et huis Arroniiissements-Rechttiank Gymnsstiekvereeniging Lycurgus. Schagen. met de !>Ül te Alkmaar. 'Afscheid van den heer Knol Bovengenoemde vereeniging vergaderde Dins dagavond in het „Noord-Hollandsch Koffiehuis" De belangstelling was bevredigend. Om 8.45 opende de voorzitter de heer Knol en heette allen hartelijk welkom. Spr. zeide dat dit de laatste vergadering is, die hij zal presideeren Straks zal men een nieuwen voorzitter moeten kiezen, al heeft het bestuur reeds iemand op het oog. De notulen, gelezen door den heer .Tb. Molenaar worden onveranderd vastgesteld, onder dank aan den samensteller. De voorzitter deelde mede dat van de athletiek beoefening reeds wordt gebruik gemaakt en wekte op Zondagmorgen vooral op te komen. Wat de regelementsherziening betreft, waren moeilijkhe den gerezen en is het noodzakelijk gebleken, de statuten te wijzigen, wat ongetwijfeld niet geringe kosten met zich zal brengen. Voorzitter noemde herziening evenwel gewenscht, maar zag liever op een volgende vergadering dit punt behandeld, wellicht ook was dan de opkomst grooter. Be sloten werd eventueel aan een Sprotdag van vSchager Vereenigingen deel te nemen, de baten hiervan komen dan ten goede aan de Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging. Verkiezing bestuurslid in de vacature Knol De heer Knol had zooals reeds gevreesd - be dankt, wegens vertrek. Het bestuur had den heer K. Slot bereid gevonden om het Bestuur weer te completeeren; de stemming was natuurlijk even wel volkomen vrij. De heer Slot werd met groote meerderheid van stemmen'gekozen; felicitatie volgde. Hierna werd gepauzeerd en bood de heer Knol ons een gebakje aan, gepresenteerd door een lieftallige jongedame, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Na deze pauze merkte de voorzitter op, dat het Bestuur had besloten de functies onderling te verdeelen eiv zoo zou den heer Jb. Molenaar aangewezen 'worden als voorzitter. De heer Mo lenaar is, in zaken het turnleven betreffende, uit stekend op de hoogte en de voorzitter was dan ook van oordeel dat Jaap de rechte man op de rechte plaats zou zijn. Het reglement schrijft evenwel voor, dat de vergadering den voorzitter benoemt, zoodat weer tot stemming moest wer den overgegaan. Met overweldigende meerder heid van stemmen werd de heer Molenaar ge kozen. De voorzitter feliciteerde den heer Mole naar en wenschte dat hij veel nuttig werk voor de vereeniging zou mogen verrichten. Dit be- teekent tevens, zeide spr. het einde van mijn voorzitterschap en ik dank voor de vriendschap, die ik allerwegen in Lycurgus heb ondervonden Spr. zou steeds met vreugde aan Lycurgus 1e- rugdenken en roemde de prettige samenwerking van de bestuursleden. Het valt mij, ging spr. voort, zwaar om afscheid te nemen, maar het afscheid wordt verlicht door de wetenschap dat onze vriendschap niet zoo,spoedig vervlogen zal zijn. Spr. hoopte dat het Lycurgus goed zou gaan laten de leden in de eerste plaats gemeenschaps- mensch zijn. Dan kan het vereenigingsleven nog meer opgevoerd worden en de vereeniging ook buiten Schagen, alom bekendheid verwerven. Wanneer dit bereikt wordt, dan is dat voor mij het bewijs van een hecht vereenigingsleven La ten de leden nu eens extra hun beste beentje voor zetten zoodat men spr. wanneer hij weer eens terugkomt kan zeggen: „Kijk, dat is nou toch aardig veranderd" Dat zal spr. recht ple zier doen. Ik ben straks in staat om van ieder persoon lijk afscheid te nemen, dit is m'n laatste gele genheid, merkte spr. op, en daarom getreurde FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason 7. „Het doet niets ter zake". „Ik verheug me", hernam Jim „Want u heeft zooeven iets gezegd, wat ik doodsbenauwd was, dat gij weer zoudt intrekken. U heeft de hoop laten doorschemeren dat wij samen zouden wer ken". Met de ellebogen vooruit ging Hanaud over zijn tafel leunen. „Luister eens", sprak hij opgeruimd „U is tegenover mij eerlijk en oprecht geweest. Daarom zal ik u geruststellen. Die zaak Wabers- ki wordt door den Prefect te Dijon niet voor ernst opgenomen, noch door mij hier. Het blijft natuurlijk een aanklacht wegens moord, en die moet zorgvuldig onderzocht worden". „Dat spreekt vanzelf". „En het spreekt eveneens vanzelf, dat cr iets achter schuilt," ging Hanaud voort, terwijl hij Frobisher verrast liet opzien, omdat hij dezelfde woorden gebruikt had als mijnheer Haslitt den vorigen dag, meet dit onderscheid, dat de een deze gebezigd had in het Fransch en de ander in het Engelsch. „Als advocaat weet u dat natuur lijk. Het een of ander'onaangenaam feit, dat wij hij het dat niet allen aanwezig waren, al ver onderstelde hij, dat de wegblijvers wel gegronde redenen zouden hebben. De heer Knol droeg hierna onder applaus de voorzittershamer over aan den heer Jb. Mo lenaar De heer Molenaar, het woord nemende begon met te zeggen dat de vooruitgang van Lycurgus toch zeker niet geremd is door de wijze waarop het voorzittershap is waargenomen Integen deel, zoo'n goeden voorzitter hebben we nog nooit gehad en spr. was zich dan ook wel bewust van de moeilijke taak, die hij op zich genomen had, maar zegde toe zijn best te zullen doen, om d!e voetsporen van den heer Knol te drukken. U bent nu AVz jaar voorzitter, aldus spr. n.1. sinds October 1931 en U was een voorzitter, die klonk als een klok. Ook spr. noemde het afscheid zwaar de leden zullen U missen. Kenmerkend is wel het gezegde, wanneer U soms ontbrak, waar is Knol!, wel een bewijs welk een groote plaats U bij allen in nam. U toch, was ook een trouw lid. Daarom ,de dames sr. afd. heeft het reeds ge-' daan, bied ik U namens de andere afdeelingen, uit volle vriendschap een cadeau aan (het was een haardfauteuil) en verbind er den wensch aan dat U lang ervan gebruik zult maken en dat het een sieraad voor Uw salon mag zijn (applaus) Spr. betrok ook de echtgenoote van den heer Knol in deze hulde, zij heeft zich steeds een zeer goede gastvrouw en ook een goed lid getoond. Dit is een cadeau, zoo besloot spr., waar ook Uw vrouw iets aan heeft. De heer Knol dankte voor de vriendelijke woorden, tot hem gericht. Deze woorden hebben hem niet onaangenaam in de ooren geklonken en het cadeau heeft hem zeer getroffen. Wel een bewijs, merkte spr. op, dat ik misschien voor Lycurgus iets heb gepresteerd. Nogmaals dankte spr. voor de betoonde vrienschap. Dit cadeau zal een zeer dankbare plaats innemen. Spr. dankt tevens voor de woorden van waardeering tot zijn echtgenoote gericht; de gastvrijheid, ze werd im mer van harte gegeven (applaus) Tot leider van de afd. dames sr. werd hierna benoemd de heer W. Roggeveen, die reeds bij bestuursbesluit was aangewezen. De voorzitter geloofde in d enheer Roggeveen een goede kracht gevonden te hebben: dat hij nog langen tijd werkzaam mag zijn tot bloei van on ze vereeniging! Na rondvraag, waarbij eenige zaken van meer internen aard werden besroken, volgde sluiting waarbij de voorzitter den heer Knol nog dank zegde voor z'n tractatie. Even later werd de vergadering weer heropend en is de heer Knol onder groote bijval be noemd tot eere-lid van Lycurgus. En zeer zeker verdiend! WIER7NGERMEER Aanbesteding en gunning De directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar heeft Dinsdag aanbesteed het verwijde ren van een klinkerbestrating en het aanleggen ean ven gewalste wegverharding op een gedeelte van den Schagerweg tusschen Middenmeer en Kolhorn In den Wieringermeerpolder. Ingeleverd waren 22 biljetten. Laagste inschrij ver: P. Daalder te Alkmaar voor de som van f 39.315. Het werk is gegund. Verder heeft de directie van den Wieringer meerpolder te Alkmaar den bouw van 4-5 boer derijen in de Wieringermeer opgedragen, waar van an H.Hannink te Enshede 11 boerderijen voor de som van f 141.162, F. A. Smulders te Oisterwijk een-en-twintig boerderijen voor de som van f 205.974, Gebrs. van Heeswijk te Best (N,B.) dertien boerderijen voor de som van f 132.900. het beste voor ons kunnen houden. Doch de zaak is eenvoudig en met de beide brieven welke gij hebt medegebracht, eenvoudiger dan ooit. Wij zullen Waberski een verklaring van deze brieven vragen, en dan nog wat anders ook. in dien hij die kan geven. Hij is een type, die Boris Waberski! Het lijk van mevrouw Harlowe wordt vandaag opgegraven; de dokters zullen de dood- schouw daarop verrichten, en vervolgens zal de zaak zonder eenigen twijfel in den doofpot wor den gestopt, waarna gij met Waberski kunt doen, wat u goeddunkt". „En dat kleine geheim dan?" vroeg Jim Hanaud haalde de schouders op. „Dat zal ook wel aan het licht komen. Doch wat doet dit ter zake. wanneer het alleen aan het licht komt in de kamer van den rechter van in structie, en binnen die vier muren blijft?" „In het geheel niets", beaamde Jim. „Wacht maar eens af. Wij maken ons hier volstrekt niet druk er om, en uw jeugdige cliente kan haar mooie hoofdje gerust op haar kussen neervlijen, zonder eenige vrees, dat haar onge- rechtig beid zal geschieden". „He dank u, mijnheer Hanaud!" riep Jim Frobisher met warmte uit. Hij voelde zich zulk een steen van het hart gewenteld, dat hij er zelf verbaasd over was. Hij had zich geheel laten in palmen door zijn medelijden met dat onbekende meisje in dat groote huis, in een hoek gedre ven door een stapelgekken schavuit. „Ja, dat is waarlijk goed nieuws voor mij". Doch nauwelijks had hij met spreken geëindigd of er rees eenigen twijfel hij hem op omtrent de oprechtheid van den man die tegenover hem was gezeten. Jim wenschte niet aan den haak te wor den geslagen en aan den kant neergelegd als een stomme visch, hoe onervaren hij mocht zijn. Hij liet zijn blik op Hanaud vallen enmat hem. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 26 Mei. BE GELEGENHEID MAAKT DEN DIEF. De 38-jarige gepensionneerde koloniaal H. B. L. uit Hoorn stond terecht wegens verduistering van een zakje met geld, circa f30.toebehoorende aan den logementhouder P. Galis aldaar. Deze was wegens besognes met zijn huisbaas door den deurwaarder op straat gezet en terwijl men met de verhuizing bezig was, zou de kostganger L. even op zolder het triplex, dat Galis tegen de pannen gespijkerd had, verwijderen. Toen hij met dit karweitje bezig was, vond hij aohter het triplex het bewuste zakje met f 11 aan hard geld en twee briefjes van f 10. Hij dacht een schat gevonden te hebben en ging ermee vandoor. Het waren echter de spaarcentjes van Galis, die zijn schat, in plaats van op de spaarbank in deze riskante en verre van inbraak- en brandvrije kluis had opgeborgen. Verd. had van het geld mooi weer gespeeld, zijn medekostganger Th. Doevendans getracteerd, die, als hij „niet smoezen" zou, voor zijn stilzwijgen een tientje en een paar schoenen zou krijgen. Deze getuige verklaarde, dat verd. bij V. en D. een paar schoenen en een trui had gekocht en zijn fiets had laten repareeren en toen nog circa f 15 over had. De verklaringen van dezen getuige waren zoo be zwarend voor verd., dat deze het verstandiger vond, om zijn aanvankelijk aangenomen hardnekkig ont kennende houding te laten varen'en het hem ten- laste gelegde te erkennen, waarna van verder ge tuigenverhoor werd afgezien. Verd. verklaarde zich bereid Galis het ontstolen bedrag te vergoeden van zijn pensioen, dat f68. per 3 maanden bedraagt. De Officier eischte 5 maanden gevangenisstraf, waarna mr. Prins in een sympathiek betoog er op wees, dat deze verd. voor dit eerste economische misdrijf niet met gevangenisstraf moest worden ge straft. Hier heeft de gelegenheid een overigens op passende man tot dief gemaakt; in dit bijzondere geval achtte PI. een voorw. straf zonder bijzondere voorwaarden op zijn plaats. De Officier dacht, dat hij nog zeer clement ge weest was en meende dat, waar het hier een nor maal levend mensch was, geen termen waren voor een voorw. straf met onder toezichtstelling, hetgeen volgens mr. Prins tot gevaarlijke consekwenties leidde, daar volgens deze redeneering personen, die meer misdrijven achter zich hebben wel voor een voorw. straf in aanmerking zouden komen. Uitspraak Vrijdag a.s. 2 uur. DE PROTESTEERENDE JAGER. Het was geen rustende en ook geen berustende jager, die hierna terecht stond. De 50-jarige .Tan de W. uit Bergen, stond in hooger beroep terecht, we gens overtreding van de jachtwet; hij zou in De cember twee fasanten hebben geschoten en zonder vergunning een jachtgeweer in huis hebben gehad. Door den kantonrechter was hij tot tweemaal f 15 of tweemaal 10 dg. veroordeeld, waarin hij, zooals gezegd niet wilde berusten. Het jagertje verweerde zich energiek tegen het hem tenlaste gelegde .Zijn neef Jan de Waard en W. Zwaan, tegen wie hij volgens hun verklaringen ge zegd had, dat'.hij 2 fasanten geschoten had, hadden volgens hem nooit kunnen zien, dat hij met een geweer had geloopen; het zou een eindje hout ge weest zijn, dat ze voor een geweer hadden aan gezien. De veldwachter Mol had al lang op .Tan geloerd en achtte het beter dat hij geen geweer had. De ouwe baas sputterde hevig tegen en zei, dat hij niet geschoten had; hij wist ook niet, dat de vergunning, die hij destijds in Eg-mond had gekre gen, verloopen was. De Officier kon geen termen vinden voor een clementer vonnis en vroeg bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter, dat tevens verbeurdverklaring van het tweeloopsjacht- geweer inhield. Uitspraak óver 14 dagen. EEN PUZZLE. DIE NOG NIET OPGELOST IS. Wegens diefstal van drie douche-sproeiers, toebe hoorende aan de St. Willibrordusstichting te Heiloo, stond terecht de 35-jarige G. J., grondwerker te Heiloo. Verd. beweerde tegenover de politie, aan vankelijk verklaard te hebben twee sproeiers te hebben gestolen ,doch dit niet gedaan te hebben; hij had zijn voor hem bezwarende verklaring afge- iegd, omdat hij toch al ontslagen was en om de ge tuige E. Bestman, zooals hij zei, niet te belasten. Hij had n.1. de 3 sproeiers van deze getuige ge kregen, zooals hij reeds eerder een en ander van hem gekregen had, o.a. 24 staven beton-ijzer, die hij in een sloot bij de Stichting had gevonden, en voor f7.50 aan Hoebe verkocht had; een partijtje hout ter Was deze oogenblikkelijke opgeruimdheid soms weer even komediantachtig als zijn andere lui men? Jim was geschokt in zijn schatting van den detective. Het eene oogenblik een rechter, en een tamelijk onvermurmbaar rechter ook het vol gende een clown, en het derde een vriend! Wat was schijn en wat was waarheid? Gelukkig bleef er eén vraag over, die als proefneming kon die nen, en nog slechts gisteren door mijnheer Has litt gesteld was, terwijl hij door het venster ov Russel Square heen had gekeken. Deze vraag werd thans herhaald door Jim. De zaak is eenvoudig zegt u? „Zoo eenvoudig als maar kan. V „Hoe is het dan te verklaren, mijnheer Ha naud. dat de ond'erzoëkingsrechter te Dijon het toch nog noodig oordeelt, de hulp in te roepen van een van de chefs van den Veiligheidsdienst te Parijs?" De vraag was blijkbaar verwacht, en even blijkbaar moeilijk te beantwoorden. Hanaud knikte een par malen met het hoofd. „Ja", zeide hij. en herhaalde „Ja als twij felde hij. Met goedkeurenden blik zag hij Jim aan, en toen stroomde het van zijn lippen: „Ik zal u alles vertellen, en zoodra ik het u medegedeeld heb, zult gij mij uw woord geven, dat gij van mijn vertrouwen tegenover niemand ter wereld misbruik zult maken. Want dit is bittere ernst". Op dit oogenblik bestond bij Jim geen zweem van twijfel omtrent de oprechtheid van Hanaad. en evenmin omtrent diens vriendschappelijke ge zindheid. Zij straalden als een gloed van den man uit. „Ik geef u thans reeds mijn woord", zeide hij en stak hem over de tafel heen, zijn hand toe, Hanaud schudde deze. „Dan kan ik vrijuit tot u spreken", antwoordde hij, en haalde een blauw waarde van f3.Get. Besteman verklaarde zich hiervan niets te herinneren, wel had hij verd. eens een kachel, een tafel en een stoel gegeven, die uit de directiekeet moesten worden opgeruimd. Get. ontkende ook verd. de spoeiers te hebben gegeven. Verd. verklaarde, toen hij zag, dat de zaak toch vervolgd werd, in tegenstelling met de bij het eer ste verhoor door den veldwachter gedane toezeg ging, zijn eerste verklaring te hebben ingetrokken. De Officier vond de zaak nog zoo onhelder en verwarrend, dat hij de rechtbank voorstelde, de zaak in handen van den rechter-commissaris te stellen voor nader onderzoek, waartoe de recht bank na beraad in raadkamer, besloot. MET GESLOTEN DEUREN. Bij verstek werd hierna behandeld een zedenzaak met gesloten deuren contra Arie B., die niet nader te noemen handelingen had verricht met een min derjarigen jongen. MIDDAGZITTING BEGON MET ONFRISSCHE ZAAK. In de middagzitting rustte op de meervoudige strafkamer de minder frissche taak zich bezig te moeten houden met de persoon van Dirk K, een in Alkmaar welbekende scharrelaar, die indertijd een reuzenreclame maakte, dat hij in een ton naar Par rijs zou rollen, doch het niet verder bracht dan tot het Ziekenhuis te Leiden. Deze mislukte tonroller vestigde zich later als waarzegger, chyromant of handlijnkundige, astroloog oftewel sterrenkijker. In deze mysterieuse qualiteiten kreeg hij natuurlijk veel connecties, die echter tenslotte leelijk mis schij nen te zijn geloopen, althans stond hij heden terecht als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan een zedenmisdrijf, dat in de buurt van Titel XIV (14) van het wetb. v. strafr., handelende over zedenmisdrijven (art. 258 Bis) of daaromtrent is te vinden. Een 4-tal getuigen a charge, waaronder recher cheur Vedder waren in deze onsmakelijke zaak ge dagvaard, doch aangezien op grond van het zede- kwetsende dit zedeproces met gesloten deuren werd behandeld, komt het verhandelde voor publiciteit niet in aanmerking, hoewel het naar onze meening wel wenschelijk zou zijn, dat aan dergelijke schan daaltjes uit 'n oogpunt van algemeene preventie meer dere openbaarheid werd gegeven. Juist dergelijke verdachten genieten als gevolg van artikelen bij de wet bepaald, o.m. art. 273 straf vordering, waarbij op grond van het zedekwetsen- de sluiting der deuren wordt gelast, meer voorrech ten dan andere verdachten, die terecht staan voor zaken, met zedelijkheid niets te maken hebbende, waardoor zij de schande der openbaarheid in vollen omvang moeten ondergaan. Het ware zeer zeker te wenschen, dat deze bepa ling, met behoud van een zekere beperking kon worden gewijzigd; juist de tegenzin in de publiciteit is een bijkomende maatregel van zedelijke beveili ging. Het doet er minder toe of de motieven edel zijn, als het doel maar wordt bereikt. Vergeten wij ook niet, dat krachtens ditzelfde artikel 273 de voorzitter tot bijwoning der niet open bare zitting bijzonderen toegang kan verleenen! Evenwel scheen het dat het met het dubieuze zaakje van Dirk niet bepaald naar wensch op de zitting verliep en hij zijn bekwaamheid als sterre- mikker en handlijnsnuffelaar wél eens mag herzien aangezien de heer Officier uit het gehoorde gedu rende het onderzoek motief vond om niet alleen 2 jaar gevangenisstraf, doch ook onmiddellijke in hechtenisneming te vorderen. Vermoedelijk zal Dirk "Overigens 'n zielig kereltje voorloopig zijn penaten '„nicht mehr wiedersehen". f B o b e 1 d ij k. EEN ONVERBETERLIJKE DEUGNIET. De nog jeugdige crisisleeglooper Petrus Mathias B. uit Bobeldijk, gem. Berkhout, thans eere-pension- naire van het Hotel „Zum Höllzern Löffel", met 'n kop als 'n kampioenbokser en 'n kuif als 'n lcakke- toe, is niet wat je 'n best .merk kan noemen. AI meermalen kwam hij in nauw contact met officier en rechtbank en ook de reclasseering had zich al eens over hem ontfermd, helaas met een minimuan succes. De dreigende petoet, noch de bijzondere voorwaarden weerhielden hem, het pad der zonde opnieuw te betreden en in den nacht van 25 April deed hij een inval in de woning van den ouden, dikken landbouwer Dirk Bakker ter bovengenoem- der plaatse in de niet onjuiste meening, dat vader Dirk nog wel een inpikkenswaardig duitje in voor raad zou hebben. De kanst was gunstig, het oude echtpaar nam bij een bruidspaar een gezellig avondje waar, dus had Piet Bos vrij spel en kon op z ii gemak het onderzoek naar de dubbeltjes aanvangen en voortzetten. Weldra had dan ook de „poet" te pakken in den vorm van een stevig houten kastje, dat aan de kamermuur was vastge klonken, doch voor den forschen inbreker, die door het, verbreken van een glasruit een raam had ge opend en alzoo was binnengedrongen, geen bezwaar dit kastje los te wurmen en mee te nemen. De in houd viel lang niet tegen, bestaande uit een kistje inhoudende f39.25 en 'n bankbiljet van 40 gld. en klinkende munt, benevens 'n kappestel van moeder de vrouw, 'n kistje met pistolen en patronen, en 'n pakje zeer zwarte sigaretten uit zijn zak. „Steek eerst eens op". De beide mannen staken hun sigaret aan en terwijl de blauwe rookwolkjes omhoog' kronkel den, gaf Hanaud zijn verklaring: „Ik ga inderdaad voor een geheel andere zaak naar Dijon, De zaak Waberski dient slechts als voorwendsel! De rechter, die er mij in gehaald heeft kom, help mij eens, gij hebt in het En gelsch een uitdrukking daarvoor," en trotsch be gon Hanaud min of meer Engelsch te spreken „die rechter moet zich zien schoon te was- schen! Juist, dat is ongeveer uw uitdrukking daarvoor. Hij moet zich schoon wasschen, en gij zult inzien, mijn vriend, dat hij zich heel erg moet zien schoon te wasschen ook, Ja! Ik wrnrd razend, als ik om dien rechter van instructie denk". Hij wischte zicli het voorhoofd met zijn zak doek af, en zijn volzinnen ordenende, ging hij in het Fransch voort. „Die kleine stadjes, mijn vriend, waar het le ven niet veel vroolijks aanbiedt en menschen vol op den tijd hebben hun neus in de zaken van an deren te steken, zijn besmet met hun eigen mis drijven, en de meest verderfelijke van al die mis daden is misschien het schrijven van anonieme brieven. Zij plegen plotseling van uit een hel deren hemel als een verpletterende bliksemstraal neer te schieten, vol van de gemeenste aantij gingen, die moeilijk te weerleggen zijn en die - wie zal het zeggen somtijds misschien wraar zijn. Een tijd lang worden deze af schuwelijkhe- den in de brievenbus gestoken en wordt er geen woord van gerept. Wordt er geld geeischt, dan wordt geld gegeven. (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6