Ch. H.Th.Schmalz, Schagen ücrncdci Frohne Modeblad Boelhuis. enkele Kamers vrij. 6 Melkkoeien, P. DEKKER 1 Mei-feesten in onze omgeving BUISMAN5 GS B. W. G. LIENESCH Frisch als de lente Oudesluis Het nieuwe De Loonbijslagregeling. Bijna 70 jaar geleden werd Buisman's G.S. uitgevonden en de fabriek gesticht. Hoe daarvoor de koffie smaakte, weten maar heel weinig men sen meer, doch talloos velen weten nu, dat men met Buis man's G.S. de lekkerste kof fie zet. Dat is een feit. Vraagt Uw winkelier Buisman's G.S. en aan de fabriek het gratis receptenboekje voor diverse gerechten, te bereiden met Buisman's G.S. Let echter vooral op het merk der echte N.V. v/h R. BUISMAN-ZWARTSLUIS SMAAKVOLLE SPORT. EN GEKLEEDE MANTELS, JAPONNEN, COMPLETS IN GROOTE KEUZE VOORRADIG. LANGESTRAAT 41-43-45 ALKMAAR. Kleed Uw kinderen in dat leuke, frissche VLISCO en draag het zelf ook. 't Is zoo practisch l VLISCO is uitstekend waschbaar, zon en licht- echt en behoudt alle soepelheid en kleurenpracht. Een g'roote collectie nieuwe vroolijke dessins vindt U bij N.V. DE HELDERSCHE GRAAN. EN KUNSTMESTHANDEL, voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64. Tel. 106. DEN HELDER. Vrijblijvende noteering af magazijn: Laplatamais f 5.70 Maismeel f 6.00 Gerstemeel, van zware Inlandsche gerst, f6.30 Groene Erwtenmeel f 5.80 Maisglutenmeel „DE BYENKORF" f 5.70 Voertarwe, Inlandsche B f 7.30 Haver (geplet f 7.50) f 7.20 Chevaliergerst, geschoond, f 6.00 Voerrijst 6.80 Gemengd Kippenvoer f 6.50 Korrelvoer A f 11.20 B f 9.80 C f 7.50 OCHTENDVOER C.R.K. f 8.20 OPFOKVOER A f 11.00 B f 10.00 C f 9.20 Varkerismeel A f 6.85 B f 6.40 Kalvermeel (met mineralen) A f 8.50 B f 8.30 Koeienmeel, 20-22% z.v. eiwit, 5-7°/» vet, f 6.80 Koeienmestmeel (met mineralen) A f 6.20 B f 6.10 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto f 8.30 Gem. KOEKJES „WESSANEN" f 6.90 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek (vette f7.35) f 6.80 Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.d. f 6.90 Gebr. Grondnotenkoek f 6.90 Gebr. Cocoskoek, blanke f 6.25 Gebr. Soyakoek 6.60 Soyaschroot f 6.50 Gebr. Palmpitkoek f 6.00 Protospulp. 30- 35% suiker, f 5.30 Roozendaal f 4.50 Tarwezemelen 5.90 en Tarwegrind f 5.80 Vleeschbeendermeel f 6.80 Carnarina, N.S. f 10.50 Vischmeel ca. 65% eiwit. 10-12% vet f 9.20 Diermeel, SCHAGEN f 8.80 Phosforzure Voederkalk, DELFTSCHE f 6.30 TURFMOLM per pak f 1.40 Alles per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. Emballage op rekening. Betaling contant en ver der AHV.- en onze bekende condities. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.40 per 100 K.G. 4 Mei '36. eAefk^ I LET MAAR OP OEN HEVEL EN VOOBAL OP DIT STEMPEL OP DE HULS VRIJWIELREMNAAF HET IDEAAL VOOR DEN WIELRIJDER Notaris F. J. M. PINXTER te Schoorldam, zal op Dinsdag 5 Mei 1936, v.m. 9 uur, teil verzoeke en ten hui ze van Mej. de Wed. J. BOOTS, Groot-sloot C 15 te gem. Zijpe, om contant geld, publiek verkoo- pen: w.o. 1 gelde en 1 kalfdragende; 1 pink, 1 kalf, 1 paard (bruine mer rie), dr.w. kar, zware bakwagen, boerenwagen, tilbury, zinken gier- bak met gierpomp, hooihark, hooi- schudder, maaimachine, ploeg, eg ge, boeren- en bouwgereedschap pen, 12 kippen, schelf je stroo, huis raad, en inboedel, en hetgeen ver der ten verkoop zal worden aange boden. voor MEI vanaf heden verkrijgbaar bi] Ijzerhandel, Laan, Schagen Tel. 110 Huize „Avondrust" Schagen heeft Volledig pension en vrije ge* neeskundige behandeling. Voor inlichtingen wende men' izich tot „Huize Avondrust", Laan. Bijeenkomsten op Zaterdag en Zondag. Ook in onze omgeving is het 1 Mei-feest door de moderne arbeidersbeweging op feestelijke wijze ge vierd. In den Langendijk werd het Zaterdagavond gehou den in de groote zaal van Concordia, waar de heer J. A. Berger een boeiende rede hield over het Plan van den Arbeid. Daarna werden een tweetal films vertoond. Er waren ongeveer 300 personen aanwezig. 's Middags was in dezelfde zaal het kinder-Meifeest gevierd. De kinderen werden aangenaam bezig ge houden door het gezelschap René van Duinen uit Haarlem, terwijl ook door de A.J.C. eenige spelletjes werden gedemonstreerd. In Wieringen sprak de heer A. de Roos uit Am sterdam voor ongeveer 150 personen die waren teza men gekomen in „Concordia". Ook hij besprak het Plan van den Arbeid. Prof. Ben-Ali-Libi zorgde voor de noodige aflei ding, waarna de Arbeiderstooneelvereeniging V.I.O.S. een tooneelstukje opvoerde, getiteld „Twee Zusters". Ook hier was 'smiddags een kinder-Meifeest gehou den, waar Prof. Ben-Ali-Libi met z'n goocheltoeren, zoo mogelijk nog meer succes, boekte, dan 's avonds bij de ouderen. In de Wieringermeer werd voor de eerste maal sinds het droogvallen van den polder een Mei-feest gehouden. Velen waren in Hotel Smit te Middenmeer bijeen gekomen, om dezen feestdag van het socialisme feestelijk te herdenken. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Feikes van Wieringerwerf, terwijl de feestrede werd gehouden door den heer P. S. v. d. Vaart te Den Helder. Spreker wees op den chaotuchen toestand in de wereld en zag in het Plan van den Arbeid een mogelijkheid tot wederopbouw van de verdwenen welvaart. De heer Joostra te Slootdorp zorgde door goede declamatie voor de noodige afwisseling, terwijl na de pauze de één-acter „Een uitgeknepen citroen", het goed deed. Onder leiding van de Wieringer Concordiaband werd de goed geslaagde avond besloten met een ge zellig bal. In .Anna Paulowna waren gisteravond 350 400 Mei feest-vierders samengekomen in Veerburg, waar de lieer H. Raven namens de besturen van de afdee- lingen van partij en vakvereeniging welkom heette es in zijn openingswoord wees op de krachtige po sitie .van de arbeidersbeweging in ons land. Het „Modern Amsterdams Kleinkunst Ensemble" vulde een groot deel van der? avond en, geven we direct onzen algemeenen indruk, dan Zouden we zeg gen, het heeft het hier de vorige keeren beter gedaan Moeten we „modern'' zoo opvatten, dat de bedoeling is een.programma te brengen in de geest van de „mo derne"" arbeidersbeweging, dan is het ensemble daar- jn zeker geslaagd, maar moet het woord in verband gebracht worden met het volgende „Kleinkunst", dan hebben we ditmaal van het moderne niet veel kun nen merken, Dat neemt niet weg, dat hetgeen ge bracht werd het publiek pakt. Jacq. Presser, die mis schien wat te veel moppen tapte, was heel goed-in z'n imitatie van Louis Davids. Moderner vonden wij het pogen van de S.D.A.P. Vrouwenclub, die een tableau, bestaande uit 3 tafreelen, voor het voetlicht bracht, nadat de heer Meuleveld eerst de beteekenis had toegelicht. De spreker, de heer Reinalda, wethouder van Haar lem, bouwde z'n rede op een aanhaling uit het boek van prof. Huizinga: „In de schaduwen van morgen", waar hij n.1. zegt: „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het". Weet de massa het werkelijk, vraagt spr, zich af. Spreker wekte op de menschen wakker te maken en na het verscheiden van Wibaut te hebben herdacht, aansporend in zijn geest voort te werken, eindigde hij met; ieder die ons ontvalt zal vervangen worden door duizend anderen, die zullen strijden tot het licht van het socialisme zal zijn op gegaan. Vermelden we tenslotte nog, dat de hand van den Sportbond den avond met muziek opluisterde, en de heer Raven te twaalf uur sloot met dank te brengen aan alle medewerkenden en met de aansporing lid te worden van de partijafdeeling, de vrouwenclub, de zang- of een der andere onderafdeelingen van de mo derne arbeidersbeweging. De loonbijslagregeling in den tuinbouw houdt hier nog altijd de belangstelling gaande van tuinbouwers en arbeiders. Reeds geruimen tijd is men van die zij de bezig, te trachten een betere regeling te dezer zake te verkrijgen, doch van de zijde van den Mi nister is ten dezen weinig medewerking te verkrij gen en ook wel niet te verwachten. De oude hijslag- regeling, die de volle sympathie had van werkgevers en werknemers heeft in geenen deele voldaan aan de verwachting van dien bewindsman, daar de bedoe ling van dezen was, de werkloosheidsuitgaven te verminderen, terwijl ze door deze regeling juist in buitengewone mate waren toegenomen. Het is nim mer de bedoeling van den Minister geweest, den tuinbouwer met deze regeling te helpen, doch in werkelijkheid heeft die er van geprofiteerd. Op de jongste vergadering van de vertegenwoor digers der 50 Westfriesche gemeenten is weer lang en breed over de nieuwe regeling, die met 1 Mei zou worden ingevoerd, gesproken met het resultaat, dat zij practisch onbruikbaar was. Van invoering zou dus geen sprake zijn. Men heeft echter de pogingen, om een betere regeling te verkrijgen, niet opgeheven, doch enkele dagen na de vergadering van de West friesche gemeenten heeft de Commissie van 5 (het bestuur van de 50 vereenigde en actievoerende ge meenten) weer een vergadering gehouden met de vertegenwoordigers der 3 werkgevers- en werkne mersorganisaties in tegenwoordigheid van de heeren Kikkert en Brakman van de inspectie. Daar is v.n.1. gesproken over een meer uniforme minimum- en maximum-loonnorm per H.A. Op die wijze zouden de plaatselijke commissies meer houvast krijgen om de loonbedragen te bepalen. Men werd het er ten slotte over heen, dat deze normen het werkelijke loonbedrag het dichtst benaderden; dit zijn n.1. de normen, vastgesteld naar een maximum-bedrag, al- zoo het bedrag, dat onder normale economische om standigheden wordt verloond. De vergadering sprak alsh aar oordeel uit, dat als minimumbedrag 60 pet. van het maximumbedrag moet worden genomen en dat dan toeslag gegeven moet worden op het be drag, dat boven de 60 pet. van het minimum ligt. Definitieve toezegging, dat deze regeling zou worden aanvaard, kon uit den aard der zaak door de inspec tie nog niet worden gegeven, doch naar aanleiding van de gehouden besprekingen zal een circulaire worden opgesteld .aangevende de minimum- en maximumbedragen, welke voor elk product in aan merking komen en die aan alle betrokken gemeen tebesturen zal worden toegezonden. Op die wijze hoopt men eenige verruiming te ver krijgen. Vast staat, dat men eerst meer moet ver- loonen, dan verleden jaar, wil men voor toeslag in aanmerking komen. Is dit het geval, dan zal die toeslag eerst worden uitbetaald na een bepaalde pe riode. Een poging, om die uitbetaling elke maand te doen plaats vinden, is niet voor uitvoering vatbaar gebleken. Het nadeel van een dergelijke regeling is, dat, zou ze nog effect sorteeren, dit alleen het geval zou zijn voor hen, die nog over voldoende middelen beschik ken, om het volle loon over een bepaalde periode te kunnen betalen. Intusschen is de Commissie van 5 in deze belang rijke zaak diligent. De opbrengst van de Emmabloem-collecte was alsv olgtr O'udkarspel f 35.41, Noordscharwoude f30.18 en Zuidscharwoude f 33.89. Broek op Lan gendijk is nog niet bekend. In de Jongste vergadering van de afd. Langendijk van den A.N.G.O.B. werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden van het Langend-ijker Drank- weer-Comité en van de laatste vergadering van de Noord. Prop. Commissie. Er werd besloten, dat het Langendijker Drankweer-Comité met Hemelvaarts dag een propaganda-auto zal laten rijden, waarhij Blauwe Weekbladen zullen worden verspreid en blauwe bloempjes zullen worden verkocht. Besloten werd, alle aftredende Hoofdbestuui-sleden weer can- didaat te stellen en deel te nemen aan de sluitings demonstratie van de Blauwe Week. In de e.v. vergadering van de Noordh. Propa- ganda-Commissie van de A.N.G.O.B. zal het 25-jarig bestaan van deze organisatie worden herdacht. Evenals de vereen. De Koophandel alhier heeft ook de Vereeuiging van Noordhollandsche expor teurs te Hoorn de toepassing der Landbouwuitvoer- wet op den uitvoer van sluitkool, bloemkool en vroege aardappelen noodzakelijk geoordeeld, daar reeds meerdere malen op buitenlandsche markten terrein is verloren tengevolge van zendingen van mindere kwaliteit. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Inzake de vertegenwoordiging van de Nederland- sche tuindersbond in de L.C.O., welke, het ledental in aanmerking genomen zeer slecht is, zal, naar in de'laatstgehouden vergadering van het districts- bestuur werd besloten, een onderhoud met den regeeringscommissaris worden aangevraagd. NOORDSCHARWOUDE. Een botsing. Zaterdagmorgen hebben een viertal fietsers voor het café van den heer J. de Bakker een minder aangename ontmoeting gehad. Twee jongens, die per fiets uit school kwamen, waren aan het stoeien op de fiets. Ze duwden elkaar over den weg. Zoolang er niets aan kwam van den anderen kant, ging het goed, doch vlak hij de hoek van de Spoorstraat kwamen van tegenovergestelde» richting twee andere fietsers aangereden. De jonge lui zagen deze tegenliggers te laat, met gevolg, dat met een flinke klap de vier fietsen in elkaar reden. Het liep nogal goed af. Alle vier hadden ze, de een meer, de ander minder, een paar schrammen opgeloopen. De fietsen waren er ook niet al te best afgekomen. Twee waren niet meer in staat te rij- den, doordat van de een het voorwiel finaal dub* bel was geslagen en van de ander door den schok de band was gesprongen. Voor den vader van een der veroox-zakers van dit ongeval, die rijwielhersteller is, was dit wel een onaangename surprise. 121/2 jarig Priesterjubileum, Zondag 10 Mei a.s. zal het feit herdacht worden, dat de Zeereerw. heer Pastoor Th. J. van Noord voor 1214 jaar het- Herderschap van de parochie alhier aanvaard heeft. Voor dit doel heeft zich een comité gevormd, zoodat dit jubileum niet onopge- mex-kt voorbij zal gaan. BARS1NGERH0RN. Burgerlijke stand over April 1936. Geboren: Klaas Simon, zoon van Simon Breebaart en van Catharina Johanna Agatha Nonnekes; Gerar- da, dochter v. Ai'ie Dirk Stins en van Pietertje Mos- tert; Elisabeth, dochter van Jacob Eriks en van Aal tje Px-anger; Willem, zoon van Jakob van der Heide en van Geltske Booi-sma; Grietje, dochter van Jan Dubbeld en van Agatha CorneliaBiemond. Ondertrouwd: Gerrit van Wijk, oud 25 jaar, grond werker, wonende te Wieringen en Evelina Spiege- laar, oud 18 jaar, zonder beroep, alhier; Jan Willem Metzelaar, oud 26 jaar, landbouwer, te Wieringer- waard en Simonnetta Pieternella Kistemaker, oud 21 jaar, zonder beroep, alhier; Jacob Keetman, oud 23 jaar, landbouwer te Sint Maarten en Elisabeth Dirk- maat, oud 19 jaar, zonder beroep, alhier. Getrouwd: Jan, Willem Metzelaar en Simonnetta Pieternella Kistemaker. Overleden: Aafje Kuiper, oud 51 Jaren, echtgenoote van Willem Kooijman. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: J. van Bendegem en gezin van Axel naar Kolhorn F 73; Mej. B. Pi-ager van 's-Gx-avenhage naar Werkdoi-p, St. Joodsche Arbeid, Nieuwesluis; Mej. A. W. van Savoyen van Berkhout naar Haring huizen D 2; echtg. J. Dubbeld van Wieringex-waard naar B 45; J. Moman en gezin van Avereest naar A 90; H. W. Kager en gezin van Schagen naar Pool land C 40; A. Kouwenborg en gezin van Oude Nie- dorp naar A 15; Mej. C. W. Sjerps van Schagen naar Hoogebieren A 114; J. Kooij van N. Niedorp naar B 43a; H. Bein, W. Capell, R. Kaufmann, K. Scheuer W. Asch, E. Benjamin, K. Bendex, G. Kramer, R. L. Hirschhaut, allen uit Duitschland naar Wex*kdorp Stichting Joodsche Ai-beid, Nieuwesluis. Vertrokken: Mej. T. A. Baan naar Schagen, Stati onsplein; Mej. J. de Boer naar Berkhout A 263; J. Noorman en gezin naar Winkel, Strook D 53; M. Rik kers en echtg. naar Hardinxveld, Rivierdijk B 561; F. Michaelis naar Berlijn; Mej. A. Bakker naar Wie- ringerwaard, Kreil; H. Overzet en gezin naar Winkel, Strook; H. Kraus naar Zuid Afrika; Mej. A. N. Koi*t naar Hoogwoud, Aartswoud; R. Bakker en echtg. naar Schagen, Lutjewal G 27; H. Baschwitz naar buitenland; O. Messing en echtg. naar Palestina; R. Slik en gezin naar Bergen, Kanaaldijk 13; H. Berg naar Amsterdam; Mej. D. Jonker naar Harenkarspel Dirkshorn; R. Schwab n. Zuid-Afrika; H. Alterthum naar buitenland; H. Barczinski naar Zuid Afx-ika; H. Jacobi, E. Grunebaum, H. Isaac naar Argentinië; H. Nussbaum naar Engeland.

Schager Courant | 1936 | | pagina 4