Plaatselijk Nieuws. Rijdt veilig per spoor! Nederland lid van den Volkenbondsraad Nachtelijke overval in de Betuwe Het zilveren jubileum van de V.V. „Sparta" Marktberichten. Heden zitting. Groote moeilijkheden te overwinnen. De Volkereiibondsraad, welke heden bijeenkomt, staat voor tal van moeilijkheden, voortspruitend uit de belangrijke politieke gebeurtenissen der laatste maanden, maar niet het minst uit het besluit tot geheele inlijving van Abessynië en het uitroepen van het Abessijnsche Keizerrijk onder volledige sou- yereiniteit van Italië. Mussolini plaatst hiermede de wereld voor een voldongen feit en stapel de moeilijkheden voor de Heer,en te Genève op tot een lastige hoogte. Zoo doet zich thans b.v. het zonderlinge geval voor, dat de vertegenwoordiger van het, volgens Ita lië, niet meer bestaande Abessynië, aan de conferen tietafel zal aanzitten met den Italiaanschen verte genwoordiger, thans tevens afgevaardigde van het Keizerrijk Abessinië, onder den nieuwen souvereln Victor Émanuel, Koning van Italië. De toestand is dan ook weinig minder dan bespot telijk en „de weg terug", welke de Volkerenbond door de Italiaansche zege, zal dienen in te slaan, zal on- gelijfeld in deze zitting worden voorbereid. Het is immers niet aan te nemen, dat de Volkeren bond zich thans nog zal blijven verzetten tegen de gevolgen der Italiaansche overwinning. Daarvoor hebben de heeren tijdens het conflict te weinig karak ter getoond. Wij laten hier nog volgen de tekst van eenige be richten, welke uit Genève zijn ontvangen. Hedenochtend eerste zitting van den Raad. Genève. 10 Mei. De eerste zitting van den Vol kenbondsraad is vastgesteld op Maandagochtend 11 uur. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat reeds van den eersten dag af de zitting van den raad uit politiek standpunt belangrijker zal zijn dan we tot gisteren hadden vermoed. De bloote annexatie van Abessinië ondanks de waarschuwingen en de te Rome gemaakte voorbehouden, vormt, naar men verklaart, een belangrijk nieuw feit, dat de situatie in gewikkeld maakt en een onbehaaglijk ge voel heeft gegeven. Onder deze omstandighe den is te vreezen, dat de eerste gevolgen van de gebeurtenissen van gisteren zich reeds morgen zullen manifesteeren. iMassigli heeft zich direct na aankomst te Genève, in overeenstemming met zijn uit Parijs meegekregen instructie, in verbinding gesteld met Eden. De zitting van den raad uitgesteld. De delegaties zijn overeen gekomen de opening van de zitting van den Volkenbondsraad uit te stallen tot hedenmiddag 5 uur, zulks in verband met den thans bestaanden toestand die als volgt kan worden sa mengevat: In welken vorm zal de prealabele Ita liaansche kwestie in den Raad gesteld worden? Zal Italië zoo ver gaan den raad voor de keus te stel len tusschen aanwezigheid van den vertegenwoordi ger der Italiaansche regeering en die van den ver tegenwoordiger van den Negus? Teneinde deze toe stand van te voren te bestudeeren en te pogen een op zijn minst onaangenaam incident te voorkomen, hebben delegaties bovengenoemd besluit genomen. Trouw aan den Volkerenbond. Genève, 10 Mei, (A.N.P.)De conferen tie der z.g. „neutralen", Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Spanje en Zwitserland, heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „De vertegenwoordigers der Zeven Staten bevestigen unaniem hun gehechtheid aan het werk van den Volkenbond. Zij hebben van gedachten gewisseld over de gevolgen der huidige gebeurtenissen voor de organisatie en de werking van den Volkenbond." Nederland raadslid? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: de ver tegenwoordigers der vier Scandinavische lan den en Nederland, hebben gistermorgen een eerste bespreking gevoerd, die betrekking had op de vertegenwoordiging dezer statengroep in den Volkenbondsraad. De vijf landen willen in September hetzij Zweden, hetzij Nederland, als lid van den Volken bondsraad voorstellen* Door krachtdadig optreden van een landbouwerszoon mislukt De dader later gearresteerd. Eist (Betuwe) Toen de landbouwerszoon D. P. te Eist Vrijdagavond laat huiswaarts keer de, werd hij in de omgeving der boerderij twee wielrijders gewaar, die zich daar verdacht op hielden. P. stelde zich in een wagenschuur ver dekt op en spoedig daarna kwam een der wiel rijders het erf opfietsen, en begaf zich naar de schuur, waar P. zich verborgen had. Toen de jongeman den inbreker eenigen tijd zijn gang had laten gaan, besprong hij hem en diende den indringer een ferm pak slaag toe. Het mocht den stoeren landbouwerszoon niet gelukken zijn tegenstander zoo lang in bedwang te houden, dat de politie was gewarschuwd, zoo dat de inbreker gelegenheid zag op de vlucht te slaan. Het achterblijvende rijwiel gaf de politie aan leiding tot vermoedens, die naderhand werkelijk heid werden De Elster gemeentepolitie zette di rect alle toegangswegen af, waarna de jacht op den voortvluchtïgen Inbreker begon. Na lang zoeken in de omliggende hooibergen gelukte het eindelijk in de buurtschap Aam op de boerderij van den heer Steven Van Maanen den inbreker te arresteeren. Het bleek de 32-jarige koopman A.J.J. uit Eist te zijn, een oude bekende van de Justitie Hij toonde nog alle sporen van het nach telijk gevecht, zooda ontkennen niet kon baten. Hij zal heden naar het huis van bewaring te Arnhem worden overgebracht. OPENBARE KOOKLES Wij vestigen gaarne de aandacht op de adver tentie (zie voorpagina) waarin mededeeling wordt gedaan van de op morgen te houden openbare kookles in de Landbouwhuislioudsckool aan de Stille Laan. Zaterdag heeft Sparta zijn 5e lustrum gevierd en laten we beginnen met te constateeren, dat deze dag in alle opzichten geslaagd genoemd kan worden en voor altijd en eeuwig in het Sparta geschiedenisboek als een sohoone bladzijde opgeslagen, zal kunnen worden. Op de goed bezochte receptie bij den heer Peetoom, hebben velen van de gelegen heid gebruik gemaakt, de vereeniging en haar voor zitter te complimenteeren. De zaal van den heer Peetoom was herschapen in een waar bloemenpara- dijs. Versoheidene sprekers vogels van diverse plui mage hebben de lof van Sparta voor hun respec tieve corporaties bezongen en van hen noemen we onzen Burgemeester; den heer Delveaux, voorz.- van den N.H.V.B. en een afgevaardigde van den K.N.- V.B. Deze laatste deed Sparta. een paar hometrainers cadeau, al waren ze nog niet ter plaatse, de heer Delveaux zei het met een archiefkast. Naast vele andere cadeaux, meenen we dat van de donateurs nog even te moeten vermelden; zij gaven n.1. een terreinafsluiting, waarvan Sparta ongetwij feld veel plezier zal hebben en welke na afloop der receptie werd bezichtigd. Voorzitter Leguit wist alle sprekers een passend ajntwoord te geven, een gemakkelijke taak had hij voorwaar niet! Voor de feestavond in het N.H. Koffiehuis liad men een groote toeloop verwacht, en al viel het eenigszins tegen, tóch kon nog altijd van een volle zaal gesproken worden. Men heeft Sparta wel eens verweten: jullie kun nen beter feesten organiseeren dan voetballen en zonder aan de prestaties op het groene veld te kort te doen, moeten we toch zeggen dat de organisatie weer tip-top was. Het bestuur, bijgestaan door een 4-tal commissa rissen, wist alles in goede banen te leiden. Het liep van een leien dakje. Goed ook, was het gezien alles zoo kort maar krachtig mogelijk te houden. Nog had de voorzitter niet geopend of de secreta ris, de heer C. Keijzer liet in kort overzicht de 25 levensjaren de revue passeeren, wat nogal eens hi lariteit verwekte. (De laatste dagen publiceerden wij hieruit al het een en ander). Het was ook weer de heer Keijzer, die vervolgens met toepasselijke woorden den heer Leguit namens de leden een haardfauteuil en Mevr. Leguit een etui met vorkjes aanbood. Dat een en ander gepaard ging met de uitingen van medeleven van het publiek behoeft geen be toog! De heer Leguit was zichtbaar verrast en dankte de leden voor deze mooie geste. Het was nu de beurt geworden van Coos en Polly Speenhoff Jr., die voor en na de pauze, de aanwe zigen zeer zeker wisten te boeien. Vooral Coos wist door z'n vlotte voordracht het publiek voor zich te winnen; Polly had o.i. wel een zeer klein deel van hun repertoire voor haar rekening genomen. Wat niet wegneemt, dat dit duo in ieder opzicht heeft voldaan. Vooral het liedje gemaakt op Sparta, sloeg in en werd door een ieder meegezongen. Na het slotwoord kon met het bal begonnen worden, dat onder leiding stond van den heer K. Kaan. Do band van Stip werkte als van ouds en het feesthal voor de jongelui nog altijd de clou werd tot diep in den nacht doorgezet Totdat het toch eindelijk „Schlusz" was en men naar huis trok; het hart nog vol van dezen feest avond, die door geen enkelen wanklank verstoord is geworden. AMY MOLLISON VOOR THUISVLTJCHT GESTART Kaapstad Te 22 uur 19 plaatselijken tijd is Amy Mollison gestart voor liaar thuisvlucht. DE RETOURVLUCHT VAN AMY MOLLISON. Johannesburg, Tl Mei. Amy Mollison, die het re cord Kaapstad-Engeland wil breken, is te Johannis- burg om 4.11 plaats, tijd aangekomen, en om 6.05 uur weer gestart. Controlemetingen der spoorbanen. Een Duitsche meetwagen gedurende drie da gen in ons land. Gedurende een drietal dagen hebben de Nederland- sche Spoorwegen de beschikking gekregen over een der heide meet-wagens van de Duitsche rijksspoorwe gen, teneinde op verschillende baanvakken de ligging der rails, maar vooral ook de beweging van het spoor onder de belasting van een rijdenden trein te meten. Deze „Oberbaumessewagen" bevat een groot aan tal zeer ingenieuze instrumenten, waarmede kan worden nagegaan hoe de toestand der banen is, waar zij afwijken en welke de fouten zijn. Op een breede papierstrook wordt, tijdens het rij den, door nerveus trillende schrijfstiften op het voort- schuivende papier aangegeven, waar afwijkingen zijn te constateeren en het is te begrijpen, dat de mede- rijdende hoofdopzichters met groote belangstelling de trillende schrijfnaalden in hun bewegingen volgen, omdat daaruit immers de lijst zal worden opge maakt van in 1937 uit te voeren werken. In het najaar zal de meetwagen opnieuw geduren de drie dagen een ander deel van ons spoorwegnet berijden en zijn waardevolle gegevens vastleggen op de strooken, waarvan allo betrokken instanties lichtdrukken ter beschikking krijgen om de maatre gelen te nemen, die noodig zijn voor het rustige en veilige rijden op onze Nederlandsche spoorwegen. BLOEDIGE BOTSING MET REBELLEN IN MEXICO Reuter seint dat in de bergachtige streek van Ca- racol, Jalisco, rebellen slaags zijn geraakt met troe pen, waarbij 13 hunner werden gedood. De verliezen der troepen bedragen 8 gewonden, waaronder een luitenant. VORMING VAN GEKLEURDE TROEPEN. ADDIS ABEBA, 11 Mei (A.N.P.) De Ita- lianen zijn begonnen met de inlijving van Abessijnen voor een inheemsch leger. WIL HIJ HET GEHEELE JAAR MOEDERDAG VIEREN? New Yor k, 11 Mei (ANP) Dominee Charles Francis Potter heeft gisteren moederdag in zijn pre dikatie gezegd, dat moederdag eigenlijk een afper sing is en behoort te worden afgeschaft. Hij zcide, dat Moederdag tegenover de moeders op één lijn gesteld moet worden met den eersten Paasoh dag voor kerkgangers en met belangstelling voor po litiek op den dag der verkiezingen. Moederdag stelt den Amerikanen (en ook de be woners van andere landen natuurlijk) in de gele genheid zich te herinneren, dat zij een moeder heb ben, maar dat is maar één dag in het jaar. De rest van het jaar vergeten zij dat. Dit is althans de mee ning van dominee Potter. GEMEENTE SCHAGEN. Geborenf Agatha Elisabeth Martina, dochter van Dirk Jacobus Timotheus Kokkelkoren en van Mar tina Catharina van der Kroon; Aaltje, dochter van Jan En/gbert Lasonder van Ketel en van Cornelia Schaafsma; Pieter, zoon van Pieter Keesman en van Aaltje van Twuijver. Ondertrouwd: Hendrik Johannes de Leeuw, oud 46 jaren, broodbakker, en Maria Theresia Eder, oud 25 jaren, huishoudster, beiden wonende te Schagen. Getróuwd; Gerrit Smit en Aafje van der Molen. POLITIE. Gevonden; twee rijwielplaatjes en een portemon- naie. Verloren: een ooilam en een rijwielplaatje. Een Koele dronk aan de beek DË POSTVLUCHTEN ÖP INDIE Bij de K.L.M. Is bericht ontvangen dat "de ,Kwak" te Bandoeng is aangekomen. MEDEDEELINGEN VAN DEN PLANTENZIEKTEN- KUNDIGEN DIENST. De vollegrondscultures nemen in onze provincie wel de grootste plaats in, maar toch zal het nuttig zijn, zoo nu en dan eens iets te vertellen over de gevaren, die den kassenbouwer dreigen. Omdat wij in onze provincie laat begonnen zijn met kascultures en dus zoodoende hebben kunnen profiteeren van ervaringen in het eigenlijke kasdistrict opgedaan, vindt men bij ons hoofdzakelijk moderne, verwarmde» kassen en omdat men in den tijd, toen men hier met die cultures begon, reeds een en ander wist over de gevaren van eventuecle overbrenging van ziekten en insecten, is het ook mogelijk geweest, onze kassen lang, ja zelfs zeer lang, vrij te houden van dingen, die in het Westland b.v. schering en inslag zijn. In de eerste plaats denk ik aan het z.g. „druiven* haantje, dat. in onze streken nog schaars is Deze kever (het is dus in het geheel geen kipach tig dier) kan schade doen aan verschillende boom- kweekerijgewassen, b.v. Taxus, Rhododendrons en in ons geval aan druiven. De kever is te herkennen aan de vergroeide dekschilden, waardoor het niet vliegen kan en de aanwezigheid van gegroefde, zwarte schilden zijn pl.m. 1 c.M. lang. Omtrent de' levenswijze willen wij alleen aanstippen, dat de lar ven ook op hun beurt weer schade aan verschillende gewassen kunnen doen. Wij hebben het nu over de druiven en de aanwe zigheid van deze kevers in druivenkassen kan wor den waargenomen aan de beschadigde bladeren die door de vreterij van de kevers ontstaan is. Ze doen. groote happen in het blad, vooral aan de randen en vooral aan de onderste bladoren (in het begint tenminste). U zult wel zeggen, nu, als die kevers er zijn dan zie ik ze wel en dan is het nog vroeg genoeg. Dat is nu juist niet het geval. De kevers krijgt men niet te zien als men er niet speciaal naar zoekt, omdat het nachtdieren zijn, die overdag tusschen bladplooien en onder aardkluiten wegkruipen. Zoo kan het ge beuren, dat een kas zeer ernstig geïnfecteerd is, voor men er erg in krijgt, of voor men erop attent gemaakt is. Uitkijken is dus de boodschap. Ziet men afgevreten bladranden, dan kan men de kevers van gen door b.v. oude zakken onder de boomen te leg gen, proppen houtwol of planken. Draait men in den morgen die planken om of kijkt men de houtwol- proppen of de zakken na, dan ziet men daarin de kevers soms bij groote hoeveelheden zitten. Het ver zamelen van de kevers is dan een klein kunstje en het dooden nog minder. Is de kas eenmaal besmet dan behoeft men zich de illusie niet te maken, dat' men ze ooit weer geheel kwijtraakt. Wel kan men ze met de genoemde middelen kort houden. Dat moet men dan ook niet vergeten, want als de hoeveelheid kevers al grooter wordt, bepalen ze zich niet tot het vreten van bladeren alleen, maar ze kunnen ook ernstige schade aan de trossen doen. De tomatenkweekers wil ik attent maken op de mogelijkheid van het verschijnen van .de z.g. witte vlieg, die reeds vele tientallen van jaren in Enge land b.v. zeer schadelijk is in tomatenkassen. In ons land heeft men daarvan tot nu toe niet zooveel last gehad. Wel echter in kassen, waarin bloemisterij gewassen geteeld worden. De witte vliegen of mot luizen, zooals de eigenlijke naam is, zijn pl.m. D/& m.M. groot, dus zeer klein, wit en zeer vlug, omdat ze in het bezit zijn van 4 vleugels. Onder een ver grootglas lijken ze dan ook veel op kleine vlinder tjes. Deze diertjes doen zeer veel schade, doordat ze zuigen aan de planten (evenals luizen). De voortplanting is zeer eigenaardig, maar dat zullen we de lezers sparen. Hoofdzaak voor ons is, dat irren de insecten zelf kent en dat men weet, dat de eieren duidelijk op de bladeren te zien zijn. Deze eieren worden in ronde kringetjes op de bladeren gedepo neerd. Men zal goed doen, direct bij het allereerste optre den afdoende maatregelen ter bestrijding te nemen, omdat het zeer moeilijk te bestrijden insecten zijn, die zich zeer snel vermenigvuldigen als de tempera tuur gunstig is, d.w.z. niet te laag. De bestrijding is nog het beste uit te voeren door gebruik te maken van calcium cianide of calcid of een ander dergelijk product. Omdat er aan het gebruik van die middelen, voor diegenen die de behandeling uitvoeren, gevaren verbonden zijn, moet men altijd eerst bij mij infor- meeren hoe en wanneer de behandeling moet wor den uitgevoerd. Met zeer stérke nicotineberookingen 'doodt men wel de volwassen exemplaren maar niet de larven en de eieren. Het is trouwens de vraag nog, of die ook met eerstgenoemde middelen wel gedood kunnen worden. Spuitmiddelen zijn niet toe te passen, om dat de vliegj'es direct opvliegen zoodra er in de buurt gespoten wordt. Tenslotte zou ik ieder, die materiaal aan mij op zendt, willen verzoeken, dat materiaal, als het zieke planten betreft, te pakken in een beetje droog gras en b.v. in een sigarenkistje en als het insecten of an dere dieren betreft in een stevige doos of een stevige flesch. Men moet niet vergeten, dat het poststempel zoo stevig op het pakje gedrukt wordt, dat een dun fleschje in gruizels bij mij aankomt. Bij de inzendingen zieke planten treft het mij afc tijd weer, hoe weinig menschen er zijn, die begrij pen, dat aan planten, die verwelkt bij mij aankomen, al heel weinig te zien is. Goed materiaal kan mij soms een extra reis uitsparen. De ambtenaar b. d. Plantenz.k. Dienst VAN HERWIJNEN, St'. Pancras. 7 NOORDSCHARWOUDE, 9 Mei 1936. Aanvoer 600 Kg. aardappelen: Bevelanders f2.10 —2.20, bl. eigenheimers fl.60, 3100 Kg. uien fl.70 —2.50, drielingen 80 ct, grove f 3.40—3.50. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Mei. Aanvoer: 1300 bos wortelen f 2.30—2.80. ALKMAAR, 9 Mei 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 paarden, prijs niet genoteerd? 28 melkkoeien f 100180; 34 nuchtere kalveren (slacht) f310, 123 schapen: magere f 10—18.50, overhouders f 1418; 603 lammeren f 69; 2 biigzeu- gen prijs niet genoteerd; 11 bokken en geiten f4—8 en kleine bokj'es f0.25—1. ALKMAAR, 9 Mei 1936. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: groothandel 62—72.5 cent en kleinhandel 70— 75 cent. Handel stug. Kipeieren (groothandel) f2.35 —2.65, handel matig; cendeieren f2.40. ALKMAAR, 9 Mei 1936. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 275.000 kipeieren: 58—60 Kg. f2.50—2.60, S?-6? Kg. f 2.50-2.70, 62-64 Kg. f 2.60-2.85, 64-66 Kg. f 2.i03, eendeieren f2.35—245 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 9 Mei 1936. Aanvoer: 1000 bos rabarber f 2. BROEK OP LANGFENDIJK, 11 Mei 1936. Aanvoer: 600 Kg. aardappelen: Robijn f2, Beve landers f 2.30—2.40, 2100 bosr abarber f 2.10—£.60,

Schager Courant | 1936 | | pagina 4