Verkeersongelukken met Pinksteren De „Queen Mary" te Kew- York aangekomen Schuschnisg naar Rome Zes personen aan den dood ontsnapt Vier kinderen in een woonwagen verbrand Wijziging crisis-dier- meelregeling Dinsdag 2 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SCHAtEI 79ste Jaargang. No. 9988 COHAIIT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AUTO IN HET WINSCHOTERDIEP GE REDEN. DE INZITTENDEN DOOR HANDREIKING GERED. SAPPEMEER: Zondagmiddag te om streeks twaalf uur is een personenauto door onverklaarbare oorzaak in het Winschoter- diep gereden. De zes inzittenden zijn er gelukig in ge slaagd zich uit den wagen te werken. Zij konden door handreiking van toegeschoten voorbijgangers worden1 gered. Het gezelschap bestond uit den heer A. W. C. de Wit, voor ganger-evangelist der Luthersche gemeente te Stadskanaal en vijf jongelieden van 17 tot 20 jaar. Zij waren op weg naar Leeuwarden, om daar een vergadering bij te wonen. Bestuur der was de heer Pinkster uit Veendam, die bekend staat als een uitmuntend chauffeur. Nadat de drenkelingen van droge kleeren wa ren voorzien, hebben zij zich naar huis be geven. De toedracht van het ongeluk. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De auto, een gehuurde vierpersoons Chevrolet, reed met een matig gangetje, ongeveer dertig K.M., over den nogal gladden asphaltweg, waarbij men het ka naal aan de linkerhand had. Op een gegeven moment raakten de wielen den trot toirband rechts, waarop de bestuurder naar links stuurde. Waarschijnlijk heeft hij het stuur te ver doorge haald, want de wagen zwenkte plotseling over den zes meter breeden weg naar den waterkant, vloog te gen een boom, om vervolgens den oever af té glijden en in de diepte te verdwijnen. De wallekant is ter plaatse vrij steil en ongeveer anderhalve meter hoog. De auto zonk na een zwaren plons geheel onder 'de oppervlakte weg. Een gelukkige omstandigheid bleek te zijn, dat de wagen eerst met den boom in aanraking" was geweest, want door de botsing was het rechterportier open gesprongen, terwijl de achter zijde van het voertuig opengescheurd werd. Was zulks niet het geval geweest, dat valt het te betwijfelen of de inzittenden van dezen vollen auto, er wel het leven zouden hebben afgebracht. De heer De Wit, die zijn tegenwoordigheid van geest geen ©ogenblik verloor, trad onmiddellijk handelend op. Hij trok en duwde alle inzittenden derl wagen uit en wist ook zichzelf te bevrijden. In den tijd van een oogemblik waren allen boven water gekropen, waarna zij door toegesnelde voor bijgangers en omwonenden op den wal werden ge- heschen. Ook was men dadelijk met een ladder ko men aandragen, aan welk reddingsmiddel de dren kelingen zich konden vastklampen. Wonderlijk genoeg werd geen der inzittenden van de auto gewond. Zij waren alleen door en door nat, doch in het café van den heer van Alter,en, juist tegenover de piek van het ongeluk gelegen, kwam men gelukkig weer op zijn verhaal. Hier werden de geredden ook van droge kleeren voorzien, waarna zij met een auto naar hun woonplaatsen zijn terug gekeerd. Het gezelschap was op weg naar een vergadering van de Luthersche jongelingsvereeniging, in welke bijeenkomst de heer de Wit het woord. zou voeren. Om kwart over vier is de verongelukte auto uit het water opgevischt. Drie auto's vernield en 6 personen gewond Bij een gecompliceerde aanrijding op den rijksstraatweg AmersfoortUtrecht. Gisteravond te kwart over acht heeft op den Rijks straatweg Amersfoortutrecht te Soesterberg een ern stige aanrijding plaats gehad, waarbij niet minder dan zes personen werden gewond en drie auto's wer den vernield. Een vrachtauto, bestuurd door de G. uit Bun schoten, reed in de richting Amersfoort, gevolgd door een personenauto. In de tegenovergestelde rich ting reden twee personenauto', waarvan de achterste bestuurd door den heer U. uit Rotterdam, de voor ste wilde passeeren. Hiervoor was echter te weinig ruimte, zoodat de auto, bestuurd door den heer U., de vrachtwagen aan het linkervoorwiel greep, waar door deze langs een viertal boomen schaafde, ver volgens een heelen slag om maakte, en met het front in de richting kwam te staan, vanwaar hij geko men was. De aanrijdende auto van den heer U, kwam aan de linkerzijde van den weg tegen een boom tot stilstand. De auto, welke achtér de vracht auto had gereden, trachtte dooi ver naar links uit te halen aan de botsing te ontkomen, doch was er niet op bedacht, dat de vrachtwagen aan de linker zijde van den weg terecht zou komen. Hij reed par does tegen dezen vrachtwagen op en werd toaal ver nield. De inzittenden van den vrachtwagen kwamen allen met den schrik vrij. Uit den anderen wagen werd een dame door de ruit geworpen, en liep vrij ernstige verwondingen op. Nog een vijftal andere personen bekwamen min of meer ernstige verwon dingen. Allen zijn naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. De drie auto's moesten per kraanwa gen worden opgeruimd. De eerste hulp werd ver leend door een aantal verpleegsters uit een pad vinderskamp te Soesterberg en de conciërge van het gebouw van den Nederlandscben Protestantenbond. Auto van een dijk gereden. Betrekkelijk goed afgeloopen. Sterke drank in het spel. Gistermiddag reed een auto waarin drie dames en twee heeren waren gezeten, in volle vaart van de ongeveer zes meter hooge steile IJsseldijk af bij Terwolde. De auto sloeg drie maal over den kop en werd ernstig be schadigd. Het bleek, dat de inzittenden er betrekkelijk goed waren afgekomen. Zij had den slechts schaaf en snijwonden opgeloopen terwijl bij een der dames een lichte hersen schudding werd geconstateerd. Het auto-onge luk is te wijten aan overmatig gebruik van sterken drank. De bestuurder, zekere W. uit Wapenveld is door de politie in hechtenis genomen. DOODELIJK ONGELUK IN DEN HAAG. Op den Bezuidenhoutseheweg te Den Haag is gis ternamiddag omstreeks kwart over 5 uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 20-jarige student, G. Wj F. S. uit Leiden reed daar met zijn auto in snelle vaart. In een der bochten verloor hij de mapht over zijn stuur, waardoor de auto van den weg raakte en over den kop sloeg. De jongeman werd ernstig gewond. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar hij eenigen tijd later aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. WIELRIJDSTER VERONGELUKT. Soesterberg, t Jui> Gisterochtend omstreeks half tien is mej. J. Pool uit Amsterdam, die uit een zij weg komende den Rijksstraatweg opfietste het geen verboden is met haar rijwiel in volle vaart tegen een passeerende auto gebotst. Zij bleef bewus teloos liggen. Met een ernstige hoofdwonde, een been breuk en inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis „de Ligtenberg" overgebracht. In de auto waren gezeteri de bekende motorrenners de gebr. van Dijk, uit Amsterdam, die uit Duitsch land terugkeerden, waar zij aan wedstrijden te Tet- terow hadden deelgenomen. Zij waren op weg naar Rotterdam, waar zij gister op Woudenstein zouden uitkomen. De wagen stond spoedig stil en bleef on beschadigd. De gebr. van Dijk konden na eenig op onthoud hun tocht voortzetten. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORRIJDER. Zuidlaren, 31 Mei. Gisteravond om zeven uur heeft op den Rijksstraatweg GroningenAssen on der Vries, een ernstige botsing plaats gehad tus- schen een auto, bestuurd door den heer C. Batenburg uit Groningen en den 25-jarigen motorrijder G. Wal les, eveneens uit Groningen. De heer Batenburg had twee auto's voor zich en in plaats van te stoppen is hij beide wagens gepasseerd, juist toen van de an dere zijde de heer W. naderde. Een botsing was on vermijdelijk. De heer W. en de duorijdster, de 27- jarige G. Mossel, eveneens uit Groningen, werden van het rijwiel geslingerd. De heer W. werd met een arm en beenbreuk naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Mej. M. bekwam een her senschudding en een wonde aan de knie. Zij werd naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De motorfiets werd ernstig beschadigd. De auto van den heer B., die ongedeerd bleef, is in beslag geno men. Negen inzittenden aan den dood ontsnapt Auto vier maal over den kop geslagen en in brand gevlogen. Zaterdagavond vóór Pinksteren om zes uur kwam een te Roosendaal thuis behoorende groote personen auto over den Rijksstraatweg te Culemborg, uit de richting den Bosch. Op een gegeven oogenblik haal de de auto een boer in, die met een handkar mid den op den weg reed. Doordat deze man niet tijdig uitweek, werd de bestuurder de macht over het stuür bijster en raakte de wagen, waarin negen per sonen, t.w. zeven uit Roosendaal en twee Culembor- gers, waren gezeten, aan het slingeren. De auto kwam in den berm van den weg terecht, sloeg vief maal over den kop en vloog daarna in brand. Omwonenden kwamen spoedig toesnellen. Terwijl eenigen met behulp van brandblusch-apparaten de vlammen bestreden, trapten anderen de ruiten van de auto in óm de inzittenden te bevrijden. Hoewel allen kwetsuren hadden opgeloopen, slaagde men er wonder boven wonder in de zeyen heeren en twee dames uit het brandende wrak te trekken.Het ne gental is naar een der ziekenhuizen vervoerd waar de geneesheeren een onderzoek instelden, naar den aard der bekomen verwondingen, welke naar het bleek alle van lichten aard waren. DE AFSTAND IN 4 DAGEN AFGE LEGD, DOCH GEEN RECORD BE HAALD. HACHELIJK MOMENT BIJ HET BINNENVAREN. New York, 1 Juni (ANP) De „Queen Mary" is om 14 uur 10 (gmt.) in het Quaran taine-dok aangekomen. De oceaanreus werd geescorteerd door ver scheidene vliegtuigen en een groot aantal vaartuigen. De officieele delegaties begaven zich direct aan boord, evenals de vele jour nalisten en persfotografen. De menigte verdrong zich langs de oevers van Brooklyn en Stateneiland. Officieus wordt verklaard, dat de Queen Mary den afstand tuschen Bishop Rock en het lichtschip Ambrose heeft afgelegd in 4 dagen zes uur en 38 minuten, d.i. met een gemiddelde uur snelheid van 29.133 knoopen. De Normandië heeft indertijd denzelfden afstand afgelegd in vier dagen, drie uur en vijf minuten, het geen neerkwam op een gemiddelde uursnelheid van 29.640 knoopen. De Normandie behoudt dus het „blauwe lint." De aankomst van de „Queen Mary". Berichten uit New-York beschrijven het welkom, wat door honderdduizenden is bereid aan de „Queen Mary" bij haar aankomst in de haven van New-York. Duizenden stonden op het dak van hun auto in het heuvelland en tuurden naar het reu- zenschip, dat het eind van zijn „maiden-trip" na derde. Vliegtuigen cirkelden boven de haven. De opeengepakte menigte bij Battery Point juichte vroolijk, toen de „Queen Mary" de Hudson-rivier opstoomdp. De officieele tijd van de „Queen Mary". Nader uit New-York: De door de „Queen Mary" gemaakte officieele tijd voor de geheele reis bedraagt vier dagen, twaalf uur en 24 minuten en de gemiddelde snelheid 29.13 knoopen. Er ontstond bij het binnenvaren een ha chelijk moment, toen een sleepboot met de „Queen Mary" in aanraking kwam, en daardoor bijna om sloeg. Toen het schip de kade naderde, bemerkten de toeschouwers, dat een stuk verf nabij d% water linie aan stuurboordzijde afgeschilferd. Een nieuw record voor de „Normandië". Volgens een bericht uit Parijs heeft de „Norman dië", die gistermiddag uit New-York te Le Havre is aangekomen, op het laatste deel van haar reis 32 knoopen gehaald. Dit beteekent voor het Fran- sche zeekasteel een nieuw record. De grootste tot dusverre behaalde snelheid bedroeg 31.55 knoopen. WORDT DE SPANNING TE STERK? Volkomen onverwacht is de Oostenrijksche bonds kanselier en dictator Schuschnigg gisteren per vlieg tuig naar Rome vertrokken. Of hij daar reeds is aangekomen is onzeker, daar de reis onder zeer geheimzinnige omstandigheden plaats vindt en de berichten elkaar op tal van pun ten tegenspreken. Vast staat evenwel dat Schuschnigg is vertrok ken en dit feit reeds geeft veel te denken, daar deze reis van den katholieken politicus op Pinkster- Maandag naar Reuter opmerkt slechts door belangrijke redenen kan zijn ingegeven. Dat dit plotselinge vertrek slechts een Pinkster uitstapje naar een Italiaansch zeestrand zou betee- kenen, zooals sommige berichten ons trachten te doen gelooven, is weinig waarschijnlijk. Het lijkt wel logischer om aan te nemen, dat Schuschnigg ernstige gevaren voelt dreigen en zich daarom tot Mussolini wendt. Uit welke hoek de bedreiging komt is moeilijk te zeggen. Het zou kunnen zijn, dat Starhemberg lastig wordt, maar het komt ons waarschijnlijker voor, dat de Duitsch-georiënteerde Nationalisten, de Nazzi's, de positie van Schuschnigg ondermijnen en hij thans noodgedwongen naar italiaanschen kant wordt ge drongen. Erg amicaal zal Mussolini hem wel niet ontvan gen, nadat Schuschnigg de Italië-vriend Starhemberg op zulk een krasse wijze op zij heeft geschoven. Of kan deze reis van den bondskanselier soms een verzoening met Starhemberg beteekenen? Het zou'wel al erg spoedig zijn, maarnood leert bidden en de nood in Oostenrijk stijgt met den dag. ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN IN DUITSCHLAND. Frankfurt am Main: Op den tweeden Pinksterdag vond een ernstig verkeersongeluk plaats bij Koenigstein am Taunus. Een met 40 personen be zette vrachtauto sloeg, over den kop, waardoor 6 man nen en 6 vrouwen ernstig gewond werden. Tijdens de rit van de Wasserkuppe naar Thueringen is een met 14 personen bezette auto over den kop geslagen en werden vijf inzittenden zeer ernstig gewond, vier anderen lichter gewond. Drie slachtoffers verkeeren in levensgevaar. INBRAAK IN EEN HAAGSCHE KIOSK. 's-Gravenhage, 1 Juni. In den loop van den nacht is ingebroken in de courantenkiosk op den hoek van Hoogewal en Princessewal. Men heeft zich door verbreking van het slot toegang weten te verschaffen tot het afgesloten gedeelte der kiosk. De buit was niet gering. Een groot aantal tramzegels ter waarde van ongeveer f300.— en f250.— aan contant geld werden medegenomen. Er is nog geen spoor van de daders gevonden.- OLIEFABRlEKEH mv.-AMSTERDAM.d. Een prooi der vlammen gewor den voordat hulp kon worden geboden. Keiden 1 Juni (A.N.P.) Op den voor avond van Pinkster heeft zich bij Kohl- scheid (nabij de Nederlandsche grens) een ontzettend ongeluk afgespeeld. In een woon wagen woonde een 32-jarige man met zijn vrouw x vier kinderen. Be ouders hadden den woonwagen des avonds verlaten en zich naar Kohlscheid begeven. Toen de kin deren alleen waren, brak door' nog onopge helderde oorzaak brand uit. Binnen enkele oogenblikken stond de geheele wagen in brand.- Bé vier kinderen werden een prooi der' vlammenvoordat hulp kon worden ge boden. Geheime vakvereenigings- organisatie in Duitschland? LONDEN: De Press Association publi ceert het volgende telegram uit Morecambe (Liancashire). Little, de president van de nationale organisatie van machinisten, ver klaarde op de jaarvergadering van dit ver bond, dat in Duitschland een geheime vak- vereenigingsorganisatie is opgericht met het doel Hitier omver te werpen. Spreker las zijn gehoor zekere documenten voor, welke, naar hij zeide, in het geheim ter beschikking van de Duitsche politie waren gesteld, teneinde deze in staat te stellen de noodige maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan de toenemende activi teit van tegen Hitier gekante organisaties. De president deelde tenslotte mede, dat in een enkele plaats duizend personen, die ervan verdacht worden te hebben deelgenomen aan de werkzaamhe den van tegen het Hitler-regieme werkende arbeiders organisaties zijn ontslagen. 's-Gravenhage, Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, treedt met ingang van 1 Juni 1936 een wijziging van de crisis-diermeelregeling in werking, volgens welke het bereiden of doen bereiden van vleesohbeendermeel en ander dan ont- lijmd beendermeel slechts is toegestaan aan hen, die bijde Nederlandsche Meelcentrale, gevestigd te 's-Gravënhage, zijn aangesloten als georganiseerden en zijn ingedeeld in de groep bereiders van vleesch- beendermeel en ander dan ontlijmd beendex-meel. Bovendien zijn deze georganiseerden voor het be reiden of doen bereiden van deze producten verplicht aan de meelcentrale te betalen een bedrag van f 1.50 per 100 Kg. Dit bedrag zal evenwel onder zekere voorwaarden worden gerestitueerd of vergoed, en wel in dien zin, dat mits aan bedoelde voorwaarden is voldaan uiteindelijk alleen belast blijven die hoeveelheden, welke binnenslands tot veevoederdoeleinden worden aangewend. HET HUWELIJKSAVONTUUR VAN PRINSES RAJIJAH. Athene. De Maarschalk van het' Irakeesche hof, Cadrintakin, is te Athene aangekomen, waar hij 'n onderhoud heeft gehad met prinses Rajijah. De Maarschalk weigerde zich tegenover de pers op eeni- ge wijze uit te laten. De bladen melden nochtans, dat Cadrintakin zijn uiterste best zal doen om het huwelijk dat prinses Azzah met den Italiaanschen hotelportier Chara Lambos heeft gesloten, te doen ontbinden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1