E ische Kroniek conom mg Sport-agenda voor Zondag Wildwest avontuur in Castricum Een oneerlijk diaken Zelf de brand aan gestoken DE HERSENSCHIM VAN DE TE RUGKEER NAAR HET HAND. WERK. Het is een algemeen voorkomend verschijnsel, dat de mensch datgene, wat hij bezit, vaak zeer matig op prijs stelt. Meestal voelt hij er wel de nadeelen van, terwijl de vo'ordeelen, waaraan hij zich meer en meer heeft gewend, hem ontgaan. Nemen we onze beschaving, waarbij we dan wil len veronderstellen, dat wc inderdaad iets in dien geest rijk zijn. Het ontbreekt niet aan personen, die er massa's fouten in weten aan te wijzen, fouten, die er bijna altijd op neerkomen, dat de één dingen bezit, waar de ander het buiten moet stellen. Ik zeg „dingen", aangezien de mcnsch materialistisch ge noeg'is om zijn jaloesie want dat is dit fouten kunnen aanwijzen immers toch eigenlijk steeds doet uitgaan naar zeer reeële, stoffelijke zaken. Ve len denken uitsluitend materialistisch, ze verstof felijken alles. De voorbeelden liggen voor het grij pen. Een schilder, een dichter, een architect gaat op in zijn werk, hij leeft er voor en legt zijn ziel er in. Het resultaat bevredigt hemzelf en inderdaad, velen zijn hot er over eens dit gebeurt meest nadat de man reeds lang dood is dat iets schoons door hem is geschapen. Wat doet en wat zegt echter zijn tijdgenoot, die hem aan den arbeid ziet? Die haalt de schouders op en vraagt: „Wat brengt het hom op?" i Het loon in geld is voor menigeen de eenige maat staf, die hij kent, de kapitaalkraohtigheid van ie mand bepaalt de waarde, die aan een persoon wordt gehecht. Van een jongen, die op school goed leert, heet het: „Hij zal er wel komen," wat dan in den regel be teek ent: „Hij zal het wel brengen tot een goed gesa larieerde positie". We zijn de laatsten om aan materialisme geen plaats te willen toekennen. Integendeel, het is dwaas, er in het geheel geen rekening mee te hou den. Verkeerd is het echter alleen aan het materia lisme waarde toe te kennen. Onze beschaving nu is vermaterialiseerd en de genen, die alleen aanstoot nemen aan de verschil len in stoffelijk bezit vergeten, dat ze daardoor de fout feitelijk in de hand werken. Immers, de ver schillen zijn voor een goed deel toe te schrijven aan de omstandigheid, dat veel te zeer materialis tisch wordt geredeneerd. Zij zelve doen daarom echter hard mee en in plaats van de fout op te heffen, doen ze het tegenovergestelde. Het is misschien wat vreemd, dat men, een eco nomische kroniek schrijvende, dus onderwerpen behandelende, die dè stoffelijke welvaart van den mensch, raken, betoogt, dat men daarnaast ook aandacht aan andere zaken dient te besteden. Ie mand, die zin voor werkelijkheid bezit, die inziet, dat alles in verhouding moet blijven, d.w.z. in ver houding tot andere niet materieelc zaken, zal dit begrijpen. Het lijkt geen onverdedigbare stelling, wanneer men beweert, dat juist wijl de mensch te veel haakt naar het stoffelijke, dit begint te worden tot een last. Een last, die bijvoorbeeld tot uidrukking kom in een begrip, dat wel eens „industrie-bescha ving" wordt genoemd. Deze industrie-beschaving is intusschen een nood zakelijk uitvloeisel van het streven- der menschen, dat steeds gericht is geweest op een steeds wijder vervulling zijner stoffelijke behoeften, terwijl het daarnevens stellig verband houdt met de in den loop der laatste eeuwen sterk toegenomen bevol king. Op deze beide dingen willen we hier even wat dieper ingaan. Vergeleken bij onze voorouders zijn wij, men mag wel zeggen, zeer verwend. Wij beschouwen allerlei zaken als de meest vanzelfsprekende van de wereld, zaken, waaraan imen vroeger niet dacht. Het zijn er zooveel, dat men verbaasd staat over het aantal, mits men er slechts op gaat letten. We kunnen wijzen op auto's, fietsen en de daar bij bohoorende verkeerswegen, radio, bioscopen, la-anten en een menigte kleinere verbruiksvoorwer pen, voortbrengselen uit alle landen ter wereld. We bouwen als een huis op de veiligheid, we hebben goed onderwijs. Waterleiding, gas en electrisch licht, wie heeft ze niet? Inderdaad, de mensch beschikt tegenwoordig over een comfort, dat honderd jaar geleden in een ideaal staat wellicht niet voor mogelijk zou zijn gehouden. Al deze dingen echter zijn voortbrengselen van menschelijlcen arbeid. En ze zouden volmaakt onbereikbaar zijn, indien 'de techniek den mcnsch niet in de gelegenheid had gesteld het rendement van zijn arbeid te vertien- of verhonderdvoudigen. Wanneer de machines werden gebannen, wan neer alles, gelijk in den goeden ouden tijd, weer door handenarbeid moest worden verkregen, dan zou dit beteekenen, dat we ons allerlei moderne gemakken zouden moeten ontzeggen. De mensch zou, indien hij al zijn arbeidskracht aanwendde, niet verder komen dan tot de voorziening in het allernoodigste. Telegraaf en telefoon, men zou geen tijd hebben ze aan te leggen, de huisvrouw zou het zonder stofzuiger moeten doen. Voedsel, bedekking en behuizing zouden iedereen de handen meer dan vol geven. Daarnaast hebben we de sterk toegenomen be volking. Men mag gerust zeggen, dat zonder techniek bi] een zelfde bevolkingsacces als we dat de laatste eeuwen hebben gekend, de mensch niet onbelangrijk zou zijn verarmd. Immers, het is een bekende economische wet, dat de mcnsch, die de vrije beschikking heeft over de natuur, altijd het boste het eerst in gebruik neemt. Dit „beste" moet natuurlijk zoodanig worden be schouwd. dat daarbij zijn bewegingsmogelijkheid me de in rekening wordt gebracht. Hij begint dus het beste land te bebouwen, dat in zijn omgeving te vin den is. En wanneer hij hout noodig heeft, gaat hij naar het naaste bosch, waarbij hij hij het transport de minste tijd verliest. Het „beste'' land wil zeggen, het land, waarvan hij onder ten koste legging van de minste arbeid de meeste profijten trekt. Komen er meer menschen, dan zullen die anderen zich tevreden moeten stellen met minder goed land, ze zullen hun hout van een verder gelegen plaats moeten halen. Ze zullen dus meer arbeid moeten aanwenden, om dezelfde opbrengst te verkrijgen. Naarmate de bevolking blijft toenemen, zal het land, dat in exploitatie moet worden genomen, steeds slechter worden, op den duur zal zelfs met veel arbeid niet meer te bereiken zijn wat op het beste met weinig moeite kon worden verkregen. Do opbrengst per hoofd daalt, er komen rijkeren en armcrcn, de gemiddelde rijkdom echter daalt. Deze gang van zaken kan worden geremd door de techniek aan tc wenden. Ilct is dan niet meer de mensch, die het werk doet, maar het zijn de motor en de stoommachine, die hun honderden malen groo- tere kracht aanwenden en de productie met sprongen doen stijgen. Houdt men dit alles in het oog, dan moet het dui delijk zijn, dat de hedendaagsche industrialisatie zoo noodig is als het dagelijksch brood. Men zou kunnen zeggen, dat ze het dagelijksch brood geeft, want zon der techniek zouden de twee milliard menschen de zer aarde zich bevinden in een toestand van ellende en nood. De stroomingen, die daarom in den tegenwoordigen tijd de weer-invoering van het handwerk prediken, verkondigen pure dwaasheid. Sommige groepen loo- pen er graag mee tc koop, maar als het puntje bij 't paaltje komt, handelen ze er toch niet naar. Voor dat Hitier in Duitschland aan de regeering kwam, was het er een stokpaardje van iederen rasechten na- tionaal-socialist. „Wij eischen de onmiddellijke socialiseering van „de groot-warenhuizen en hun verpachting tegen bil lijke prijzen aan kleine neringdoenden", zoo luidde een der programpunten. Men zoekt vergeefs naar de plaatsen, waar deze schoone theorie in de practijk is gebracht. „Ernstige aandacht moet worden besteed aan „kleine ondernemers bij levering aan cle Staat, de „landen of de gemeenten", zoo heette het verder. We willen niet zeggen, dat aan de offertes dezer men schen geen aandacht is gewijd. Maar de orders gingen naar Krupp en zijns gelijken. Dat kon niet anders. Ook de Duitsche nationaal- socialisten konden het niet stellen buiten de mo derne industrie. Laat men bij ons dan echter niet met datzelfde fabeltje aankomen. De mensch voorziet, door middel van de industrie, in zijn behoeften op een wijze, die aan het won derbaarlijke grenst. Het is mogelijk, dat de techniek ons nog wat verder kan brengen. We bestrijden het niet, twij felen er zelfs niet aan. Maar wanneer de tegenwoordige beschaving be gint te drukken als een „industrie-beschaving", dan zou het wellicht goed zijn, indien de mensch in de komende tijden wat minder materialistisch ging denken. Opdat we zouden komen tot een meer al zijdige beschaving. Dingen als jazz-muziek, sportmanie, oorlogstoe rusting enz. wijzen er niet op, dat de menschheid het in dit opzicht bijzonder ver heeft gebracht. VANUIT EEN TEGENLIGGER OP EEN ANDERE AUTO GESCHO TEN DE KOGEL DOOR DE VOORRUIT GEGAAN ZONDER IEMAND TE TREFFEN Donderdagmiddag tegen vier uur is op den Alkmaarschen straatweg, even buiten het dorpop een personenauto geschoten door iemand, die gezeten was in een tegen ligger. De beide inzittenden van den eersten wagen zagen eensklaps dat ui de andere auto een gestrékte arm te voorschoon kwam en direct daarop zagen zij een vuurstraal en hoorden zij een hard voorwerp tegen de voor ruit slaan. Dit maakte een klein gat in de ruit Welke daarna bovendien versplinterde, zoodanig ,dat elk uitzicht benomen werd. De bestuurder, iemand uit Wijk aan Duin hoewel hevig geschrokken stopte onmiddel lijk. Waar de kogel is gebleven kon niet worden vastgesteld. De beide inzittenden kregen gelukkig geen letsel Doordat elk uitzic/ht was belemmerd kon "het nummer van den tegenligger niet worden opgen0 teerd. De politie beeft onmiddellijk onder leiding van den burgemeester een onderzoek ingesteld. De versplinterde ruit van de auto is in be slag genomen. IN EEN ZWEMBAD VERDRONKEN. Groote onvoorzichtigheid van het slacht offer. Donderdagavond is in het zwembad te Sassenheim verdronken de 22-jarige M. Basten, afkomstig uit Mid- delbeers, werkzaam als leerling-verpleger bij het St. Bavo-gesticht te Noordwijkerhout.. De jongeman had zich, zonder de zwemkunst mach tig te zijn, en zonder daarvoor toestemming te heb ben verkregen, in het diepe bassin begeven. Hoewel onmiddellijk door den badmeester en andere personen werd gedonken, gelukte 't eerst een uur later Basten boven water te brengen. Do levensgeesten waren toen geweken. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE DIACONIEGESTICHTEN DER NEDERDUITSCH HERVORMDE GEMEENTE TE 'sGRAVENHAGE Het zou over een bedrag loopen van ongeveer 70 duizend gulden Men meldt ons, dat er onregelmatigheden zijn gepleegd met de kasgelden van bovengenoemde gestichten te Den Haag door den regent-boek houder den heer van H. tot een aanzienlijk be drag. Deze gestichten zijn: Het Hervormd Weeshuis en het rusthuis. De financiën der diaconie (verzorging van de armen, enz.) zijn hierbij in het geheel niet betrokken. Deze w-orden toch afzonderlijk be heerd door een anderen diaken, die groot-boek houder is. Het classicaal bestuur, in kennis gesteld door Landskampioenschap. Voor de kampioenscompetitie staat allereerst Fcijenoord-Ajax op het programma. In Amsterdam zegevierde F. reeds met 4—1. Weliswaar zijn de Amsterdammers daarna weer op weg naar hun goede vorm, we gelooven echter niet dat van Feijen- oord gewonnen kan worden, vooral niet in Rotter dam. Be QuickN.A.C. geeft uitzicht op een gelijk spel of een kleine Noordelijke zege, die beslissend zal zijn voor de bezetting van de laatste plaats. Promotiewedstrijden. In het Oosten krijgt. S.C.IT. Borne thuis. Zoo men weet staan de 3 candidaten precies gelijk bij het in gaan van de tweede helft. KinheimH.R.C. wordt de beslissende slag. De wedstrijd wordt om 2 uur gespeeld op het V.S.V.-terrcin te IJmuiden-Oost. Van dezen wedstrijd hangt het af wie volgend jaar in 2A mag uitkomen. Wint Kinheim, dan blijft ze wat ze is: tweede klasser en H.R.C. en D.W.V. zullen het nog eens in de derde klasse moeten probeeren. Wint H.R.C. o, zoete droom der Noordelingen dan heeft de stad Den Helder weer zijn fel-bcgcerde twee de klasser. Het idee, dat het zoover is als er morgen gewon nen is, moet elke Heldcnaar van binnen wel in vlam zetten! Vandaar dan ook dat do Racing-supporters bij secties meereizen naar Velzen. De spelers zullen hun best doen, dat staat voor ons vast. Het zal noo dig wezen want Kinheim denkt er evenzoo over. Tusschcn hoop en vrees wachten we het af. Dc gedachte dat Kinheim zich handhaaft wil ons echter niet loslaten. N.H.V.B. Voor dc competitie 1 D was er nog een restantje, n.1. Succes 2—Wieringerwaard. Deze match wordt Dinsdagavond om half acht gespeeld. Verder is er nog de wedstrijd Sijbekarspel 1—Flevo 1. Indien Fle- vo gelijk speelt is de promotie een feit. N. Niedorp 2 heeft zich vorige week al tot eerste klasser verhe ven door Sijbekarspel met 61 te kloppen. Voor de kampioenscompetitie staan M.F.C.—K.F.C. 3 en WatervogelsAlkm. Boys 2 uitgeschreven. Dc bezoekers hebben goede kansen. In Alkmaar wordt Alcmaria 1—Hollandia 1 ge speeld voor den Rauchbckcr. Hoe kan dat? Er zijn toch motorraces! Gouden Kruis. Doordat Petten Woensdagavond met 70 van B.K.C. 2 won is uitgemaakt wie 't. District Den Hel der verder vertegenwoordigt. Petten heeft zich door dit fraaie succes een plaats in de demi-finale ver worven. Dat succes was niet algemeen verwacht. De anderen hebben Petten wel wat in de kaart gespeeld door elkaar af te maken. Niettemin kunnen de blauwhemden terecht prat gaan op de wedstrijden, waarin ze Wieringerwaard en Helder 3 van verdere leclname uitschakelden. De afgelegde prestaties van Petten zijn: Texel 2Pelten 1 14; Pelten—Wierin gerwaard 2—1; Helder 3—Petten 1—1 (P. als gasf wint); B.K.C. 2-Petten 0-7. Ook de andere finalist. B.K.C. 2, hoe smadelijk de 7—0 nederlaag tegen Petten ook moge lijken, heeft Eiken ochtend verstijfde vingers Hulpbehoevend door rheumatische pijn De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheumatische pijn in handen, knieën en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loo pen, en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vin gers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstil lende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Nadat één flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering; voordat ik do tweede flacon ophad, was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen, en zij is gelukkig nooit meer terugge komen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan. zoodra wij van iemand weten dat hij aan rheumatielc lijdt." Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstoffen van het organisme moet uit het lichaam verwijderd worden door de afvoerorganifi. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, bevorderen sterk cn op geheel na tuurlijke wijze de werking van deze organen, waar door de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden verwij derd. zoodat. de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te ver dwijnen. Hierdoor zal ook Uw gehcele gezondheids toestand verbeteren. Uw levenslust, weerstand en energie lceeren terug, zooals \r\ Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 6, f0.90 en fl.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. het er aardig afgebracht. Haar resultaten zijn ge weest: B.K.C. 2—Succes 3 3—2; B.K.C. 2—De Corks- dorp 4—1; Sparta 2—B.K.C. 2 1—2; B.K.C. 2—Petten 0—7. In die laatste wedstrijd heeft B.K.C. 2 ontzettend hard gewerkt om het verschil van twee klassen te overbruggen. Zij slaagde hier in zooverre mede, dat de wedstrijd als kijkspel ten volle haar goede hoe danigheden bezat omdat in het veld niet zoo'n groote Petten-meerderheid bestond. Het verschil van twee klassen tusschcn Petten en B.K.C. 2 openbaarde zich dan ook niet zoozeer in het veldspel al was daar ook zeer zeker onder scheid op te merken als in de wederzijdschc ver wikkelingen tusschcn verdediging en aanval. Voor het B.K.C.-doel moesten Ab Kaan (niet zoo leelijk meer kijken, Ab) en H. Blom voortdurend 100 procent geven om het Petten moeilijk te maken. Voor het Petten-doel daarentegen gaven Geensen en Boon tjes niet meer dan 60 procent om den B.K.C.-aanval volkomen onschadelijk te maken. Alleen in het laat ste kwartier toen B.K.C. met bewonderenswaardige energie dc eer trachtte te redden heeft Petten werke lijk even alle hens aan dek moeten roepen en kon Jo Eriks niet zonder geluk voor een doorboring van zijn. heiligdom bespaald blijven. Het zal menigeen belang inboezemen tegen wie Petten nu moet spelen. Dat staat nog geenszins vast. De andere districten zijn n.1. nog niet uitgespeeld. Dan is de situatie verder aldus: Winnaar Zaanstreek 1winn. Zaanstreek 2; win naar Waterland—winn. totale Zaanstreek: levert op een winn. van Noord Holland heneden Alkmaar. Winn. Alkmaarwinn. Drechterland: winn. Den Helder (Petten)winn. Alkmaar Drechterland. De winnaar van deze ontmoeting krijgt de winn. van Noord-Holland heneden Alkmaar hij zich thuis voor de finale. Do winnaar van vorig jaar is Water vogels. Petten krijgt dus verder alleen maar thuiswed strijden, de dcmifinalo en de finale n.1. heide. Met deze bemerking dat de finale alleen aan Petten toe valt als de demifinale wordt gewonnen. Indien we ens kijken wie Petten als mede demi- finalist zou kunnen ontmoeten dan blijkt de zaak nogal ingewikkeld, omdat de andere districten nog niet klaar zijn. De winnaar van Alkmaar— Drechterland naar Petten. De winnaar van District Alkmaar is bekend. Dat is D.T.S. 2, dat dc volgende resultaten heeft ge hoekt, die een compliment waard zijn: D.T.S. 3 D.T.S, 2 1—5; Koedijk—D.T.S. 2 3—5; D.T.S. 2—Alk- maarscho Boys 4 1—0; Mevo—D.T.S. 2 1—2. De winnaar van Drechterland is echter nog on derweg. De winnaar van TwiskStrandvogels 2 en N. Niedorp 2 zullen moeten uitvechten op het ter rein van den winnaar van eerstgenoemd tweetal, wie Drechlerland op het veld van D.T.S. 2 ver tegenwoordigen zal. Twisk—Strandvogels 2 is al srespeeld, maar bij een 32 stand voor S. gestaakt. Sindsdien is hij niet overgespeeld, hoewel hij voor 24 Mei wel opnieuw was uitgeschreven. Men ziet dat de taak van Petten om de finale te hereiken, niet onoverkomelijk zwaar is. Op papier nlthans moet zij thuis Twisk, Strandvogels 2, N. Niedorp 2 en D.T.S. 2 allen baas kunnen. In de praktijk zal 't echter wel anders loopen. N. Niedorp 2 bijvoorbeeld lijkt ons in de huidige conditie lang geen zacht eitje! den kerkeraad, heeft den heer van H. ontzet van kerkelijke bedieningen en ambten door hem bekleed en hem provisioneel geschorst. Nader meldt men ons, dat de heer van H. zich bij de politie heeft aangemeld. Van andere zijde vernemen wij, dat het hier gaat om een bedrag van ongeveer 70 mille, dat in den loop van een aantal jaren door dezen regent-boekhouder wederrechtelijk ten eigen bate zou zijn aangewend. Van H. is in verband met het onderzoek in politiebewaring gesteld. ZOON VAN DEN EIGENAAR VAN DE PAPIERWARENFABRIEK TE GOUDA IN ARREST GESTELD. Naar aanleiding van de brand, elke Woens dagavond, heeft gewoed in de papierwarenfa- briek van de firma M. A. Cats (eigenaar A. üor- gelo- op den Fluweelen Singel, te Gouda, welke in flen aanvang kon worden gestuit, heeft dé politie, daar de oorzaak van den brand niet was vast te stellen, een scherp onderzoek ingesteld in de door het vuur aangetaste lokaliteiten. Daarbij is gebleken, dat op een viertal lüaalsen papier en hout met petroleum was bevochtigd. Ook een paar in petroleum ge drenkte handschoenen werden gevonden. De waarnemend commissaris van politie, in specteur van Hoorn heeft Donderdagnacht daarop den eigenaar der zaak en d\ ns jongsten zoon een verhoor afgenomen en ook allen, die tot het bedrijf beliooren, verhoord Hel residtaat daarvan en de aangetroffen bewijsstukken, hebben ertoe geleiddat de 27-jarige J. Dorgelo, die aanvankelijk had ontkend, den commissaris van politie heeft bekend, om financieele redenen den brand te hebben gesticht. Hij is in arrest gesteld. Boerderij. NOG GEEN TERUGLEVERING ONDERMELK. Van bevoegde zijde wordt het volgende medege deeld. Gedurende dc laatstverloopen week vertoonde de zuivelmarkt en met name het beloop der kaasprijzen een geheel onverwacht, overigens uit den aard der zaak verheugend, gunstig verloop. In verband hiermede kan, tegen de in des kundige kringen aanvankelijk gekoesterde verwachtingen in, worden afgezien van het voornemen om per 14 Juni a.s. over te gaan tot wederinvoering van de verplichting tot teruglevering van ondcrmelk aan de veehou- ders. Er moet evenwel, daar de verhoudingen ten aanzien van de prijzen der zuivelproducten zich den laatsten tijd herhaaldelijk wijzigen, ernstig rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen kort eren of langeren tijd de verplichte teruglevering van onder- melk wederom in overweging moet worden genomen. DEENSCHE BOTERNOTEERING. Kopenhagen, 11 Juni (A.N.P.): De boterno- tecring Kopenhagen bedraagt voor de komende week 207 kronen (08 cent). BOTERNOTEERING VOOR DE KOMENDE WEEK. De comimissicnoteering voor do Nederl. boter is voor de week van 15 tot 20 Juni vastgesteld op 61 cent per kilo. CONSUMPTIEMELK. 's-Gravenhage. Nederlandsclie Zuivelcentrale, 14 tot en met 20 Juni 1936 consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 5%, cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwa liteit, overmelk regeerings-minimumprijs 3.S0 cent. Afdracht hij levering in consumptie van andere dan taxeonclk 2Vfc cent.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15