Moet uw MAAT-COSTIIME1 ICh. H.Th. SCHMALZ o Landbouwhypotheken en pachtovereenkomsten Super-Tox J.H.Vrielink MELKZAAK, Advertentiën. nog voor Pinkster klaar? UafSJSJSJSJSTSlSlSISTEl^ Herpesan Horzelzalf Voor VEEGENEESMIDDELEH Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. De boerenleenbanken en de saneering der boerenbedrijven Gecompliceerd verkeers ongeluk te Soest Slachtoffers van roeke loos oversteken Uit onze Omgeving. Getrouwd: G. JONKER en L. J. KOOMEN die, tevens mede namens wederzijd- sche Familie hartelijk dank zeggen voor de belangstelling betoond bij hun Huwelijk. Schagen, Rensgars F 20, Mei 1936. Voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij de herden king van ons 25-jarig Huwelijk, be tuigen wij door deze onzen welge- meenden dank. M. BORST Kz. en Echtgenoote. Oudkarspel, 9 Mei 1936. Dankbetuiging, P. BROMMER en G. BROMMER-Eriks zeggen mede namens wederzijdsche Familie hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Kolhorn, Mei 1936. Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V, gevestigd te Alkmaar. Hiermede wordt bekend ge maakt, dat van 12 Mei 1936 af dividendbewijs No. 35 van de 6 °/0 cumulatief- preferente aandeelen met 6 °/0 of f 60.— betaal baar is bij de kantoren van NOORD HOLLANDSCH LANBOUW- CREDIET N.V. en van de AM- STERDAMSCHE BANK N.V. DE DIRECTIE. Alkmaar, 11 Mei 1936. Aangeboden: een Hooitrekker en een kosthuis gevraagd voor twee jonge paarden. I. W. METZELAAR, Oudesluis, tel. 8 Nette Schoonmaakster gevraagd. Brieven opgaaf loon Post station Kolhorn. 't Is al heel gauw Pinkster? Dus raden wij U aan niet te lang te wachten met hef uit zoeken van de stof. Gaarne sturen wij U onze stalen. Onze Maatkleeding voldoet aan de hoogste eischen wat afwerking en pasvorm betreft. Coupeur en reiziger overal te ontbieden, |j SCHAGEN Comb. Bervoets fl doodt snel en zeker vliegen, mot ten, muggen, luis bij vee enz. Prijs fl.30 p. groote flesch tegen schurft en huidziekte bij alle vee f 1.20 per groote flesch Voor Veewassching, tegen onge dierte: Pyrethrümzeep, Bigg's Argolina, Derrispoeder,Creoline, Lysol, Bacillol, enz. enz. 45 cent per groote bus naar het bekende adres Het Groene Kruis Hoogzijde 115 Schagen Te koop aangeboden: Een op bes te stand staande beste broodwinning, geschikt voor uitbreiding. Te bevragen bij A. MOOIJ, Middenweg 96 F, Haarlem. KAPPERSZAAK te huur. in de kom van Breezand. Te bevragen bij S. RAVEN, Molen vaart 174, Breezand. Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Ook voor Kinderkleeding. Pa tronen kunt U ook bij ons bestel ten. Huurprijsverlaging Tusscken dc Regeering en de Commissie van Voor bereiding inzake het wetsontwerp, houdende bijzon dere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, heeft, na de ver schijning van de memorie van antwoord, een monde ling overleg plaats gevonden, waarvan wij het vol gende kunnen medcdeelen: Gevraagd werd, of geen maatregelen dienden te worden genomen, waardoor niet alleen aan de hy potheekbanken, doch ook alle andere personen en instellingen, die door de voorgestelde verlaging der rente van hypotheken en pandbrieven worden getrof fen, een zekere compensatie dient te worden ver schaft in den vorm van verlaging van de rente der op hen drukkende schulden. De regeering is echter van meening, dat de voorge nomen rentevermindering niet zoo ingrijpend is, dat verder gaande maatregelen noodig dienen te worden geacht. Huren. Opgemerkt werd, dat de weg, welke thans door de regeering is ingeslagen om tot huurprijsverla ging te komen, een zéér bedenkelijke is,. Het is immers, nu men zich op de persoonlijke omstandigheden van den huurder gaat baseeren, niet ondenkbaar, dat voor volkomen gelijksoortige woningen geheel verschillende huurprijzen zullen gelden, hetgeen er toe zal gaan leiden, dat het pu bliek de beslissingen van de huurkamer als hoogst onrechtvaardig zal beschouwen. Naar aanleiding van deze bezwaren heeft de re- geering nader overwogen, om met behoud van het individucele stelsel meer objectieve normen dan thans aan de rechterlijke beslissing ten grondslag te leggen. Een andere regeling. Het resultaat hiervan is, dat thans een andere regeling wordt voorgesteld, welke in het kort op het volgende neerkomt. Een ieder, die huurder is van een gebouw, gele gen in bij Kon. Besluit aan te wijzen gemeenten en verhuurd tegen een huurprijs, welke een bepaald bedrag niet tc boven gaat, kan, indien bij een hooge- re huur betaalt dan 80 pet., van de huurwaarde 1931, zich roet een verzoek om huurverlaging tot den kan tonrechter wenden. Zijn verzoek wordt door de huur kamer ingewilligd, tenzij blijkt, dat een geschikt ge bouw van lageren huurprijs in de gemeente be schikbaar is of dat er bijzondere omstandigheden zijn, die ingewilliging van het verzoek onredelijk zouden maliën. Landbouwhypotheek en pachtovereen komsten. Op desbetreffende opmerkingen antwoordde de regeering, dat harers inziens een afzonderlijke rege ling voor den landbouw noodzakelijk is en dat het niet mogelijk is, die regeling in de Crisishypotheek- aflossingswet op te nemen. Deze laatste wet heeft immers slechts een zeer beperkte strekking. Dit wets ontwerp gaat echter veel verder. Het strekt tot op zekere hoogte tot saneering van de landbouwbedrij ven. Door dit wetsontwerp zullen ook diegenen ge holpen kunnen worden, die reeds met hun betalingen in gebreke waren. De vraag werd gesteld, of indien de regeering meent een regeling overeenkomstig dit wetsontwerp te moeten behouden althans paragraaf 3 daarvan, handelend over uitstel van betaling van hoofdsom men, niet kan worden gemist. De regeering verklaar de, ook op het behoud van paragraaf 3 prijs te stel len. Zou men paragraaf 3 van het wetsontwerp er uit lichten en de landbouwers voor het verkrijgen van uitstel met betrekking tot de hoofdsommen ver wijzen naar de regeling van de crisishypotheekaflos- singswet, dan zouden zij dientengevolge in een aan merkelijk slechtere positie komen. Bovendien wijst de crisishypotheekaflossingswet den Kantonrechter dit wetsontwerp daarentegen de Kamer voor Crisis- landbouwzaken als rechter aan. In de commissie vroeg men zich af, of een zoo ruime opzet als van par. 3, welke uitstel van betaling voor elke schuld mogelijk maakt, mits de debiteur zijn landerijen slechts met hypotheek bezwaard heeft, wel aanbeveling verdient. De regeering verklaarde, van deze regeling geen ernstige moeilijkheden te vreezen. In elk geval achtte zij de bezwaren niet van dieh aard, dat zij den geko zen opzet van paragraaf 3 zou moeten loslaten. Ont duiking zal den debiteur niet gemakkelijk vallen. De Boerenleenbanken. Op desbetreffende opmerkingen der commissie ant woordde de regeering, dat de positie der boerenleen banken door het ontwerp niet bedreigd zal worden. Voor zoover deze banken hypothecaire vorderingen bezitten, zullen ze in sommige gevallen genoegen moeten nemen met een lagere rente, geringere tus- schentijdsche aflossing en uitstel van betaling van de hoofdsom, maar het ontwerp huldigt een individueel stélsel, waarbij de belangen van beide partijen moe ten worden afgewogen. Een boerenleenbank nu is over het algemeen slechts een kleine instelling, zoo dat haar belangen niet moeilijk te overzien zijn, men moet daarbij dc plaatselijke banken als zelfstandige eenheden beschouwen. De Kamer voor Crisis-land bouwzaken zal bij haar beslissing de positie der een trale boerenleenbanken buiten beschouwing kunnen laten. Crediethypotheken. Wat betreft de mogelijkheid, dat de boerenleenban- crediet-hypotheken hebben loopen, verklaard de re geering, datd eze banken zullen kunnen profiteeren van een nieuw in te voegen bepaling, behelzende dat de wet op crediethypoheken niet van toepassing is (art. 30, lid 2 van het nader gewijzigd ontwerp van wet). Ook na dit betoog van regeeringszijde, bleef in de commissio twijfel bestaan aan de juistheid der voor gedragen opvatting. Verder werd de vraag ter sprake gebracht, of in artikel 3 een rechterlijke beslissing, inhoudende ver mindering van de verplichtingen v. d. schuldenaar niet eveneens mogelijk gemaakt dient te worden, wanneer de schuldenaar nog niet met executie be dreigd wordt, doch niettemin niet meer aan zijn ver plichtingen kan voldoen. De regeering verklaarde, bevreesd te zijn, dat ook die schuldenaren, die nog in staat zijn, de overeen gekomen rente en aflossing in haar geheel te voldoen, een beroep op de wet zullen gaan doen, indien niet als voorwaarde voor het indienen van een verzoek om vermindering gesteld wordt, dat met executie wordt gedreigd. Noodlottige gevolgen van een autobotsing Wielrijdster ernstig gewond. Gisteravond te omstreeks acht uur heeft zich te Soest in de Middelwijkstraat een gecompliceerd ver keersongeluk voorgedaan, waarbij een wielrijdster ernstig werd gewond. Een auto, bestuurd door den heer M. uit Sloten, werd ingehaald door een anderen wagen en door de zen bij den bumper aangereden, doordat de bocht te kort werd genomen. Het gevolg was, dat eerstge noemde auto in botsing kwam met een geparkeerde auto van een Duitschen wielrenner, die had deelge nomen aan de internationale wielerwedstrijden te Hilversum. De wagen werd ernstig beschadigd en de twee achterop gebonden speciale race-fietsen werden ge heel vernield. Vervolgens reed de auto van den heer M., die de macht over zijn stuur verloren had, de wielrijdster mej. van Bedem aan. De vrouw werd te gen een boom gesmakt, waarbij zij ernstig aan het hoofd werd gewond. De auto kwam eindelijk tegen een heg tot stilstond. Mej. van B. is, na door dokter Donker te zijn verbonden, per ziekenauto naar haar woning vervoerd. De auto van den heer R. werd ernstig beschadigd. De auto, welke door het snijden het ongeluk had veroorzaakt, is doorgereden in de richting Amster dam. Het nummer kon echter worden genoteerd. De auto-bestuurder, die de botsing ver oorzaakte, aangehouden. Omtrent dit verkeersongeluk kan nader worden gemeld, dat het de politie is gelukt, den autobestuur der door wiens toedoen het ongeluk is gebeurd, te doen aanhouden. De Duitsche wagen behoorde toe aan de wielren ners Bremer en Tertilte uit Dortmund, die door de vernieling hunner racefietsen ernstig zijn gedupeerd. De beschadiging van hun auto was echter van dien aard, dat zij de reis naar Duitschland konden voort zetten. Het verkeer op den zeer drukken straatweg was eenigen tijd volkomen gestremd. De politie was ech ter spoedig aanwezig om regelend op de treden. De twintigjarige mej. van B. werd ook nog aan een der beenen gewond. Drie vrouwen te Amsterdam ge wond. Gistermiddag te half drie zijn op de Weesper- zijde bij de Kruislaan te Amsterdam twee dames door een auto aangereden, tengevolge waarvan een van hen ernstig gewond werd. De dames, zusters, die met hun echtgenooten een wandeling maakten, staken plotseling zonder op het verkeer te letten, den rijweg over van den waterkant naar de Kruislaan, juist toen uit de richting üiemen een personenauto naderdeOfschoon de chauffeur krachtig remde, was een aanrijding niet te vermijden. Beide vrouwen kwamen ern stig te vallen. Een van hen, de 55-jarige me vrouw A. M. Groeneveld uit Hilversum had een diepe vleeschwonde aan het rechterbeen, een bloedende enkelwonde aan het linkerbeen en een ernstige hoofdwonde opgeloopen. De andere 47-jarige mevrouw E. Reygwart, die te Amsterdam woont, kwam er met een enkel fractuur af en kon na in het onze lieve Vrouwe- Gasthuis te zijn onderzocht, naar huis worden vervoerd. Mevrouw Groeneveld is in het ziekenhuis op genomen. Omstreeks denzelfden tijd is een 69-jarige vrouw die eveneens zonder uit te kijken bij de Camperstraat den rijweg van de Ruischstraat overstak, door een motorrijder omver gereden. De vrouw is met een schedelbasisfractuur in het onze lieve Vrouwe-Gasthuis opgenomen DE COMMANDANT VAN DE GUBAANSCHE MARINE VERMOORD Havanna De commandant van de Cubaan- sche marine majoor Gonzales is het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hij een pakje opende, dat hem was gezonden, bleek dit een helsche machine te zijn, welke ontplofte en hem een deel van het hoofd en de beide handen af rukte. Deze aanslag moet zijn gepleegd door te genstanders van de regeering. GANGSTER TOT 60 JAAR GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD PAARDMSPORÏ. HARDDRAVERIJ-VEREEN. TE GRONINGEN, Groningen. Gistermiddag werden ïn het Stads-, park te Groningen wedstrijden gehouden door de harddraverij-vereeniging te Groningen. De uitslagen luiden als volgt: Openingsprijs, prijzen draverij 4e klasse, afstand 1800 M.: 1. Young Scott, eigen. Joh. Span, tijd 1 min. 34.2 sec.; 2. Vorst Wahnfried H, eigen. B. MonsmaJ; 3. IJlbode, eigen. P. Kramer. Gruno-prijs. Heat-prijzendraverij 2e en 3e kl. af stand 1700 M. 1. Joung Henriot, eigen. J. de Vlieger, kilometertijd 1 min. 34 sec.; 2. Xaverius, eig, M. Poelsma; 3. Frank, eig; B. van der Molen. Lenteprijs. Heat-prijzendraverij le kl. min. af stond 1700 M.: 1. Xoli. eig. A. Sierdsma, tijd 1 min4 32.3 sec.; 2. Frances May, eigen. B. de Vries; 3. De- termination, eig. J. de Vlieger. Mei-prijs. Prijzendraverij 3e en 4e kl. afstand 2300 M.: 1. Zus Braun, eig. Stal Valkeveen, tijd 1 min. 30 sec.; 2. Vorst Wahnfried, eig. B. Monsma; 3. X. B., eig. Dj. Bolt. Kermis-prijs, ren op de vlakke baan, afstand 1400. M.: 1. Marat, eig. R. L. Siemens, tijd 1 min. 35.6. sec.; 2. Beret, eig. Stal Gruno; 3. Yatagan, eig. Stal Gruno. Eerste Heerrijdersprijs, handicap-draverij le kl. afstand 2300 M.: 1. Ulpia H, eigen. M. Franee, tijd 1 min. 29.2 sec.; 2. Druy, eig. Stal Gruno; 3. St. Bernhard, eig. A. Marcus. KOEORAS JULIANADORP. New York De rechtbank van Tacoma ïn den Amerikaansche staat Washington heeft den gangster William Mahon veroordeeld tot 60 jaar gevangenisstraf. Mahon was betrokken bij de ontvoering van den kleinen George Weyerhauser, den negenjarigen erfgenaam van vele millioenen. Mahon vroeg een losprijs van 200.000 dollar voor het knaapje. Sedert de arrestatie van Alvin Karpis werd Mahon publieke vijand nummer 1 genoemd. Hij heeft deze titel dus een week gedragen. Hij werd Donderdag te San Francisco gear resteerd en bekende schuld, waarna de veroor deeling onmiddellijk volgde. Dit is een voorbeeld van de poging van de autoriteiten het recht snel ler toe te passen, teneinde het land van de gang sters te verlossen Op het oogenhlik bevindt zich nog een lid van de bende van Karpis op vrije voeten en het hoofd van de federale politiedeelt mede dat hij binnen kort zal worden gearresteerd Ver. van Ned. Huisvrouwen, afd. Juliana- dorp. Te laat voor het nummer van Zaterdag, bereikte ons de mededeeling, dat de af deeling Julianadorp van de Ver. van Ned. Huisvrouwen op Donderdag j.1. een excursie hebben gemaakt naar de fabrieken van de fa. Albert Heijn te Zaandam. Zooals ons werd medegedeeld, hebben de 56 deelneemsters daar veel gezien en genoten. Onder leiding van een chef, werd in groepen alles bezichtigd en nader het een en ander toegelicht. De chocoladefabrikatie en dc bonbons-af deeling was in teressant en verder werden in oogenschouw genomen de koffiebranderij, de limonade-afdeeling, de olieper sen en de kaasopslagplaatsen. De rondgang dóór de fabrieken duurde ongeveer 3 uur. Tot besluit van dezen genotvollen dag werd door de firma te Amsterdam aan het gezelschap een lunch aangeboden, zoodat deze excursie tot tevredenheid der deelneemsters is verloop en. W1ERINGERMEER WIERINGERWERF. Ons dorp in zijn beste tooi. De saaie grijze eentonige kleur van de grondverf, waarin alle huizen van ons dorp nog was gestoken, gaat thans plaats maken voor de „beste" verf, zoodat er meer kleur en teekening in de architectuur gaat komen. Thans zijn de noodige kenmerkpaaltjes met het opschrift „brandkraan" geplaatst, zoodat bij eventueele brand deze kranen gemakkelijk zijn te vinden. Een nieuwe kapschuur. Het blijkt, dat de Cult. Mij. nog over te weinig kapschuren beschikt, zoodat wederom een nieuwe in aanbouw is. W1ER1NGERW'AART) De heer R. Bakker alhier is j.1. Vrijdag te Alkmaar gehuldigd ter eere van het feit dat hij gedurende 40 jaar voor de fabrieken alhier de kaas heeft gemarkt. Het was in Mei 1896 dat hij voor de fabriek „Auro ra" de eerste kaas te Alkmaar verkocht. In 1926 werd „Aurora" opgeheven, waarna alles over „de Volharding" -is gegaan, De laagste prijs is geweest f 9.de hoogste f 93. In de vooroorlogsche jaren waren de prijzen meer stationnair, n.1. f 2530. De heer Bakker werd bij zijn versierde stapel kaas allereerst toegesproken door den marktmeester, den heer Oolders. Namens het bestuur van den bond van kaashandelaren werd bij monde van den voorzitter den heer Grondsma den jubilaris gefeliciteerd en bobd hem als herinnering een zilveren lepel met kaasdrager aan. De directeur van „de Volharding" de heer H. K. Koster bedankte den heer Bakker voor de wijze, waarop hij steeds de belangen van de fabriek had be hartigd en memoreerde dat hij zich steeds als een voorstander van de vrije markt had doen kennen. Het is zeer zeker wel een zeldzaamheid dat iemand gedurende 40 jaar kaasmarkter is geweest. Ook van af deze plaats onze felicitatie. ZJJPE OUDESLUIS. Dosko 1 was Zondag voor de promotiewedstrijden bij Zeemacht op bezoek. D. had twee invallers en. Zeem. drie. Het veld was effectvol en het gras nat, waardoor de balcontrole moeilijk was. Z. was voor de rust iets in de meerderheid, doch D. was ja zoo ge vaarlijk. D. kreeg al spoedig een strafschop te ne men, waaruit ze de leiding nam. Even later kreeg Z. een strafschop te nemen, welke de D.-keeper er schitterend uithield. Rust 10 voor D. Na de rust ging de strijd gelijk op, doch het. D> achtertrio was best op dreef, en ook dc halflinie werkte als paarden, waardoor de Z.-voorhoede bijna geen gelegenheid kreeg tot schieten, en kwamen ze zoo ver, dan hield de D.-keeper den hal er schit terend uit. De D.-voorhoede maakte na de rust drie doelpunten, waarvan de laatste twee met schitteren de schoten. Einde kwam met een eenigszins geflat teerde, doch verdiende 40 overwinning voor D. Thans zien we met belangstelling a.s. Zondag den wedstrijd Oudesluis 1—Succes 2 te Oudesluis tege moet. SCHOORn Aansluiting bij een destructor. Door B. en W. zal aan den raad worden voorge steld om in beginsel te besluiten tot aansluiting dei^ gemeente aan den destructor te Schagen. Voor een definitief besluit zal een nader deskundig rapport omtrent de werkelijke waarde van den des tructor worden afgewacht. De benoeming van een Hoofd der open bare lagere school te Groet. Naar we vernemen, luidt de door B. en W., ïn overleg met den Inspecteur opgemaakte voordracht voor deze benoeming: 1. J. P. Rond, hoofd der O. L. school te De Koog, Texel; 2. W. Bant, hoofd der O.L. school te Beets (N.H.).J 3. P. Drost, hoofd der O.L. school te Scliinge (Menaldumadeel). Controlenr inzake stennverleening en tewerkstelling. In 'de a.s. raadsvergadering zullen B. en W. maclï tlging van den Raad vragen tot het aanstellen van een controleur inzake steunverleenine en tewerkstel ling, tegen een wedde van f500 maximaal.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3