Enorme brand te Gouda Stearinekaarsenfabriek in vlammen Een ramp voor de stad Gouda Gemeentelijke autobus in vlammen opgegaan Ongunstig antwoord verwacht Staking te Saloniki beëindigd De marghrineprijs* Dinsdag 12 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SCBACER 79ste Jaargang. No. 9975 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het cerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET GEHEELE GEBOUWEN COMPLEX ééN BRANDENDE FAKKEL. VUUR VER SPREIDT ZICH IN RAZEND TEMPO. - GEBOUW NA GE BOUW IN DE VUUR-LA- WINE5. M Een ontzettende brand, zooals in tientallen jaren in Gouda niet is voor gekomen, is gisteravond uitgebroken in de gebouwen der Koninklijke Stearine kaarsenfabriek aan den Rotterdamschen dijk aldaar. In de tot den nok met het licht brand bare materiaal gevulde gebouwen greep het vuur met ontzettende snelheid om zich heen, zoodat het complex weldra in een enorme vuurzee was veranderd. De Goudsche brandweer, geholpen door een aantal motorspuiten uit Rot terdam en materiaal uit omliggende gemeenten, wierp geweldige hoeveel heden water in de brandende gebou wen, doch stond vrijwel machteloos te gen het woedende element. Een enorme menschenmassa slaat de vlammenzee gade. De brand neemt in lievigheid toe. De brand in de vereenigde fabrieken van stearine- kaarsen en chemische producten neemt, niettegen staande het vuur door de brandweer met alle be schikbare materiaal, circa vijftien stralen, is aan getast, in groote hevigheid toe. Hoog boven de vlammen schieten geweldige von kenregens uit. De Rotterdamsche brandweer is te hulp geroepen. Het laat zich aanzien, dat het geheele gebouwen complex, dat door den hoogen Schiedamschen Zee dijk wordt begrensd en waarin de vitale gedeelten van de fabrieken is gevestigd, een prooi der vlammen zal worden. De brandende perceelen zijn van het andere com plex, dat het administratiegebouw en de glycerine- en nachtlichtenfabriek bevat, gescheiden door een sloot en een weg. Voorshands loopt dit gedeelte geen gevaar. De magazijns- en fabrieksadministratie zijn uit de brandende perceelen in veiligheid gebracht. Machines vallen met donderend geraas omlaag. De Rotterdamsche brandweer arriveerde te ruim negen uur en hielp met drie stralen het vuur breidelen. Ongeveer tezelfder tijd stortte met donderend geraas de achterzijde van het magazijn in en vielen eenige machines van de bovenste verdieping naar beneden. Om streeks kwart over negen stond het magazijn in vollen vlam. Van het dak was spoedig niets meer over. Het geheele gebouw was een fakkel gelijk. Knal op knal werd gehoord, en door de va ten ammoniak, die zich op de bovenverdie ping bevonden, vlogen de stukken bij massa's de lucht in. De brandweer wordt meer en meer terug gedrongen, het lijkt een onmogelijkheid de vuurzee meester te worden. Het gansche kantoorpersoneel was druk in de weer om alle administratie uit het groote administra tiegebouw te bergen. Aangezien de electrische stroom was afgesloten moest dit werk geschieden bij het licht van Gouda-kaarsen Tegen half elf bereikte het vuur in het oude fa brieksgebouw een grooten voorraad vaten glycerine- en olie. In een oogwenk schoten de vlammen van de wegvloeiende olie ais een laaiende hel hoog boven alles uit. Uit alle deelen van het honderden meters uitgestrekte fabriekscomplex slaan de vurige tongen Uit een ontzaglijk aantal stralen wordt water gege ven, maar in deze vuurzee schijnt niets te helpen. Om half elf sloegen de vlammen ook op het ad ministratiegebouw over, zoodat ook dit gedeelte in allerijl ontruimd moest worden. Te elf uur woedde de brand in onverminderde ma te voort. Omstreeks dezen tijd had biet vuur zich over een lijn van bijna 100 meter medegedeeld aan het complex fabrieksgebouwen aan de overzijde van den weg, waarin een waxinelichten- en een glycerine- fabriek zijn gevestigd. Naast deze gebouwen bevindt zioh een terrein, waar honderden vaten olie liggen opgeslagen. De vuurzee heeft zich van dit terrein mees ter gemaakt. Met een geweldigen knal sprin gen telkens de olievaten uiteen. Het is een angstwekkend gezicht en men vroeg zich af, waar deze brand zou ophouden. De hitte was geweldig, en vormde een groote moeilijkheid bij het blusschingswerk, Het laboratorium werd eveneens door het vuur aangetast. Men begon omstreeks half twaalf ernstige vrees te koesteren dat het onbedwingbare element zich eveneens aan de aangrenzende fabrieksgebouwen van de stoomzeepziederij „De Hamer" van de Vereenigde Zeepfabrieken te Rotterdam, zou mededeelen. Te half twee in den nacht woedde de brand in een gebouwencomplex van honderd meter lengte en vijfentwintig tot vijftig meter diepte, dat is onge veer de helft van de totale terreinoppervlakte, van de totale oppervlakte van het fabriekscomplex. Het terrein der fabriek beslaat 125.000 vierkante meter. Het laboratorium, dat in den laten avond vlam had gevat, was te half twee geheel vernield. .Nabij de brandende gebouwen bevindt zich een bijzonder ge vaarlijke plaats, bij het ketelhuis, dat een hoogen schoorsteen heeft van ongeveer veertig meter en dat grenst aan een groote benzine tank. Deze tank bevindt zich zoo dicht bij den vuurhaard, dat de brandweer alle pogingen moet inspannen hem te beschermen, en dan ook alle aandacht op dit punt concentreert. Zooals reeds gemeld, wordt ook de Stoomzeepziederij „De Hamer" door het vuur be dreigd. Daarentegen heeft de brandweer den brand in het administratiegebouw onder den knie kunnen krijgen. De vuurzee tot in Rotterdam zichtbaar. Het ziet er niet naar uit alsof de brand spoedig een einde zal kunnen nemen. Het is een ongekende vuurzee, welke tot in den Haag en Rotterdam zicht baar is. De brandweer staat dan ook voor een bijna hopelooze taak. Behalve de Goudsche brandweer zijn de brandweren van Rotterdam, Den Haag, Waddinx- veen en Hillegersberg en Schiedam ter plaatse. Men bluscht met vijftig a zestig stralen. Evenwel is er zoo'n groote hoeveelheid brandbaar materiaal in de fabriek opgeslagen, dat er voor het vuur nog voor vele uren voedsel is en het te verwachten is, dat nog tot laat in den dag de vlammen omhoog zullen slaan. Op het terrein bevinden zioh overal vaten olie ver spreid, welke gevaar loopen. Reeds thans zijn een groot aantal van deze vaten uit elkaar gesprongen. Zij vormen een gi'oot gevaar bij het blusschingswerk. Immers zij ontploften met een geweldigen knal en storten hun brandenden inhoud over de omgeving uit. Het mag een wonder heeten, dat tot nu toe zich geen noemenswaardige persoonlijke ongelukken heb ben voorgedaan. Slechts drie brandweerlieden heb ben lichte brandwondjes opgeloopen. Een treurige ramp voor de stad Gouda. Deze brand beteekent voor de stad Gouda een treu rige ramp, daar immers de kaarsenindustrie een be langrijke werkgelegenheid vertegenwoordigde. De 2000 werkloozen, die de gemeente toch reeds telde, zijn thans weer vermeerderd met de arbeiders der stearinefabriek. Daar de eigenlijke fabricage-afdee- lingen, n.1. de persafdeeling en de kaarsengieterij in vlammen zijn opgegaan is het bedrijf absoluut stil gelegd en is het ook niet te verwachten, dat het be drijf binnen afzienbaren tijd weer zal worden ge opend. De fabriek is gelegen aan de Hooge Schielandsche Zeedijk, de verbindingsweg tusschen Gouda en Rot terdam. De fabriek werd opgericht in 1859. Klein begonnen, de kaarsenfabricage werd aanvankelijk uitgeoefend met 19 arbeiders nam het bedrijf in latere jaren grooten vlucht en legde zich behalve op de gewone stearinekaarsen, toe op de fabricage van Gothische kaarsen, thea-nachtlichten, en de bijproducten zoo als glycerine, oleine, creme, goudalite en andere tecrproducten voor den wegenbouw en oliën voor de textielindustrie. Het zijn de laatste producten die in den loop van den avond een ontplofbaar voedsel vormden voor. den vuurzee. Eenige jaren geleden werkten in de fabriek 500 tot 700 arbeiders, thans waren er 250 mannen en 100 meisjes werkzaam. Dezen zullen tot de slachtoffers van den brand behooren. Sinds eenige jaren is de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek door een fusie met de Kaarsenfa briek „Apollo" vereenigd in de N.V. Vereenigde Fa- breiken voor Stearine-kaarsen en Chemische Pro ducten. De schade is nog niet te ramen, doch is enorm. De fabriek is verzekerd bij Lloyds. De brand duurt in overminderde heftigheid voort. Toen het begon te dagen. Te half vijf in den ochtend werd ons gemeld: Toen het begon te dagen, was het duidelijk ge worden, dat de brand geen verdere uitbreiding meer zou hebben. Het laboratorium, dat door het vuur was aange tast, is toch grootendeels behouden kunnen blijven, alsook de gebouwen waarin de materialen, onder- deelen en gereedschappen der fabriek geborgen zijn. Het ketelhuis met de daarbij behoorende benzine- De inzittenden konden den wagen tijdig verlaten. Am sterdam: Een gemeentelijke auto bus van lijn 1, rijdende op het traject Flora- wegTolhuispont, is gisteravond omstreeks zes uur op het Mosplein in vlammen opge gaan. Rijdende in de richting van de pont, bemerkte de bestuurder van het voertuig, waarin zich twee da mes-passagiers bevonden, op het Mosplein plotseling, dat de motor in brand stond. De vlammen sloegen op dat moment reeds uit den motorkap. Onmiddellijk verlieten de chauffeur en de inzitten de vrouwen den wagen. De brandweer werd gealar meerd, waarop twee motorspuiten van den post Plaat- ijzerweg en de kazerne de Ruyterkade uitrukten. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur aange tast, evenwel zonder resultaat. Binnen eenige oogen- blikken hadden de vlammen zich medegedeeld aan het inwendige van den bus. De houten banken vorm den een gretig voedsel voor de vlammen en aan blus- schen viel niet meer te denken. Alleen de achter wand van den wagen bleef overeind staan. Van de rest bleef niets anders over dan een hoop verbrand ijzer en het onderstel, dat intact gebleven is. Ook het geld, dat zich in den bak voor in de cabine bevond, is verloren gegaan. Het mag als een gelukkige om standigheid worden beschouwd, dat de brand ont staan is, terwijl de bus zich in de richting van het IJ-veer begaf, omdat de bussen in omgekeerde rich ting op het genoemde uur steeds stampvol zijn ge weest. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ontstaan door een lek in de benzinetank. WAAROM PLEEGDE ADMIRAAL OKADA GEEN HARAKIRI? Tokio In het Japansche Lagerhuis werd gister een motie ingediend door het onafhankelij ke lid Mayada, waarin wordt gezegd, dat admi- ral Okada Oud-minister president, de verant woordelijkheid voor de militaire revolte van Fe bruari j'.l. moest nemen en harakiri (zelfmoord) plegen. Mayada weigerde deze motie terug-te nemen en werd uit het huis verwijderd» RAPPORT VAN SUR ERIC PHIPPS AAN EDEN OVER ONTVANGST VAN BRITSGHE VRAGENLIJST TE BERLIJN. HITLER ZOU WEIGE REN ZICH VAST TE LEGGEN TE GENOVER DE SOWJETS. Minister Eden heeft van den Britschen ambassa deur te Berlijn, Sir Eric Phipps, thans het eerste telegram ontvangen over de ontvangst, die de Duit- sche regeering, en de Fuehrer in het bijzonder, de Britsche vragenlijst ten deel zou doen vallen. In het algemeen gesproken zou deze ontvangst niet de hoop wettigen, dat Duitschland gunstig zal ant woorden op de vragenlijst. Naar o a. vernomen wordt, zou de Fuehrer weigeren, het standpunt van zijn land tegenover de sovjet unie te bepalen, aangezien dit, naar zijn meening, een kwestie is, die slechts de Duitsche regeering zelf kan betreffen. Athene. Tusschen de stakende tabaks arbeiders en de werkgevers in Saloniki is gister een overeenkomst tot stand gekomen. De staking zal Woensdag beëindigd worden. Algemeene staking gedeeltelijk geslaagd. Athene. De staking van 24 uur Maandag In Athene en den Pireaus, welke Zondag werd afge kondigd, is gedeeltelijk geslaagd. Enkele incidenten hebben plaats gehad, evenwel zonder veel beteeke- nis, een aantal personen werd gearresteerd, Onder de studenten van de universiteiten van Athene en Saloniki was het eenigszins onrustig. De communistische fractie van het parlement eischte aftreden van de regeering. Minister-president Metaxas bracht een bezoek aan den koning en stel de hem op de hoogte met de gebeurtenissen te Sa loniki en de Staing. Athene was kalm en de bevolking toont geen on rust. De minister van justitie is afgetreden, tank is geheel gespaard gebleven. In de tegenover liggende gebouwen woedt de brand met groote fel heid voort, daar nog enorme hoeveelheden olie en vetten daar aanwezig zijn. Telkenmale ontploffen vaten olie en veroorzaken geweldige vuurkolom men, die wel 50 meter hoog gaan en zulk een hitte verspreiden, dat het op dertig meter afstand van daar niet te houden is. Donkere rookwolken stijgen nog steeds omhoog. De brandweer werkt nog op volle kracht. Het is waarschijnlijk, dat de vlammen nog den ganschen dag gretig voedsel zullen vinden. In de kaarsengieterij zijn alle machines tot één ver wrongen massa geworden. Voor de brandende ge bouwen liggen talrijke ijzeren vaten met olie ge vuld. Het vuur heeft ze roodgloeiend gemaakt. Als de waterstralen er op worden gericht, sist een witte damp omhoog. De omvang der schade is niet te ramen. De direc tie kan op dit moment geen enkele inlichting geven wat van het bedrijf zal worden, evenmin of midde len kunnen worden gevonden om arbeidsgelegen heid voor de werklieden te scheppen. In de omge ving der fabrieken zijn de café's en kleine winkels den ganschen nacht open gebleven om in de behoef ten van de talrijke bij den brand aanwezigen te voor zien. Een losse hulp van de Goudsche brandweer, de spuitgast Leeflang, die op een ladder stond, en dui zelig is geworden, is achterover geslagen en heeft een hersenschudding opgeloopen; hij is naar het zie kenhuis overgebracht. Vleesch in blik voor werkloozen. Protest van Nederlandsehe exporteurs van vleesch en vleeschproducten, Nijmegen. De vereeniging van Neder landsehe exporteurs van vleesch en vleesch producten groep „Vleeschwaren en Vleesch- conserven" heeft den minister van Sociale Zaken een telegram doen toekomen, waarin de vereeniiging er haar leedwezen over uit spreekt, dat de regeling omtrent de ver schaffing van ingeblikt vleesch aan werkloo zen, is gemaakt zonder de georganiseerde vleeschwarenfabrikanten hierin te kennen. De vereeniging protesteert er verder tegen, dat de opdracht slechts aan een leverancier is ver strekt en dringt daarom aan op herroeping van die opdracht, teneinde een nieuwe regeling te maken, waarbij alle bonafide vleeschwarenfabrikanten tot het maken van offertes in de gelegenheid worden gesteld. De vereeniging verzoekt tenslotte een audiëntie, om deze kwestie mondeling toe te lichten. Binnenkort een beslissing over prijsverla ging te verwachten. 's-Gravenhage: Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Kortenhorst aan de ministers van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart, of zij in verband met de reeds inge voerde verlaging van den accijns op boter bereid zijn, ook den prijs der margarine aan te passen aan de verminderde koopkracht van breede groepen der be volking, hebben deze ministers geantwoord, niet in staat te zijn, zich reeds op dit oogenblik hiei-over uit te spreken. Wel kunnen zij mededeelen, dat deze aan gelegenheid onlangs op korten termijn in studie is genomen, zoodat binnenkort een beslissing dienaan gaande verwacht kan worden. Ernstig vermaan van den Paus. Een rede over het communisme. Rome. Z. H. de Paus heeft gistermiddag tot een groep pelgrims uit Hongarije een rede gehouden over het communisme, waarin hij o.a. zeide: „Het is maar al te waar, dat thans evenals ten tijde van de aanvallen van de Turken op Boedapest een gemeen schappelijke vijand bestaat, het communisme, dat overal tracht door te dringen en dan ongelukkiger wijze op vele plaatsen is doorgedrongen, hier door list, daar door geweld of door bedrog, door het meest kal meerend aapzien aan te nemen. Velen hebben zich laten bedriegen en zien niet het gemeenschappelijk gevaar, dat allen bedreigd en dat de vernietiging van de sociale orde op zijn program heeft staan. Gij hoopt op den heiligen stoel, wij hopen op de goddelijke barmhartigheid, wanneer we zooveel blind heid zien in de wereld tegenover dit onmetelijk ge vaar, wanneer wij zien, dat zij, die zich moesten ver eenigen om niet alleen de godsdienst, doch ook de beschaving te verdedigen, in hun plicht tekort schie ten. We wenden ons tot God, in wien wij alle vertrou wen hebben, daarom sporen wij steeds een ieder die ons komt bezoeken, en thans ook u aan te bidden, bidden, bidden, want alleen met Gods hulp kunnen wij hopen eens gelukkiger dagen te zien en bevrijd te worden van het gevaar, dat ons bedreigd in wat ons het heiligst en het dierbaarst is. Wij hopen nog die vrede te zien, welke Christus de wereld heeft aange kondigd, de vrede van waarheid, gerechtigheid en liefdadigheid.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1