Instappen voor Lakehurst1 De ziekten in het De Negus doet geen afstand Abessijnsche leger Wieringermeer. Angstig gebeuren te Werkhoven Auto te water Marktberichten. ZIJN TELEGRAM AAN DEN .VOLKENBOND Jeruzalem Uit de omgeving van tien Negus verluidt, dat deze geen afstand van zijn rechten op den troon heeft gedaan. Het staat nog niet vast, of Haile Selassie een reis naar Geneve of Londen zal maken. HU heeft dagelijks telefoongesprekken met den Abessijnschen gezant te Londen, Martin. In zijn telegram aan den Volkenbond ver zoekt de negus, geen gebiedsuitbreiding of uit oefening van souvereiniteit te erkennen, die verkregen is door het onwettig gebruik, van ge weld en schending van internationale verplich tingen. De negus heeft gister voor de geluidsfilm een N verklaring afgelegd. Hij zeide o.a. „Van deze heilige stad uit richt ik tot de volkeren der we reld mijn oprechten dank voor de sympathie, waarmede zij de rechtvaardige zaak van Abes- synië hebben gesteund'. Voorts gaf de keizer uiting aan zijn leedwe zen over het feit, dat de pogingen van den vol kenbond, om de principes van collectieve veilig heid en eerbiediging van de rechten der kleine staten te handhaven, nog niet met succes be kroond waren. De geruchten die de ronde hebben gedaan, dat de gezondheidstoestand van den negus ongun stig zou zijn worden in de omgeving van den keizer tegengesproken. De keizer heeft weliswaar Zondag een lichten hartaanval gehad doch thans is zijn gezondheidstoestand weder bevredigend. Vragen in het Engelsche Lager huis. In het Engelsche Lagerhuis werd gister niet minder dan een twintigtal vragen .gesteld inzake de houding van Groot Brittannië jegens Abessy- nië. Bij de beantwoording werd opgemerkt, dat Baldwin over den negus sprak als: „Zijne majes teit". Verder bepaalde Baldwin zich in hoofd zaak tot de verklaring, dat hij niet vooruit kon loopen op de beslissingen van Geneve: Alleen deelde hij nog mede dat de keizer van Ethiopië, nadat hij de reis aan boord van den Britschen kruiser „Entreprise" was begonnen, gevraagd had, of het niet mogelijk zou zijn, onmiddellijk naar Engeland te gaan inplaats van eerst Italië aan te doen. Deze wijziging der reisroute was evenwel om practische redenen niet uitvoerbaar. Nieuwe Abessijnsche stap Geneve De Abessijnsche gedelegeerde Wolde Mariam heeft een schrijven doen toekomen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin hij opnieuw protesteert tegen de strijdwij ze der Italianen. Hij stelt verder de vraag of Abessinië aan de genade van zijn aanvaller zal worden overgelaten. Het Abessijnsche volk is niet bedwongen en het grootste deel van het land is vrij en onafhankelijk gebleven: Het blijft zich verdedigen. Tenslotte vraagt de Abessijnsche gedelegeerde, of de Volkenbond, die evenzeer slachtoffer* van den Italiaanschen aanval is, voor geweld zal buigen. Klokkegewicht stortte uit den kerktoren naar omlaag. Zaterdagmorgen na de H. Mis, tijdens de lcinder- biecht, stortte naar de JSUtr. Crt." meldt plotseling een zwaar klokkegewicht van ongeveer 100 K.G. boven uit den kerktoren te Werkhoven, terwijl de koster bezig was de klok op te winden, naar om laag. Met een donderend geraas, kwam het gevaarte naar beneden, beukte eerst een gat in het gewelf boven het zangkoor, raakte vervolgens het orgel, waarvan het eenige orgelpijpen vernielde en boorde zich daarna door den vloer van het zangkoor. Achter in de kerk op den hardsteenen dorpel van den rechter-kerkingang kwam het zware gewicht neer. Houtsplinters en gruis lagen overal verspreid. Een paniek brak onder de kinderen uit. Spoedig echter waren ze gekalmeerd, door den pastoor, die natuurlijk eveneens was geschrokken. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan het breken van het kamwiel, waardoor de staaldraad loopt, die dit gewicht bij het opwinden der klok op trekt. Het uurwerk der klok is onbeschadigd ge bleven. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gevallen. Mededeelingen van Dr. van der Does. De jl. Woensdag hier te lande uit Ahessynië te ruggekeerde chirurg Jh.r Dr. J. N. v. d. Does, heeft voor de Phohi-zenders in een vraaiggesprék met den heer K. D. Koning, eenige interessante mededee lingen gedaan over zijn verblijf en ervaring in Abessinië. Na een beschrijving gegeven te hébben over den algemeenen toestand, merkte dr. v. d. Does o.a. op, dat hij in Quoram veel poliklinisch werk verricht heeft. Bijzondere waardeering had dr. v. d. Does voor het werk van de Fransche Pères Lazaristes te D.essie, waar einde Maart, toen hij daar wegging over de 100 patiënten waren ,die uitnemend verzorgd wer den. Toen ter sprake gebracht werd het bombardeeren van het Britsche roode kruis, merkt dr. v. d. Does woordelijk op: Door dit bombardement zijn voor het Roode Kruiswerk in dezen oorlog bezwaren geko men, welke we niet verwacht hadden. Gevraagd of het geld, om met een ambulance van Nederland naar Abessinië te gaan, rente heeft opgebracht, ant woordde dr. v. d. Does zonder eenige aarzeling, be vestigend. Uitvoerig werd stilgestaan bij het ge bruik van de gifgassen. Hierover merkte de heer v. d. Does het volgende op: Bijna alles was huidaantastend gas, dat uit de vlieg tuigen van de tegenpartij in heel fijne drup peltjes als het ware uit een gieter werd ver spreid. Door deze wijze van. verspreiding werden er veel meer nienschen door de vloeistof getroffen, dan in den wereldoorlog met het gas het geval was. Mosterdgas of een der aanverwante gassen, dat een ana loge uitwerking heeft, kwam dus veel voor, chloorgas werd er niet gebruikt. Ook werd dr. v. d. Does deze vraag gesteld: Wat is er waar van de afgrijselijke verhalen van ver minking door de Abessiniërs, ook bijv. onderling. Inderdaad aldus de heer v. d. Does, zijn deze verminkingen niet geheel fabels. Ze zijn wel voor gekomen. En als verklaring gaf hij de volgende uit eenzetting. In het oosten, in de woestijn Danakil, wonen de Danakils, een woest en primitief woestijn volk. Daar brengt de zede nog mee, zooals eertijds het scalpeeren bij de Indianen, dat men verminkin gen toebrengt. Daarvoor werden de door hen meest al gehate Abessiniërs van meer westelijk gelegen streken genomen en ook zullen ze wel Italianen hebben verminkt, wanneer ze hiertoe gelegenheid kregen. Deze Danakils zijn sluw, weten overal door te drin gen en als zij geen vreemdelingen hebben, dan ne men ze hun eigen menschen. Men moet, aldus Dr. v. d. Does, hierin dus wat anders zien dan „ver minkingen", al komt het er in de practijk dan ook op neer. Met de eigenlijke Abessiniërs heeft het niets te maken. Op een der laatste vragen, n.1.: Heeft u van het verblijf in Abessinië die resultaten gezien, die u zich voorstelde, toen u er heen ging, antwoordde Dr. v. d. Does: „Ik persoonlijk heb als medicus bijzondere ervaringen opgedaan, die van groot belang zijn voor de medische wetenschap. Zeer kostbaar materiaal voor de vele collega's-artsen zijn de films, die hij ge maakt heeft. „Ik heb", aldus de dokter, geen spijt dat ik er geweest ben. Met het spelen van het „Wilhelmus" als een hulde voor het werk van de Nederlandsche ambulance in Abessinië, werd deze zeer interessante uitzending be sloten. Leeuwarden niet bekend was, gaf een der jon gedames aanwijzingen hoe gereden moest worden Dit ging aanvankelijk goed en in de Ossekop vroeg de chauffeur weer hoe hij moest rijden. „Eerst rechtuit, dan rechts af", was het ant woord. Dit „rechtuit" vatte de jongeman zóó op, dat hij om een in de verte staanden lantaarn paal heen moest rijden. Deze stond echter aan de overzijde van de gracht zoodat het gevolg zich gemakkelijk laat raden. De wagen reed het water in. Gelukkig is het daar ter plaatse niet erg diep en in een oogwenk hadden drie inzit tenden zich boven op den auto gewerkt, terwijl de chauffeur naar een nabijliggend schip zwom. Het gezelschap werd door menschen, die het on geluk hadden zien gebeuren, op den kant gehol pen. De dames spoedden zich naar huis en de heeren werden in een café van droge kleeren voorzien, waarna zij per taxi huiswaarts keer den. NOG STEEDS ONRUST IN PALESTINA. Te Jaffa opnieuw de stand afgekondigd. uitzonderingstoe- Jeruzalem (ANP) Te Jaffa is in verband met de incidenten, die in den loop van den dag hebben plaats gevonden, opnieuw de uitzonderingstoestand afgekondigd. De Britsche hooge commissaris heeft voor de ra dio medegedeeld, dat de militaire versterkingen, die hier aangekomen zijn, bestaan uit een bataljon in fanterie, een compagnie lichte tanks en pantserau to's. De Groot-Moefti van Jerusalem heeft verklaard, dat de Arabieren vast besloten zijn, de staking voort te zetten, tot geheel aan hun eischen voldaan is.' Russisch passagiersvliegtuig vermist Gevreesd wordt dat het toestel in den storm is vergaan. Moermansk Sedert vier dagen heeft men geen bericht ontvangen van een passagiersvlieg tuig, dat van hier naar Dikson-eiland was ver trokken. Men vreest, dat het toestel tijdens een storm is verongelukt. Het opsporingswerk wordt door een dichten mist belemmerd. BRITSCHE AMBULANCE MOET ADDIS ABEBA VERLATEN. Addis Abeba. Het Britsche Roode Kruis is door het Italiaansche opperbevel verzocht, binnen twee weken de hoofdstad te verlaten. De Italianen zullen zich belasten met de verzorging van de gewonden van deze ambulance. DE „HINDENBURG" NAAR DUITSCHLAND VERTROKKEN. New York. Het luchtschip „Hindenburg" heeft met 47 passagiers en 2570 Kg. vracht aan boord de terugreis naar Duitschland aanvaard. WOELIG SPANJE. Wederom kerken geplunderd. Reuter seint uit Malaga, dat te Flora zich ongere geldheden hebben voorgedaan. Extremisten hebben een viertal kerken geplunderd, terwijl zij de nonnen van het klooster der zusters van de onbevlekte ont vangenis dwongen, het klooster te ontruimen. Er is militaire versterking naar de plaats gezonden. Ingezonden stukken. Goed dfgeloopen Twee jongelui uit Den Helder hadden Zondag in hun woonplaats een auto gehuurd en toer den daarmee zonder in het bezit van een rijbe wijs te zijn over den Afsluitdijk om een bezoek aan de Friesche hoofdstad te brengen. Te Leeu warden werd de inwendige mensch versterkt, waarna zij besloten wat goede sier te gaan maken Zij vonden twee jongedames, die wel pleizier in een autoritje hadden, maar de pret zou niet van langen duur zijn. Nadat men een poosje had rondgereden het was inmiddels na mid dernacht geworden -ging men op weg naar den Wirdumerdijk. Daar de chauffeur te In Uw Economische Kroniek geeft Uw geachte medewerker een beschouwing over „Het communis me van de Germaansche markgenootschap" en zulks naar aanleiding van de Fransche verkiezin gen. Het wil mij voorkomen, dat in deze beschou wing de aandacht van de hoofdzaak wordt afgeleid. Uw lezers, die volgens Uw medewerker met „angst en beven" de overwinning van de Fransche com^ munisten hebben gezien, zullen toch niet „beven" omdat zij meenen, dat de door U geschetste primi tieve vorm van communisme weer zou terugkeeren? Ik betwijfel ook, M. de R„ of er wel reden tot „beven" is. In Frankrijk heeft het Volksfront over wonnen. Dit Volksfront is tot stand gekomen op initiatief van de communisten. Door middel van het Volksfront zijn de fascisten van de organisatie „de Vuurkruizen" in een hoek gedrukt. Ik zou meenen, dat. er alle reden is tot verheugenis! Het doel van de communisten, dezer dagen nog maals uiteengezet door den Franschen communist Thorez, is, om voor de noodlijdende Fransche ar- beiders, boeren en middenstanders meer welvaart en meer geluk te brengen en Wel door de vermogens en inkomens van de rijken zwaarder te belasten. Een practische politiek dus. Een politiek, die de oorlogsdrijvers opzij zet een vredespolitiek. Een strijd tegen 'de fascisten in het eigen land, deze paladijnen van de oorlogszuchtige fascistische sta ten, ginds zoowel als hier. Het lijkt mij gewenscht op dit belangrijke feit te wijzen, M. de R. Het artikel van Uw medewerker maakt den in druk, alsof de politiek van de Fransche commu nisten één of andere maatregel zou zijn voor een verre toekomst, die met de directe en dagelïjksche behoeften geen rekening zou houden. De politiek van het Volksfront is er juist op gericht, om deze dagelijksche nooden van de massa's en het dreigende oorlogsgevaar af te wenden. Daarvoor, M. de R., behoeft niemand te beven. Integendeel! Met dank voor de plaatsing, H. DE WEERDT. Politie. Gevonden: een paar leeren motorhand schoenen. Inl. bij de politie te Slootdorp. In den nacht van Maandag 18 op Dinsdag 19 Mei a.s. zal de Waardbrug nabij Kolhorn van 19 uur tot uiterlijk 7 uur gesloten zijn voor alle verkeer, behal ve voor rijwielen en voetgangers. WIERINGERWERF. Een bloeiende kersenboom Als een bijzonderheid mag worden gemeld, dat in den tuin van den heer Wolda te Wieringerwerf reeds thans een bloeiend kersenboompje staat. Voor een dorp, dat nog slechts enkele maanden bestaat en waar zelfs groene heesters nog ontbreken, waarlijk een veelbelovend resultaat. Bijen op de terp. De terp, vlak bij ons dorp, biedt een schitterend xiitzicht over onze polders, maar zij, die ietwat ang stig zijn voor bijen, doen er goed aan voorloopig de Terp te mijden, want een imker heeft er thans zijn bijenvolken geplaatst, zoodat het ijverige volkje in flinke zwermen af- en aanvliegt om het stuifmeel te verzamelen, dat straks, getransformeerd in heerlijke honing, het verhemelte der liefhebbers aangenaam zal prikkelen. 'ANNA PAÜIOWNA DE ZEPP VOOR DE NEGENDE MAAL BOVEN DEN NOORD-AT- LANTISCHEN OCEAAN. FRIE- DRICHSHAFEN HEEFT AFGE DANKT! DE MAAND MEI STAAT IN HET TEEKEN DER LUCHTSCHEEPVAART. Voor het eerst, na twee en een half jaar, zal een Zeppelin-luchtschip weer een reis over den Noord- Atlantischen Oceaan, de negende in de geschiedenis der Zeppelin-luchtvaart, gaan ondernemen. De maand Mei staat wel in het teeken der luchtscheep vaart, tenminste voor Duitschland. De „Hinden burg", die reeds eerder de lucht in gipg, doch zoo als men weet. een klein mankement heeft geleden, zal op 16 Mei weer de lucht in gaan. Alsdan zal men niet de oude vlieghaven van Friedrichshafen opzoeken, doch direct op het nieuwe veld te Frank fort aan de Main afstevenen. Deze vlieghaven is de grootste en meest moderne van geheel Europa. 'Een geweldige hal is er gebouwd voor het luchtschip, dat hier uit mag rusten tusschen de snelle vaar ten door. Voor de Duitsche luchtvaart in het algemeen is deze verandering van luchthaven een belangrijkr heid op zich zelf. Immers, sedert vele jaren komen de Duitsche luchtschepen op hun thuiskomst te Friedrichshafen aan. Dit zal nu in den vervolge niet meer het geval zijn. Friedrichshafen voldeed mettertijd niet meer aan de eischen, die aan een moderne vlieghaven mogen worden gesteld en daarbij is de verbinding vanuit Frankfort met het oog op de groote buitenlandsche steden, comfortabeler. De eerste reis van de „Hindenburg" op 6 Mei is in zoover merkwaardig, dat men, voor het eerst se dert twee en een half jaar, een directen weg zoekt over den Noord-Atlantischen Oceaan. In de geschie denis van de Zeppelinvaarten is een dergelijke reis slechts acht maal voorgekomen. Het eerste lucht schip, dat dezen weg koos, was de „L. Z. 126" (Z.R. III). De Z.R. III behoorde tot de z.g. reparatie luchtschepen, welke Duitschland in opdracht van het vredesdictaat moest leveren. Het strekt de Duit sche techniek tot haar eer, dat, in tegenstelling tot vele andere luchtschepen, van Britsch of Ameri- kaansch maaksel, dit Duitsche luchtschip nooit een ongeluk overkwam. Het doet thans nog zijn diensten! Dat is voor de Duitschers de mooiste reclame tegenover de buitenlanders. De andere reizen der Zeppelins over den Noord- Atlantischen Oceaan werden ondernomen door den „Graf Zeppelin". De twee eerste reizen werden on dernomen in 1928. Toen volgden (in 1929) een twee tal luchtreizen. De laatste reizen volgden in 1930 en in October 1933. De nieuwe „Hindenburg" onderscheidt zich in ve lerlei opzichten van de overige luchtschepen. Het luchtschip zal belangrijk sneller zijn reizen afleggen dan de vorige Zepps. De „Graf Zeppelin" legde" in October 1928 9900 K.M. af in 112 uren. Op zijn te rugreis had hij 55 uren noodig om 7000 K.M. af te leggen. Daarbij, en dit is een ieder reeds lang be kend, heeft men bij den bouw van de „Hinden burg" al het mogelijke in het werk gesteld om het luchtschip zoo ruim en comfortabel mogelijk te ma ken. De Duitschers zijn vol goeden moed. Men hoopt, dat de „Hindenburg" nog menig luchtreisje naar het nieuwe werelddeel zal maken. STAKING GEËINDIGD. Een depntatie uit de stakers heeft den burgemeester meegedeeld, dat ook hier de actie bij de werkverschaffing is beëindigd. Zij, die bij de actie betrokken waren, ontvan gen nog voorloopig stakers-steun. Hoe lang de uitsluiting van het werk zal duren is nog niet bekend. BREEZAND. Morgen, Woensdag, wordt hier om ongeveer twee uur de bisschop van Haarlem venvacht, die in de parochie-kerk het vormsel zal toedienen. Vex-moede- lijk om drie uur, half vier, zal de bisschop zich daar na voor hetzelfde doel naar de kerk in de Spoorbuurt begeven. WJERINGERW 2 ART) Het zal zeer zeker voor velen prettig' zijn te ver nemen, dat Mevr. van der Woude voor de a.s. ker mis heeft geëngageerd de voor de Radio zoo beken de Louis Davids. Dit kan nu eens een avond worden van echte jool en plezier, wat in dezen crisistijd wel eens noodig is. Hoewel we hem al menigmaal hebben gehoord voor de Radio, willen we tocii wel eens persoonlijk met dezen karakter-komiek kennis maken. Tijdige plaats bespreking zal wel gewenscht zijn. Nadere bijzonderheden zullen bij komende adver- tentiën bekend worden gemaakt. ALKMAAR, 11 Mei 1936. Aardappelen f 1.60—1.80, aardbeien f14—25, an dijvie f0.702.70, asperges f1030, bloemkool I f8—11.50, II f 46.50, bieten f2.70, kropsla f0.50— 3.50, komkommers f511.50, prei fl.50, peterselie f 1.50—2.20, postelein 2040 ct., rabarber 12.50—5, raapstelen f 0.50—0.90, radijs f 0.70-4.70, selderie f 0.70—2, spinazie 16—30 ct., tomaten f26—28, bos wortelen f7.50—9.50, witlof I f7—9, II f2.50—3.50. ALKMAAR, 11 Mei 1936. Vee. Aangevoerd: 70 vette koeien f 110—212.50, handel redelijk; 2 kalveren; 189 nuchtere kalveren f2—10; 290 vette varkens 30—33 ct. Handel stug. AMSTERDAM, 11 Mei 1936. Binnenl. Granen. (Boerennoteering). Rogge f7.50 8, haver f6.506.80, duiveboonen f8.509, paarde- boonen f5.50—6, groene erwten f8.75—9.25, alles p. 100 Kg.; karwijzaad f 10.25—10.50 en blauw maan zaad f7—7.25 per 50 Kg. SCHAGEN, 11 Mei 1936. Meipaardenmarkt. Aangevoerd 71 stuks: 1-jarigs paarden f80—160, 2-jarige paarden f120—220, rij- tuigpaarden f 200—350. werkpaarden f 100—300, slachtpaarden f 100—250, hitten f 80—250. Handel «oed. AMSTERDAM, 11 Mei 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Z. Bonten f2.50—2.80. Z. Blauwen f2.40—2.70, Z. Blauwen en bonten poters f 1.90—2, Z. Roodstar f2.502.80, dito poters fl.501.60, Haarlemmermeer en IJpolder Bevelanders f2—2.20, Dito Bonten f2.60 —2.80, Spuische eigenheimers f2—2.20, dito poters fl.50—1.60, Flakkeesche eigenheimers f2.20, Dito poters fl.501.60, Anna Paulowna zandaardappelen f2—2.20, alle soorten Bonken f 1.90—2.10, Friesche Roodstar f2.50—2.80, Friesche Borgers f2—2.10, Lim- burgsche Industrie f 1.80—1.90 per 70 Kg. Verder p. 100 kilo: Nieuwlandsche Zandaardappelen f2.903, Donkere soorten f2.30—2.60, bonken f2.60—2.80, Winter Malta f9.50, Zomer Malta f 11—12.50, Rood star uit de Veengronden f3—3.40. AMSTERDAM, 11 Mei 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 554 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 52—57 ct., enkele hooger; 2e kw. 42—50 ct., 3e kw. 32—38 ct. per Kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalfkoeicn f160 —200 per stuk, 139 vette kalveren: 2e kw. 3844 ct., 3e kw. 28—36 ct. per Kg. levend gewicht; 173 nuch tere kalveren f36.50 per stuk; 556 varkens: vleeschi varkens, wegende van 90—110 Kg. 39—40 ct., zware varkens 38—39 ct., vette varkens 37—38 ct. per Kg. slachtgewicht; 11 paarden f 80—110 per stuk. Markt- overzicht: Runderen x-edelijke aanvoer, handel tar melijk willig, eei'ste kwal. hoogere, andei'e soorten onveranderde prijzen. Vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel slepend, lagere prijzen. Nuchtere kalveren handel goed, dezelfde prijzen als vorige week Varkens flinke aanvoer, handel kalm, prijzen iets lager. ROTTERDAM, 11 Mei 1936. Binnenlandscho granen. Gerst chevalier 15.30— 5.7o, Haver f6.50—7, Erwten kleine groene f8—9.70, Bruine boon en f8.5010.25, enkele prima partijtjes hooger betaald. J J BROEK OP LANGENDIJK. 12 Mei 1936. nr£.aiï.voer: a250 Kg- aardappelen: Bevelanders f2.60. 2550 bos rabarber f2.2G-2.80, 171/, kg. tomaten f42! NOORDSCHARWOUDE, 12 Mei 1936. Aanvoer: 400 Kg. aardappelen: Furore f2.20. bi aardappelen f 2.10, .750 Kg. uien f 3.10.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2