Plaatselijk Nieuws. Schapen en het nieuwe verkeersnet. 'n Uitkomst voor U Theater Uoya Opticien Teriep MODERN E g MODERNE w MODERNE Voor een Corset fa. G. DE WAARD Het doktersjubilee te te Harenkarspel Zaterdag 16 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9978 geen twee Brillen Een bezoeker die niet wenschte te vertrekken g COSTUUMS DIAS I Hoog bezoek te Den Oever De muggenplaag op de afsluitdijk Radio-ui tzendin g verboden SCHAGEN'S HARMONIEKAPEL. Onze Kapel geeft Zondagmiddag om 3 uur een tuinconcert. Het programma is als volgt samen gesteld: 1. Florentiner Marsch J- Fucik. 2. Le Calife de Bagdad, Ouverture Boieldieu. 3. In a Persian Market, Intermezzo-Scène, A. W. Ketèlby. 4. Esparia, Suite de Valses E. Waldteufel. 5. Des Negers Traum, Amerik. Fantasie W, H. Myddleton. 6. Heinzelmannchens Wachtparade K- Noack. 7. Die Lustige Brüder, Wals R. Vollstedt. 8. Soldiers in the Park, Marsch L. Monckton. Beroep op de offervaardigheid. Een der beide verkeersnetten, welke Schagen een ideale verbinding met de overige deelen van ons land zal geven, namelijk het Kanaal KolhornStolpen, met de Schager haven als knooppunt, nadert zijn voltooiing en het zal niet zoo heel erg lang meer duren of driftig puffende motorschuiten en zich moeizaam voortbewegende aken zullen, naar wij hopen, vpor de stoffeering van dit eerste déél der West-Friesche Kanalen zorgdragen. Dat men in Schagen de opheffing van het isole ment te water niet ongemerkt wil laten voorbijgaan is begrijpelijk en er vormde zich dan ook spontaan uit de burgerij een comité, dat door het organiseeren van feestelijkheden, de aandacht van geheel Neder land wil trachten te vestigen op Schagen, als knoop punt der water- en straks ook landwegen van Noord- Holland-Noord. Het doel van de commissie is om gedurende en kele dagen in geheel de Nederlandsche pers te. doen wijzen op de plaats, welke Schagen straks zal gaan innemen in de verlading, verhandeling en zoo mo gelijk veredeling van de producten van land- en tuinbouw, welke de streken om onze gemeente in zoo overvloedige mate opleveren. Ieder in ons land moet er op worden gewezen, dat het millioenen-werk, dat met de oplevering van dit Kanaal zijn beslag krijgt, een nieuwe toestand in Noord-Holland heeft geschapen, waarmede handel en industrie terdege rekening dienen te houden. De gevormde commissie, welke gaat onder presi dium van Mr. Dr. Buiskool, heeft reeds een algemeen schema opgemaakt en de lijnen uitgestippeld, waar langs zij de propaganda denkt te leiden. H-Afan de medewerking van het gemeentebestuur is zij thans verzekerd en zij hoopt, als zij straks een beroep zal moeten doen op alle lagen der burgerij, dat ieder op zoo ruim mogelijke wijze zal offeren aan het gestelde doel, teneinde door een krachtig algemeen élan mede te werken om aan Schagen een vooraanstaande positie te bezorgen op het gebied van handel en industrie in ons Noorderkwartier. Door in ruime mate te geven wordt niet alleen het algemeen belang, maar tevens het eigen belang ge diend, omdat slechts een welvarend Schagen zijn inwoners tot welstand kan brengen. SPARTA-NIEUWS. In tegenstelling met andere Jaren was Schagen 1 ditmaal zoó gelukkig om vöor de Rauchbekerwed- strijden een thuiswedstrijd te loten en bovendien nog wel tegen het sterke Texel 1. De competitie- thuiswedstrijd verloor Schagen royaal, doch de uitwedstrijd was het begin van de heropleving in de Schagen-gelederen en niet dan met de uiterste moeite won Texel met 10. Zeer benieuwd zijn wij dus naar de uitslag van morgen. Zoowel Texel 1 als Schagen 1 hebben in den laatsten tijd geweldig getraind, om dit jaar wederom een hartig woordje te kunnen meespreken in de competitie. Wij rekenen dus op een spannen de en vooral sportieve wedstrijd en door het mooie weer zal het voetbalveld wel volloopen met vele voetballiefhebbers uit Schagen en omgeving. 1ICT1CT meer noodig. Eén paar glazen voor ver zien en lezen, per paar f 4.bij Oogonderzoek gratis, te SCHAGEN. Vrijdagmiddag kwam op het gemeentehuis een ze kere B., die den Burgemeester wenschte te spreken en die toen de Burgemeester den gemeentebode naar de reden van het bezoek deed informeeren, mede deelde dat hij om werk kwam of om reisgeld ten einde elders te trachten aan den arbeid te komen. De burgemeester deed de bode zeggen dat door B. en W. was besloten geen reisgeld te verstrekken, maar de bezoeker bleef aandringen den Burgemees ter te mogen spreken. Deze begaf zich toen naar de wachtkamer, waar B. was en herhaalde wat door B. en W. was besloten en hij dus niet gerechtigd was anders te handelen en hij gaf dan ook den bezoeker in overweging het gemeentehuis te verlaten. B. bleek daartoe niet bereid te zijn en zou dan blijven totdat hem in den een of anderen vorm hulp zou worden verschaft. De Burgemeester ging naar zijn kamer terug; de telefoon rinkelde en Majoor Holema werd in kennis gesteld van het lastige bezoek. Ook de herhaalde pogingen van Majoor Holema om B. te bewegen, heen te gaan, faalden toen hèt dan tenslotte niet goedschiks bleek te gaan, toen ging het weldra kwaadschiks. Rake klappen werden er uitgedeeld en al knok kende geraakten bezoeker en politieman den stoep af en de straat op. Toen de gemeente-politie, die door derden was gewaarschuwd, op het tooneel van den strijd ver scheen, was het relletje afgeloopen. Gemeentenaren die des middags ter secretarie verschenen, konden daar, zeker als gevolg van de hierboven beschreven schermutseling, één onzer gemeente-politiemannen zien zitten. In afwachting van wat zou kunnen gebeuren. EEN AANVULLING. In ons nummer van Woensdag kwam een uitslag voor over gehouden Grasland- en.Bouwlhnd-proeVen, samengesteld door den Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland. De aandachtige lezer zal begrepen hebben, dat het hier het jaarlijksche overzicht gold van de Landbouwpróefvelden in Noord-Holland, hetgeen niet in den aanhef vermeld stond. VRAAGT IN HET HEERENKLEEDINGMAGAZIJN EEN ZICHTZENDING O TEGEN C™"1 LAGE PRIJZEN. ZIE ONZE ETALAGE. KEIZERSTR. 67, DEN HELDER. De film „Verraad", welke deze week in Theater Royal draait is doordrengt van den vrijheidsgeest der Ieren en vol prachtige momen ten, waarin de zielestrijd wordt vertolkt van den man, die ter wille van zijn geliefde, een vriend aan den beul overlevert. Scherp ls de kijk, welke de film ons geeft op den heldenstrijd der Iersche revolutionnairen tegen het Engelsche gezag en zij doet ons in steeds stijgende spanning medele ven met de avonturen van den ko lossalen, maar niet al te snuggere Gypoè Vooral de wroeging van den ver rader is mooi geteekend, terwijl de film vooral zoo aantrekkelijk is omdat ze ons van nabij in kennis brengt met de fraaie natuur en de typische toestanden op het Groe ne Eiland. John Ford heeft met de regie van deze film een waardevolle bij drage geleverd aan de verfilming van de Iersche troebelen, welke nog niet zoo lang geleden, tot een oorlog met Engeland dreigden te leiden. Hij brengt ons door deze rolprent in kennis met het eigenlijke ka rakter van het Iersche volle, zijn humor, waaronder schuil gaat een groote mate van vrijheidszin en liefde voor den geboortegrond en teekent het onbeschrijfelijke wan trouwen tusschen de massa, welke steeds samengaat met een vrij heidsoorlog. Ieder, die er iets voor gevoelt om naast het zien van een mooie film, tevens een episode van 't wereld gebeuren* nog eens te beleven en zoodoende een stukje historie eens extra in het geheugen vast te leg gen, mag de bijwoning van „Ver raad" niet verzuimen. De directie van theater Royal heeft ditmaal wel voor een zeer uitgebreid programma gezorgd, want naast „Verraad" brpngt ze „De Strooman", een film waarin de oer-komiek Harold Lloyd zich weer eens van zijn beste kant laat zien en in een alleraardigste intrigespel z'n tegenstanders tot wanhoop brengt, Harold Lloyd vertolkt de rol van den Missionariszoon, geboren en op gevoed in China, vrijwel geheel Chinees, die door een warnet van politieke intriges wordt gekozen tot burgemeester van een groote Amerikaansche stad. Hij vindt zijn goede bedoelingen DAMES! met een prima pasvorm, zoowel voor zware als slanke figuren is UW ADRES: Paskamer aanwezig. SCHAGEN. Harold Lloyd in "Specdy* gedwarsboomd door de'geraffineer- de tegenwerking van zijn politieke tegenstanders, doch zet, geholpen door een vriend in de Chineesche kolonie tegenover de Amerikaan sche methodes der onderwereld en de verpeste politieke invloed van de kwaadwillende elementen, de vernuftige Chineesche folteringen, welke de Chineesch-Amerikanen gebruiken om hun tegenstanders dwars te zetten. Harold Lloyd zien in „de Stroo man" beteekent geheel opgaan in een boeiend spel, gespeeld tusschen oorspronkelijk ongelijke krachten, met het leven als inzet, doch waar in het Oostersche raffinement de overwinning behaald op de grove, ruwe methoden der Amerikaansche onderwereld. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE OP NACHT BEZOEK TE DEN OEVER. Nadat, zooals wij nog juist in ons blad van Don derdag konden berichten, de Minister van Water staat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Woens dagmiddag gedurende enkele uren het eiland Urk en daarna in Friesland de visschersplaatsen Vol- lenhove en Lemmer had bezocht, arriveerde Zijne Excellentie Woensdagavond tegen 11 uur te Den Oever, teneinde zich te oriënteeren inzake den trek van jonge aal. De Minister was vergezeld van Mr. J. Draayer, Directeur van Waterstaat en Ir. G. F. H. Houben, Directeur van den Rijksdienst ter Uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Ter voor lichting van den Minister was aanwezig de heer J. J. ter Pelkwijk, bioloog aan het Zoölogisch station der Ned. Dierkundige Vereeniging te den Helder, daartoe door de Directie der Zuiderzeewer ken aangezocht. Van links naar rechts: Ir. Houben, directeur-generaal Zuiderzeesteunwet, D. Palwijk, bi oloog, Minister Lith de Jeude en burgemeester Kolff. De aanleiding tot het bezoek was de eerder reeds van de zijde der IJsselmeervisschers met aandrang geuite wensch de jonge glasaal, welke in het voor jaar als bij ingeving, evenals de haring, de vroege re Zuiderzeekom wil opzoeken, gelegenheid te ge ven haar doel te bereiken door het openen der schuiven in de uitwateringssluizen. Deze glas aaltjes vertoonen zich thans in millioenenscharen langs den afsluitdijk en de uitwateringssluizen, waar zij den weg naar binnen versperd vinden. Men acht ter voorkoming van het uitsterven der paling in het IJsselmeer deze aangelegenheid van zoo vitaal belang, dat een oplossing dient te worden gevonden voor terzake hqerschende strij dende belangen. Immers is de Amsterdamsche Drinkwatervoorzie ning en ook Friesland's boezem ten zeerste gebaat met een zoet-water-IJsselmeer. Het chloorgehalte van het IJsselmeer is geleidelijk aan dermate bevre digend geworden, dat men groote bezwaren heeft tegen het opnieuw inlaten van zeewater. Waar zoowel de visscherijbelangen, als die der watervoorziening zeer zwaar wegen, achtte de Mi nister het gewenscht zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Het gezelschap werd nabij de Uitwateringssluizen ontvangen door den Burgemeester van Wieringen, den heer L. C. Kolff, terwijl namens de Directie, der Zuiderzeewerken de heer Meijers, sluis/meester, ter begroeting aanwezig was. De hooge gasten begaven zich aan boord van een motorvlet, van waaruit onder het schijnsel van speciaal aangebrachte verlichtingsinstallaties een goed beeld verkregen werd op duizenden, aan de oppervlakte van het water zwemmende stekelbaars jes. waartusschen de glasaaltjes zich bevinden. Een schepnet bracht weldra een aanzienlijke hoe veelheid van het jonge goedje aan boord. De heer ter Pelkwijk lichtte den Minister in dat deze glasaal afkomstig was uit de ZargaSsozee nabij West-Indië, waar zij op 3000 M. diepte het eerste le vensjaar .ingaat. Tot aan het 3e jaar wordt het jon ge broed „wilgenblad", zoo genoemd naar den vorm gedoopt, waarna dit z.g. blad krimpt en een aalvorm krijgt. De groei begint dan ook feitelijk na het 3e levensjaar als de glasaal uit den Oceaan het zoete water gaat opzoeken. Na 4 jaar in het zoete of brak water te hebben geleefd, wordt de aal paling en gaat weder naar haar geboorteplaats terug, hetgeen in de herfst van het 7e levensjaar plaats vindt. Het mannetje is op dezen leeftijd volwassen, terwijl het wijfje dan nog 5 jaar noodig heeft eer zij zoover is. Na, en ook reeds tijdens de uiteenzetting van den bioloog kon de Minister kennis maken met de be faamde muggen, die in grooten getale op het kunst licht waren aangezwermd. Toen een aanwezige foto graaf den Minister verzocht den hoed even af te zetten voor het maken van een plaatje, voegde Zijne Excellentie hem toe „opschieten, want daar bijt me juist zoo'n mug!" De gelegenheid was voor den Minister te schoon om niet den bioloog te vragen op welke wijze deze muggen konden worden verdelgd. De Minister moest echter ervaren dat uit biologisch oogpunt de chvro- nomus, zooals de wetenschappelijke benaming van den „afsluitdijkmug" is van onschatbare waarde voor den vischstand was en zeker niet mocht wor den verdelgd, hetgeen den Minister onder groote vreugde der aanwezigen de opmerking ontlokte: „Kan je die beesten dan niet dresseeren?" Te middernacht vertrok daarop het gezelschap, na nog enkele andere glasaalplekken te hebben bezocht, weder naar Den Haag. Het programma der feestelijkheden op Maan dag 18 Mei a.s. is als volgt: 10 1/4 uur (zomertijd, ook de hierna vermelde tijden) wordt door het feestcomité onder bege leiding van het muziekcorps „Onder ons" te Dirkshorn, de jubilaris, de heer D. Groenhart* van zijn woning afgehaald. lOVz uur: Plechtige zitting van den Raad ten Gemeentehuize. van 11 tot lV2 uur: Aanbieding Feestgeschenk en receptie in de zaal van den heer P. Pijper te Dirkshorn; Van 2Vz tot 3Vz uur: Receptie te Waarland in de zaal van den heer C. van Ophem. Het mu ziekcorps „St. Gregorius" zal vanaf Café Dek ker den feeststoet begeleiden. Van 4 tot 5 uur: Receptie te Tuitjenhorn in het R.K. Vereenigingsgebouw. Het muziekcorps „St. Hildegardis" zal vanaf Café Duyves de feest stoet begeleiden. De route van den feeststoet zal worden geno men als volgt: Van Dirkshorn naar Waarland: Dirkshorn,- Schagerwaard. Prov. weg, Zijdewind, Slootgaard, Waarlandsweg, Kerkweg. Van Waarland naar Tuitjenhorn: Ophem, Ve* luweweg, Hooge brug, Laanderweg, Oudkarspel,- Ambachtsdijk, Kalverdijk, Koorndijk, Tuitjen,- hora. Van Tuitjenhorn naar Dirkshorn: Tuitjenhorn Kerkbuurt, op het plein keeren, 't Laantje, Tuit jenhorn, 't RijRje, de Stroet, Dirkshorn. Des avonds acht uur serenade door het mu ziekcorps „Onder ons" te Dirkshorn aan de wo ning van Dr. Groenhart. Vriendelijk verzoek: Niemand vergete de vlag uit te steken. SECRETARIE DIRKSHORN Ons wordt medegedeeld, dat wegens het Dok- tersfeest op Maandag 18 Mei a.s. de secretarie der gemeente den geheelen dag is gesloten. NIEUW MONSTERPROCES IN DUITSCHLAND Duisburg. Het gerecht van Hamrn, heeft te Duis burg een nieuw monsterproces gevoerd wegens sa menzweren tegen de veiligheid Van den staat. 48 Personen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 15 jaar. Be broedplaatsen zijn niet te vernietigen. Ontstaan op on diepe plaatsen in het IJ seinteer 's Gravenhage In den loop van den vori- gen zomer heeft de K.N.A.C. naar aanleiding van veelvuldig ingekomen klachten van auto mobilisten bij herhaling een onderzoek doen in stellen naar den muggenplaag op den afsluit dijk. Daarbij 'is toen gebleken, dat het muggen zwermverschijnsel zich zeer intermitteerend voor doet. De zwermen kwamen even snel op als zij verdwenen. Thans ontving de K.N.A.C. van de directie van de Zuiderzeewerken in antwoord op een betref fend verzoek de volgende inlichtingen: Vast is komen te staan, dat de muggen zwermen op den afsluitdijk voornamelijk ontstaan op de ondiepe plaatsen in het IJ seinteer, waar de uitgelegde larven tot ontwikkeling kunnen komen. Aangezien de ze larven een geliefd vischvoeder zijn en dan ook voorheen, toen groote schplen visch uit de Waddenzee in de kom van de Zuider zee konden dringen op deze wijze werden vernietigd, wordt verwacht, dat de meeste larven weer zullen worden opgegeten, wan neer zich in het IJselmeer een goede zoet- watervischstand zal hebben ontwikkeld. Thans kunnen te veel larven tot ontwikke ling komen, hetgeen de muggenzwermen op den dijk veroorzaakt. Bij zonnig weer zijn de muggen het meest, in de lucht, bij koud nat en donker weer zitten zij tusschen de steenen en onder tegen de grassten gels. Bestrijding zou alleen mogelijk zijn, indien de broedplaatsen konden worden vernietigd Wegens de uitgestrektheid van het IJselmeer is zulks practisch ondoenlijk en moet gehoopt worden, dat de plaag telkenjare geleidelijk zal verminde ren. Men meldt ons: De radio-omroep commissie heeft bezwaar ge maakt tegen de uitzending van de rede, welke de partij-voorzitter van de liberale staatspartij, „de Vrijheidsbond", mr. W. G. Wendelaar, voor nemens was op de jaarlijksche algemeene verga dering van heden Zaterdag 16 Mei des namid dags te half drie uur voor de microfoon uit te spreken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geen termen aanwezig geacht gebruik te maken van zijn bevoegdheid om de beslissing van de radio-omroep controle-commissie, als zijn de in strijd met de wet of het algemeen belang, te vernietigen. Het liberale woord zal dus vandaag tusschen half drie en half vier niet door de radio klin ken, doch alleen in de algemeene vergadering van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond'* in het jaarbeursgebouw te Utrecht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5