Het doktersj et huis l»iji Dinsdag 19 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9980 'n Barstende Hoofdpijn met de Varkershandelaren pleiten voor vrije markt. Verstrekken van blikvleesch aait werkloozen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van Varkenshandelaren heeft in een tele gram aan de regeering medegedeeld, dat het uit de dagbladen kennis heeft genomen van het voornemen tot verstrekking van,blikvleesch aan werkloozen, waarbij de veehouderijcentrale de benoodigde varkens zal verstrekken. Waar het een Binnenlandsche voorziening betreft, verzoekt voormeld bestuur in verband met de eens gege ven toezegging, dat de veehouderijcentrale zich van het terrein der Binnenlandsche voorzienin gen met varkens zou onthouden, den ministers van Sociale zaken en van Landbouw en Vissche- rij om den aankoop van die varkens te doen plaats hebben op de gewone wijze via de bestaan de varkensmarkten in het vrije handelsverkeer. Be thans voorgestelde maatregel beteekent zonder noodzaak een nog verdere uitschake ling van den bonafide'varkenshandel, die toch al zoo zwaar gedupeerd is geworden en tevens een belemmering voor den op bloei van de varkensmarkten. Naar de meening van dit hoofdbestuur kan zonder bezwaar de betreffende fabriek zelve de benoodigde varkens aankoopen, waarbij door de regeering eventueel een systeem gekozen kan worden van een zoo noodige toeslagregeling. Daarmee wordt dan vooral voorkomen dat de varkenshandelaren nog verder uit hun normaal zakendoen gedreven worden en hen straks geen enkel bestaansmiddel meer overblijft. Doodelijk ongeval. Leeuwarden 18 Mei Zondagavond ruim half zeven is in de nabijheid van Leeuwarden ter hoogte van den Boxumerweg onder Coutum een ernstig auto-ongeval gebeurd. De heer B. C. Vernimmen uit Heerenveen reed daar met zijn auto in de richting van zijn woon plaats. Hij lette te veel op een zich voor zijn auto bevindenden wielrijder en zag niet dat rechts van hem twee dames den Overijsselschen- straatweg wilden oversteken. Eerst op het laatste oogenblik zag hij beiden, maar toen was het voor een van hen. de 19-jarige Tetje Tanja, wonende te Leeuwarden te laat. Zij werd aangereden en kwam aan de overzijde van den weg in den berm terecht, waar zij bleef liggen met verbrij zeld, onderbeen en een zware hersenschudding. Per auto is het meisje naar het Diaconessen- hurs te Leeuwarden vervoerd, waar het heden ochtend om half zes is overleden. De wielrijder, die naar hij verklaard heeft, ook werd aange reden kwam er met een wond aan de rechter wang af. HET EX-KAMERLID BRAAT VEROORDEELD. Ter zake dat. hij te Hekelingen opzettelijk C. J. Moerland, veldwachter aldaar, beleedigd heeft, is het oud-lweede-kamerlid de heer A. Braat door den politierechter te Rotterdam, veroordeeld tot f 75 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis, welk vonnis bevestigd werd door het Hof te 's-Gravenhage. De veroordeelde is van dit arrest, in cassatie geko men. Dit beroep heeft de hooge raad heden ver worpen. DOODELIJK ONGELUK. Alphen a.d. Rijn, 18 Mei. De 17-jarige wielren ner J. Wcynands, die Zondag op den Gouwsluische- weg te Alphen aan den Rijn, ten gevolge van het breken van de voorvork van zijn racerijwiel voor een passeerende auto is gevallen en daarbij ernstig is gewond, is gisteravond in het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage aan de gevolgen overleden. De jongeman was eenig zoon. Twee jaar geleden verloren zijn ouders hun andere zoon, eveneens door een ongeval. DR. D. GROENHART OP GROOT- SCHE WIJZE DOOR HARENKAR- SPEL'S BURGERIJ EN OMWO NENDEN GEHULDIGD. Het was gister, 18 Mei, 25 jaar geleden, dat de heer Dr. D. Groen hart zich als arts te Harenkarspel vestigde en als gemeentearts in dienst trad. En het was dit belangrijke feit, dat, daartoe opgewekt door een gevormd feestcomité op werkelijk spontane en bijzonder hartelijke wijze door de burgerij van Harenkarspel en vele omwonenden is gevierd. Ja, het is op dezen dag geworden tot een zoo grootsche huldiging, als we zelden in onze omgeving hebben meegemaakt. De vlaggen, die schier van elke woning m de ge meente wapperden getuigden reeds van 't algemeen meeleven door de burgerij, met dit doktersjubilee. Te ongeveer 10 uur begon er reeds een gezellige drukte, in en om het gemeentehuis te heerschen, leden van de zoo gunstig bekend staande muziek- vereeniging „Onder Ons" spoedden zich reeds naar het „doktershuis" waar de jubilaris met zijn huis- genooten en familieleden door het feestcomité zou worden afgehaald en waarna men, muziek voorop, naar het raadhuis zou gaan, waar in een plechtige zitting van den raad de huldiging namens het ge meentebestuur zou plaats vinden. Op deze korte tocht werd de jubileerende dokter, met de zijnen reeds zeer hartelijk begroet en toen men ten raadhuizc arriveerde, waren daar een paar lieve meisjes, Nellie Kant en Marie Ruis, die onder leiding van Zuster Lanjouw aan Mevrouw Groen- hart bloemen aanboden en dit vergezeld deden gaan van een aardig gedicht. Behalve de voltallige raad, was ten raadhuize aan wezig het eere-comité, bestaande uit Burgemeester Nolet, Secretaris Essing, de heeren Vollering en Veldhuizen, pastoors te Waarland en Tuitjenhorn, Ds. De Leeuw, Ds. Grcving, Zuster Lanjouw en de beide wethouders, de heeren A. Dekker en Duijves. De plechtige zitting van den raad. Nadat Dr. Groenhart en zijn echtgenoote, zijn moeder, kinderen, enz. hadden plaats genomen, nam Burgemeester Nolet het woord tot opening van de plechtige zitting van den gemeenteraad, bijeenge roepen ter herdenking van het feit, dat voor 25 ja ren onze hooggeachte Dokter naar Dirkshorn kwam, waar hij nu gedurende 25 jaren de geneeskundige praktijk heeft uitgeoefend. Toen spr. vanmorgen van zijn woonstede naar hier kwam, schoot hem te binnen een gedicht van een hem overigens onbekenden dichter bij het zien van al die vlaggen en bleek hem dat het van het gemeen tebestuur goed was gezien, om in deze plechtige zit ting van den raad uiting te geven aan de dankbaar heid en waardeering die de burgerij, dezer gemeente voor het. werk van den geneesheer in zich draagt. Spr. brengt in herinnering, hoe blijkens mededee- lïng van anderen, Dr. Groenhart voor 25 jaren, op een ouderwetsch rijwiel gezeten, zijn intrede in Dirkshorn deed, onbekend met wat de toekomst zou die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall brengen, hoe hij tegenover de burgerij zou staan en hoe de burgerij tegenover hem. Het was voor U, Dokter, een groote aanpak, een groote verantwoor delijkheid, doch dat was het ook voor hen, over wier gezondheid U zoudt hebben te waken. Immers vreemde gewaarwordingen zijn het, wanneer men een vreemde dokter zijn woning ziet binnentreden. En wanneer U dan nu 25 jaren hier heeft gewerkt en wij de revue laten passeeren, wat in die periode alszoo is gebeurd en waarbij wij niet geheel uit eigen ervaring kunnen spreken, dan bereiken ons, als wij ons oor te luisteren leggen, de woorden van groote waardeering voor de wij'ze waarop U de genees kundige practijk heeft uitgeoefend, de prettige wij ze waarop U de burgerij tegemoet is getreden. Dit .is de reden geweest, waarom de gemeenteraad 'instemde met deze plechtige hulde en welke huldl- gingsplannen door de bevolking wox'den gesteund. Spr. gewaagde van de verhouding, die er tusschen den dokter en zijn patiënten bestaat; dat de dokter het vertrouwen van die allen heeft weten te winnen, zal ongetwijfeld een groote voldoening zijn. Maar het is nu eenmaal onmogelijk dat allen persoonlijk hun dankbaarheid op dezen dag komen betuigen en daarom doen wij dit, als vertegenwoordigers van de bevolking, collectief, en wij weten daarbij de tolk van de geheele burgerij te zijn. Zij allen, de inge zetenen, hebben groot respect en waardeering voor alles wat gij hebt gedaan en al is de ambtelijke verhouding tot U van zeer bijzonderen aard, het is me een genoegen te kunnen constateeren, dat U ge durende de jaren die ik met U heb samengewerkt, altijd de grootste welwillendheid en loyaliteit hebt betoond, U bleek altijd bereid om aan te passen en te helpen, daar waar het gemeentebestuur oordeel de, dat Uw hulp gratis noodig was. En bij de hulde, die wij U daarvoor brengen, behoort ook een wensch. In de 25 jaar dat U hier de geneeskundige praktijk uitoefent, heeft U misschien geen 40 dagen vacantie gehad. Dat is niet uitsluitend een verdienste van U geweest, want naast de groote liefde voor Uw ar beid, was dat mede mogelijk door Uw ijzersterk ge stel. Als bewijs hoe de burgerij aan den jubilaris ge hecht is, herinnert spr. aan de angst die tot uiting kwam, toen Dr. Groenhart begin van 't vorig jaar in het ziekenhuis was opgenomen. Toen vernamen wij van alle kanten geluiden van bezorgdheid en spijt. Het was bij die gelegenheid, dat U noodge drongen 2X8 dagen de practijk aan een ander heeft moeten overdragen, en met veel vreugde is waarna weer geconstateerd „de dokter is weer in or de, hij vliegt weer door de gemeente". Wij wenschen U toe, een goede gezondheid opdat U met. Gods hulp nog vele jaren in deze gemeente werkzaam zal kunnen zijn. In hartelijke bewoordingen richt spr. zich dan tot de Moeder van den jubilaris, tot diens Echtgenoote en kinderen, de wensch uitende, dat deze met eere den naam van hun vader tot in het verre nageslacht zouden voortdragen. Applaus. Dr. Groenhart zegt dat uit de hartelijke woorden van lof en het meeleven met deze gebeurtenis blijkt, dat het 25-jarig verblijf van spr. door het gemeente bestuur wordt gewaardeerd. Dat doet hem bijzonder veel genoegen en hij dankt den Burgemeester dan ook voor de hartelijke woorden. Bij de besprekin gen, die spr. als gemeentegeneesheer met dien Bur gemeester, Secretaris, B. en W. of raad mocht heb ben, kwam steeds de meest welwillende medewer king tot uiting en spr. denkt daarbij dan ook aan den overleden burgemeester Burger en ook aan den oud-secretaris Dam. Hij hoopt dat die goede samen werking nog vele jaren zal mogen voortduren tus schen gemeentebestuur en gemeentegeneesheer, tot genoegen van allen en tot heil van de burgerij van Harenkarspel. Applaus. De receptie bij Pijper en de aanbieding van het feestgeschenk. Na deze woorden wordt de zitting van den ge meenteraad opgeheven; op en voor het bordes staan de worden van het gezelschap foto's genomen en daarna begeeft men zich naar de zaal van café Pij per, waar receptie zou worden gehouden. En reeds dadelijk blijkt, dat voor deze gelegenheid de zaal te klein zal blijken te zijn. Reeds zijn tal rijke dames en heeren in de feestelijk versierde zaal aanwezig. Tientallen bloemstukken prijken op het tooneel en hier nemen de jubilaris met zijn fa milieleden en de dames en heeren van het feest comité plaats. Hier zien wij ook vele collega's van den jubilee renden dokter, o.a. Dr. Van Dam, Alkmaar, Dr. Blok, Bergen, Dr. Oterdoom, Hilversum, Dr. Werner, Bar- singerhorn, Dr. Van der Sluijs en Dr. Nanninga .van Schagen, Dr. Boerma, 't Zand, voorts Burgemeester Klerk van St. Maarten, Notaris Van Veen, Schager- brug, Ds. Witkop van Schagerbrug, enz. enz. Burgemeester Nolet spreekt een kort woord, cxmdat namens het feestcomité een ander het woord zal voeren en deelt dan mede, hoe bij de burgerij de drang ontstond om bij gelegenheid van dit jubileum Dr. Groenhart te huldigen en dank te betuigen voor alles wat hij voor de lijdende menschheid heeft ge daan. En spr. deelt dan mede, dat de offervaardig heid van de ingezetenen en omwonenden t.a.v. de aanbieding van een huldeblijk zoo groot was dat, mede door den grooten toeloop naar deze receptie, het geschenk in deze zaal geen plaats gegeven zou kunnen worden. Daarom volstaat spr. met een symbolische aanbieding, n.1. met het aanbieden van een fotografische afbeelding van een slaapkamer ameublement. Spr. verzoekt den heer en mevrouw Groenhart dit geschenk van de burgerij van Ha- renkarspel en van de patiënten uit St, Maarten, Zijdewind en Warmenhuizen wel te willen aan vaarden. Daverend applaus en een fanfare onder strepen deze woorden. Namens het feestcomité voerde toen Ds. de Leeuw het woord, die zou trachten te vertolken, wat in de harten van allen die Dr. Groenhart kennen, leeft, en die in welgekozen woorden schetst hoe het dok tersambt naast veel leed en smart, ook veel moois biedt en doet uitkomen, hoe de burgerij de grootste waardeering heeft voor den jubilaris, voor zijn werk, maar ook voor zijn persoon. Wij allen bewonderen in U, zegt spr., de vlugheid waal-mede U zich op de hoogte weet te stellen van den toestand in de ge zinnen, U heeft bovendien den menschen geleerd, hoe zij hun leven mooi kunnen maken. Het is'ons aan ook op dezen dag een behoefte onzen hartelijken dank voor dit alles te betuigen. Spreker richt zich daarbij ook tot Mevrouw Groenhart en uit den wensch, dat de dokter nog vele jaren in goeden wel stand, tot zegen van de gemeente, in ons middlen moge blijven! Vele andere sprekers. En toen werd aan anderen gelegenheid gegeven, i ®r" Groenhart te richten, een gelegen heid die graag werd aangegrepen en waarbij de goede eigenschappen èn als dokter, èn als vereeni- gingsman, van den jubilaris naar voren werden gebracht. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren L Reuvers, als voorzitter van Het Witte Kruis, Dr. Werner van Barsingerhorn. Dr. Oterdoom van Hil versum, die het boek „Strijders voor het Leven" aanbood. Zuster Lanjouw, Dr. Van Dam, Alkmaar, H FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason 1. HOOFDSTUK I Brieven van Beleekenis Mrs. Frobisher Haslitt, de advocaten, die hun kantoor aan de oostzijde van Russel Square hadden, telden onder hun cliënten een groot aantal, die belangen bezaten in Frankrijk. De firma was zeer trotsch op dit deel van de zaken die onder haar behandeling vielen. „Het verleent ons een plaats in de geschiedenis placht Mr. Jeremy Haslitt te zeggen. „Want deze zaken dagteekenen van het jaar 1806, toen Mr. James Frobisher, destijds onze zeer bekwa me firmant, de ontsnapping bewerkstelligde van honderden Britsche onderdanen, die door het edict van den Eersten Napoleon in Frankrijk werden tegengehouden. De firma verwierf den dank der Regeering,en heeft zoo gelukkig mo gen zijn, de aldus aangeknoopte relaties te be houden. Dit gedeelte van de zaken wordt altijd door mij persoonlijk behandeld". Dientengevolge bevonden zich onder de brie fen, die door de post dagelijks voor mijnheer Haslitt bezorgd werden, in den regel verscheide ne, die op de enveloppe een donkerblauwen Franschen postzegel droegen. Dezen" morgen in het begin van April evenwel, was er slechts één. Zij was beschreven met een fijne, onvaste hand, die aan mijnheer Haslitt onbekend was. Poch zij droeg het poststempel Dijon, en mijnheer Haslitt scheurde haar tamelijk ongeduldig open. Te Dijon had hij een cliente, een weduwe. Me vrouw Harlowe, omtrent wier gezondheid hij slechte berichten had ontvangen. Het bleek dat de brief in haar huis was geschreven, doch niet door haar. Hij kwam uit La Maison Grenelle, en de advocaat zocht snel naar de onderteeke- ning. „Waberski?" mompelde hij, de wenkbrau wen fronsende. „Boris Waberski?" En daarna, zich den briefschrijver herinnerende, „Hoho! Jawel?" Hij ging in zijn stoel zitten en begon te lezen. Het eerste gedeelte van de brief was bloemzoet en vol complimentjes, doch halfweg de tweede bladzijde werd de bedoeling zoo helder als kris tal. Het was te doen om vijf honderd pond. De oude Haslitt glimlachte en las voort, terwijl hij, onder het lezen, een eenzijdig gesprek hield met den schrijver van den brief. „Ik ben zeer om geld verlegen," schreef Boris, „en „Dat geloof ik best," merkte mijnheer Haslitt op. „Mijn beminde zuster, Jeanne-Marie" ging de brief voort. „Schoonzuster", verbeterde mijnheer Haslitt. „....kan niet lang meer blijven leven", ver volgde Boris Waberski, „ondanks alle zorgen en oplettendheden waarmede ik haar omring. Zooals u bekend zal zijn, heeft zii mij een groot deel van haar vermogen vermaakt. Dat is dus reeds zoo goed als van mij, niet waar? Dit mag gerust gezegd en aldus opgevat worden. Men moet met de feiten rekening houden..Zend mij dus per aangeteekenden brief een weinig van het mijne, en aanvaard hiermede mijn eerbiedi- ge-groeten". De glimlach van mijnheer Haslitt ging in een breeden lach over. In een van zijn blikken trom mels berustte een afschrift van het testament van Jeanne-Marie Harlowe, behoorlijk opgemaakt ten overstaan van haren Franschen notaris te Dijon, en waarbij iederen stuiver dien hij bezat onvoorwaardelijk werd vermaakt aan Betty Har lowe, de nicht en aangenomen dochter van haar echtgenoot. Jeremy kreeg bijna lust, den brief tot snippers te verscheuren. Hij vouwde hem op; zijn vingers hadden reeds een scheur ge maakt in de vouwen, toen hij van gedachten veranderde. „Neen," sprak hij tot zichzelf. „Neen"! Met de Boris Waberski's kan men nooit weten" en hij sloot den brief weg in een vakje van zijn privé brandkast. Hij was zeer in zijn schik dit gedaan te heb ben, toen hij drie weken later in de overlijdens berichten van de Times de aankondiging las, dat Mevrouw Harlowe was overleden, en hij een groote kaart ontving met breeden rouwrand, naar Fransche gewoonte, waardoor Betty Har lowe hem uitnoodigde tot bijwoning van de be grafenis te Dijon. De uitnoodiging was louter voor den vorm. Hij kon Dijon ter nauwernood tijdig voor de plechtigheid hebben bereikt, zelfs indien hij onmiddellijk was vertrokken. Hij stelde zich tevreden met het schrijven van een paar regels, waarin hij het meisje zijn oprecht leed wezen betuigde, en schreef tevens een brief aan den Franschen notaris, waarin hij de diensten van zijn kantoor ter beschikking van Betty stel de. Vervolgens wachtte hij af. „Binnen een week zal ik van dien schalk Bo ris hooren dacht hij, en binnen een week hoor de hij werkelijk van hem. Het handschrift was fijner en onvaster dan ooit; nijd en verontwaar diging hadden het Engelsch van Boris Waber ski parten gespeeld; ook verdubbelde hij thans zijn eisch. „Het is haast niet te gelooven", schreef hij. „Geen rooden duit heeft zij aan haar liefhebben den broeder nagelaten. Er is hier iets voorge vallen wat mij niet aanstaat. Thans moet ik duizend pond hebben, per aangeteekenden brief. „Je hebt het altijd zwaar te verantwoorden ge had in deze wereld, mijn arme Boris", heeft zij nog tegen mij gezegd, terwijl haar lieve oogen nat waren van tranen. „Doch in mijn testament zal ik dat ruimschoots goed maken". En nu geen steek! Natuurlijk spreek ik daar een woord je over met mijn nichtje ach. die hartelooze! Zij knipt met haar vingers naar mij! Is dat een manier van doen? Duizend pond. Meester Haslitt! Anders zult ge eens wat beleven! Ja zeker! De menschen knippen niet met de vingers naar Boris Waberski, zonder dat het geld kost. Aldus: duizend pond per aangeteekende brief, of herrie", en ditmaal verzocht Boris Waberski mijnheer Haslitt niet, zijn eerbiedige groeten te aanvaarden, tusschen de regels door, of open lijk, doch had hij zijn handteekening met een spattende pen, die een groote vlek gemaakt had, onder den brief gekrast. Over dezen brief lachte mijnheer Haslitt niet. Hij wreef de palmen van zijn handen zacht te gen elkander. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 5