Vliegtuigen boven Dirédawa Samenvoeging Zijpe en Callantsoog* Dc Wet op dc üitverkoopen. Dc instorting in dc Cunerakerk Van het W door J. IC BREDERODE- Dirédawa 7 April DE oorlog in Ethiopië heeft plotseling een ander karakter gekregen. Aan alle zij den, in het Noorden, in het Zuiden, in 't Oosten en ook in de lucht ontwikkelen de Italianen een buitengewone werk zaamheid, waarbij zij zich minder dan ooit storen aan internationale overeenkomsten en verdragen Ruim maken zij gebruik van gifgassen, waarte gen de Ethiopiërs, die niet eens gasmaskers be zitten, zoo goed als weerloos zijn. Voor de Ita- liaansche vliegmachines is bijna geen plaats meer veilig. Indien het weder het slechts eenigszins toelaat, trekken eiken dag vele tientallen Ita- liaansche vliegtuigen over het land tot honderden kilometers achter het front, waar ze soms zich tot verkenningen bepalen, maar.vaak ook bom men werpen, heel dikwijls op een volkomen weer looze bevolking. Deze luchtaanvallen hebben steeds overdag en nimmer 'snachts plaats. Nachtvluchten bieden vele moeilijkheden en in de duisternis zijn vanuit de hoogte de doelen heneden natuurlijk moeilijk te onderscheiden en 's nachts of overdag, de Ita- liaansche vliegmachines zijn steeds zoo goed als volkomen veilig. De Ethiopiërs beschikken slechts over zeer weinig afweergeschut, zoodat de Ita- liaansche aviateurs niet voor van de aarde af geschoten projectielen te vreezen hebben. Na het bomljardement van Djigd'jigga en Har- rar werd het waarschijnlijk dat ook Dirédawa niet ongestoord zou worden gelaten en om het aantal slachtoffers ingeval van een bombarde ment zooveel mogelijk te beperken, werd aan de bevolking bevel gegeven van 's morgens zeven uur tot 's middags 4 uur de stad te ontruimen en in het vrije veld en in de bergen in de nabijheid een betrekkelijke veiligheid te zoeken. Voor de Europeanen hier werd dit bevel herhaald door de Europeesehe consuls, maar dezen voegden aan de voorschriften toe, dat zij, die in de stad ble ven, dit alleen voor eigen verantwoording zou den doen. Dat was voor mij duidelijk genoeg en Ik be sloot de stad niet te verlaten en „op eigen ver antwoordelijkheid" te blijven, Mij kwam dit bij slot van rekening het minst gevaarlijk voor. Mijn ervaring in den wereldoorlog aan twee fronten heeft me geleerd, dat zulke luchtaanvallen meest al veel minder gevaarlijk zijn, dan ze gewoonlijk beschreven worden. Heele dagen buiten rond te zwerven zonder dak, blootgesteld aan de Afri- kaansche zon en nu en dan misschien aan een fiksche regenbui, zoo'n zondvloedbui, die u bin nen enkele seconden tot op de huid nat maakt, scheen me veel gevaarlijker. In mijn hotel hieven we slechts met ons tweeën gasten, een Egyptische dokter en ik. Mijn Rus sische hotelier met vrouw en eenigszins zwak zoontje, achtte het ook verkieslijker zich niet aan zon en regen buiten bloot te stellen en ook deze Russische familie bleef kalm in de stad. De be dienden echter, de kok inbegrepen, waren voor geen geld en goede woorden te bewegen verder dienst te doen. Den kok hebben we sinds dien in het geheel niet meer teruggezien. Het laatst is hij gesignaleerd op bijna veertig kilometer van de stad. Den eersten dag van den alarmtoestand wacht ten we in het hotel de dingen, die komen zouden terwijl wij onder elkander het werk verdeelden. 'Brood, eieren, vleesch, melk, boter, groenten wa ren in de heele stad niet /neer te krijgen, maar gelukkig waren er in het hotel nog aardappelen, eenige kippen, vruchten, citroenen en sinaasap pelen in den tuin, hier, wijn en whisky in het buffet. De Russische hotelhouder slachtte kip pen, hij en zijn vrouw schilden aardappels en kookten en braadden, het zoontje waschte bor den, glazen en schalen, de Egyptische dokter en ik maakten bedden op en droegen water aan. Buitendeuren en vensters van het hotel wer den gesloten gehouden, doch een enkele maal ging ik eens op de veranda om me de vrijwel geheel verlaten stad aan te zien. De eenige le vende wezens waren enkele met geweren gewa pende Ethiopische politiemannen. Er moest in deze stad zoo goed als zonder bewoners gewaakt worden tegen diefstal en plundering. Afgekon digd was trouwens, dat iedereen, die betrapt zou worden op zulke wandaden, op staanden voet zou worden neergeschoten. Het eenige geluid, dat men in de stad hoorde, waren de jammerklach ten van in huizen en tuinen achtergelaten hon den. Over deze spookachtige stad straalden een diep blauwe hemel en een brandende Afrikaansche zon. Het was inderdaad een prachtige dag voor luchtaanvallen. Plotseling hoorden we buiten op straat paar dengetrappel en opgewonden stemmen. We snel den naar de buitenste veranda en daar zagen we een ruiter, een Ethiopiër, op een prachtig wit paard, in vollen galop. Politiemannen hol den weg, terwijl ze hun geweren laadden en tot ons riepen: „Matta, matta" (ze zijn gekomen). We gingen weder het hotel binnen en in den tuin luisterden we, doch we'hoorden aanvanke lijk niets. Dan echter was er hoog in de lucht een zacht zoemen en brommen, dat steeds zwaar der werd. Het was duidelijk: Italiaansche vliegmachines naderden. Wegvluchten had voor ons natuurlijk niet het minste nut meer. Het eenige wat ons overbleef was zoo kalm mogelijk de dingen af te wachten, die zouden komen. De hotelhezitter gaf zijn vrouw en zoontje hevel zich ieder in een anderen hoek van den geheel ingehouwden tuin neder te leggen. Hij zelf koos een anderen hoek. Ik ging mijn kamer binnen in het gebouw, dat slechts een benedenverdieping en een zinken dak heeft. Kelders hebben de meeste huizen hier niet De Egyptische dokter kwam hij mij binnen en zeide, dat hij hij mij wilde blijven, waar ik niets tegen had. Lang bleven we evenwel niet in de kamer, want we wilden de vliegmachines zien en toen we in den tuin stonden konden we ze zeer hoog, op minstens tweeduizend meter, tegen den blauwen hemel waarnemen, Elk oogenhlik verwachtten we de ontploffingen van bommen te zullen waarnemen. Er heerschte een volkomen stilte, die alleen doorzoemd werd door het geronk der motoren. Zelfs de verlaten honden in de huizen en tuinen jankten niet meer Het was alsof ook zij het gevaar beseften, dat dreigde. Op aarde bleef het echter stil. We hoorden geen ontploffingen, doch integendeel werd het geronk der vliegmachines na eenige minuten zwakker. De drie vliegtuigen, die boven Dirédawa hadden gezweefd, schenen zich te verwijderen zonder eenige vijandelijke daad te hebben ver- Moordaanslag te Meppel. Dienstbode slaat haar mevrouw met een hamer neer. Zondagmorgen heeft te Meppel de 26-jarige dienstbode IJke Vink haar meesteres, mevrouw B. Stern, vermoedelijk in een aanval van drift, met een hamer aangevallen en haar daarmede een tiental slagen op het hoofd toegebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer badend in haar bloed en levensgevaarlijk gewond ineenzakte. Mevrouw Stern werd eerst des avonds door haar man gevonden. Deze was naar Amsterdam geweest en keerde 's avonds in zijn woning te rug. Toen hij zijn vrouw ernstig gewond zag lig gen, snelde de man vol ontzetting naar de huren die de politie en dokter Ckristiaanse waarschuw den, Deze laatste constateerde een ernstige sche delbreuk. Hij achtte overbrenging naar het So- phia-ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk. Het parket te Assen werd daarop gewaar schuwd. De verhooren welke afgenomen werden, bleven zonder resultaat- In de woning van mevrouw Stern werd echter een dienstbodenschortje gevonden, waarop eeni ge bloedvlekken zaten, dit was aanleiding om de dienstbode van haar bed te lichten, NVl een verhoor bekende het meisje den aanslag te hebben gepleegd Zij had na de daad t hebben gepleegd, de woning verlaten en was naar huis geagaan Ook in haar schoenen werden bloedvlek ken gevonden. Het meisje is hedenmorgen naar het huis van bewaring te Assent overgebracht. Vermoedelijk heeft zij de daad in zeer overspannen toestand gepleegd. De toestand van mevrouw Stern was gister morgen zeer ernstig. Felle brand te Groningen. Twee perceelen uitgebrand. Groningen. Gistermorgen te half elf is in de werkplaats van het schoenenmagazijn van de fa. Van der Woude, gelegen aan den Verlengden Hee- renweg no. 46 te Groningen, een benzine- praepa- raat, dat gebruikt wordt voor. het schoonmaken van schoenen, uit elkaar gesprongen, doordat een der bedienden bij het praeparaat een sigaar rookte. In korten tijd stond het geheele perceel in lichter laaie. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met alle kracht. De brand had echter zulk een omvang aangenomen, dat het schoenenmagazijn en de bovenwoningen, welke echter onbewoond waren, spoedig waren uit- gebrand. Het vuur tastte ook het aangrenzende per ceel, een sigarenmagazijn en de bovenwoningen, bewoond door de familie Glas, aan. De bovenwo ningen gingen geheel in de vlammen op, terwijl het sigarenmagazijn veel waterschade kreeg. De brand weer was spoedig den brand meester. De brand trok veel belangstelling, doch de politie had de straat afgezet. Verzekering dekt dc schade, welke vrij aan zienlijk is. ONTPLOFFING BIJ HET LICHTEN VAN DE „ORANIA." Reuter seint uit Lissabon, dat bij het lichten van het wrak van de „Orania", het Nederlandsche schip dat is gezonken bij een aanvaring in de haven van Leixoes, op 20 Decembei»1934, een hevige ontploffing heeft plaats gehad. Een Britsch voorman werd ge dood en een aantal werklieden werd gewond. COMMUNIST WEGENS HOOGVERRAAD VOOR HET GERECHT. Hamburg, 4 Mei (ANP) Vandaag is het proces begonnen tegen den communist Edgar Andre, die terecht moet staan wegens voorbereiding tot hoog verraad en moord, gepleegd in 1930 en 1931. Men verwacht, dat het proces zes weken zal du ren, richt Nog eenige minuten hoorden we het ge zoem der gevaarlijke vogels Dan werd het stil. Ze zijn ook niet meer teruggekomen. De Egyp tische dokter die de bombardementen van Djigd- jigga en Harrar heeft medegemaakt, meende: „Het was slechts een verkenning. Het bombarde ment volgt later, morgen of overmorgen. Zoo was het ook te Djigdjigga en te Harrar en zoo zal het ook hier wel zijn. Vele vrouwen en kinder. van Europeanen hebben intusschen de stad verlaten en zijn per trein naar Djibouti gevlucht en sommige mannen, die bier niet door bun zaken of hun betrekking gebon den zijn, hebben dat voorbeeld gevolgd. In en nabij de stad z'n dor vele onderstanden ingericht en eiken morgen, kort voor of na het opgaan van de zon hoort men de drukte en het opge wonden gepraat van menschen, die heiaden met levensmiddelen en jassen naar buiten trekken om laat in den namiddag weder terug te keeren. Ik ben echter besloten hun voorbeeld niet te volgen, alleen ben ik nu overdag de eenige gast in het hotel, daar de Egyptische dokter de stad heeft verlaten en naar Harrar is vertrokken, waar de werkzaamheden in het Egyptische hos pitaal hem riepen. Nog tweemaal is de stad in alarm gebracht voor Italiaansche vliegmachines De weinige menschen die zich nog in Dirédawa bevonden, zochten zoo snel mogelijk een toevlucht in onderstanden, doch ik moet bekennen, dat ik bij deze gelegen heid de vliegmachines niet gezien en zelfs niet gehoord heb' De laatste dagen heeft het echter nu en dan geregend, zooals het alleen hier regenen kan. Uren lang ook heeft het geonweerd en dit maakt een lucht actie niet gemakkelijker. Van de men schen, die overdag naar buiten zijn gevlucht, zijn er reeds eenige door deze regenbuien, waarvoor ze geen beschutting vonden ziek geworden. Tot nu toe de eenige slachtoffers van een bom bardement zonder bommen. J. K. BREDERODE BOERDERIJ. Veeweiders en mesters. 's-Gravenhage, 4 Mei. De vereeniging van Vee weiders en Mesters in Nederland, secretariaat P. C. Amerlaan te Schipluiden, heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij, de veehouderijcentrale en de commissie- van Loon, het volgende telegram gezonden: „De Maisimport voor varkensmesterij is mede een gevaar voor onze rund- en varkensvleeschdistributie. Deze varkensmesterij (varkenscentrale) veroorzaakt verwarring en landbouwcrisis en eischt landbouw steun, wat buiten den landbouwcrisissteun valt, al thans dient te vallen. De verlaging van melksteun brengt nogmaals een te groot aanbod van slachtrijp vee mede, hetgeen ten nadeele komt van veemes- tersbedrijven, indien aan de armlastigen ook niet versch rundvleesch beschikbaar wordt gesteld". POGING TOT DOODSLAG OP EEN PINDA CHINEES. Blerick 4 Mei Zondagavond te omstreeks 10 uur kochten de gebroeders H. uit Velden (L.) een tweetal beruchte smokkelaars, in het café van den heer G. te Blerick van een Chinees een stuk pinda-gebak. Toen de man daarop betaling vroeg, hebben zij hem op ergerlijke wijze mishandeld. Zoo hebben zij getracht hem te wurgen, waarna zij op den loop zijn gegaan. Door den officier van Justitie te Roermond is bevel gegeven tot aanhouding en voorgeleiding van de daders. EEN SNOODAARD. Zijn vrouw te midden van ra telslangen geduwd. Los Angelos Rohert S. James, een arbeider die vijf keer getrouwd is geweest, heeft na een meedoogenlooze ondervraging gedurende 36 uren bekend, gebruik te hebben gemaakt van ratelslan gen om zijn laatste vrouw, in Augustus van bet vorig jaar, van het leven te berooven. James had volgens mededeeling van een kennis der familie, zijn vrouw te midden van eenige ra telslangen geduwd, waarna hij haar in een vijver had geworpen, om bij de politie den indruk te wekken, dat de vrouw door een ongeluk aan haar einde was gekomen. VERKOELING TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND Havax meldt uit Londen dat de algemeene stem ming te Londen is, dat de aanzienlijke winst, wel ke de communisten in Frankrijk bij de verkie zingen hebben behaald, moeilijkheden zal mee brengen in de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Men verwacht een zekere ver koeling in de Fransche diplomatie ten opzichte van Berlijn. DE MAN MET DE TWINTIG GEZICHTEN Lausanne (Zwitserland) Eugene Kalbfuss, een misdadiger, die bij de politie bekend staat als de man met de twintig gezichten, omdat hij zoo bedreven is in het veranderen van zijn uiter lijk. is te Lausanne gearresteerd. Kalbfuss is er in den loop der laatste vijftien jaren in geslaagd 11 malen uit verschillende gevangenissen te ont snappen. De meeste vonnissen heeft Kalbfuss ondergaan wegens diefstal. Van de zijde van het College van Burgemeester en Wethouders van Zijpe (NV-H.) vernemen wij het volgende; Naar ons is gebleken bestaat jiog eenig mis verstand ten aanzien van wat bij eventueele sa menvoeging der gemeenten met de leerlingen der openbare lagere school in Koegras zou geschied den,. zulks naar aanleiding van het door ons College uitgebracht aanvullend rapport*. Wij herinneren er aan, dat hierin voor zoover dit punt betreft, slechts is vermeld, hetgeen in de ge combineerde vergaderingen van de raden der beide gemeenten in Augustus 1935 naar voren werd gebracht. Na hetgeen thans in den rand en den nevenraad van Zijpe (N.H.) is behan deld, kunnen wij verklaren en wij stellen er prijs op dit te doen dat de ouders in het ge deelte „Koegras" ook bij eventueele vereeniging der gemeenten volkomen vrij blijven bunne kinderen te zenden naar de school, waaraan zij de voorkeur geven. Voor zoover deze ouders dichter bij 't Zand dan bij Julianadorp wonen, zouden zij slechts een vriendelijk verzoek ont vangen tot overplaatsing, doch het blijft geheel vrij daaraan gevolg te geven. Alleen voor die plaatsen, vanwaar de kinderen ook voorheen de O.L.-School te 't Zand bezochten (dus „Kolk- sluis") wordt het billijk geoordeeld eenigen ster keren drang uit te oefenen, waarbij vanzelfspre kend eventueele maatregelen ook van de zijde van het Gemeentebestuur, welke het gevolg zouden z' van nog verder gaande bezuinigingsvoorschrif ten van regeeringswege, buiten beschouwing moeten blijven. Coupondagen vallen er niet onder. 's-Gravenhage De hooge raad heeft gister arrest gewezen in de eerste zaak, bij dit college aanhangig gemaakt betreffende de wet op de üit verkoopen en opruimingen. De firma Gerzon had in een Utrechtsch blad „coupondagen" aangekondigd, waarin de Utrechtsche kantonrechter, aangezien de kamer van Koophandel geen vergunning had verleend* een overtreding zag van de wet. De hooge raad heeft thans overwogen, dat art. 2 tweede lid spreekt van bijzondere omstandig heden, welke zich ten aanzien van „een" winkel nering kunnen voordoen, met andere woorden^ van bijzondere omstandigheden, die zich ten aan zien van elke winkelnering, afgezien van haar bepaalden aard, en dat met „bijzondere omstan digheden" artikel 2 het oog heeft op dezelfde om standigheden, welke naar artikel 6 voor de ka mer van Koophandel grond kunnen opleveren,- tot het verleenen van een vergunning ingevolge artikel 2 eerste lid. Waar nu in artikel 6 bijzondere omstandighe den nader worden aangeduid, als zich voordoen de „bij overdracht, verplaatsing, verbouwing of anderszins", met andere woorden als bijzondere omstandigheden van extern en aard, bij elke ne ring mogelijk, terwijl „anderszins" in dit verband, slechts kan beteekenen een andere omstandigheid van soortgelijken aard als de met name genoem de, valt derhalve het ten laste gelegde niet onder artikel 2, tweede lid. Ook kan dit niet worden beschouwd als een aankondiging van een verkoop in verband met jaars- of seizoenswisseling, zoodat bet bewezen verklaarde geheel valt buiten de wet op de üit verkoopen en opruimingen. Op grond hiervan heeft de Hooge Raad bet be streden vonnis vernietigd en den bedrijfsleider der firma alsnog ontslagen van alle rechtsver volging. 's-Gravenhage. Omtrent het onderzoek, dat de rijkscommissie voor de Monumentenzorg in ver hand met de instorting van den pijler in de Cunerar kerk te Rhenen ter plaatse heeft ingesteld, verne men wij, dat de pijler, in verband met verschillen de wijzigingen, die het interieur der kerk in den loop der tijden heeft ondergaan, zeer verz-wakt was. Toen de oude hogen indertijd door nieuwe zijn ver vangen, heeft men de gaten van de oude bogen niet behoorlijk dicht gemetseld, doch slechts met kalk aangevuld. Dit, gevoegd bij ouderdomszwakte, is vermoedelijk de oorzaak van de instorting. Dank zij den betonnen vloer, welke boven de ge welven in nieuw metselwerk is aangebracht, is er ger voorkomen, want anders zouden ook de muren der kerk zijn ingestort. Het verloop der werkzaamhe den is tot nu toe gunstig. Een vraag is thans nog, of de betonnen vloer het uithoudt tot heden, wanneer een nieuwe, ijzeren pijler zal worden aangebracht. Deze pijler zou gister gereed gekomen zijn en zou in den afgeloopen nacht naar Rhenen worden ge transporteerd, om heden te worden geplaatst. Wan neer de nieuwe pijler is aangebracht, zal men het geheele werk in hand hebben. ENGELSCHE VLOOTBEWEGING. Gibraltar, 4 Mei. (ANP) Officieel wordt mede gedeeld, dat de 20ste flotille torpedojagers, naar de Middellandsche zee is vertrokken, om zich bij de Middellandsche zeevloot te voegen. Dit flotille maak te deel uit van de thuis-vloot. WEER EEN NEGER IN DE VEREENIGDE STATEN GELYNCHT. New York, 4 Mei (ANP) In den staat Georgia hebben 200 mannen op een landweg nabij Pavo een gevangentransport overvallen. Zij ontrukten den sheriff een neger, die van moord verdacht werd, lynchten hem, en wierpen zijn met kogels doorzeefd lijk in den tuin van een school. Dit is het derde ge val van lynchjustitie, dat zich binnen een week in de Vereenigde Staten heeft afgespeeld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2