Nederlandsch vee in Palestina De List Felle brand te Nijmegen Laatste Telex berichten B&1wfi®ïïiTSG Tegen het optreden der Italiaansche vliegers Uit het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland Uit onze omgeving. Di lilt stut Marktberichten. Kort verhaal BOERDERIJ HET HOLLANDSCHE VEE BOEKT SUC CESSEN OP DE TENTOONSTELLING TE TEL AVIV. Belangrijke perspectieven Tel Aviv 25 Mei van den A.N.P. corres pondent) De groote beteekeniswelke hel Nederlandsch vee heeft voor de ontwikkeling van de veeteelt in Palestina is nog eens on derstreept tijdens de veetentoonstelling, wel ke aan de Levant Fair te Tel Aviv is verbon den. Men heeft daarvoor prijzen beschikbaar gesteld, waarbij hel Hollandsch vee in de eerste klasse werd geplaatst en wel om de volgende redenen: Het locale melkvee is van minderwaardige kwaliteit en de doorsneeproductie kan niet hoo- ger worden gesteld dan 700 liter per jaar. Daar om bestond er reeds geruimen tijd een streven om het veebestand te verbeteren met koeien uit Syrië en Piden Libanon. Met de vestiging der Joodsehe bedrijven is echter het inzicht ontstaan dat met kruising van het bestaande en het Hol- landsche vee uitstekende resultaten zijn te be reiken. Daarom is een belangrijk gedeelte van het vee in de Joodsehe koloniën reeds van gedeelte lijk Hollandsche afstamming. Met koeien van zuiver Nederlandsche afstamming was men tot dusverre nog zeer voorzichtig, omidat men moei lijkheden verwachtte als gevolg van de klimaats verschillen en de vatbaarheid voor ziekten. Daar om heeft men ze tot dusverre ook alleen maar gehouden in de bergstreken in de omgeving van Jeruzalem, doch in het afgeloopen jaar heeft men een poging ondernomen om dit gebied uit te breiden. Op initiatief van Haboker. het orgaan van de Joodsehe landbouwcoöperatie, dat zich belast met den inkoop van koeien in het buitenland, zijn een groot aantal Hollandsche koeien over de ge- heele kustvlakte verdeeld, vooral over de omge ving van Tel Aviv. Het is nog te vroeg, om van de resultaten van den import iets te zeggen. De periode, welke gunstig is voor den import van Hollandsche vee in Palestina, ligt tusschen October en Maart, dit met het oog op de klimaats aanpassing. De gang van zaken wordt het beste uitgedrukt door de cijfers. In 1933 werden in Palestina 12 Hollandsche koeien ingevoerd (de totale import van vee van dat jaar) in 1934 be droeg de import 70 Hollandsche koeien (op een totalen import van 308 stuks). In 1935 werden 178 Hollandsche koeien inge voerd (op een totaal van 1829). Maar in de bovenaangeduide periode 1935- 1936 heeft alleen Haboker reeds 375 Hollandsche koeien en 20 a 30 Hollandsche stieren ingevoerd, terwijl particuliere importeurs in die neriode ongeveer 150 stuks voor hun rekening hebben genomen een totaal dus van 550 stuks. Als de proef in de kustvlakte slaagt, openen zich belang rijke perspectieven. CHAMPIGNON-KWEEKERIJ DOOR BRAND VERWOEST DOOR VOOGDIJKIND AANGESTOKEN. SCHADE f 10.000.- Beuningen 25 Mei Gistermiddag om streeks een uur is brand uitgebroken in de chanipignon-kweëkerij van de firma Ver- straaten, te Nijmegeneen langgerekt ge bouw met glazen dak, staande op het terrein van de voormalige jamfabriek „de Asdonck" aldaar. Het vuur begon in het gedeelte, waar de paardenmestwelke voor het bedrijf ge bruikt wordt, was opgeslagen. De vlammen deelden zich onmiddellijk mede aan een grooten voorraad verpakkingsmateriaal en in minder dan geen tijd was hei lage gebouw een vuurzee. Aangezien de motorspuit van Beuningen, wel ke spoedig ter plaatse verscheen, machteloos te genover deze vlam men poel stond en bovendien groot gevaar was voor uitbreiding werd hulp inge roepen van de Nijmeegsche brandweer, welke ook weldra op het terrein van den brand aanwezig was. Het vuur werd toen met kracht aangetast en na een kwartier hard werken minderden de vlammen zienderoogen. Er kon toen met de na- blussching worden begonnen, welke nog gerui men tijd in beslag nam. Het gebouw is geheel uitgebrand. Uit het politie onderzoek is gebleken, dat de brand gesticht is door een 8-jarigen jongen, het voogdijkind P. W. geplaatst in het gezin J. W. te Beuningen. Arbeiders hadden omstreeks het middaguur eenige kinderen in de nabijheid van de fabriek zien spelen. In verband met deze me- dedeeling werd den kinderen door de politie een verhoor afgenomen, waarbij bleek, dat de jongen W. met moedwil een brandende krant door de opening in den muur van de champignon-kwee- kerij had gestoken. De schade wordt geraamd op een kleine tien duizend gulden welke door verzekering wordt ge dekt. Prins Karei over het bombardement der ambulances. Stockholm: Prins Karei, de broer van den Zweedschen koning, die voorzitter van het Zweedsclie Roode Kruis is, heeft ter gelegenheid van de jaarlijk- sche bij eenkomst dezer instelling een rede gehouden, waarin hij zijn stem verhief tegen het optreden der Italiaansche aviateurs tegen de Zweedsche ambulance in Abessinië, die naar de Prins verklaarde, 6000 zie ken en gewonden heeft verzorgd. De prins deelde ver der mede, dat het Zweedsche Roode Kruis de leidende organen van het internationale Roode Kruis zou ver zoeken, zich binnenkort vrijmoedig uit te spreken over de gevolgen der gebeurtenissen in Abessinië in verband met de toekomst van het Roode Kruis en de conventies van Genève. MACDONALD TREEDT NIET AF. Londen. In wandelgangen van het Engelsche parlement ging het gerucht, dat Ramsay MacDonald zijn functie van lórd-president' van den Raad zou neerleggen, aangezien zijn gezondheidstoestand te wenschcn overliet. MacDonald heeft deze geruchten evenwel persoonlijk tegengesproken. DRIE DOODEN OP EEN FAECALIENSCHUIT. Rueil (Seine et Oise). Achtereenvolgens zijn vijf personen, die trachtten elkaar te hulp te komen, gevallen in een schuit met mest. Slechts twee van hen konden levend worden geborgen. Eerste vergadering van den be drijf sraad. Alkmaar 25 Mei Zaterdag 23 Mei j.1. kwam de bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in N.- Holland in eerste vergadering bijeen in restau rant „Kinheiin" te Alkmaar. De bedrijfsraad, welke in opdracht van zijne excellentie den minister van Sociale Zaken was bijeengeroepen door den heer A, Schermer te Hoogkarspel. werd door dezen geinstalleerd. De raad maakte een rooster op volgens welke de leden achtereenvolgens telkens voor een jaar als voorzitetr zullen optreden. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op de heer J. Lakem&n te Lutjebroek en als tweede voorzitter de heer B. N. Loerakker te Hillegom. Ten aanzien van het secretariaat werd beslo ten in de eerstvolgende vergadering een secreta ris buiten den raad te benoemen. Voorloopig wordt het secretariaat waargenomen door den heer ir. A. W. Auseras, Nic. v. d. Laanstraat 31 te Haarlem. Aan het secretariaat werd opgedra gen concept-reglement en begrooting samen te stellen en een aanvang te maken met een over zicht van het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland Nadat nog eenige huishoudelijke en oriëntee- rende besprekingen waren gehouden sloot de voorzitter deze vergadering. Hij had zijn eigenaardigheden, maar ik mocht Timmy Stevens wel, zei Majoor de Wael. Zoo zal ik bijvoorbeeld nooit vergeten, hoe hij eens een weddenschap van mij gewonnen heeft. Vertellen, riepen wij allemaal en wij schaarden •ons wat dichter om de club-tafel. Als jullie er bepaald op gesteld zijn, wil ik het verhaal wel even doen, bromde de oude snorre- baard. De personen, wien het aangaat, zijn er niet meer, dus ik zie niet in, waarom ik het niet doen zou. Hij stak een nieuwe sigaar op, ging op zijn gemak zitten en begon: Jullie moet dan weten, dat we indertijd een kaartavondje hadden bij de van Aaften's. Daar kwamen Dokter Dumoulin met zijn vi'ouw, onder- geteekende eveneens met zijn vrouw en ook Timmv Stevens was van de partij. Mevrouw van Aaftcn was een mooie, rijzige vrouw. Maar ze bezat iets, ik zou het hooghartigheid willen noemen, dat haar onder intieme kennissen niet verliet. Ik weet wel, dat Timmy er niet tegen kon en zoo af en toe had hij het er wel eens over, zonder dat we er dan verder op door gingen. Op een keer zei timmy tegen me: Wil je gelooven, dat ik er veel voor voel om Eline van Aaften te kussen. Het klonk zoo onge looflijk grappig, het maakte zoo'n komisch effect, die uitspraak te hooren uit den mond van Timmy Stevens, dat ik hem stomverbaasd aan staarde. Is dat zoo vreemd? vroeg hij op zijn meest drogen toon en toen ik zijn gezicht zag met zijn puntigen neus, zijn spitsen kin en zijn slordige haar, waar hij om de halve minuut zijn hand door haalde, bulderde ik het uit. Ik weet het, ik bezit geen schoonheid, zei hij quasi neerslachtig. Je begrijpt, vervolgde hij, ik zou die kus be schouwen als een heldendaad, niets meer, maar ook niets minder. Ik begrijp het volkomen, antwoordde ik, maar ik wil er alles om wedden, dat je niet slaagt. Laten wc maar eenvoudig wedden om een kistje sigaren, stelde Timmy voor. En dat deden we toen. Ik weet nog goed hoe het gebeurde. Op een mid dag kwam Timmy me halen, met de mededeeling, dat het zoover was. We liepen naar het huis van de van Aaften's en onderweg vertelde Stevens me dat Eline van Aaften ZWARE STRAFFEN GEëlSCHT TEGEN OFFI CIEREN IN SPANJE. MADRID, 26 Mei (A.N.P.) In een proces, voor den krijgsraad tegen de insurgente cavalerie-offi- cieren, die onlangs te Alcala de Henares weigerden gevolg te geven aan een bevel van den Minister van Oorlog, werd tegen een kolonel de doodstraf geëischt, tegen een luitenant-kolonel, drie majoors en een ritmeester levenslange gevangenisstraf. KROONJUWEELEN VAN DEN NEGUS GESMOKKELD? CAIRO, 26 Mei (A.N.P.) De douane te Suez heeft een gouden kroon en een met juweelen bezet zwaard in beslag genomen. Het is niet uitgesloten, dat deze een deel vormen van de kroonjuweelen van den Negus. De kostbaarheden bevonden zich in een pak, dat een man, die op een van Oost- Afrika komend schip reisde, aan land trachtte te brengen, en waarvan hij den inhoud als kleeding- stukken declareerde. 25 GEWONDEN BIJ BOTSING OP DE ONDERGRONDBAAN. Boston (Massachusetts)Doordat op de onder grond-baan een tram achter op een ander reed, waar door de passagiers dooreen werden geworpen en door glassplinters gewond, moesten een 25-tal personen naar het ziekenhuis worden overgebracht. LAN GEN DIJK NOORDSCHAHWOUDE. N.V. Spoorlijn Station—Dorp Noordschar- woude. Maandagmiddag vergaderde de N.V. Spoorlijn Sta tion-Dorp Noordscharwoude in Café Spoorzicht. Er waren weinig aandeelhouders opgekomen. Voorzitter, de heer G. Barten, opende de vergade ring met welkom. Voorz. herinnerde er aan, dat de toestand van de bedrijven slecht is, nu wel buiten gewoon door den misoogst, hetgeen ook drukt op het budget van de spoorlijn. Spr. hoopte, dat het 't volgend jaar weer beter mag wezen, want wanneer men niet teelt, wordt er niet ontvapgen en ook niet verzonden. Na voorlezing van de notulen door den heer G. Deutekom, bracht de heer P. Deutekom verslag uit van het financieel beheer. De rekening sloot in totaal op een bedrag van f 4179.45,. met een batig saldo van f 1327.72 in kas. Het aanvangssaldo was f 1861.12. Er was nog aan dividend uit te keeren een" bedrag van f 126.50, zoodat er een bedrag beschikbaar was voor dividend over 1935 van f 1201.22. Dit is echter niet voldoende om een procent dividend uit te. keeren, zoodat op voorste] van het bestuur besloten werd, dit jaar geen dividend uit te keeren. Het café en de inventaris komen op de balans voor met nihil. De heer P. Ki*oon Jbz., Oudkarspel, rapporteerde namens de commissie tot nazien der rekening, dat alles in de beste orde was bevonden en adviseerde tot goedkeuring over to gaan. Den penningmeester werd hierna décharge verleend. Op voorstel van den penningmeester werd het sa laris van dezen functionnaris, in verband met de verminderde werkzaamheden, verlaagd van f 200 op f 100. Men besloot, slechts een zittingsdag te houden voor dien dag jarig was. Wc werden binnengelaten en Timmy voerde het woord. Hij vertelde dat hij 's avonds verhinderd was te komen en dat hij daarom nu maar kwam gelukwcnschen. Mevrouw van Aaften .zeidc het zeer op prijs te stellen, en we dronken thee, terwijl Timmy zich een onvermoeid en aangenaam causeur toonde. We praatten over koetjes en kalfjes en toen ineens, zonder eenige overgang, vroeg Timmy: Mevrouw van Aaften, mag ik U een kus geven? De vrouw des huizes sprong op en keek op Tim my neer. Meneer Stevens, hoe durft U Timmy liet het hoofd hangen. Er schuilt toch niets kwaads in, zei hij zacht, de majoor hier zal het niet over vertellen en voor mij zou het iets zijn om mijn geheele leven lang met vreugde er aan te denken. Het zou me duizend gulden waard zijn. Voor duizend gulden, Mevrouw? U kunt ze dunkt mij voor Uw liefdadigheidsverecni- ging best gebruiken. Hij keek zoo neerslachtig en zoo deemoedig, dat ik een zweem van een glimlach om de lippen van de gastvrouw ontwaarde. Als U me op het oogenblik duizend gulden kunt overhandigen, zou ik het kunnen toestaan. Timmy Stevens sprong op en greep naar zijn binnenzak, "waarop hij een briefje van duizend gul den te voorschijn haalde. Ziedaar, Mevrouw! riep hij triomfantelijk. Hij liep op haar toe, en op zijn teenen slaand, want ze was veel grooter dan bij, kuste hij haar. Het was een van de potsierlijkste vertooningen die ik ooit gezien heb, zooals die kleine Timmy Stevens daar stond op zijn teenen met zijn beide armen achteruit gestrekt en een overwinnaarsblik in zijn oogen. Kort daarop gingen wij weg. We zullen even langs den Nieuwen Singel moeten, was het eerste wat Timmy zei, toen we op straat stonden. Je hebt je sigaren verdiend, gaf ik vol bewon dering toe. Maar je zult me toch moeten vertellen, hoe je aan die duizend gulden bent gekomen. Dat weddenschapje. dat kistje sigaren, is je duur te staan gekomen. Ik verbaasde me inderdaad over het feit, dat Timmy Stevens over zooveel geld beschikte, want hij zat. bijna doorloopend krap in zijn contanten. Straks Wordt je alles duidelijk, zei Timmy geheimzinnig. We kwamen op den Nieuwen Singel, en daar liep hij een kantoor binnen. Het was het kantoor van Mr. van Aaften. Even later kwann Timmy weer buiten. Zoo, mompelde hij, dat hebben we weer gehad. En toen tot mij: Voordat ik bij jou kwam vanmiddag ben ik bij onzen vriend Mr. van Aaften geweest om hem te feliciteeren met zijn vrouw's verjaardag. En ik heb meteen de gelegenheid te baat genomen om duizend pop te leenen. En nu ben ik hem zoojuist even gaan vertellen, dat ik die duizend pop toch niet noodig bleek te hebben en dat ik ze daarom van middag aan zijn vrouw heb teruggegeven. Verwachting: zwakke wind uit oostelijke rich tingen, licht tot half bewolkt, droog weer, vrij warm. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 768. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 14.5 gr. C. is 58 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen de 65 menschen, die nog hun achterstallige dividend kunnen afhalen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer G. Barten als zoodanig herkozen met op 1 na alge- meenc stemmen, Deze benoeming nam hij aan onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Tot rekeningnazieners werden benoemd de heeren P. Kroon Jbz., A. Swager Az .en J. Ootjers. Bij de rondvraag werden nog eenige vragen ge steld over het aanbrengen van krammen en ringen bij de laadplaats, dat door de Spoorwegen zal moe ten geschieden, terwijl in verband met de in de vo rige vergadering gedane opmerking over de aan sluiting van de Handelskade op den nieuwen prov. weg werd medegedeeld, dat er bij aansluiting een duiker onder den nieuwen weg zal worden gelegd, zoodat het slootje bij de Handelskade voldoende doorstrooming zal hebben. OUDKARSPEL. De training van D.T.S. onder leiding van den heer Hartland is weer begonnen, doch het schijnt vooral in de hoogére regionen van D.T.S. te man- keeren aan animo, want bij deze training waren nog slechts weinig leden van het eerste elftal aan wezig. De lagere elftallen waren beter vertegen woordigd. Ingezonden stukken. Schagerbrug, 25 Mei. Geachte Redactie. Ondergeteekcnde verzoekt beleefd opname van het volgende stukje. In verband met de j.1. Zondag gespeeldcn voetbal wedstrijd Wieringerwaard 2Oudesluis 2. Toen is het n.1. voorgekomen dat een der O-spelers door uitglijden in aanraking kwam met een laag ijzeren hekje, waardoor een diepe vleeschwond ont stond vlak onder de knieschijf. Zou het bestuur van de v.v. W.W. niet in overweging kunnen nemen om dit zeer gevaarlijke hekje, dat vlak langs de buiten ste lijnen van-het speelterrein loopt, te verwijderen? Als een hek noodig is (heelemaal geen hek is nog beter), kan m.i. een flink houten hek geplaatst wor den ter hoogte van 1 M. Dat kan iedereen goed zien en worden dergelijke, en misschien erger, ongeluk ken voorkomen. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, J. DELVER. AMSTERDAM, 25 Mei 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 510 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lc kw. 52—62 ct. en hooger, 2e kw. 4452 ct., 3e kw. 36—43 ct. per Kg. slachtgewicht; 84 melk- en kalfkoeien f 160200 per stuk, 227 vette kal véren; 2e kw. 4050 ct., 3e kw. 2838 ct. per Kg. levend gewicht; 179 nuchtere kalveren f 3.507 p. stuk, 39 schapen f 1621 p. st. 26 lammeren f913 per stuk, 636 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 Kg. 3940 ct., zware varkens 3839 ct., vette varkens 3738 ct., per Kg. slachlgcwicht, 6 paarden f70100 per stuk. Marlet- overzichtRunderen behoorlijke aanvoer, stugge handel en hoogere prijzen. Melkkoeien korte aan voer en weinig handel. Vette kalveren ruime aan voer, geen eerste kwaliteit, stugge handel.- Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen. Schapen en weidelammercn korte aanvoer, flauwe handel en constante prijzen. Varkens rui me aanvoer, stugge handel en constante prijzen. Paarden weinig aanvoer en handel. AMSTERDAM, 25 Mei 1936. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f2.40—2.70, Z. Blauwen f2.30&- 2.60, Z. blauwen en bonten poters f 1.902, Z. Rood- star f2.402.60, Dito poters f 1.501.60, Haarlem mermeer en I.TpoIder Bevelanders f22.10. Dito Bonten f2.502.70, Alle soorten Bonken fl.902, Friesche Roodstar f2.502.80, Dito borgers f22.10, Limburgsche Industrie f 1.80—1.90, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo Zand- en klcimuizen f 1215, dito drielingen f 1215, Winter Malta aardappelen f99.50, Zomer Malta fll12, Drentsche en Over- ijsselsche eigenheimers vanqf f2.503. ALKMAAR, 25 Mei 1936. Aardappelen, nieuwe f 1516, aardbeien f1031, andijvie f 1.20—4.80, asperges f10—30, bloemkool I f 1223.50, II f59, kropsla f0.501.60, komkommers f5.50—10.50, prei f 1.502.40, peterselie f 2.60, pos telein 19—37 ct., peulen f31—37, rabarber f4.50—6, raapstelen f 0.501.10, radijs f 0.502.60, selderie f 1.60—2.90, spinazie 1669 ct., snijboonen f 23—27, tomaten f 12—18, uien f 1.50—2.60, boswortelen f5.50 —11.50. ROTTERDAM, 25 Mei 1936. Binnenlandsche granen: Gerst chev. f5'.505.75, haver f6.50—7.10, erwten kleine groene f 8^-9.70, Schokkers niet genotcei'd. Bruine boonen f8.509.75. ALKMAAR. 25 Mei 1936. Vee. Aangevoerd: 36 vette koeien f 130240, handel goed; 6 vette kalveren f 60—120, per Kg. 60 90 ct., 195 nuchtere slachtkalveren f 3—14, handel matig; 298 vette varkens 32—34 ct. Handel goed.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8