Groote brand te Gronigen Het roÉeringssysteem bij de werkverschaffing Felle brand te Eindhoven Na de bezetting van Abessinië Een doode en een gewonde Het werk van een brandstichtersbende Autobussen in Noord- Holland iftvenwel in 't veld en worden met een applausje be groet. Kinheim heeft tot nu toe niet veel goeds laten zien. Een enkele H.R.C.-aanval strandt op buitenspel Dan krijgen èn Zymni èn Sanders beicle een prach tige kans, maar hij wordt niet benut. H.R.C. weer in de meerderheid. Het spel wordt van Kinheim-zijde forscher, vooral 'de spil kan er wezen, maar H.R.C. laat zich daar door in 't geheel niet beinvloeden. Integendeel, ze ■weet zich los te werken, maar haar aanvallen heb ben nog niet 't gewenschte resultaat. Een hard schot •van den K.linkshalf gaat net over, maar na een half uur spelen wordt K. teruggedrongen. De voorhoede speelt echter steeds metd rie man, wat natuurlijk niets oplevert. Even een snelle K.aanval, maar Van Es onderschept op uitstekende wijze. Hij krijgt daar voor dan ook een open doekje. De aanvallen wor den bij H.R.C. nu uitstekend opgezet, maar ze stran den op de hechte Kinheim-verdediging. Als er nog ongeveer vijf minuten te spelen zijn, zet K. alles op alles, maar H.R.C. verdedigt nu met man en en macht, zoodat er voor K. geen doorkomen aan is. Nog even een H.R.C.-aanval, maar het schot van Zymni wordt door den keeper over de lat getipt. Met Kin hein in den aanval, fluit de scheidsrechter voor de laatste maal en heeft H.R.C. en dik verdiende over winning behaald. Alle drie partijen hebben nu weer gelijke kansen. Een woord van hulde aan Ra- cing voor haar dapper volhouden na de rust, waardoor ze zelfs in de meerderheid wist te komen. De H.R.C. aanhang kan Zaterdag welgemoed naar "de feestavond gaan, evaenis de spelers, wantdie hebben het ten volle verdiend. ZEEMA.CHT 1—SUCCES 2, i—2. Door deze overwinning van Zeemacht moet Suc- HET BEKENDE CAFE-RES- TAÜRANT SUISSE DOOR HET .VUUR VERNIELD BEWO NERS MOETEN VANUIT DE TWEEDE VERDIEPING IN HET VANGZEIL SPRINGEN Een geweldige brand zooals in geen jaren In Groningen heeft gewoedheeft in den nacht op Hemelvaartsdag het bekende café restaurant Suisse in de Heerestraat verwoest waarbij een doode en een gewonde te betreu ren zijn. Om half drie ontdekte de surveilleerende agent van politie, hoe een rookzuil aan de bovenzijde van het café Suisse kwam. Hij alarmeerde de brandweer en maakte nog verder alarm. Men begon met de inwoners, die hun slaap plaats allen boven in het uit drie verdiepingen bestaande gebouw hadden, te wekken en wel door bet intrappen van deuren en het afschieten van revolvers. Hierdoor werden de inwoners in to taal 12 personen gewaarschuwd. Dit was ook hoog noodig, want binnen een minimum van tijd sloegen de vlammen fel uit. Van de inwoners wisten vijf dienstmeisjes en twee koks zich aan de achterzijde langs de brandladder te redden. De eigenaar van Suisse, de 45-jarige B. Ho- man die met vrouw en kind een slaapkamer op de tweede etage aan de voorzijde had, konden niet meer langs de brandladder naar beneden Mevrouw Homan sprong van uit de tweede verdieping in het inmiddels door de brandweer politie en publiek uitgespreide vangzeil. Zij kwam behouden op den grond. Vervolgens liet de heer Homan zijn 13-jarig zoontje langs een touw naar beneden zakken, waardoor de jongen eveneens behouden kon worden opgevangen. Toen gebeur de bet vreeselijke: De heer Homandie vermoedelijk nog te ruggegaan is om een geldkistje te halen ver scheen even later voor het raam, sprong naar beneden, doch kwam met zijn hoofd te recht tegen een vooruitstekend balkon op eerste etage. Hij werd hierdoor zwaar ge wond en toen men hem uit het vangzeil haaldebleek hij reeds te zijn overleden. Twee huisknechts hebben zich langs een an deren trap kunnen redden, doch een van hen, de bejaarde heer Bulstra werd hierbij gewond. Hij is naar het Academisch ziekenhuis overgebracht De andere huisknecht kwam er goed af. Inmid dels had de brandweer die met groot materiaal was uitgerukt het gebouw dat als eon fakkel brandde aan de voorzijde dus in de Heerestraat aangetast met vijf stralen op de waterleiding, terwijl het vuur aan de achterzijde, in de Gel- kingestraat werd bestreden met vier stralen op de stoomspuit, welke water verkreeg uit het re servoir dat zich bevindt op de groote markt on der den grond. Door deze negen stralen werd een enorme hoeveelheid water gedurende ander half uur in het perceel gespoten. De bewoners van den aangrenzende huizen hadden intusschen hun woningen moeten ver laten. Na ongeveer vijf kwartier hard werken van de brandweer, die door de politie uitstekend werd terzijde gestaan kon men aannemen, dat het ge- .vaar voor uitbreiding geweken was. Het gerucht, dat zich nog twee dienstmeisjes In het brandende perceel zouden bevinden, bleek gelukkig niet waar te zijn. Al het personeel werd onder gebracht in het hotel Elzenga. Om half vijf kon de stoomspuit inrukken en werd in de Heerestraat het nahlusschingswerk voortgezet. Het cafe is van binnen geheel uitgebrand en verwoest. ces degradeeren naar 2F en promoveeren Zeemacht en Dosko naar 1D. Onze gelukwenschen aan deze twee vereenigingen en veel succes in de eerste klas! Door den wind, die dwars over het veld stond, kon er van mooi spel geen sprake zijn, maar in ieder ge val heeft het beste elftal gewonnen. Succes speelt eerst met den wind Iets ln het voor deel. Zeemacht wordt teruggedrongen en na 15 mi nuten wordt de eerste goede aanval door Succes opgebouwd. De keeper van Z. keert het schot maar ten deele en met een hard schot vliegt do bal ten slotte toch in het Z.-doel, 0—1. Z. komt er beter in, maar door den wind gaat de bal vaak uit en speelt de strijd zich grootendeels op een helft van het veld af. Na 25 min. brengt Z. de partijen op gelijken voet, 1—1. Drie minuten later heeft de Z.-keeper evenwel weer 't nakijken en is de stand op 1—2 ge bracht. Nadat het Z.-doel eenige keeren in gevaar is geweest, breekt met dezen stand de rust aan. De tweede helft wordt ingezet met een Z. offen sief en na vijf minuten brengt de Z. rechtsbinnen na eenig geharrewar voo rhet S. doel de partijen weer op gelijken voet, 2—2. Vijf minuten later is het dezelfde speler, die mét een hard schot den stand op 3—2 brengt. Zeemacht blijft in de meerderheid, maar Succes geeft het niet op. Twintig minuten voor tijd krijgt S. een vrij8 schop te nemen, op den rand van het strafschopgebied, hoewel eenige spe lers voor een penalty appeleeren. Maar de vrije schop levert niets op. Vijf minuten voor tijd scoort de Z. linksbuiten het vierde doelpunt en met den stand 42 komt tenslotte het einde aan een weinig aantrekkelijken wedstrijd. Met deze overwinning heeft Zeemacht zichzelf en Dosko een goede dienst bewezen. Het verschil tusschen Succes 1 en 2 is nu wel zeer groot geworden. Het volgend seizoen be ter, Succes! De beide aangrenzende perceelen kregen wa terschade. Omtrent de oorzaak van den brand valt niets te zeggen. Het cafe is om een uur gesloten om twee uur waren allen in diepen rust. Vast staat, dat het vuur moet zijn ontstaan in de keuken, welke zich. op de tweede etage be vindt. Eenige dagen geleden had de brandweer ook al assistentie verleend bij een begin van brand in de keuken van dit restaurant. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand het achteloos wegwerpen van een cigaret. Nader vernemen wij van de zijde der re cherche, dat de oorzaak moet worden ge zocht in het achteloos wegwerpen van een sigaret op de eerste etage en nog wel op de plek, waar zeer veel passage is, zoodat het niet goed te begrijpen is, dat de brand niet eerder is ontdekt. Nader is gebleken, dat zich bij het uitbreken van den brand niet twaalf maar vijftien per sonen zich op de bovenste etage bevonden, die allen, gedeeltelijk in nachtgewaad, zijn gevlucht. De druk op de waterleiding, welke naar men weet, de laatste weken moeilijkheden opleverde liet gelukkig tijdens het blusschingswerk niets te wenschen over. De toestand van den 21-jarigen huisknecht G. Bulstra die eveneens in het vangzeil was ge sprongen en daarbij een beschadiging opliep aan een wervel, was Donderdagavond niet ongunstig De heer Homan was een, vooral in kringen van de paardensport, zeer bekende persoonlijkheid. Den geheelen dag verdrongen zich drommen belangstellenden voor het uitgebrande perceel. HET VUUR WOEDT IN HET KATHOLIEKE VEREENI- GINGSGEBOUW TE EINDHO VEN HET COMPLEX GE BOUWEN VRIJWEL IN VLAMMEN OPGEGAAN SCHADE WORDT OP f 75000 GESCHAT. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te omstreeks twaalf uur brak een felle brand uit in het gebouw van de R.K. werklieden vereeniging te Eindhoven dat aan de voor zijde aan de wal en aan de achterzijde aan de Paradijslaan gelegen is. Dit groote tcomplex van gebouwen is groo tendeels in vlammen opgegaan. Omwonenden hadden het vuur ontdekt en waarschuwden de brandweer wier gebouw vlak bij het brandende gebouw gelegen is. De brandweer rukte direct met al het beschik bare materieel uit en tastte het vuur aan twee zijden tegelijk met vele stralen aan. De spuit gasten klommen op de aangrenzende gebouwen om de geweldige vuurzee te bedwingen. Lang zaam wonnen zij terrein en omstreeks kwart over twee kon, hoewel het vuur nog hevig woed de, aangenomen worden, dat de brand geen groo- 1 ter omvang meer aan kon nemen. DE ITALIAANSCHE PUBLIE KE OPINIE EN DE SANC TIES ITALIË ALS KOLO- NISEERENDE MOGENDHEID HET VERTREK VAN BA- DOGLIO NAAR ROME Bome 22 Mei (A.N.P.) Nu een groot deel der troepen reeds is huiswaarts gekeerd en an derzijds vele kolonisten naar Oost-Afrika zijn vertrokken heeft men zich te Rome volkomen in geleefd in de feitelije liquidatie van het Itali- aansch-Abessijnsch conflict, en beziet men Abes- sinie niet meer met het oog van een vijand, maar met het oog van den kolonisator. In dezen ge- dachtengang gaat de Italiaan de actie der Euro- peesche mogendheden tegen zijn land meer en meer als een anachronisme beschouwen, en acht de publieke opinie den tijd gekomen om het ge schil, ook wat de volkenbondssancties betreft, te liquideeren. „Pijnlijk verbaasd'* is men te Rome over de streng sanctionnistiscbe houding van de Unie van Zuid Afrika, een land, dat, voor de sancties van kracht werden, een vrij levendigen handel op Italië had. Welken achtergrond deze „pijnlijke verbazing" heeft, blijkt duidelijk uit een artikel van senator Engeli in de „Lavoro Fascista," welk artikel de strekkin heeft den naijver te bezweeren welke de eerste kolonisten van Afrika wellicht mochten hebben tegenover de nieuwe blanke volksplantin gen aan Afrika's Oostkust. De senator schrijft* „Wij kunnen de bezorgdheid, in sommige Zuid Afrikaansche kringen geuit, niet begrijpen, wan neer wij ten minste niet willen besluiten tot de aanwezigheid van de opvatting, dat de blanke civilisatie op het Afrikaansche continent alleen mag worden uitgebreid en geleid door Zuid-Afri ka. Men behoeft deze stelling alleen te poneeron, om baar als absurd te erkennen. Zij is absurd wegens de politieke problemen, welke zij oproept ten aanzien van vele Europeesche landen, groot Brittannie inbegrepen, en wegens de physieke onmogelijkheid voor Zuid-Afrika zulk een gigan tische taak ten uitvoer te leggen. De ontwikkeling der blanke beschaving zal redelijk en in overeenstemming met de eischen der historie geschieden, als zij Afrika tegelijker tijd van het Noorden, Oosten en Zuiden binnen dringt. doch een afzonderlijke poging daartoe van Zuid-Afrika alleen zou, afgezien van het egoisme, dat er uit zou spreken, gedoemd zijn te mislukken. Signor Engeli eindigt zijn artikel met de ver zekering, dat de bezetting van Abessinië geen enkel Britsch imperiaal belang in gevaar brengt De ltaliaansche eischen aan Geneve Tegenover Geneve zal Italië, naar men te Rome verwacht, de liquidatie van het Abessijnsch-Ita- liaansch geschil eischen door een erkenning de facto van de annextie van Abessinië. Men ge looft, dat dezer dagen diplomatieke stappen zul len worden gedaan om een basis te bereiken voor de besprekingen in den Volkenbondsraad van 16 De groote zaal en het tooneel waren toen ech ter reeds totaal uitgebrand. Ook het café dat aan den ingang is gelegen en de daarboven gelegen vergaderzalen alsmede de bureaux van den secre taris waren grootendeels door het vuur vernield Toen de brandweer ter plaatse verscheen ontdekkte men op het tooneel de vuurhaard Vermoed wordt dan ook dat men hier te doen heeft met het werk van een brandstich tersbende, door wier toedoen ook reeds de openbare school aan de Keizersgracht en het Chicago theater In de Rechte Straal aan de vlammen ten prooi zijn gevallen. In het gebouw was op den avond tevoren (he melvaartsdag) niet vergaderd terwijl omstreeks elf uur de laatste bezoekers het café hadden ver laten. Omstreeks twaalf uur toen de brand reeds door omstanders was ontdekt, bemerkte de be woner van het café rook in de zaal terwijl bleék dat ook bet tooneel in de groote zaal reeds vlam had gevat. Het vuur vond daar gretic voedsel in opgeslagen tooneelmateriaal, terwijl ook het vele houtwerk in de zaal een gemakkelijke prooi voor de vlammen was. Omstreeks kwart over twee toen het nog flink brandde viel nog niet te zeggen wat er precies ten prooi aan de vlammen gevallen was, doch vermoed wordt dat het grootste deel van bet ge bouw als verloren beschouwd moet worden. De brand bedwongen Later wordt gemeld: - Te goed half drie des nachts was men het vuur volkomen meester. Toen bleek dat het café en de daarboven gelegen localiteiten wel waterscha de hadden gekregen, doch geen brandschade had den opgeloopen. De totale schade wordt op f 75.000 geschat. Wat de oorzaak betreft, daaromtrent staat nog niets vast. Ter rectificatie van het eerste bericht diene dat slechts op een plaats, n.1. op het tooneel brand is ontdekt. Juni. Men meent, dat Italië daarbij intrekking der sancties zal eischen en erkenning der ltali aansche souvereiniteit over Ethiopië. In geval overeenstemming niet zou worden bereikt, zou de ltaliaansche regeering haar vertegenwoordiger Aloisin niet naar Geneve zenden op 16 Juni, en hier en daar kan men zelfs het dreigement ver nemen, dat Italië in dat geval den Volkenbond zou dienen te verlaten. De oplegging van nieuwe sancties zal beschouwd worden als een nader bij brengen van het gevaar voor een Europee- schen oorlog, aldus verluidt bet hier. In verband met dit gevaar werd hei als een geruststellend teeken beschouwd, dat de grootste strateeg van Italië, maarschalk Badoglio, nog geen order had ontvangen te repatriceren. Men zag er 'n bewijs in dat Mussolini het gevaar voor een Europeeschen oorlog nog niet dreigend acht te, Het spreekt vanzelf, dat de plotselinge terug keer van den maarschalk thans wordt gezien als een teeken, dat Mussolini het zwaartepunt zij ner politiek van Oost Afrika naar Europa gaat verleggen. 's-Gravenhage 20 Mei De af deeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State beeft de beroepen behandeld van de weduwe J. Spaans-Dekker te Harenkarspel en de N.V. Au tobusdienst Noord-Holland te Bergen, tegen de beschikking van gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarbij aan de N. V. H.A.B.O. te Alk maar vergunning is verleend tot het in werking brengen van Autobusdiensten tusschen Sloot- dorp en Alkmaar en tusschen Noord-Scharwou- de en Sint Maartensvlotbrug. Mr. N. J. van Leeuwen uit Alkmaar trad^ op voor de weduwe Spaans. Deze gaf een overzicht van de positie, zooals die tusschen Schagen en Alkmaar is. Pleiter achtte de weduwe Spaans in de eerste plaats aangewezen, uitbreiding van vervoer op zich te nemen als oudste exploitan- tïü van een autobusdienst op Alkmaar. Dit be drijf staat of valt met de hier te nemen beslis- sing. De heer Kraak Steemann, secretaris van den Bund van bedrijfsautohouders, trad op voor de C.V. Autodienst Noord-Holland. Dg heer Nolet, burgemeester van Warmenhui- zen, sloot zich aan bij het betoog van Mr. van Leeuwen. Mr. Buiskool uit Schagen, pleitte voor de H.A.P.O. en betoogde, dat de weduwe Spaans geen nadeel ondervindt van de nieuwe conces sie. Maar zelfs al zou er eenig nadeel zijn, dan zou nog het belang van de streek voorgaan bo ven een partulier belang. De beslissing van de kroon zal later volgen. VRAGEN AAN DEN MINISTER Het Tweede Kamerlid Krol heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van sociale zaken: Is het den minister bekend dat tengevolge van het permanent ingevoerde systeem van rou leering bij de tewerkstelling van worklooze ar beiders, in verschillende gemeenten de toestand deze is geworden, dat een in het oog loopend klein gedeelte der werkloozen te werk gesteld kan worden, terwijl de groote meerderheid van hen op steun is aangewezen? 2. Is de minister niet van meening dat do werkloöZe vaders van middelmatig groote en groote gezinnen, zoo eenigszins mogelijk, continu in werkverschaffing behooren te worden ge plaatst? 3. Wanneer wegens minder voorhanden zijnde werkgelegenheid hieraan geen gevolg kan wor den gegeven, is de minister dan bereid om voor de gezinnen, in de vorige vraag bedoeld, in het bijzonder voor die, welke in plattelandsgemeenten gevestigd zijn, een verhooging van de steunbe dragen te bevorderen? Waarom wind ja toch na 't aten «teedfl Tja.... «en baatja beweging i na den maaltijd toch nomen!..,.

Schager Courant | 1936 | | pagina 22