België°Nederland 1-1. Prachtig herstel der Roode Duivels. Een uitslagwaarmede Nederland tevreden mag zijn. Maandag 4 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9969 De wedstrijd van van Male. BRUSSEL. Na een uiterst zware kamp met vele spannende momenten, is de 50ste officieele lan- denwedstrijd tusschen Nederland en België in een gelijk spel geëindigd, nadat~Nederland enkele minu ten voor het einde nog met 10 de leiding had ge had. De goal der Belgen werd ki zuivere buitenspel positie gemaakt,-maar dat doet niets af aan het feit, dat de Oranjehemden met dezen uitslag dubbel en dwars tevreden mogen zijn. En houdt deze uitspraak niet tegelijkertijd een lofuiting voor de Belgen in? Inderdaad, de Belgen hebben gespeeld als roode duivels. Zij hebben zich van begin tot einde ten volle gegeven. Zij zijn in het veld gekomen met den wil de taak te volbrengen nu eindelijk eens aan de s i-ie nederlagen der laatste jaren een einde te maken. Stuk voor stuk waren de spelers en het team als geheel bezield met de idéé, dat aan de Ne derlanders moest worden getoond, dat het nog niet zoo gemakkelijk behoeft te zijn in Brussel te win nen, laat staan een dergelijke groote zege te beha len als de laatste maal te Amsterdam. Het dient volmondig erkend'te worden: het Belgi sche elftal is in dat opzicht volkomen geslaagd. Vrij wel voortdurend hebben onze tegenstanders het tempo aangegeven, namen zij het initiatief tot den aanval, zij hebben tenslotte hun spel aan onze land- genooten opgelegd. Het is de Belgische verdediging gelukt onze zoo gevaarlijke voorhoede te beletten meer dan 1 goal te maken, hun middenlinie was minstens zoo goed als die van Nederland. En de voorhoede? Anders 't zwakke punt'in Het Belgische elftal, was deze aanvalslinie zoo gevaarlijk, dat her haaldelijk verwarring in de Nederlandsche defensie ontstond. En als er niet een Van Male in het doel gestaan had, dan had Holland het seizoen met een nederlaag gesloten. Wij hebben niet behoord tot het koor, dat na de 80 overwinning te Amsterdam eenstemmig van oordeel was, dat Nederland zoo brillant gespeeld had. Het was toen goed geweest en vooral daarom pro ductief, omdat de tegenstand niet al te hoog moest worden aangeslagen. Maar wat een verschil met Amsterdam! Nu vond het Nederlandsche elftal andere Belgen tegenover zich. Nu speelden de Zuiderburen met brio, met overleg en demonstreerden een tech nisch spel, dat zeker niet onderdeed voor het Holland- sche. Het is de groote verdienste van de Belgen geweest, dat zij de Nederlanders belet hebben hun gewone spel te ontplooien. Maar daar dient ook direct aan te worden toege voegd, dat Nederland voornamelijk in de twdeede helft beneden zijn normale kunnen heeft gespeeld. Toen vlotte het niet, niet tusschen de linies, niet tusschen de spelers onderling. Het overwicht der Bel gen werd daardoor steeds grooter en toen een kwar tier voor het einde het nog 10 voor Nederland Stond, was een elkeen van meening, dat het geflat teerd was. Die gelijkmaker was niet mooi, maar eer lijk verdiend. We schreven in den aanvang van ons verslag, dat 't een zware kamp is geweest. Met „zwaar" bedoelen wij ook, dat er hard is gespeeld, zij het niet unfair. Na afloop in de kleedkamers der Nederlandsche spe lers is ons duidelijk gebleken, dat er hard, zeer hard is gespeeld. Vrijwel niemand is er zonder blessures af gekomen. De Belgen hebben met den vollen inzet ook van hun physieke kracht deze ontmoeting uit- Intusschen zijn wij zeer benieuwd, wat België a.s. Zaterdag te Brussel tegen het Engelsche elftal zal presteeren. Immers, voor Nederland hangt daar zeer veel van af. Spelen de roode duivels weer zoo ver dienstelijk en brengen zij het, laten wij zeggen, tot een zeer kleine nederlaag, die overal eerbied zal af dwingen, dan komt de uitslag van vandaag in een ander licht te staan. En wij hopen het voor de Bel gen, dat zij het er goed zullen afbrengen. Aan den anderen kant zouden onze kansen voor een wed strijd te Londen in het a.s. najaar er nog meer door stijgen. Inmiddels, er blijven voor het Nederlandsche elf tal, ook al mag menigeen misschien ietwat teleurge steld zijn, nog talrijke verdienstelijke dingen over. Er is in de eerste plaats dat trotsche ongeslagen re cord van het seizoen. Vier overwinningen in succes sie, op Denemarken, Ierland, Frankrijk en België en nu een gelijk spel met als doelcijfers 235. Het zal een mooi hoofdstuk vormen in de geschiedenis van ons internationaal voetbal. En het niet minder trot sche record, sedert 1931 in het buitenland ongesla gen, is evenmin gebroken. Voor den wedstrijd. In het centrum van Brussel, op de groote boule vards en pleinen en bij het Gare du Nord waar vele extra treinen aankwamen was het in de vroe ge morgenuren al een drukte van belang. Hotels en restaurants waren overvol en op som mige punten kon men zich met moeite een weg ba nen door de menigte. De straten waren herschapen in een Nederlandsche parkeerplaats. Overal ontdekte men het Nl.-nummerbord en de Belgische vlaggen en vanen werden verduisterd door het rood, wit blauw en Oranje, waarmede iedere Nederlandsche suppor ter, leden van het legioen, zich getooid had. De zo-, mersche temperatuur van den Zaterdag was verdwe nen. Gelukkig maar! Een malsch lenteregentje had alles stofvrij gemaakt en een koel windje werkte verfrisschend, ook daar, waar de gemoederen voor den wedstrijd al verhit waren. De uittocht naar het stadion begon vroeg, en de Heysel zelf gaf weer eenzelfde beeld van vorige ja ren. De staantribunes vulden zich het eerst, daarna de zittribunes, en toen de studenten wedstrijd was af- geloopen,^ was alles tot op de laatste plaats bezet. Van de 65000 toeschouwers waren zeker de helft Ne- derlanders. Op alle tribunes waren geheele vakken door landgenooten bezet. De studs aan den arbeid. Het is een aardige gedachte geweest den studen- tenvv.edstrijd België-Nederland te organiseeren als proloog van den „echte". Drie spelers van het Neder landsche team komen in de eerste klasse uit, nl. van Boeteren van Wageningcn, de keeper, Freeve (Z.A.C.) en Jensema (Be Quick), die den linkervleugel vorm den. Verder waren nog zes spelers van H.V.V. opge steld, dus was het Haagsche intellect wel goed ver tegenwoordigd. De strijd ging voor de Nederlandsche studenten verloren, dank zij vooral een productiever spel, der Belgische voorhoede. De rust ging in met 2—1 voor België. België had de leiding genomen en deze was na een half uur spelen vergroot, dank zij foutief te rug spelen van Kolkman, waardoor de bal in eigen doel terecht kwam. Met een kopbal scoorde Dom- mering het eerste tegenpunt, In de tweede helft vergrootte de Belgische mid- voor de score en weer was het Dommering, die den achterstand verkleinde. Het werd 4—2 voor België en met dezen stand kwam het einde. Sensationeel begin. De kleine pauze, tusschen den studentenwedstrijd en het „hoofdnummer" werd op prettige wijze ver kort door de mimiek van het corps, dat enkele mar schen rond het terrein maakte. Het was bij half vie*j toen de ballen jongens een haag bij de eeretribune gingen vormen: het oranje-elftal was dus in aan tocht. Daar kwamen zij reeds, van Heel voorop, dan de lange Van Male. Bakhuys, Anderiessen en zoo vervolgens van de grootte af met den jubileerenden Wels als het kleine slotstuk. Het Wilhelmus wordt gespeeld, de duizenden zin gen het Nederlandsche volkslied geestdriftig mee, machtig klinkt het over de Heysel. Dan brengen de Oranjehemden nog even een be zoek aan de open tribune, waar zij de bezoekers gaan begroeten. Een nieuwe regie, clie wel inslaat. Nieuw is ook de regie, als het Belgische elftal binnenkomt en een zanger voor den microphoon het Belgische volkslied ten gehoore brengt. Stil is het Heyselstadion, slechts één stem wordt gehoord, en in felle tegenstelling met den massa zang van daareven is ook dit imposant. De Engelsche scheidsrechter Jewell laat beginnen. Van Heel heeft de toss gewonnen, van grooten in vloed is dit echter niet. Om even over half vier, B.t., trapt Capelle af en zijn de elftallen als volgt opgesteld: België: Doel: Badjou (Daring). Achter: Paverick (Antwerp F.C.), Smellinkcx (Union St. Gilloise). Midden: Dalem (Standard, Luik), Stynen (Olympi- que Charleroi) en de Winter (Beerschot). Voor: Fievez (Le Forestoiae), Lamoot (Daring), Ca pelle (Standard Luik), Rayrnond Braine (Sparta Praag), en Isenborghs (Beerschot). Nederland: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhove (D.W.S.) Midden: B. Paauwe (Feijenoord), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Drok (R.F.C.), Bakhuys (H.B. S.), Smit (Haarlem), en Van Nellen (D.H.C.). België is onmiddellijk in den aanval. De bal gaat naar rechts, waar Fievez hem te pakken krijgt. De voorzet van den Belgischen debutant gaat langs het Nederlandsche doel, waar Isenborgsh een hard schot lost, juist in den linkerhoek. Van Male valt uit en stopt het leder uitstekend. Maar het leder is nog niet uit de buurt van het Nederlandsche doel vandaan. Weer schiet een der Belgen zuiver in en nu kan Van Male slechts redden ten koste van een hoek schop. Deze, door Isenborghs genomen, stompt de Feijenoorder het veld in, Driemaal heeft Van Male dus in de eerste minuten moeten ingrijpen en dat gaat hem uitstekend af. De Belgen komen terug, zitten er fel op en pas 5 minuten na het begin noteeren we den eersten aan val van Nederland. Van Nellen wordt aan het werk gezet en door zijn toedoen ontstaat de eerste corner op het Belgische doel. Ook deze levert niets op. Deze aanval der Oranjehemden wordt voorloopig nog niet door meerdere gevolgd. Immers de Belgen blijven en thousiast spelen en demonstreeren daarbij een goed sluitend samenspel, waarbij Braine steeds de grond legger der aanvallen is. Onze verdediging heeft hieraan handen vol werk. Eenmaal zien wij Fievez een laag hard schot inzen den, dat Van Male tot hoekschop kan verwerken en deze, door den Belgischen rechtsbuiten genomen, wordt keurig door Braine ingekopt. Maar de lange armen van Van Male grijpen het leder op zekere en gemakkelijke wijze uit den doelmond. Eerst na een kwartier komt het Nederlandsche elftal er wat beter in. Wels krijgt gelegenheid op handige wijze De Winter te verschalken, maar zijn voorzet wordt niet benut, en als Van Nellen aan den anderen kant Dalem door snel ingooien te vlug af is, schiet Bakhuys, als hij den bal voor de voeten krijgt, tegen de paal. Het spel golft nu op en neer, kansen ontstaan voor beide doelen en hoewel het spel niet tot groote hoogte stijgt, is de wedstrijd vol van levendige en attrac tieve momenten, waardoor tevens een nerveuze span ning ontstaat, een sfeer, die kenmerkend was voor Nederland-België-wedstrijden van enkele jaren te rug. We noteeren enkele schoten van Bakhuys en Wels, die naast het doel belanden. Er wordt stevig gespeeld en bij een botsing met La- moot schijnt Anderiesen in do maagstreek gebles seerd te zijn, doch het loopt gelukkig goed af en wel dra kan hij weer meespelen. Holland leidt. Na ruim 20 minuten spelen weet Nederland dan de leiding te nemen op werkelijk sublie me wijze. Door een fout van Dalem kan Smit den bal aan Van Nellen geven. Deze loopt even door, schiet scherp voor doel en op rechts pikt Wels in volle vaart, op nog geen halven meter van de outlijn den bal, plaatst weer voor en met een zwaai van het rech terbeen schiet Bakhuys van dichtbij onhoud baar in, 0—1. Nederland heeft zich nu geheel aan den druk van het eerste kwartier ontworsteld. Een kopbal van Drok belandt in de handen van Badjou. Slordig wegwerken van Pauwe is ons bijna nood- lottigè Braine krijgt n.1. het leder te pakken, maar alweer is Van Male de redder, want hij werkt den aal tot hoekschop. Het spel behoudt zijn afwisselend karakter, want nauwelijks is de hoekschop weggewerkt, of de Hol landsche voorhoede zit al voor het doeJ der Belgen, waar Drok een kogel lost, waarmede Badjou echter wel raad weet. De laatste wordt overigens nu wel op de proef gesteld. Eerst moet hij een „trekbal" van Bakhuys stoppen en even later konrt al weer een kogel van Drok aansuizen, en dit laatste schot wordt niet zoo gemakkelijk door den Belgische keeper ver werkt. In de laatste minuten voor de rust domineeren de Belgen weer totaal. Na gezamenlijk opbrengen, waar bij Braine verdienstelijk werk doet, lost Capelle een magnifiek schot in den rechterhoek. Met een kat- achtigen sprong werpt de Feyenoord-keeper zich in den hoek en een werkelijk fraaie safe verricht hij, als hij den bal nog tot hoekschop weet te slaan. Deze hoekschop levert niets op en nauwelijks hebben de duizenden zich hersteld van dit sensationeele mo ment, als een afgemeten pass van Bakhuys bij Smit. terecht komt, die in eens een vrij veld voor zich heeft. Met Smellinckx op de hielen, stormt hij op Badjou af, iedereen telt, het doelpunt al, maar op onbegrij pelijke wijze faalt de Haarlemmer. De bal vliegt nog meter naast doel. Direct daarna is het rusten. De tweede helft. De .tweede -helft is .nauwelijks begonnen of Bak- huijs kan vlak bij het strafschopgebied een vrijen schop nemen. Hij neemt die echter te snel naar^den zin van den heer Jewell en ook de Belgische spe lers hebben zich niet op den voorgeschreven af stand opgesteld. Voor de tweede maal genomen, ziet Bakhuijs kans, tusschen de haag van spelers door te schieten, maar de lage bal bezorgt Badjou geen moeite. Direct daarop is Isenborghs gevaarlijk, als hij in volle rush op doel rent, maar zijn schot gaat naast. En weer is de bal al aan den anderen kant van het veld, waar Wels een voorzet geeft, die door Van Nellen ineens wordt overgeschoten. Overwicht der Belgen. Geleidelijk aan hernemen de Belgen het overwicht en nu ontstaat een serie zeer gevaarlijke situaties voor het Hollandsche doel. Weber trapt over den bal heen, het wordt een doelworsteling, waaruit Fievez weet in te schieten. Van Male kan, opsprin gend slechts met de grootste moeite den bal tot cor ner vtrwerken. Een mooie safe van Van Male uit een hachelijke positie. Tweemaal weet Isenborghs door de Hollandsche defensie te komen, doch even veel malen vliegt het leder juist naast. Bij een dezer talrijke aanvallen der Belgen fluit de heer Jewell voor buitenspel, hetgeen een scherp protest van Braine uitlokt, waarvoor de Belg terecht gewe zen wordt. Als Isenborghs die veel te veel wordt vrijgelaten door Pauwe, weer eens op doel stormt, kan Van Male slechts door uitloopen redding bren gen. Hij maakt dan een fout door den bal even te laten glippen. Braine schiet tegen hem aan, maar het gevaar is al geweken. Nederland heeft dus niet over ongeluk te klagen, Maar ook België heeft Veine. Als Van Heel met een boogschot den bal voor doel plaatst, laten de Belgische backs het leder loopen. Wels is toegesneld en bevindt zich dan onverwacht alleen voor den keeper. Hij schiet helaas tegen Badjou aan en ook die kans is weer verkeken. De spanning is nu voel baar, op het veld en op de tribunes. Een schot van Bakhuijs, op een pass van Smit, kan Badjou houden, hij laat den bal echter weer uit de handen vallen en Van Nellen is er al heel snel bij. Maar zijn schot belandt achter. De gelijkmaker. Weer komen de Belgen gevaarlijk opzetten. VooraJ de linkervleugel is uiterst actief, ter wijl het listige spel van Lamoot, maar voor al van een Braine herhaaldelijk verwarring in de Nederlandsche defensie sticht. Een voorzet van Fievez wordt door Isenborghs van dichtbij overgekopt. Direct daarop schiet Fievez zelf naast. Een vrije schop op het Hol landsche doel wordt goed genomen, maar Van Male stompt weg. Met België in de meer derheid komen de laatste minuten. En dan wordt de gelijkmaker gescoord, een doelpunt dat volkomen verdiénd is, maar dat verre van fraai mag worden genoemd. Isenborghs krijgt het leder geheel vrij staande, toegespeeld. Hij geeft over aan Brai ne, die buiten spel staat, doch de heer Je well heeft niets gezien, negeert de protesten der Hollandsche defensie, terwijl Braine rus tig den bal in kan schieten, 11. Ook de Nederlandsche grensrechter, de heer Kotte, protesteert, evenals Van Heel, maar de heer Jewell wijst onverbiddelijkn aar het midden. Ongeveer twee minuten voor het einde is deze gelijkmaker gescoord. Verandering komt er niet meer en onder luide toejuichingen, vooral van de zijde van het Belgische publiek, wordt het eind signaal vernomen. NABESCHOUWING. Het Nederlandsch elftal heeft zijn voortreffelijk spel der laatste wedstrijden niet herhaald. Wij me moreerden reeds, dat dit in de èerste plaats zijn oorzaak vindt in het uitstekende spel der Belgen. Vooral in de tweede helft was het duidelijk waar neembaar, dat geen der linies zich boven het spel onzer tegenstanders kon uitwerken. De achterhoede was wei fjoed, doch niet zoo betrouwbaar als an ders. Daardoor werd de taak der middenlinie ver zwaard. Men bleef te veel achter, nam een afwach tende houding aan, terwijl een andere tactiek meer op den aanval gericht, wellicht juister ware ge weest. De beide binnenspelers Drok en Smit moes ten nu al te vaak den bal gaan ophalen en het toch al snelle tempo hebben geen van beiden tot het ein de kunnen volhouden. Individueel is er lang niet slecht gespeeld, al was er maar een uitblinker, en dat was Van Male. De rest was goed zonder meer. Zooals reeds gezegd, Van Male was de helcl van den dag. De keuze commissie heeft den moed gehad Ferwerda als doelverdediger te passeeren. Men zal moeten toegeven, dat het juist is geweest. Want vrij wel zeker staat het voor ons vast, dat Ferwerda en kele zeer lastige hooge ballen had moeten laten gaan. Van Male deed zijn werk, alsof hij reeds ja ren in het Nederlandsche elftal keepte, ja zijn spel wekte meer vertrouwen dan dat van de beide backs. De beide backs Caldenhove en Weber hebben naast verschillende goede dingen toch ook zwakke momen ten gehad. Vooral Weber kon de juiste opstelling niet tegen Isenborghs-Braine vinden. Hij werd tel kens door het listige spel van den Spartaman mis leid en ook Pauwe is daar niet vrij van gekomen. Wij vonden, dat Pauwe te weinig zijn vleugelman dekte en het was zeer goed van de Belgische half- linie gezien, dat men veel op links speelde. Anderiessen en ook Van Heel speelden hun gewone spel, doch ook zij bereikten lang niet het peil van vorige Internationale wedstrijden. Vooral onze aan voerder, die toch heusch niet de moeilijkste wing tegenover zich had, kon zich niet zoo laten gelden als anders. In de voorhoede was het al evenzoo, matig. In de eerste helft ging het nog wel, doch vooral in de tweede helft was het zwakjes. De beide vleugelspe lers hadden geen van beiden hun dag, vooral Wels niet. Drok heeft enkele gevaarlijke schoten gelost doch de combinatie tusschen hem en Bakhuvs en Wels klopte lang niet. Op links ging het nog' wel beter, maar Smit was in de tweede helft toch volko men uitgespeeld. En van zijn anders zoo nuttig zwerven hebben we maar weinig kunnen bemerken, ook zijn passes waren in de meeste gevallen niet zuiver en hiervan hebben Bakhuys en Van Nellen met zooveel kunnen profiteeren. Van Nellen had ook al zijn dag niet, hij was wel snel, doch het samen spel lukto niet zoo vlot en zijn schot had hij thuis- gelaten Bakhuys tenslotte leed aan hetzelfde euvel, al dient er aan te worden toegevoegd, dat hij ook met veel gelegenheid heeft gehad tot schieten. Het doe punt van hem, in combinatie met Van Nellen en Wels was magnafielt. Bijde Belgen waren de beide backs Paverick en Smellinckx uitstekend. De middenlinie viel erg mee, vooral de Winter. Men verdeelde geleidelijk zijn aandacht tusschen verdedigend en aanvallend .e.n.? ^oewei ler geeB uitblinker was, heeft liet drietal Dalem, .Stynen en de Winter toch een gave partij gespeeld. 6 In de voorhoede vielen Braine en Lamoot op door 'lsüg| SP^' vo1 ''ine trekjes, natuurlijk vooral van den Spartaman. De vleugelspelers werden nu veel meer in het werk betrokken. Bii^roSl0tte d'Cj' nog het goed<; werk van keeper fw rl J S?1°S mworden -Hij stompt le veel, ook Si! t bepaald noodig is, maar zijn verdedigen Van Mal"8' g minder moeilijk werk dan Tenslotte de scheidsrechter, de heer Jewell Wii 3 foVint ni6t al te best- Afgezien nog van iïniV J- buitenspeldoelpunt der Belgen volkomen overzien had, floot hij vaak voor pietlut- Ook67iin' 't'61- hi' grmm fouten onbestraft. De stand'v«°nPnU ena D.e, -konden wii nict roemen. th?ns geworden: 6 wedstald<™^ met België is Nederland 50 26 10 14 62 1TO-S6 Bel«le 50 14 10 26 I i^ïlo De meening van anderen Brussel Na afloop hebben wij enkele Neder landsche officials naar hun maening gevraagd over den wedstrijd. De heer Herberts verklaarde, met eenige ironie dat gelukkig de keuzeconrmissie den moed had gehad, Ferwerda te passeeren en van Male in het doel te zetten. Het is de wedstrijd van onzen keeper geweest. De afspraak is geweest den laat- sten wedstrijd van het seizoen te winnen om zoo een prachtig record te vestigen. Dat is niet gelukt en de opgave op zich zelf was al moeilijk genoeg Het Nederlandsche elftal heeft goed gespeeld, maar had toch ook wel zwakke monenten. De te genpartij had niets te riskeeren, maar alles te winnen. De veranderingen in het Belgische elf tal noemde de heer Herberts evenzoovele verbe teringen, Hij noemde, met uitzondering van de buitenspelgoal, de beslissingen van den heer Je well volkomen normaal. De uitslag geeft de ver houding goed weer. De heer Lotsy vond, dat er, zwaar gespeeld was. Daar weten onze spelers van mee te praten. In de tweede helft werd aan Nederlandsche zijde zwak gespeeld. Hoe het ge komen is, is hem onmogelijk te zeggen. Het resultaat 1-1 is volkomen verdiend voor de Belgen, een overwinning had het Nederland sche elftal niet verdiend. Al blijft ook de heer Lotsy er bij, dat het Belgische doelpunt in off side positie werd gemaakt. Tenslotte was een onzer T. C.-voormannen, de heer O. de Vries van meening, dat er hard ge speeld is. De Belgen hebben uitstekend spel te zien gegeven en de onzen handen vol werk ge geven. Hij vond bij Belgie Lamoot en de beide backs de besten, bij Nederland roemde hij van Male's werk.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5