Tuinderij Uit Bergen. Laatste Telex berichten Polder „Hel Koegras" Gemeenteraad. Moet Ge examen doen? Openbare Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden op Zaterdag 23 Mei 1936, des na middags half drie uur, in „Hotel Bellevue" te Den Helder. Voorzitter de heer J. J. Verfaille, secretaris-penning meester de heer C. Taylor. Bovendien zijn aanwezig de heeren D. Sleutel, C. Tromp, A. Grin en C. Dito, heemraden en de hee ren G. W. Jimmink, J. F. Roozen, W. J. Meskens, P. v. d. Veen, P. Visser, C. Hoogschagen en J. Blankman, hoofdingelanden. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt er zijn genoegen over uit dat nagenoeg alle leden aan wezig zijn, alleen de heer Jhr. Laman Trip is met ken nisgeving van verhindering afwezig. De notulen worden door den secretaris gelezen, ze worden onder dankzegging vastgesteld. De rekening over 1935. Aan de orde is de vaststelling van de rekening over 1935. Ze was nagezien door de heeren Meskens en Van der Veer, die rapporteerden dat alles in de beste orde was bevonden en de ontvangsten bedroegen f39.148,64, de uitgaven f32.713,85, batig saldo alzoo f6434.79. Zij adviseeren de rekening goed te keuren en het Dag. Bestuur en den penningmeester te dechar- geeren. Aldus wordt besloten, waarna de Voorzitter de com missieleden dank zegt voor het verrichte onderzoek en den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Voor het reservefonds. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld om een bedrag van f2662.78 toe te voegen aan het reserve fonds, waardoor dit fonds met de gekweekte rente dan komt op f 18000.—. Wordt algemeen goedgevonden. Het volgende agendapunt vermeldt: besluit inzake den weg DoggersvaartBrakkeveldsweg. Door den Voorzitter wordt evenwel medegedeeld, dat deze zaak nog niet voldoende in kannen en krui ken is. Alles is wel reeds behandeld, maar er is nog een formeele kwestie, die eerst door den Raad der gemeente Den Helder behandeld dient te worden. Het punt wordt daarom uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. Geen duurtetoeslag meer? De Voorzitter deelt mede, dat er van den heer Stompedissel een verzoek is ingekomen om wijziging in de salarisregeling te willen brengen, n.1. om den toeslag op het loon om te zetten in een vaste ver goeding bij het loon te voegen en wel in verband met den pensioengrondslag. Stompedissel deed dit ver zoek alleen omdat hij weldra ruimte zou willen ma ken voor een ander. Het Dag. Bestuur wil deze zaak eerst eens bekijken, om dan in de eerstvolgende ver gadering met een voorstel, een algemeene regeling be treffende, te komen. In beginsel blijkt de vergadering niet tegen de re- GEEN VERDERE BIJDRAGE IN HET TE KORT VAN VROEGE TULPEN Naar het Kweekersblad meedeelt, lie^ft het be stuur van het Bloembolleri-sur plus fonds bericht n.a.v. een door deze stichting gedane poging, een tweede bijdrage uit het Landbouwcrisisfonds te verkrijgen om in staat te zijn het surplus van vroege tulpen uit oogst 1935 alnog met 85 pet. van den minimumprijs te kunnen uitbetalen, van den minister van Landbouw en Visscherij bericht te hebben ontvangen, dat een verdere bij drage niet zal worden verstrekt Deze beschik king is een leelijke .streep door de rekening van onze hollenkweekers. INVOERRECHT OP TOMATEN IN FINLAND Het invoerrecht op tomaten in Finland werd onlangs voor de periode van 1 Mei-lóOctober vastgesteld op F.M. 32.- of f 1.06 per K.G., ter wijl het invoerrecht voor deze verhooging F.M 8.- of f -.26 per K.G. was. Was de uitvoer naar Finland onder het oude invoerrecht reeds vrijwel onmogelijk, thans is dit invoerrecht een absoluut invoerverbod geworden. Vreemd doet het hierbij aan, dat Spanje een verlaging van het invoerrecht verkregen heeft' .tot op F.M. 1.- of f 0.033 DE MAAT VAN AARDAPPELEN VOOR BELGIë Naar de Nederlandsche Akkerbouw-Centrale aan de exporteurs mededeelt, is met ingang van 25 Mei de minimummaat van Roode Star en Bevelanders van de kleigrond, verlaagd tot 40 mM., voor export naar België. Vereder wordt er do aandacht op gevestigd, dat na 31 Mei weer de z.g. vergunninglaks zal moeten worden be taald, waarvan men van 20 Februari tot 31 Mei vrijgesteld was geweest. Verdraaid! Doe hik die dekselsche hik lamp daar toch uit! Hik Ha morgen hik wil ik een uur later g—hik—gewekt worden.,!! geling, als door den heer Stompedissel gevraagd, te zijn. De heer Van der Veer zegt, dat het in dezen tijd geen zin meer heeft, duurtetoeslag te geven; alles wordt goedkooper. Maar spr. geeft toe dat het loon niet, te hoog is. De Voorzitter beaamt, dat wat do heer Van dei- Veer heeft gezegd, logisch geredeneerd ,is. Maar de bedoeling van de splitsing, loon en duurtetoeslag, is een andere geweest. Spr. herinnert aan het amb tenarenreglement,, de moeilijkheden om wijziging in salarisregelingen te brengen, zoo dat wanneer er 3 mcnschen zijn, die nog lid van verschillende orga nisaties zijn, het een heele toer is om het uit te knob belen. En vandaar dat de regeling met den toeslag is gemaakt. De verschillende tarieven voor electri- schen stroom. Bij de rondvraag stelt de heer Roozen de vraag of het niet mogelijk is,-iets te doen t.a.v. stroom- tarieven in Koegras. Er zijn mensohen die voor den stroom 12 en 10 cent betalen, met f 1.50 meterhuur, erzijn er ook, die 7 cent voor den stroom betalen met 50 cent meterhuur, ja er zijn er die. 5 en 4 cent voor den stroom betalen. De Voorzitter zegt, het op prijs te zullen stellen, wanneer de heer Roozen de gegevens over deze zaak aan het Dag. Bestuur verstrekt. In dat geval zal er zeker door het Bestuur geen bezwaar wor den gemaakt zich met deze zaak in te laten en te informeeren waarop een zoo verschillende tarief regeling berust. De heer Roozen zegt, dat blijkens hem verstrekte gegevens er geen verband bestaat tusschen tarie ven van 10 cn 7 cent, weer andere houden ver band met het aantal te verbruiken K.W.U., spr. noemt een maalderij, die 5 cent betaalt, een scheeps- makerij 4 cent. De Voorzitter wijst er op, dat men zich dient te bepalen tot de stroomtarieven voor de bemaling. Als daar verschil tusschen bestaat, kunnen we er op wijzen. Juist den laatsten tijd heeft men in wa- eerschapskringen gestreefd naar meer uniformiteit in die stroomtarieven en daarom spitste spr. zijn ooren, omdat bij er ook van gehoord had, dat er hier verschil bestond tusschen de tarieven. De heer Van der Veer zegt, dat B. en W. van Den Helder reeds eerder werd gewezen op de on billijkheid, die de huidige regeling bevat. Spr. her innert er aan, hoe voor de bloemisten een dubbel- tariefmeter-regeling bestaat, in verband met even tueel stroomverbruik in den spertijd. Voor dien dubbeltariefmeter moet de ainemer f 1.50 huur be talen en voorts f2 per kilowatt voor stroom in den spertijd verbruikt. Maar bovendien moet die afne mer voor den stroom 5 cent meer betalen. Dat nu is een onbillijkheid en dit wordt in den Raad ook wel beaamd, doch van stappen om verbetering in dezen toestand te krijgen, bemerkt spr. tot nu toe niets. De Voorzitter' onderschrijft de meening van den heer Van der Veer. De heer Roozen zegt toe. nadere gegevens te zul len inwinnen en ze dan aan het Béstuur te zullen doen toekomen. Hierna sluiting. Dinsdagmiddag om twee uur komt de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen, ter behande ling van de navolgende agenda-punten: 1. Vaststelling der notulen van de openbare ver gadering van 26 Maart 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling van een adres van den heer J. Tin alhier, houdende verzoek om verlaging van de aanslag van het vergunningsrecht. 4. Voorstel van B. en W.- tot vaststelling van: a. de 2e suppletoire Begrooting gew. dienst 1935. b. de le suppletoire Begrooting kap. dienst 1936.» c. het le besluit tot af- en overschrijving van en op verschillende uitgaafposten der gem.-rekening, dienst 1935. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging' van het subsidie over 1935 aan het Burgerlijk Armbestuur met f2000 en tot goedkeuring der 3e suppletoire be grooting van genoemd Bestuur over 1935. 6. a. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der le suppletoire Gemeente-begrooting dienst 1936 be treffende een tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. b. Voorstel van B. en W. om ten behoeve der gemeente voor den dienst 1936 en naar gelang van behoefte, tijdelijk kasgeld te leenen tot een totaal bedrag van ten hoogste f 100.000 a pari, tegen een rente van ten hoogste li/2 boven het wissel- of promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. 7. Adres van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen, houdende ver zoek om ten behoeve van het te houden bloemen corso en het garantiefonds, voor f 1000 deel te nemen 8. Behandeling van een tweetal adressen van den heer Je. van Recnen en Mevr. II. GorterStorken, houdende verzoek om medewerking te verleenen tot bestemming tot openbaren weg van bet voetpad, loopende van de Eeuwige laan tot den Buerweg, voorzoover dit op hun terrein is gelegen. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot regeling van het verkeer in de ge meente Bergen. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling volgens welke de gemeente Bergen voor haar rekening neemt een gedeelte van de premie welke werkloozen, die zich bij het Algemeen Zieken fonds voor Alkmaar en Omstreken voor geneeskun dige behandeling bij ziekte hebben verzekerd. 11. Voorstel van B. en W. tot onderhandscben verkoop van verschillende peïceelen grond. 12. Voorstel van B. en W. tot opheffing der Com missie tot Plaatselijk toezicht op het Lager Onder wijs. 13. Vaststelling van den datum van den Bonne- faasschouw. 14. Rondvraag. 15. Behandeling van bezwaarschriften tegen aan slagen Schoolgeld, Rioolbelasting en Hondenbelas ting, dienst 1935. VERBETERING VAN WEGEN. Ter verbetering van den Heerenweg stellen B. en W. voor aan te koopen: a. Van den heer J, van Reenen, verschillende strooken grond cn gedeelten sloot, voor de som van één gulden. b. van de erven H. van Reenen een terreinstrook groot circa 00.03.90 I-I.A. voor den prijs van 30 ets. per c.A. c. Van den heer C. v. d. Pol eenige strooken grond en een gedeelte sloot, samen groot c.a. 00.14.57 H.A. voor de som van f 2527. II. Ten behoeve van de verbetering van den weg naar Zanegeest: van don heer L. Hoekstra, voor de som van f 105 een strook grond, groot c.a. 00.02.50 H.A. III. Ten behoeve van de verbetering van den Lou- delsweg: van den lieer L. J. Blonimcstijn kosteloos in eigendom en onderhoud over te nemen een strook grond, groot c.a. 00.00.21 H.A. Zorg dan zoo'n metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" van 20 cent bij U te hebben. Verdrijven direct gejaagdheid, onrust, angst - gevoel, migraine, hoofdpijn en maken U rustig, kalm en geconcentreerd. WAARSCHUWING AAN JAPAN. Chineescli minister van buitenlandsche zaken over de verhouding tot Japan. NANKING, 25 Mei (A.N.P.) De minister van buitenlandsche zaken, Tsjang Tsjoen heeft bij de wekelijksche herdenkingsplechtigheid voor Soen Yat Sen een rede gehouden over de. Chineesch-Japansche betrekkingen, die zeer de aandacht heeft getrokken. De minister richtte tot Japan de dringende aan maning om samen te werken, teneinde de kwesties, die de heide landen betreffen, te regelen en hij noemde het niet tot stand komen eener grondige regeling fataal voor beide landen en voor den vrede in Oost-Azië. De smokkelhandel in Noord-China bedreigt de grondslagen van het Chineesche economische léven. Deze kwestie ware gemakkelijk op te lossen, wan neer de Japanners tot eerlijke samenwerking bereid zouden zijn. China heeft geen geheime verdragen of accoorden met eenig ander land gesloten, doch het tracht geheel op eigen kracht tot een oplossing der huidige crisis te geraken. ONGEREGELDHEDEN IN BRITSCH-INDIë. Londen 25 Mei (ANP) Naar uit Bombay gemeld wordt, hebben zich tijdens het weekeinde in ver schillende deelen van Brilsch-ïndië ongeregeldheden voorgedaan. In Rawalpindi zijn 4 Sikhs in een bot sing met Mohammedanen gewond. In Amritsar zijn Sikhs en Mohammedanen elkaar met zwaarden, bij len en andere wapens te lijf gegaan. Een ernstige botsing kon echter door het ingrijpen der politie ver hinderd worden. In Ajnar heeft een vechtpartij tus schen Mohammedanen en Hindoes plaats gehad. Verscheidene personen waaronder een Britsch offi cier, die zich in het strijdgewoel mengde, werden ge wond. BOOTONGELUK IN AMERIKA. Gisteren hebben militaire vliegers een boot drij vende gevonden met de kiel naar boven. Men ver onderstelt, dat dit de boot is waarmede zes vrienden voor het week einde een tocht wilden maken en vreest, dat de jongelui verdronken zijn. DE KWIJNENDE RIJNSCHEEPVAART. Thans hebben ook de maatschappijen, die de ver zekeringen hebben gesloten voor Rijnschepen, zich gedwongen gezien haar standpunt mede te deelen. Deze maatschappijen bestaan gemiddeld langer dan 50 jaar. Zij wijzen er op, dat bij hen 865 aken van par ticuliere schippers zijn verzekerd welke een totale tonnage van 875.000 ton hebben en verzekerd zijn voor meer dan 39 millioen R.M. Het vrachtverdeelingsver- drag heeft niet alleen niet de gehoopte verbetering gebracht in de situatie van de particuliere schippers, maar heeft toestanden geschapen, welke indien zij zouden voortduren, de Rijnscheepvaart naar den af grond zouden voeren. RADICALEN BOEKEN SUCCES IN AMERIKA. Op het gisteren gehouden tweejaarlijksche congres des socialistische partij werden na een stormachtig debat 44 radicale gedelegeerden van den staat New York gekozen, nadat de radicalen uit New Jersey Zaterdag acht gedelegeerden hadden benoemd. Hierdoor heeft de linkervleugel der socialistische partij de controle over den gang van zaken gekre gen. IV. Ten behoeve van de verbreeding van den MiddcnGeestweg van de navolgende eigenaren kos teloos in eigendom en onderhoud over te nemen eenige strooken grond, deel uitmakende van na te r melden kadastrale perceelen: lp. J. van Reenen, groot c.a. 00.13.86 H.A., allen gedeeltelijk; 2o. Mej. J. Steenhagen, groot c.a. 00.01.35 H.A. 3o. J. Dijkhof, groot c.a. 00.00.90 H.A. 4o. Wed. J. Louw, groot 00.00.93 H.A. c.a. oo. K. Schroor, groot c.a. 00.00.97 H.A. Go. L. van den Berg, groot c.a. 00.00.91 H.A. 7o. F. Berg, groot c.a. 00.01.07 H.A. So. J. Jonker Jzn., groot c.a. 00.01.16 H.A. 9o. R. Waiboer, groot c.a. 00.01.13 H.A. lOo. J. Henneman, groot 00.00.77 H.A. llo. L. Burgering, groot c.a. 00.00.84 H.A. OPHEFFING PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L.O. Do wet van 22 Februari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het Onderwijs is in dien zin gewijzigd, dat de Raad desgewenscht een commissie van toezicht kan instellen. In verband met bel feit, dat in dc praktijk de be hoefte aan een zoodanige commissie niet noodza kelijk is gebleken, en de kosten der commissie ten bedrage van f 50 kunnen worden bespaard, stellen B. en W. den Raad voor de commissie op te heffen en de leden onder dankzegging voor de verleende diensten uit hun functie te ontheffen. VERBETERING VAN WEGEN. Ingekomen is een adres van een 38-tal bewoners aan den Natteweg en Zalcendijkjc, houdende verzoek genoemde wegen van een stofvrij wegdek te voor zien, alsmede tot naamsverandering van den Natte weg in Julianalaan. B. cn W. stellen den Raad voor de beslissing op het verzoek om verbetering van bedoelde wegen aan te houden tot de 'behandeling van de gemeente-be grooting 1937 en op het verzoek om naamsverande ring van den Natteweg afwijzend te beschikken in verband met de daaraan verbonden consequenties. BOUW VAN GOEDKOOPE WONINGEN. Van het Werkloozencomitc is een verzoek tot den Raad gericht, om over te gaan tot den bouw van goedkoope woningen. B. en W. stellen den Raad voor, dat verzoek ter fine van advies te renvoyeeren. DE LOONEN IN DE WERKVERSCHAFFING. De Minister van Sociale Zaken heeft, aan B. en W. een schrijven gericht, houdende mcdedeclingcn dat Zijne Exc. geen vrijheid kan vinden het uurloon bij de werkverschaffing en de tarieven voor steunvcrlec- ning te verhoogen, alsmede de hierover gevoerde coi> respondentie. DE LOONEN DER WERKLIEDEN. Bij B. en W. is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat voldaan is aan het Kon. Besluit van 6 Januari 1936 Nr. 17, houdende een aanmaning ingevolge art. 126 der Ambtenaren wet 1929 en dat, nu gebleken is, dat dc loonen der werklieden niet uitgaan boven het plaatselijk loon peil, dc salarieering van het gemeente-personeel den Minister voor het oogenblik geen aanleiding meer geeft tot het maken van opmerkingen. B. en W. stellen voor deze mededeeling voor ken nisgeving aan te nemen. DE ACTIE VAN HET WERKLOOZEN-COMITE. Ingekomen is een adres van den heer J. H. Elfring namens het Werkloozencomité, waarin wordt toe den een afschrift van het adres, dat het comité gezonden aan den minister-president, alsmede een schrijven van eerstgenoemde aan den gemeente raad. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. W I E RIN GE N DE FILM- EN TENTOONSTELLINGSAVOND VAN DE A.N.W.B. De consul van den A.N.W.B. op Wieringeru de heer O. J. Bosker schrijft ons liet volgende. Zooals bekend houdt de A.N.W.B., de bekende Toeristenbond voor Nederland, haar tentoonstel ling, verduidelijkt door film en explicatie, op Wieringen in „Cinema De Haan" a.s. Woens dag, 27 Mei 1936 Allen, die met het verkeer en liet toerisme ook maar iets te maken hebben behooren dien avond bij te wonen. Ook zij die per fiets gewoon zijn hun tochten te maken; ook zij die bij het auto verkeer betrokken zijn en daarvan gebruik ma ken. Voor allen is de A.N.W.B. de veilige weg wijzer. Voor allen is het nuttig en leerzaam en. het kost U niets. Zeer zeker zal men U vragen lid te worden< voor zoover men dit nog niet is. Doch ook daar in blijft ge geheel vrij. Wat wel van U wordt gevraagd is op dien avond als gast tegenwoordig te zijn. Doet de A.N.W.B., dc groote populaire toorisienvereeniging, de eer aaa in groote getale op te komen, 'ANNA PAULOWNA Ouderavond School L Op den ouderavond, Vrijdag in school I gehouden, sprak de lieer K. Brugman, namens de oudercommis- sie het welkomstwoord, in het bijzonder tot het aan staand hoofd, den heer C. Mol, die dezen avond bij woonde. Na goedkeuring der notulen, droeg hij de leiding over aan .het waarn. hoofd, den heer C. Hamelink, Deze deelde o.a. mede: dat 8 leerlingen de school verlieten, maar 26 werden ingeschreven, w-aardoor de klassen allen sterk bezet zijn. De bezuiniging heeft meegebracht, dat voor 't eerst geen getuigschriften aan de van school gaande leerlingen konden wor den gegeven. Personeel en öudercommissie vonden, 't jammer dat met die goede traditie gebroken moest worden en hebben de vrijheid genomen uit het over schot van het St. Nicolaasfeest te putten om de ge tuigschriften, al is het dan wat later, toch nog uit te kunnen reiken. De heer Hamelinlc leidde vervolgens het belang rijkste punt van de agenda in: de tandv er zorging. Ook nu werd weer betreurd, dat voorloopig alleen in de le en 2e klasse begonnen zal worden. De lieer H. stelde voor een afzonderlijke vereeniging voor de tandverzorging te stichten, waarvan lid kunnen zijn ouders van leerlingen, die hun kinderen van de tand verzorging laten „genieten". Men dacht de contribu tie met 10 ct. per maand te innen. De vereeniging kwam tot stand. Op dezen avond kwam men al tot 20 leden en 11 donateurs. Buiten het hoofd der school, dat adviseerend lid van het bestuur zal zijn, werden tot bestuursleden gekozen de heeren H. Buse, C. Geer- ligs en P. Kooiman. Bij de rondvraag vroeg de heer G. Geerligs eens in bespreking te brengen, of het mogelijk is gedurende den zomertijd de school een half uur later te doen aanvangen. Men besloot, daar een evenlueele veran dering nu toch niet meer tijdig kon geschieden, dit punt aan te houden tot den volgenden ouderavond. Nadat nog even was gesproken over de gelegenheid tot drinken van de kinderen, kreeg de heer Mol het woord, die dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en gaarne alle medewerking toezegde om het onderwijs op peil te houden. Hierna sluiting. LANGENDIJK In de gehouden vergadering van het Comité voor het organiseeren van een Autotocht voor üuden van Dagen uit Zuidscharwoude en Broek op Langendijk bleek, dat de inzameling van de daartoe benoodïgde gelden, ruim f205 had opgebracht. Daaruit kon wor den geconcludeerd, dat de financieele middelen vol doende waren, om ook dit jaar weer een dergelijke autotocht te houden, waartoe dan ook bij acclamatie besloten werd. Men kwam overeen dezen tocht to houden op Donderdag 4 Juni. Besloten werd over Alkmaar en Velzen een uitstapje te maken naar Zandvoort en Haarlem, waarbij de ruine van Bre- derode zal worden bezocht, terwijl op de terugreis Bakkum, Bergen en Schooi'1 zullen worden aan gedaan. Men keert naar Langendijk terug langs den nieuwen weg door het Geestmer Ambacht. Ver schillende autohouders hadden hun wagen reeds voor dit doel beschikbaar gesteld; anderen zullen nog worden gevraagd. Het Comité ondervindt als altijd weer van verschillende zijden medewerking voor dit sympathieke doel. NOORDSCHARWOUDE. De wandeldag verregend. Zondag zou nogmaals de 35 K.M. marsch van de wandelsportver. „S.N.W." plaats vinden, doch door het ongunstige weer was er geen enkele vereeniging opgekomen. Voor de organisators dus een fiasco. In verband met het bericht over een bijzondere tulp te Noordscharwoude, deelt een vooraanstaande bollenkweeker ons mee, dat dit een verschijnsel is, dat alle jaren voorkomt in sommige Darwin- en late Tulpensoorten en ook wel eens in sommige vroege tulpen. In vele gevallen is dit reeds aan do te planten .bol te zien, zoodat die voorzichtigheids halve worden uitgeschoten. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat het plaatselijk crisiscomité al hier niet zal worden opgeheven, doch zal trachten zich inkomsten te verschaffen, waarmee behoeftigen kunnen worden gesteund. Mej. D. Mooij is benoemd tot leerling-verpleeg ster in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6