Vergadering Uit onze omgeving. Kantoneezen rukken op naar het Noorden Scherpe afkeuring van regeeringsbeleid Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier Vlti De Bilt seint Ifjkc gronden, zooals giste? TöornamelijK met 'den heer. De Haan het geval was, dan zeg ik, dc heer De •Haan is een vriend van mij. De bestrijding van de heeren Kooger en Kruit is echter niet de juiste wijze. De heer Kooger vraagt naar den uitleg van. de woorden, dat men zijn standpunt wenscht voor te ibehouden. Spr. dacht dat hij dan vrij stond. De Secretaris zegt, dat deze uitleg er aan gege- tven dient te worden, dat men tegen de samenvoe ging kan stemmen, maar het houdt niet in een bestrijding van het rapport. In een nadere beschouwing wijst de heer Kooger dan op de vele dingen waarvoor de burgemeester zich heeft ingespanen en dat spr. daarom, nadat de heer Breebaart op de voordeelen had gewezen, spr. die voordeelen had geaccepteerd. Door den heer Vries wordt er op gewezen, dat hij do vaste overtuiging had dat vooral t.a.v. sociale zaken uit samenvoeging iets goeds geboren zou kun nen worden. Nu echter bij de verkiezing is gebleken dat de bevolking voor 95 tegen de samenvoeging is, nu kunnen wij de samenvoeging niet meer be pleiten. Spr. hoopt dat ook de heer Breebaart met die uitspraak rekening zal houden. De Secretaris wijst er op, dat zijn hoofdbetrekking ls: burgemeester van Zijpe en als zoodanig heeft hij dc plicht het standpunt van Zijpe te verdedigen. Do heer Kruit blijft het onjuist achten dat Zijpe •uitspraak heeft gedaan, voordat Callantsoog zich had uitgesproken. Ook Zijpe had uitstel kunnen vra gen. De heer Kooger betoogt, dat het geld, dat de ver kiezing van den nevenraad heeft gekost, nuttig be steed is geworden. De Voorzitter zegt ook, dat hij er altijd naar heeft (gestreefd, dat de gomeentenaren zich zouden uit spreken. Dit is geen quaestie voor 7 of 14 personen. De heer Vries onderschrijft wat de befaamde schoolkwestie betreft, het betoog dat de heer Lake- mond gister heeft gehouden. Als de samenvoeging ons wordt opgelegd, dan zou spr. een dergelijke eeuwigdurende oplossing wenschen, en ook om het gemeentehuis te bewaren ten behoeve van maat schappelijk hulpbetoon. De Voorzitter zal er zich voor inspannen dat op ge zegeld papier wordt vastgelegd dat de kinderen vrij zijn om naar de school te Julianadorp te gaan. Spr. vraagt, of, nu vele raadsleden zich reeds hebben uit gesproken, het nog zin heeft het rapport te behande len. De heeren Vries en Van Graas achten dat niet noodig. De heer Kooger heeft nog enkele opmerkingen, ook naar aanleiding van het gesprokene in den neven- raad en spr. wijst er dan op dat de Raad ook wel eens neen heeft gezegd en uit het advies van den Nevenraad wel Is gebleken "dat het goed geweest Is dat de Raad meerdere malen ja heeft gezegd. Brandassurantiebelasting was noodig, aldus licht de Secretaris toe, om de begrooting sluitend te krij gen. Toen was nog niet bekend dat een loco-burge meester met het halve aanvangssalaris zou moeten fungeeren. De heer Kooger meent dat als samenvoeging plaats vindt, niet volstaan kan worden met een kleine auto- vergoeding aan de Zuster van Noord-Zijpe. Spr. heeft gemerkt, dat B. en W. van Zijpe nog geen overleg met de Zuster hebben gepleegd en de Zuster oordeel de dat de vergoeding voor gebruik van de auto bij samenvoeging der gemeenten, minstens f800 moest zijn. Een dergelijke vergoeding zou dan ook aan de Zuster van Zuid-Zijpe gegeven moeten worden. De Secretaris zegt, als burgemeester van Zijpe, de eigen ambtenares hier niet te zullen bestrijden, spr. zal eerst met de zifster spreken, maar de door den heer Kooger genoemde cijfers zijn absoluut onjuist. Overleg met dc Zuster heeft plaats gehad door den dokter namens B. en W. en door een persoonlijk on derhoud met spr. ook namens B. en W. In zijn nabeschouwing zegt de heer Kooger dan dat samenvoeging z. i. geen cent belastingverlaging zal beteekenen, onvoldoende wijkverpleging, een Te huis voor Ouden van Dagen, dat spoedig te klein zal zijn, reeds nu kunnen nog maar 4 personen worden opgenomen, en dat de zelfstandigheid der gemeente- op hoogen prijs moet worden gesteld. De S.D.A.P. raadsfractie is dan ook tegen de samenvoeging. De Secretaris zegt, dat in het Tehuis voor Ouden van Dagen thans 26 verpleegden zijn en dat er zon der eenig bezwaar 40 verpleegd kunnen worden. De heer Kooger neemt dan die opmerking terug. Met algemeene stemmen verklaart de raad zich tegen samenvoeging, de Voorzitter met de opmer king, dat hij ongeveer 25 jaar het vertrouwen der burgerij heeft gehad, dat niet 95, maar wel 98 pet. der burgerij tegen samenvoeging is en dat hij daar om dan ook tegen de samenvoeging stemt. (Tee kenen van instemming). De gemachtigden. Besloten wordt ter mondelinge toelichting voor Ged. Staten drie gemachtigden te benoemen, bene vens één plaatsvervanger. Achtereenvolgens worden benoemd de heeren P. de Haan, die verklaart de benoeming met groote vreugde aan te nemen en M. Vries en S. Kooger, die eveneens de benoeming aan nemen; de heer Van Graas wordt benoemd tot plaatsvervanger cn neemt de benoeming ook aan. Bij dc rondvraag informeert de heer Van Graas of het ventverbod ook geldt voor het ophalen van bestellingen. B. en W. zullen dit nader onder de oogen zien. Hierna sluiting. LANGENDIJK De koolplanttijd is weer begonnen. Men deelt ons mee, dat er verschillende Langendijker tuinders kool in de polders zullen verbouwen, omdat de draaihar- tigheid de laatste jaren zoo streng optreedt, dat het practisch bijna onmogelijk wordt geacht in het Lan gendijker district met succes kool te telen. Natuur lijk zal er ook nu nog wel wat kool verbouwd wor den, doch zooals het vroeger was, zal het vooreerst wel niet worden, tenzij de proeven, om de draaihar- tigheid te bestrijden, waarmee men op intensieve Wijze zal aanvangen, met succes worden bekroond. Enkele tuinders zullen nu ook hun geluk eens be proeven in de Wieringermeer. Met belangstelling worden de resultaten daarvan afgewacht. We vernemen, dat er aan Langendijk zoo goed als geen gebruik wordt gemaakt van de nieuwe loon- bijslagregeling. Dit is een strop èn voor de tuinders èn voor de arbeiders. BROEK OP LANGENDIJK. De tegen-voorstellen der transport-arbei ders door „Koophandel" van de hand ge wezen. In verband met de voorgestelde loonsverlaging aan de transportarbeiders, zijn door deze tegen-voorstellen gedaan, waarin verzocht de loonsverlaging niet in haar geheel door te trekken, maar voor enkele arti kelen te laten vervallen en het balen der aardappelen ;(niet voor overzee bestemd) eenigszins te verhoogen. Thans is echter in zijn goheel afwijzend beschikt met bericht tevens dat vóór of op Vrijdag a.s. ant woord wordt verwacht of de voorgestelde verlaging wordt aanvaard, daar anders de overeenkomst als ge ëindigd zal worden beschouwd. NOORD-SCHARWOUDE rfi .VERLOTING VOLKSONDERWIJS Men deelt ons mede, dat van den Minister de goedkeuring is ontvangen op de door de afdee- ling Langendijk; van Volksonderwijs te houden groote verloting ten bate van de kleuterscholen aan de Langendijk. OUDE N LED O RP Voetbal. Naar wij vernemen ïs de wisselprijs voor de ve teranen voetbalwedstrijd Oude NiedorpNieuwe Nie dorp, door de veteranen uit Oude Niedorp na vurigen strijd gewonnen met 2 tegen 1. De doelpunten voor Oude Niedorp werden gemaakt door de heeren Kriller en Van Zonen. De wisselprijs is, een bronzen voetballer. ZIJDEWIND. R.K. Coöp. Boerenleenbank. Gedurende de maand Mei werd aan Spaargeld in gelegd een bedrag van f7.295.41 en terugbetaald f 11.138.59. Op voorschotten werd afgelost f 4.331,— en aan voorschotten verstrekt f 4.350.—. In loopende rekening werd ontvangen f9.002.01 en betaald f6.408,54. Er werd 1 nieuw spaarboekje uit gereikt en 5 nieuwe leden meldden zich aan. SINT MAARTEN BnrgerL Stand over de maand Hei. Geboren: Guurtje, dochter van Willem Rus en Aal tje Rus. Petrus Frederik, zoon van Theodorus Tesse- laar on Maria Kollenberg. Gehuwd: Abraham Bruin, oud 29 jaren en Wille- mina Visser, oud 24 jaren. Johan Jacob Tin, oud 31 jaren en Trijntje van Twuijver, oud 32 jaren. Dirk Brak, oud 27 jaren en Afra Alida Kos, oud 27 jaren. Dirk Brommer, oud 42 jaren en Adriana Maria Appel, oud 27 jaren. Overleden: Simon Vos, oud een en zestig jaren, echtgenoot van Adriaantje van Essen. HARENKARSPEL WAARLAND. Con Zelo-nieuws. Con Zelo Jun. A speelde 2de Pinksterdag uit te gen Volcndam Jun. A cn won met 32. ACTIE TEGEN LIJDZAAM HEID DER REGEERING MANIFEST VAN DEN POLI- TIEKEN RAAD VAN HET ZUIDWESTEN De Chineesche bladen pübliceeren een tele gram uit Kantonwaarin wordt gezegddat de politieke raad van het Zuidwesten een manifest heeft uitgegeven, waarin onmid dellijke oorlog tegen Japan wordt geëischt en geprotesteerd wordt tegen de verhooging der Japansche effectieven in Noord China. In zekere Japansche kringen verklaart men dat het manifest in werkelijkheid gericht is te gen Tsjang Kai Sjek, dien men ervan beschul digt dictatoriale neigingen te hebben, zich slechts met binnenlandsche kwesties bezig te houden en Japan, China te laten binnenrukken. Volgens deze zelfde kringen eindeigt het mani fest dan ook aldus: „Laten wij onze troepen af zenden tegen Tsjang Kai Sjek, Japan en de bandieten. De publicatie van het manifest werd door de censuur verboden en de minister van Buitenlandsche zaken Tsjang Tsjoen. verklaarde dan ook slechts door de kanten van het bestaan ervan te hebben vernomen. Het manifest maakte echter geen indruk op de regeering, die er een manoeuvre in ziet van de zijde van de leiders in het Zuidwesten, De minister van oorlog, Tsjang Tsjoen, sprak het bericht uit Japansche bron tegen, volgens hetwelk de Kantoneezen den oorlog aan Nanking zouden hebben verklaard en voegde er aan toe dat een dergelijke handelwijze ook onbegrijpelijk zou zijn, daar Nanking nog nooit een aanval tegen het Zuidwesten had voorbereid. Ondanks deze geruststellende verklaringen houden Chi neesche kringen te Nanking en te Sjanghai zich toch bezig met de plannen der Kwangsjisten. Hun mobilisatie en opmarsch naar het Noorden schijnen niet aan twijfel onderhevig, doch men verliest zich in gissingen naar het motief der beweging. De Veehouderij-Centrale werkt als rem voor weder opbloei van den handel. Het slof van de gister te Arnhem gehouden jaarvergadering van den Ned. Bond van Var kenshandelaren werd gevormd door een bespre king van de crisis varkenswet Besloten werd een motie te verzenden aan den Raad van ministers en aan de voorzitters der kamers; aan welke motie wij het volgende ontleenden: De uitvoering der crisisvarkenswet 1932 heeft geleid tot een ontwrichting van het handelsbe- HET BORGSTELLINGSFONDS VOOR DEN MIDDENSTAND. Kosten der Keuringsdiensten. In de gisteren ïen stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel waren de heeren Ringers, Bonnet en Valkering met kennis geving afwezig. Ook de heeren Grondsma en Lebcr ontbraken op het appèl. Na een openingswoord door den voorzitter, waar bij hij mededeelde, dat in de gezondheidstoestand van den heer Ringers gelukkig een groote verbetering was ingetreden, werd overgegaan tot artikelgewijzo behandeling der agenda. De heer Kolster gaf als lid van den Spoorwegraad verslag van de resultaten zijner werkzaamheden. Hij moest helaas constateeren, dat goede aansluiting dei- treinen uit dit district met die, uit Amsterdam naar het zuiden vertrekkend, nog niet was bereikt. De Nederl. Spoorwegen hebben echter toegezegd, dat verbetering zou worden aangebracht, zoodra de groote verbouwingen en veranderingen aan den weg en werken te Amsterdam gereed waren. De secretaris wees er nog op dat in het reissei- zoen op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag vacantiekaarten bij dc Spoorwegen verkrijgbaar zul len worden gesteld met een zoogenaamde retourbon. Op deze, op de plaats van aankomst af te stempe len, bon, kan dan de terugreis voor den halven prijs van die eener vacantiekaart worden gemaakt, ech ter slechts op bovengenoemde werkdagen. De Keizersbrug fe Helder. De heer Grunwald licht dit punt toe en wijst er op, dat het leggen van een vaste brug de daarachter lig gende kaden onbruikbaar zou maken, waardoor tal van zakenpanden vrijwel waardeloos zouden wor den. Spr. weet dat ook vele expediteurs in de knel zouden geraken. De heer Kramer en Kolster beamen dit. De heer Coltof is van een andere meening, doch verzet zich als kleinst mogelijke minderheid er niet tegen dat een adres aan het Gemeentebestuur van Helder wordt gezonden met een pleidooi voor een losse brug. De heer Grunwald zegt nog persoonlijk de overtui ging te hebben dat bij den nieuwen burgemeester, 't belang der zakenmenschen zeer zwaar weegt. Een beweegbare brug is echter duurder dan een vaste, zoodat de burgemeester ook deze factor moet over wegen. Besloten wordt tot het zenden van een eigen adres. Lasten der Keuringsdiensten. Vrijwel unaniem is men van meening, dat de mi nimum bijdrage van f 5 voor de Keuringsdiensten, ten laste van de laagste groep ingeschrevenen in het Tïandelsrcgïsler, Teel ïe Kooe ïs, lerwïjl 3e progreetSe zeer slecht en onvoldoende in het K.B. ia in aanmer king genomen. Besloten wordt te adresseeren voor het vaststellen van een lager aanvangsbedrag voor de kleine bedrij ven en een scherpe progressie ten laste .voor. de gi'ootere zaken. Het borgstellingsfonds voor den midden- stand. Dc heer Moens deelt mede, dat de s'tichtingsaclc van het borgstellingsfonds voor den middenstand in Hollands Noorderkwartier inmiddels voor wijlen no taris van Toornenburgh is verleden. De heer De Raat zegt zoo juist van den heer Schef- fel te hebben vernomen, dat de financiering van het fonds groote bezwaren met zich brengt, omdat be voegde bankiers en deskundigen het niet verant woord achten voor een hooger bedrag borg te teekc- ncn dan de jaarlijksche inkomsten uit de rente. Hij merkt op dat z. i. door zich op dit standpunt te stellen, het vruchtdragend beginsel, ontvouwd door den heer Van Aggelen, wordt losgelaten, do werkingssfeer sterk wordt beperkt en eigenlijk de geheele zaak onmogelijk wordt gemaakt. Het is dan maar beter het ronduit te zeggen, dat men van dit fonds niets moet verwachten, teneinde het koesteren van ijdele verwachingen te voorkomen. De Secretaris wijst er op, dat het z. i. onverant- woord zou zijn om zich voor meer te verbinden dan de jaarlijksche inkomsten, omdat men voor deze streken in het geheel geen gegevens heeft. Hij geeft toe, dat hierdoor van hulp over een zoo uit gestrekt gebied als Noordholland-Noord weinig zal kunnen komen en het fonds, wegens geldgebrek feitelijk niets kan doen. Ook wijst hij nog op de hooge kosten, welke bijna het geheele rentelbcdrag zullen vorderen. De heer Mr. Moens laat een meer optimistisch geluid hooren en meent, dat men in het onderha vige geval zeker verder mag gaan dan de gewaar borgde inkomsten. Spreker wijst den secretaris er op, dat het Rijk ook 40 voor zijn rekening neemt. Den heer De Raat doet het genoegen een zoo voor-! zichtig finantier als Mr. Moens naast zich te wetem Spreker wijst er op, dat het borgstellingsfonds in do eerste plaats moet zijn een instituut tot wederop*- bouw, tot saneering van kleine, doch levensvatbare middenstandszaken en slechts in de tweede plaats een middel om geld te verschaffen. Spreker accentueert dit, omdat hier het kardinale verschil zetelt met een crisisfonds. Hij doet dan ook een krachtig beroep op allen om dit mooie werk te steunen en mogelijk te maken. Ook de heer Schmalz wijst op de factor raadge ving en steun, welke een belangrijk onderdeel der functie van het borgstellingsfonds moet uitmaken. Daardoor wordt tevens het risico kleiner. Spreker vertrouwt dat met dc centrumgemeenten Den Hel der en Schagen nog tot overeenstemming zal kun nen worden gekomen. De Voorzitter belicht nog de goede maatschappe lijke taak, welke voor dit fonds is weggelegd cn ver trouwt, dat er mannen en vrouwen zullen zijn te vinden, bereid en geschikt om dit zegenrijke werk te volbrengen, dat beoogt kleine zelfstandigen voor ondergang te behoeden. De heer Kluitman legt den nadruk op de groote kosten, welke aan dit werk zullen zijn verbonden en acht deze, met het oog op het beschikbare bedrag een onoverkomelijke moeilijkheid. De Voorzitter meent, dat alles bij dit fonds zal moeten geschieden uit liefde voor de zaak zelf, zoo als dat ook bij crisiscomité's en andere instellingen van liefdadigheid het geval is. Spreker verklaart in dit opzicht nog wel vertrou wen te hebben in de offervaardigheid van velen uit de burgerij. Na afwikkeling der agenda, die verder weinig stof tot discussie gaf, sloot de voorzitter deze geanimeer de vergadering. Een blanke huid verbrandt en wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruin- crême, die Uw huid beschermt tegen ver vellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. drijf en het grootendeels ontnemen van de be staansmiddelen aan talrijke varkenshandelaren. De crisisvarkenswet is als een tijdelijke maat regel bedoeld ter ondersteuning van de varkens houderij. doch zij heeft in hoofdzaak meegewerkt tot eenzijdige en blijvende winststrekking aan enkele baconfabrikanten en coöperatieve ex portslachterijen: Een verlaging der crisisheffing zal ontegen zeggelijk een stimulans beteekenen voor een be teren varkensprijs en men acht daarnaast een teeltregeling voldoende voor de bevordering van het evenwicht tusschen productie en afzetmoge lijkheden. Concludeerende zegt de motie dat de Ne- derlandsche Veehoudercentrale en een rem vormt voor den opbloei van een normaal handelsverkeer en bedrijfsexploitaiie met varkens, aangezien haar monopolistisch ka rakter de innige samenwerking en overheer- sching van een kleine groep belanghebbende fabrikanten en landbouwcoöperaties op het terrein van de varkensafzet en vleeschvoor- ziening in de hand werkt tot groote schade en uitschakeling van de varkenshandelaren, grossiers, exporteurs, slagers en andere mid denstandsondernemingen. BENOEMD. Onze vroegere plaatsgenoot, 'de heer M. Bijpost, thans Hoofd der O. L. School en U.L.O. te Nijkerk, is benoemd tot Hoofd der U.L.O. te Heerenveen. HET BORGSTELLINGSFONDS VOOR DEN MIDDENSTAND. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat men al les wil doen om aan de wenschen van Schagen tege moet te komen inzake het Borgstellingsfonds voor den Middenstand. Men achtte het zeer waarschijnlijk, dat een moge lijkheid zou kunnen worden gevonden om den burge meester onzer gemeente alsnog een zetel in het be stuur van het Borgstellingsfonds aan te bieden. Verwachting: zwakke tot matige veranderlijko wind, meest zwaar bewolkt met kans op regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Verder e vooruitzichten:, weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN. 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 13 gr. C. is 55 gr. F. VOOR VEEGENEESMIDDELEN IS UW ADRES: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde Schagen SCHAGEN-NIEUWS. Hedenavond 7.30 uur Veteranenwedstrijd tegen P.W.N.-elftal. De elftallen zijn als volgt samen, gesteld: P.W.N.elftal: S. K. de Jong; H. Folkers, J. de BoerI P. Weij, R. Rus, K. Rl; J. Blokker, K. Weeland, G. Winter, G. Kip, C. v. d. Capelle. Schagen-elftal: G. Koch; S. Breebaart, D. Leeuwen kamp; S. Paulusma, J. Watertor, G. Paulusma; J< E. L. van QKetel, Ir. Lienesch, Jb. Rus, W. van Gee- len, K. Wit. Res.: J. Klant. Programma voor Zondag 7 Juni, D.T.S 1Schagen 1, 2.30 uur. Vertrek per bus Ï.1S, D. Arnoldus; J. Peetoom, H. Middelbeek; J. Wee land, A. Slikker, P. Boon; H. Veenstra, D. Schoorl, S. S., C. de Moor, W. J. Biersteker. Res.: S. Grootes, P. Boontjes. Schagen a—D.T.S. a, 12.30. De opstelling van dit elftal is precies zoo gebleven als het vorige week was opgesteld. Voor Sparta 3 zal nog geprobeerd worden een wed strijd te krijgen, dit wordt dan op het bord bekend

Schager Courant | 1936 | | pagina 10