Ie ie stai duren de woeste tooneelen voort Ajinderen, Amerikaansche legatie overrompeld Communistische zege in Frankrijk Aan de leiband van Moskou? Auto slipt bij het uitwijken Smakelijk eten Dinsdag 5 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9970 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Ad verten tien nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Oorlog in Oost-Afrika Addis Abeba nog niet bezet Bodard, de Fransche gezant te Addis Abeba, heeft gisteren naar Parijs getelegrafeerd, dat des morgens om tien uur te Addis Abeba nog geen berichten binnen gekomen waren omtrent den opmarsch der Italianen. Het schieten op de legatie duurde des nachts voort. In verschillende legaties, o.a. die van Engeland, zijn enkele protegé's door de kogels der aanvallers gewond. Om de veiligheid der legaties te waarborgen, had de negus eenige maanden ge leden elk hunner de beschikking over een aantal geregelde soldaten gegeven. Onder deze soldaten zijn er echter, die verraad hebben gepleegd en in den af geloop en nacht op de Fransche legatie hebben geschoten. De daders van dergelijke overvallen zul len worden gefusilleerd. Bodard zegt verder, dat het weerstandsvermogen van de Fransche legatie geens zins is verzwakt, en dat het moreel uitstekend is. Verder wordt nog medegedeeld, dat het aantal menschen, dat op het terrein van de Fransche le gatie toevlucht heeft gezocht, ongeveer 2000 be draagt. Er rijden voortdurend vrachtauto's met ge wapende lieden door de stad om vreemdelingen, die zich daar eventueel nog zouden bevinden en ge wonden op te pikken. In den loop van gistermid dag kwam een van deze auto's op de legatie aan met de lijken van twee Europeesche vrouwen, een ge wonden Engelschen missionaris en een Griekschen bioscoop-eigenaar, die door de roovers was neer geschoten. Later op den dag werd er ook nog een gewonde Armeen naar de legatie gebracht. Des middags werd de stad opgeschrikt doordat er een Italiaansch vliegtuig zeer laag overvloog. Men hoopt, dat de Italianen vandaag de stad zullen be reiken. Gisteren was de stad in bezit van mui tende soldaten, die over machinegeweren beschik ken en men vreest, dat deze soldaten, nu de stad vrijwel leeg geplunderd is, zich op de buitenland- sche legaties zullen werpen. DE ITALIANEN NOG OP KILOME TERS AFSTAND VAN ADDIS ABEBA. Hoewel gisteren te Rome bekend werd ge maakt dat de Italianen Addis Abeba reeds bereikt hadden, zijn de Italiaansche troepen in werkelijkheid nog op eenige kilometers afstand van deze plaats. Te Addis Abeba zelf is men in de verschillende legaties in het geheel niet op de hoogte van de bewe gingen van de Italianen. Men hoopt alleen dat de troepen zoo spoedig mogelijk zullen komen, opdat zij een einde zullen kunnen maken aan de vreeselijke tooneelen, die zich in de stad afspelen. De stad is nog steeds in handen van roovers en muitende soldaten. Deze zijn door de Italiaansche troe pen opgedreven en zij maken van de gele genheid gebruik om te Addis Abeba te roo- ven en brand te stichten. Deze plunderingen, die Zaterdag reeds zijn be gonnen en Zondag den geheelen dag hebben voort geduurd, leverden gisteren niet veel buit meer op, reden waarom men zich tot de buitenlandsche lega ties richtte. De Turksche legatie is daarbij met suc ces geplunderd en de menschen, die daar vertoefden hebben hun toevlucht gezocht op het terrein van de Britsche legatie. Ook de Amerikaansche legatie heeft eenige ernstige aanvallen te doorstaan gehad en op een gegeven öogenblik dreigde de situatie zoo precair te worden, dat de Amerikaansche gezant via Washington de hulp v^n de Britsche gezant moest inroepen, die via het Foreign Office verwittigd werd van het verzoek van zijn Amerikaanschen collega, de directe verbindingen tusschen de beide legaties zijn verbroken. Het aantal slachtoffers onder de Europeanen is niet zeer groot, doch er zijn velen van hen gewond. Vermoedelijk zal het aantal slacht offers tot dusverre 20 bedragen. Of de hoop van de buitenlanders te Addis Abeba dat de Italianen de stad zullen bezetten, vandaag reeds vervuld zal worden lijkt aan eenigen twijfel onderhevig hoewel het in verband met het feit, dat de voorste Italiaansche troepen niet verder dan 15 kilometer van Addis Abeba verwijderd zijn, niet on mogelijk is. Te Rome houdt men er echter rekening mede, dat eerst Woensdag de bezetting van Addis Abeba zijn beslag zal krijgen. Eden ovor het vertrek van den Negus. Naar Palestina? Londen. Naar Eden gistermiddag in het Lager huis mededeelde, werd den Britschen gezant te Ad dis Abeba in den avond van den eersten Mei door den secretaris van den keizer meegedeeld, dat deze van de leiding der zaken afstand had gedaan, en deze aan zijn ministerraad had toevertrouwd, en dat hij met zijn familie naar Palestina wilde vertrekken. De Britsche regeering was van gevoelen, dat zij dit verzoek moest inwilligen, en voor zoover dit in haar vermogen was, de reis naar Jerusalem moest verge makkelijken bijgevolg stelde de Britsche regeering èich in verbinding met de Fransche regeering, die zich bereid verklaarde te voldoen aan de wenschen, die Z.M. te kennen zou kunnen geven met betrek king tot zijn bestemming. De Britsche regeering gaf dei-halve aan het oorlogsschip ,-,Enterprise" opdracht naar Djiboeti te gaan, en den keizer en zijn gevolg naar Haifa te vervoeren. Het gezelschap zal zich waarschijnlijk om 18.00 uur plaatselijken tijd in schepen. Natuurlijk verwacht men van de keizer, dat deze tijdens zijn verblijf in Palestina op geen enkele wijze aan de voortzetting der vijandelijkheden zal deel nemen, gezien het feit, dat hij de leiding der zaken uit handen heeft gegeven. Gaat de Negus in een klooster in Pa lestina? Jeruzalem. Daar de bevolking van Palesti na zeer sympathiek staat tegenover de Abessijnsche zaak, kan de Negus en diens familie verzekerd zijn van een hartelijke ontvangst van de zijde van alle lagen der bevolking. Naar Reuter meent te weten, zal de Negus waarschijnlijk zijn intrek nemen in het Abessijnsche consulaat te Jeruzalem of in een Abessijnsch klooster aan den oever van de Jordaan gesticht op de plaafs waar Jezus gedoopt werd. De „Temps" over de situatie. P a r ij s. De Temps" verklaart in een com mentaar op de situatie in Abessinië, dat thans het oogenblik gekomen is om een ontspanning tusschen Italië en Engeland tot stand te brengen en een op lossing voor het Oost-Afrikaansche conflict te vin den, die in overeenstemming is niet de belangen van Engeland en Italië en met het moreelë prestige van den Volkenbond. Italië, aldus het blad, kan zonder aan zijn eigen liefde te kort te doen verzoend en gematigd op treden, omdat zijn militaire overwinning volkomen is. Italië zou een politieke fout begaan, indien het zich zelf voor het voldongen feit van een radicale oplossing zou stellen, waarin de Volkenbond niet zol kunnen toestemmen zonder zich te vernederen. De beide groepen van de Zweedsche am bulance teruggeroepen. Stockholm. Het Zweedsche Roode Kruis heeft den beiden groepen der Zweedsche ambulan ce in Abessinië opdracht gegeven onmiddellijk naar Addis Abeba terug te keeren. Vandaar zullen zij zich naar Djiboeti moeten begeven om vervolgens naar Zweden terug te gaan. In dit vebband heeft de minister van buitenlandsche zaken van Zweden de hulp ingeroepen van den Britschen gezant te Addis Abeba die belast is met de behartiging van de Zweedsche belangen in Abessinië. y aUj/d êsi alleen dan wordt je een. *-nÏ=Vv joede Legkip \4 1 OLIEFABHIEKEtl AMSTERDAM. O. Washington. De Amerikaansche gezant te Ad dis Abeba Engert, heeft draadloos aan het ministe rie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat, naar hij vertrouwde, het handjevol verdedigers van het legatiegebouw in staat zal zijn de verdediging op zijn minst tot Dinsdag vol te houden. Ofschoon naar de gezant mededeelde, de hulp van de Britsche lega tie nog niet was aangekomen, gedroeg zijn perso neel zich schitterend en de dingen hadden Maandag avond dan ook nog geen slechten keer genomen. Dank zij den regen was zelfs een kleine verbetering in den toestand ingetreden. De gezant verklaarde verder, dat het keizerlijke gebouw blijkbaar in brand stond. Naar uit de inlichtingen van den gezant aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verder blijkt, slaagden de verdedigers erin de Abessijnen van zich af te schudden, hetgeen zeker niet in het minst te danken was aan de loyale houding van het Inlandsche personeel, met inbegrip van de koks, dat zich onmiddellijk naar de poorten van het gebouw begaf, slechts gewapend met enkele revolvers, spee- ren en zwaarden, totdat de anderen kwamen met pistolen en geweren. De aanvallers hadden blijkbaar een kleiner aantal verdedigers verwacht. Mevr. Engert en John Spencer, de Amerikaansche adviseur van de Abessijnsche regeering, ontkwamen ternauwernood aan de kogels der aanvallers, toen deze aan de achterzijde van het gebouw den aan val openden, daar zij zich op dat oogenblik ,op het erf achter het legatiegebouw bevonden. Amerikaansche journalisten zullen in contact treden met de Italiaansche voor hoede. Londen. Volgens een uit Washington ont vangen bericht heeft het ministerie van buitenland sche zaken aldaar bericht ontvangen, dat twee Amerikaansche journalisten Dinsdagochtend bij het aanbreken van den dag de Amerikaansche legatie te Addis Abeba zullen verlaten. Zij zullen een Zal de franc devalueeren Het is struisvogelpolitiek om de zege der commu nisten in Frankrijk te ontkennen. Het linksche Volks front heeft een éclatante overwinning behaald en de communisten zijn met de grootste winst, welke links kon boeken, gaan strijken. Tal van vragen dringen zich thans op? De eerste is wel op welke wijze de stembusuitslag de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland zal beinvloeden. Er kan wel nauwlijks twijfel aan bestaan, dat Duitschland nog wantrouwender naar 't Westen zal blikken, dan het al deed. Im mers de verhouding tusschen Parijs en Mos kou zal allicht inniger worden, waarmede te vens het door I-Iitler geschetste gevaar van een communistische bedreiging in Oost en West meer schijn van werkelijkheid krijgt, vooral voor een volk als het Duitsche, waar bij in de laatste jaren kunstmatig een anti communisten-psychose is aangewakkerd. De tweede vraag, welke zich in verband hiermede als vanzelf opdringt is, in welke mate het Komin tern, dus Moskou, in het vervolg invloed zal kunnen uitoefenen op den gang van zaken in la belle France. Hier dient een groot vraagteeken te worden ge plaatst. Wij voor ons gelooven niet, dat deze invloed erg groot zal zijn. Het Fransche communisme heeft steeds weinig te doen willen hebben met de derde in ternationale en staat in het algemeen veel minder links dan in de meeste andere lan den. Aan een grooten invloed van Rusland op het ver loop der gebeurtenissen in Frankrijk kunnen wij dan ook voorloopig niet gelooven. Een ander geval is het met de devaluatie van de franc. Wie het minimum-programma van het Volksfront beziet, vindt daarop punten, welke in dit opzicht wei nig vertrouwen geven. Voorop staat nationaliseering van het mijnwezen, van het verzekeringswezen en van de Bank van Frankrijk, waardoor dus de politiek vrij spel krijgt om de finantieele gestes van de Centrale Bank naar haar hand te zetten. De schatten van Frankrijk liggen voor het grij pen! Zal men aarzelen om ze in consumptieve waarde om te zetten, met andere woorden om het levenspeil van het volk tijdelijk te ver- hoogen? De eenige rem in deze richting vormt de rechter vleugel van de radicaal-socialisten. Dit was tot dusver dem achtigste partij, zij is thans wel door de socialisten van deze eerste plaats ge- stooten, maar vormt toch met haar 116 zetels een macht welke niet kan worden verwaarloosd bij het politieke spel dat straks zal worden gespeeld. Van de houding der radicalen, die het best zijn te vergelijken met onze vrijzinnig-democraten, hangt het af, hoever de communisten zullen kunnen gaan in hun Marxistische daden. De linkervleugel onder Deladier zal zeker bereid zijn zeer ver mede te doen aan socialisatie, maar het is te verwachten, dat een belangrijke groep der ra dicalen zich tegen al te ver gaande experimenten zal verzetten. De Communisten hebben verklaard niet aan de re geering te zullen meedoen, zoodat de socialisten te zamen met de linksradicalen wel een regeering zul len vormen. Dat de Communistische zweep dit mi nisterie steeds zal kunnen opjagen zal echter wel slecht naar den zin zijn van de recht- sche groep der radicalen, die onder aanvoe ring van figuren als Herriot en anderen on getwijfeld alles zullen doen om al te gevaar lijke avonturen te voortuinen. Wij kunnen dan ook, de toestand samenvattend, doqr de zege der communisten, nog niet gelooven aan een zeer vergaande socialiseering van het leven in Frankrijk en meenen eerder te mogen aannemen, dat de communisten veel van hun idealen zullen moeten prijsgeven om althans iets te bereiken. Of dat „iets" voldoende zal zijn de franc van den gonden standaard los te weeken, moet worden afge wacht. Amerikaansche en een witte vlag met zich voeren en trachten in verbinding te komen met de- Itali aansche voorhoede. Volgens hetzelfde bericht heerscht op het oogen blik te Addis Abeba betrekkelijke rust. Het Engelsche ministerie van buitenlandsche za ken heeft den Engelschen gezant te Addis Abeba per radio verzocht al het mogelijk te doen tot hulp verleening bij de verdediging van de Amerikaan sche legatie aldaar. Gelijk bekend heeft een daartoe strekkend verzoek van de Amerikaansche legatie te Adis Abeba aan het Engelsche gezantschap in dezelfde stad den omweg via Washington—Londen moeten maken, daar wegens de aanwezigheid van plunderaars in Addis Abeba bodes bij de overbrenging hunner be richten zeer veel gevaar loopen. IN VOLLE VAART TEGEN EEN HUIS GEBOTST ALLE VIER INZITTENDEN ZWAAR GEWOND Gisteravond heeft in de buurtschap Winkel dorp onder Oldebroek een ernstig autoongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat een vrachtauto van Van S. uit Kampen, komende uit de richting Zwolle, vanaf den Zuiderstraatweg den Looweg wilde in slaan, passeerde een personenauto, bestuurd door den arts W. Schuurman, specialist te Zwolle Een hevige botsing volgde. Na tegen de vrachtauto te zijn opgereden, vloog de per sonenauto tegen de langs den weg staande woningen. Be gevolgen waren verschrikkelijk. Van het huis werden de zonneblinden en ruiten vernieldbinnen vlogen de schilderijen van de muren en het pand werd ook verder deerlijk gehavend. Van de bewoners was echter op dat moment niemand thuis, zoodat hier geen persoonlijke ongelukken te betreu ren vielen. Erger echter waren de gevolgen van de botsing voor de auto en de inzittenden. Be wagen zelf was een ruine. Een zijkant was opengescheurd, de voorkant ineen gedrukt. Be heer van Vegten was door den schok door de voorruit geslingerd en lag bewusteloos op straat. Be heer Schuurman had ernstige inwendige kneuzingen en bovendien een ge broken arm: zijn echtgenoote had o.m. een gapende hoofdwonde, terwijl ten slotte me vrouw Van Vegten wonden had opgelooperi aan borst en borstkas. Dr. Harting uit Oldebroek en dr. Mesdag uit Zwolle benevens 'n juist passeerende arts uit Groningen verleenden de eerste hulp. Daarna zijn de slachtoffers in twee ziekenauto's naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De toestand van den heer Van Vegten was vrijwel hopeloos. Vleesch en spek van aan vlekziekte en pest lijdende varkens. A1 p h e n aan den R ij n, 4 Mei: De politie heeft bij den veehouder C. van V. aan het Rietveld- schepad onder de gemeente Alphen a. d. Rijn, pl.m. 55 KG. vleesch en spek in beslag genomen, dat af komstig bleek te zijn van frauduleus geslachte var kens. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat ongeveer 70 varkens van van V. aan de pest en vlek ziekte zijn gestorven. Een groot deel hiervan zou op de boerderij zijn begraven. Doch 13 stuks zieke dieren had de veehouder geslacht en in het zout gelegd. Toen de politie zich ten huize van van V. vervoegde, vond zij nog slechts het vleesch van pl.m. drie var kens, dat voor een deel in bedorven toestand verkeer de. Van V. deelde mede, reeds 10 varkens met zijn gezin te hebben gèconsumeerd, doch het vermoeden bestaat, dat het vleesch van deze zieke dieren aan anderen is verkocht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1