Eden verdedigt zijn beleid Na de overwinning De oorlog in Oost-ftfrika Visschen op mosselzaad de Waddenzee in De Estafetterit door Nederland De Hindenburg naar N oor d-Amerika Donderdag 7 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGE» 79ste Jaargang. No. 9972 COURANT. Int. Telef. No. 20 Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Engeland blijft zijn po litiek op den Volkeren- bond baseeren iVoor een stampvol Lagerhuis heeft de Lajbour-afge vaardigde Dalton-gisterenmiddag het debat over de lbpitenlandsche politiek geopend. Dalton viel de regeering scherp aan, o.a. wat be seft de politiek ten aanzien van het Abessijnsche conflict, Hij zeide voorts, dat de oppositie iets me.er vril weten omtrent de besprekingen met Duitschlam' en den inhoud van de vragenlijst. Sprekende over de Britsch-Egyptjsche onderhande lingen zeide Dalton: Tenzij wij onze betrekkinge. met Egypte op vriendschappelijke en coöperatievi basis kunnen plaatsen, zal onze positie in Afrika in haar geheel ernstig bedreigd worden. De voornaamste grief van Dalton tegen de regee ring was, dat deze volgens hem verantwoordelijk was voor het uitbreken van den Italiaansch-Abes- sijnschen oorlog en nagelaten had, de verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondspact, en in het bij zonder artikel 16, na te komen. Nadat Dalton betoogd had, dat er geen enkele rechtvaardiging voor bestaat, de Italiaansche over winning te erkennen,, door de sancties op te. heffen, en dat het geschokte gezag van 't collectief systeem moet worden hersteld, nam Eden het woord. De mi nister van buitenlandsche zaken begon met te zeggen, dat de feiten vrijmoedig onder de oogen moeten wor den gezien. Het zwakke punt der sancties, aldus Eden, is dat zij niet onmiddelijk doeltreffend konden zijn. Slechts één sanctie had onmiddellijk doel kunnen treffen: sluiting van het Suezkanaai voor de Italiaansche schepen. Deze sanctie zou onvermijdelijk tot militaire actie hebben moeten leiden. Indien de oppositie tot mi litaire actie wii overgaan, moet ik haar waar schuwen, dat men het Suezkanaai niet met papieren booten kan sluiten. Dat de regeering niet op militaire sancties aandringt, komt, omdat zij afschuw heeft van den oorlog en niet uit vrees voor het uiteindelijk resultaat. Na er op te hebben gewezen, dat artikel 1 van de Suez-kanaalconventie bepaalt, dat het Suez-kanaal zoowelin oorlogs- als in vredestijd steeds open moet ^lijven, verklaarde Eden, dat het volkomen duidelijk is, dat het kanaak niet gesloten kon worden, behou dens door een actie van den Volkenbond. Eden stel de daarop de vraag of, de oppositie, gezien de hou ding van talrijke regeeringen ten aanzien van de sancties, werkelijk geloofde, dat de Volkenbond met algemeene stemmen een resolutie had kunnen aan nemen om. het Suezkanaai te sluiten. Aan den Volkenbond was volgens Eden éen zware slag toegebracht, doch zonder schroom diende de les hieruit getrokken te worden. Wat de toekomst betreft, zeide Eden, dat het duidelijk is, dat de Volken bond moet blijven voortbestaan. In de heden- daagsche wereld is zij absoluut onontbeer lijk voor de organisatie der internationale aangelegenheden. Iedere regeering, die in den Volkenbond vertegenwoordigd is, moet voor zichzelf zorgvuldig de conclusies overwegen, die uit de laatste zeven maanden getrokken kunnen worden, en moet vervolgens aan den Volkenbond haar meening kenbaar maken en dit organisme moet als een geheel zijn toekomstige gedragslijn vaststellen. Wij stel len voor, zoo vervolgde Eden, onmiddellijk met de bestudeering der betrokken vraag stukken te beginnen, en tot dit doel zullen wij in overleg treden met de dominions. De Volkenbond had weliswaar den oorlog niet verhinderd, doch, aldus Eden, hij heeft de voortzet ting van den oorlog moeilijker en kostbaarder ge maakt en in dit licht moet het onderzoek worden ge voerd. Wat de Maandag aanvangende zitting van den Volkenbondsraad betreft, deed Eden een beroep op ihet Lagerhuis om den Engelschen gedelegeerden .vertrouwen te schenken. Op een interruptie van Dal ton gaf hij de verzekering, dat de regeering in deze fitting haar politiek, gebaseerd op het Volkenbonds pact, zal blijven voortzetten. Als eenig antwoord op het verzoek om inlichtin gen over de aan de Duitsche regeering te zenden vragenlijst, zeide Eden, dat hij wenschte, dat de be oogde onderhandelingen, de grootst mogelijke kans op succes hebben. Op een vraag van Lloyd George, of de vragen in de Vragenlijst collectief zijn, dan wel of het alleen vra gen zijn van de Britsche regeering, zeide Eden: Wij weten, dat andere regeeringen bij bepaalde punten belang hebben, doch de vragen zijn alleen op ons ge zag en voor onze verantwoordelijkheid gesteld en aan niemand voorgelegd. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn den rijkskanselier of den minister van buitenlandsche zaken morgen bezoekt om deze vragen te overhan digen. Eden besloot met te wijzen op de gevaren van het oogenblik, nu overal actief bewa pend wordt. Hij zeide, dat de Britsche re geering een belangrijke rol zal hebben te spelen, en deed een beroep op het Lagerhuis matig te zijn in de critiek. EDEN. De liberale leider Sinclair verklaarde onder ap- !aus van de oppositie, dat de Volkenbond naar zijn leening nog niet was gestrand, omdat de kwestie nsschen den Volkenbond en Italië nog niet is ge- egeld. Deze afgevaardigde drong aan op verscher ing der sancties. Austen Ghamberlain, bestreed het nut hiervan. Een actie van de vloot in den aanvang, die ik bereid ge weest zou zijn te steunen, aldus spr., had kunnen slagen, doch ik ben er zeker van, dat zij tot een oorlog zou leiden, indien zij morgenbeproefd werd. Het gebruik van geweld zou volgens Ghamberlain nutteloos zijn, want er zou geen druppel bloed in Abessinië door gespaard worden, en de oude regee ring zou er niet door hersteld worden, aangezien deze ineengestort is. Chaimberlain verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de regeering gelijk heeft de grondvesten van den Volkenbond te willen versterken door. een reeks regionale pacten met regionale waarborgen. Wij hebben, zeide hij, een reusaohtigen boven bouw, doch zijn grondvesten zijn op het oogenblik zeer wankel. Het lid der liberale regeeringpartij, Dernays, zeide tijdens de debatten, dat Hitier wist, dat wij niet be reid wa'ren te vechten voor de verdragen en daar om het Rijnland opnieuw militariseerde, en dat Mussolini om denzelfden reden Abessinië in bezit nam. De dictatoren hadden den Volkenbond be schouwd en ontdekten, dat deze niet van graniet, doch van papier was. Hij prees ver der de sancties en zon een soort Kanaal- staat wenschen te zien geformeerd, bestaan de nit Nederland, Frankrijk, België en Groot-Brittannië, die vereenigd waren door de stevige garantie van militaire actie tegen eiken indringer, die volgens de regelen van. den Volkenbond tot aanvaller was verklaard. Buiten deze streek wenschte bij nooit ver. der te gaan dan economische en algemeene sancties. De conservatief Amery is voor opheffing der sancties. Geneve moet, zoo zeide hij, de conferentie tafel der volkeren zijn en geen internationaal minis terie van oorlog. Het Labour-lid Leslie wees op de geruchten, dat de Engelsche banken credieten op groote schaal aan Duitschland zouden verleenen en verklaarde, dat de buitenlandsche wissel natuurlijk een der moeilijk heden is, die belemmerend werkt op de herbewape ning van Duitschland. De onderstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Cranboume. antwoordde daar op, dat geen enkel voorbeeld van een dergelijk cre- diet onder de aandacht der regeering was gebracht, doch verklaarde tevens geen enkele reden te heb ben te gelooven, dat de geheele Engelsche bankwereld niet in overeenstemming met het algemeen gevoelen van het Lagerhuis zou handelen. Met betrekking tot de tot Duitschland te richten vragen verklaarde Cranbourne, dat het uitsluitend doel daarvan is, zoo mogelijk opheldering te verkrij gen omtrent enkele onzekerheden aangaande het Duitsche memorandum, daar het geen nut heeft on derhandelingen te openen en deze te baseeren op on zekerheden. Cranboume verklaarde verder, dat het onmogelijk was voor de regeering een verklaring af te leggen aangaande haar onmiddellijke politiek te Genève op 11 dezer. De Britsche regeering is bereid aan de debatten deel te nemen, teneinde uit te ma ken of de Volkenbond nog effectief kan worden ge maakt. Het debat werd zonder stemming gesloten. De communist Gallgagher voerde nl. nog het woord om 11 uur des. avonds, het uur waarop het debat zou Worden gesloten. Volgens de regels van het Huis ge- geschiedde dit dan ook automatisch. 's-Gravenhage Met betrekking tot het visscheh op mosselzaad in de Waddenzee kan het volgend de worden medegedeeld. Aan in Zeeland woonachtige hij de Nederland- sche visscherijcentrale georganiseerden in de groep „mosselzaadvisschers en mosselzaadhari- delaren" zal gelegenheid worden gegeven, in en kele gedeelten van het gebied in de Waddenzee, waar het overigens verboden is te visschen met een mosselvischtuig, te visschen met mosselzaad van ten hoogte 4 1/2 centimeter lengte, en wel: a Aan visschers met motor- of met zeilvaartui- gen van 4 tot en met 19 Juni a.s. op de mossel- banken gelegen hij de Roode Tonnen 13, 12, 11 en 10 van de Oost-Meep, in de Kromme Balg en op de Friesche en Groninger Wadden beoosten de Kromme Balg. b Aan visschers met zeilvaartuigen bovendien van 4 tot en met 30 Juni a:s. op de mosselhan- ken gelegen op het Balgzand tusschen de Noord- Hollandsche kust, het Malzwin en het Amstel- diep. De daartoe nooclige vergunningen zullen wor den verstrekt door het hoofd van het 2e en 3e visscherijdistrict te Amsterdam, die de vergun ningen ter uitreiking zal toezenden aan de in de verschillende visschersplaatsen in Zeeland ge vestigde agenten van het centr. verkoopkantoor van mosselen. Aan de vergunningen zullen enkele voorwaar den worden verhonden. Een dezer voorwaarden zal zijn, dat het mosselzaad naar Zeeland zal moeten worden overgebracht met het visschers- vaartuig, waarmede het zaad zal zijn gevangen. Overlading van het gevangen mosselzaad in vrachtvaartuigen om het daarmede naar Zee land te vervoeren, zal derhalve verboden zijn. Apeldorn De estafetterit van de Konink- „lijke federatie van landelijke rijvereenigingen heeft een bijzonder vlot verloop. Vrijwel zonder eenig tijdverlies werd de hoofdroute gereden, ter wijl precies om 10.00 uur gistermorgen te Gocks dorp op Texel werd gestart voor de Noord-Hol land route, die dank zij de medewerking van de marine (een raceboot van het vliegveld de Mok bracht den ruiter over) eveneens zonder stoor nissen verliep. Om 13.40 werd te St. Annaparo- chie door den burgemeester de eerste ruiter voor de Friesland-route gestart, tewijl door den burge meester van Ethen om 11.29 uur, dus vier minu ten over den vastgestelden tijd, te Genderen in Noord-Brabant het stratsein voor de eilandrou te werd gegeven De hoofdroute en de Noordhol land route werden zoo snel gereden, dat er te Kesteren, Geldermalsen en Abcoude verplichte rusten moesten worden ingelegd. Zonder stag natie kwam ook de vierde ruiter van de hoofd route te Groningen aan, hetgeen eveneens het geval was met die van de eerste etappe van de Noord-Holland- route te Sloten. Uit Maassluis kwam het bericht, dat ook het moeilijkste deel van de eilandenroute zonder eenige stoornis was afgelegd. Om acht uur gisteravond werd onder zeer groote belangstelling van de bevolking door den burgemeester te Abcoude de oorkonde van de Utrechtsche ruiters aan H.M. de Koningin in den herichtkoker gestopt, waarna de eerste rui ter onder muziek van een corps en een zangver- eeniging van het versierde en geillumineerde marktterrein wegreed. Aanrijding met doodelijken afloop Jongen den weg overgestoken en door een vrachtauto gegre- ven. Gistermiddag omstreeks half zes heeft op den Rijksstraatweg te Nieuwerbrug een ernstig onge luk plaats gehad, waarvan de veertien jarige Henk Slingerland het slachtoffer is geworden. Een vijftal jongens kwam per rijwiel uit de richting Bodegraven, rechts van den weg rij dend, toen plotseling de veertien-jarige jongen den weg overstak om bij zijn huis aan te rijden. Op hetzelfde oogenblik naderde een vrachtauto waarvan de bestuurder nog signaal gaf en scherp naar links uitweek teneinde een aanrijding te voorkomen. De jongen werd nochtans gegre pen en op den berm van den weg gesmakt. Hij was op slag dood. De chauffeur verklaarde, dat de jongen geen richting zou hebben aangegeven, doch ooggetui gen zeiden, dat dit wel het geval was. GISTERAVOND OM 10 UUR IS HET LUCHTSCHIP TE FRIE- DRICHSHAFEN GESTART. WIE EN WAT ZICH AAN BOORD BE VINDT. Het D.N.B. meldde gisteravond uit Frie- drichshafen: Het luchtschip „Hindenburg" is om 21.30 uur gestart voor zijn eerste vlucht naar Noord-Amerika. Duizenden menschen haden zich reeds in de vroege avonduren op het vliegveld verza meld, om van het vertrek van den luchtreus getuige te zijn. Om zeven uur werd de Westelijke deur van de groote hal geopend en een kwartier later begonnen de motoren proef te draaien. Een hoeveelheid vrachtgoed, dat nog door extra vliegtuigen van de Lufthansa was aangevoerd, werd aan boord genomen, n.1. vijftienhonderd kilogram Rijnwijn, Beiersch bier en een aantal films. Boven dien waren reeds tweehonderdduizend brieven inge laden, die ruim tien ton wegen. Een en vijftig passagiers nemen aan dezen eersten DE VERKLARING VAN MUSSOLI NI: „ABESSINIë IS ITALIAANSCH". Rome, 6 Mei (ANP) Aan het einde der Kamei> debatten over de begrooting van koloniën nam de onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken het woord namens het hoofd der regeering. Hij verklaar de dat de feiten met hun eclatante werkelijkheid meer spraken dan alles. Door den wil van den Duee en de heldhaftigheid der soldaten is Ethiopië defi nitief Italiaansch geworden. Naar aanleiding van de begrooting van buitenlandsche zaken sprak ver volgens de afgevaardigde Orano over het conflict tusschen het fascistisch Italië en de parlementari- sche traditie. De Oost-Afrikaansche onderneming heeft de aan Britsche belangen onderworpen Volken bond gelegenheid gegeven sanctionnistische midde len te mobiliseeren en te trachten de toekomst van macht en roem van Italië tegen te houden en het tot een consommeerend land te maken, dat niet tot economische productie zou kunnen komen en dat in de buitenlandsche politiek een ondergeschik te rol zou spelen. Het plan tot hervorming van den. Volkenbond, aldus spr., bewijst, dat de Volkenbond niet alleen niet in staat was de vrede te organisee- ren, maar zelfs niet in staat is geweest de Engelsche belangen te dienen. De minister van justitie Solmi verklaarde uit naam van het hoofd der regeering en van minister van buitenlandsche zaken, dat het het op dit oogen blik op het gebied op dit huidige oogenblik de fei ten zijn, die spreken. De regeering heeft niets toe te voegen aan het begrootingsrapport en aan de debat ten. De begrooting van buitenlandsche zaken werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Beschouwingen van de „Giornale d'Italia". Rome. De „Giornale d'Italia" geeft een uiteen zetting: van de „Pax Romana", waarover Mussolini heeft gesproken. Deze vrede beteekent volgens het blad een volkomen Italiaansch bezit van Abessinië. Het blad keert zich tegen „pogingen tot het maken van reserves, die reeds weer gemaakt worden" en waarbij op ruilhandel gespeculeerd wordt. De ver dere militaire maatregelen zullen nog slechts het karakter van een groote politioneele en zuiverings actie hebben. Harrar, Dzjidjiga en andere belangrijke steden zullen spoedig bezet kunnen worden. De occupatie zal snel en duidelijk geschieden, waarbij men uitgaat van den feitelijken toestand en steunt op de eenstemmigheid, waarmede de in boorlingen zich hebben uitgesproken voor de Ita liaansche driekleur. De Negus en zijn generaals, aldus Vervolgt het blad, hebbeii door hun vlucht hun rechten verlo ren. Deze opvatting wordt gesanctionneerd door het feit, dat Engeland en Frankrijk dezen menschen vrijheid van doortocht hebben verleend. Interventie van deze landen of van den Volken- hond schijnt het blad niet meer op zijn plaats. Er is nog slechts de bevoegdheid der Italiaansche re geering. Oproep van Badoglio tot de Abessijnsche bevolking. Asmara. Maarschalk Badoglio heeft te Addis Abeba den volgenden oproep tot het Italiaansche volk gericht: z „Abessijnen, vandaag zijn de troepen van den machtigen Koning van Italië te Addis Abeba bin nengetrokken. In stad en dorp herneemt het leven zijn gewonen gang. Geen maatregelen zullen wor den genomen tegen hen, die de wapens neerleggen en den arbeid hervatten. In den schaduw der Ita liaansche driekleur zullen de Abessijnen de gerech tigheid zien gedijen". Deze oproep is in het Italiaansch en het Am- haarsch verspreid. tocht naar Lakehurst deel. Het is een internationaal gezelschap, bestaande uit onderzoekingsreizigers, ge leerden, journalisten, touristen, luchtvaarders, enz. Om tien voor acht kwam het laatste vliegtuig met voor de „Hindenburg" bestemde poststukken binnen. Om acht uur, toen de passagiers arriveerden, ont stond er in de hal een druk beweeg. De noodige douaneformaliteiten werden vervuld, en de meege brachte handbagage werd naar de slaapcabines ge bracht, Op het gelaat van iederen passagier was gespannen verwachting te lezen. Twintig minuten later weerklonk het commando: „Passagiers en manschappen instappen!" De zandzakken werden weggenomen en nadat de verankering was losgemaakt, gaf kapitein Pruff het commando: Valreep op, toeschouwers de hal ontruimen". Na vervolgens waterballast te hebb<M uitgeworpen, schoof de „Hindenburg" om kwart voor aoht statig door de Westelijke deur naar bui ten. Toen het luchtschip zich ongeveer tweehonderd meter voor de hal bevond, werd het in de rich ting van den wind gedraaid en na vervolgens, nog tweemaal waterballast te hebfoen uitgeworpen, steeg de „Hindenburg" om 21.30 uur onder het weerklinken van het „Deutschlandlied", dat door de menigte werd aangeheven, omhoog in den nachte lijken hemel. De motoren begonnen te draaien en langzaam ver dween de luchtreus in N.O. richting.' De „Hindenburg" boven Nederland. Amsterdam, 7 Mei. —Hedennacht te half een pas seerde het luchtschip „Hindenburg" de Nederland- sche grens bij Roermond. Om vijf minuten voor één vloog het luchtschip boven de stad Eindhoven. Het vloog op ongeveer 600 meter hoogte boven de stad en over het vliegveld „Welschap", waar honderden het gevaarte nastaarden. Bij de heldere maannacht kon men duidelijk het luchtschip waarnemen en zelfs opmerken, dat de passagiers vanuit den gondel de toeschouwers op den grond toewuifden. ..Hindenburg" vervolgde zijn weg in Noordwes telijke richting om over Tilburg langs den spoorweg over Roosendaal naar Vlissingen te vliegen. Maatregelen in Amerika in verband met de komst van de „Hindenburg." Washington. Het ministerie van handel heeft bepaald, dat alle vliegtuigen bij aankomst van de ..Hindenburg" in de Vereenigde Staten op een af stand van minstens 1600 meter van het luchtschip moeten blijven. Bij het meren van de „Hindenburg" zullen vliegtuigen deze niet binnen een afstand van 800 meter mogen naderen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1