Van Zeeland hoopt reeds vandaag klaar te komen Wijzigingen in het Kanton mobiliseert Italiaansche kabinet OPTICIEN TERLEP KjjKEI) isKOOPEn oijCLOECK Nog steeds daden van ge weld in Palestina BESCHERM uw oogen! Het R.K. episcopaat over de N.S.B. De instortingsramp in Roemenië Woensdag 10 Juni 1936. 79ste Jaargang. No. 9994 Postrekening No. 23330 SCHASERï COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h". P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GRAAF CIANO, DE SCHOONZOON VAN MUSSOLINI, IS MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN GEWORDEN. Mussolini doet afstand van drie portefeuilles Rome, 9 Juni: Op voorstel van den chef der regeering, heeft de koning Graaf Galeazzo Ciano, thans minister van pers en propaganda benoemd tot minister van buitenlandsche za ken. Dino Alfieri, thans onderstaatssecretaris van pers en propaganda, is tot minister van pers en propaganda benoemd. Ferruccio Lantini, thans onderstaatssecre taris voor de corporaties, is tot minister voor de corporaties benoemd en Alessandro Les- sona, thans onderstaatssecretaris van kolo niën, tot minister van koloniën. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich is afgetreden, en de Duce heeft hem in een eigenhandig geschreven brief meegedeeld, hem op een hoogen vertrouwenspost te zullen benoemen. De ambassadeur te Warschau, Basaianini, is tot onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken be noemd. De correspondent van het „Alg. Hsbl." seint hier over gisteravond het volgende aan zijn blad: Geheel onverwacht wordt hedenavond bekendge maakt, dat vier nieuwe ministers zijn benoemd. Mus solini zelf doet afstand van drie sedert eenige jaren door hem bezette ministeries. Het belangrijkste is zeker de benoe ming van Galeaz zo Ciano tot mi nister van buiten landsche zaken, welke portefeuille tot nu toe dooi den Duce werd gehouden. De on der-minister van buitenlandsche za ken Suvich, wordt tijdelijk op non- activiteit gesteld en vervangen door Giuseppe Bastiannini, op t' oogenblik ambas sadeur te War schau. Wij gelooven niet, dat men van deze verandering van personen aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken ook groote veranderingen in de buitenlandsche politiek van Italië mag ver wachten, en de gissing, dat de benoeming van Ciano zou samen samenhangen met het onderhoud van den Duce en Schuschnigg, lijkt ons niet overtuigend. De jonge minister Ciano, schoonzoon van Musso lini, en als zoodanig voortdurend in intiem contact met den leider, zal 'natuurlijk niet anders doen dan de aanwijzingen van Mussolini volgen. Wel worden wij steeds meer in onze overtuiging gesterkt, dat Mussolini in zijn jongen, energieken eerzuchtigen en zeker ook wel bekwamen schoonzoon, zijn toekom- stigen opvolger ziet. Of Ciano daartoe de kwalitei ten zou bezitten, zal nog moeten blijken. De beide thans vrijwel volwassen zoons van Mussolini schij nen echter niet bijzonder uit te munten. De door Ciano verlaten post van minister van pers en pro paganda komt thans aan Dino Alfieri, die na eerst onder-minister van corporaties te zijn geweest, on der-minister werd van pers en propaganda en ge; durende den oorlog eigenlijk dit departement, bij afwezigheid van Ciano heeft geleid. Men krijgt bij deze benoemingen eenigszins den indruk, dat het er in hoofdzaak om ging den jon gen Ciano een 'meer eminenten post te geven dan hij als minister van pers 'en propaganda reeds had. Algemeen wordt hier dan ook deze benoeming be schouwd als degene, die beteekems heeft Zij is ook daarom belangrijk, omdat Italië nu weel een minister van Buitenlandsche Zaken heeft, die het land ook bij onderhandelingen in het buitenland vertegenwoordigen kan, wat Mussolini zelf nu een maal niet kon doen. GRAAF GALEAZZO CIANO, Min. van buitenlansche zaken. PROGES TEGEN SPAANSCHE CAVALARIE- OFFICIEREN Guadelajara Voor den. Spaanschen krijgs raad is gister het proces begonnen tegen 41 of ficieren en 4 onderofficieren der cavalarie, die 15 Mei geweigerd hebben te voldoen aan een order van bet ministerie van oorlog tot garni- zoensverandering hunner regimenten. Het open baar ministerie eischte straffen varieerend van 6 maanden tot 12 jaar gevangenisstraf wegens insubordinatie. BRAND IN HET BALFOUR-BOSCH OP DE HEUVELS VAN NAZARETH Engelsche mariniers op de locomotieven Jeruzalem9 Juni (A.N.P.) Volgens een officieel communiqué waren bij een brancl, die in den namiddag uitbrak in het Balfour-bosch op de heuvels van Nazareth, toebehoorende aan het Joodsche nationaal- foncls duizend boomen vernield. Sinds het uitbreken cler ongeregeldheden werden in totaal 1495 personen gearresteerd- Van de 1313 gearresteerde Arabieren wer den er 754 wegens diverse overtredingen veroordeeld. 226 vrijgesproken, terwijl 333 op de behandeling hunner zaak wachten. Er werden 104 Joden wegens overtredingen veroordeeld, 17 Joden vrijgesproken, terwijl 61 nog op berechting wachten. Engelsche mariniers op de locomotie ven Overal duurt de agitatie voort De machinisten en stokers op de locomotieven worden thans vergezeld door Britsche mariniers die zoo zijn uitgekozen, dat zij evt. deze beambten kunnen vervangen. Men beeft cle vorming gecon stateerd van geheime Mobammedaansche ver- eenigingen, welker doel o.a. is een bestraffing toe te dienen aan hen, die de solidariteit der stakers willen verbreken, of wel spijkertjes te strooien op de wegen om bet verkeer te hinde ren. In het gebeele land duren de vuurgevechten tegen militaire patrouilles, de bomaanslagen en branden voort. Voor de eerste maal sinds het begin der on lusten zijn gister bommen geworpen te Bethle- hem, zonder echter slachtoffers te maken. Op den weg van Jeruzalem naar Jerigo is een politieman gedood. Twee van de gisteren op de markt te Jeruzalem verwonde boeren zijn overleden. Vragen in het Engelsche Lagerhuis In antwoord op vragen betreffende den toe stand in Palestina verklaarde de nieuwe minis ter van koloniën, Ormsby Gore te betreuren, dat hij moest meedeelen, dat de onlangs door zijn voorganger gesignaleerde verbetering niet heeft stand gehouden. De Palestijnscbe autoriteiten moeten voortdu rend bet hoofd bieden aan daden van geweld, welke in verschillende deelen des lands worden gepleegd. Zij nemen alle mogelijke maatregelen om de bewoners de bezittingen en de verkeers middelen te beschermen. Er zijn bun daartoe bij zondere volmachten verstrekt. Sinds het begin der Pinkstervacantie zijn ver sterkingen naar Palestina gezonden. Communistisch manifest inzake Palestina De Engelsche communistische partij beeft een manifest gepubliceer, waarin aangerongen wordt op de stichting van e enonafhankelijke Arabische republiek in Palestina en waarin de Engelsche regeering wordt verzocht af te zien van haar mandaat over Palestina of Transjor- danie. OPLOSSING DER KABINETSCRI SIS IN BELGIë. Brussel (A.N.P.). De heer Van Zeeland, die gis terochtend door den koning werd belast met de vorming van een kabinet, heeft den geheelen mid dag in zijn kabinet in de Wetstraat beraadslaagd met de vooraanstaande leden van de drie groote partijen. VAN ZEELAND. Na afloop der besprekingen beeft de heer Van Zeeland het volgende verklaard: Er heeft een volledige gedachtenwisseling plaats gehad over de groote lijnen van een program, het welk de basis zou kunnen zijn van een rege.ering van nationale unie. De indruk is gunstig. Tot dusverre zijn geen onoverkomelijke moeilijk heden aan het licht gekomen. De weg ligt open voor een gunstige oplossing. De heer Van Zeeland zou hedenochtend om negen uur door den koning worden ontvangen om verslag uit te brengen over den toestand. Een radio-rede van den heer Van Zee land. Hij verzoekt om hulp en begrip van de moeilijkheden. De kabinetsformateur Van Zeeland heeft gister avond in een radiorede een oproep gericht tot het Belgische volk, De taak welke de regeering wacht, aldus de heer Van Zeeland, is overweldigend, maar van haar succes zal voor langen tijd-het lot des lands afhangen, Ik heb mijn dag besteed aan de be studeering der vele aspecten van den toestand met vooraanstaande personen en de indruk die zich daaruit heeft losgemaakt is bemoedigend. De onrust welke de internationale toestand vertoont is niet verminderd, integendeel: ik verzoek u dus mij te helpen en do moeilijkheden van mijn taak te be grijpen bij de beoordeeling van het uit te werken program. Indien wij allen willen zullen wij slagen. Geniet van de zon, maar Spaar Uw oogen! ZONNEBRILLEN in prijzen van f 0.35, 0.G0, 0.90, 1.25. Verkrijgbaar bij: HOOGZIJDE 103. Wie verleenen „in belangrijke mate" steun? De Maasbode (r.k.) ontleent aan het jongste num mer van „Nederlandsche Katholieke Stemmen" eeni ge richtsnoeren voor de praktijk naar aanleiding van de bisschoppelijke documenten tegen de N.S.B. Allereerst wordt er op gewezen, dat de nieuwe ver klaring alleen over de N.S.B. gaat, terwijl het amen dement van 2 Febr. 1934 liep over al „de verschillen de fascistische en nationaal-secialistische stroomingen ten onzent". Wat over deze toen gezegd is, behoudt ten volle zijn kracht, doch op grond van het feit, dat de gevaren, waarop toen werd gewezen, practisch vooral van den kant der N.S.B. te vreezen zijn, is de nieuwe verklaring tot deze beweging beperkt. Een positief verbod in den technischen zin des woords wordt weliswaar niet gegeven, maar tóch een uitspraak dat do N.S.B. ongeoorloofd is onmiddellijk uit kracht van het hoogcr goddelijk Recht. De bis schoppen hebben niet alleen maar gewaarschuwd of de geloovigen slechts vermanend op hun plicht ge wezen; neen, zij hebben krachtens de volheid van hun gezag de N.S.B. veroordeeld, een authentieke besliste uitspraak gegeven, die allen in geweten bindt. Uit deze uitspraak volgen: a. een gewetensplicht om met deze veroordeeling in te stemmen; b. een plicht om zich te onthouden van alles wat krachtens de bisschoppelijke verklaring als ongeoor loofd moet worden beschouwd. Wat is dan geoorloofd? Uit het feit, dat de bisschoppen verklaren dat „zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun verlee nen niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toegelaten" volgt noodzakelijk: a. dat „in belangrijke mate steun verleenen" on der doodzonde ongeoorloofd is; 1). dat iedere steun aan de N.S.B. verleend, het lidmaatschap dus, het stemmen op de N.S.B. en ver der welke andere steun ook op zich ongeoorloofd en zondig is; c. dat bijgevolg „het steunen" der N.S.B1. een in haar soort zware zonde is. Wie verleenen nu in belangrijke mate steun? Zooals de zaken op het oogenblik staan, nog niet noodzakelijk iedereen, die lid is van de N.S.B., op de N.S.B. stemt of haar vergaderingen bijwoont. (De belangrijkheid van den steun aan een dergelijke be weging hangt b.v. ook van de heeie positie der be weging af). Voor thans zou men twee categorieën kunnen on derscheiden. a. zij die steun verleenen krachtens het ambt zelf, dat zij in de N.S.B. uitoefenen of als haar ver tegenwoordigers bekleeden (leden van kamers, sta ten of gemeenteraden, propagandisten, redacteurs, en schrijvers, medewerkers en correspondenten wier ar beid van aanmerkelijke betcekenis is, uitgevers en drukkers van N.S.B.-lectuur, colporteurs voor zoo ver deze in het oog des volks werkelijk propagan disten zijn); b. zij, die zonder een dergelijk ambt te bekleeden, toch op welke wijze dan ook een financieelen of mo- reelen steun verleenen, die hetzij reeds uit den aard der zaak, hetzij wegens de omstandigheden be langrijk moet worden genoemd. lomand b.v. die zich candidaat laat stellen; een financieele suppor ter; die gelegenheid biedt tot het houden van bijeen komsten, zeker op plaatsen waar anders geen ge schikte gelegenheid is. Een gewoon lid der N.S.B., wiens lidmaatschap krachtens zijn maatschappelijke positie of zedelijk overwicht in het heele land, een bepaalde plaats of bepaalden kring van meer dan gewone beteekenis is. Verder ook iemand, die ge woon lid of aanhanger is, maar dat doet op brutale uitdagende wijze en een zelant aanhanger, die ijverig propaganda maakt. EEN LEGER VAN 500.000 MAN ZAL NAAR HET NOORDEN OPMAR- CHEEREN. In de Zuid-Chineesche provincies Kwan- toeng en Kwangsi is de algemeene mobilisa tie bevolen van alle land-, zee- en luchtstrijd krachten. De troepensterkte zal van 150.000 man in Kwantoeng en 100.000 man in Kwang si worden gebracht op 500.000 man in het geheel. Bevestiging van inval in Hoenan. Officieel wordt de inval van vier divisies van het Kwangsi-leger in Hoenan bevestigd, Volgens een be richt uit Tsjangstja zou de voorhoede reeds via Joengtsjau 150 K.M. ver de provincie Hoenan zijn binnengerukt en inmiddels de stad Hoengtsjau heb ben bereikt. Maarschalk Tsjang Kai Tsjeck heeft ter vermij ding van bloedige botsingen bevolen, dat de regee- ringstroepen zich uit Zuid-Hoenan moeten terugtrek ken, om zoo lang mogelijk een weg tot vreedzame regeling open te laten. In een uitvoerig telegram heeft Tsjang Kai Tsjeck bovendien de leiders van het Zuid-Westen dringend verzocht alle militaire voorbereidingen direct te staken. Het doel der opmarsch. Uit Kanton wordt gemeld, dat de gecombineerde legers van Kwangsi en Kanton oprukken naar Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Koenan en Tsjian. Hun bedoeling is waarschijnlijk om na de bezetting hiervan met Nanking politieke onderhande lingen te openen. Hengtsjau reeds door de zuidelijken ge nomen? Uit Japansche bron wordt vernomen, dat de stad Hengtsjau door de zuidelijke troepen zou zijn inge nomen. In Chineesche kringen was hiervan echter geen bevestiging te verkrijgen. Japan kijkt de kat uit den boom. De Japansche consul-generaal te Kanton, Kawai heeft gister een onderhoud gehad met den leider van de Zuid-Westelijke provincies. Tsjen Tsji Tang, Kawai verzekerde daai'bij, dat de Japansche regee ring de meest strikte neutraliteit zal handhaven en tevens waarschuwt voor een ophitsing van het volk tegen Japan. Eventueel ongelukkige incidenten zouden ernstige gevolgen kunnen hebben. In Chineesche kringen te Hongkong twijfelt men aan de door Japan beweerde anti-Japansche stem ming in de Z.-Westelijke-provincies. Men wijst erop,- dat. in Kwangsi thans nog talrijke Japanners; als adviseurs werkzaam zijn, en dat al daar nog steeds een uitgebreide wapenhandel met Japan wordt onderhouden. HET AANTAL SLACHTOFFERS VAN HET ONGELUK ZOU VEEL GROOTER ZIJN DAN OPGEGE VEN Parijs De correspondent van de In- transigeant" te Boekarest, die zich op de tribune bevond die Zondag tijdens feesten te Boekarest is ingestort, schat het aantal toeschouwersdat op de tribune had plaats genomen op 5000, terwijl op slechts 1200 per sonen was gerekend Volgens dezen correspondent telde men in de vroege ochtenduren 750 gewonden, waar van 420 in ernstigen toestand zouden ver- keeren. De correspondent beweert, dat er in werkelijkheid 52 dooden zijn te betreuren Ook de vice-burgemeester gearresteerd Boekarest, 9 Juni (A.N.P.) In den loop van den middag heeft het O.M. het noodig geacht ook den vice-burgemeester van Boekarest, Basilescoe, en den eersten stadsarchitect in hechtenis te doen nemen. Na urenlange besprekingen werd het bevel van arrestatie hedenavond bevestigd. De ver dachten probeerden de schuld op den bur gemeester te schuiven, die naar hun zeggen een te korten termijn voor het oprichten der tribune had gelaten. Inmiddels is vanmiddag een brand uitgebro ken op de andere tribunes van het paradeveld,- welke door dezelfde aannemers ziin gebouwd. De brandweer wist het vuur echter tijdig te blusschen. Men vermoedt, dat de verdachten dezen brand hebben laten aansteken, om de be wijzen van hun nalatigheid door de vlammen te laten verteren. Officieele bijzonderheden over het aantal dooden en den toestand der slachtof fers zijn verder niet meer gepubliceerd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1