et huis De Brabantsche Brief van Mijn landje. Zaterdag 23 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 9982 met de i>iji DE MOOISTE FOTO Ulvenhout, 19 Mei 1936, Meneer, En hier is dan den brief, waarop gewacht wordt: het feestverslag! Waar zal ik beginnen? Lijk 'nen versnelden film van 'nen leutigen ker mis, opgenomen door 'nen zatten operateur, zoo we melen de beelden van 't bruiloftsfeest door mijnen tollenden kop. Waar zal ik beginnen? „Bij 't begin", zult ge zeggen, „en zoo naar 't end." Pat kan nie! Pan heb ik drie kranten aan ruimte noodig, zooda Tc volstaan zal, met hier en daar 'nen greep, uit 't driedaagsch feest, dat gevierd is van den Vrijdag morgen tot den Zondagavond! 't Is plechtig geweest, t' is schoon geweest, t is bar, 't is raak geweest, 't is éénen bonk geluk ge weest! En eigenlijk, eigenlijk zou ik al moeten beginnen met den Donderdag, toen de kinders begosten af te komen. Toen 'k drie keeren op en neer Ulvenhout- Stadsche statie gerejen ben, met m'n Bleske en de sjees, om ze af te halen van den trein. Want ook dat, dat was feest, veul feest, amico! En 'lc zou 'nen brief kunnen volschrijven over ons volle, volle kerkske, waarheen ik met m'n trotsche Trui getrokken ben achter den witten, den blosse- menden stoet van maagdekens. Over den orgelmu ziek, die door de gewulften golfde als we binnenkwa men. Nog voel ik op m'nen linkerarm den zenuw- achtigen kneep van Trui, als daar den orgelmuziek koud over onzen rug stroomde. Als 'nen vorst ben 'k gegaan, in m'n nieuwe zwar te pak, met Trui in den glanzenden, zwarten zij en heuren beblomden poffert op, naar voren, naar vlak bij den altaar, waar 't licht van de keersekens vloei de als goud van den tabernakel op 't witte marmer, op de kanten bekleedsels. Allez, 't zou alles te veul, te veul zijn, voor eenen brief. 'k Zou kunnen vertellen van de feesttafel, n boek vol. Van de felicitaties, van gelukstelegrammen, van kaarten, brieven, teekeningen en gedichten, uit alle hoeken van ons Land, uit 't Zuien en t' Noorden, t Westen en t' Oosten. Van al die stapels hartelijke gelukwenschen, waarmee de laai van de mooie kast vol ligt, daarvan en daarover zou 'k vellen vol kun nen vertellen! Van de kinders, de kleinkinders, van de kame raads, de familie, de hermonie, allez, 't is alle maal endeloos veul en onmogelijk te zeggen. Daar is gespietst en eiken spiets, van den Fielp, ,van den Blauwe, van den Dré onzen verver, van... meneer pastoor, nie te vergeten, eiken spiets js 'nen brief- weerd! Maar ik kan toch tot ouwejaar de bruiloft niet beschrijven gaan? Wel moet ik beginnen te zeggen, dat den versier den stal, waarin gemakkelijk vijfhonderd man te plaatsen is, op 'n moment, te klein was! Den Thé z'n mannen blaasden, blaasden, ze blaas- den de wanden van malkaar. Maar daar kwam geen ruimte mee! 't Zat zoo: 't Maal was tenende. Ruim honderd man, Trui's berekening was nie slecht geweest! had z'n eigen volgeschranst aan den overdaad van den disch. De buiken stonden strak als trommelvellen! De koppen gloeiden als lampionnen! De oogskens wa ren allemaal klein van verzadiging. Efkens gonsde 't lawijt uit, in 't gedender van 't serviesgerei alleen, gedender ja, want t' lawijt van' al die borden, pannen, schottels, kuipen en stroo- mend pompwater, -— 't was gelijk aan 't ratelen van *nen zwaren trein over 'n stalen brug. Efkens hoorde ik niks anders, dan deus lawijt en ik docht: m'n gezelschap was moei, doodmoei, van 't frèten! Sommigten zag ik wat dieper onder de tafel schui ven om daar stiekum den broeksband te spuien. Wef- kens klaagden over 't corset en perbeerden 'r eigen wat dunner te maken onder heur vel. Den Fielp dee z'nen zwarten gekleeden jas uit en FEUILLETON Haar het Engelsch door A. E. W. Mason 8. wist 's avonds nie, waar ie 'm gelaten had. Toen ie in z'n hemdsmouwen (en den hoogen hoed op) naar huis ging snachts, vonden Trui en ik zijnen jas in de bedstee. Daarna knoopte-n-ie z'n vest los, toen begost ie aan den bovensten knoop van zijnen broeksband en toen sprong z'n Kee ertusschen, mee te zeggen, dat ie hier nie thuis was! Waar den Fielp heftig teugen opkwam: „waant de kwetsie is deuze", zee-t-ie: „den Dré en hik-ikke, wij zijn al veftig jaren bloedeigen kameraads, ee? Dré?" Ik knikte. Ik was ook te moei om veul te praten. „En dus vieren wij, den Dré en hik-ikke vandaag de Gouwen! Ee? Dré?" Ik knikte. Toen stond ie op en hield weer 'nen spiets. „Gehachte Haanwezigen! Als ik ier 't woord gaai voeren, dan voel ik m'n heigens den tolk van eel de vergadering (hij begost weer te voorzitteren) als ik zeg, dat de vergadering op borsten staat!" (Instem ming). Toen zochten z'n handen op de tafel naar „den" hamer, die er natuurlijk nie lag; hij is gewend veul te hameren onder z'n redevoeringen; heele ge deelten behamert ie lettergreep voor lettergreep, zoo dat ie meestentijen over z'n eigen stiltegebod moet henenblèren! Inplek van den hamer vonden z'n han den 'nen grooten pollepel, die daar nog slingerde van den rijstepapgang. „Ik zeg", zee-t-ie en hij zwaaide den pollepel dapper rond: „ik zeg" kwats daar slingerde de pap van den lepel in z'nen eigen kop ,ik zeg verrek, wa's datte?" Beduusd veegde-n-ie in z'nen kop, die ineens mot tig was van rijstkorrels. Ze zaten tot in z'n neusga ten! Ongeloovig keek ie in z'n hand. En toen was 't, dat den kleinen Dré op kost school gewend aan veul „volk" aan tafel en dus nie verlegen riep: „hierbovenhouwen eksters, Fielp!" Mee'n vies gezicht keek den Fielp naar den nok van d'n stal. 'n Raauw ei „viel" toen in z'n oog en op 't zelfde oogenblik zette den Blauwe op z'nen trek zak 't schoone lied in van „dien mooien molen". Zoo- da 'k zo'n bietje begi*eep wie dat ei in den Fielp ;'n oog „gelegd" had! 't Mansvolk vergat den big aan 't spit die in hui- liën buik huishield. De wefkens vergaten de balijnen van 't corset en terwijl den „blinden" Fielp stond te vechten teugen rijstenpap en eierstruif, die uit z'n oogen in z'nen nek droop, wier 't gezang en den trekzak van den mooien molen, overgenomen door de hermonie, die intusschen den erft was opgekomen. Hoog laaide 't feest op! 't Was teugen zonsondergang op dat moment. Ros gloeide den reuzenkroon van den notenleer, die d'avondzon op z'n kolossale blad had zitten. Verko perd was ie. 'n Violette, gouwen locht hing te stralen over den hof van Nol Huyben, m'nen overbuur. Den dag was op z'n schoonst. De zonnepieken vonkten uit 't koper van den Thé z'n mannen! En 'n telleke later walste het gezelschap op den mooien molen, die draaide, die lustig draaide op den maat slag van den Thé z'n korte dikke, maar kwieke arm, ke, waarmee ie z'n mannen aanvoerde en aanvuurde! Rapper nog wierden de tafels leeggehaald. De ton- nekes bier tóóverden er boven op, hulp genoeg! en feller, en vuriger draaide den molen, één, twee, drie, één, twee drie en bij elke derde-maat 'nen klap op de groote trom, dat oew hart teugen oew strot bonsde. Ik keek 't aan, mee 'n plazier, mee 'n diep geluk, da'k da'k da'lc m'n Trui van den stoel pakte en da'k ze bekaans smoorde in m'n trillende armen als ook wij begosten te draaien op dieën mooien molen! „Wat hebben ze 'n plazier, Dré", hijgde Trui geluk kig: „op ons feest!" „Wefke, 't is zoo schoon voor malkaar!" En hop! Ik smeet m'n beenen omhoog, stampte bij „drie" op den vloer da'k electriek voelde in m'n botten! En toen. Rang. Midden in den wals brak den Thé af en als alles efkens in 't weergaren zat, dan dan schetterde daar 't koper, 't vlammende koper in den gloei van de zakkende zon. „Lang zullen ze leven!" 't Volk. uit 't dorp, achter de muziek meegekomen, hoste naar binnen. Den Thé kwam mee z'n mannen, al blazend bin nengemarcheerd, sodejabel, wat zat 't puik in malkaar; ik herkende dalijk de organisatie van den Fielp en den Thé en binnen de muren van de feestzaal, met de honderden feestgangers, met de heele, heele hermonie,- met de turksche trom en de 5,Het volgende, Jim", en hij ving zijn nadere verklaring aan. „In vijf en negentig van de hon derd gevallen als deze, schuilt er iets achter een dergelijke beschuldiging; iets anders, wat niet met zooveel woorden gezegd wordt, doch waarin 'de chanteur werkelijk zijn kracht zoekt. In den regel is dit een minder eervol geheim van dezen of genen, een smet op de eer van de familie, die door een openbare terechtzitting aan het licht zou worden gebracht. En iets dergelijks zoek ik hier ook achter. Hoe ongerijmder de beschuldi ging van Waberski is, des te meer staat vast, dat hij iets weet, wat tennadeele van den naam Har- lowe strekt, en wat door iederen Harlowe een geheim bewaard wordt. Alleen, ik heb er geen flauw begrip van, wat dat ellendige geheim kan wezen!!" i,Het zou een kleinigheid kunnen zijn", opper de Jim, „die door een hal ven gare zooals Waber ski tot heel wat opgeschroefd werd. -„Ja", stemde mijnheer Haslitt toe, „dat komt meer voor. Een man die over vermeend aange daan onrecht zit te broeden, en die bovendien lichtvaardig en overdreven is ja, dat zou best kunnen zijn* Jim", bekkens, botsten de klanken teugen de muren, dat ze wel bol moesten gaan staan. Lang zullen ze leven! 't Hiew nie op. En ongemerkt stonden Trui en ik temidden van den feestorkaan, die hier rond ons stormde en klotste... Ik kan 't nie na-vertellen! Trui en ik, we hadden malkaar nog vast van den wals. Trui zag niks. Niks meer! 'Nen blaauwen waas lag over heur oogen, die mij aankeken^ aankeken, sjuust als 'n halve eeuw gele jen toen 'k heur on der vaders paraplui, in druipenden regen bezwoor: „Truike, gij, gij alleen, en nooit, nooit meer 'n andere!" Ik voelde heur armen beven, 'k Zag zenuwkens trekken langs heur niks-ziende oogen. Den storm van muziek en zanglawijt laaide hooger, hooger, altij hooger! Ons Paula, ons nonneke, ze kwam bij moeders staan en streelde heur handen op mijnen schouwer. Onzen Dré, hij kneep in m'nen schouwer, da'k 't voelde stroomen tot in m'n knieën. Den kleinen Dré, hij stond boven op de tafel, hij had den Thé z'n taak overgenomen en hij vuurde de muziek aan mee den voorzitters-pollepel tot 'n la wijt, tot 'n vuur, tot 'nen laaienden geestdrift, dat de muzikanten koppen kregen als biefstukken zoo rood! Toen brak den kleinen Dré, (mee 'nen perfecten pollepelzwaai de muziek af! „Hieppiepiep.klaterde z'n heldere stemmeke. „Hieppiepiep! Hieppiepiep..!" Vernolle, amico, m'n hart zwol, zwol, zwol tot in m'n keel, als ik dat baaske daar zoo zijnen gang zag gaan! Sodepata dat wordt nen goeie! En ik pakte m'n Trui nog 'ns, ten aanschouwe van 't heele dorp, m'n Pauwke, m'nen grooten Dré gaf ik 'nen klap op zijnen schouwer en toen, toen vocht ik me door 't volk naar m'n baaske, liet 'm in m'n armen sprin gen en brocht 'm temidden van ons groepke! Toen pakte den Thé de zaak nog 'ns ferm aan, en toen heb 'k m'n eigen maar 'ns laten hossen en springen, mee m'n baaske aan m'nen nek, mee m'n Trui om den hals, mee m'n Pauwke, allez, 't kost. lij en! Alleen voor zoo'n oogenblik zoudt g'al veertig jaren getrouwd willen zijn! Toen is 't bier gaan stroomen! 't Schuimde over de tafels, 't Klokte in de grage strotten, 't.daauwde in de heete lijven, waarin de Mei- en bruiloftsmaand te borrelen stond! Daar wierd geklonken, daar wierd gedronken, daar wierd 'nen reep geluk afgescheurd in over moedige gulzigheid, daar wierd gekust, geklapt, daar wierd gepakt en gedouwd, daar wierden nieuwe draden gesponnen voor nieuwe bruiloften, want.'t v/as Mei! Meül En... van bruiloften kómen bruilof ten! 't. Zonneke was verzonken. Den avond kwam op eer de. En klik, klik-klak, daar gloeiden de gekleurde lampen op, deinend aan de groene mastguirlandes en de stal wierd omgetooverd in 'nen pergola, waar 't kleurenlicht, waar de versiering, waar 't glas gerinkel, waar de muziek, waar 't plazier samen smolt tot éénen klater van levenslust en menschelijk geluk, den stal wierd tot 'nen tempel van de Vreugde! Trui zat stillekes te lachen, te kijken. Ze wist alle kinders, tot heur Pauwke, vlak bij haar! Ze wist broers en zusters onder heur dak! Trui was te gelukkig om druk te zijn. Maar toch, heur wangen gloeiden, 'r oogen glansden, ja, ik zag er de gekleurde lichten in spiegelen! Zij was, allez toch zekers de Ko ningin van 't feest.! En ze was, amico, die Ulven- houtsche boerenvrouw, die heel heur leven gewerkt heeft als 'nen kearel, gemoederd als 'n broedkip, ge offerd heuren lesten vezel kracht, m'n goeie, m'n trouwe, m'n prachtige wijf, ze was 'n koningin! Rijk, overdadig stroomden haar feesttractaties over de honderden uit! En ze was er blij, diepcontent over! 'n Jaar had ze daarvoor geploeterd, ingemaakt, geprakizeerd, nachten wakker gelegen. Ze sprak met haar Wieske, ze streelde 't kleine grut, ze „zorgde" over heur kinders die hals en kop boven 'r uitstaken! Ze voederde ze, ze laafde ze, ze dee ze goed zooveul, zooveul als ze maar kon deus weinige dagen^ dat 'r nest compleet was! Ze peilde d'oogen van ons Pauwke binnen het wit der kap en ze speurde daar naar de zekerheid van t Geluk van haar dochternonneke. Ze keek met trots naar den breejen Dré, naar haren jongen, haren., kunstschilder! (want als 't aan mij gelegen had, liep ie vandaag achter den ploeg). Ze keek, ze keek, ze onderzocht, ik zag 't, de resultaten van d'r gespendeerde leven! Had ze'niks Jererny Haslitt had op een iets méér opge- wekten toon gesproken. „Laat ons eens nagaan wat wij van de fami lie weten", ging hij voort, een stoel bijschui vende, zoodat hij tegenover Jim Frobisher het venster kwam te zitten. Doch hij had daarin nog niet plaats genomen, toen er bescheiden te gen de deur getikt werd en een klerk binnentrad om een cliënt aan te kondigen. Straks", zeide mijnheer Haslitt, nog vóór de klerk den naam van den bezoeker genoemd had. „Best, mijnheer", antwoordde de klerk, en ver dween. Dit was de manier, waarop het kantoor van Frobisher Haslitt de zaken opvatte. Aldus behoorde te geschieden door ieder advocatenkan toor. en de cliënten, wien dergelijke opvattingen niet be vielen, mochten hun aangelegenheden ge rust toevertrouwen aan den advocaat naast de deur. Precies zooals de menschen, die zich laten kleeden door een kleermaker, die weet lioe bet behoort, zich moeten onderwerpen aan zijn stijl van coupe. Mijnheer Haslitt keerde zich weer tot Jim „Laat ons eens zien wat wij weten", herhaalde hij, en thans nam hij plaats. HOOFDSTUK II Een Kreet om Hulp „Simon Harlowe", ving hii aan, „was de eige naar van de beroemde Glos du Prince wijngaar den in de Cote d'Or, ten Oosten van Dijon. Hij bezat een landgoed in. Norfolk, dit groote huis, La Maison Grenelle te Dijon, en een villa te Mon- te Garlo. Doch den meesten tijd vertoefde hij te Dijon, waar hij op vijf en veertig jarigen leeftijd in het huwelijk trad met een Fransche dame, Jeanne-Marie Raviart. Aan dit huwelijk was een romantisch tintje vastgeknoopt, geloof ik, Jean- ne-Marle was gehuwd en leefde van haar echt Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER genoot gescheiden, en Simon Harlowe moest tien jaren wachten, meen ik, alvorens die Raviart overleed". Jim Frobisher maakte een snelle beweging in zijn stoel, en mijnheer Haslitt, die zijn verhaal van het patroon van het vloerkleed scheen te lezen, keek op. „Jawel, ik begrijp wat je bedoelt," zeide hij. ter beantwoording van de beweging, door Jim ge maakt „Jawel, er kan tusschen die beide zeer goed iets bestaan hebben, alvorens zij vrij waren om te trouwen. Doch in onzen tijd, Jim! De pu blieke opinie is heel wat milder geworden dan zij in mijne jonge jaren was. En zie je boven dien niet in, dat dit geheim, om voor Boris Wa berski van waarde te zijn, Betty Harlowe van zeer nabij zou moeten betreffen ik bedoel niet dat het haar te schande zou moeten maken in dien het bekend werd, doch Waberski moet over tuigd zijn, dat zij niet gaarne zou willen, dat het bekend gemaakt werd. Nu is er van Betty Har lowe in het geheel geen sprake, dan nadat Si mon en Jeanne-Marie twee jaren gehuwd wa ren geweest, toen het hen duidelijk werd, dat zij nooit kinderen van zich zeiven zouden bezitten. Neen, de liefdeshistorietjes van Simon Harlowe staan ver genoeg van ons af, om ze met rust te laten. Jim Frobisher aanvaardde de ter zijde stelling van zijn denkbeeld met een blos van schaamte. „Het was dwaas van mij zoo iets te denken", voerde hij aan. „Volstrekt niet", antwoordde mijnheer Haslitt bemoedigend. „Laat ons iedere mogelijkheid be zien. Dat is de eenige manier die ons helpen zal. een schim van de waarheid te ontdekken. Ik ga dus verder. Simon Harlowe was een verzamelaar Ja, hij koesterde een hartstocht voor verzamelen en een onverzadiglijken ook. Een van zijn zitka mers in Maison Grenelle was een volledige schat kamer, niet alleen voor fraaie voorwerpen, doch Ik ken een heel klein landje Op 't wijde wereldrond, Een landje als ik nergens In and're streken vond. Al is het dan ook nog zoo klein, Toch kan het er vaak heerlijk zijn! Wat zijn er in dit landje De jonge weiden groen, Wat zijn er vele plekjes Herinnerend aantoen! En over alles schijnt de zon. Tot aan den wijden horizon! Al vinden we dit landje Soms wel eens kil en koud, Toch weet ik, dat een ieder Er altijd weer van houdt! We blijven vol ontroering staan, Als stil de bloemen bloeien gaan! Mijn eigen kleine landje, In 't kleurig Mei-toilet, Met diepe, rijke tinten Zoo feest'lijk afgezet. Je bent als ieder jaar de bruid, En ikik kijk mijn oogen uit! Ik maak een heel klein reisje, Maar niet naar 't buitenland, Ik ken een paradijsje In 't eigen vaderland! Daar blijf ik vol verrukking staan, Als alle bloesems open gaan! En in mezelf gelukkig Met wat ik daar weer vond, Al ligt het dan verloren Langs 't wijde wereldrond, Breng ik, uit 't diepst van mijn gemoed, Mijn kleine land een eeregroet! Mei 1936. KROES (Nadruk verboden) vergeten? Niks fout gemaakt? Niks anders moeten doen? En zoo dwerlden al die levens, die samen haar leven zijn, zoo dwerlden en krioelden al die gedach ten achter 't heete, rooie voorhoofd van mijn Konin gin, die daar, temidden van 't uitbundigst lawijt, van 't klaterendst feestgejoel te zorgen zat voor Haar Volk! En als ze efkens d'r oogen sloot, dan zag ik tóch, hoe ze stil onder de tafel heur vereelte handen vouwde En ik? Ik docht: Dré, docht ik: wat hebt gij als snotneus indertijd 'n goe wefke uitgezocht! En 'k pakte heur handen daar stiekum onder de feest tafel vast! Vol! Toch nog 'nen tweeden brief, de naaste week, over 't feest. Ik kom er nie, met eenen. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t. v. DRé. P.S. De felicitaties worden allegaar beantwoord. Dank, dank, duuzend-maal dank daarvoor, ook na mens Trui, die al twee avonden heeft zitten lezen in den stapel ons gezonden van heinde en verre; van particulieren, van oud en jong, van scholen en instituten, van kostscholen en ouwe-dames-tehul- zen, van blinden en van nonnekens, van van alle alle kanten! Ons postkantoorke heeft gewerkt zon der één fout! Stipt en prachtig, zooals ons Ulven- houtsche kantoorke altij werkt. Dat weten guilie! D. ook voor allerlei ouderwetschen rommel. Hij hield er van tusschen die dingen te zitten en daar te werken. Zijn huwelijksleven was van korten duur. Want hij stierf vijf jaren geleden op een vijftig jarigen leeftijd. Mijnheer Haslitt zocht wederom naar herin neringen tusschen de gebloemde figuren van het tapijt. ,Dat is feitelijk zoowat alles wat ik van hem weet. Hij was wel een aangename vent, doch niet heel gezellig. Neen, van dien kant zullen wij niet veel wijzer worden, vrees ik". Mijnheer Haslitt trachtte nu zijn herinnerin gen van het venster af te lezen. „Jeanne-Marie Harlowe", hervatte hij. „Het is eigenaardig, hoe weinig ik van haar weet, nu ik er over nadenk. Doch dit spreekt eigenlijk van zelf. Zü verkocht het landgoed in Norfolk en heeft sedert al haar tijd verdeeld tusschen Monte Garlo en Dijon, en o ja, dat Is waar ook een klein zomerhuis in de Gote d'Or, te midden van haar wijngaarden. „Zij bleef vermogend achter, vermoed ik?" vroeg Frobisher „In ieder geval, in zeer goeden doen", ant woordde mijnheer Haslitt. „Kwam zij ooit naar Engeland?" „Nooit" zeide mijnheer Haslitt. „Zij stelde gich naar het schijnt, tevreden met Dijon, hoewel vol gens mijn meening, die kleinere Fransche pro vincie-stadjes saai genoeg zijn om iemand dol te maken. Daaraan was zij evenwel gewoon, en toen zij last van haar hart begon te krijgen, was zij de laatste twee jaren hulpbehoevend. Ook aan dien kant valt niets voor ons te halen". En met zijn blik verzocht mijnheer Haslitt, Jim, dit te bevestigen. „Ook al niets", zeide deze. „Dan zijn wij van zelf aangewezen op dat kind Betty Harlowe, en o ja, je briefschrijf ster, jou uitvoerige briefschjjfster,- Ann Upcott.

Schager Courant | 1936 | | pagina 17