fa. Herm. de Raat De muggen komen weer Zomersche Dagen En Schoenen van „De Raat" Dr. J. M. van Dam 25 Jaar te Alkmaar» Zaterdag 23 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9982 De Alkmaarsche kaasmarkt ernstig bedreigd Twee kinderen om het leven gekomen De R.K. kerk tegen het Nationaal Socialisme Minister Thomas afgetreden Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker s Abdijsiroop De Negus naar Europa De aandachtige lezer zal in het hericht opge nomen in ons blad van Woensdag j.l. van het jubileum van Dr. van Dam een tegenstrijdigheid hebben ontdekt. Dr. van Dam zal zich n.l. 30 Mei a.s. niet 30 rjaar, doch 25 jaar geleden te Alkmaar hebben gevestigd terwijl hij in Januari van dit jaar wel het feit heeft herdacht, dat hij 30 jaar geleden tot arts werd bevorderd. Na zijn artsexamen met gunstig gevolg te hebben a fgelegd werd hij zooals wij reeds meldden assistent bij Professor Lanz en eerst na zijn promotie, tot doctor in 1911, vestigde hij zich te Alkmaar. 1936 is dus voor Dr. van Dam wel in alle op zichten een jubileumjaar, temeer, daar hij in de herfst zijn 25 jarig huwelijksfeest hoopt te her denken. BESLOTEN TOT OPRICHTING tVAN EEN KAASBEURS. Alkmaar, 22 Mei. De lage Kaasprijzen en de daarmee in onmiddellijke verband staande slechte bedrijfsuitkomsten in het vee- houdersbedrijf in Noord-Holland, zijn de laat ste jaren meer dan eens oorzaak geweest van een actie tegen de Alkmaarsche kaas markt en voor een Alkmaarsche kaasbeurs. De kaasproducenten onderschatten weliswaar de waarde van de markt niet, maar zij meen den, dat de hooge vervoerkosten der kaas naar de markt en de eveneens hooge wik- en weegloonen niet opwogen tegen het voordeel, dat een markt biedt t.o.v. een beurs. De voorstanders van een kaasbeurs werden steeds talrijker en vooral in den „Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zui velfabrieken in Noord-Holland", welke bond met 40 aangesloten zuivelfabrieken een der grootste aanvoerders is op de Alkmaarsche kaasmarkt, werd een krachtige actie gevoerd, om tot de oprichting van een kaasbeurs te komen. Deze bond heeft gistermiddag te Alkmaar verga derd. Op deze zeer druk bezochte vergadering ook burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot van Alkmaar en twee der wethouders en de directeur van het marktwezen waren aanwezig heeft ir. Kranen, adjunct-secretaris van den Bond, een rap port uitgebracht, waarin de voor- en nadeelen zoo wel van een markt als van een beurs werden be licht. De heer Kranen durfde ^phter geen conclusie ïn het rapport neer te leggen, zulks in tegenstelling met den heer Nobel, secretaris van den Bond, die in een aanhangsel aan het rapport wees op de groote reclamewaarde van de markt en adviseerde tot behoud van de markt. Na zeer uitvoerige discussies werd met 124 tegen 23 stemmen een voorstel aangenomen, om in Alkmaar een kaasbeurs op te rich ten. Het bestuur van den Bond zal zoo spoe dig mogelijk met het gemeentebestuur van Alkmaar besprekingen houden, die tot de op richting van een kaasbeurs moeten leiden. Voor de uitgebreide besprekingen van de verga dering van gistermiddag verwijzen we naar het ver slag elders fri dit nummer. LANDBOUW AFDEELING OP DE KON NED. JAARBEURS In een gister te Utrecht onder voorzitterschap van dr. F. S. Posthuma gehouden vergadering van een 40-tal vereenigingen en organisaties op agrarisch gebied, heeft een eerste bespreking plaats gevonden om te komen tot de oprichting van een agrarische jaarbeurs binnen het kader van de algemeene Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in September a.s. BIJ EEN NOODLOTTIGEN BRAND OP EEN BOERDERIJ. Bij een brand op de boerderij van J. Bus- semakers in het gehucht Steeg onder de ge meente Sevenum (L.) zijn gisteren twee kin deren van het gezin, een drie-jarig meisje en een vijf-jarig jongetje om het leven gekomen. Omstreeks vijf uur bemerkten buren, dat er rook kwam uit het dak van de nog nieuwe boerderij ter hoogte van de hooibergplaats, die daarin is onderge bracht. Onmiddellijk snelden zij toe om de bewoners van het pand, de familie Bussemakers te waarschu wen. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, die weldra onder leiding van burgemeester Everts ter plaatse was. Toen men met liet blusschingswerk wilde beginnen, deed men de vx*eeselijke ontdek king, dat onder aan de trap de klompjes van de bejde kinderen stonden, zoodat de klei nen op de hooischelf aan het spelen moeten zijn geweest. Alles werd in het werk gesteld om de kinderen van den vuurdood te red den, doch tevergeefs. Aangezien geen hulpgeroep werd gehoord, moet worden aangenomen, dat de kinderen door den rook zijn gestikt. Na een kwartier, nadat eerst de dakbedekking, be staande uit asbestplaten, was verwijderd, werden de verbrande kinderlichaampjes gevonden door den heer J. S. Arts, die, gewapend met een rookmasker, naar boven was geklomen. De brand zelf had men vrij spoedig onder de knie. Het vuur kon tot de hooischelf worden beperkt, aangezien deze door brandvrije schotten van de overige gedeelten van de boerderij gescheiden is. Deze tragische brand heeft, zooals te begrijpen valt, in de plaats en omgeving diepe verslagenheid gewekt. Nader wordt gemeld, dat omtrent de oorzaak van den brand niets is komen vast te staan. De landbouwer was verzekerd. Het parket te Roermond is van het gebeurde in kennis gesteld. De lijkjes van de kinderen zijn naar het lijken huisje overgebracht. Zij, die aan deze beweging in belangrijke mate steun verleenen, kunnen niet tot de heilige sacramenten worden toegelaten. De volgende officieele mededeeling zal a.s. Zondag in alle r.k. kerken in Nederland worden voorgele zen: De aartsbisschop, de bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde geloovigen, zaligheid in den Heere! Beminde geloovigen. Voor ruim twee jaar hebben wij in een herderlijk schrijven gewaarschuwd tegen de gevaarlijke stroomingen van onzen tijd, vooral op staatkundig gebied. Ofschoon ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uit leg daarvan misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop wij toen wezen, duidelijker aan het licht zijn getreden, maakt het ons tot plicht nogmaals het woord tot u te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame werking grootendeels onmogelijk zou ge maakt worden, als de beweging van het nationaal- socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren wij, als herders uwer zielen, die diep onze verantwoordelijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun verleenen, niet tot de Heilige Sacramenten kunnen worden toe gelaten. De volgzaamheid, dierbare geloovigen, die gij zoo dikwijls in moeilijke omstandigheden betoond hebt, doet ons vertrouwen, dat gij ook nu naar het woord van uw bisschoppen zult luisteren. En zal dit, ons herderlijk schrijven, op Zondag 24 Mei a.s. in alle tot onze kerkprovincies behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, onder de vastgestelde heilige diensten op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 6den Mei 1936. Volgen de onderteekeningen: dr. J. de Jong, aarts bisschop van Utrecht; P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda; A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch; dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond; J. P. Huybers, bisschop van Haarlem. WAAROM HIJ MEENDE, ONMO GELIJK LANGER IN DE REGEE RING TE KUNNEN BLIJVEN. BALDWIN SCHRIJFT: HIJ ZOU OOK ZOO GEHANDELD HEBBEN. Londen. De Minister van Koloniën, Tho mas, heeft den koning zijn ontslagaanvrage ingediend, dat door dezen is aanvaard. In een schrijven aan minister-president Baldwin wijst minister Thomas er op dat de wijze, waarop zijn naam ter sprake is ge bracht in de „Verzekerings-kwestie" hem onmogelijk maakt langer lid te blijven van de regeering. Ex-minister Thomas. Meer dan ooit is hij van meening, dat alleen de nationale regeering het land door de crisis kan hel pen. Baldwin antwoordde, dat hij in de plaats van Thomas evenzoo zou hebben gehandeld en hij en zijn collega's nemen met droefheid het ontslag aan. Dit uittreden stelt Baldwin in de gelegenheid de regeering te wijzigen. Lord Monsell wenscht sedert eenigen tijd af te tre den. Baldwin zal de kwestie in het komend weekend bestudeeren. Het „thee-lek" de oorzaak. Het is nu ongeveer een maand geleden, dat de di rectie van Lloyds verzekeringsbank de regeering er mee in kennis stelde, dat zich voor de indiening van de begrooting een aantal personen had den laten verzekeren tegen het risico van verhooging der inkomstenbelasting en der rechten op thee. Dit waren de beide maatregelen, die minister Chamber- lain een paar uur later in het Lagerhuis index-daad heeft aangekondigd. Het aantal verzekerden stond in geen vex-houding tot het gewone- getal van hen, die omstreeks begrootingstijd een volkomen bona fide verzekering tegen eventualiteiten kwamen slui ten. Al spoedig deden geruchten de ronde, dat het lek zou zijn te vinden bij een van de leden der re- geei-ing zelf en nadat uit het parlement reeds stem- ixxen waren opgegaan om een commissie van onder zoek in te stellen, stelde de regeering een tx-ibunaal in van eenige bekende rechters ten einde het volle licht over deze zaak te doen schijnen. Reeds de eerste zitting van deze commissie leidde tot een opzienbarende onthulling, toen bleek, dat dx-ie verzekeringen gesloten waren op last van den zoon van den minister van koloniën, Thomas. Thomas Jr. was geinteresseerd bij de makelaars firma Belisha en C.o. De eerste vex-zekering was reeds een week voor de indiening van de begroo ting gesloten door het Lagerhuislid Sir Alfred Butt, die nauw bevriexid was, zoowel met den minister van koloniën als met diens zoon. Hoewel deze drie personen kwamen verklaren, dat tusschen hen de a.s. begrooting nauwelijks ter spi-ake was gekomen, getuigde de secretaris van het kabinet, dat niemand behalve de leden van het kabinet, en hij zelf en enkele hoofdambtenaren van de belastingplannen afgeweten hadden. Ook bij de verdere verhooren kwamen nog enkele punten aan het licht, die maakten, dat de publieke opinie voor den minister steeds ongunstiger werd. Hoewel deze nog maar enkele dagen geleden zeide geen aanleiding te nebben gevonden om af te tre den, schijnt hij blijkens bovenstaand bericht van in zicht te zijn verandex-d. De ideale combinatie voor plezierige feestdagen. Onze schitterende zomercollectie, Onze bekende pasvorm voor gevoelige voeten, Onze lage prijzen stellen ieder in staat, om zonder pijnlijke voeten van het heer lijke zomerweer te genieten! LANGESTRAAT 80 ALKMAAR J TELEFOON 3383 Hygiënische pedicure-inrichting. Vakkundige Reparatie-inrichting. Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer l Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akkers Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Verlaagde prijzen i f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. NA 2 DAGEN HERADEMING WEER TEN AANVAL GETROKKEN. DEN OEVER, 22 MeL Chyronomus was niet dood, zij leefde nog, is zelfs nog springlevend. Nog erger, zij heeft de menschheid een kool gestoofd door haar in den waan te brengen dat zij den aftocht had geblazen bij de komst van de ijsheiligen, ter wijl zij in werkelijkheid verbleef op de plaat sen, waar zij ook tot dusverre was gehuisvest, hoewel thans minder zichtbaar voor het oog, diep verscholen in het grasgëwas. De beide dagen dat de door muggen geplaagde mensch herademde, nu Chyronomus door den straf fen, killen Noord-Ooster van het aardvlak scheen weggevaagd, heeft zij zich als waar stratege slechts in haar stellingen verschanst, teneinde uit te x*usten van hare verwoede aanvallen op mensch en dier en om nieuwe krachten te verzamelen, teneixxde het offensief weer te kunnen openen. Het begon vanochtend reeds bij het ontbijt. Een cx'oquant gebakken muggenlijfje in een ovci'igens oudbakken cadetje dat goedje schijnt overal te willen indringen vermocht onze eetlust, gewend aan en vertrouwd met het groene volkje als wij zijn geworden, onze eetlust niet te temperen. Wij zagen echter in deze vex*rassing aan de ont bijttafel een symbool voor wederom nadex-end onheil. Etl zie, nauwelijks wees de klok twee volle uren later aan, of als paddestoelen uit den grond herre- zen de muggen 0111 zich te koesteren in de hehage- lijke, zonbeschenen oppert.ies van dijk en gebouw. Op de vlakte waagden zij zich nog niet, want de wind was heden nog wat frisch. Het lieve leven is hiermede echter weder aangevangen. Waar de Chyronomusfamilie den Woensdag en den Hemelvaax-tsdag heeft doorgebracht? Zooals zoo vele andere teleurgestelden. Op beschutte plekjes, waar de koude niet ozo fel doordingt. Ongetwijfeld heeft de krachtige wind, welke zoo nu en dan de allures /van een storm aannam, de legers meer uit elkaar gedreven en vei-spreid, doch de geboortegrond aan' de oevers van het IJsselmeer werd trouw ge bleven. Een inspectie op den afsluitdijk leverde daarvan het bewijs. Op verschillende plaatsen langs het ge- heele traject zijn wij aan het „grasduinen" geweest. Telkens werden enkele vierkante meters gx-asgewas op de knieën ondex-handen genomen. En ineengedoken, angstig als het ware, hebben wij de zwermen tegen de grond aan den voet der gras- en klaverstengels, oogenschijnlijk in het koude weer berustende, zien hurken. Overal hetzelfde verschijnsel, overal de stoppels bezaaid met langzaam door elkander krioelende muggen, thans makker dan ooit! Nu een zware wals over de grasbennen getrokken en het resultaat zal ongetwijfeld frappanter zijn dan de gasaanval. Echter, wij schreven het reeds eerder, iri het IJsselmeer ligt de larvenbrei gestadig aan nieuw leven uit te spuwen. De natuur heeft het evenwicht verstoord, de natuur zal deze storing weder op natuurlijke wijze moeten opheffen. Hier helpt geen menschenhand. Hier moet men weten te berusten. Wachten tot den dag, waar op de laatste larve tot een vliegend insect is gewor den om ons dan te prepareeren op Augustus, wan neer, zooals de bioloog verzekert, de tweede groote invasie kan worden verwacht. En zulks in de druk ste maand van den trek over den afsluitdijk! Horrengaas, gedurende een tweetal dagen „flauw" noteerde heden weer willig en prijshoudend. Jeruzalem (A.N.P.) Omtrent de plan- nen van den Negus om zich naar Europa in te schepen is nog niets met zekerheid he kend. Algemeen wordt aangenomen, dat hij dienaangaande op een wenk uit Londen wacht. Aan den anderen kant wordt echter opge merkt, dat, indien de keizer de wensch te kennen mocht geven, naar Europa te ver trekken, hem niets in den weg gelegd zal worden. Volgens een nader bericht meent men te weten, dat de Negus nog deze week aan boord van een Engelschen kruiser naar Europa zal vertrekken. TWEE TRAMWAGENS OMGESLAGEN Noodlottig ongeluk te Mannheim Gistermiddag zijn te Mannheim een motorwa gen en een bijwagen der tram in een bocht ont spoord en omgeslagen. Een voorbijgangster werd door een der omvallende wagens gedood. Reide rijtuigen waren druk bezet, van de passagiers werden verscheidene min of meer ernstig gewond Nader wordt gemeld, dat bij dit ongeluk twee vrouwen om het leven zijn gekomen. In de zieken huizen werden 28 gewonden gebracht, van wie 7 echter spoedig hun s weegs konden gaan.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5