De dood langs den weg Het Concert. De orkanen boven de Zwarte Zee Gedenktecken Thom Denijs De Langendijker Groentenveilingen De Bilt seint Kort verhaal DOODELIJK ONGELUK TE HALFWEG. Omstreeks kwart over acht heeft Zaterdagavond nabij de Vinkenbrug een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 68-jarige N.B. wonende te Osdorp, stapte uit een vrachtauto, waarvan de motor op de helling was afgeslagen, om zich verder te voet naar de na bijgelegen woning van zijn broer te begeven. Hij liep hierbij tegen een tramtrein van de N2Z.H.T.M., die hij vermoedelijk in het geheel niet heeft gezien. De man werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Dr. Baumami kon slechts den dood constateeren. Het lijk van B. is naar de Maria Stichting te Haarlem overgebracht. De vrachtauto, die van de helling terugrolde, werd aangereden door de tram en werd dermate bescha digd, dat zij moest worden weggesleept. De chauffeur werd niet gedeerd. De politie stelt een nader onderzoek in. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gistermiddag te omstreeks half drie is op den rijks straatweg te Roosendaal een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een motorrijder, wilde een met paard he spannen ijskar rechts passeeren, doch deze gevaar lijke manoeuvre lukte niet, met het gevolg, dat het motorrijwiel in volle vaart tegen den kar opreed en over den kop sloeg. De man, zekere L. R., uit Heer1 len, bekwam ernstige inwendige kneuzingen. Hij is naar bet ziekenhuis overgebracht, waar hij des avonds nog niet tot bewustzijn was gekomen. De motorfiets en de ijskar werden ernstig beschadigd. Doodelijke aanrijding te Akkrum. Akkrum. Gistenmidag te omstreeks half vijf, is de tachtigjarige Pebesma bij het oversteken van den weg aangereden door een auto, bestuurd door een 18-jarigen inwoner uit Grouw. De man werd ernstig aan het hoofd gewond en is kort na aan komst in het ziekenhuis te Heerenveen overleden. Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan een defect aan de stuurinrichting van de auto, waardoor de bestuurder de bocht van den weg niet goed kon nemen ende aanrijding niet kon worden voorkomen. Motorrijder aangereden door een anto. Gisteravond te ongeveer elf uur is op de Nassau- kade te Amsterdam, ter hoogte van het van Olden- barneveldtplein een motorrijder, die getracht had een auto, welke voor hem reed en de richtingaan wijzer had uitgestoken, nog juist voor het nemen van de bocht te passeeren, door deze auto gegrepen. De man moest met ernstige verwondingen in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. LUCHT VAART JAPANSCH VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT Zeven gewonden Tokio Het agentschap Domei meldtdat volgens een bij hei ministerie van marine ontvangen mededeeUng, een watervliegtuig vrijdagmiddag te plotter is gevallen nabij Tsjien Tao aan de grens van Korea en Mandsjoekwo. De zeven inzittenden werden ernstig gewond en men heeft weinig hoop dat zij er het leven afbrengen. DUITSCHE ZWEEFVLIEGER ERNSTIG GEWOND Boedapest De beroemde Duitsche zweefvlie ger Wolff Hirh is tijdens een vlucht boven het vliegveld Matyasfold bij Boedapest omlaag ge stort. Hij brak zijn been en werd ernstig aan het hoofd gekwetst. VIER ENGELSCHE VLIEGERS WORDEN VERMIST Penang CStraits Settlements) Vier vliegers der Britscbe luchtstrijdkrachten worden vermist Men gelooft, dat hun toestellen op ongeveer tien mijlen van Penang in zee zijn terechtgekomen. Het verluidt, dat zich aan boord van ieder der vliegtuigen drie personen bevinden. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG VERON GELUKT Williamsport (PennsylvaniaZaterdag ïs een vliegtuig in de hoofdstraat van Monturs- ville (op vier mijlen van Williamsport)) gedaald en slecht neergekomen. Van de inzittenden wer den twee personen gedood en een ernstig ge wond. NIEUW ZEELANDSCHE VLIEGER CHARA OMGEKOMEN Sydney De Nieuw-Zeelandshe vlieger W. H. Chara, die verleden jaar er in geslaagd is om alleen de Tasmanzee over te vliegen van Austra lië naar Nieuw-Zeeland, is met zijn vliegtuig om laag gestort en omgekomen. Moskou Er worden thans bijzonderheden hekend over de verwoestende uitwerking van den verschrikkelijken orkaan, die gedurende ver scheidene dagen boven de Zwarte zee heeft ge woed. In Noworossibirsk werden twee schepen van hun anker losgeslagen en naar zee gedre ven. Een der schepen is later met den kiel bo ven drijvend gevonden de opvarenden waren om gekomen. In de stad zelf is de telefoondienst verbroken, terwijl het geheele verkeer in wan orde is gebracht. Groote ongerustheid heerscht over het lot van 40 visschers, die sedert 15 Mei vermist worden. Daar de storm zoo geruimen tijd aanhield waren reddingspogingen onmogelijk in alle Zwar te zeehavens ligt het vereer geheel stil. 's-Gravenhage Een zeer talrijke schare be langstellenden was gistermiddag op Nieuw Eik en Duinen tezamen gekomen om getuige te zijn van de onthulling van het grafmonument, dat is opgericht ter eere Van de nagedachtenis van den grooten zanger Thom Denijs De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen werd bij deze plechtigheid vertegen woordigd door den heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van dit de partement. Het Concertgebouw te Amsterdam werd ver tegenwoordigd door den heer G. de Marez Oyens en het residentieorkest door mr. L. van Praag. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigers van toonkunst te Amsterdam, de Koninklijke Chris telijke Oratoriumvereeniging „Excelsior" te Rotterdam en van de Haagsche zangverenigin gen „toonkunst". Excelsior", „de Stem des Volks de Haagsche onderwijzerszangvereeniging en „Zang en Vriendschap". Voor de plechtigheid in de Aula waren mede uitgenoodigd degenen, die giften voor de cprich- tig van het monument hadden geschonken. Nadat de familie van den overleden zanger was binnengeleid, heeft de voorzitter van de Ne- derlandsche vereeniging van concertzangeressen en -zangers, de heer L. van Tulder, de over drachtrede gehouden, waarin hij allereerst allen dankte voor hun belangstelling Hij memoreerde, hoe, na het overlijden van Thom Denijs in No vember van het vorige jaar, het plan bij de ver eeniging ontstond om een gedenkteeken op te richten. Vervolgens schetste de heer Tulder, het geen Thom Denijs als zanger voor het muziek leven heeft beteekend, waarbij hij in het bijzon der wees op de wijze, waarop de overledene de Christus-partij uit de Mattheus-Passion en den inzet van het slotkoor uit Beethovens negende symphonie vertolkte. Doch ook de vertolking van andere werken zal men niet licht kunnen verge ten. In dit verband herinnerde spreker tenslotte aan de prachtige weergave door Thom Denijs van de verzen uit het reguiem van dr. Rudolf Men gelberg. De eerste regel van een dezer verzen, „Du ruhst im Licht", is in het gedenkteeken ge grift. Daarna riep spreker in het geheugen terug, wat Thom Denijs als bestuurs lid voor de vereeniging van concertzangers, van de oprichting af, heeft gedaan. Na woorden van dank te hebben gericht tot de beeldhouwster, mevrouw Franzén-Heslenfeld, droeg Louis van Tulder het gedenkteeken over aan mevrouw Denijs en familie met het verzoek, het te willen aanvaarden als blijk van groote dankbaarheid voor alles, wat Thom Denijs aan het Nederlandsche muziekleven geschonken heeft Na deze toespraak begaf men zich naar het graf van Thom Denijs, rondom hetwelk zich had den opgesteld de leden van de zangverenigin gen Toonkunst, Excelsior en de Stem des volks. Terwijl Louis van Tulder het gedenkteeken ont hulde werd door de zangkoren, onder leiding van den heer Anton Tierie, ten gehoore gebracht een koraal uit de Mattheus-Passion. „Was mein Gott will, gescheh' all* zeit". Hierna heeft de oudste zoon van Thom Denijs, namens dè familie woorden van dank gesproken :ot allen, die aan de totstandkoming van het grafmonument heb ben hijgedragen. Het gedenkteeken, zoo zeide hij, zal de herin nering aan mijn vader levendig houden. Voor de De violist Alexander Borgencrona opende het raam en keek naar buiten over het zondoorgloci.de plein. Zijn blik gleed verder, over de koepels en to rens van de groote stad, die zich flauw tegen het van licht doordrenkte blauw van den hemel aftee- kenden. In drie jaren had hij deze stad en dit huis niet meer bezocht. Met een licht kloppen in de slapen wendde hij zich om. Peinzend liet hij zijn blikken door het vertrek glijden. Er was veel vei'anderd. Een oogenblik dreig de een onbestemd gevoel van weemoed, hem te over meesteren. Hij rukte er zich uit los, glimlachte zacht een glimlach, die aan zijn gezicht een eigenaar dige bekoring gaf. Met een vragenden blik op de vrouw, die voor hem in den grooten, wat oudervvet- schen armstoel zat, stak hij een sigaret aan. Zwaar hing de stilte tusschen hen, bijna ondraaglijk. Hij wierp de sigaret achter zich en boog zich een weinig voorover. „Karin". Zij hief het hoofd wat op en glimlachte. Maar deze glimlach joeg hem schrik aan. Met een bijna onbewus te beweging streek hij zich het haar van het voorhoofd. „Je bent teruggeko men, Alexander, onaan gediend, zooals {j'e ge gaan bent." Haar stem werd hard en bijna leelijk in haar plotselinge scherpte. ,-,En dan wil je. me zeggen Ze zag hem aan. Een oogenblik aarzelde ze. Haar stem daalde eenigszins en verloor haar zeke ren klank. en dan beweer je, dat je me nooit verge ten hebt en ook nu nog Weer stokte haar stem. Het was zoo moeilijk, dit alles uit te spreken. Een gevoel van hulpeloosheid kwam over haar. Alexander Borgencrona bewoog zich niet. Slechts wijze, waarop het wordt overgedragen, gaat een onuitsprekelijk gevoel van dankbaarheid tot u allen uit. Tenslotte zijn de aanwezigen langs het monu ment, waarvan wij reeds dezer dagen een be schrijving gaven, getrokken waarmede de plech tigheid was geëindigd. UIT EEN SCHOMMEL GEVALLEN Doodelijk ongeluk in een speel tuin. Druten In het naburige Winsen werd gis termiddag een nieuwe speeltuin geopend, waar bij de jeugd volop speelgelegenheid kreeg. Een der knapen J. van der Velden had het ongeluk uit een schommel te vallen, en kwam daarbij zoo noodlottig terecht, dat hij een zware schedelbreuk kreeg en bovendien inwendige kneuzingen opliep. Het slachtoffer is eenige uren later overleden. VIER PERSONEN TIJDENS STORM OMGEKOMEN Sydney (Australië) Men vreest, dat vier technische deskundigen eener gramofoon-maat schappij tijdens een vischtoclit in een zwaren storm aan de kust zijn omgekomen. Van hun vaartuig is geen enkel spoor gevonden. Uit den aard der zaak ging er aan de Langendij ker Groentenveilingen de laatste 14 dagen maar weinig om. We zijn nu namelijk in den stillen tijd, waarin van groote aanvoeren geen sprake Is. Dit zal nog wel enkele weken duren, als de vroege aardappelen weer in groote hoeveelheden aan de veilingen verschijnen. Voor de Broeker veiling is er dit jaar geen algeheele stilstand geweest, daar de nieuwe producten reeds verschenen, toen de oude ook nog werden aangevoerd. Op het oogenblik zijn het de late aardappelen en de uien, die van de „oude" producten nog ter markt worden aangebracht Wat de aardappelen betreft, van deze is de aanvoer gering. De meeste worden uit de hand verkocht. In de prijzen kwam maar weinig verandering. Bevelanders werden verhan deld voor f2 tot f2.90 en voor Robijn werd f2—f2.10 betaald, een eenigszins hoogere prijs dan gewoonlijk. Aan de veiling te Noordscharwoude kwamen nog verschillende partijen uien. De prijzen blijven op ongeveer hetzelfde niveau. Drielingen worden voor 70 tot 80 cent per 100 K.G. geveild, gewone uien -brengen f2.10—f2.80 op, al naar gelang van kwali teit, terwijl voor grove uien iets meer wordt be taald, nl: van f 2.60 tot f3.40. De betrokken bouwers hadden beter gedaan, ze eerder te verkoopen, daar men vi'oeger ook die prijzen had kunnen bedingen en er nu veel moet worden uitgeschoten. Van de nieuwe producten zijn het rabarber en tomaten, die wat fleur aan de Broeker veiling ge- j ven. Rabarber komt er meer dan verleden jaar. De ^rijs van dit product is niet hoog, ofschoon niet kan worden gezegd, dat met de grootere aanvoeren de prijzen dalen. Ruim een week geleden werd er f 1.90f2.30 voor betaald, deze week bij een vrij grooten aanvoer werd er f2.70 tot f3.30 voor be steed. Toch schommelen de prijzen vrij sterk. De aangevoerde tomaten komen uit de warme kassen. De productiekosten van dit product zijn der halve hoog en de prijzen zijn er niet mee in even redigheid. Op 12 Mei werden ze verkocht voor f42. Later zijn ze in prijs gedaald. Voor A werd van f32 tot f 35 betaald, B bracht f32 tot ruim f36 op, C f28.20f33 en CC ruim f18. Als die prijzen gehand haafd konden blijven, zouden de kweekers ongetwij feld nog niet hard klagen. Doch bij grooteren aan voer wordt voor prijsverlaging gevreesd. zijn handen werden onrustig en gleden terug. „Ik heb je nooit vergeten, Karin, dat móét je ge- looven." /Vergeten", zei ze zacht en een beetje spottend. Hij begreep haar bitterheid. Bijna maakte 't hem blij, dat ze daarover nog verdriet kon gevoelen. „Ik heb je altijd liefgehad. Karin." Een lichte blos overtoog haar gelaat. Toen stond ze verschrikt op. Alexander Borgencrona was naar haar toe gekomen. „Karin?" Ze keek hem aan. Zoo zeker voelde hij zich? Met plotselinge afweer, gedreven door een eigenaardig gevoel van schaamte en onzekerheid, boog ze zich terug. „Zoo plotseling, Alexander? Drie jaar heeft je liefde noodig gehad Yangzaain stond ze op. Tegelijk daarmee kregen toorn en bitterheid in haar weer de overhand. Al de teleurstelling van deze drie jaar Ze wist niet wat het was, maar ze kon hem niet vertrouwen, Hij had zich half afgewend, staarde naar bene den in de straat, die stil in de middagzon lag. „Je gelooft me niet, Karin?'1' Weer deze lichte aarzeling in haar. Toen schudde ze het hoofd. „Neen". Ze keek hem na. Wat haastig was hij langs haar heengegaan. Zijn schreden verklonken in de stille straat. Ze liet het hoofd zinken. Wat behoefde ze nog meer bewijzen! Jaren lang had hij in de wereld rondgezworven en nu had hij niet eens geduld om Vastberaden pei'ste ze de lippen op elkaar. Wat hij ook in deze oogenblikken gezegd had of het ver langen was of berouw nooit kon het liefde zijn. Langzaam sloot ze het .venster. „Neen", zei ze verbeten. „Neen En daarmee had ze beslist over zichzelf en Alexander oBrgencrona. Alexander Borgencrona ging naar boven naar de garderobe. Dadelijk na zijn terugkeer was hij voor dit concert geëngageerd geworden. Hij kon het niet meer afzeggen. Door het kleine raampje keek hij neer op het publiek in de zaal. Eenigszins afwezig begon hij zich te verkleeden. Iedereen kon hij ge lukkig maken - door zijn spel. Alleen zichzelf Met moede handen opende hij het zwarte foudraal, Verwachting: meest zwakke wind uit oostelij ke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 766. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 14 gr. C. is 57 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen ANNA P AU LOW N A BREEZAND. VERGADERING VEEFONDS. Het Onderlinge Veefonds vergaderde Zaterdagavond bij den heer Jb. Borst. Na opening door den heer Schilderman verkreeg allereerst de heer Van Loo het woord, om als vertegenwoordiger van de ver zekering te Oudkarspel waarbij het fonds voor brand en blikseminslag is aangesloten, te spreken over verzekering tegen bedrijfsschade. De maatschappij berekent aan particulieren voor bedrijfsschade 20 ct. premie per koe. Het fonds is tegen 75 ct. per f1000 verzekerd tegen brand en blikseminslag en als daar verzekering tegen bedrijfsschade bijkomt, wordt de premie fl.25 per f1000. Het fonds staat nu voor f40.000 ingeschreven en moet dus f30 preimie beta len; de ingeschreven koeien vertegenwoordigen in derdaad geen hooger waarde dan f 25000 en naar dit bedrag wordt de premie voor de verzekering, met inbegrip voor die van bedrijfsschade f 31.25, dus weinig hooger. Daarvoor wordt dan gedurende hoog stens 20 weken, ongeacht de gemaakte onkosten, f2 per koe en per week uitbetaald voor het opstallen. Brengt men de koe dus bij een ander voor minder onder dan wordt toch f2 uitgekeerd. Uit de beant woording der vragen, die gesteld werden bleek voorts, dat de maatschappij wel clrang kan uitoefe nen als de herbouw moedwillig wordt vertraagd en het vee dus langer dan noodig is elders anoet wor den gestald. Kalveren worden niet opgenomen voor verzekering tegen bedrijfsschade. De uitkeering geschiedt wekelijks via den secre taris van het fonds. De poliskosten zijn gering, daar men de oude polis kan behouden en alles daarop als herverzekering kan overschrijven. Nadat de heer Van Loo voor zijn uiteenzetting be dankt was, werd de agenda verder afgewerkt. Hot overzicht van den heer J. Ay vermeldde dat in het afgeloopen jaar 6 koeien aan het fonds overgingen, waarvoor is uitbetaald f 655.68 en terug ontvangen f 260.50. De ontvangsten bedroegen f 1038.14, de uit gaven f 812.48. Het batig saldo was dus f 225.66. Namens de com missie tot nazien van de boeken bracht de heer J. Rosloot verslag uit en op zijn voorstel werd de re kening met dank aan commissie en penningmeester goedgekeurd. Nadat de te heffen premie weer op 1 pet., was ge steld en eenige leden, die veel voor verzekering te gen bedrijfsschade voelden, zich daarvoor hadden uitgesproken, besloot de vergadering genoemde ver zekering aan te gaan en volgde sluiting. nam de viool eruit. Vol onbewuste teederheid gle den zijn vingers onderzoekend over het instrument. Karin was thuis gebleven. Ze wilde hem niet eens hooren. Wat moest ze hem haten! Het tweede belletje. Over drie uur ging zijn trein. Gedreven door een kwellende onrust liep hij door de lange, smalle, wat schemerige gang, waar het gaslicht zachtjes suisde, naar het tooneel. Het was doodstil ln de groote zaal, die tot op de laatste plaats bezet was. Toen al stond Borgen crona als een van de grootste violisten van zijn land bekend, ook al was hij altijd een weinig zon derling. Het liep naar elven. Niemand had gemerkt, hoe kort voor het laatste stuk de deur was opengegaan. Een daverend applaus brak los. Telkens en telkens weer werd de violist teruggeroepen. Borgencrona voelde zich vermoeid. Weldra ging zijn trein. Maar de menigte daar beneden wil de hem nog niet met rust laten. Hij ontkwam niet aan het toegiftje. Vragend keek hij den pianist aan. Wat speelde hij nu? Hij wist het zelf niet door die wonderlijke onrust en vermoeidheid in zich. Nooit zou hij Karin weerzien. Waarom had ze hem niet willen gelooven? Weer barstte het applaus los Hij wenkte den man aan den vleugel af. Met een kort, heslist ge baar legde hij de viool onder de kin. Karin staat naast de deur. Niemand let op haar in de ademlooze stilte der verwachting. Daar voor op het podium speelt Alexander. Zoo onrustig en wild. Zoo als hij zelf is. Ze houdt het hoofd gebogen, beluistert dit spel, dat opeens heel week wordt en vol verlangen. Plot seling weet ze klaar en scherp, dat dit lied voor haar bestemd ïs. Nooit heeft ze het eerder gehoord. Het is een van zijn eigen composities. Ze luistert naar de klanken, die, beter dan woorden vermogen, haar vertellen van wat er in hem leeft. Deze zoe- kendey verlangende melodie verstaat ze eri ze ge looft hem. Nogmaals davert het applaus door de zaal. Met een zacht lachje gaat ze heen, naar zijn garderobe, om hem op te wachten z

Schager Courant | 1936 | | pagina 2