Onweerswolken boven Cairo J A L Spanje door opstan den geteisterd vtneiiiM De staking in den Wieringermeer naiM\[Jt Laatste Telex berichten KljKEn is KOOPEn S.Ü CLOECK Dinsdag 5 Mei 1936. 5CHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9970 De lastige erfenis van Koning Faroek L i BOEKHOUDBUREAU Zitdag te Middenmeer Zitdag te Schagen De laatste melk voor de „Nooit Gedacht" Dt lilt seint De Egyptische vrijheidsstrijd CAïRO, 4 Mei 1936. Koning Faroek van Egypte- bestijgt den troon van zijn vader in een critiek tijdvak. Zijn land heeft se dert den wereldoorlog verschillende phases doorge maakt, die het steeds dichter bij de volkomen onaf hankelijkheid hebben gebracht. Op 18 December 1914 werd het door een verklaring van Engeland uit de macht van het oude Turkije bevrijd. Het werd tot Britsch protectoraat gemaakt, doch op 15 Maart 1922 zag Engeland zich gedwongen onder druk van de na tionalistische beweging, Egypte tenminste naar den naam onafhankelijk te verklaren. Sulan Foead werd tot koning gekroond en gaf het land een grondwet. De souvereiniteit van het jonge rijk was echter geenszins onbeperkt. De Engelschen, bezorgd voor de veiligheid en hun heerschappij voor wat de Suez- kanaal-zone betreft, behielden zich uitdrukkelijk de militaire bezetting van dit belangrijke deel van den weg naar Indië voor. Verder eischten zij, dat de ver dediging van Egypte tegen 'n vreemde mogendheid hun moet worden toevertrouwd; tenslotte wisten zij zich van de heerschappij in den Soedan te verzeke ren. Dit, wegens zijn economische ontwikkelingsmo gelijkheden voor Engeland zoo belangrijke katoen- land staat formeel ook thans nog onder een gemeen schappelijk Engelsch-Egyptische heerschappij. Prac- tisch is de Soedan echter sinds het jaar 1924, toen de Egyptische troepen uit het land waren teruggetrok ken, nog een uitsluitende Britsche invloedssfeer. Foead bemiddelde, wie nu? Men kak niet zeggen, dat de verhoudingen in Egypte door een overgroots duidelijkheid uitblinken. Een dergelijke duidelijkheid lag ook niet in de lijn van de Engelsche belangen, daar zulks een uiteinde lijke overeenkomst met de Egyptische nationalisten, de Wafdpartij, noodzakelijk had gemaakt. Deze par tij heeft in de laatste jaren aanzienlijk aan kracht gewonnen en zij maakt er geen geheim van, dat zij den huidigen toestand, ondanks de onafhankelijk heidsverklaring van het jaar 1922, nog steeds be schouwd als een Engelsch protectoraat. Allen Engel schen invloed wenscht deze partij nu uit te schake len. Zij is enkel en alleen bereid, rekening 4e. houden met de Britsche belangen, zoodra deze belangen over eenkomen met de Egyptische. Zoo heeft zij geen be zwaren tegen een militaire overeenkomst met Enge land, mits op den grondslag van een volkomen rechts gelijkheid. En om deze rechtsgelijkheid tot uitdruk king te brengen, wenscht zij in de eerste plaats het Egyptische leger te versterken, dat onder Engelschen druk steeds zwak gehouden is. De gestorven koning Foead heeft in deze voortdu rend grootere spanning tusschen de nationalisti sche beweging en de Britten steeds bemiddelend werk verricht. Hij was zeker geen vriend der Engel schen in dien zin, dat hij zonder eenige uitzondering zich steeds naar de wenschen van den Britschen Hoogen Commissaris richtte. Maar hij bezat een dui delijk begrip van de moeilijkheden der posities, waarin hij en zijn land tegenover de Britsche over macht stonden en daarom vermeed hij zorgvuldig ieder conflict. Oorlogstooneel tegen wil en dank Sinds het uitbreken van het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict heeft de toestand zich hier bedenke lijk toegespitst. Hoe sterker Rome overtuigd werd van den Engelschen tegenstand, des te meer was het er op bedacht, voorzichtigheidsmaatregelen te treffen, voor het geval, dat uit de economische sanc ties een militair conflict zou ontstaan. In Lybië, aan de grenzen van Egypte, werd een aanzienlijke troe penmacht geconcentreerd, die al naar wensch de fensief of offensief zou kunnen worden gebruikt. Aan tegenmaatregelen van Engeland aan Egyptische zijde ontbrak het niet. Wij weten op het oogenblik, dat het Engelsche bezettingsleger in Egypte aanzienlijk versterkt is en op alle mogelijkheden is voorbereid. Bovendien is Alexandrië het steunpunt der Britsche vloot in het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee geworden. Natuurlijk waren de Egyptische nationalisten over het vooruitzicht, dat hun land, dat weinig belang bij den Italiaansch-Abessijnschen strijd had, eens tot oorlogstooneel zou kunnen worden, weinig gesticht. Doch bovendien voelden zij tegelijkertijd, dat zij onder deze omstandigheden van Engeland een zeke re tegemoetkoming aan hun eischen zouden kunnen afdwingen. Na de overwinning van den Wafd. We Wafd trachtte nu uit deze situatie In de eerste plaats op het gebied der binnenlandsche politiek Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Woensdag 6 Mei van 1012 uur in Café Smit. Donderdag 7 Mei van 9.3012 uur, in „De Beurs", bij Boontjes. munt te slaan en zooals bekend, had de partij reeds van koning Foead gedaan gekregen, dat de in het jaar 1928 gesuspendeerde grondwet weer werd ingevoerd en dat nieuwe verkiezingen voor een Egyptische volksvertegenwoordiging zullen worden uitgeschreven. Deze verkiezingen, die den nationa listen naar alle waarschijnlijkheid een overweldi gende meerderheid zullen bezorgen, staan thans voor de deur. Maar wat zal er daarna geschieden? In Londen had men de hoop, dat het koning Foead zou gelukken, ook met een Wafdka'binet te regeeren op een wijze, die de Engelsche belangen geen nadeel zou aandoen. Maar nu is koning Foead overleden en opgevolgd door den 16-jarigen koning Faroek, in wiens naam thans een regentschapsraad zal regeeren. Daarmede valt de eenige stabiele fac tor, waarop de Britsche politiek in Egypte kon steu nen, weg. Men kan bij de geweldige beteekenis, die het land van de Pharao's voor Engeland heeft, onmogelijk aannemen dat Londen daar de dingen op hun beloop zal laten. Reeds hoort men er over spreken, dat. Engeland de Britsche garnizoenen in Egypte op nieuw zal versterken en er zelfs over denkt, de onafhankelijkheidsverklaring van het jaar 1922 te herroepen. Een dergelijke maatregel zou echter zeer zeker op een gewapenden tegenstand van de Egyp tische nationalisten stuiten. (Auteursrecht V.P.B.) Ongeregeldheden te Madrid duren nog steeds voort WEDEROM TAL VAN KERKEN EN KLOOSTERS IN VLAMMEN. Madrid, 4 Mei (ANP) In de buitenwijken duren de ongeregeldheden voort. Eenige ker ken en kloosters staan in brand. Er hebben botsingen met de politie plaats gehad, waarbij een 40-tal personen, meeren- deels lichte, verwondingen heeft opgeloopen. De opgewonden stemming schijnt zich thans ook uit te breiden tot de wijken ,die meer nabij het centrum der stad zijn gelegen. Madrid, 4 Mei. In de volkswijken duur den de incidenten hedenmiddag voort, 'n Aan tal extremisten heeft de Ave Mariakapel in brand gestoken. Een kerk, die betoogers reeds hedenmorgen hadden willen verbranden, werd opnieuw in brand gestoken. De politie tracht de orde te herstellen. Verscheidene personen zijn gewond. De schade, die door de branden is aangericht, is nog niet bekend. Volgens een bericht van United Press zijn gister nacht en in den loop van gister vier kerken, een ka pel, vijf kloosters en twee scholen in de Madri- leensche voorsteden Cuatro Caminos en Tetuan door extremisten in brand gestoken. De mobiele garde slaagde niet erin, de fanatieke volksmenigte in bedwang te houden. Ook de woning van een rechtschen politicus en een pastorie gingen in vlammen op. De vandalistische aanslagen op de kerkelijke ge bouwen werden gemotiveerd met de bewering, dat twee kinderen van genoemde arbeiderswijken ver giftigd waren door caramels, die hun door fascis tische agenten zouden zijn gegeven. Bizonder hevig waren de botsingen bij de kerk van O.L. Vrouw der Engelen, die ook in brand gestoken werd, toen de godsdienstoefening geëindigd was en de geloovigen het kerkgebouw verlieten. De woedende menigte viel de kerkbezoekers aan en mishandelde hen. Een afdeeling stormgardisten trachtte vooral de vrouwen te beschermen. Desniettemin werd een vrouw tegen den grond geslagen, daar haar verwe ten werd, dat zij de vergiftigde caramels had rond gedeeld. Een van de in brand gestoken scholen was vlak bij het huis van ex-president Zamora gelegen. D,e politie heeft inmiddels vier personen gearres teerd, die de valsche geruchten omtrent de vergif tiging verspreid hebben. De chef der politie heeft door de radio deze ge ruchten tegengesproken. Tegelijkertijd heeft de mi nister van binnenlandsche zaken verklaard, dat zij door personen in omloop zijn gebracht, die er belang bij hebben, de volksmenigte tot onbedachte geweld dadigheden op te hitsen. In verband met de algemeene staking op de Spaan sche handelsmarine, hebben intusschen de man schappen van achttien schepen in Barcelona hun booten verlaten, zoodat deze niet konden uitvaren. In andere Spaansche havens zijn tengevolge van de staking acht-en-twintig stoombooten en achttien zeilschepen in de havens gebleven. In Malaga is heden door het algemeene vakver bond een algemeene staking afgekondigd uit soli dariteit met de landarbeiders dezer provincie, die voor boogere loonen en verkorting van den arbeids tijd in staking ziin gegaan. In verband met deze sta* king heeft, de civiele garde vijf-en-dertig personen gearresteerd. i Scheepvaartstaking duurt voort, Madrid. De algemeene staking bij de Spaan sche koopvaardij en kustvaart duurt voort. De van de Canarische Eilanden komende booten met ba nanen hebben de vuren moeten dooven. De lading zal overboord geworpen moeten worden, indien het conflict niet spoedig wordt bijgelegd. Staking te Malaga. Gibraltar. Volgens uit Spanje ontvangen berichten, is een revolutionnaire staking uitgebro ken te Malaga, waar alle winkels gesloten en de autobusdiensten stilgelegd zijn, terwijl geen enkel schip uit de haven kan vertrekken. De veerdirnst tusschen Malaga en Algeciras wordt sinds .vier dagen niet meer onderhouden. DOOR DE LEIDERS IS VASTBE SLOTEN DE STAKING DOOR TE ZETTEN. WORDEN DE STA KERS FINANCIEEL GESTEUND? Nog steeds blijven de stakende arbeiders in hun aangenomen houding volharden. Er wordt niet, ten minste hoegenaamd niet gestempeld. Door de leiders is vast besloten om de staking door te zetten, en wel zoolang tot de actie uitgroeit tot een groote organisatie over het geheele land. Velen zul len zich afgevraagd hebben waar deze menschen, die toch al zoo lang van een minimale verdienste of steun hebben moeten leven, de hulpbronnen vandaan halen om zoo standvastig op hun stuk te blijven staan. Naar wij uit betrouwbare bron vernamen, wor den de arbeiders van verschillende zijden financieel gesteund. Op Wieringen wordt zelfs een bedrag ge noemd van f 700.dat gedeeltelijk door de C.P.H. en gedeeltelijk van andere zijde beschikbaar zou zijn gesteld. De juistheid hiervan kunnen wij niet bevestigen, wel staat vast, dat er op eenigerlei wijze, gesteund wordt. A.s. Woensdag zal de eerste uitbetaling geschieden aan de thans stempelende stakers, dus aan hen die aan den oproep van den burgemeester gehoor heb ben gegeven. Iedere werklooze krijgt dan een kaart, bestaande uit vijf bonnen, te weten, één voor huur en vier voor levensmiddelen. Deze moeten door de leveranciers op de Arbeidsbeurs weer ingeleverd worden. Voorts kunnen wij thans mededeelen dat de po litie op de hoogte is van de verschillende bijeenkom sten der stakers, doch daar deze op particulier ter rein of bij particulieren aan huis worden gehouden, worden hiertegen geen maatregelen genomen. Ongewenschte uitlatingen over het onderwijs Vragenlid van het Kamerlid Vervoorn. Het Tweede Kamerlid Vervoorn heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de maatregelen tot het tegengaan van excessen bij het houden van politieke redevoeringen niet overal worden toege past? Is het den minister bekend, dat groote groepen der bevolking, en met name de onderwijzers bij het openbare onderwijs, zich gekwetst gevoelen door de beleedigende wijze waarop de voorstanders van fiet bijzondere onderwijs zich over hen uitlaten? Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar hetgeen op een vergadering der anti-revolution- naire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Slie- drecht op of omstreeks 18 Maart j.1. door een op die vergadering optredend spreker is gezegd, n.1. dat de openbare scholen zouden zijn verworden tot broed plaatsen van socialisme en communisme? Wil de minister bevorderen, dat te dezer zake pro- ces-verbaal wordt opgemaakt, en de voorstanders en onderwijzers van het openbaar onderwijs op dezelfde wijze worden beschermd tegen aantasting hunner eer, als zij, die tot andere groepen der bevolking be- hooren? FRANSCHE LEGATIE DOOR PLUNDERAARS OMSINGELD. DJIBOETI, 5 Mei (A.N.P.). Volgens berichten uit Addis Abeba is de Fransche legatie, waar 2000 personen een toevlucht hebben gezocht, door plun deraars omsingeld. De levensmiddelenvoorraad be gint op te geraken en de gezant heeft opnieuw te Djiboeti om hulp verzocht. In den nacht van Zondag op Maandag is een Compagnie Fransche koloniale troepen met munitie en levensmiddelen vertrokken en gisteren is thans een tweede compagnie gevolgd. De compagnie, welke sedert enkele maanden te Diredawa was gestationneerd, heeft thans opdracht ontvangen onmiddellijk naar Addis Abeba te ver trekken, waar zij thans elk oogenblik kan aanko men. De compagnie, welke gisteren uit Djiboeti is vertrokken, zal deze compagnie te Diredawa ver vangen. Hier schijnt alles kalm te zijn. Naar verder vernomen wordt, is de spoorweg ver broken nabij Modjo op ongeveer 50 K.M. van Addis Abeba. DE AMERIKAANSCHE LEGATIE ONTRUIMD. Instructie van Washington. WASHINGTON, 5 Mei (A.N.P.) Het Staatsde- partement heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat staatssecretaris Huil den Amerikaanschen ge zant te Addis Abeba, Van Engert, had opgedragen de IAmerikaansche legatie te ontruimen. Dit bevel werd gegeven, nadat bericht was ontvangen, dat het ge peupel het gebouw had aangevallen en van Brit sche zijde was te kennen gegeven, dat het onmo gelijk was de verdediging langer vol te honden. De gezant had gemeld te gelooven, het tot Dins dag te kunnen uithouden, doch nadat de Britsohe gezant Barton, zijn regeering had medegedeeld, dat hij den Amerikanen had moeten weigeren een machi negeweer te leenen en evenmin een afdeeling Sihks kon beschikbaar stellen, moest dit besluit worden genomen. Wel zond de Britsche gezant een detache ment om de vluchtelingen nit de Amerikaansche naar de Britsche legatie te begeleiden. „BITTERE VERNEDERING". LONDEN, 5 Mei. De pers maakt melding van de „bittere vernedering", zooals gisteren Minister-Pre sident .Baldwin de onmacht van den Volkenbond om Abessinië te verdedigen, zou hebben genoemd, in een onderhoud met de leden van de delegatie van de Volkenbondsliga, welke door Baldwinen Eden werd ontvangen. Een van de leden van deze delegatie, Gilbert Murray, zeide gisteren te Oxford, dat de Minister-President zijn gevoelens inzake deze tragedie vertolkte door te zeggen, dat hij een „bit tere vernedering ondervond", WJERINGEN Be laatste der 4 op Wieringen werkenden kaasfabrieken, de Nooit Gedachtis op 1 Mei j.l. gesloten, gelijk wij in ons nummer van gister meldden. Be foto hierboven laat zien, de laat ste melk welke afgeleverd wordt Staande in de fabriek de tegenwoordige kaasmaker de heer A, Hoekstra, die nu een handel in zuivelproducten voor eigen rekening is begonnen. ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. MADRID, 5 Mei. De ongeregeldheden in Spanje duren onverminderd voort. Stakingen, brandstich tingen en overvallen op kerken zijn aan de orde van den dag. Te San Sebastian staken de bouw. vakarbeiders. Te Malaga de landbouwarbeiders, de drukkers en het geheele verkeer staat stil. Te Sevil- la staken de spoorwegarbeiders en te Cartagena de havenarbeiders, De bemanningen van de schepen verklaarden zich solidair en staken eveneens. Te Madrid zijn gisteren 7 kerken en een aantal kloosterscholen in brand gestoken. DE MOORDAANSLAG TE MEPPEL. Slachtoffer overleden. MEPPEL, 5 Mei. In het Sophia-ziekenhuis te Zwolle is in den afgeloopen nacht overleden Mevr, B. Stern, die Zondag door haar dienstbode ernstig met een hamer werd gewond. Gebleken is, dat de dienstbode IJke V., een stil meisje, komende uit een keurig arbeidersgezin, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Haar mevrouw stond als een buitengewoon lastig persoon bekend. De deelneming met het gezin waar- uit het meisje komt, is algemeen, Verwachting: Zwakke tot matige, Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iets warmer. Verd ere vooruitzichten; Nog weinig ver andering. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. is 52 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzjjde

Schager Courant | 1936 | | pagina 5