Addis Abeba bezet Abessinië is lialiaansch Overweldigende geest drift in gansch Italië Onveiligheid in oostelijk Noord-Brabant Een interview met Mussolini De situatie in de Cunerakerk Woensdag 6 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9971 COURANT. Int. Telef. No. 20 Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot Fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE OORLOG IN OOSTAFRIK A Officieel wordt medegedeeld, dat de Italianen gistermiddag te ongeveer 4 uur plaatselijken tijd Addis Abeba zijn binnengerukt. De eerste die aan het hoofd der divi- sie-Sabauda de stad binnentrok, was Bottai, de gouverneur van Rome, die als vrijwilliger naar Oost-Airika was ver trokken. Om 17 nnr 50 werd door middel van klokken-gelui en van sirenes het signaal voor de civiele mobilisatie gegeven. Mussolini hield een korte toespraak tot het Italiaansche volk. De geestdrift te Rome was onbe schrijfelijk. „DE OORLOG IS GEëINDIGD". TOESPRAAK VAN MUSSOLINI. Rome, 5 Mei. Van het balcon van het Palazzo Venezia heeft Mussolini een rede gehouden, waarin hij verklaar de: „Ik maak aan het Italiaansche volk en aan de geheele wereld bekend, dat de oorlog is geëindigd. Ik maak bekend, dat de vrede is hersteld. Het is niet zonder ontroering en trots, dat ik na zeven maanden van vijande lijkheden dit groote woord uitspreek, doch het is beslist noodzakelijk, dat ik daaraan toevoeg, dat het hier gaat om „onzen vrede", om de „pax romana", die haar uiting vindt in dit onherroepelijke definitieve woord: „Abessinië is Ita- liaansch". In zijn toespraak tot het verzamelde volk zeide Mussolini nog: „Abessinië is Italiaansch de facto, omdat het door ónze zegevierende legers bezet is. Italiaansch de jure, omdat met den Romeinschen adelaar de cultuur triumpheert over de barbaarschheid, de gerechtigheid over de wreede willekeur, de verlossing over de dui zendjarige slavernij. Met de bezetting van Addis Abeba is de vrede reeds een voldongen feit. De veelsoortige stammen in Abessinië hebben dui delijk blijk gegeven, dat zij rustig in den schaduw van de italiaansche driekleur willen leven en ar beiden. De stamhoofden en rassen, die verslagen en gevlucht zijn, tellen niet meer en geen macht ter we reld zal ooit ze weer tot gelding kunnen brengen. Bij het generale appèl van 2 October heb ik plech tig beloofd, dat ik al het mogelijke zou doen om te verhinderen, dat het Afrikaansche conflict zou uit groeien tot een Europeeschen oorlog. Ik heb die be lofte gehouden. Meer dan ooit ben ik van meening, dat het verstoren van den Europeeschen vrede den ondergang van Europa beteekent. Ik moet daaraan dadelijk toevoegen, dat wij bereid zijn, onze schitte rende overwinning met dezelfde vastberadenheid te verdedigen als waarmede wij haar bevochten hebben. Wij voelen, dat wij zoo den wil der strijders in Afrika vertolken, den wil van hen, die gestorven of zegevierend gevallen zijn en wier nagedachtenis van geslacht tot. geslacht bij alle Italianen bewaard zal blijven, en den wil van de honderdduizenden solda ten, die in 'n veldtocht van zeven maanden prestaties hebben volbracht, welke de bewondering der wereld afdwingen. Zij en de honderdduizenden arbeiders, die in een bovenmenschelijke rhythme gewerkt hebben, verdiénen den dank van het vaderland. Mannen en vrouwen van geheel Italië aldus be sloot Mussolini een étappe op onzen weg is afge legd. In vrede zetten wij den opmarsch en den ar beid voort tot vervulling van de taken, die wij met onzen moed, ons geloof en onzen wil op*ons zullen nemen. Leve Italië". Hoe de Italianen Addis Abeba binnen rukten. Washington: De Amerikaansche vice-consul te Adis Abeba, Cramp, heeft in een draadloos tele gram aan het ministerie van buitenlandsche zaken Mussolini spreekt vanaf het balcon van het Palazzo Venezia de menigte toe, bijzonderheden medegedeeld aangaande de intocht der Italianen te Addis Abeba. Te vier uur in den na middag passeerden een twintigtal motorrijwielen de Britsche legatie langs den weg naar Dessie, gevolgd door negen kleine tanks, een groot aantal vracht auto's en stafwagens met gedeelten der Sabauea- divisie en stafwagens Erythreesche divisie. Deze be gaven zich in goede orde en zonder eenigen tegen stand te ontmoeten, naar de diverse strategische pun ten der stad en het keizerlijk paleis werd ongeveer half vijf bezet. Naar werd medegedeeld, kwam maar schalk Badoglio ongeveer een uur daarna de stad binnen en begaf hij zich onmiddellijk naar de Ita liaansche legatie, waar hij zijn hoofdkwartier in richtte. Na het vallen van de duisternis is de stad betrek kelijk rustig. Er weerklinken slechts nu en dan nog schoten. Naar het schijnt heeft het gedeelte der be volking, dat zoo groote schade in de stad heeft aan gericht, haar thans verlaten. Negus kan slechts korte bezoeken aan Londen brengen. Londen. De Abessijnsche gezant verklaarde Dinsdagavond dat de negus waarschijnlijk naar het Abessijnsche klooster nabij Jeruzalem zal gaan. Ver der zeide 'hij, dat de bezoeken, die de negus aan Lon den zal brengen, ongetwijfeld slechts van korten duur zouden kunnen zijn., aangezien zijn vermogen bijna geheel in den strijd tegen Italië verloren was gegaan. Na de bezetting van Addis Abeba. Pro testen der Engelsche politieke partijen. Na een te Londen gehouden bijeenkomst van het bestuur der Labour Partij werd een verklaring ge publiceerd, waarin o.a. wordt gezegd: „De inval in Abessinië door het fascistische Ita lië vormde en is nog steeds een bedreiging voor den Volkenbo'nd 'en de toekomst der beschaving. Het con flict tusschen Italië en den Volkenbond is niet ge regeld door den huidigen militairen toestand in Abes sinië. Het mag Italië niet worden toegestaan de vruchten te plukken van zijn illegalen brutalen aan val." Ook het bestuur van de nationale liberale federatie heeft een motie aangenomen, waarin wordt ver- „Het is met schaamte en afschuw, dat alle libe ralen het over Abessinië gekomen lot aanschouwen. Het schaamtelooze niet-erkennen van elke verdrags verplichting, dat de politiek van het fascistisch Ita lië kenmerkte, zou, indien de rest der wereld zich daaraan onderwierp, alle vertrouwen in internatio nale overeenkomsten moeten vernietigen, Het be stuur dringt er bij de regeering ten sterkste op aan, voor het te laat is, na de denken over de verschrikke lijke gevolgen die het gevolg waren en nog steeds het gevolg zullen kunnen zijn van de politiek van beschroomde traagheid en halfslachtigheid, die zij heeft gevolgd".- Verscheidene inbraken. Het blijkt, dat de misdadigheid in Oostelijk, Noord- Brabant weer den kop gaat opsteken. Zooals gemeld hebben dieven in den nacht van Zaterdag op Zondag op 4 plaatsen te Uden getracht hun slag te slaan, waarbij bij twee inwoners eenige buit werd gemaakt. Werder werd nog in den nacht van Zondag op Maandag in de nabijheid van Volkel ingebroken in dé woning van den landbouwer v. d. Z. op den weg naar St. Odilienpeel. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het huis drongen de onver laten de woning binnen. Zij doorzochten de geheele woning en maakten een som geld buit. Verder werd aan de gemeentepolitie te Wonrooy gerapporteerd, dat in dienzelfden nacht, aldaar op vijf plaatsen was ingebroken. Hierbij blijken de dieven een bezoek te hebben gebracht aan het hulp- postkantoor, de woning van den posthouder, bij de winkeliers van M. en Pr. en verder bij den oud-ge meentesecretaris C. In welke volgorde deze inbraken zijn geschied heeft de politie thans in onderzoek. Wel heeft de kantoorhouder W. omstreeks twaalf uur bemerkt, dat onbekend gebleven personen zijn woning waren binnengedrongen. Hij heeft omstreeks dien tijd in de keuken gerinkel met lepels en vorken gehoord. De bewoners hebben alarm gemaakt, waarop de dieven de vlucht hebben genomen. Voor dien tijd hadden zij kans gezien door middel van een valschen sleutel zich toegang te verschaffen tot het postkantoor, waar bleek, dat zij alle laden en kasten hadden doorzocht, echter zonder iets van hun gading' te vinden. Bij den posthouder wordt, niets vermist dan eenige kistjes sigaren en een kleine som geld. Bij den winkelier van M. heeft men niets van de inbraak bemerkt. De volgenden morgen ontdekte men, dat ook hier huis was gehouden enl aden en kasten in de woning Londen, 5 Mei. (A.N.P.). De „Daily Mail" publi ceert een interview van zijn specialen correspondent Ward Price, met Mussolini, die daarbij eenige op merkelijke uitlatingen deed ten opzichte van de poli tiek vari Italië na het einde van den Abessijnschen veldtocht. Mussolini verklaarde o.a.: Bij mijn politiek heb-ik nooit voornemens gehad tot eenigerlei benadeeling van de belangen van het Britsche wereldrijk. Ook thans ligt een dergelijke benadeeling niet in mijn voornemen. Italië heeft geen enkel begeeren ten op zichte van Egypte. Italië beschouwt Egypte als een onafhankelijk land, dat niet tot Afrika, maar tot de Middellandsche Zee behoort en waarmede Italië steeds de beste betrekkingen heeft onderhouden en zal onderhouden. Italië heeft geen enkel politiek belang in den Soe dan of in Palestina. Het is derhalve volkomen on juist den Italianen eenigerlei verantwoordelijkheid toe te schrijven voor de botsingen tusschen de Ara bieren en Joden. Mussolini voegde hieraan toe, dat hij bereid was deze verklaring in iederen gewenschten vorm te be krachtigen. Het is niet juist, dat Italië nog verdere koloniale ambities, welke deze ook mogen zijn, heeft. Deze overwinning in Oost-Afrika plaatst Italië in den groep der verzadigde mogend heden. Engeland en Frankrijk, moeten zich bewust zijn van de beteekenis van deze om standigheid. Op de vraag van Ward Price, hoe Mussolini zich de vredesregeling in Abessinië voorstelde, antwoordde de Duce, dat hij daarop nog geen bepaald antwoord kon geven. Vervolgens verklaarde hij: „De vredesvoorwaarden moeten doordrongen zijn van den Romeinschen geest. Het mag geen manke vrede worden,want wij wil len een regeling van dit Abessijnsche probleem voor alle tijden." Ward Price vroeg vervolgens of het andere- landen mogelijk zou zijn deel te nemen aan de economische ontwikkeling van Abessinië onder Italiaansche heer schappij. Mussolini antwoordde: „Wij zullen de deur niet sluiten voor eco nomische ondernemingen van vriendschappe lijk gezinde staten, want het is ons doel het welzijn van de Abessijnsche bevolking en het welzijn der wereld te doen stijgen". Hieraan voegde hij nog toe, dat hij Engeland en Frankrijk rekende onder de vriendschappe lijk gézinde staten, die deel zouden kunnen nemen aan de toekomstige economische ont wikkeling van Abessinië. In het verdere verloop van het interview verklaar de Mussolini nog, dat waarschijnlijk nog eenige klei nere operaties in Ogaden noodzakelijk zouden zijn. Hij keert thans echter zijn aandacht naar den toestand in Europa. Algemeen is men het er over eens, zoo zeide hij in verband, dat een reorganisatie van den volkenbond noodzakelijk is. Door de gebeurtenissen wordt de hervorming nog urgenter gemaakt. Italië is bereid daaraan deel te nemen. Het is de overtuiging van den Duce, dat de Volkenbond moet en kan voortbestaan, maar zijn taak moet hernieuwd worden en in overeenstemming worden gebracht met zijn macht. Ward Price wees er vervolgens op, dat Italië zich tot dusverre verre bad gehouden van de bespre kingen, die moeten leiden tot een overeenstemming tusschen Duitschland en de beide andere West-Euro- peesche mogendheden. Mussolini verklaarde in dit opzicht dat dit door de sancties was gekomen, die de Italiaansche regeering na de bezetting van het Rijn land een standpunt van de grootste reserve hadden opgedrongen. Maar Italië is nog altijd bereid hulp te verleenen bij het tot stand brengen van een open hartige en duidelijke overeenstemming tuschen de groote West-Europeesche mogendheden en een ac- coord moet tenslotte tot stand komen. Wanneer deze mogendheden elkander den oorlog aandoen, zal dat de ineenstorting beteekenen van de beschaving in geheel Europa. Italië wil den vrede en zijn buitenlandsche politiek zal vreedzame doel einden blijven nastreven. Negen dooden bij een instorting In de Italiaansche stad Verona. Verona Gisternacht is in een muurdie deel uitmaaMe van de ruine van het Ro- meinsche theateringestort en terechtgeko men op het dak van een drie verdiepingen hoog huis. Ook dit huis werd volkomen ver nield, alle bewoners werden onder de puin- hoopen bedolven. Het reddingswerk vond on der moeilijke omstandigheden plaats, door dat de lichtleidingen onklaar waren geraakt Negen menschen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. De ramp is het gevolg van den aanhoudenden regenval der laaste dar gen. Noodlottige brand bij Loeblin Warschou 5 Mei A.N.PGistermor gen heeft een reusachtige brand gewoed in de stad Zamosc bij Loeblin in Polen. Zeven tig huizen en een oud synagogegebouw wer den door het vuur vernield. Niet minder dan 300 personen hebben brandwonden opgeloo- pen. Tien bewoners werden ernstig gewondi terwijl men vreest, dat onder de puinhopen verscheidene dooden zullen worden gevon den. Eerst tegen den avond was 7nen 'den brand meester. waren doorzocht en de inhoud hiervan over den grond verspreid. Hier wordt niets vermist. Wel hadden de inbrekers zich in de keuken aan drank en eten te goed gedaan. Verder op in de Dorpstraat is eveneens een be zoek gebracht in de woning van den oud-gemeente secretaris C. Door het forceeren van een W.C.-raam pje bleken de dieven hier' de woning te zijn binnen gedrongen. Het succes was ook niet groot, daar zij niets van hun gading vonden. Verder is ingebroken bij den winkelier Pr., doch ook hier leverde de nach telijke arbeid geen succes op. Onmiddellijk is een uitgebreid onderzoek door de gemeentepolitie ingesteld, waarbij de hulp werd in geroepen van de brigade Boxmeer der Kon. Mare- schaussee to dusver zonder resultaat. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. Plaatsing ijzeren geraamte zou waar schijnlijk hedenochtend vroeg plaats hebben. De werkzaamheden ter voorkoming van nieuwe instortingen in de Cunerakerk te Rhenen, zijn gister in koortsachtig tempo voortgezet. Gisteravond heeft men het zware ijzeren geraamte, dat op de plaats moet komen van de bezweken pilaar, om daar vol gestort te worden met beton, in de kerk gebracht. Het lag in de bedoeling het geraamte Woensdagoch tend om vijf uur op te richten, indien althans de hoofdpilaar voor dien tijd geen werking meer zou vertoonen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal het werk moeten worden gestaakt, omdat liet dan te veel risico met zich mee zou brengen. De hoofdpilaar heeft na gistermiddag twaalf uur geen afwijking meer vertoond, hetgeen een gunstige omstandigheid is. Als voorzorgsmaatregel tegen kortsluiting, welke bij een instorting zou kunnen ontstaan, heeft men de electrische lichtleiding in de kerk afgesloten. De microfoon, "welke in de wan kele hoofdpilaar is aangebracht, verricht goede diensten. Zij is verbonden met een koptelefoon, wel ke alle geluiden, die bij de werking ontstaan, op vangt. Indien men in de kerk aan den arbeid is, wordt er voortdurend met deze telefoon geluisterd. Hollandsche reiger in Zuid - Dalmatië neergeschoten Aan de monding van de rivier Narenta ia Zuid-Dalmatie is een purperreiger neergescho ten, welke aan een der pooten een aluminium- ring droeg met de inscriptie „Museum Nat his torie, Leiden Holland nr. 7471", Bij informatie aan genoemd museum verna men wij, dat deze vogel op 26 Juni 1930 door dr. C. G. B. ten Kate te Ambt Vollenbove was ge- ringd. Tot dusverre kwamen alleen terugmeldin gen binnen uit België, Italië, Spanje en Noord- Afnka. Uit het thans ingekomen bericht blijkt dus, dat het overwinteringsgebied van de pur perreigers zich Oostelijk tot Dalmatie uitstrekt hetgeen tot nu toe niet bekend was. Bovendien komt het ook niet vaak voor, dat een puperrei ger m den vrijen staat een leeftijd van 6 jaar bereikt. MEISJE VERMIST Sedert Maandag wordt te Heereveen vermist het 16-jarige dienstmeisje L. Bijker uit Huize Johanna. De politie is druk bezig met de opspo ring, doch is hierin nog niet geslaagd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1