Rede van Mussolini Hachelijk oogenblik op 2000 motor hoogte De Arabieren gaan betoogen. De Negus naar Engeland Voor het behoud der Alkmaarsche Kaasmarkt Het vraagstuk der Russische vloot Botsing tusschen auto en tram Maandag 25 Mei 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9983 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot Fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BOTSINGEN MET DE POLITIE TE JAFFA EN NABLOES. ALGE- MEENE ONRUST IN HEEL PAr LESTINA. Jeruzalem, 24 Mei. Ondanks de „Gouvre-Feu" hebben de Arabieren getracht betoogingen te houden in Jaffa en Nabloes. In de laatste plaats moesten de betoogers, die gekomen waren om hun eischen in te dienen, door de politie uiteengedreven wor den. Er ontstond een handgemeen, waarbij een Engelsch politieman werd gewond en een Arabisch politieman gedood. In verscheidene streken in het Noorden hebben overvallen op den openbaren weg plaats gehad en ip ge heel Palestina heerscht dientengevolge een algemeene onrust. Gewapende Arabieren doorkruisen het land. Benden gewapende Arabiersche terroristen door kruisen op het oogenblik het land en vuren op de politie, de militairen en zelfs op de gepantserde au tomobielen. Bovendien vernielen zij de oogsten, snij den de telefoonverbindingen door en werpen met groote driestheid bommen. De gewapende macht beantwoordt het vuren in alle gevallen, doch het is zeer moeilijk na te gaan of er aan de zijde der Arabieren slachtoffers zijn gevallen, daar deze de gewoonte hebben dooden en gewonden met zich mee te voeren. In de districten Nabloes en Tulkeyam vinden vooral aanvallen vanuit hinderlagen plaats. 5 Arabische leiders gearresteerd. 3000 Mohammedanen in de moskee van Omar Ui't Jeruzalem wordt gemeld, dat vijf jeugdige Ara bische leiders zijn gearresteerd. 300 Mohammedanen bevinden zich in de moskee van Omar, waarvan de uitgangen door de politie worden bewaakt. Te Na bloes hebben de betoogers de wegen gebarricadeerd. De politie, die de barricades wilde wegnemen, werd met steenen aangevallen, waarna de politiemannen van hun vuurwapenen gebruik maakten. Het aan tal gewonden is onbekend. Scherper optreden tegen de onruststokers. De mandaatsregeering gaat thans over tot nieuwe en scherpere maatregelen ter onderdrukking van de stakingsonlusten. Deze maatregelen zijn niet alleen yan algemcenen aard, maar worden ook gericht te gen afzonderlijke Arabische stakingsleiders, die naar andere steden of afgelegen dorpen verbannen wor den dan wel onder politiecontrole worden geplaatst. Zoo is de bekende stakingsleider advocaat Sidky Bey Dajani, voor den tijd van een jaar verbannen naar een klein plaatsje bij Hebron, terwijl de Ara bische leider Saleh Abdoh naar Khan Yunis in de woestijn en de correspondent van het Arabische blad „El Ahram", dat in Egypte verschijnt, naar Jericho is gezonden. Het bij de huidige stakingsbeweging zeer active lid van de op politiek gebied prominente familie Nasjasjibi, Fakhri Nasjasjibi, heeft opdracht gekregen zich een jaar lang drie maal per dag aan te melden bij de politie in Jerusalem. De Arabische leiding is voor beraadslagingen over den nieuwen •toestand bijeengekomen. Tusschen Jaffa en Haifa zijn de telefoondraden doorgesneden. Jeruzalem: Zaterdagmiddag te 3 uur is de Negus naar Haifa vertrokken, waar hij denzelfden avond om 20 uur aan boord van den Engelschen krui- iser .,Capetown" zou gaan. Men weet nog niet of hij te Londen zal worden ont vangen als regeerend vorst of als een monarch, die zijn land heeft verloren. Het schijnt niet, dat hij zich definitief in Engeland wil vestigen, doch den duur van zijn verblijf staat nog niet vast. In Britsche officiecle kringen wordt evenwel verklaard, dat men hem geen bepeiddngen dienaangaande in den weg zal leggen. Het verblijf van den Negns in Londen. In tegenstelling tot hetgeen men meende, schijnt de Negus zich niet te gaan vestigen in het onlangs door den Abessijnschen gezant aangekochte woonhuis. Dit huis zou bestemd zijn voor het personeel der le gatie en de Negus zou zijn intrek nemen in een hotel in het Westend. Hij mag in Engeland geen anti-Italiaan- sche actie voeren. Jeruzalem: Bij zijn vertrek naar Engeland is den Negus een voorwaarde gesteld. De keizer, zoo zegt men, heeft zich moeten verplichten, om zich tij dens zijn verblijf op Engelsch gebied, te onthouden van elke anti-Italiaansche actie. OVERSTROOMINGEN IN CENTRAAL AZIë Moskou Uit stalinbad wordt gemeld, dat de rivieren Siradaria en Amoudaria buiten hun oevers zijn getreden waardoor talrijke dorpen zijn overstroomd Er zijn geen slachtoffers. 50.000 man zijn bezig aan het opwerpen van dijken om het water te keeren. TWEE GEWONDEN. BESTUUR DER VAN DE AUTO TE WEI NIG ACHT GESLAGEN OP DE VERKEERSSIGNALEN. Gistermiddag te. omstreeks een uur is te Bennebroek een auto, waarin vier personen waren gezeten, op den hoek van den Ken- nemerbeekweg en den Rijksstraatweg aan gereden door een tramtrein van de N.Z. H.T.M., komende uit de richting Leiden. Twee inzittende dames werden vrij ernstig gewond. In den wagen bevonden zich de heer en mevrouw van Otterlob uit Heemstede en een bejaard echt paar te Utrecht, dat bij eerstgenoemde familie lo geerde. Het gezelschap was op weg naar Leiden voor een bezoek aan een verpleegde in het acade misch ziekenhuis. De heer van Otterloo, die de auto bestuurde, schijnt bij 't links afslaan onvoldoende acht te hebben gegeven op het bij het kruispunt ge plaatste verkeerslicht, dat op onveilig stond, in ver band met de nadering van de tram. Bovendien nam de bestuurder de bocht te veel aan den linkerkant, zoodat hij ook geen gelegenheid meer had om de tram te ontwijken. Het voorstuk van de auto werd nagenoeg geheel in elkaar gedrukt, terwijl alle rui ten van den wagen braken. De heer van Otterloo en de naast hem zittende heer kwamen er evenwel, behoudens eenige kneuzingen, en ontvellingen, goed af. De beide dames, die achterin gezeten waren, raakten ernstig bekneld, met het gevolg, dat mevr. van Otterloo aan het bovenbeen werd gewond, ter wijl de andei-, die ongeveer zestig jaar oud is, een sleutelbeen brak. De gewonden zijn eerst naar de woning van dok ter Manschot vervoerd en vervolgens, nadat de eerste hulp was verleend, naar hun woonplaatsen overgebracht. Deputatie naar Den Haag Rome (ANP) Gister is de tiende recruteering voor de Fascistische partij uit de Fascistische jeugd organisaties in geheel Italië plechtig gevierd. 271.000 leden der jeugdorganisatie en 47.000 leden der vrou welijke jeugorganisaties van de lichting 191-41915 legden den eed op den Duce af en werden daarmede leden der partij, resp. der Fascistische Militie. In Rome namen voor het eerst 1100 jeugdige in boorlingen uit Lybie aan de plechtigheiddeel. Vanaf het balkon op het Piazza Venezia hield Mussolini een korte redevoering, waarin hij er aan herinnerde, dat de 24ste Mei den dag is, waarop Italië aan den wereldoorlog ging deelnemen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal vandaag een deputatie van het Alkmaar sche gemeentebestuur, vergezeld van enkele deskundigen, zich naar Den Haag begeven, tot het voeren van besprekingen, welke mo gelijk kunnen leiden tot het behoud van de wereldvermaarde Alkmaarsche Kaasmarkt. DE MIDDENSTAND IN HET GEWEER. Zaterdagavond laat kwamen de drie plaat selijke middenstandsbesturen uit Alkmaar in spoedvergadering bijeen, om te spreken over de dreigende ondergang van de kaasmarkt. Algemeen was men van meening, dat de uiterste pogingen moesten worden aangewend om de markt te behouden, waartoe een com missie van actie werd benoemd, welke zich met andere instantie in verbinding zal stel len, teneinde te pogen het onheil alsnog te voorkomen. Daarmede was de eerste phase der fascistische re volutie begonnen. De herdenking daarvan is gewel dig en waarschuwend tegelijk. Wij willen, zoo riep Mussolini uit, de jonge leger scharen der toekomst voorbereiden voor de verde- •uiging van het imperium. Bezield doord en fascisti- schen geest zullen zij onoverwinnelijk zijn. Dat is de wet der revolutie, dat is de trotsche wil van het ge- heele Italiaansche volk. Een uur later verscheen Mussolini weer op het balkon voor de frontstrijders, tot wie hij de vraag richtte of hij tot dusverre rechtstreeks op het doel was afgegaan, welke vraag met geestdriftig ja, be antwoord werd. „Vandaag 24 Mei, verklaar ik jelui, aldus Mussolini vervolgens, dat ik in de toekomst hetzelfde zal doen." VLEUGELS VAN EEN VLIEGMA CHINE IN DE LUCHT AFGE KNAPT. VLIEGER REDT ZICH DOOR PARACHUTE-SPRONG. Op sensationeele wijze heeft Zaterdagmor gen een jeugdige officier-vlieger van.Soester- berg zich, dank zij een parachutesprong van 2.000 meter hoogte, het leven kunnen redden, toen zijn machine hoven het militaire vlieg veld vermoedelijk door vleugelbreuk om laag stortte. De pas tot officier beëedigde reserve-tweede lui tenant Bodaan, was na tien uur opgestegen met een jachtvliegtuig van het Fokkertype d. 17 voor het ma ken van een vlucht boven de omgeving van Soester- berg. Omstreeks kwart voor elf bevond hij zich op een hoogte van circa 2000 meter in de omgeving van het vliegveld, waar hij verschillende manoeuvres maakte. Nauwkeurig waren de verrichtingen- van het kleine toestel öp deze hoogte niet te vol gen, doch toeschouwers kregen den indruk, dat de vlieger eenige stuntoefeningen maakte toen zij plotseling tot hun groote ontzetting zagen, dat de machine als een baksteen om laag stortte, waarbij men den indruk kreeg, dat de vleugels waren afgeknapt. Ademloos keek men toe en plotseling zag men hoe een zwarte stip zich uit de vallende machine losmaakte. De vlieger had een para chutesprong uit de neerstortende vliegma chine gewaagd en met een zucht van verlich ting zagen de ontstelde toeschouwers op den grond hoe het valscherm zich ontplooide en den vlieger betrekkelijk veilig naar de aar de terugbracht. Niet onaangedaan, maar vrijwel ongedeerd kwam luitenant Bodaan op een der uiteinden van de wijde vliegheide neer, terwijl op eenigen afstand de romp van de vernielde machine zich met den neus in den grond boorde en totaal werd vernield, en de vleugels dicht in de buurt eveneens vernield op den grond terecht kwamen. Een onderzoek naar de juiste oorzaken van de zoo gelukkig afgeloopen ramp zal worden ingesteld. Een woord van lof ver dient de bestuurder voor diens koelbloedigheid, waar mee hij zich uit het vallende vliegtuig wist te be vrijden en gebruik wist te maken van het val scherm, van welks toepassing hij slechts theore tisch op de hoogte was. Men zal zich herinneren hoe ook verleden jaar een militair vlieger van Soester- berg zijn leven aan zijn valscherm te danken had. Het was de sergeant-vlieger Steensma, die toen zijn stuurinrichting door een botsing in de lucht met een andere machine onklaar was geraakt, doorvloog tot boven de Leusdensche heide, waar zijn vallende machine geen ongelukken zou kunnen veroorzaken, en toen met zijn parachute omlaag sprong. Steensma heeft eenige weken geleden met goed gevolg exa men gedaan als verkeersvlieger en is thans als zoo danig in dienst van de K.L.M. gekomen. Uit het omstandig verhaal, dat de luitenant aan den vliegerarts heeft gedaan, blijkt wel, hoe moedig deze jonge man is geweest. Hij had met de D. 17, dien formidabel-snellen ja ger, reeds geruimen tijd allerlei manoeuvres ge maakt, op ruim 2000 meter hoogte. Bij een dezer oefeningen, het was een tonneau, is er „iets" ge beurd. Wat dat „iets" is geweest, is moeilijk, te ach terhalen. In ieder geval is er iets gebroken, een on dervleugel, een montant of spandraad misschien. Van dat wegvliegend onderdeel heeft ltnt. Bodaan een slag gekregen op zijn bovenarm, waardoor deze is gebroken. Onmiddellijk dook de machine met razende snel heid weg, met den neus naar beneden. Er was maar één weg, om aan den zekeren dood te ontkomen: de parachute. Daar de machine verticaal naar beneden schot, was een klein zetje voldoende, om uit de cockpit te geraken, nadat hij met zijn niet gekwet sten arm de riemen had losgemaakt. Toen de luitenant eenmaal buiten het toestel was de machine schoot door haar zwaarder gewicht snel onder hem uit heeft hij met behulp ook van zijn gekwetsten arm, de parachute opengetrokken. Zelf was de vlieger nog op zeer groote hoogte, toen de mooie machine diep onder hem zich reeds in de vlieghei had geboord. Hoewel de daling vrij snel geschiedde, bracht de parachute hem verder ongedeerd op het vliegveld. Er stond op dat oogenblik weinig wind, zoodat hij in staat was, van die groote hoogte nog binnen het terrein te dalen. Ter plaatse is hem de eerste hulp verleend, waar na dr. Brouwer hem heeft overgebracht naar het Diaconessenhuis te Utrecht. Van het toestel zelf is niets bruikbaars over. De wielen en een deel van den staart steken nog boven het zand uit. Huis ingestort te Fez 18 LIJKEN GEVONDEN. Te Fez in Marokko, is een woonhuis inge stort. Achttien lijken zijn onder het puin vandaan gehaald en vijf bewoners werden ge wond. Naar een vlootverdrag met Engeland? Moskou: Karl Radek schrijft in een artikel in de Izwestija, over de toestemming van Sovjet Rus land, op voorstel van Groot-Brittannië onderhandelin gen aan te knoopen inzake een vlootverdrag. De Sov jet Unie heeft zonder succes geijverd voor algeheele en vervolgens voor gedeeltelijke ontwapening. De be wapeningen worden evenwel steeds meer opgevoerd en zij verhoogen het oorlogsgevaar. Het is natuurlijk dat Sovjet Rusland ten aanzien van een dergelijken stand van zaken wordt gedwongen zijn vloot uit te breiden, welke de veiligheid van het Sovjet gebied moet waarborgen te meer daar de oorlogsvloot van het vroeger Rusland door den wereldoorlog en de bui- tenlandsche interventie bijna geheel werd vernietigd. De Sovjet Unie moet haar vloot opbouwen en deze in staat stellen het land te verdedigen tegen de vloten van mogendheden die openlijk haar program van strijd tegen de Sovjet Unie verkondigen. Ondanks dit alles heeft de Sovjet Unie het voorstel der Britsche regeering aanvaard onderhandelingen te openen over de kwalitatieve beperking van nieuw te bouwen oor logsschepen. Het is natuurlijk, dat de Sovjet regeering de voor waarde zal stellen van een zelfde verdrag met En geland als Duitschland heeft gesloten. De noodzake lijkheid vrij te zijn in de bewapening ter zee in het Verre Oosten is geheel het gevolg van den al daar ontstanen toestand. Wanneer de Sovjet Unie zich voorloopig niet "zou willen binden door een overeenkomst voor haar vloot in het Verre Oosten is dat het directe gevolg van de opzegging van het vlootverdrag van Washing ton door Japan, en de omstandigheid, dat Japan de Londensche conferentie verliet, om zich daardoor in het Verre Oosten de vrije hand te verschaffen ten aanzien van zijn vlootbewapening. De openbare mee ning in de Sovjet Unie zal het slechts toejuichen, wanneer op deze basis een overeenkomst met Groot- Brittannië wordt bereikt. DYNAMIET OPSLAGPLAATS ONTDEKT Tokio De ontdekking van 50 pakjes dyna miet en 120 slaghoedjes aan de kust van Katsoe- ra (provincie Tsjiba) heeft groote beroering ge wekt. De ontplofbare stof was daar in 1930 door communisten verborgen De politie is echter bet bestaan der geheime bergplaats gekomen door de bekentenis van communistische leiders die se dert verleden jaar gevangen worden gehouden onder beschuldiging van terrorisme BOERDERIJ De uitkeering aan vetweiders Wie er voor in aanmerking komen Gelyk reeds werd bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot een uitkeering aan de veeweiders en -mesters, die door de abnormale tijdsomstan digheden in ernstige financieele moeilijkheden zijn geraakt. Deze uitkeering wordt vastgesteld op f 20. per rund, dat is begrepen onder bet aantal bif de inventarisatie van de maand Mei 1935 opge geven in de rubriek „mestvee en vee, bestemd om vet te maken" Voor deze uitkeering komen alleen in aanmer king die veeweiders en -mesters, die aan beide lderna te noemen voorwaarden voldoen: a. dat zij niet zijn of worden aangeslagen in de rijksinkomstenbelasting voor het belastingjaar 1935-1936 b. dat van bet aantal te bunnen name bij de inventarisatie van Mei 1935 getelde stuks rund vee met uitzondering van het bij die inventarisa tie getelde mannelijk en vrouwelijk jongvee jon ger dan een jaar en mestkalveren tenminste drie vierde bestond uit vee, opgegeven in de rubriek „mestvee en vee, bestemd om vet te maken" Diegenen, die aan beide onder a en b genoem de voorwaarden voldoen, kunnen zich wenden tot bet regeeringsbureau voor de uitvoering van de landbouw-crisiswet 1933, Lange Voorhout l en 3 te 's-Gravenhage, ter bekoming van een aan vraagformulier. Zij dienen daarbij duidelijk hun voorletter, naam en volledig adres op te geven. Deze formulieren zijn slechts verkrijgbaar tot 23 Juni 1936. Na dat tijdstip zullen geen aan vragen meer in behandeling worden genomen. Nog wordt er de aandacht op gevestigd, dat van de hierboven onder a en b genoemde voor waarden niet kan worden afgeweken

Schager Courant | 1936 | | pagina 1