Groot zedenscMaal in de residentie Donderdag 28 Mei 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9986 Verschillende hooge ambtenaren gearresteerd De plank mis Zware brand te Oldebroek Het spookhuis te Nijmegen Goudsche kaarsenfabriek wordt weer opgebouwd Het zwarte legioen VIM De Bilt seint Looneo en heffingen in Duitschland Aardschok in Britsch Indië De ,s-Gravenhaagsche Justitie heeft dezer dagen ingegrepen in een zedenschandaal, dat, naar men ons verzekerde, het grootste zal worden van wat men in de laatste jaren op dit gebied heeft beleefd. De omvang van het schandaal is thans nog niet vast te stellen. Er zijn reeds negen personen in het huis van bewaring ingeslo ten, terwijl thans reeds vaststaat, dat acht tien personen bij dit schandaal betrokken zijn. De justitie droeg reeds geruimen tijd kennis van het feit, dat er in uitgebreiden kring het misdrijf gepleegd werd, dat strafbaar gesteld is bij artikel 248 bis van het Wetboek van Strafrecht (ontucht met minderjarigen van hetzelfde geslacht). De moeilijkheden, waarvoor de politie hier ge plaatst was, waren groot en vele, omdat het bezwa rende materiaal uiterst moeilijk te verzamelen was. Eindelijk was het Justitieele onderzoek echter zoo ver gevorderd, dat men tot de aanhouding van eeni- ge personen kon overgaan. Het bleek, dat bij dit schandaal betrokken waren ©enige hooggeplaatste ambtenaren van enkele de partementen. De justitie ging er toe over om den thesaurier- generaal van het Departement van Financiën, Mr. R., die met een regeeringsopdracht in Duitschland vertoefde, dezer dagen, onmiddellijk na zijn terug keer in Den Haag, te arresteeren. Naar ons werd medegedeeld heeft Mr. R., die gis teren in het huis van bewaring is ingesloten, reeds bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schuldig gemaakt. Vooi'ts zijn gearresteerd Mr. F., raadadviseur van het departement van Justitie en voorts verschillende personen uit de kringen van kunstenaars. Het onderzoek van de Haagsche justitie heeft zich ook uitgebreid tot andere gemeen ten in ons land, en met zekerheid kan wor den medegedeeld, dat nog meerdere arres taties zullen volgen. Het betreft hier een club van personen, die regel matig bijeenkomsten hielden en waar de in artikel 248 bis wetboek strafrecht bedoelde misdrijven, zoo wel met minderjarigen als met meerderjarigen werden bedreven. Nu enkele minderjarige jongens een be- 'kentenis hebben afgelegd, is te verwachten, dat dit schandaal als een sneeuwbal-systeem zich zal uitbreiden en dat nog ongedachte feiten aan den dag zullen komen. Nader uit Den Haag: Naar wij vernemen is mr. F. gistermiddag voor de justitie geleid. Na een langdurig verhoor is hij door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld Voorts vernemen wij nog, dat ingevolge de bepa lingen van het ambtenarenreglement, mr. R. van rechtswege geschorst is als thesauriei'-generaal, in verband met het feit, dat hij in preventieve hech tenis is gesteld. Vier gezinnen dakloos geworden Gistermiddag omstreeks vijf uur ontstond, waarschijnlijk, doordat kinderen met lucifers speelden, brand in een hooiberg, staande bij de woning van den landbouwer H. Boeve, gelegen aan den Zuiderzeestraatweg bij Oldebroek, en eigendom van den heer K. Doorneweerd Hzn. te Oldebroek. In een ommezien sloegen de vlammen, aange wakkerd door een matigen Noord-Oostenwind, over op de woning, welke door de beide gezinnen Boeve en Doorneweerd werd bewoond, terwijl even later ook de naastgelegen woningen van de gezinnen van den landbouwer M. Grootkarzijn en den landarbeider G. Berghorst vuur vatten. Beide huizen, resp. eigendom van Doorneweerd en B, van der Veen Wzn. te Oldebroek, alsmede een drietal hooibergen en twee schuren gingen geheel verloren. Van de inboedels van Boeve. Doorneweerd en Grootkarzijn, welke wel verzekerd waren, kon slechts weinig worden gered, alleen de inboedel van Berghorst. welke niet verzekerd was. kon grootendeels in veiligheid worden gebracht. De beide huizen zelf waren wel verzekerd. Mede gingen enkele landbouwwerktuigen en ge reedschappen in de vlammen verloren. Het vee bevond zich gelukkig in de weide. De motor brandspuit van de gemeente Olde broek was spoedig op het terrein van den brand aanwezig en nam het blusschingswerk met kracht ter hand. De belendende perceelen wer den nat gehouden om verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Door dezen brand zijn vier gezinnen dakloos geworden. Het verkeer over den Zuiderzeestraatweg moest eenigen tijd worden stilgelegd, teninde on gehinderd het vuur te kunnen bestrijden. De be langstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Van een rijwieldief, een juffrouw en een waarzegger. Gistermiddag kwam een vrouwelijke kantoorbe diende op het politiebureau aan de Witte de With- straat te Rottei-dam, aangifte doen van diefstal van haar rijwiel. Zij had de fiets een oogexxblik onbeheerd op den Stationsweg laten staan en toen zij terug keerde, was het kax-retje verdwenen. De dame vex-- tx*ok, nadat de politie haar verzekex*d had een uitge breid onderzoek in te stellen, opdat zoo mogelijk haar eigendom zou worden opgespoord. Na verloop van 'n uur kwam de dame andermaal op het politiebureau, niet, zooals mexi wellicht zou kunnen vei'onderstel- len om mede te deelen, dat zij haar fiel£ reeds terug had gevonden of gekregen, maar om de niet alledaag- sche verklaring af te leggen, dat het haar goed had gedacht in verband met den diefstal een waarzeg ger in den arm te nemen. Deze had haar verteld, dat een knappe jongeman, twee en twintig lente's tellend, zich aan haar eigexxdom vergrepen had. Wijl zij vemioedde, dat de meening van den waarzegger in dezen niet van belang ontbloot was, wilde zij daarvan de politie niet onkundig houden. De in specteur trok z'n meest ei'nstige gezicht en zei spe ciaal te letten op knappe jongelieden van bovenge- noemden ouderdom. De politie nam haar maatrege- lexx, doch gistex-avond had zij nog geen succes gehad. Voordat zij nieuwe middelen kon beramen om den Adonis in de val te laten loopen, kreeg de politie een telefoontje van een caféhouder, dat verder op- sporingswerk onnoodig maakte. De caféhouder ver telde n.1. dat er in z'n café een man was, die in ge breke was gebleven zijn vertering te betalen om de eenvoudige reden, dat hij geen cent bezat. Wel was hij in het bezit van eendamesrijwiel, dat hij gaarne van de hand wilde doen. De caféhouder zou dan de vertei'ing van de hoofdsom kunnen aftrekkexi. Hij vexdrouwde de zaak echter niet en had zich daarom tot de politie gewend. Een rechercheur werd naar het café gezonden om den man te aiTesteeren, die in het geheel geen Ado nis exi allesbehalve jong was. De dief van het rij wiel toch bleek te zijnde 70-jax'ige zwerver D. H. v. d. E. De man is opgesloten. N.R.Ct. TWEEDE KAMER. De doodende straal in de rechtszaal In de x-echtszaal te San Fransisco is een demon stratie gegeven met de doodende straal. Het x*esul- taat was, dat de.uitvinder er van werd vrijgesproken Henrv Fleur stond terecht als verdacht van bedrie gerij. Twee pei-sonen die een doodende straal-ma- chine hadden gekocht, zeiden dat de straal niet doo- dend was, zelfs niet voor insecten en ander onge dierte. De jury besliste, dat de machine moest worden getoond. Het mechanisme werd in werking gesteld: acht minuten waren noodig om een slang te doo- den, voor het dooden van een hagedis had men vier minuten noodig, terwijl de vernietiging van twee termieten 35 seconden vordei'de. Na deze demonstra tie bepaalde de jury, na vier minuten, dat de be schuldigde in vrijheid moest worden gesteld. Fleur zeide te hopen, dat zijn machine gebruikt zou kunnen worden voor de vernietiging van voor den land- en tiiirtbofriV schadetitk^ insectcn.- Hij "be weerde, dat dé straat de gewassenniet zou aan tasten. Hij legde uit, dat het hooge trillingsgetal der ato- mische trillingen in de lichaampjes van de slacht offers in hevigheid zouden toenemen, totdat de in wendige cellen zouden ontploffen, waardoor de dood zou worden veroorzaakt. Op de vraag of de machine menschen zou kun nen dooden, antwoordde Fleur, dat zulks het geval zou kunnen zijn, indien voldoende kracht zou wor- den ontwikkeld. Fleur voegde daax-aan toe, niet van plan te zijn in die richting te gaan experimenteex^en, hetgeen vex-standig is, daar hij anders weer met den rechter in aanraking zou komen. Weg met de staarten Chineesche politiebeambten knippen de hoofdstaarten. Pingliang (Kansoe). De politie houdt alle mannen aan, die „lang haar" dragen en knippen huxi deze vlechten af. Een groot gedeelte der consexwatieve boerenbe volking heeft vijftien jaar lang het verbod der Re- publilceinsche regeering genegeerd en loopt nog steeds rond met hun „varkensstaarten". Er wordt thans voor geijverd de naleving van deze wetsbepaling af te dwingen. De gewraakte haartooi kwam in het midden van de 17e eeuw in zwang, toen de Mandsjoe-veroveraars de Chineezen dwongen hun haar te laten groeien ten teeken der onderwerping. Tot nu toe is nog slechts in eenige afgelegen streken deze overtollige haar mode. De bedoeling is dit gebruik volkomen uit te roeien. De menigte door de politie uiteengejaagd. De familie L. in de van Santstraat te Nijmegen, wex*d sinds eenigen tijd verontrust door een „klop geest", waarvoor vooral een 5-jarig zoontje, die er blijkbaar den meesten last van had, zeer bang was. De jongen zag in zijn fantasie een zwarten hond door zijn kamertje loopen en hoorde voortdux*end tik ken op den muux\ Ouders en buren bemoeiden zich ook met het ge val en het werd zoo erg, dat de familie L. niet lan ger in 't huis wilde wonen. Ze waren voor eenigen tijd uit de woning getrokken en er Maandag weer ingekomen en met hen meldde de „klopgeest" zich weer aan. De heele buurt werd in deze spookgeschiedenis be trokken. Het ging weldra als een vuurtje door de stad, dat het spookte in de v. Santstraat. Dinsdagavond waren er honderen aanwezig en moest de politie menige charge uitvoeren om de straat leeg te krijgen. Tot ongeveer middernacht duurde de herrie. Gisteravond was er weer dezelfde belangstelling. Van alle kanten uit de stad kwam, vooral jong volk, aanzetten. De politie had maatregelen getroffen en de straat afgezet. De motorpolitie reed telkens door de straat om de straatbewoners in huis te jagen. Overal hing men uit de ramen of verdrong men zich in de voortuintjes. Er geschiedde echter niets, alleen had de politie druk werk de nieuwsgierigen uit de straat te dxijven, waarbij soms de gummistok noodig was. Tegen half elf was de rust zoo goed als hersteld. Naar wij vernemen deed de familie L. aan spiritisme en blijken de menschen door hun seances totaal van de wijs te zijn gebracht. MECHANISATIE IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. BEDRIJFSRADEN INGESCHAKELD. Gisteren zijn de debatten voortgezet over de beper king van de mechanisatie in de sigaren-industrie. Verheugend was, dat vrijwel alle sprekers uiting gaven aan hun meening, dat mechanisatie in het algemeen wenschelijk moest worden geacht. Tenslotte is het wetsontwerp z. h. s. aangenomen, zoodat het in het vervolg verboden zal rijn om langs machinalen weg sigaren te vervaardigen. •Van dit verbod kan de Minister, gehoord den be- drijfsraad in de Sigaren-industrie, ontheffing ver leenden. Vandaag zal de Kamer nog het weerkorpswetje behandelen en zal dan Woensdag na Pinksteren overgaan tot de behandeling van het wetsontwerp op de vaste lasten. Op de gisteren gehouden aandeelhoudersvex*gade- ring van de Koninklijke steai'ine kaarsenfabriek te Gouda, werd op een desbetreffende vraag medege deeld, dat besloten is tot herbouw der fabx'iek, welke gedeeltelijk verbrand is. Nog kan worden vermeld, dat de opruimingswerk zaamheden op het terrein door het geheele personeel met kracht worden voortgezet. Reeds is een aanvang gemaakt met de voorberei dingswerkzaamheden voor den bouw van de nieuwe fabriek, welke dus in ieder geval te Gouda zal opge richt worden. Een luguber genootschap. Daar ook uit andere Amexïkaansche staten dan Michigan berichten binnenkwamen omtrent het nachtelijk optreden van het zwarte legioen heeft het O. M. een beroep gedaan op den Attorney General der Vereenigde Staten, om medewerking van de federale autoriteiten bij het onderzoek, naar dit genootschap in te stellen, Naar men zegt is het zwarte legioen gevormd naar het voorbeeld der vroegere Ku-Klux-Klan. Twaalf personen die zich in hechtenis bevinden, zijn voor den rechter ver schenen voor een onderzoek, dat wordt ingesteld naar het ritueel e dooden van een mensch, dat naar beweerd wordt, door leden van het zwarte legioen zou hebben plaats gevonden. De afgevaardigde Dick- son heeft verzocht, dat het congres een onderzoek zou instellen naar het teri'oristische optreden van het zwarte legioen. Dickson verklaarde tegenover persvertegenwoordigers dat hij er achter wenschte te komen, of het legioen ook internationale con necties had. Hij voegde er aan toe, dat hem was' medegedeeld, dat het identiek zou zijn met de in 1935 opgerichte zwarthemden-organisatie. Raadsleden beschuldigen elkaar. Onverkwikkelijke vroedschapsverhoudin- gen te Wierden. Wierden. De heer J. H. Wolthuis, lid van den Wierdenschen gemeenteraad, heeft bij de Almelosche marechaussee een aanklacht wegens aantasting van eer en goeden naam ingediend tegen den heer H. Stegeman. eveneens raadslid, die gisteren voor de Almelosche rechtbank bij de behandeling v^.n de bekende omkoopkwestie o.a. verklaard heeft, dat ook de heer W. had geprobeerd hem om te koopen. Volgens S. had W. hem een deel van zijn wethou derssalaris beloofd, als hij op W., die reeds jaren lang wethouder was, wilde stemmen bij de wet houdersverkiezing. DE KONINGIN EN DE PRINSES UIT DE HOOFDSTAD VERTROKKEN Amsterdam Het jaarlijksche officieele be zoek van de Koningin en de Prinses behoort tot het verleden. In den namiddag zijn de vorstinnen vertrokken met den trein van 17.12 naar het Gooi om te Bussum den trein te verlaten en per auto de reis naar het Loo voort te zetten. Verwachting: krachtige tot matige noord-weste lijke tot noord-noord-oostelijke wind, meest zwaar bewolkt, mogelijk eenige regenbuien, koeler. Verdere vooruitzichten: afnemende wind, koel weer. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. is 52 gr. F. Het gebeurde bij de werkver schaffing in de Wieringermeer 's-Gravenhage, 27 Mei. Het Tweede Kamerlid, de heer Sneevliet heeft aan den Minister van Sociale Zaken vragen gesteld naar aanleiding van het ge beurde bij de werkverschaffing in de Wieringen meer, in 't bijzonder ten opzichte van de uit Hoorn afkomstige stakers. Hij vraagt o.m. of de Minister bereid is, ten opzichte van deze in Hoorn getroffenen maatregelende stappen te ondernemen, die langere benadeeling der bedoelde ax'beiders uitsluiten en of de minister niet van meening is, dat het, gelet op de bijzondere verhoudingen, die voor werk in de werkverschaffingen gelden, het ontoelaatbaar moet worden geacht, dat plaatselijke autoriteiten na het beëindigen van een voorgekomen conflict op wille keurige wijze uitzonderingsmaatregelen treffen, die de reeds uiterst zwakke economische positie van de gesteunde werklooze arbeidex-s aanmerkelijk en voor onbepaalden tijd verslechten. Arbeider houdt ongeveer 69 procent van zijn inkomen over. Praag. De Berlijnsche correspondent van de „Prager Presse" meldt aan zijn blad, dat tijdens de laatste zitting van de Rijksarbeids- en Huishoudraad in Berlijn een rede is uitgesproken door den bedrijfs leider van de Beiersche stikstoffenfabrieken Wottsch- ke over den-levensstandaard van den Duitschen ar beider. De redevoering wordt thans in de akademische bladen gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de Duitsche arbeider van het door hem ontvangen loon 30 pet. ruim moet afstaan voor allerlei heffingen; 9 pet. wordt geheven voor de ziekenfondsen, de wexkloos heids- en invaliditeitsverzekering; 13 pet. moet wor den afgestaan voor de verschillende belastingen, zoo als loonbelasting, kerkbelasting, voorts 8.4 pet. van het inkomen voor het arbeitsfront, de nat. soc. Volks- wohlfahrt, het bezoek van betoogingen, de nat. soc. krant. Wanneer na het afdragen van deze percenta ges geen buitengewone heffingen meer voorkomen hetgeen echter, gezien de vele collectes voor winter- hilfe, luchtbescherming enz. niet vaak het geval 'is, houdt de arbeider nog 69.6 pet. van zijn nominale inkomen over. Paniek in de gouvernementsgebouwen te Patna. Calcutta. Gistermorgen is te Patna een sterke aardbeving waargenomen, die 5 seconden aanhield. De huizen schudden op hun grohdvesten, de ruiten klapperden hevig. De verschx-ikte bewoners liepen naar buiten. Van schade wordt geen melding ge maakt. Ook te Calcutta werd een aardschok gevoeld, ech ter van zeer geringere sterkte. Het observatorium te Alipore maakt gewag van een schok van groote intensiteit, die op 570 mijl af stand van Calcutta zijn oorsprong vond. Te Patna heerschte een paniek in het secretariaat en andere gouvernementsgebouwen tijdens den duur van den schok, die practisch in het heele gebied van de provincie Bihar werd gevoeld, evenals te Delhi, Lucknow, Allahabad, Moradabad en Cawnpore. In laatstgenoemde plaats scheurde de aardbeving mu-; ren van huizen en zette de stadsklok stil. POLITIEKE ONGEREGELDHEDEN IN POLEN Te Biotrkow in Polen hebben botsingen plaats gehad tusschen nationaal-democraten, die het veertigjarig bestaan van hun partij vierden en socialisten. Een politieman werd door een steen ernstig aan het hoofd gewond Achtien personen zijn ge arresteerd. DOODELIJKE VAL VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen Gistermiddag is de 55-jarige gehuwde mon teur W. A. Blom werkzaam bij de betonfabriek der firma F. P. Bos en zoon te Alphen aan den Rijn, van een ongeveer zes meter hooge breek- installatie gevallen. De man is daarbij vermoede lijk met het hoofd op een stapel tegels tereebt gekomen, waarbij hij zulke ernstige verwondin gen opliep, dat hij korten tijd later in het Diaco- nessenhuis te Leiden aan de gevolgen is over leden. DOODELIJKE AANRIJDING Vierjarig meisje door een vracht* auto gegrepen. Gistermiddag is het vierjarige dochtertje uit het gezin Vriens te Baarle-Nassau, dat plotse ling van achter het huis den weg opliep, gegre pen door een vrachtauto van den wegenbouw. Het kind werd opgenomen met twee gebroken beenen en een zware hersenschudding en is na eenige oogenblikken overleden. Het ongeluk gebeurde op Belgisch grondge bied. HET MUZIEKCONCOURS TE MEDEMBLIK Naar aanleiding van het verslag over het ge houden muziekconcours te Medemblik schrijft ons een lezer: Hierin zijn een paar verkeerde noteeringen n.1. in de afdeeling Uitmuntendheid heeft „Ta- venu" te Opperdoes een 1ste prijs met 172V£ pnt. behaald in plaats van 154 punten. Een in de zelfde afdeeling „Harmonie Apollo" Den Oever een 1ste prijs met 154 punten in- plaats van 172 punten. In de eere-wedstrijd heeft niet Concordia van Hoogkarhpel een 3de eereprijs gewonnen, maar Tavenu van Opperdoes.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5