RAAD SCHAGEN Uit onze Omgeving. Vergadering van den Raad, op Vrijdag 15 Mei 1936, des namiddags 7.15 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Alle leden zijn aanwezig. 1 Vacature. Na opening volgt de installatie van het nieuwe raadslid Mej. P. Kamp. Na door den Secretaris te zijn binnengeleid, legt Mej. Kamp de vereischte beloften af. De Voorzitter wenscht Mej. Kamp geluk met hare benoeming en hoopt dat zij haar best zal doen de be langen der gemeente te behartigen. U is, zegt spr., niet de eerste vrouw die in dit college zitting neemt, zelfs heeft hier wel eens zitting genomen een vrouw van uw eigen partij, n.1. Mevr. RoosBreed en wij denken nog steeds niet genoegen terug aan de pret tige wijze, waarop wij met haar hebben samenge werkt. Ik hoop, dat U haar voetsporen zal volgen. Mej. Kamp dankt voor deze woorden, tenvijl de Raad door handgeklap instemming betuigt met de woorden van den Voorzitter. Als Mej. Kamp zitting heeft genomen, wordt een vaas met anjelieren voor haar op de tafel geplaatst, een attentie van de S.D. Vrouwenclub, die het nieu we raadslid voor den aanvang der vergadering in de wachtkamer was aangeboden bij monde van Mej. Krul. Benoeming wethouder. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een wethouder. De stemming heeft tot uitslag dat 7 stemmen wor den uitgebracht op Mr. Dr. Buiskool, 4 stemmen op den heer Klaver. De heer Mr. Dr. Buiskool is dus benoemd en op de desbetreffende vraag van den Voorzitter, verklaart de heer Buiskool de benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht den heer Buiskool geluk en hoopt rpettig samen te werken; er zal heel veel te behandelen zijn en spr. hoopt dat de stemming, de geest in het college zoo goed zal zijn, als in den tijd dat de heer Orsel wethouder was en dat de heer Schoorl alleen wethouder was. De heer Mr. Dr. Buiskool hoopt dat hij de har monie niet zal verstoren. Spr. dankt de meerderheid van den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en zal het ambt naar zijn beste krachten waarnemen. Mocht het blijken dat hij door omstandigheden zijn volle krachten niet aan het ambt kan geven, dan zal spr. daaruit de consequentie trekken en de porte feuille ter beschikking stellen. Ingekomen stukken en adressen. Van den heer C. Wardenaar, onderwijzer aan de U.L.O.-school, is een dankbetuiging ingekomen voor bet genomen besluit, waardoor adressant in zijn be trekking werd gehandhaafd. De Schager Leesbibliotheek betuigde dank voor de aan haar verleende subsidie; Van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is een circulaire ingekomen, waarin er op wordt ge wezen dat plaatselijke protectie het in bestekken voor aanbesteding van werken stellen van de voor waarde, dat de bij de uitvoering benoodigde materia len van in de gemeente wonende handelaren of fa brikanten moeten worden betrokken, of dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uit gevoerd niet in overeenstemming moet worden ge acht met het algemeen landsbelang. Op dit punt dient dan vooraf de instemming der regeering te zijn verkregen. Van den Commissaris der Koningin ïs een brief ingekomen inzake de ter goedkeuring ingezonden verordening, regelende de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veldwachters, en wordt wijziging van de verordening in overweging gegeven. B. en W. stellen voor aan de gemaakte opmerkin gen te voldoen. Door den heer De Vries werden nog een paar op merkingen gemaakt, o.a. dat de nachtwacht nu voortaan ook vrije uniform zal hebben. De heer De Veer juicht dat ook t*oe, want we stel len er prijs op, dat de nachtwacht behoorlijk ge kleed gaat en bij een salaris van f500.kan niet als eisch worden gesteld dat de nachtwacht zelf voor uniform zorgt. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Nader onderzoek gewenscht. Van de Algemeene Arbeidsbouwvereeniging „Goed Wonen" te Schagen, is een adres ingekomen, waarin er op wordt gewezen dat de huur der woningen van de vereeniging door den slechten economischen toe stand, voor de meeste bewoners te hoog is en waarom wordt verzocht een huurverlaging van f 0.50 per wo ning per week voor rekening der gemeente te willen nemen. B. en W. hadden eerst gevraagd of het college in het onderhoud der woningen medezeggingschap zou kunnen krijgen, waartegen het bestuur bezwaar had. B en W. verwezen daarna naar de desbetreffende overeenkomst en deelden mede dat als voorwaarde verbonden aan het voorstel tot het vcrleenen van een bijdrage werd gesteld, dat de begrooting jaarlijks aan het college diende te worden ingezonden. Opdat deze in overleg met den gemeente-architect door het college zou kunnen worden behandeld. Het bestuur der woningbouwvereniging kon zich hiermee vereenigen. B. en W. stellen nu voor met ingang van 1 Juli a.s. een bijdrage ten behoeve der huurverlaging te verleenen berekend naar f 0.25 per woning per week, wat aangezien het hier gaat over 20 woningen, een uitgave voor de gemeente bcteekent van f 260 per jaar. De heer Mr. Dr. Buiskool vreest, dat er moeilijk heden zullen ontstaan als de Raad het voorstel van B. en W. zou aannemen en wel in verband met de bepaling, dat huurverlaging dan mag plaats vinden, wanneer dit onder goedkeuring van B. en W. ge schiedt en de exnloitatie niet sluitend is te krijgen. En waar thans de woningen allen verhuurd zijn, zal moeilijk aan te toonen zijn, dat de exploitatiere- kenins- niet sluitend is te maken. De heer De Vries zegt dat ook al zouden de wo ningen niet allemaal verhuurd zijn, daaruit nog niet behoeft voort te vloeien, dat de exploitatiereke ning niet sluitend is te krijgen, immers in iedere exploitatierekening wordt toch op een zekere huur dervin g gerekend. De Voorzitter erkent de Juistheid van de opmer king van den heer Mr. Dr. Buiskool; spr. en de heer Schoorl hebben te veel aandacht geschonken aan de andere kwestie der medezeggingschap en hebben daardoor.do beoaling, door den heer Buis kool genpemd, over 't hoofd gezien. Wel zullen waarschijnlijk spoedig 2 woningen leeg zijn, maar op 't oogenhlik zijn alle woningen verhuurd. B. en W. namen het voorstel terug en zullen zich eerst nader heraden en een onderzoek instellen. De heer Schoorl acht een geregelde bijdrage meer gewenscht, dan dat er woningen leeg komen Bijdrage in de ziekenfondspremie. Van den Schager Bestuurdersbond en den R.K Volksbond ,afd. Schagen is het verzoek ingekomen te willen besluiten dat de gemeente een deel bij' draagt in de ziekenfondspremie voor het A.A.Z.Ak. ten behoeve van diegenen, die, hoewel altijd verze kerd geweest zijnde, door den slechten tijd niet meer m staat zijn, hun premie aan het A.A.Z.Ak. tc vol doen. Het bepalen van het bedrag der suppletie wordt geheel aan het college overgelaten, doch gehoopt wordt dat dit 1/3 of ^4 der premie zal bodragen. De beoordeeling, welke personen voor suppletie in aan merking komen, zou zijn op te dragen aan een in te stellen commissie, samengesteld uit personen, welke in deze tot oordeelen bevoegd zijn. B. en W. stellen voor een bijdrage tot 1/3 deel der premie te verleenen, en hebben daarbij overwo gen, dat een dergelijke bijdrage de uitgaven der ge meente t.a.v. de kosten van geneeskundige hulp aan behoeftigen, gunstig zal beinvloeden. Zij vragen een blanco crediet omdat het niet doenlijk is een bepaald bedrag voor de bijdrage te noemen. Een commissie als door adressanten bedoeld, ach- len B. en W. niet gewenscht, omdat dit decentrali satie van het armwezen in de hand zou werken. De heer Dekker dankt B. en W. voor het prae-ad- vies. Adressanten hadden aan een commissie de voorkeur gegeven, omdat de circulaire van den Mi nister van Sociale Zaken, d-d. 10 Juni 1934 bepaalt dat de bijdrage alleen verstrekt mag worden aan fondsleden die in de werkverschaffing of in de steunverleening zijn. Als B. en W dusd eze materie behandelen, zijn ze aan die bepaling gebonden, ter wijl een commissie vrijer staat en ook kleine mid denstanders, tuinders e.d. in de regeling zullen kun nen opnemen. Spr. noemt als voorbeeld Koedijk, waar de zaak door Maatschappelijk Hulpbetoon wordt geregeld. De heer Klaver zou het betreuren als kleine mid- standers in deze niet werden geholpen. Door den Voorzitter wordt opgemerkt, dat als B. en W gebonden zijn aan een dergelijke bepaling, ook een commissie dat zal zijn. De heer De Veer zegt dat bij B. en W. zoowel als bij den raad zal voorzitter dat de bijdrage, zoo noodig wordt verleend aan werkloozen en steuntrek kers, maar ook aan kleine middenstanders, boeren en tuinders. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Vastgesteld worden suppletoire gemeentebegrooting 1935 en wijzigingen in de begrooting van het gemeen telijk Grondbedrijf, zoomede van de begrooting van het G.E.B. B. en W. vragen machtiging van den raad tot vast stelling der pensioensgrondslagen voor alle gemeen teambtenaren. Allen voor. Voorstel tot aanstelling van een haven meester en tot vaststelling van diens bezoldiging. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, een havenmeester te benoemen en hiervoor 'n oproeping van sollicitanten te plaatsen, beperkt tot de ingezetenen der gemeente. Ten aanzien van de jaarwedde stellen zij voor, deze te bepalen op f 250. De heer De Vries merkt op dat de jaarwedderege- ling moeilijk is los te maken van de instructie en deze bepaalt dat de havenmeester in den regel van 9 uur tot 4 uur beschikbaar moet zijn. In dat ver band is de jaarwedde niet hoog te achten. De heer Klaver meent dat als het noodig blijkt, later de jaarwedde altijd nog kan worden ver hoogd, een opmerking die door andere leden wordt ondersteund. De Voorzitter merkt op dat B. en W. reeds een zeer geschikt persoon op het 'oog hebben, maar de be noeming zal door den Raad geschieden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De verordening op de heffing van ha vengeld. Blijkens het ontwerp der verordening zal van vaartuigen, waarmede van het gemeentewater wordt gebruik gemaakt, onder de benaming van havengeld een belasting geheven worden. Onder gemeentewater wordt verstaan al het water aan de gemeente in eigendom toebehoorende. De belasting bedraagt per ton van 1000 Kg. laad vermogen 3 cent met een minimum van 30 cent. Geen belasting wordt geheven voor Zon- cn feestda gen en voor dagen waarop wegens ijsgang, invrie zing of hoog water afvaart onmogelijk is. Allen voor. In verband met de a.s. openstelling van de haven wordt Hoofdstuk VII der Algemeene politieveror dening gewijzigd. Verordening op het in exploitatie bren gen van bouwterreinen door particulie ren. B. en W. stellen voor deze verordening vast te stellen. Zij beoogt bij het ln exploitatie brengen van bouwterreinen door particulieren, den aanleg van weg, rioleering, het aanbrengen van verlichting, enz. door de gemeente te doen geschieden, terwijl de bouwexploitatie daarvoor dan 'n vergoeding verschul digd is van f 1.6-1 voor eiken M2. bouwterrein in 't eerste uitbreidingsplan en van fl.86 voor eiken M2. bouwterrein in het tweede uitbreidingsplan (plan- Noord) gelegen. Zonder discussie wordt aldus besloten. Verhuur haventerrein. Naar aanleiding van een bij B. en W. ingekomen aanvrage van G. Bras om huur van terrein aan de haven, stellen B. en W. voor, een terrein ter grootte van pl.m. 936 M2. aan aanvrager te verhuren, telkens voor den tijd van één jaar met een opzeggingster mijn van 3 maanden, voor den prijs van f 0.10 per M2. per jaar. De heer Van Erp is geen bewonderaar van ver huur van dergelijk terrein, maar bovendien acht hij den door B. en W. voorgestelden prijs te laag en stelt voor den prijs op 20 cent per M2. te bepalen. Spr. wijst voorts op de wenschelijkheid dat de voor waarde wordt gesteld, dat wanneer de huur eindigt, het terrein weer in denzelfden staat moet worden op geleverd. De* Voorzitter acht 10 cent een goeden huurprijs, als men hem per H.A. berekent. De heer De Vries acht een huurprijs van 10 cent ook te laag en herinnert er aan dat het terrein aan de firma Stoel voor f 1.50 per M2. werd verkocht (De heer Schoorl licht nader toe van 1S25 M2. voor f 2000, dus nog geen f 1.10 per M2.) De heer de Vries vindt 20 cent echter te hoog en stelt daarom voor 15 cent. De heer De Veer had dezelfde opmerking willen maken. Ook de koopprijs van de firma Stoel vond spr. indertijd te laag, maar de meerderheid van den Raad besloot anders. Het stuk waar het nu om gaat ligt veel mooier en daarom vindt spr. een huurprijs van 10 cent te laag. Spr. gaat accoord met den door den heer Van Erp genoemden prijs. De heer Klaver vraagt zich af oi' het wel gewenscht is dat terrein, zoo vlak aan de haven en den weg, voor opslagplaats te verhuren. In ieder geval wil hij een huur van 15 cent bedingen. De heer Dekker kan moeilijk beoordeelcn of de door B. cn W. bedongen prijs al of niet te laag is. Als een hoogere prijs wordt gesteld bestaat de mo gelijkheid, dat adressant ervan afziet en krijgen we in 't geheel geen rente. Spr. heeft liever een-half ei dan een leege dop. De heer Schoorl oordeelt dat vergeleken bij een verkoopprijs van f 1.10 een huurprijs van 10 cent toch niet laag is. Het is een terrein aan den achter kant van de haven, het is een scheeve, puntige hoek. dat wel 't laatst voor verkoop in aanmerking zal ko men. Spr. is het eens met den heer Dekker, dat het tijd wordt dat de gemeente eens inkomsten van die terreinen krijgt. De huur die per bunder wordt ont vangen bedraagt weinig meer dan de huur die voor dit kleine stuk door B. en W. wordt bedongen. De heer Van Erp antwoordt dat het terrein van de firma Stoel 't minst gunstig gelegen terrein was, ter wijl het onderhavige bij verkoop meer waarde zal hebben. De Voorzitter zegt toe, dat in de voorwaarden de bepaling zal worden opgenomen, dat bij beëindiging van de huur het terrein in dcnzelfden staat moet worden opgeleverd. Het voorstel-Van Erp, een huurprijs van 20 cent per M2. wordt verworpen met 9—2 stemmen, voor stemden de heer De Veer en Van Erp. Het voorstel de Vries, huurprijs van 15 cent, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen; tegen stemden de heeren Schoorl, Mr. Dr. Buiskool en Dekker. De Voorzitter zegt over een belangrijke zaak in comité mcdedeelingen te zullen doen en schorst de openbare vergadering. Na heropening blijkt de heer De Veer afwezig te zijn; Het borgstellingsfonds voor den Midden stand. De Voorzitter herinnert er aan hoe op 6 Maart, op voorstel van B. en W. door den raad is besloten, voor het borgstellingsfonds voor den Middenstand in Noordhollands Noorderkwartier een bijdrage te verleenen van 10 cent per inwoner en dat later de voorwaarde is gesteld dat voor de gemeente Schagen een vaste bestuurszetel beschikbaar zou worden ge steld. Gezien alles wat wij te weten zijn gekomen en waarin Schagen niet is gekend en het feit dat men in Alkmaar alles maar naast zich neerlegde, stellen B. en W. voor genoemd raadsbesluit in te trekken en stappen te doen tot vorming van een plaatselijk fonds. B. en W. zullen inzake het te vormen plaatselijk fonds met nadere voorstellen komen. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, zoodat sluiting volgde. CALLANTSOOG VERLENGING TERMIJN VAN ADVIES. Door Gedeputeerde Staten is, ingevolge het verzoek van het Gemeentebestuur, den ter mijn, waarbinnen de gemeenteraad en de Commissie uit de ingezetenen hun oordeel omtrent de vereeniging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog aan Gedeputeerde Sta ten moeten doen kennen, met één maand verlengd, d.L tot 15 Juni a.s. Geschenk voor de raadzaal. Van de vereeniging „Moed, Volharding en Zelfop offering" te Den Helder is door het gemeentebestuur een litho van Callantsoog ,van de hand van Mej. van Doornik, teekenares te Amsterdam, ontvangen ter ophanging in de raadzaal. Het geschenk, dat door den loco-burgemeester is aanvaard, is bereids in de raadzaal opgehangen. Het is een zeer sympathiek idee van deze vereeni ging, en wordt door het gemeentebestuur wel op hoogen prijs gesteld. W I E RIN GE N DE STAKING EN HAAR GEVOLGEN. Om zoo spoedig mogolijk weer een normale gang van zaken te krijgen, wat betreft de werkverschaf fing en rijksteunregeling, is door de burgemeester aan de stakers in overweging gegeven, een brief tc schrijven, waarin als voornaamste punt tot uiting komt, hun wil om weer onder dezelfde voorwaarden te werk gesteld te worden in de werkverschaffing. Hieraan is door een honderdtal arbeiders gehoor gegeven. Doch wat het invullen der briefjes betreft dit laat nog al eens wat te wensehen over. Velen zijn zoo onverstandig geweest, eischen te gaan stel len, waarvan zij zeker weten dat ze niet ingewilligd worden en zelfs een spoedige oplossing van het con flict belemmeren. Intusschen worden er vele goed ingevuld, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat a.s. Maandag weder een nieuwe groep arbeiders te werk gesteld zal kunnen worden Het overgroote deel der stakers komt thans eiken dag te stempelen. Dat dit echter nog lang niet van harte gaat, blijkt wel hieruit, dat in een week tijd, van de acht potlooden die hiertoe in het stempellokaal hangen, een zestal gestolen zijn, Zelfs toen de potlooden met staaldraad werden bevestigd, zagen ze nog de gelegenheid om er mee van door te gaan. Als tegenmaatregel, is thans ingesteld dat allen bij groepjes van drie en vier onder politietoezicht moeten stempelen. Het is voor de bonafide arbeiders onder de stakers een zeer onprettige, misschien zelfs hatelijke maatregel, maar zooals altijd, moeten ook hier de goede het met de kwade ontgelden. Naar men ons mededeelt, hebben honderd en tien arbeiders geteekend onder het volgende schrijven, wat aan den minister is verzonden, als antwoord op de ontvangen briefjes: Wij verklaren hiermede, dat wij gehandeld hebben uit menschelijke gevoelens cn dat deze gevoelens on zen weg ook in de toekomst zullen bepalen. Het menschelijk recht is aan onzen kant. Niemand van ons is onder dwang de werkverschaffing uitgegaan. Hij die dit wel verklaart, doet dit onder dwang van den minister. DEN OEVER. oc r j j Aanbestedingen. 2b Mei wordt door de directie van den Wieringer- meerpolder te Alkmaar aanbesteed het vervangen van de klinkerbestrating door een gewalste verhar ding van den Schagerweg tusschen Kolhorn en Mid- denmeer. 10 Juni wordt door den dienst der Zuiderzeewer ken te Den Haag aanbesteed het uitvoeren van bag- gerwerk in de vaargeul ten Noorden van de buiten haven te Den Oever. ZIJPE B. en W. dezer gemeente hebben de volgende bouwvergunningen verleend: aan L. Schilder tc 'tZand tot het bouwen van een brandstoffenloods; aan G. Boontjes te Burgerbrug tot het bouwen van een schuur; aan Jb. Zeeman Jz. te Schagerbrug tot het bouwen van een woonhuis; aan P. Blom te Schagerbrug tot het bouwen van een veeboet. B. en W. dezer gemeente hebben aan Het Be stuur van „Zonnestraal", Ned. Vereen, tot het oprich ten van arbeidskolonies voor t.b.c.-lijders in Neder land, vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente op 6 Juni a.s. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten aan het Gemeentebestuur voorloopig vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in licha melijke oefening voor de O. L. Scholen tc Burger- brug, St. Maartensbrug en 'tZand. De Minister van Socïalo Zaken heeft de werkver schaffing van de Zijpe en Hazepolder (verbetering van wegen) verlengd tot en met 27 Juni 1936. 'T ZAND. t J Wegens het gering aantal leerlingen zal de hana- werkcursus voor niet meer leerplichtige meisjes al hier dezen zomer niet doorgaan. BURGERBRUG. Naar men ons mededeelt, hebben zich voor den al hier te geven handwerkcursus voor niet meer leer plichtige meisjes, niet minder dan 17 leerlingen aan gemeld. Het aantal leerlingen is alzoo van dien aard, dat de cursus kan doorgaan. SCHAGERBRUG. Fancy-fair. Toen we Vrijdagmiddag even een kijkje gingen ne men in de zaal van den heer S. Kuiper, werden juist de laatste toebereidselen getroffen voor de fancy-fair, welke heden, Zondag en Maandag wordt gehouden. Het zag er buitengewoon gezellig uit en we kregen den indruk, dat men niets onbeproefd heeft gelaten het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te ma ken. In zaal en danstent vindt men een aantal stands, waar men naar believen thee kan drinken, zijn be hendigheid kan beproeven in het speerwerpen, dig gelen kan maken (in de vroolijke keuken), enz., enz. Hedenmiddag 3 uur vindt de officicclc opening plaats. Laten we hopen op mooi weer cn een druk be zoek. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Neem 'n AKKERTJE bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid enz. HARENKARSPEL WAARLAND. Verpachting vischwater. Het vischwater van Polder Waarland dat hij in schrijving is verpacht, is gegund aan D. Berkhout van Warmcnhuizen. SCHOORL De V.V.V. Groet Camperduin heeft na ijverig wer ken cn doorzetten gedaan weten tc krijgen dat Groet, nu geheel cn al, wat de postbestelling betreft, op ziel» zelf zal staan. Het is nu derhalve wel gewenscht dat bij adressecring naar Groet deze plaats wordt ver meld, bijvoorbeeld: P. Jcnsen, Hargen, post Groet. BERGEN BERGER SPORTVEREENIGING. Het loopt op z'n einde, de programma's voor don bond worden hoe langer hoe kleiner. Als het eerste elftal Donderdag a.s. in Alkmaar van M.E.V.O. wint, blijft het medegegadigde voor het Gouden Kruis en als B.S.V. mocht aanblijven, kan het nog eenigen tijd duren, voordat de winnaar van het Gouden Kruis wordt aangewezen. In verband met het Vierbondcntournooi te Heem stede is B.S.V. 1 vrij; zij moet n.1. haar doelverdedi- gor als reserve aan den bond afstaan. Van dezen vrijen Zondag is gebruik gemaakt door Schoorl l voor 'een tegenbezoek in Bergen uit te noodigen. Ecnige weken geleden werd het in Schoorl een gelijk spel (22) en we mogen dus morgen aan den Kerkedijk een spannenden strijd tegemoet zien. De elftalcommissie, die de te spelen vriendschappe lijke wedstrijden als even zoovele proefnemingen wil beschouwen, om straks bij den aanvang van het nieuwe seizoen met een zoo sterk mogelijk elftal voor den dag te komen, probeert Huug Fillet als back en Cor Coevert als middenvoor. Af te wachten is, of deze proefneming ook inderdaad slagen zal. Ah v. d. Berg is hierdoor van de centervoorplaats op zijn oude linksbinnenplaats opgesteld en zal daar ongetwijfeld wel voldoen ook. De rest van de ploeg is ongewijzigd gebleven. Aan dezen wedstrijd gaat vooraf de ontmoeting voor de nacompetitie tusschen B.S.V. a en Alkmaar a. Aangezien in Alkmaar zonder eenige moeite met 21 werd gewonnen, kunnen we niet anders dan ook nu weer een overwinning voor de Berger jon gens voorspellen. Benoeming tijdelijk onderwijzer. Aan de RK. Jongensschool „St. Adelbertus" is met ingang van 18 Mei 1930 de. heer W. F. Wildenburg uit Den Helder tot tijdelijk onderwijzer benoemd. De winkels weer op Zondag open. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat met ingang van 15 Mei de winkclsluitingsverordc- ning van deze Gemeente weder van kracht is ge worden, zoodat de daarbij genoemde zaken des Za* terdags tot 11 uur namiddags en de overige werk dagen en op Zon- en Feestdagen tot 10 uur namid dags geopend mogen zijn. Ingezonden stukken. Hongersnood op Wieringen. Geachte Redactie, vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Ik heb boven mijn ingezonden stuk gezet „Hongersnood op Wie- ringen", en inderdaad er heerscht hier hongersnood. Terwijl wij over een productie-apparaat beschikken, dat opgevoerd kan worden tot een geweldige boogie tenvijl er dagelijks duizenden kilo's voedsel wordt vernietigd, is het mogelijk dat hier op Wieringen huisgezinnen zijn waar de kinderen zitten te huilen van den honger en de moeder zit te huilen .van ver driet en wanhoop, omdat ze haar kinderen niets te eten kan geven. En dit, waarde lezers, is geen op- schroeverij, neen het is niet meer dan de harde hit-' tere waarheid. Het zijn feiten waarvan ik de bewij zen heb. En waarom, waarvoor gebeuren deze din- gen? Omdat wij hier op Wieringen den moed heb- en gehad in verzet te komen tegen de aanslagen, die de overheid met de regelmaat van een uur werk op ons levenspeil heeft gedaan, omdat wij zijn opgekomen voor ons menschelijk recht, wat steeds met voeten wordt vertreden. Daarom heeft do Overheid het noodig geacht ons aan de honger prijs te geven, want het is de waar heid, dat het j.I. Woensdag 2weken geleden is, dat er totaal niets door hun is uitgekeerd, op enkele menschen na, die verleden week drie dagen hebben gestempeld, en die j.1. Woensdag een bonnetje heb ben gekregen, niet voor voedsel, maar voor huis huur, en als wij van de week nu maar heel zoet twee keer per dag gaan stempelen, dan krijgen wij dc volgende Woensdag misschien allemaal bonnen, maar dat zal ook hoofdzakelijk wel voor huishuur zijn. Waarde lezers, deze toestanden zijn onhoud baar. Een ieder, die nog een klein beetje gevoel voor menschelijk recht bezit, is verplicht tegen deze toe standen met kracht te protesteeren, wie dat niet doet is mede-verantwoordelijk voor de ellende die uit dezen toestand voortvloeit. I-I. BUGEL, Smerp, Wieringen. iiP'S' Lk ,wl1 er nog even °P wiJzen» da-t hier niet alleen de laatste weken honger wordt geleden, maar dat hier voor dien tijd ook reeds grootc armoe hcerschte, dat gteuigt wel het feit, dat toen het Co mité aardappelen ging uitdcelen, er personen kwa men opdagen, die in twee maanden reeds geen aardappel meer hadden gehad.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15