zingen en een hersenschudding aan den kant van den weg liggen. De derde man slaagde er, in op den wagen te blijven zitten. De G. G. D. heeft beide mannen naar het zie kenhuis aan den Goolsingel vervoerd, waar zij ter- verpleging zijn opgenomen. Men vreest voor hun leven. LINKS BEHAALT EEN ABSOLUTE MEER DERHEID. In het algemeen hadden de verkiezingen in Frank rijk (de herstemmingen) gisteren een ordelijk ver loop. Er deden zich zoo goed als geen incidenten voor. De belangstelling was niettemin zeer groot en groote menschenmassa's verdrongen zich op de Pla ce de 1' Opera te Parijs voor de bureaux der Echo de Paris, die het publiek over de uitslagen inlichtte. De uitslagen toonen een grootere verschuiving naar linies dan men oorspronkelijk verwacht werd. Vol gens de lijst, die het ministerie van Binnenlandsche zaken over 413 van de 433 uitslagen, die vandaag bekend moesten worden, heeft gepubliceerd, hadden de communisten niet minder dan 23 zetels gewon nen, en de socialisten 39 zetels gewonnen, waartegen over slechts 12 verloren socialistische zetels stonden. De radicaal-socialisten, ongeveer gelijk te stellen met onze vrijzinnig-democraten, verloren 3S zetels, veroverden 15 nieuwe zetels en behielden 59 zetels, zoodat zij dus in totaal 23 zetels verloren, waarmede zij wel de partij zijn geworden, die bij deze verkie zingen de zwaarste klappen heeft opgeloopen. Ook de onafhandelijk-radicalen en de links-republikei nen hebben zware verliezen geleden, respectievelijk 13 en 8 zetels. De linksche partijen, met inbegrip van de radicaal-socialisten, beschikken in de nieuwe Kamer over een sterke meerderheid, welke zoo sterk is, dat het Volksfront, zelfs wanneer de rechtervleugel der radicaal-socialisten zich van links mocht afscheiden, toch nog over een bruikbare meerderheid de beschikking heeft. Het is dus niet te verwonderen, dat in de Parijsche straten het zingen der „Internationale" vanavond heel wat va ker gehoord werd dan de „Marseillaise". Bij de Egyptische verkiezingen heeft de Wafdpar- tij een groote overwinning behaald. Men schat het aantal op de Wafd uitgebrachte stemmen op 85 van het totaal. Daar de Wafd streeft naar volledig onafhankelijk heid, beteekent dit resultaat een bedreiging van de Engelsche controle over het Suez-Kanaal. MARLENE DIETRICH DOOR HITTE BEVANGEN. Hollywood:Tijdens een opname in de woestijn van Yuma (Arizona) voor de film „Garden of „Allah", is Mariene Dietrich door de hitte bevan gen en ingestort. Zij bleef vijf minuten buiten bewust zijn, maar naar gemeld wordt, is zij x'eeds aan de be terende hand. ROOMSCH KARAKTER DER ONDERWIJ ZERSOPLEIDING IN OOSTENRIJK GEACCENTUEERD Weenen De Staatsecretaris voor onderwijs, Pertner, heeft in een redevoering een wetsont werp tot reorganisatie van de onderwijzersop- 'u'ding aangekondigd. Volgens dat ontwerp zal de opleiding geheel in Roomsch-Katholieken ■Tcest plaats hebben. Tevens verklaarde Pertner dat onderwijzers, die de liefde voor Oostenrijk slechts op de lippen hebben en niet in het hart dragen, van de- scholen verwijderd zullen worden Verwachting: zwakke tot matige Nooi'd-Ooster lijke tot Oostelijke' wind. Aanvankelijk zwaar, later half tot licht bewolkt, droog weer, vooral later zachter, Verdere vooruitzichten* Vrij zacht voor* jaarsweer. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 10 gr. C. is 50 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen WIERINGEN De laatste der 4 zoogenaamde dagfabrieken op Wieringen is op 1 Mei gesloten. Hiei-mede is weer een stukje historie verdwenen. Immers de in werking stelling dezer kaasfabriek had plaats op 16 Mei 1905 en in deze bijna 31 jaar hebben de Wieringer veehoudex's menig ritje naar de fabriek gemaakt, wat zoo van alle kanten z'n drukte gaf. De „Nooit Gedacht" was echter niet de eex-ste op Wieringen gestichte kaasfabriek. Een jaai* eerder, dus in 1904, was in werking gesteld de fa» briek te Oosterland en wel de Eendracht. Het bestuur en de voornaamste initiatiefnemers van die fabriek waren de heeren S. C. Bakkei', C. Maars, S. Klein, O. J. Bosker (welke laatste al den tijd van bestaan der beide genoemde fabrieken boekhouder is ge weest) en de heeren nu wijlen V. Heijblok en W. Kaan. De heer O. J. Bosker, welke vorig jaar door reor ganisatie van de Nooit Gedacht en vereeniging van Oosterland en Hippolytushoef heeft getracht de laat ste fabriek in werking te houden, mocht dit niet gelukken. De veehouders kwamen met den afzet van hun bo ter hoe langer hoe meer in moeilijkheden, gloor de concurrentie der boterfabrieken, en zoo bestaan van de eertijds goed werkende 4 fabrieken op Wieringen niet één meer. De fabrieken de Hoop te Stroe en Klein Begin te Westerland zijn voor enkelen tijd ook reeds gesloten. De methode van zuivelbereiding in de dagfabrie- ken moet nu eenmaal plaats maken voor de meer modexme zuivelbereiding in de zoetfabrieken en om dat een dergelijke fabriek hier niet bestaat, gaat de melk naar elders, in hoofdzaak wel naar de C. Zui velfabriek te LutjewinkeL ZIJ PB PETTEN. PETTEN 2CALLANTSOOG 2. 14—1. We achten het C. elftal in normale omstandighe den iets minder dan het P. team, waar thans boven dien onze noorderburen met slechts 9 man binnen de lijnen verschenen, was in feite van strijd geen sprake. Van deze ontmoeting valt dan ook al bitter weinig interessants te vertellen, volstaan we daarom met tc zeggen, dat de ruststand 6—1 was, welke daarna nog zonder al te veel inspanning werd op gevoerd tot 14—1. 25-JARIG BESTAAN S.D.A.P. PETTEN. De arbeidersbeweging te Petten hield Zaterdag avond in Café Vriesman haar Meifeest Na hartelijke woorden van welkom door den voorzitter, verhieven alle aanwezigen zich eenige oogenblikken van hun zetels als stille hulde aan de nagedachtenis van hun ontslapen voorganger F. M. Wibaut. De heer Th. Thijssen sprak hiex-na op geestig bevattelijke wijze over de symbolische beteekenis van het Meifeest. Na de pauze werd bij monde van den heer G. Hol lander ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan der S.D.A.P.-afdeeling een fraaie vlag aangebodexx. De heer Geensen betuigde hiervoor zijn dank en schetste tevens de beteekenis van dit jubileum, waax^ bij hij waardeerende woorden richtte tot den heer J. Blom, die vanaf de oprichting het secretariaat waarnam. De heer v. d. Vall complimenteerde namens het gewestelijk bestuur de afdeeling en haar secretaris, wien hij een boekwerk aanbood, wat trouwens ook; de vorige spreker had gedaan. Mevr. Krul deed haar vriendelijke woorden aan het adres van mevr. Blom vergezeld gaan van een bloemenmand. Na dit min of meer officieele gedeelte was het woord aan „A.T.V.", Bergen, die een één-acter „De Ploegbaas" voor het voetlicht bracht, waarmee ze de aanwezigen zeker wist te boeien. Een gezellig bal besloot dezen in alle opzichten goed geslaagden avond. ST NT M 2'A ET BN Burgerlijke Stand. Geboi'en: Gerardus Theodorus, zoon van Gerardu9 Th. van der Vliet en Johanna C. C. Kooijman; Lou- ï-entius, zoon van Jan Stoop en Maria C. Mak. Gehuwd: Comelis Jacob Zander, oud 23 jaren en Maart je van der Steen, oud 22 jaren. Overleden: Geene.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2