Rumoerige vergadering Japan s buitenlandsche politiek Palestina als afzetgebied! ie Amsterdam IFI jyj» [7 Woensdag 6 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9971 Politie ontruimd de vergaderzaal Niet bij de grenzen. Doodelijk ongeval te Schaesberg. Engeland en Volkenbond. Arrestant uit den trein gesprongen Brand ontstaan tijdens schietoefeningen Twee woningen in de asch gelegd de oppositie in de n.s.b.-par- tij ontketent een hevig tu mult. onthullingen over „stavisky-affaires", Na een salvo met eieren en kloppartijen. AMSTERDAM. Naar aanleiding van een dezer dagen op groote schaal in de hoofdstad verspreid, niet onderteekend strooibiljet, waarin het publiek werd medegedeeld, dat in een op Dinsdag 5 Mei te beleggen openbare vergadering onthullingen zouden worden gedaan over „Stavisky-affaires" in de N.S.B., was gisteravond de groote zaal van „Bellevue" vrij wel geheel gevuld met een groote schare nieuwsgie rigen. Uiteraard was de opkomst uit de kringen der beweging, tegen welke de vergadering was uitge schreven, niet gering, doch ook verscheidene andere politieke groepeeringen waren rijkelijk vertegenwoor digd, en zelfs het vrouwelijk element ontbrak aller minst. Reeds voor den aanvang der vergadering heerschte er in de zaal een gespannen atmosfeer en vielen er reeds symptomen waar te nemen.Zoo werd reeds kort na achten een jongmensch verwijderd, dat te vroeg had laten blijken, dat hij in het bezit was van een gummiknuppel dat de poltieke hartstochten of hoe men het anders noemen wil zich zouden doen gelden Overigens was er, wat het politioncele toezicht be treft, een zeer behoorlijke bezetting in en buiten de zaal aanwezig, zoowel agenten als rechercheurs had den zich op tal van punten van een met zorg uitge kozen plaats verzekerd. Te ongeveer half negen namen eenige hecren op het podium achter de bestuurstafel plaats en toen bleek, dat hetgeen trouwens aan velen reeds be kend was dat als leider der vergadering zou op treden de heer J. A. Baars, vroeger in fascistische kringen een bekende figuur, thans echter van de na- tionaal-socialistische beweging een der felste bestrij ders. Werd de heer Baars reeds in zijn inleidend woord van de vergadering uit, door interupties herhaaldelijk onderbroken, bepaald rumoerig werd het, toen hij naar wat hij noemde als „groote verrassing" als de spreker en onthuller van den avond, zichzelf aan kondigde. Onder een fluitconcert en hoongelach deel de hij mede, dat men, ofschoon als heftig bestrijder der N.S.B. bekend staande, uit deze kringen tot hem gekomen was met het verzoek, in de N.S.B. een „rei- nigingstalctiek" te willen toepassen, omdat de be weging dusdanig was vastgeloopen dat, het noodig zou zijn gebleken, haar van verkeerde elementen te zuiveren. Spr. noemde in dit verband nadat dit van hem door verscheidene personen in de zaal gevorderd was en hij geantwoord had, dat hij namen en „alles wat men maar wilde" uit zijn mond vernemen zou den naam van dengene, die vermeld verzoek tot hem gericht had. De heer Baars deed deze mededeeling volgen door de opmerking, dat de vele interrupties en het lawaai in de zaal hem begon te vervelen en dat hij de po litie verzoeken zou, de frontrijen te doen ontruimen. Nauwelijks had hij deze woorden gesproken of het tumult brak in vollen omvang los. Op tal van plaatsen in de zaal sprongen menschen overeind en het volgend oogenblik vloog een groot aantal projectielen die, toen zij uiteenspatten, uit eieren bleken te bestaan over de hoofden der zich schielijk bukkende verslaggevers in de richting van het podium, terwijl onmiddellijk na dit „salvo" een groep mannen en opgeschoten jongens het podium bestormden, waar, voordat de heer Baars, wiens kleeren doorweekt waren van de eierstruif en de anderen, die aan de bestuurstafel gezeten had den, een goed heenkomen hadden kunnen zoeken, ra ke klappen, werden uitgedeeld, waarbij o.m. als wa pen gebruik werd gemaakt van een in stukken ge- trapten stoel, die een der verslaggevers tot zitplaats bij het tafeltje voor het podium gediend had. Zoowel tijdens als onmiddellijk na dezen „storm loop" was ook de politie in actie. De inspecteurs Posthuma en Ebbenhout deelden korte bevelen uit en elkeen die zich nog trachtte te verzetten, maakte op zeer gevoelige wijze kennis met den gummistok. Door dit krachtig optreden werd erger voorkomen en was de orde in betrekkelijk korten tijd hersteld. Verscheidene personen, die rustig in de zaal waren blijven zitten en er zoo'n beetje op rekenden, dat de vergadering alsnog zou worden voortgezet, werden in deze verwachting teleurgesteld, aangezien order werd gegeven, dat de zaal moest worden ontruimd. Dit geschiedde in vrij vlot tempo: Ook buiten bleef het nog eenigen tijd rumoerig, ernstige incidenten zijn hier echter niet voorgekomen. Bij het verlaten van de zaal werd aan vele perso nen, zoomede aan de persvertegenwoordigers, een gedrukt biljet ter hand gesteld, de mededeeling be helzend, dat de heer Baars den officier van justitie te Amsterdam langs schriftelijken weg heeft ver- eocht, een onderzoek te willen gelasten naar frau des, die door functionarissen van de N.S.B. van wie een met name wordt genoemd zouden zijn gepleegd. Geen militairen in uniform tin nen 5 kilometer der grenzen. Berlijn 5 Mei (Havas) Verschenen is een order van den minister van oorlog. Blomberg, gedateerd 1 Mei, en luidend als volgt: „Onder verwijzing naar mijn beschikking van 19 Maart verbied ik tot nader order aan alle soldaten en militaire functieonarissen in uniform zich te begeven in de zone tot op 5 kilometer af stand van de Franscbe, Belgische en Tsjechi sche grenzen. Deze zone zal niet worden toege past in de streek waar de Rijn de Fransclie grens vormt. Het is aldaar echter verboden zich op de rijnbruggen te begeven. Uitzonderinger kunnen slechts door het bevoegde algemeen com mando worden verleend. Verlofgangers met be stemming naar dicht bij de grenzen gelegen ge bieden zullen voor hun vertrek instructies ont vangen"» Door een zandinstorting bedolven en gestikt. Heerlen. De 50-jarige weduwe M. te Nuth was gistermorgen met haar zoon bezig met zand te scheppen uit de zg. „Zandput", toen er plotseling een instorting plaats vond en de vrouw geheel bedolven werd. Haar zoon stak nog met zijn hoofd boven de zandmas- sa uit en wist zich snel te bevrijden. Hij kon er echter niet in slagen zijn moeder uit het zand te werken, waarom hij hulp uit het dorp haalde. Toen men er na een half uur in slaagde de vrouw te voorschijn te halen, bleek zij echter reeds overleden te zijn. „Goedkoope" tabak. Aanhoudingen verricht door de Rotterdamsche politie Door de politie te Rotterdam zijn aangehou den de 45-jarige winkelier J., de 50-jarige werk- looze expeditieknecht M. van A., de 53-jarige vrouw van N„ de 41-jarige portier S. A., allen te Rotterdam, en de slager A. K. uit Hilversum Deze personen zijn betrokken bij een geval van diefstal van tabak ten nadeele van de N.V. v.h. L. D. te Rotterdam. De portier, die in dienst was dezer N.V. bleek de eigenlijke dief. Van A. zorgde voor den verkoop, waarbij mej. N. behulpzaam was door de gestolen tabak te bewaren (in haar woning werd bij huiszoeking voor een waarde van f 200.aan tabak gevon den). De winkelier J. was de oorspronkelijke afne mer, maar toen men te veel tabak in voorraad kreeg, moest men andere afnemers zoeken. Die trachtte men fè vinden in het Gooi en in Utrecht waarbij de slager K. verschillende adressen op gaf. Doordat in Baarn de tabak van de firma L.D. te goedkoop verkocht werd, kwam de zaak ter oore van de Naamlooze Vennootschap, die al eenigen tijd gemerkt had, dat haar debiet aan het afnemen was. Zij gaf toen de zaak in han den der politie. Het onderzoek is nog niet geheel afgeloopen, daar men vermoedt, dat er nog meer afnemers zijn dezer „goedkoope" tabak. Bejaarde wielrijder door een auto gegrepen. Schaesberg 5 Mei Gistermiddag is op den Kemperbergerweg nabij de Christelijke school een ernstig ongeluk gebeurd. De 65-jarige wielrijder Hughes uit Arnhem kwam uit een zijweg den hoofdweg op, juist op het oogenblik, dat een personenauto een op den hoek stilhoudende bus passeerde De wielrijder reed tegen den zijkant van de door den heer D. uit Arnhem bestuurde auto aan en werd zooda nig aan het hoofd gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Door het krachtig remmen van den autobe stuurder kwam de wagen nog met een boom in botsing, waardoor de auto licht beschadigd werd De automobilist kwam met den schrik vrij. Londen Dinsdagmiddag trachtten verschil lende afgevaardigden in het Lagerhuis van de leden van het kabinet verklaringen te verkrij gen, die licht konden werpen op de toekoüistige politiek van Groot Brittannie ten aanzien van den Volkenbond. In dit verband verklaarde mi nister Baldwin, dat de toekomstige politiek ten opzichte van het Italiaansch-Abessijnsch con- fict tijdens de a.s. zitting v.d volkenbondsraad het onderwerp zal zijn van een gemeenschappelijke studie der belanghebbende staten. Toen de conservatief Duncan Sandys er op wees, dat deze verklaring afweek van de eerder door Eden afgelegde verklaring, en vroeg of hier uit een wijziging van de houding der regeering ten opzichte der collectieve veiligheid, bleek, wei gerde Baldwin deze vraag te beantwoorden. Doch spoedig weer gegrepen. Eindhoven, 5 Mei. Gistermiddag is een arrestant, die van Eindhoven naar Den Bosch op transport was gesteld even buiten het station uit den trein ge sprongen, welke om 15.15 uur naar Rotterdam was vertrokken. De twee hem begeleidende marechaus sees trokken onmiddellijk aan de noodrem, en toen de trein tot stilstand kwam, zetten zij den man, die over de spoorbaan vluchtte, achterna. Zij haalden hem spoedig in, zoodat hij op den Fellenoord weer \on worden ingerekend; met denzelfden trein is toen de reis voortgezet. De vluchteling bleek een bloe dende wonde aan het gelaat bekomen te hebben, doordat hij bij zijn sprong uit den trein was komen te vallen-. Jaarbeurs te Tel Aviv geopend. Voor de eerste maal een Nederlandsch pavil joen. De vlaggen van eenige tientallen landen, waar onder voor de eerste maal ook die van Nederland, wapperden in de heldere Palestijnsche atmosfeer, toen Donderdagmiddag j.I. de internationale Levant- fair bij monde van den Hooge-commissaris plechtig werd geopend. Er was een overweldigende belangstel ling welke de beste beloften inhield voor deze jaar- beursmaand te Tel Aviv en als men weet, dat de vorige Levant-fair van kleinere afmetingen dan de ze, 600.000 bezoekers heeft getrokken, kan men zich eenigermate een voorstelling maken van de propor ties van het geheel. Honderd en dertig duizend vierkante meter beslaat nu het tentoonstellingsterrein, vergeleken met 100.000 vierkante meter in 1934. Eensdeels staat dit in ver band met de grootere deelneming van het buiten land, immers behalve Nederland, zijn ook Joego slavië, de Libanon, Turkije en Noorwegen nieuwe lingen op deze tentoonstelling. Vele andere landen die reeds vroeger hebben deelgenomen, maakten aanspraak op grootere oppervlakten, Maar het sterkst hebben bijgedragen tot de uitbreiding de belanghebbenden van het land zelf, van Palestina. Deze hadden zesmaal zooveel ruimte noodig als bij de vorige tentoonstelling. Voor de eerste maal is er n.1. een speciale land bouwtentoonstelling aan de Levant-fair verbonden, waarin de levende have en de landbouwproducten van Palestina worden getoond, terwijl in aansluiting daarop demonstraties worden gegeven met de ver schillende landbouwmachines, bemestingsmethodes, enz. Een bijzondere plaats zullen hierbij innemen de verschillende kolonies, welke nu over een tijdperk van 50 jaar terugzien, waarin moerassen werden drooggelegd, onvruchtbare steppen in vruchtbare vlakten werden herschapen, nieuwe dorpen werden gesticht. Dit alles wil men zoo overzichtelijk moge lijk weergeven, doch het betreffende paviljoen gaat eerst open op den lOden Mei op het feest van Lag B'omer, dat altijd de symboliek is geweest voor opbouwend werk voor zoover dat in Palestina is verricht. AMY MOLLISON'S RECORDPOGING Londen Mollison heeft van zijn echtgenoote Amy Mollison, die gelijk bekend een poging doet het record Londen-Kaapstad te verbeteren, een telegram ontvangen uit Kotonoe in Dahomey, waarin zij zegt „mijn schema is al te eerzuchtig, doch ik heb hoop'" Naar Mollison aan den ver tegenwoordiger van reuter mededeelde, beteekent dit telegram waarschijnlijk, dat Amy Mollison eenige rust moet nemen. Rede van minister Arita in de Kamer. De buitenlandsche politiek van Japan. Tokio, 6 Mei (ANP) In den nieuwen landdag heeft de minister van Buitenland sche zaken Arita een rede gehouden over de buitenlandsche politiek van Japan, waar in hij o.a. zeide: „dat de leidende geest in de Japansche diplomatie is de stabiliseerende macht te zijn in het Verre Oosten en hier den vrede te handhaven. Japan verlangt nor male en vreedzame betrekkingen tusschen Japan en Mandsjoekwo aan de eene zijde en Sovjet Rusland aan de andere zijde. Japan betreurt de incidenten aan de grens, doch deze zijn voor een groot deel het gevolg van het feit, dat de grens niet nauwkeurig is af gebakend, Nu Rusland heeft toegestemd in de afbakening, hoopt de minister, dat hiermede spoedig kan worden begonnen. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie verklaai'de de minister, dat deze niet te best zijn, aangezien de Sovjetstaatslieden de positie van Japan niet voldoende begrijpen en een ongegronde vrees koesteren. De sterke bewape ning van Sovjet-Rusland in het Verre Oosten vormt een groot gevaar voor den vrede. Japan kan ten aanzien hiervan niet onverschillig blijven. Verder verklaarde de minister dat Japan voort gaat Mandsjoekwo economisch te ontwikkelen. Met China worden onderhandelingen gevoerd op basis van de drie principes welke indertijd door minister Hirota in de vorige zitting van het parle ment zijn uiteengezet. Japan zal bij de Chineesche regeering erop aan dringen, spoedig een beslissing te nemen. Japan let verder sterk op de invloed van het communisme in het Verre Oosten, aangezien de mogelijkheid be staat, dat het roode leger in China naar het Noor den marcheert. Vervolgens herdacht minister Arita koning George V van Engeland en zeide hij te hopen, dat onder koning Edward de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Engeland zullen toenemen. De Amerikaansch-.Tapansche vriendschap is de sleutel tot den vrede in den Stillen Oceaan. Het yvederkeerig begrijpen tusschen deze beide landen is verbeterd en de minister zal alles doen, om dit nog meer te versterken. Op het gebied van internationale handel zal Japan blijven strijden voor een afschaffen van de economi sche wapenen. Japan moet grondstoffen invoeren en fabricaten uitvoeren. Indien Japan niet langs vreedzamen weg afschaffen van de economische wapenen kan verkrijgen, zal het andere maatregelen moeten nemen. Tenslotte verklaarde de minister, dat Japan zal voortgaan met bij te dragen in de wereldbeschaving door het verder bekend maken fmn de edele en diepe cultuur van het Oosten» Verwachting: Zwakke tot matige meest Oos* telijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, iets war mer. Verdere vooruitzichten: Toenemende on weerskans. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 761. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 14.5 gr. C. is 58 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen Oldebroek, 5 Mei. Gistermiddag is te Oldebroek tijdens schietoefeningen brand ontstaan in de heide ter hoogte van controlepost 5. Het vuur greep, aan gewakkerd door den wind, snel om zich heen en het duurde dan ook niet lang, of een groote oppervlakte heide stond in brand. Aanvankelijk trachtten de in het veld aanwezige manschappen het vuur te blus- schen, doch toen dit niet lukte, is het geheele gar nizoen der legerplaats uitgerukt om aan de bestrij ding der zich langs bosch en heide voortvretende vlammen deel te nemen. Men slaagde er in het vuur te isoleeren en overslaan naar andere gedeelten te voorkomen, zoodat na enkele uren van ingespannen arbeid het gevaar bezworen was, ook -de brandweer uit Epe heèft nog aan het blusschingswerk deelgeno men. - - - - Ik: i BASALTZUILEN LANGS PROVINCIALE WE GEN IN NOORD-HOLLAND. 's-Gravenhage De K.N.A.G. heeft eenigen tijd geleden gewezen op de gevaren van de zware schamppalen van basalt langs enkele provinciale wegen in Noord-Holland. Zij ontving thans bericht van den hoofdinge nieur- directeur van den Provincialen Water staat in Noord-Holland, dat bij wijze van proef de palen bij de uitritten langs den weg Limmen- Hembrug eenigszins achteruit zijn gezet. Indien de proef in de practijk blijkt te voldoen zal deze maatregel ook bij andere Provinciale wegen wor den toegepast. Broekhuizen: In het gehucht Ooven, onder de gemeente Broekhuizen, heelt een felle 'brand een tweetal woningen in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak brak het vuur uit in de woning van den al- leenwonenden landbouwer B. van Bakel. De eige naar was niet thuis, zoodat zonder dat iets van den inboedel kon worden gered' het woonhuis, de schuur en de stallen weldra in lichter laaie ston den. Aangewakkerd door een straffen wind, sloeg het vuur over op de woning van Th. Jeuckens. Door spoedig ingrijpen slaagden de bewoners erin, de meu belen uit de benedenvertrekken naar buiten te slee pen en in veiligheid te brengen. Ook deze woning brandde totaal uit. De schade wordt door verzekering gedekt. DE „HINDENBURG" START VANAVOND NAAR N.-AMERIKA. Berlijn De start van het luchtschip „Hin denburg" voor de eerste proefvaart naar Noord- Amerika zal morgen vermoedelijk tegen 20 uur in Friedrichshafen plaats hebben. Het commando berust bij dr. Eckener en ka pitein Lehmann. De passagebiljetten voor deze eerste Noord-At lantische vlucht waren reeds sedert weken uit verkocht en ook voor de volgende reizen naar Noord-Amerika bestaat reeds drukke vraag. Vijftig passagiers zal het luchtschip op zijn eersten tocht over het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan vervoeren en bovendien aan zienlijke hoeveelheden poststukken, die voor ver reweg het grootste deel afkomstig zün uit Phila- telistenkringen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5