Rede van Blum Bloedige gebeurtenissen te Saloniki Victor Emmanuel keizer van Abessinië Badoglio onder-koning Oude vrouw verbrand Landbouwhuishoudschool Scliap de Openbare Kookles Azana president van Spanje iKlj IU !OOPEfU(lOE(K| Algemeene staking afgekondigd Maandag 11 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9974 EODRANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De koning van Italië is tot keizer van Abessinië uit geroepen, maar schalk Badoglio is tot onderkoning be noemd. Koning Victor Emanueh keizer van Ethiopië Ontstellende indruk in Genève van de annexatie. De annexatie van Abessinië heeft in Genève een ontstellenden indruk gemaakt. Verklaard wordt, dat de Volkenbond thans niet kan volstaan met een trameeren van een oplossing. De aangelegenheid moet op de een of andere wijze tot een oplossing worden gebracht-. Eden is gistermiddag in Genève aangekomen. De groote fascistische raad is Zaterdagavond in buitengewone zitting in het Palazzo Venezia bijeen gekomen, terwijl de geheele bevolking van Rome in een uiterst opgewonden stemming op de pleinen wachtte. De zitting van den raad duurde slechts tien minuten. Het geheel Romeinsche garnizoen was uitgerukt, op de Piazza had zich een enorme menigte verza meld, terwijl ook de aangrenzende straten stamp vol waren. Het paleis van den duce was door reflec toren verlicht. De zitting van den fascistischen raad werd ge volgd door een ministerraad, die slechts drie minuten ih beslag nam. Te half elf verscheen de duce op het balcon van het paleis door stormachtige toejuichingen begroet. In zijn toespraak tot het volk zeide hij „Italië heeft tenslotte zijn keizerrijk. Het is een fascistisch keizerrijk, omdat 't de kenmerken draagt van den wil en van de macht van den lector, het is Romeinsch, omdat het het doel is geweest van het streven gedurende 14= jaar der jonge Italiaansche generaties, het is een vredesrijk, omdat Italië voor zich en voor allen den vrede wil en slechts tot oor log overgaat, indien het daartoe wordt genoodzaakt door de gebiedende noodzakelijkheid van het leven, Het is een rijk van beschaving en menschelijkheid ivoor het geheele Abessijnsche volk, in overeenstem ming met de Romeinsche traditie. De gebieden en de stammen, die tot het Abessijn sche keizerrijk behooren, zijn onder de volle en vol ledige souvereiniteit van het Italiaansche konink rijk geplaatst. De koning heeft voor zich en zijn op volgers den titel „Keizer van Abessinië" aangenomen. Abessinië wordt geregeerd en vertegenwoordigd door een gouverneur-generaal, die den titel „onder koning" heeft en aan wien ook de gouverneurs van Erythrea en Somaliland ondergeschikt zijn Maar schalk Badoglio is tot gouverneur-generaal van Abes sinië benoemd met den titel „onderkoning", hij heeft volledige volmachten. Het Italiaansche volk heeft met zijn bloed een kei zerrijk geschapen en zal het door zijn arbeid vrucht baar maken. Het zal met de wapenen verdedigen te gen wien ook". De rede van Mussolini werd met hartstochtelijke bijval ontvangen. Langdurige ovaties werden den duce gebracht en vele malen vertoonde hij zich op nieuw op het balkon. 101 kanonschoten bulderden. Gisterochtend 10 uur werden in de voornaamste garnizoensteden van Italië 101 kanonschoten gelost om den eersten dag van het nieuwe imperium te be groeten, Italië stelt den Volkenbond in kennis met de annexatie van Abessinië. Genève: De vertegenwoordiger van Italië te Genève heeft den secretaris-generaal van den Volken bond voor zijn „persoonlijke informatie", de tekst van het annexatie-decreet van Abessinië overhandigd. Hij trachtte verder het optreden van zijn regeering te rechtvaardigen. Avenol antwoordde, dat de raad over deze kwest ie moet oordeel en. Verder kan worden medegedeeld, dat Avenol heden bij de opening van de zitting van den raad, welke op 17 uur is gesteld, dit Italiaansche document aan de jaarvergadering zal voorleggen. Aangezien de Raad bijeenkomt in hoofdzaak om de Abessijnsche kwestie te bespreken, zal de vertegen woordiger van Abessinië, Wolde Mariam worden uit- genoodigd aan de tafel plaats te nemen met gelijke rechten als de vertegenwoordiger van Italië. Het is vrijwel zeker, dat Aloisi, de vertegenwoordi ger van Italië, dan de prealabele kwestie zal stellen inzake het deelnemen van den vertegenwoordiger van Abessinië aan de besprekingen van den Raad. Londen geeft geen commentaar op het uitroepen van Victor Emmannel tot kei zer van Abessinië. Londen: Naar de diplomatieke correspondent van Reuter meedeelt, wordt in officieele kringen geen commentaar geleverd op het uitroepen van den koning van Italië tot keizer van Abessinië. Men is te Londen van meening, dat de kwestie nog steeds in handen van den Volkenbond is en elke beslis sing dc souvereiniteit van Italië al dan niet te er kennen, moet collectief door den bond worden ge nomen. Engeland zal hierin niet zelfstandig hande len. Men heeft te Londen geen bevestiging ontvangen van het bericht uit Addis Abeba, dat de Italiaansche autoriteiten de diplomaten hebben medegedeeld, dat zij in de toekomst als niets meer kunnen worden be schouwd als vreemdelingen, welke gerespecteerd moe ten worden. Wat zal Amerika doen? Hoewel in officieele kringen te Washington nog niets is medegedeeld, gelooft men, dat de Vereenigde Staten zullen vasthouden aan de leer van Stimson en de nieuwe Status in Abessinië, welke door geweld tot stand is gebracht, niet zullen erkennen. Niettegenstaande het weinig succes van deze me thode ten aanzien van Mandsjoekwo, neemt toch het Amerikaansche publiek dit als grondslag voor de Amerikaansche politiek van niet niet inmengen in de Europeesche kwesties. Algemeen is men van oordeel, dat de Europeesche kwesties steeds meer hierin wor den gewikkeld en dat de Amerikaansche belangen hierbij niet zijn betrokken. Wij noodigen U allen vrien- deiyk uit, tot 't bijwonen van Dinsdag 12 Mei, des nam. 2 uur Haar verkoold lijk achter de ge sloten deur van haar woning gevonden. De ruim 80-jarige alleen wonende weduwe L. Boverhof, wonende aan de Paardenmarkt te Steenwijk, is Zondagochtend in haar woning ver brand. Toen de melkboer kwam vond bij de deur ge sloten betgeen hij, daar de deur anders open is, verdacht vond. Hij waarschuwde de politie die de deur forceerde. Toen men de deur openmaakte kwam direct een dikke rookwolk naar buiten, achter de deur vond men het gedeeltelijk verkool de lijk van de oude vrouw. Haar kleeren smeul den nog. Het bleek dat in de woonkamer bet bed alleen in brand stond Deze brand was spoedig gebluscbt De «stle vrouw die zeer slecht ven gezicht was heeft waarschijnlijk in de bedstee een lucifer aangestoken of een ongeluk gehad met een nacht lichtje. tengevolge waarvan zij in brand is ge raakt Daarna is getracht nog naar buiten te ko men, hetgeen haar echter niet is mogen gelukken. Met 754 van de 864 stemmen ge kozen. Madrid 10 Mei (A.N.P.) Azana is met 754 van gekozen tot pre- de 864 stemmen sident van de Spaansche repu bliek. Azana neemt benoeming aan. Madrid De door de nationale vergadering tot president der republiek gekozen minister-pre sident Azana heeft zijn, hem door een commissie van de kamer medegedeelde benoeming aanvaard en gistermiddag na een korte ministerraadszit ting president ad interim Martinez Barrios zijn aftreden als premier medegedeeld. NOODLOTTIG KANO-ONGELUK. Twee jongens verdronken. Blerick, 9 Mei. Zaterdagmidag lieten te Blerick bij Venlo twee jongens, resp. van 13 en 17 jaar, zich in een kano door een sleepboot voorttrekken op de rivier de Maas. Ten zuiden van de Maasbrug, ter hoogte van den Houthandel van Gasselt, is de kano plotseling omgeslagen, waardoor beide jon gens te water geraakten. De jongste die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vastgeklampt aan zijn ouderen broer, die de zwemkunst wel machtig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepte verdwenen en verdronken. REGEERING NEEMT MAATRE GELEN TOT HANDHAVING VAN DE ORDE. Naar uit de Grieksche hoofdstad Athene wordt gemeld, heeft door de bloedige ge beurtenissen, die Zaterdag tijdens de staking te Saloniki plaatsvonden, deze staking zich ontwikkeld tot een algemeene staking, die voor alle werklieden in geheel Griekenland werd afgekondigd. De algemeene staking zou Maandagmorgen te vijf uur aanvangen. Belgrado, 10 Mei (A.N.P.) Naar uit Athene wordt gemeld heeft de voorzitter van den Minister raad, Metaxas, na de afkondiging van de algemeene staking door de vakvereenigingen de betrokken ministers voor een bespreking bijeen geroepen, waar in de te nemen maatregelen onder de oogen werden I gezien tot handhaving van de orde. Aan deze be spreking werd ook deelgenomen door den prefect te Athene. Zondagavond heeft Metaxas een verklaring afge legd, waarin hij zeide, dat Maandag alle bijeen komsten in en buiten de stad zullen verboden zijn, terwijl bioscopen en schouwburgen speciale vergun ningen zullen moeten hebben. Verder verklaarde Metaxes het te betreuren, dat in een voor het land zoo moeilijken toestand een algemeene staking uit brak en de werklieden de voorstellen hadden afge slagen. METAXAS. Hij voegde eraan toe, dat de onderhandelingen te moeilijker waren, daar het hier geen werkelijke ver tegenwoordigers van de werklieden betrof. Metaxas heeft de mobilisatie van alle spoorweg beambten afgekondigd, zoodat deze niet aan de sta king nog aan de demonstraties zullen kunnen deel nemen. Het Vakverbond van Athene heeft Metaxas meege deeld, dat de bakkers niet aan de staking zullen deelnemen. Een deel der taxi-chauffeurs te Athene zal het voorbeeld volgen. 20 dooden te Saloniki. Bij de ongeregeldheden te Saloniki zijn 20 dooden en 152 gewonden gevallen, waarvan 32 ernstig. Zon dagochtend is de ministerraad bijeengekomen en besloot niet toe te stemmen in de eischen van de stakers, welke waren: 1. Vervangen van den gouverneur van Macedonië en den commandant van de gendarmerie. 2. Annuleering van het mobilisatiedecreet van de arbeiders van spoor- en tramwegen. 3. Vrijlaten van alle gearresteerde stakers. De onlusten zijn ontstaan doordat de tabaksarbei ders hun eischen inzake loonsverhooging niet zagen ingewilligd door de werkgevers. De autoriteiten heb ben thans den toestand in handen, 4 torpedojagers zijn te Saloniki aangekomen. LEON BLUM. „ZIJN REGEERING ZAL FRANK RIJK ONKWETSBAAR MAKEN VOOR HET FASCISME". SA MENGAAN VAN SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. PARIJS. Zondagmiddag heeft de leider van de Fransche socialisten Leon Blum, een rede gehouden in het congres van dc Sfio. Blum zeide hierin te verlangen, dat de communisten en de C.G.T. aan zijn regeering zullen deelnemen. Zijn regeering zal Frankrijk on kwetsbaar maken voor het fascis me. In de Buiten- landsche politiek zal hij trachten 't vertrouwen in het pacifistische Euro pa in haarzelf te herstellen door 't vormen van een internationale so lidariteit, geba seerd op de niet te scheiden ideeën van wederkeeri- gen bijstand en progressieve ontwapening. Blum verklaarde verder tegenstander van devaluatie te zijn en keerde zich tegen de speculanten, die trachtten vrees te verwek- Hij wil de jeugd weer vertrouwen inboezemen in den strijd tegen de ellende. Het is evident, dat een land een gezonden financieelen toestand moet heb ben. Onze onderneming veronderstelt het vertrou wen van het land en niet van de huurlingen. We zul len een methodisch, uitgebreid plan voor nationale toerusting doen aannemen. Tegen niemand zullen we haatdragende repressailles nemen". Deze rede werd door de vergadering enthousiast begroet. Alvorens het congres te sluiten, zeide de voorzit ter, Bracke, ais veteraan, die de belangrijkste ston den in de geschiedenis van het socialisme heeft medegemaakt, dat de aanwezigen er trots op kun nen zijn tegenwoordig te zijn geweest, deze verga dering te hebben bijgewoond. Tot slot zong de vergadering staande, met opge heven vuist, de „Internationale". Brief van de communistische partij aan het congres van de Sfio. De communistische partij heeft een brief gericht tot het congres van de Sfio, waarin geluk wordt gewenscht met het resultaat van de verkiezingen, welke in staat stelt met meer succes actie te voe ren om de rijken te doen betalen om de lasten van de schouders van het volk te verlichten en om de orde te handhaven, door het buiten werking stel len van de strijdhonden. „Wij moeten nauwaaneengesloten tezamen strijden tegen de vijanden van het volk en daarom stellen wij voor, spoedig de kwestie van een organische een heid te bestudeeren, teneinde te komen tot een en kele partij van de arbeidende klasse". De schrijvers verklaren verder te hopen, dat het congres deze voorstellen aanneemt, opdat spoedig de communistische cellen en socialistische groepen in contact kunnen treden en een eenheidscongres voorbereiden. De communisten verklaren verder, dat hun houding ten aanzien van deelnemen aan de regeering niet is gewijzigd, zij zullen geen minis terportefeuille aanvaarden, doch wel de regeering steunen. Tien paarden in de vlammen omgekomen Noodlottige brand in de stallen van een sleeperij te Rotterdam. Rotterdam 10 Mei Gisteravond omstreeks tien uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stallen van de firma Noordzij aan de Vierhavenstraat te Rotterdam In de houten gebouwtjes die aangeleund zijn aan de groote tabaksopslagplaats der firma Dob- belmann, vond het vuur gretig voedsel, dat in een oogenblik alles in lichte laaie stond. Het was daardoor onmogelijk de paarden, die er ge stald waren, te redden te meer, omdat in deze afgelegen buurt niet dadelijk menscben aanwe zig waren om reddingspogingen te ondernemen Tien paarden zijn daardoor in de vlammen om gekomen. Toen de eerste brandspuit arriveerde was een dezer paarden nog in leven, doch bet dier was zoo door vlammen omringd, dat men het niet kon bereiken. Een stal en een aange bouwde opslagplaats zijn geheel vernield. Van de tabaksopslagplaats van de firma Dobbelmann had alleen de daklijst even gebrand Schade van beteekenis werd bier echter niet geleden. Verze kering dekt de schade.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1