Polder Heerlmgowaard. BAL Laatste Telex berichten Een „Chineesde Muur" van 40 milliocn boomen Wieringermeer. Minister de Graeff naar Genève Advertentiën. OUDESLUIS ZONDAG 10 MEI Amerikaansche legatie opnieuw beschoten Marktberichten. WORDEN DE SANCTIES OPGEHEVEN. LONDEN, 6 Mei (A.N.P.) De liberalen zijn groo- tendeels voor handhaven van de sancties, doch de conservatieven willen deze thans opheffen. Even wel schrijft de conservatieve Daily Telegraph in zijn commentaar op de rede van Mussolini, dat de doctrine van kracht, welke door den Duce is opge steld, een gevaar is voor elk land, dat niet voldoen de sterk is om zich te verdedigen. Het mislukken van de actie van den Volkenbond is geen reden om deze bond af te schaffen, doch om de positie van den bond te versterken. Er is geen reden om de Britsche politiek van trouw aand en bond te wijzi gen. PRESIDENT VAN MEXICO GEOPEREERD. MEXICO-STAD, 6 Mei (A.N.P.) De president van Mexico, Generaal Lazaro Cardenas is gister, middag plotseling aan een apendicitus geopereerd. Zijn toestand is bevredigend. DROUILLET VRIJGELATEN. Parijs, 6 Mei (ANP). De Fransche aviateur Drouillet, die vroeger Iuchtvaartdeskundige van den Negus was, en zooals bekend, zonder voorkennis der autoriteiten uit Frankrijk is vertrokken en met mo torstoring nabij Rome is geland, is na zijn landing tot krijgsgevangene verklaard. Zijn advocaat heeft thans van den Duce verkregen, dat hij werd vrijge laten en weer de beschikking over zijn vliegtuig kreeg. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ VAN HEDEN. f 2000 20588 f 100 4845 11482 17026 DE KOMENDE AMERIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. WASHINGTON, 6 Mei (A.N.P.) De leider van de verkiezingfscampagne van Senator Borah heeft voorspeld, dat de Republikeinsche partij in Novem ber a.s. zal worden verslagen, tenzij Borah candidaat zal worden gesteld voor het presidentschap. Hij zeide, dat de eerste resultaten uit Wisconsin, Illinois en Pennsylvanië aantoonen, dat Borah de candidaat van het volk is, maar dat de groote za kenlieden en de politici iemand anders willen. Dr. MELLY OVERLEDEN. Londen, 6 Mei. (ANP) De leider van het Brit sche Roode Kruis in Abessinië, dr. Melly, die bij de onlusten gisteren werd gewond, is gisteravond op de Britsche legatie overleden. Dr. Melly was 37 jaar oud. Roosevelt beschermt zijn land tegen storm en droogte. .Washinton, Mei 1936 Met de voorbereidende werkzaamheden van bet reusachtige project van Roosevelt, om ter be scherming van de prairiestaten in het westen van Amerika een soort „Chineesche muur" uit 40 millioen boomen „aan te planten", is thans een aanvang gemaakt. Dit gigantische aantal boomen zal met de reeds 6 millioen aangeplante boomen een woudgordel vormenvan 160 kilometer breedte en ongeveer 2200 kilometer lengte, die zich over de staten Noord-Dakota, Zhid-Dakota, Nebraska, Kansas en Oklahoma zal uitstrekken. De aanleg van dezen reusachtigen boschmuur vindt zijn oorzaak in de verschrikkelijke droogte van het jaar 1934, toen het er naar uitzag, alsof groote landstreken voor altijd door zandstormen en erosie voor de bebouwing verloren zouden gaan. Roosevelt hield zich toen persoonlijk oogen- blikkelijk bezig met de gedachte, deze gebieden t"e beschermen en zijn plannen droegen binnen korten tijd de goedkeuring van het geheele Ame- rikaansche volk weg. Hoewel de meening van de deskundigen er over uiteenloopt, in hoeverre deze groote „wind vang" uit boomen een verandering van het kli maat met zich zal brengen, is men het er toch algemeen over eens, dat de bosschen de reusach tige farms met hun rijke oogsten en de groote kudden in den zomer tegen de te warme winden en in den winter tegen de ijskoude blizzards zul len beschermen. De Westelijke grens van den boomgordel valt samen met de linie van den geringsten regen val. Hand in hand met het bebosschingsplan gaat de uitvoering van een ander programma, dat zich ten doel stelt, reusachtige door den ploeg vernielde streken weer van een grasdek te voor zien. De nieuw te scheppen prairiegebieden zul len ten Westen van den woudgordel liggen, daar, vanwaar de gevreesde „zwarte" sneeuwstormen, die zoo heeten, omdat £e sneeuw met stofwolken vermengd is, komen. Het aanleggen van dezen woudgordel en prai riegebieden beteekent voor duizenden en nog eens duizenden Amerikanen, die reeds lang werk loos waren, arbeid en daardoor brood voor zich en hun families (V.P.B.-U.P.) OFFICIEELE OVERNAME VAN DE GEPLAATSTE DIESELMOTOREN. Gisterenmiddag 2 uur, had de officïccle overname van de Dieselmotoren in het machinegebouw van den Polder plaats. Een stuk werk, waarop de Polder niet in 't minst het Polderbestuur trotsch kan zijn. AI dadelijk bij het binnentreden der machinekamer worden wij getroffen door de keurigheid die ook hier is betracht. In deze ruime machinekamer staan de twee motoren geflankeerd door de twee pompen. Deze motoren zijn 3 cylinder motoren met 200 P.K. pers motor en maken 350 omwentelingen per minuut, zij hebben een olieverbruik van 27 Kg. per uur en een opvoerhoogte van gemiddeld 3.60 m. De pompen heb ben ieder een capaciteit van 170 m3. per minuut, het aantal omwentelingen bedraagt 170 per minuut. Zij werken met een tandrad-overbrenging in een gesloten least. Voorts zyn er twee vacuum-pompen aanwezig, waarvan een electrisch wordt aangedreven en een re- serve-vacuumpomp, welke aangedreven wordt door benzine, zoodat men bij eventueele stoornissen van het electrisch net geen moeilijkheden ondervindt. Bij deze overname waren aanwezig Dijkgraaf, Heemraden, Hoofdingelanden van den Polder. Verder de afgetreden dijkgraaf de heer Wiebe van'Slooten, Ir. Steenis en J. v. d. Boogaard, adviseurs en de hee- ren Teunissen en Lobberegt van de vereen. „Werk spoor". Nadat allen zich in de machinekamer van het ge bouw hadden verzameld, werd door den Dijkgraaf den heer Tromp een kort woord gesproken. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Van Slooten. Het was spr. een groot genoegen dat diens gezondheidstoestand het toeliet dat hij hier aanwezig kon zijn. Verder heette spr. welkom de hee- ren adviseurs, de heeren Teunissen en Lobberegt van Werkspoor en de pers. Ons doel hier, aldus spr., is de overname der bemaling. Als wij nagaan dat op 7 Juni 1932 de aanbesteding plaats had en dat wij nu 5 Mei 1936 schrijven, begrijpen allen, dat dit werk nu juist niet op rolletjes is gegaan. Doch hierover willen wij niet meer in herhaling treden, temeer daar ik alleen 't laatste gedeelte als voorzitter heb meegemaakt. Van meer belang is de vraag: heeft onze polder een goed© bemaling? Wij kunnen gerust, aldus spr., hierop met ja antwoorden. Voorts verzocht spr. de genen onder de aanwezigen die nog een woord zou den willen spreken, dit niet hier te doen, doch straks in het Polderhuis en deelde mede, dat het dezen middag niet werd toegestaan technische vra gen te stellen, daar spr. deze meer op een vergade ring thuis achtte. Hierna verzocht de Dijkgraaf opzichter Wijte om den machinist order te geven de pompen in werking te stellen. Voor deze gelegenheid werden de motoren in werking gesteld, de ééne door de reserve vacuum- pomp en de andere door de electrische vacuum- pomp. Na een kwartier draaiden beide motoren en stuwden de pompen het water omhoog. Nadat de motoren en pompen eenigen tijd hun werk hadden gedaan, werden allen verzocht zich naar het Polderhuis te begeven. In het Folderhuis. Hier heette Dijkgraaf Tromp allen nogmaals har telijk welkom en nadat de wijn was rondgediend, stelde spr. voor een dronk te wijden aan den Polder Heerhugowaard, waarbij spr. de wensch uitsprak, dat de overname der motoren in het belang van den polder zal mogen zijn. Verder wordt het woordt gevoerd door den heer Wiebe van Slooten, afgetreden Dijkgraaf. Spr. dankt voorzitter voor de hartelijke woorden tot hem in het machinegebouw gericht. Gij allen, aldus spr., zult wel begrijpen, dat ik steeds veel belangstelling voor dit werk heb gehad, temeer als je zelf met dat werk begonnen bent. En nu ik 't resultaat zie, spreek ik er mijn bewondering over uit en zou nu ook wel een pluim op de hoed willen steken van de heeren van Werkspoor, voor het keurige werk dat zij hebben geleverd. Voorts hoopt spr., dat het voor den Pol der nog lang zal duren voor er een verbetering zal moeten plaats hebben. Ir. Steenis zegt dank voor de woorden tot den heer v. d. Boogaard en hemzelf in het machinege bouw gericht. Spr. wil niet in het verleden terug treden. Over Werkspoor zijn hier harde woorden ge vallen, doch spr. meent clat hier ook een woord van waardeering voor Werkspoor op zijn plaats is. Het Polderbestuur heeft vele moeilijkheden gehad, doch standvastig hebben zij stand gehouden en door deze vasthoudendheid, waarmee zij de polder hebben willen dienen, is mede 't welslagen van dit werk te danken. De heer Teunissen van de vereen. Werkspoor, dankt den gewezen Voorzitter voor de hartelijke woorden tot hem gesproken. Wij hebben een tijd gehad, waarin wij niet met lachende gezichten te genover elkaar stonden. Spr. hoopt dat 't vertrouwen dat 't bestuur op 't oogenblik in Werkspoor heeft, zal voortduren. Voorts dankt spr. het bestuur en de adviseur voor hun loyale medewerking en hulp vaardigheid en wenscht het bestuur geluk met het behaalde resultaat. Ir. Steenis bracht hierna hulde aan degenen, die steeds aan de werkzaamheden hebben medegewerkt, n.1. de secretaris, de heer H. Hoogland, de opzichter, de heer Wyte, de machinisten Brink en Bult en de penningmeester, de heer Kamp. De heer Kamp wil een woord van hulde brengen aan den waarnemend Dijkgraaf, den heer K. van Langen, die ook een moeilijke tijd in deze aangele genheid heeft doorgemaakt. De heer Hoogland dankt den heer Steenis voor de woorden tot hem gesproken. De heer Steenis, aldus spr. zeide dat er onaangenaam werk door mij ver richt zou zijn. Dat is zoo, doch dit werd mij steeds licht gemaakt door den gewezen dijkgraaf v. Slooten. De toon waarop sommige brieven verzonden moes ten worden was soms minder prettig. Voorts dankt spr. dijkgraaf voor 't feit dat spr. hier als gast aan wezig mocht zijn en brengt beide dijkgraven dank voor de medewerking en herdenkt in verband hier mede den overleden dijkgraaf den heer P. Kostelijk. Voorts brengt spr. den heer Steenis dank voor de woorden door hem tot de ambtenaren gesproken. De heer Brink, le machinist dankt den heer Stee nis voor de woorden tot hun gesproken. Wij hadden aldus spr. onze zinnen op dezen dag gezet en ge wild dat alles piekfijn in orde moest zijn en hopen dan ook aan het gepraat en gedoe over de mótoren een einde zal komen. Als oudste van de hoofdingelanden, wil de heer Groen dank brengen aan allen, die tot deze bemaling hebben medegewerkt. Vooral de heer Steenis en v. d. Boogaard voor' hun medewerking en alles wat zij hebben gedaan. De heer Hoogland deelde nog mede dat van den heer Reigersman, hoofdingenieur van de Provin ciale Waterstaat, bericht van verhindering was in gekomen. Hiermede was 't officieele gedeelte afgeloopen en bleef men nog; een poosje gezellig bijeen. Voetbal. Flevo IHem I 17. De ].1. Zondag door Flevo IHem 1 gespeelde wed strijd om het Gouden Kruis werd door ons elftal ver loren met 71. Sleutelbeen gebroken. Tijdens den voetbalwedstrijd brak de voetballer G. v. A. te Wieringen, spelend in het Flevo-elftal een sleutelbeen. De plaatselijke medicus te Hem legde het eerste verband. MIDDENMEER. Gisteren herdacht het echtpaar P. de Jong—B. de Jong—de Jong in besloten kring hunne 30-jarige echtvereeniging. Overal elders zouden wij daarvan geen gewag- hebben gemaakt, maar voor het nieu we land is dit een unicum, omdat door de toegepaste selectie de gemiddelde leeftijd der Meer-bewoners vrij laag ligt. F Uit het huwelijk van de familie de Jong werden 15 kinderen geboren, die allen nog in leven zijn en in goede gezondheid dit feesten mochten medema ken. Van deze plaats wenschen ook wij de familie nog vele gelukkige jaren temidden van hun gezin in ons nieuwe land. OUDE N1E DO RP Naar wij vernemen is alhier een baggermolen ge arriveerd voor het uitdiepen van het diepe bassin van het zwembad „Het Skarpet" alhier. Gevonden: een lederen portemonnaie. Inlichtin gen ter secretarie. WOENSDAG 6 MEI. V. C. J. B. Anna, Paulowna, 's avonds half 8, Bijeenkomst. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN Tegen G. K. S. te Maassluis, voorzitter van de plaatselijke afdeeling der Christelijk Demo cratische Unie af daar, is proces-verbaal opge maakt wegens het als crisis-werklooze verstrek ken van onvolledige opgave van zijn inkomsten aan het orgaan voor steunverleening teneinde op deze wijze het bedrag zijner steunuitkeering te verhoogen. S., die de boeken voor een bakker bijhield had den wensch te kennen gegeven om de vergoeding voor dien arbeid te ontvangen in den vorm van leverantie van brood aan zijn gezin. DE REISBELASTING Verzoek van Zwitsersche hotel houders aan hun regeering tot tegenmaatregelen. De Zwitsersche hotelhouders hebben zich, naar de Nederlandsche reisvereeniging meldt, dezer dagen tot de Zwitsersche regeering gericht, met het verzoek een reisbelasting te heffen op de rei zen van Zwitsers naar die landen, welke even eens dergelijke maatregelen nemen. Hiermede wordt bedoeld: Duitschland en straks ook Neder land, indien thans hier te lande tot invoering van een reisbelasting mocht worden besloten» Voor een belangrijke zitting van den Volkenbond. De vertegenwoordigers van Nederland, de Skan- dinaafsche staten en Finland, zijnde de vijf staten, die tot dusver den zetel in den Raad van den Vol kenbond hebben bezet, welke thans door Denemar ken wordt ingekomen, zullen Zaterdag 9 dezer te Genève bijeenkomen ter bespreking van verschil lende aangelegenheden, verband houdende met den Volkenbond, welke voor hun respectieve landen van bijzondere beteekenis zijn. Tegen dienzelfden dag is een bijeenkomst belegd, waarop de vertegenwoordi gers van Spanje en Zwitserland aanwezig zullen zijn. In verband met het bovenstaande zal minister de Graeff zich in de tweede helft van deze week naar Genève begeven. Wij lezen in het „Utrechtsch Dagblad": Naar men ons van doorgaans zeer goed ingelichte zijde in Den Haag mededeelt, is eerlang een wijzi ging in het thans zittende Kabinet geenszins uitge sloten te achten. Vermoedelijk zal binnen enkele weken de Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Graeff, zijn ontslag aanbieden en zich metterwoon in het buiten land geen vestigen. In verband hiermede meenen wij het hardnekki ge gerucht te mogen zien, volgens hetwelk de Neder landsche gezant te Brussel spoedig geroepen zou worden om een hooge functie in Den Haag te be- kleeden. DE BOUW VAN EEN DROOGDOK TE ENKHUIZEN. Men is aan de andere zijde van het IJselmeer nog niet bevredigd. De antwoorden van den minister op de vragen van het Tweede Kamerlid J. M. Krijger, met be trekking tot het te Enkhuizen in werkverschaffing te bouwen droogdok hebben in de betrokken krin gen van scheepsbouwers en gemeentebesturen in Friesland en Overijsel geen voldoening gegeven. Afgevaardigden van eenige gemeentebesturen en van de vereenigingen van scheepsbouwers te Gro ningen en Friesland, hebben te Zwolle met den heer J. M. Krijger vergaderd ten einde te overwegen, wel ke maatregelen thans kunnen worden getroffen ter voorkoming van den bouw van het droogdok te Enk huizen in werkverschaffing, subsidiair ter voorko ming van benadeeling van andere werven door de aanwezigheid van dit in werkverschaffing te bou wen dok. Luchtvaart. DE „KWAK" NAAR INDIë VERTROKKEN. Amsterdam, 6 Mei: Hedenmorgen 5.56 uur, is het K.L.M.-vliegtuig „Kwak" van Schiphol vertrok ken voor de reis naar Indië. Voor deze reis hebben de volgende passagiers geboekt: een Amsterdam—Singa pore, een Amsterdam—Rangoon, een Amsterdam—Ka- rachi, een Amsterdam—Bagdad, een Halle—Leipzig— Batavia, een Boedapest—Gaza, een Gaza—Singapore en een RangoonBangkok. Medegénomen is 225 Kg. briefpost, 2 Kg. pakketpost en 48 Kg. vracht. Hedenmorgen 8.09 uur is de „Kwak" te Halle—Leip zig geland, Te koop: BANKEN in alle kleuren en prijzen en een partij Tegels, 30 X 30, spotprijzen. M. SCHOEN. Loet E 156, Schagen. Zaal Buisman Aanvang 8 uur. Entree 25 cent Schag'er Roosjes. Nog pl.m. 1 H.A. KOOLLAND te huur. Te bevr. letter K, poststa tion Oudesluis. Gevraagd PASGEBOREN BIGGEN. L. BIJVOET, St. Maartensbrug. Aangeboden: 2 WERKPAARDEN, voor W'waard of omstr., voor den hooibouw. A. BLAAUBOER, Klei weg, Annq, Paulowna. Te koop: EEN KAASPERS voor 48 stuks Ed. E.S.M.I., Schagen.; Washington, 6 Mei (ANP). De vice-consul vai* de Vereenigde Staten, die de legatie te Addis Abeba weer heeft betrokken, deelde draadloos mede, dat tegen den avond gisteren opnieuw een fusillade op het gebouw werd geopend, van achter een baricade vandaan. Het personeel van de legatie beantwoord* de dit vuur. De Italiaansche troepen hadden deze wijk nog niet bezet, zij bevonden zich nog op ongeveer 6 k,m. af» stand. De vice-consul besloot voor den nacht hulp der Italianen te vragen en het Italiaansche hoofd» kwartier zond twee officieren. DE KLEINE ZAKENLIEDEN EN DE BIJDRAGEN VOOR HET HANDELSREGISTER. Vragen van het Tweede Kamerlid Van Dijken. Mr. van Dijken heeft den minister van handel, nij verheid en scheepvaart gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat ondanks de aan schrijving van den toenmaligen minister van oeco» nomische zaken van 1 Mei 1935, no. 21172 M directie handel en nijverheid, sommige Kamers van Koophan del van personen, die niet meer in de Rijksinkom» stenbelasting zijn aangeslagen of gedurende drie ach» tereen volgende jaren voor een lager bedrag dan f 2000 in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangesla gen, de jaarlijksche bijdrage voor hun in het handels register ingeschreven zaak vorderen? 2. Is de minister bereid het tot stand komen van een wijziging van de Handelsregisterwet, S. 1918, no. 493, te bevorderen in dien zin, dat voortaan van de in de eerste vraag bedoelde personen, zoolang zij in de bovenomschreven omstandigheden verkeeren en hun zaak mitsdien krachtens het bepaalde in het derde lid van artikel 2 der Handelsregisterwet, S. 1918, no. 493, jo. het Kon. besluit van 29 September 1920, S. no, 764, geen zaak in den zin dier wet is, geen jaarlijkschQ bij drage wordt gevorderd PURMEREND, 5 Mei 1936. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 39.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 19, 10 stapels kleine Boerenkaas f 19, handel goed; 2 stapels Goudsche kaas f 17.50, volvette kaas f21, per 100 kilo, 1522 Kg. boter f 1.35-1.39, weiboter f 1.21— 1.26 per Kg., 546 Runderen: 230 vette koeien 30-51 ct. per Kg., handel matig; 237 geldekoeien f 80—140 per stuk, handel matig; 60 melkkoeien f 110—190 per stuk, handel matig; 29 stieren 32—28 ct. per kilo, handel matig; 2 paarden f 60130 per stuk, handel stug; 43 vette kalveren 3055 ct. per kilo, handel stug; 876 nuchtere kalv. voor de slacht f 310 per stuk, handel matig; 19 idem voor de fok f 8—13 per stuk, handel matig; 186 vette varkens voor de slacht 32—34 ct. per kg., handel vlug;62 magere varkens f 15—25 per stuk, handel matig; 404 biggen f 7—15 per stuk, handel matig; 497 biggen flO—22 per stuk, handel matig; 81 bokken f312 per stuk, handel matig; 437 lammeren f5—9 per stuk; kipeieren. f2.25—2.75, eendeieren f2.25 per 100 stuks; piepkui kens 60—65 ct. per kilo, oude kippen en hanen 37V2 45 ct. per kilo, konijnen f 0.40—1.40 per stuk, een den 3065 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar; 3390 eendeieren A f2.30, 1903 kipeieren A f2.50—2.90, 280 schouwkipeieren f 2.30. Coop. Centrale Ei er veiling Purmerend G.A. Aanvoer: 180.000 eendeieren f2.35—2.50, 100.000 kipeieren: f 2.904.40, 70—S0 Kg. f 2.65—2.70, 65r- 66 Kg. f 2.60-2.65, 63—64 Kg. f2.45—2.60, 60-62 Kg. f2.40—2.55, 58—59 Kg. f 2,35-2,45, 56-57 Kg. f2.25— 2.40, 53—55 Kg. f 2.10-2.25. Voorjaarsrundermarkt; Aangevoerd 1700 stuks, vo rig jaar 1817; Melkkoeien f 110—190, geldekoeien f 80—145, pinken f 50—85. Handel stug. GRONINGEN, 5 Mei 1936. Groninger Graanbeurs. Inlandsche rogge f7.75 8.25, Wintergerst f5—5.45, Zomergerst f55.50, Haver (wit) f6—6.40, Groene erwten f7.50—9.40, kar- wijzaad f 15-21, Gele mosterdzaad f6—10.60, Buiten landsche gerst f5.806, Ronde mais f5.505.75. WARMENHTTT7EN, 5 Mei 1936. Aanvoer: 2000 Kg. uien f 1.70—2.10, grove uien f2.70; 175 Kg. peen fl. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Mei 1936. Aanvoer: 475 Kg. uien f2.50, drielingen 60 ct., 1500 bos rabarber f2.502.80. NOORDSCHARIWOUDE, 6 Mei 1936. Geen aanvoer.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2