Geestelijk Leven Voor de Schoonmaak V Moederdag KllKEfl is KOOPEn 'oij CLOECK naarM.Klercq Centr. Verwarmings-installatie de V SPOOR's MOSTERD Tijdens de Schoonmaak V Spoor's z w i ,9s6err s c h a a s Spoor's gestampte Muisjes Zaterdag 9 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9973 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. - Uitgave der N.V. v.H. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. door Astor. MOEDER. Het is een wonderbaar iets, eene moeder; Anderen mogen u liefhebben, Uwe moeder alleen begrijpt u, Zij werkt voor u, Zorgt voor u, Bemint u, Vergeeft u alles wat ge doet Verstaat u; en dan, het Eenige kwaad dat zij u ooit doet, Dat is te sterven, en u te verlaten. HET bovenstaande motto is vrij algemeen be kend en ik meen te mogen veronderstellen, dat vele lezers hier of daar in hun huis, liefst op een plaats waar de kinderen er het gezicht op hebben, deze woorden, gedrukt onder de repro ductie van een schilderij waarop een schilder het beeld van zijn moeder vereeuwigde, hebben hangen. Aan deze woorden werd ik onweerstaanbaar her innerd, toen ik mijzelf neerzette aan mijn schrijf tafel om iets voor den moederdag te schrijven, voor den tweeden Zondag in de maand Mei. Sedert enkele jaren nog maar is er sprake van een moederdag. Wat is daarvan de bedoeling? De bedoeling is om, zooveel mogelijk over de ge- heele wereld, op dezen dag in het bijzonder te den ken aan de moeder en aan de groote beteekenis, welke zij heeft .voor de kinderen en daardoor voor de wereld. Mijn moeder is reeds vele, vele jaren dood. Nu zie ik haar voor me, nu hoor ik haar stem, nu voel ik weer haar streelende hand. En een verleden leeft .voor mij op met heerlijke herinneringen. Toen ik nog student was, had ik eens een vriend, een medestudent, bij mij gelogeerd. Moeder had zich uitgesloofd om alles zoo goed mogelijk in orde te brengen en er voor te zorgen dat er iets bijzonders was. Als onbezorgde jonge man, die het leven alleen maar van den zonnigen kant bekeek, had ik er natuurlijk niet het minste besef ,van, welk een drukte dit haar gaf, omdat ze voor alles alléén stond. Ik vond 't vanzelfsprekend, dat zij alles in orde had en mijn vriend hartelijk ont haalde. Voor mijn gevoel was daar niets bijzonders in. Dat behoorde tot haar taak. Wij hadden een paar prettige dagen. ,Toen ik eenigen tijd later mijn vriend weer ont moette, zeide hij tot mij: „Wat heb jij een goede, lieve moeder". Als er ooit woorden tot mij gesproken zijn, die me goed hebben gedaan, dan waren het deze! Ik heb ze nooit meer kunnen vergeten. Vooral niet om deze reden, dat wij, nog jong zijnde, gewoon lijk alles wat de moeder voor ons doet, als iets heel gewoons beschouwen zonder er bijzonder dankbaar voor te zijn. Maar toen die vriend deze woorden tot mij gesproken had, werd ik er mij plotseling van bewust, welk een voorrecht het is een lieve, zorg zame moeder te hebben. Zij is niet oud geworden. Hoe levendig staat mij .voor den geest den dag, dat wij haar wegbrachten naar haar laatste rustplaats. Op den dag van haar begrafenis kwam van een anderen studievriend een bloemkrans met een lint, waarop stond: „aan de moeder van mijn vriend". En ik behoef niet te zeg gen hoe zeer dit door mij werd gewaardeerd. Toen ik voor de laatste maal een langen blik wierp op haar gelaat, vóór de kist werd gesloten, ging de gedachte door mij lieen, dat er iets uit mijn leven was weggenomen, dat onvervangbaar was. Mijn vader was onderwijzer en ik heb zijn school doorloopen. Hij was iemand van den ouden stem pel. De type van den schoolmeester, die veel van zijn leerlingen hield en graag bij zijn onderwijs mo raliseerde. Op den dag der begrafenis van mijn moeder, herinnerde ik me ineens iets, wat hij zeide tot een jongen in mijn klas, die om de een of an dere onbeduidende reden zat te huilen. „Jongen", zoo drukte hij zich uit: „huil toch niet, dat moet je maar één keer doen in je leven, als je moeder sterft." Toen mijn moeder me voor goed had verlaten, be greep ik voor het eerst de volle beteekenis van zijn gezegde. De lezers zullen het mij wel niet kwalijk nemen, dat ik, een artikel schrijvende, over den moederdag begonnen ben met zuiver persoonlijk te zijn. Zou het anders mogelijk zijn? Ik ben er buitendien vast van overtuigd, dat allen, die de moeite nemen om dit „geestelijk leven" te lezen, in de eerste plaats denken aan hun eigen moeder. Inderdaad: een moeder is een wonderbaar iets! Wij kunnen heel veel houden van onzen vader, wij kunnen hem vereeren, hoogachten. Wij kunnen hem waardeeren voor alles wat hij voor zijn gezin, dus ook voor ons doet. En ik kan ook niet anders dan met dankbare liefde aan mijn vader terugden ken. Maar een moeder is toch iets anders. De verhou ding van het kind tot de moeder is inniger, is in tiemer dan die tot den vader. De moeder is de schepster van den sfeer, die thuis heerscht. Zij is de stralende zon, zij is de koesterende warmte,, zij1 'is het voor wie wij ons hart het gemakkelijkst uitstorten als er dingen zijn, die ons hinderen, als wij ons schuldig voelen. Van de moeder van den beroemden heilig-ver- klaardcn roomschen kerkleeraar uit de middeleeu wen Augustinus,wordt verhaald dat zij, toen haar zoon een losbandig leven leidde en dreigde verlo ren te gaan, zeide: „een kind van zooveel tranen kan niet verloren gaan." Het zou interessant zijn, indien 't mogelijk ware, na te gaan in hoeverre, de werkelijk groote mannen en vrouwen in den loop der geschiedenis, hebben gestaan onder den invloed hunner moeder. De moderne psychologie leert ons dat de opvoe ding reeds in de wieg begint. Dat wil zeggen dat voor de vorming van den toekomstigen mensch reeds de allereerste jaren van groote beteekenis zijn. En sommigen gaan zóó ver, dat ze zeggen' dat .de opvoeding (denk aan de prachtige radio-voordrach ten van Dr. van Schelven) in die eerste jaren beslis send is voor het heele verdere leven. Als wij dan bedenken, dat het in het bijzonder de moeder is, die de eerste opvoeding als taak heeft, omdat zij altijd met het jonge kind bezig is, dan wordt 't ons duidelijk hoe groot de invloed van de moeder is. Er komen moeders voor zonder liefde. Waarom niet? Er zijn op elk gebied afwijkingen. Wij kunnen dit opmerken in de dierenwereld, ook in de men- schenwereld. Maar zonder vrees voor tegenspraak mag ik toch wel zeggen dat elke moeder haar kin deren lief heeft en tracht zooveel mogelijk voor hen te zijn. Zij zal als regel bereid zijn om alles, zoo noodig het leven, voor hen te offeren. Maar de moe- Spoorstr. 8-10, tel. 206, Den Helder voor bedden, meubelen matrassen, vloerkleeden en gordijnen het aan- gewezen adres Meer dan lOOtoonkamers Grootste speciaalzaak van N.-Holl. is er nog juist gelegenheid uw huis te voorzien van een de Vries voor Verwarming Telef. 2197 Alkmaar der is óók mensch. Mensch met bepaalde neigingen, met een zekere mentaliteit. Zij kan dom zijn of verstandig; zij kan bekrom pen wezen of ruim van opvatting; zij kan een egoiste zijn of een sociaal voelende persoonlijkheid; zij kan het zwaartepunt van het leven leggen in uiterlijke, wereldsche, stoffelijke waarden of zij kan vóór alles de beteekenis van het leven zien in innerlijke schoon heid, in reinheid van geweten, in toewijding aan een groote idee. (De vriend van wien ik zooeven vertelde dat hij een krans zond, toen mijn moeder was gestorven, deelde mij eens mede: mijn moeder heeft me altijd geleerd dat ik het mocht kosten, wat het wilde, al tijd waar moest zijn. Die vriend'leeft nog en ik kan den lezers de verzekering geven, dat één der dingen, waarom ik van hem houd en waarom ik hem waar deer, juist zijn waarheidsliefde is. Wij zijn het in vele opzichten niet met elkander eens, wij zijn min of meer in den loop der tijden van elkaar afgegroeid. Maar de wederzijdsche waardeering is gebleven). Uit het voorafgaande volgt logisch dat de invloed der moeder op het kind zeer uiteenloopend kan zijn. Haar mensch-zijn, haar levensopvatting speelt daar bij een overwegende rol. Maar steeds hebben wij in 't oog te houden dat zij uit zuivere liefde zal trach ten haar kind te beinvloeden. Is zij sterk materialis tisch aangelegd, dan kan het niet anders of zij zal pogen om in haar kind de energie te wekken om in de wereld vooruit te komen. Heeft zij een sterk ontwikkeld gevoel voor recht en menschelijkheid, dan volgt daaruit noodwendig dat zij dit gevoel ook in haar kinderen zal verleven digen. Is zij godsdienstig en vroom, dan zal zij er zich op toeleggen vóór alles godsdienstigheid en vroomheid aan te kweeken en liefde voor kerk en godsdienst in het jonge hart te doen opbloeien. Wat zij ook moge beoogen: het komt voort uit haar liefde voor het kind. Want zij is zóó als zij is en het is haar onmogelijk te denken dat haar kind Haar jongste kleinkind op den arm, Zooals zij haar zoons en dochters heeft gedragen, Spierwit het haar, het harte levenswarm. Door vele jaren van kommervolle zorgen, Kan zij spreken over lijden, maar ook verblijden. Zij blijft ondanks alles, het. eeuwig beminlijke, Op moederdag het beeld yan nooit-falende moederliefde. Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit =EE=j Geopend: dagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe N ie dorp COr\f\D'$ SPECERIJEN JrUvl\ |N STROOIBUSJES gelukkig zou kunnen worden, wanneer het niet zich ontwikkelde in de door haar als goed erkende rich ting. Daarom is het voor de moeder dikwijls zoo uiterst moeilijk om zich neer te leggen bij het feit, dat haar kind den door haar gewezen weg verlaat en soms gaat. in een richting, welke geheel de tegengestelde is van die, welke zij wenschte. Het zal duidelijk zijn dat het daarom van het allergrootste belang is, hoe de moeder zelf staat te genover het leven, welke haar mentaliteit is. Ik las eens een artikel van wijlen mevrouw Druc- ker. Het was getiteld: geef ons moeders. 't Was een warm pleidooi tegen militarisme en oorlog. Een beroep op de moeders om haar kind niet te laten opleiden voor moordwerk. Volkomen begrijpelijk. Wil niet vóór alles de moe der het leven? Zij brengt de kinderen voort, niet om het leven van anderen te vernietigen en eigen leven te offeren. Ja, zeker, zij zal, wanneer zij als mensch zéér hoog staat, het v r ij w i 11 i g offeren van het leven ook van haar eigen vleesch en bloed op hoogen prijs stellen, maar dan moet dit zijn voor een hooge idee, in het waarachtig belang van de menschheid, bevorderlijk voor zuivere humaniteit. Ik ga hier niet verder op in. De lezers weten wel hoe ik hierover denk en ik wensch dit artikel niet te maken tot een pleidooi voor mijn levensopvatting. Maar ik moest dit toch evèn te berde brengen. De strekking van mijn betoog is van algemeenen aard. Ik wil, waar de wereld haar moederdag her denkt, met bijzonderen nadruk wijzen op den in vloed van de moeder als opvoedster. Een invloed van vei'strekkende beteekenis voor het leven der gansche gemeenschap. Als de moeders er zich ten allen tijde van bewust waren, dat zij voor een deel de toekomst in han den hebben! De wereld en wie kan dit betwijfelen in dezen rampzaligen tijd? heeft behoefte aan menschen. Aan menschen, voor wie de onderlinge saamhoo- righeid en het daarmede gepaard gaande wederkee- rig dienstbetoon, het voornaamste is in het leven. Aan menschen met een hart vol liefde voor den medemensch, met gevoel voor rechtvaardigheid. Aan menschen, die staan in de wereld, bezield met het verlangen om deze wereld, die zoo mooi zou kunnen zijn, ook inderdaad mooier te maken. Aan menschen, die eindelijk, eindelijk gaan bre ken met de oude tradities, die stammen uit tijden van weleer, toen nog als normaal werd beschouwd, dat er geleefd werd ten koste van de ellende van anderen, dat er scherpe grenzen bestonden tusschen verschillende standen en de werkers werden aange zien als wezens, waarover met eenige verachting werd gesproken als „het lagere volk", waarvoor dc deftige woningen onherroepelijk gesloten bleven." Die menschen worden venvacht van U? o, moe ders! Maar gij zult ze slechts kunnen schenken aan de wereld, wanneer gij zelm menschelijk hebt ieeren denken en voelen. En nu neen, ik kom niet met een verwijt noch met een aanklacht! en nu moet ik iets zeggen wat mij zwaar op het hart ligt. Daar zijn, helaas nog duizenden moeders, voor wie de wereld slechts is haar eigen kleine kringetje. Hoe weinig begrijpen zij yan het roerige leven om zich heen. Hoe gering is bij hen de belangstelling voor de brandende vragen van het heden. Is dit niet het gevolg van hun eigen gebrek aan echt sociaal gevoel? Gelukkig komt er bij velen een kentering. Met groote blijdschap kunnen wij constateeren dat er een ontwaking is. De vrouw gaat allengs begrijpen dat ook zij een gemeenschapswezen is. De oude dichter Ten Kate kon nog zingen: hem de wereld, haar het huis. De moderne vrouw wil niet meer alleen zich beperken tot haar taak in huis en voor al wat daar buiten staat de oogen sluiten. Zij begint mondig te worden en daarmede wordt sterker haar bewustzijn, dat zij de gemeenschap kan dienen óók door aan die gemeenschap zuiver voelende, sterk zedelijke menschen te leveren. De vrouw toont in de laatste tientallen van jaren

Schager Courant | 1936 | | pagina 1