Het nieuwe Rijwielpad van Bergen naar Egmond Dinsdag 26 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9984 Een k ij k j e op de bloemen- en planten- tentoonstelling te Bergen aan Zee Destructie afgekeurd vee en vleesch Het gebeurt ons journalisten niet al te vaak, dat we er zoo eens een dagje echt „tusschenuit" zijn. In hoofdzaak toch bestaat het werk van den kranten schrijver uit het verslaan van taaie vergaderingen over rundvee, boter, kippen, grasgewassen en wat dies meer zij; of uit het op den voet volgen van een spreker, die het' heeft over ethische paedagogie; over den komenden heilstaat of over een ander ongetwij feld belangwekkend onderwerp, maar waarvoor de .verslaggever in doorsnee zich toch maar matig inte resseert. En daarom doet het zoo weldadig aan als er mid- 'denin die taaie kost, toch zoo nu en dan opk eens wat smakelijk gerecht op de journalistische tafel wordt neergezet. We proeven en smullen er van! Zoo verging het ons gisteren, toen we te gast wa ren bij de Bergensche V.V.V. en naar hartelust ge noten hebben van alles wat er te beleven viel. En dat was heel wat! Voeg daarbij dat het weer in alle op: zichten medewerkte en we behoeven nauwelijks, te zeggen, dat. de dag tot een groot, succes werd. Tegen elven vereenigde het V.V.V. bestuur zijn gasten in de Rustende Jager, waar de koffie werd geoffreerd. Behalve het volledige bestuur, met den voorzitter, den heer C. F. Zeiler aan het hoofd, troffen we daar aan, het hoofd der gemeente, burgemeester H. D. A. van Reenen, de drie wethouders, de heeren J. Wille- kes Macdonald, L. den Das en A. Miltenburg; den ge meentesecretaris, den heer G. Taapkcn en de raads leden de heeren Vrije en Zwaag. Toen de koffie gebruikt was, werd met den auto bus van den heer Schalkwijk de tocht naar den Franschman ondernomen, waar het beginpunt zich bevindt van het nieuwe rijwielpad naar Egmond, dat door den burgemeester officieel zou worden geopend. Daar bevonden zich, behalve eenige belangstellen den, het bestuur van de Rijwielpadvereeniging „Ken- nemerland", bestaande uit de heeren Mr. J. P. Bos man, voorzitter; Mr. H. Jüdell, secretaris en W. S. van Keeken, lid; de heer P. Kikkert, Rijksinspecteur fyoor de Werkverschaffing.' als vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken; de burgemeester van Schoorl, S. G. L. F. baron van Fridagh; de heer A. Hoek, directeur van den Dienst der Plantsoenen fe Alkmaar; de heer J. Leijen, Consul van den A.N.W.B. te Bergen; den oud-burgemeester der ge meente, de heer Je. van Reenen en H L. baron Taets van Amerongen, namens de Bouw-Exploitatio Mij. Bergen aan Zee en de heer Stukje, opzichter d. Ned. Heide Maatschappij, de heer ir. A. Mijs, vertegenwoor diger van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Ook de echtgenoote van den burgemeester, mevr. Van Reenen—Jurriaans, gaf door haar aanwezigheid blijk van haar belangstelling. Aan het beginpunt van het pad, hetwelk door een wit lint was afgesloten, wapperde aan een hoogen mast de vaderlandsche driekleur breeduit in den zoe- len lentewind. De officieele opening van het nieuwe Rij wielpad. Toen allen zich verzameld hadden, nam de burge meester, de heer H. D. A. van Reenen het woord, om met een rede, het nieuwe Rijwielpad officieel te ope- pen. De burgemeester begon met te zeggen, dat het hem verheugde, dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging, hier op dit oogenblik tegenwoordig te zijn. Voor aller aanwezigheid zegde spr. namens het ge meentebestuur dan ook hartelijk dank. Dat de 3 wethouders en de raadsleden, voor zoo ver deze zich van hun werk hebben kunnen vrijma ken, aanwezig zijn, was te verwachten, gezien de groote en warme belangstelling, welke zij van den beginne af voor het plan hebben getoond. Dat de oud- wethouder, de heer Apeldoorn, die alle voorbereidin gen heeft meegemaakt, en zich zeer voor het plan in teresseerde, niet tegenwoordig is door ziekte, betreur de spr. ten zeerste. Reeds eenige jaren geleden, toen naar werkobjec- ten voor de werkverschaffing werd gezocht, viel het oog op den Heerenweg en vond een verbetering en verbreeding van dezen weg bij den Raad volle instem ming, aldus zeide de burgemeester. De plannen, wel ke zijn volle aandacht hadden, groeiden allengs, ze werden in den Raad verschillende malen besproken en stelden de raadsleden en spr. zich met den Direc teur van Gemeentewerken ons ter plaatse op de hoog te. Het bleek dat de denkbeelden over de wijze van uitvoering nogal uiteenliepen, hetgeen een gevolg was van het feit, dat men eenerzijds een zoo groot mo gelijk nuttig effect wilde bereiken,' anderzijds men de schoonheid en de bekoring, die van dezen duin- Een gedeelte van het zeldzaam mooie rijwielpad, dat zich langs den voet der duinen slingert. weg uit ging, zoo min mogelijk wilde aantasten. Tenslotte werd een oplossing gevonden en het is een rijwielpad geworden, mooi en passend in de om geving, een dat slechts door weinige paden in den lande wordt geëvenaard, een rijwielpad, waarop wij trotsch kunnen zijn. Doch zonder de deskundigen en uitvoerders had echter dit rijwielpad niet. tot stand kunnen komen. Gemeente-werken heeft het plan tot volle tevreden heid gemaakt en daarbij dankbaar gebruik gemaakt van tal van adviezen, niet het minst van die van den Provincialen Waterstaat, die voor het werk bij zondere belangstelling heeft getoond. De Irs. Krijn en van Roggen zijn in verband met vacantie en druk ke werkzaamheden tot hun leedwezen verhinderd hier aanwezig te zijn. Een woord van dank komt deze heeren toe, die steeds hun volle medewerking hebben verleend. Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden is zoowel finan cieel als materieel buitengewoon coulant geweest; de betoonde bereidwilligheid is zeer op prijs gesteld. Den Rijksinspecteur der Werkverschaffing, op wiens advies Z.E.xc. den Minister van Sociale Zaken voor dit werkverschaffingsobject Rijkssubsidie ver leende, zegde spr. voor zijn bemiddeling hartelijk dank. Dat het bestuur der V.V.V., hetwelk de plan nen steeds heeft toegejuicht., vertegenwoordigd is, deed spr. een groot genoegen. Een prettige verstandhouding tusschen de V.V.V. en het gemeentebestuur, wier belangen zoo nauw samengaan, wederzijdsche waardeering en krachtige samenwerking, komen de plaats slechts ten goede. De imoreele steun, welke de V.V.V. ons ten opzichte van het plan gaf, wordt dan ook zeer geapprecieerd. Welkom heette spr. ook de vertegenwoordigers van de Rijwielpadvereeniging Noordkennemerland. Deze vereeniging heeft haar bestaansrecht bewe zen. Jaren terug waren in Alkmaar en omgeving geen rijwielpaden bekend. Met haar geringe finan ciën heeft zij het voorbeeld gegeven door het aan leggen van enkele rijwielpaden en op de onontbeer lijkheid van rijwielpaden gewezen; zij heeft den stoot gegeven dat er meerdere rijwielpaden kwa men. Spr. hoopte, dat er wederom een tijd zou ko men, dat deze vereeniging weder den aanleg van rijwielpaden kan ter hand nemen. Dat de heeren Jb. van Reenen en Taets van Ame rongen namens de Bouw Expl. Mij. Bergen aan Zee hier tegenwoordig zijn, moge een bewijs zijn van de sympathie, welke de eigenaren der aan den weg grenzende gronden voor het werk gevoelen, waar aan zij gaarne hun medewerking hebben willen verleenen. Zonder die medewerking was het plan onuitvoerbaar. Van deze plaats wilde spr. alle grond eigenaren, die door hun grondafstand de uitvoering van het plan mogelijk hebben gemaakt, namens het gemeentebestuur nogmaals hartelijk dankzeggen. En wanneer spr. onzen opzichter der Nederl. Hei de Maatsch. eerst thans noemde, is dit omdat hij de man is geweest, die onder bijzonder moeilijke om standigheden het plan tot zijn einddoel heeft ge bracht. Hij heeft dit werk, mede dank zij de mede werking van de zijde der Heide Maatsch. tot onze volle tevredenheid volbracht. De werkloozen mogen dankbaar zijn, dat het ge meentebestuur nog steeds werk heeft kunnen vin den. Arbeiden aan werken, die weinig doel heb ben, die geheel onproductief zijn, moet op den duur de lust tot werken ontnemen. Hier is iets tot stand gebracht, dat voldoening moet geven voor degenen, die eraan gewerkt hebben, voldoening aan de gebrui kers, aan de ingezetenen in de eerste plaats, die, wat men noemt; waar voor hun belastinggelden krijgen, maar ook voldoening geven aan de vele zomergasten, die nu een 1ste klas rijwielpad voor hun zien, waarvan zij een rustig gebruik kunnen maken. Een aansluiting is verkregen tusschen het rijwielpad langs Hoflaan en Eeuwigelaan en het rijwielpad vanaf de uiterste grens van Bergen naar de Egmonden, waardoor het een genot is geworden dit pad per fiets te berijden, zonder vrees voor aan rijdingen, die de smalle duinweg, zelfs zonder roe keloosheid van automobilisten, steeds oplevert. Een prachtig pad is thans voor fietsers openge steld tusschen het dorp Bergen en de Egmonden. Wanneer eenmaal ook de rijweg is verbeterd en verbreed, waarvoor de eerste werkzaamheden i-eeds zijn verricht, en waarmede na het zomerseizoen zal worden voortgegaan, dan is een mooi stuk werk tot stand gekomen, waarbij er naar gestreefd is met behoud van het schoone karakter van den ouden weg een goede verkeersoplossing te brengen. Dat de Pers van haar kostbaren tijd een dag heeft willen nemen om naar Bergen te komen, wordt op hoogen prijs gesteld. Spr. hoopte dat de genomen moeite ruimschoots zal zijn beloond door het ge nieten van een mooi stukje Nederland en dit er toe zou bijdragen ook vele anderen de overtuiging te schenken dat ook op eigen bodem veel schoons te genieten valt. en een vacantie in eigen land de schoonste perspectieven bieden kan. Alvorens de aanwezigen uit te noodigen een wandeling langs het rijwielpad te maken, verzocht de burgemeester zijn dochtertje, Jacobientje van Reenen, het lint door te knippen, ten bewijze, dat het rijwielpad is geopend. Applaus. Nadat deze eenvoudige plechtigheid was verricht, nam de voorzitter, van de Rijwielpadvereeniging „Kennemerland", de heer mr. J. P. Bosman, het woord omte getuigen van het groote belangrijke werk hetgeen hier was tot stand gebracht. Onze vereeniging aldus zeide spr. streeft ernaar de natuur voor de fietsers open te leggen; ze vrije paden te geven, afgescheiden van de hoofdwegen. Spr. zeide dankbaar te zijn voor de houding, welke het. gemeentebestuur van Bergen had aangenomen; het ging boven de krachten onzer vereeniging dit pad aan te leggen en toen nam de gemeente het ini tiatief. Het was spr. niet ontgaan, dat het werk hetwelk de gemeente thans had uitgevoerd, veel tegenstand had ondervonden. Dat komt, zoo meende de heer Bosman, omdat er zoo weinigen zijn, die zich van tevoren kunnen voorstellen, hoe een en ander er zal uitzien als het klaar is. Spr. had den. indruk, dat het gemeentebestuur van Bergen hier een der mooiste paden in het geheele land had geopend en daarmede wenschte spr. Bergen van harte geluk, omdat dit fraaie pad er zeker ook het zijne toe zal bijdragen het Vreemdelingenverkeer te bevorderen. Spr. bood daarna de jeugdige Jaobientje van Ree nen een fraaie mand met bloemen aan en hoopte, dat op het pad er vereeniging de bloemen in de toekomst wat rijkelijker zouden bloeien. Applaus. De heer C. F. Zeiler sprak namens de afd. Ber gen van de V.V.V. en wees in het bijzonder op de aangename samenwerking tusschen het gemeente bestuur en de: vereeniging. Spr. zeide, dat velen de gemeente beschuldigd hadden, dat hier door den aanleg van dit pad een soort vandalisme werd gepleegd, maar noemde dit geenszins het geval. Spr. wist zeker, dal allen die dit pad gebruikt hadden ervan overtuigd zouden zijn, dat hier iets moois was tot. stand gekomen, en dat er van dit Rijwielpad slechts één roep zou uit gaan. Applaus. Tenslotte sprak de oud-burgemeester, de heer Jc. van Reenen, die zeide, dat hij met groot genoegen dit werk, hetwelk hij een warm hart toedroeg, had tot stand zien komen. Spr. wenschte de gemeente van harte geluk met het werk, dat zoo uitnemend geslaagd mocht heeten. (Applaus). Een wandeling langs het pad. Hierop noodigde de Burgemeester de aanwezigen uit een wandeling langs het nieuwe rijwielpad te maken. De voettocht, welke zich van den Franschman tot. de grens der Egmonden uitstrekte, over een afstand van 3 K.M., was inderdaad een waar genot. Wij heb ben ten volle kunnen constateeren, dat door den* aanleg van dit pad en prachtig stukje natuur voor fietsend Holland ontsloten is. Het zal een rit zijn vol afwisseling, 'meest voerend d'oor zwaar geboomte over licht geaccidenteerd terrein. Nu en dan wordt aan den linkerkant den blik verruimd en kan men genieten van een prachtig ver gezicht over de groene polderlanden met op den achtergrond de donkere bosschen van Heiloo en de hoog oprijzende torens van Alkmaar. Als het pad het bosch verlaat, loopt het 't laatste eind langs den voet der duinen en krijgt de omgeving plotseling een geheel ander aspect Inplaats van vandalisme dat Een kijkje in het Parnassiapark te Bergen aan Zee, dat voor 25 jaar terug werd aangelegd. hier zou zijn gepleegd, heeft de aanleg van dit pad het geheel oneindig veel mooier gemaakt, waarbij dan nog komt, dat de levensgevaarlijke smalle Hee renweg niet langer door wielrijders behoeft te worden bereden en zij dus nu van de kom van Bergen uit op een eigen pad tot Egmond kunnen rijden. Onge twijfeld is dit nieuwe rijwielpad niet slechts van be- teekenis voor Bergen en omgeving, doch zeker ook voor allen, die straks Bergen of Egmond als tijdelijke woonplaats kiezen en voor die fietsend ons mooie land doortrekken om te genieten van het schoons, dat eigen bodem hun bieden kan. Bij de grens van Egmond wachtte weer de autobus welke het gezelschap naar Bergen aan Zee bracht, waar de V.V.V. haar gasten aan een lunch noodde in hotel Nassou-Bergen. De tafel zag er allergezelligst en echt feestelijk uit, versierd als zij was door de deskundige hand van den heer Hoek uit Alkmaar. Onnoodig te zeggen, dat er aan deze uitstekend ver zorgde lunch een prettige, opgewekte stemming heerschte. Velen voerden het woord, doch daar deze redevoeringen een absoluut officieus karakter droe gen, behoeven we daarvan geen melding te maken. Toen tegen half drie de lunch was afgeloopen be gaf het gezelschap zich naar het schuin tegenover het hotel gelegen Parnassiapark, ter Bezichtiging van de Bloemen- en Plan- tententoonstelling. Een eenvoudig versierde weg met aan weerszijden witte tonnen, waarin kleurige geraniums bloeiden en waarboven aan witte masten oranjevaantjes wapper den, gaf toegang tot het terrein der tentoonstelling in het Parnassiapark. Over dit park kunnen we mededeelen, dat 25 jaar geleden mevr. N. van ReenenVoller een begin maakte met den aanleg. Het was oorspronkelijk een duinvallei met een natuurlijken plantengroei en de bedoeling van het park was, een beschutte plaats te bieden op stormachtige dagen, wanneer een verblijf aan het strand niet zeer aangenaam kan zijn. Wat hier in de afgeloopen 25 jaren werd tot stand gebracht is wonderbaarlijk en zeker is het, dat men langs onze kust, zoovlak bij de zee, tevergeefs een dergelijk recreatieoord, dat voor een ieder vrij toe gankelijk is, zal zoeken. Kweekers, die een bloemen- en plantententoonstel- ling in de onmiddellijke nabijheid van de zee niet mogelijk achtten, noemden, toen zij de situatie ter plaatse hadden in oogenschouw genomen, ideaal. In enkele maanden is het, met eenige grondbewerking mogelijk gebleken, planten tot bloei te brengen, waarvan men het uitgesloten achtte, dat ze in het duinzand groeien zouden. Beluwing verkreeg men door duinbeplanting en zoo werd het Parnassiapark aldus genoemd naar een fijne witte bloem, welke in het wild in de dui nen groeit, tot een ideaal oord, waar het heerlijk is te verpoozen. En op dit ideale stukje grond heeft de V.V.V. thans haar bloemen- en plantententoonstelling inge richt, welke Donderdag a.s. des namiddags om 3 uur officieel zal worden geopend. Over- de tentoonstelling zelve willen we weinig zeg gen. Alleen dit, dat ze inderdaad een bezoek ten volle waard is, omdat men er zal kunnen genieten van een rijke verzameling veelkleurige bloemen en plan ten, omdat men verbaasd zal staan over de ingeni- euse wijze, waarop een en ander is geexposeerd. Het terrein leende zich voor deze expositie dan ook wel in hooge mate. Komende uit de vele mooie laantjes, staat men telkens en telkens weer voor een verras sing, als men op een open stuk of in een hoek bij een bosschage Flora's kinderen als het ware ziet op bloeien uit het donkere groen der dennen; zich ziet rijen langs de gazons van-een stuk Engelschen tuin; of ziet opklimmen tegen een duintalud. Fraaie rhododendrons in diverse kleuren, bloeiende heesters en geurige rozen, naast oranje getinte Rui kers en lathyrus in vele soorten. Voorts eenige mooi aangelegde rotstuintjes. Trouwens ook op het gebied der tuinarchitectuur valt er veel te bewonderen. In totaal zijn er 32 inzendingen van kweekers uit verschillende deelen van het land, die alle hun uiter ste best hebben gedaan op de beste wijze voor den dag te komen. Wij kunnen niet anders doen, dan alle lezeressen en lezers op te wekken, een bezoek aan deze fraaie en zeer interessante tentoonstelling te brengen. Men zal er geen spijt van hebben. Na de bezichtiging van de tentoonstelling werd een kort bezoek gebracht aan hotel-pension .,Stroomer", waar de expositie werd bezocht van schilderijen van Filarski en de Jong, welke bestond uit doeken, waar op bloemen waren geschilderd. Hierop werd de terugtocht naar Bergen aanvaard, waar een bezoek gebracht werd aan het Openlucht theater der V.W. De heer Klomp vond hier gelegenheid den gasten een uiteenzetting te geven van de totstandkoming van het Openlucht-theater. Met een gezellig samenzijn in den lommerijken tuin van Duinvermaak werd deze uitnemend geslaag de dag besloten. Dispensatiemogelijjchèid voor bij zondere gevallen verlengd. - Het reeds aangekondigde Staatsblad no. 852 inzake wijziging van het Kon. Besluit van 5 Juni 1920 tot uitvoering der artikelen 18 en 25 van de Vleeschkeuringswet, waarvan wy dezer dagen melding maakten, komt er op neer, dat in arti kel 61 van genoemd K.B., zooals het de laatste keer werd gewijzigd op 13 April 1933, dat de datum 1 Juni 1936 wordt veranderd in 1 Juni 1939. Dat wil dus zeggen, dat de termijn, gedu rende welke door den Minister dispensatie kan worden verleend van de in de Vleeschkeurings wet verplicht gestelde behandeling van afgekeurd vee en vleesch in een destructor, weer met drie jaren is verlengd. Het HM. verneemt echter, dat het de bedoeling is van den Minister, deze dispensatie alléén toe te staan aan gemeenten, die door hun ligging of andere bijzondere omstandigheden niet in de ge legenheid zijn. om aan de destructie-verplichting alsnog te voldoen. Het moet derhalve en dit is ook logisch onwaarschijnlijk worden geacht, dat gemeenten, die voor wat de destructie betreft deel uitmaken van een gesloten geheel, door dispensatie besmet tingshaarden zouden kunnen worden. ADTO VAN EEN HELLING GESTORT Vier inzittenden gedood Madrid In de nabijheid van Vicalvaro is een auto van een tien meter hooge helling geval len. Vier der inzittenden werden gedood, drie gewond.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5