Frankrijk en de internationale politiek Ernstig vliegongeluk in Zweden Wederom het herstel van de monarchie in Oostenrijk ter sprake Gemeenteambtenaar voor het hof komen, Indachtig aan het spreekwoord „daar waar de zon niet komt, komt de arts", was het noodig het woongedeelte in 3 woonlagen te ontwerpen. Daar het gebouw flink ver van den weg komt te staan, met een fraai grasgazon met rozenperken, wandelpaden en vijvertje er voor, heeft men van den weg af een mooi overzicht over het geheel. De ont worpen kamers kunnen in hoofdzaak tot 3 typen teruggebracht worden, in elk type zijn weer kamers met een kleine variatie. Totaal zullen er 43 verhuur bare kamers komen, die echter zoo ruim van afme ting zijn, dat ze zonder bezwaar door 2 personen kunnen gebruikt worden, dus zoo elastisch moge lijk. Wij onderscheiden: Type 1: flinke kamers op den beganen grond. Type 2: iets kleinere kamers op de eerste verdie ping, met elke kamer een vrij balcon aan den voor kant, onderling afgescheiden door gazen hekjes, waaronder een bloembak, die gelegenheid biedt om eigen bloemen te kweeken. Type 3: (zie afbeelding) zelfde kamers als type 2, maar zonder balcon. Van type 3 (de goedkoopste kamer) vindt U hier bij een afbeelding, waarbij eene oventueele meubel opstelling is gegeven en de gunstige ruimte, die U tot Uw beschikking hebt kunt zien. In afwijking van de meeste dergelijke tehuizen, hebben wij hier niet een donkere gang met aan weerszijden kamers, waardoor de kamers op het Noorden den grootsten tijd van het jaar van zon zijn verstoken; maar wij hebben hier de gang op het Noorden; deze wandelgang bietd bij slecht weer een welkome afleiding om zich eens te vertreden en biedt uitzicht door ruime ramen op den achter en muziektuin. Door deze indeeling hebben we niet alleen een groot psychologisch voordeel, maar ook constructief 'n kleiner overspanning, kortere buislengte en warm- te-technisch een gunstig object; dit tot overpein zing van hen, die mccncn dat een gang in het mid den economischer is. Langs de wandelgangen op de eerste en tweede verdieping zijn doorgaande balcons ontworpen om te zitten, bedden te luchten enz. Vanaf de wandel gangen komt men door een korte gang, waarin gar derobe en bergkast, naar zijn kamer. Deze gang vormt gelijk een geluidsisolatie, een soort lucht- sluis, om van eventueel geloop op de gang in de ka mer geen hinder te hebben. Alle kamers zijn voor zien van een groot raam, dat in ruime male licht doet toetreden. Dit raam is zoo ingedeeld, dat men voor het middelste vaste raam planten enz. kan zetten, en links en rechts hiervan draairamen met daarboven kiepramen, om bij slecht weer steeds te kunnen ventileeren. Onder dit raam bevindt zich de vcrwarmingsradiator, die zooals van zelf spre kend de kamer des winters prettig zal verwarmen. De kamer heeft 2 wanden, geheel vrij voor be hoorlijke meubelopstelling. Aén den gangkant vindt men geheel aan de kamer aansluitende en hiervan door fleurige gordijnen of te sluiten, de bedruimte. In deze bedruimte kan men een een- of tweeper soons bed op twee verschillende manieren opstel len, al naar het inzicht van den bewoner zelf. Elke bedruimte is voorzien van een vaste waschtafel met warm en koud stroomend water, boven de wasch tafel electrisch licht, een bedtrekker boven het bed en een drukknop om de bediende te kunnen ont bieden. Door deze inrichting verkrijgt men een wer kelijke zitkamer, zonder verspilling van wand- ruimte en heeft men ook niet het ongezellige ge zicht, dat een klapbed en een al of niet omtimmer- de waschtafel steeds in een kamer biedt. Het groote voordeel is, dat zelfs in den winter, aangenomen dat do zon schijnt, de bedruimte bezond wordt. Wordt de kamer bewoond door 2 personen, dan heeft men bij lichte ziektegevallen toch steeds con tact met zijn of haar medebewoner. In elke kamer vindt men de gebruikelijke electrische verlichting, stopcontact voor schemerlamp of theelichtje en een aansluiting op radiodistributie. Bovendien krijgt el ke bewoner de beschikking over een box op den zolder om zijn goed, dat hij (of zij) bewaren wil, hierin op te slaan. Voor het opbergen van gelds waardige papieren of sieraden zal een kluis ge maakt worden. Tot ontspanning vindt men aan de Westzijde de reeds genoemde ontspanningszaal, waarin theebuffet, een groot bloemenvenster en aan het kopeind van de zaal een serre, vanwaar men een prachtig uitzicht zal hebben op den voortuin en straat. Vanuit de serre treedt men in de pergola (een prieelvormige aanbouw). Het groote grasgazon wordt aan de pergolazijde afgesloten door de vijver, waar een klaterende fon tein de rust hoorbaar zal doen worden en het goed is te vertoeven. Aan de voorzijde wordt het gazon afgesloten door een rij sierboomen, waarlangs men van den weg af de hoofdingang bereikt. Aan den rechterkant van deze boomen vindt men een par keerterrein voor de auto's van bezoekers. De noord zijde van dit terrein wordt door een hoog hek afge sloten van den diensthof; verhuis-, asch-, brandstof wagens enz., worden direct aan het oog onttrokken. Aan dezen diensthof komen de keukenvensters, dienstingang, toegang tot ketelhuis, fietsenbergplaats enz. uit. Bij de meestal heerschende Zuid-Westen wind komen de etensluchtjes dus niet door het huis. Gaat men de vriendelijke hoofdentree binnen, dan komt men door het tochtportaal in de ruime hall, prettig verlicht door een over twee verdiepingen door gaand venster. Hier vindt men de portiersloge, admi nistratiekamer, telefooncel en een zitje. De hoofdtrap en de lift liggen in het aan de hall aangebouwde trappenhuis. Behalve de wandelgang, komt op de hall uit de voorruimte tot do eetzaal; do bewoners kunnen zoowel in de gemeenschappe lijke eetzaal als op hun kamer eten. In deze voor- ruimte vindt men 'n garderobe, toiletten en 'n tocht portaal, dat toegang geeft tot den achtertuin. De eetzaal krijgt het licht van het Oosten (ontbijt) en van het Westen (avondeten). Het licht van het Westen treedt binnen door groote glazen harmonica- deuren. Door deze deuren komt men op een groot overdekt terras, vanwaar men een schitterend uit zicht heeft op den achtertuin, die in verbinding ge bracht wordt met den muziektuin. Aan de eetzaal grenzen de dienkamer en serviesspoelruimte. Behalve de reeds genoemde toegang door het tocht portaal naar den achtertuin, vindt men aan de West zijde van den wandelgang eveneens een tochtportaal, waardoor men direct vanuit den achtertuin toegang heeft tot de (ontspannings)zaal. Hier vindt men ook weer toiletgroepen en een trap naar de verdie pingen. De dienst heeft een afzonderlijke diensttrap. Op de eerste verdieping vindt men de reeds genoem de kamers type 2, toiletgroepen, badkamers. In de dienstvlcugel kamer voor den directeur, portier, en bestuur. Op de tweede verdieping kamers type 3, toiletgroe pen, badkamers en in een afzonderlijke vleugel de ziekenafdeling, rustig van den weg en naar den tuin toe gelegen. Hier vindt men zalen voor zieke mannen en vrouwen, zusterskamer, toiletten en bad kamers voor de zieken. De herstellende zieken kun nen met hun bed op balcons gereden worden. Het personeel wordt gehuisvest op de bovenste ver dieping in den dienstvleugel, waar kamers voor de zusters, huisjuffrouw en dienstboden zijn, met de bij- behoorende toiletten en douchekamer; bovendien heeft het personeel een prettig vrij dagverblijf op de eerste verdieping. Dc wasch-, voorraad-, groenten-, afwasch- en koolc- kcuken liggen in het sousterrain van den dienstvleu gel. De organisatie van deze ruimten plus de dien kamer en serviesafwaschkeukcn is zoo dat een vlotte kringloop bij dc bereiding, opdienen enz. tot stand gebracht wordt. In het sousterrain vindt men verder het ketelhuis, brandstofruimte, regelkamer, pompruimte en boiler- ruimte (boilers zijn reservoirs voor het warme ver- bruikswater). De verwarming geschiedt door een centrale ver warmingsinstallatie, voorts heeft men een warm- en een koudwatervoorziening, een aparte brandleiding, radioleiding, signaalinstallatie, een moderne bliksem beveiliging, en de electrische installatie. De lift is ingericht voor personen- en ziekenver- voer en dus prettig in het gebruik, daar de snelheid gering is. Vanzelf sprekend wordt de lift voorzien van de modernste beveiligingen. 0 In de constructie van het gebouw en die van de installatie wordt gestreefd naar een rustig gebruik en zullen die materialen gebruikt worden, die de rust bevorderen. De rust, gezondheid, van -en het comfort en sfeer voor de toekomstige bewoners zal zeer ver zorgd zijn. Overal in het gebouw wordt gestreefd naar een contact met de natuur, een goede bezonning, fris- sche, fleurige interieurs, hygiëne, lévensblije sfeer, prettig uitzicht, en een fraaie tuin om het gebouw, zoodat de toekomstige bewoners er een lang en ge lukkig leven beschoren zal zijn. LIJNTOESTEL BIJ MALMÖ VER ONGELUKT. EEN DOODE, TWAALF GEWONDEN. STOCKHOLM. Bij Malmö is een lijn- toestel dat naar het vasteland was vertrok ken, verongelukt Een Amerikaansch pas sagier werd gedood, twaalf inzittenden, allen Scandinaviërs, werden gewond. De „Lappland" van de Zweedsche A.B.A. Het toestel moest gister op Schiphol aankomen. Nader uit Amsterdam: Naar laat in den morgen op Schiphol bekend werd, is her bij Malmö verongelukte vliegtuig de „Lappland" van dc Zweedsche Luchtvaartmaatschap pij A.B.A. De „Lappland" is een vier-motorige F 22, welke den dienst onderhoudt tusschen Nederland en Scandinavië. Deze lijn wordt om de maand door de A.B.A. en door de K.L.M. gevlogen. Zondagmiddag was de „Lappland" van Schiphol vertrokken, om gister van Malmö via Kopenhagen naar Amsterdam terug te vliegen. Het ongeluk moet geschied zijn, kort na het vertrek van Malmö. Bijzonderheden over het ongeluk en over den aard der verwondin gen van de passagiers waren in de morgenuren nog niet bekend. Wij vernemen voorts, dat gistermiddag de dienst naar Scandinavië is waargenomen door de K.L.M. Hoe het ongeluk geschiedde. Nog nader uit Amsterdam: De cersto berichten omtrent het ernstige onge luk met do F 22 „Lappland" van do Zweedsche Luchtvaart Maatschappij A.B.A. bracht gistermorgen uiteraard in de hoofdstedelijke luhthaven schrik en ontsteltenis teweeg. De machine toch is op Schiphol een goede bekende en Zaterdag nog trok zij de be langstelling van dc vele honderden genoodigden van bet Fokkcrfcest toen zij groot en indrukwekkend op het platform voor het nieuwe restaurant stond en in den middag, met machtig geronk van haar motoren en voor het eerst met de vlag der Zweedsche maatschappij op de romp, de vlucht naar Malmö aanvaardde. Naar nader bekend is geworden, is het ongeluk vermoedelijk te wijten aan motorstoring, ten gevolge waarvan de piloot, onmiddellijk na den start op het vliegveld van Malmö, getracht heeft de zware ma chine weer op den grond te zetten. De manoeuvre mislukte in zooverre, dat daarbij een schuur ge raakt werd en het toestel grootendeels werd ver nield. Zooals is medegedeeld bevonden zich onder de passagiers geen Nederlanders en zijn, wat de ramp betreft, een Amerikaan gedood, één Scandi- naviër zwaar en negen lichtgewond. De A.B.A had slechts de beschikking over één F 22, het andere materiaal is kleiner en niet ge schikt voor den dienst tusschen Nederland en Scan dinavië. In dit verband zal thans de K.L.M. den eer sten tijd wel op dezo lijn gaan vliegen, want behalve de F. 22. „Papegaai", heeft deze maatschappij nog een F 22, de „Roerdomp", terwijl meermalen ook het vlaggeschip der K.L.M., de F. 38, op deze route dienst heeft gedaan. De dienst is zoodanig inge richt. dat eiken werkdag te 8.30 v.m. een machine van Malmoe vertrekt en deze is dan, na een landing te Kopenhagen, te 12.40 uur te Amsterdam. Te 17 uur 10 van den zelfden dag vertrekt de machine dan weer van Schiphol om te 20.30 uur te Malmoe aan te komen. EEN ZUIVER EN EENVOUDIG OPHEFFEN DER SANCTIES IS UITGESLOTEN SLECHTS EEN TUSSCHENOPLOSSING IS MOGELIJK Parijs Madame Tdbouis schrijfl in de Oeuvreten aanzien van de door de nieu we Fransche regeering te volgen builen- landsche politiek, dal in ieder geval in Frankrijk zoowel als in Engeland uitge sloten geacht moet worden, dat een besluit zou kunnen worden genomen ten gunste van zuiver en eenvoudig opheffen der sanc ties. Slechts een tusschenoplossing, bijv. handhaving der financieele sancties tegen Italië en toepassing van een algemeen besluit van de assemblee betreffende niet-erkenning van het voldongen feit, zou in aanmerking kunnen komen. Aan d enanderen kant heeft men den indruk binnen kort de eertse phase te zullen meemaken van een ontwikkeling in Midden-Europa, door Rome en Berlijn, gericht legen de kleine Entente, die zich krachtig zal verzetten tegen een restauratie der Habsburgers. Wat de verhouding tusschen Rome en Berlijn betreft, schrijft mevr. Tabouis, dat de groote kanselarijen een snelle evolutie van Italië in de richting van Duitschland hebben kunnen waar nemen. Nog in de laatste dagen maakten de te legrammen uit Rome melding van den wil van den duce het Stresafront te herstellen, wanneer de groote mogendheden de sancties ophieven en het voldongen feit erkenden. Thans echter ver klaart Italië de opheffing der sancties te eischen en tegelijkertijd nooit zich tegenover Duitsch land te willen plaatsen. Tijdens het onderhoud tusschen Mussolini en Scliuschnigg, aldus voegt mevr. Tabouis hieraan toe, zou proclitisch besloten zijn tot de restauratie der Habsburgers, die zou moeten plaats hebben op 26 Juni of 30 Juni, wanneer de volkenbondsraad of vergade ring besluiten mocht nemen, die Italië zou den mishagen. Italië zou zich dan uit den volkenbond terugtrekken en daarbij mins tens Hongarije met zich meesleepen, welk land dan zou verklaren, dat het verdrag RECHTBANK. VIER MAANDEN GEEISCHT. DE ADMINISTRATIE TE HILLE- GOM LIET TE WENSCHEN OVER. Ilct Amsterdamsche Gerechtshof behandelde gister in hoogcr beroep de strafzaak tegen den 33-jarigen ambtenaar J. B. V., ex-hoofd van den dienst van steunverleening te Hillegom, die wegens verduistering en valscliheid in geschrifte door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf en die uit den dienst is ontslagen. Hem is ten laste gelegd, dat hij 'n de jaren 1933, 1934 en 1935 verschillende geldsbedragen, in totaal f300.toebehoorende aan de gemeente Hillegom, heeft verduisterd. Voorts zou hij op verschillende steunuitbetalings- staten achter de steunbedragen valsche handteekenin- gen hebben geplaatst van verschillende personen, om te doen voorkomen alsof die bedragen werkelijk wa ren uitbetaald aan die wcrkloozcn. De ambtenaar gaf toe zich de f300.to hebben toegeëigend. Anders stond hij echter tegenover de an dere knoeierijen. De valsche liandteekeningen had hij aldus zijn verweer, gezet op bevel en op aan wijzing van de wethouders. Dc bedoeling was, de steunregeling zoo soepel mogelijk te maken. Aanvan kelijk bestond cr te Hillegom over de steunregeling groote ontstemming. Later gebeurde het dikwijls al dus verd., dat uitgekeerde steunbedragen, onder an dere hoofden, b.v. „verricht werk" werden geboekt. Burgemeester Mr. D. F. Pont verklaarde, dat aan vankelijk de steunverleening onder hem ressorteerde, later werd het oppertoezicht uitgeoefend door den wethouder. Verd. was voor zijn taak als administra teur niet berekend. Later is getuige gebleken, dat steunbedragen, die inderdaad waren uitgekeerd, onder andere hoofden waren geboekt. Wethouder J. O. V. zeide, dat er geen sprake van was, dat hij ooit zijn toestemming had gegeven tot de knoeierijen van verdachte. Wethouder K. verklaart evenmin aan verd. toe stemming te hebben gegeven tot het plaatsen van valsche handteekeningen of dit te hebben goedge vonden. Pres.: Was u bekend, dat er wel eens steun aan inwoners werd gegeven zonder dat zij er eigenlijk van Trianon voor Hongarije niet meer be- staat Be groote kanselarijen zijn van mee ning dat de Italiaansche beslissingen thans genomen worden, onafhankelijk van de be sluiten die Parijs en Londen zouden kunnen nemen. Wie zal het initiatief nemen, Lon den of Parijs? Pertinax schrijft in de Echo de Paris, dat de nieuwe Fransche minister van buitenlandsche zaken een zoo nauw mogelijke overeenstemming met Engeland zal zoeken. De regeering te Lon den volgt echter geen erg duidelijke lün, zoodat het van belang is zich tot haar te wenden met volkomen uitgewerkte plannen Op het oogenblik gaat het er tusschen Londen en Parijs om wie het initiatief niet zal nemen. Wat moet zoo vraagt Pertinax de Volkenbondsvergade ring, gespeend van iedere Fransch- Engelsche leiding doen ten opzichte van het Abessijnsche probleem? Een soort natuurlijke helling zal haar er toe brengen zich vast te leggen op een niet- erkenning van door geweld geschapen toestan den. Geheel Europa gevoelt op het oogenblik den weerslag van de twee groote gebeurte nissen van de laatste 6 maanden: het door Engeland geleden echec in het Oosten van de Middellandsche Zee en de tegenslag van Frankrijk aan den Rijn. Wij zijn nog niet aan het einde van de gevolgen daarvan, vooral niet in Midden-Europa. Aan den anderen kant van den Rijn wordt reeds reke ning gehouden met de Fransche verlamming Het Buitsche antwoord op de vragenlijst van Londen wordt dan ook onbepaald uitge steld". Polen en de nieuwe Fransch» regeering. Van officieuze zijde wordt omtrent de houding van de Poolsche regeering ten opzichte van do nieuwe Fransche regeering het volgende opge merkt: Wanneer de verschillen" ?n sociale leerstel lingen op beslissende wijze invloed zouden doen gelden op de betrekkingen tusschen de verschil lende staten zou men al spoedig terugkeeren tot een soort godsdienstoorlogen zooals minister Beek al reeds eenmaal heeft geconstateerd. Het Poolsche standpunt ten aanzien van deze of gene ontwikkeling van het Fransche leven kan op zich zeiven geen invloed uitoefenen op de hou ding van Polen jegens Frankrijk Evenwel zoo wordt hieraan toegevoegd, de taak, waarvoor de Fransche regeering zich thans geplaatst ziet is te moeilijker aangezien de binnenlandsche ge beurtenissen inFrankrijk niet zonder invloed van internationale kringen verloopen. Het is derhalve moeilijk op het oogenblik de bijzonderheden te voorzien van de Fransche bui tenlandsche politiek en de plaats, die binnen dit kader de Fransch-Poolsche betrekkingen zullen gaan innemen. De fundamenteele, oprecht vreed zame beginselen van het Poolsche zoowel als van de Fransche politiek blijven onveranderd. Het is evident dat er verschillen bestaan in de op vattingen der twee landen aangaande de wijze waarop deze beginselen van kracht moeten wor den. recht op hadden en dat die posten dan onder andere hoofden, b.v. „verricht werk" werden geboekt? Ook daarvan is getuige niet op de hoogte. Een rijksambtenaar, die te Hillegom gedetacheerd is geweest, om toe te zien op de uitvoering van de rijkssteunregeling, verklaarde van den burgemeester alle medewerking te hebben ondervonden. Anders was dit echter ten opzichte van de beide wethouders en den directeur van publieke werken. De sfeer deugde daardoor niet en ook administratief lieerschte er verwarring en nonchalance. Over ver schillende gevallen van stcunuitkcering waren meo- ningsverschillen met de wethouders voortgekomen. Requisitoir» De procureur-generaal Mr. J. Versteeg, zeide in zijn requisitoir, dat uit het onderzoek is gebleken, dat administratief dc zaak in Hillegom te wcnschen over liet. Doch verd. had geen enkele reden, om te handelen, zooals hij gedaan heeft. I-Iij heeft zichzelf verrijkt, dóór steunbedragen zelf te houden en op de lijsten valsche namen en liandteekeningen te plaatsen. De rechtbank, die hem tot vier maanden heeft ver oordeeld, heeft ongetwijfeld met de verzachtende om standigheden rekening gehouden. Spr. achtte de strafmaat juist en requireerdo be vestiging van het vonnis (4 maanden) gevangenis straf). De verdediger Mr. W. Huijnen uit Den Haag pleitte vrijspraak, subs. drong hij aan op een voorwaarde lijke veroordeeling. Arrest 23 Juni. INSTORTING TRIBUNE IN ROEMENIË. Nalatigheid de oorzaak van het ongeluk. Boekarest: Het onderzoek naar het instor tingsongeluk heeft aan het licht gebracht, dat men abnormaal veel publiek op de tribune heeft toegela ten, zoodat er driemaal meer bezoekers hadden plaats genomen dan de tribune kon dragen, en dat de tri bune gebrekkig was. De rechtbank zal vandaag be slissen, of het arrestatiebevel tegen de architecten en ondernemers gehandhaafd blijft. Aantal slachtoffors der instorting niet zoo groot. De bladen schrijven, dat het aantal slachtoffers van de instorting die gisteren heeft plaats gehad, niet zoo groot is als aanvankelijk gevreesd en gemeld werd. Er zijn niet meer dan drie dooden, terwijl de toestand der gewonden geen ernstige bezorgdheid wekt. Gistermorgen hebben vele gewonden de zie kenhuizen weer kunnen verlaten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6