Plaatselijk Nieuws. De Bloemententoonstelling De staking in den Wieringermeer Dinsdag 12 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9975 te Bergen aan Zee Einde der gemeentelijke elec° triciteitsbedrijven in zicht Opzienbarende onthulling in Engeland Watervoorziening der stad Groningen Een zomerjurk Omzetbelasting op luxe brood Zooals reeds vermeld, is dan officieel het einde gekomen van de staking. Maandag morgen kwamen ongeveer honderd vijftig man te stempelen. Een dertigtal heeft dus nog niet voldaan aan den eisch van den minister om, willen ze weder in aanmerking komen voor de werkverschaffing, eerst te komen stempelen. Hiervan zullen ongetwij feld eenigen werk gevonden hebben in het vrije bedrijf, maar er is toch nog een zeker percentage dat de strijd blijkbaar niet wil opgeven. Behalve dat de arbeiders door het stempelen, te kennen geven, dat zij bereid zijn weer aan het werk te gaan, moeten alle stakers persoonlijk een brief schrijven, waar in zij mededeelen waarom ze met de staking zijn meegegaan, dat ze gaarne weer onder de bestaande voorwaarden in de werkver schaffing te werk gesteld willen worden, en beloven zich te onderwerpen aan de leiding. Naar aanleiding hiervan zal de tijd van schorsing waarschijnlijk bepaald worden. Hoe lang deze zal zijn is echter thans nog niet bekend. Voorloopig zullen allen dus nog moeten leven van de minimale uitkeering in bonnen, reeds eerder door ons gemeld. Het antwoord op de vragen van den heer Sneevliet. 's-Gravenhage, 11 Mei. Op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Sneevliet, in verband met de toepassing van het rouleeringsstelsel voor de tewerkstelling van werklooze arbeiders in de werk verschaffing, de staking van tewerkgestelden in de Wieringermeer en inhoudingen op de loonen van te werkgestelden, heeft de minister van sociale zaken het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat de invoering van, het rouleeringsstelsel bij de tewerkstelling van werk looze arbeiders op enkele plaatsen eenige ontevreden heid heeft gewekt, vooral bij hen, die voorheen con tinu in werkverschaffing waren geplaatst en nu ten behoeve van hun mede-werkloozen periodiek moe ten terugtreden in de steunverleening. De zoogenaam de „staking" in den Wieringermeerpolder is naar de meening van den minister mede een gevolg van deze gemoedsstemming, die door enkele onverantwoorde lijke elementen in verkeerde banen geleid wordt. Vanwege den minister geschieden geen inhoudin gen op het loon, dat bij de werkverschaffing wordt verdiend. Indien er niettemin inhoudingen plaats vinden, zal zulks alleen geschieden krachtens daar voor geldende wettelijke bepalingen, waarop de mi nister geen invloed kan uitoefenen. Schorsingsmaatregelen tegen tewerkgestelden in een werkverschaffing zijn zeer ongewenscht Zij worden dan ook alleen toegepast bij zeer ernstige gebeurtenissen. De minister hoopt van harte, dat hij hiertoe slechts uiterst zelden zal behoeven over te gaan. De minister kan het systeem van rouleering niet laten varen. Hij is echter bereid, om, indien hem aannemelijk wordt gemaakt, dat de toepassing niet juist zou geschieden, hiernaar een onderzoek in te stellen. Zoolang de „staking" in den Wieringermeerpol der niet volkomen beëindigd is, kan de minister er niet aan denken, eenigen maatregel in te trekken. Het financieele nadeel dat de stakers ondervin den, hebben zij uitsluitend aan zich zelf te wijten. Officiëele opening van het rij wielpad. langs den Heerenweg. Naar wij vernemen, zal op Maandag 25 Mei a.s. de officiëele opening van het rijwielpad langs den Heerenweg door den Burgemeester plaats vinden. Op dien zelfden dag zal in de gemeente een groote persconferentie voor de Bloemen- en Plantententoonstelling plaats vinden. De jour nalisten zullen na aankomst van de treinen uit Amsterdam, den Haag en Leeuwarden te Alk maar om 11 uur per autobus worden afgehaald. Deze bus is geheel belangloos ter beschikking ge steld door den Heer Schalkwijk. Na de opening van het rijwielpad om half twaalf wordt een wandeling langs het pad ge maakt. Vervolgens wordt het Parnassiapark te Bergen aan Zee bezocht. In hotel Nassau-Ber- gen wordt een gemeenschappelijke lunch ge bruikt, waarna een bezoek aan het openlucht theater wordt gebracht. Na dit bezoek wordt den heeren in Duinver- maak een kop thee aangeboden, waarmede het bezoek wordt besloten. Voor de tentoonstelling werden reeds vele geld en andere prijzen toegezegd. KAMER VAN KOOPHANDEL. Inschrijvingen Handelsregister 5—12 Mei 1936. Nieuwe zakent Anna Paulowna: H. Brinkman, Molenvaart 321 A, handel in manufacturen. Bergen: Natuurbad Ivarperton (eig. M. Judell), Groe- neweg 32, zwembad. Wijzigingent Schagen: Schager Waarborgfonds voor Slachtvee; be stuurswijziging. Texel: „Unitas", den Hoorn, 81, uitkeering bij over lijden; bestuurswijziging. De heer Th. IeÜema werd bij de gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als Meesterknecht bij de Fa. M. A. Grunwald en Zoon te Den Helder, Ko ninklijk onderscheiden met de Zilveren Eere-Medail- le der Oranje-Nassau Orde. Zondagmiddag heeft in bijzijn van de Familie Grunwald en het geheele personeel de huldiging plaats gevonden. Wederom gaf de Burgemeester, de heer G. Ritmeester, door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling. Goedkeuring dooi' de Kroon der veel bestreden stelpost van f 1000000.— Afgekomen is een K.B. waarbij wordt goed gekeurde stelpost van f 1000.000.opgeno men op de eerste suppletoire begrooting der provincie Noord-Holland met het doel het bouwen van nieuwe laagspanningsnetten mogelijk te maken in die gemeenten waarme de de provincie niet tot overeenstemming kan komen omtrent de overneming van de gemeentelijke netten na beëindiging van de loopende stroomleveringcontracten Ups en downs in de liefde Tokio Een Japansch student, die op het eerste gezicht verliefd was geworden op een 17- jarig meisje, dat de lift bediend in een warenhuis te Tokio, had het bestaan een week lang met het meisje „op en neer" te gaan zonder een woord te zeggen maar ook zonder slechts een blik van van het meisje af te wenden. Na een week verzamelde de student al zijn moed en noodigde hij het meisje uit thee met hem te gaan drinken. De jongeman gaf zich niet gewonnen en volgde per taxi de autobus, waarin zijn uitverkorene had plaats genomen. Toen het meisje uit de bus stapte, wendde de verliefde jongeling zich opnieuw tot haar. Een politieagent, die gezien had dat het meisje niet van den jongeman gediend was, arresteerde den student, omdat deze er z.i. verdacht uitzag. Het spijtige geval is nu, dat het jongmensch nog niet weet, waar zijn aangebedene' woont, zoodat hij bij haar ouders niet kan toelichten, waarom het kind er verkeerd aan doet niets van hem te willen weten. DIENSTPAARDEN GEDECOREERD Londen De Times meldt uit Weenen, dat 17 paarden, die in de oorlogsjaren dienst hebben gedaan bij het Oostenrijksch leger een dezer paarden is nu 28 jaar oud dezer dagen door de Oostenrijksche vereeniging van dierenbescher ming in tegenwoordigheid van een afgevaardigde van het ministerie van oorlog, vele oudere offi cieren en een groote menigte zijn gedecoreerd. Zij hebben een plaatje gekregen met het woord Kriegskamerad er op. Na afloop der plechtigheid mochten de paar den zich te goed doen aan de beste kwaliteit haver, welke in dit gedeelte van het jaar te krij gen is NAZI-LEIDERS MOETEN VOOR HUN 26STE JAAR TROUWEN. Londen De Times meldt uit Berlijn, dat van gegadigden voor de opleidingsscholen der Natio naal Socialistische partij verwacht wordt, dat zij voor hun 26e jaar trouwen. Indien de candidaat op dit punt in gebreke zou blijven, zou daaruit worden opgemaakt, dat hij de geschiktheid mist beslissingen te nemen, dat hij in persoonlijken moed tekort schiet en dat op zijn levenshouding aanmerkingen zijn te maken. Deze instructie is goedgekeurd door de Voel- kische Wille, het orgaan van den Rijksbond van groote gezinnen, welke er op wijst, dat hij die niet op jeugdigen leeftijd trouwt de verdenking wekt gebrek aan rassenbewustzijn te hebben. INZAKE HET LEK IN DE BE GROOTING ZOON VAN MI NISTER THOMAS ER BIJ BETROKKEN. Londen De eerste zitting van de commissie van onderzoek inzake verzekeringsspeculatie op de belasting en aecijnsverhooging bracht reeds spoedig na de opening een opzienbare onthul ling. Volgens mededeeling van den procureur- generaal Sir Donald Somerwallzijn drie affaires gedaan op last van den zoon van den minister van Koloniën, Thomas Tho mas Jr. is geïnteresseerd bij de makelaars- firma Belisha en Co. Be eerste verzekering werd reeds een week voor de bekendmaking van de nieuwe ontwerp-begrooting in het Lagerhuis gesloten door het Lagerhuislid Sir Alfred Bidt, die een functie bekleedt bij Lloyd's. Sir Alfred is zoowel met minister Thomas als met diens zoon bevriend. De schade, welke Lloyd's door deze trans- actie heeft geleden, zou honderdduizend pond bedragen. Verklaringen van Thomasz Jr. Nader uit Londen De zoon van den minister van Koloniën, Leslie Montagu Thomasz, heeft gister verklaringen afgelegd voor de commissie van onderzoek, die werd ingesteld wegens het feit, dat door indescretie over de begrooting, ze kere personen voordeelige speculaties konden ver richten. Thomas verklaarde sedert een jaar reeds ta melijk groote operaties ter beurze te verrichten voor rekening van Bates, wien hij bij zijn beleg gingen advies gaf. Verder zeide hij, dat in de gesprekken met zijn vader, de begrooting nimmer ter sprake kwam. Hij gaf toe van Bates opdracht te hebben gekregen polissen af te sluiten tegen de risico van wijziging der inkomstenbelasting, doch ontkende op een vraag van den Attorney- general van zijn vader inlichtingen te hebben ontvangen aangaande de mogelijkheid van wij zigingen in de begrooting. Verder gaf hij toe, dat het niet tot het gewone werk van een beursma kelaar behoort, zich met verzekeringstransac ties bezig te houden, doch zeide Bates een dienst te hebben willen bewijzen. De rechter merkte op, dat er zekere dingen zijn, die het publiek kan doen, doch waar een zoon van een minister min der verstandig aan doet ze te ondernemen. „Scheen het u niet onvoorzichtig voor een minis- terszoon zich aan den vooravond van de begroo ting met assuranties bezig te houden," zoo vroeg de rechter. „Niet direct", antwoordde Thomas." doch se dert dien ben ik natuurlijk van meening veran derd". MEDEDEELINGEN VAN DEN WETHOUDER VAN VOLKSGE ZONDHEID. MOEILIJKHEDEN IN DEN A.S. ZOMER TE VER WACHTEN. MAANDAGAVOND DE TOESTAND WEER NORMAAL Groningen. De wethouder van Volksgezondheid der gemeente Groningen, Dr. H. J. Boelmans Kra nenburg, heeft in de gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad mededeelingen gedaan betreffende de watervoorziening in de stad Groningen De wethouder zeide, dat de toestand van de ge meentelijke watervoorziening op het oogenblik inder daad precair is. In de eerste plaats, omdat de trans portleiding van de Punt te smal is, en voorts omdat het pompstation te Haren wegens gevaar voor ver zakking niet overbelast mag worden. In 1932 besloot de raad tot het leggen van breede- re buizen. Toen ontstonden moeilijkheden. Tweemaal moest een geprojecteerd tracee worden teruggeno men, den eersten keer, omdat de regeering geen toe stemming gaf tot het leggen van buizen in rijks- grond, den tweeden keer, omdat de minister de toe passing van de belemmering-wet die noodzakelijk was, niet goedkeurde. In verband met het aanvatten van een derde tra cee moesten onderhandelingen worden gevoerd met particulieren. Deze onderhandelingen zijn thans bijna ten einde, zoodat de raad binnenkort een voordracht zal berei ken tot verderen aanleg der nieuwe buisleiding van de Punt naai* Groningen. Dezen zomer kunnen echter nog moeilijkheden ontstaan. Voor het blus- schen van groote branden mochten deze onver hoopt uitbreken zijn tusschen waterleiding en brandweer besprekingen gevoerd. Men is tot een bevredigende oplossing gekomen. In geval van brand zal de brandweer zoo noodig over den vollen druk kunnen beschikken. Spr. heeft groote inrichtingen, b.v. ziekenhuizen aangeraden, zich van voldoende water te voorzien, voordat het dezen zomer erg warm wordt. De wethouder zeide, dat het mogelijk kan zijn, dat dezen zomer tot rantsoeneering van water zal moeten worden overgegaan. Spr. deed tenslotte een beroep op de bevol king om zoo zuinig mogelijk met water te zijn. Deze besprekingen werden na een korte bespreking voor kennisgeving aangenomen. Intusschen waren ook gistermiddag de meeste bovenwoningen in de stad Groningen van water verstoken. Gisteravond was de situatie weer normaal. Wanneer dezen zomer lange periodes van warm weer optreden, zal deze toestand in Groningen on getwijfeld nog veel last veroorzaken. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, ge- deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog, behou dens geringe kans op onweer en iets warmer. Verdere vooruitzichten: Onzeker. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 766. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen OPHEFFING ZAAK. Na een 100-jarig bestaan. Naar we vernemen zal de bekende zaak in galan terieën, annex wolhandel, gevestigd aan de Hoogzijde en sedert een 100-tal jaren gedreven door de familie Ranke, worden opgeheven. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote Mej. B. de Vries en onze vroe gere plaatsgenoote, Mej. H. van Vliet, thans te Am sterdam, zijn aan het instituut Schoevers te Am sterdam geslaagd voor het examen Duitsche Handels correspondentie. Bij het op 2 Mei j.1. te 's Gravenhage gehouden examen is Mej. de Wit te Wieringerwaard, leer linge van den heer K. Roggeveen alhier, geslaagd voor het diploma Esperanto A. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand April 1936 werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd: f 2448857, en terugbetaald f 2397227, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 51630. Het. aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 20. HOOG BEZOEK. Gisteravond met den sneltrein van 6.14 uur is de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, in onze gemeente aangekomen. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid werd, onder groote belangstelling van de parochianen, door den Deken verwelkomd, waarna het hooge gezelschap zich per auto naar de pastorie begaf. Op uitdrukkelijk verlangen, was de ontvangst buiten de kerk zeer eenvoudig. De Jonge Wachters vormden een eerewacht van de pastorie naar de kerk en onder het zingen van Sacerdos et Pontifex werd Z. H. naar den troon geleid, teneinde, tegenwoordig te zijn bij de eerste Meimaand-oefening. Tot Vrijdagavond zal de Bisschop in onze ge meente verblijf houden, teneinde in de komende dagen het H. Vormsel in het Dekenaat toe te dienen. AANBESTEDING SCHOEIINGWERK. In verband met de verbetering van den Menisweg heeft het Dag. Bestuur van de banne en den Polder Schagen, Zaterdag aanbesteed het schoeiingwerk aan dezen weg. Ingeschreven werd door: S. A. Knuwer f 1246; A. Bakker f 1323; F. Schotten f 1348; C. Dekker f 1352: J. v. Stipriaan f 1424; Th. Boekei f 1485; Blaauboer en v. d. Hoven f 1489; E. Spreeuw f 1525; G. Koning f 1580. Het werk werd aan den laagsten inschrijver op gedragen. een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AM1LDA ZONNEBRUIN doet Uw huiskleur spoedig wijken. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. Adres aan minister Oud. De Nederlandsche Bond van Protestantsch Chris telijke Werkgevers in de voedingsbedrijven heeft zich naar aanleiding va.n de mededeeling, dat met ingang van 15 Mei alle luxe opgemaakte broodjes (met uitzondering van het kadetje) aan de Omzet belasting zullen zijn onderworpen, met een adres gewend tot den minister van Financiën, waarin wordt verzocht, den aangekondigden maatregel we der in te trekken en zich te houden aan de oor spronkelijke, steeds gehuldigde opvatting, dat brood in het algemeen, dus ook het klein-brood, vrijge steld is van de Omzetbelasting. Gewezen werd ook op de eigenaardigheid, dat wel het kadetje, doch niet andere soorten klein-brood, welke goedkooper en van eenvoudiger bewerking zijn, van Omzetbelasting zijn vrijgesteld. Ten slotte wees het. adres op de moeilijkheden, welke tengevolge van de heffing zullen ontstaan, met betrekking tot den verkoop van het z.g. retourbrood dat het volksbrood bij uitnemendheid geworden is

Schager Courant | 1936 | | pagina 5