Nieuwe Belgische Regeering gevormd. Troebelen in Palestina Zeiljachtje op het IJsselmeer Tegenstellingen in Britscli Kabinet Kamerontbinding in dit jaar Nanking blijft troepen zenden KIJKEfl isKOOPEn bijCLOECK Socialisten krijgen hun zin. Permanente wereldcon ferentie inplaats van Volkerenbond Japan waakzaam Maandag 15 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SCBA'GEH 79ate Jaargang. No. 9997 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot rs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ERNSTIGE STAKINGSBEWEGING OVER HET GEHEELE LAND. Van Zeeland Is er tenslotte in geslaagd een nieu we regeering samen te stellen. Men kan niet zeggen, dat de formateur het door hem gestelde ideaal van een sterke regeering op breeden grondslag heeft bereikt. Het is duidelijk, dat de précaire toestand, waarin het land tengevolge van de stakingen verkeert, Van Zeeland hebben genoodzaakt aan de socialistische eischen toe te geven en dus deze partij zes plaatsen in het Kabinet af te 'staan. De samenstelling van de nieuwe regeering is als volgt: Eerste minister; Van Zeeland, biet-pariementarier, katholieks Openbare Gezondheid: Van der Velde; Buitenlandsche Zaken: Spaak; 'Arbeid en Sociale Voorzorg: Delatrre; Financiën en Werkverschaffing: De Man; Openbare werken: Merlot; P.T.T, en Radio: Boucheryj (zes Socialisten); Economische Zaken: Van Isacker; Binnenlandsche Zaken: De Schrijvers Koloniën: Rubbens; Landbouw: Pierlot; [(vier Katholieken); Justitie: Bovesse; Transport: Marcel Jaspars Openbaar Onderwijs: Hostej (drie Liberalen); Nationale Verdediging: Generaal Denis. Het ministerie omvat 11 afgevaardigden en vier niet-parlementariërs, waaronder De Man en Hoste, de Vlaamsch-liberale voorzitter van de Belgische persvereeniging. De ministers hebben gisteren den grondwettelijken eed afgelegd. De beloften van de nieuwelingen. Na goedkeuring door het parlement zal de heer Van Zeeland trachten zijn program van politieke en so ciale hervormingen volledig te verwezenlijken. Tot de eersten behooren de versterking van de wetgeven de macht in zuiver constitutioneelen en parlementai ren zin alsmede hervormingen die beoogen de drin gende aanvaarding der begrooting en sneller werk in de Kamers door kortere zittingen. Tot de tweeden behooren de verleening aan de arbeiders van een hooger loon en betaalde vacanties. Pensioen op 60-jarigen leeftijd zal verwezenlijkt worden daar waar dit moge lijk is. De kwestie der 40-urige werkweek zal een onder werp van studie uitmaken. De schoolplichtige leef tijd zal worden verlengd tot 15 jaar. De stakingen nemen toe. De staking in de havens en dokken van Antwerpen bleef in de afgeloopen dagen onverminderd voort duren. Mijnwerkers gaan heden in staking. Gisteren is het buitengewoon nationaal congres De politiekecorrespondent van de Sunday Express beweert te kunnen mededeelen, dat de Britsche regeering thans voorstander is van een drastische hervorming van den Volkenbond. De Volkenbond zou een soort permanente wereld conferentie moeten worden, welke kwesties van Internationaal belang zou moeten behandelen. Hij zal niet te beslissen krijgen over kwesties van oorlog en vrede. Bijzondere zorg zal worden ge geven aan de kwestie hoe luchtaanvallen zullen kunnen worden vermeden De luchtpacten zullen voorzien in de automatische interventie van alle andere onderteekenaars indien een hunner mocht worden aangevallen uit de lucht. Het koloniale vraagstuk zal met de economi sche vraagstukken in het algemeen op een we reldconferentie worden besproken. Voor den vrede in Europa hoopt men eenige regionale verdragen tot stan'd te brengen, Duitschland, Frankrijk en Groot Brittanie zullen een zoodanig verdrag sluiten en Duitschland, Frankrijk en Italië een ander. der mijnwerkers te Brussel bijeen geweest ter beraad slaging over den toestand. Het congres besloot over te gaan tot de algemeene staking, ingaande heden. De eischen der mijnwerkers luiden: 10 procent loons- verhooging, met een minimum van 43 francs per dag voor ondergrondsche arbeiders, 40-urige werkweek en vacanties met behoud van loon. In de mijnen van het bekken van Luik, Herstal en Seraing was de staking Zaterdagmorgen reeds vol ledig. Zij heeft zich overigens uitgebreid tot de hoog vlakte van Herve. Ook in de nationale wapenfabriek (F.N.) is de sta king thans algemeen. Zoowel in de wapenfabrieken als in de werkplaatsen voor het vervaardigen van rijwielonderdeelen en de Gillet-fabrieken in de Coc- kerill-fabrieken te Seraing is de staking eveneens volledig. Hier bedraagt het aantal stakers 2000. Met het oog op de staking in het Walenland is de gen darme-reserve gemobiliseerd. Geen staking en Ternenzen. De geruchten als zou in de haven van Terneuzen een algemeene staking zijn uitgebroken, zijn van al len grond ontbloot. Wel heeft de plaatselijke afdee- ling van den Centraler» Bond van Transportarbeiders medegedeeld, dat een staking is uitgebroken, doch bij informatie is gebleken, dat slechts een kleine groep arbeiders, meest aangesloten bij genoemden bond, zich niet voor werk bebben aangemeld. De werkzaamheden aan de schepen geschieden op nor male wijze. Van ver uit den omtrek komen de wer- keloozen uit geheel Zeeuwscli Vlaanderen naar de dokken om te trachten werk te verkrijgen. Hoewel er momenteel een twintigtal zeeschepen, waaronder eenige van ruim 10.000 ton, geladen en gelost wordep, geeft deze bedrijvigheid in hoofdzaak werk aan Terneuzensche havenarbeiders, zoodat zeer velen teleurgesteld moesten worden. Men gaat voort zeer talrijke troepen naar het Zui den te zenden, teneinde de Zuidelijken te dwingen uit Hoenan weg te trekken. Chineesche politieke kringen verhelen niet dat de actie der Nankingregeering het gevaar met zich medebrengt van een Japansche in terventie aangezien de Japanners er naar zouden streven te verhinderen, dat de cen trale regeering haar gezag in het Zuidwes ten consolideert. Ondanks deze nieuwe troepen .zijn de Kwangsi strijd krachten echter niet uit Hoenan weggetrokken. Het schijnt, dat generaal Tsjeng Sji Tang, de leider van Kwangtoeng zijn steun aan de leiders van Kwangsi wil onttrekken. Hebben Hopei en Tsjahar zelfbestuur? Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat Matsoe- moro, de vertegenwoordiger van het Kwantoengleger en Soeng Tsje Youan de voorzitter van den raad van Hopei en Tsjahar, een accoord hebben onderteekend over het statuut van beide provinciën. Men meent te weten, dat het overeengekomen statuut Tsjahar en Hopei de facto autonomie verleent, terwijl in naam een band blijft bestaan met Nanking. Militaire maatregelen van Japan, Ame rika en Engeland. Volgens berichten uit China heeft de Japansche regeering vijf oorlogsschepen naar Amoy in Zuid- China gedirigeerd, terwijl de in Sjanghai liggende Amerikaansche oorlogsschepen order hebben gekre gen naar Honlcong te vertrekken als voorzorgsmaat regel tegen de ernstige anti-Japansche betoogingen in Kanton en elders in China. Ook de Amerikaansche kanonneerboot „Monocacy" vertrekt vandaag naar Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. De Britsche kanoneerbooten „Cockhafter" en „Sharach" bevinden zich reeds aldaar. Nog steeds aanslagen. In een blok huizen in Haifa heeft zich gister een hevige ontploffing voorgedaan, Niemand werd daar bij gewond. Een Britsch officier heeft een verdacht uitziend Arabier gevangen genomen. Deze arrestatie zou kunnen leiden tot het eerste proces, waarbij vol gens het nieuwe decreet een verdachte terechtstaat, tegen wien de doodstraf kan worden geëischt. Voor de derde maal in enkele dagen zijn de Joden Zaterdag in de vlakte ten Oosten van Esdraelok aan gevallen door Arabische vrijbuiters, die met geweren en mitrailleurs het vuur openden. Nadat het vuur door militairen, die de kolonies bewaakten, was be antwoord, en twee militaire vliegtuigen over het tooneel van den strijd hadden gevlogen, namen de Arabieren de vlucht. Men gelooft, dat zij verliezen, hebben geleden. Ook op diverse andere plaatsen in Palestina heb ben militaire- en politiepatrouilles schoten moeten lossen. Een der opvarenden door uitputting overleden. Zaterdagavond te omstreeks acht uur zijn op het IJsselmeer ter hoogte van Harderwijk, een viertal kleine open zeilbootjes, elk bemand met twee per sonen, welke des middags van de Eem waren uit gevaren, door de hevige onweersbui, die op dat tijdstip over een uitgestrekt gebied losbrak, over vallen. De bui ging gepaard met een hevïgen storm, dit bet water wild opzwiepte en het gevolg was, dat een der vaartuigjes is om geslagen. In het bootje waren gezeten de heeren F. A. Marsé en diens zwager Woudenberg, evenals de andere opvarenden uit Baarn afkomstig. Beiden konden goed zwemmen en zij slaagden erin zich boven water te houden, waarbij zij probeerden de boot weer op haar kiel te krijgen, doch dit was een uiterst moeilijke taak. Eindelijk nadat de beide drenkelingen een vol uur hadden rondgedreven en hun krachten bijna ten einde waren, gelukte het hun de boot om te keeren en weer aan boord te komen. Door de koude en de doorstane angst waren beiden volkomen uitgeput. Anderhalf uur later is de heer Marsé, die er zeer erg aan toe was, waar schijnlijk tengevolge van hartzwakte overleden. Zoo heeft de heer Woudenberg nog uren achter een hulpeloos rondgedreven. De andere drie bootjes, waarvan er een, nadat 't ongeluk was gebeurd, nog getracht had bij te draaien, waren na korten tijd reeds uit het oog verloren. Eindelijk midden in den nacht, passeerde het scheepje een voor anker liggend kolenvaartuig ter hoogte van het stoom gemaal van Putten. De schipper heeft zich toen over den heer W. ontfermd, die later in zijn woon plaats is teruggekeerd. Des ochtends om vijf uur heeft de schipper het zeilbootje met aan boord het stoffelijk overschot van den heer Marsé in de haven van Nijkerk bin nengesleept. De heer Marsé was ongeveer 35 jaar oud, gehuwd schilder van beroep en vader van 2 kinderen. De overige vaartuigjes. Het bootje, waarin gezeten waren de heeren de Jong en Bruijn is Zaterdagavond om elf uur te Harderwijk binnengeloopen. Groote ongerustheid heerschte echter omtrent het lot van de beide ande re bootjes, waarvan men niets meer gezien of ge hoord had. Aan alle onzekerheid kwam echter een einde,' toen de beide scheepjes gistermiddag te half vijf te Nijkerk in zicht kwamen. Zij zijn veilig en wel de ha ven binnengeloopen, Groote angst doorstaan. Ook de opvarenden van deze bootjes, de gebr. Van Leeuwen en de heeren Diermen en Scheel hadden groote angst doorstaan en de grootste ontberingen geleden. Het clubje zeilers was Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur uit Baarn vertrokken met Harderwijk als doel van de pleziertocht. Men schijnt daarbij een soort onderlinge wedstrijd te hebben gehouden om het eerst in Harderwijk aan te komen. Onderzoek levert geen resultaten. In laatstgenoemde plaats werd niets van het ge beurde opgemerkt, doch de brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee. W. van der Krol te Nijkerk werd te ongeveer half negen door iemand, die een omgeslagen boot had zien drijven, gewaar schuwd. De commandant heeft zich toen onmiddel lijk met nog een lid der brigade, den sluiswachter en een ervaren schipper aan boord heigeven van een in de haven liggende motoi*boot, waarmede den ge- heelen avond de kust werd afgezocht, echter zonder resultaat. Te ruim elf uur, toen er door de duisternis nagenoeg niets meer op zee te zien was, is men on- verrïchterzake teruggekeerd. Wat het ongeluk zelf betreft, heeft men over het algemeen den indruk gekregen, dat de zeilers zeer ondeskundig te werk zijn ge gaan. Bovendien waren de vaartuigjes zeer primitief uitgerust. Toen de onweersstorm opstak, heeft men de tocht voortgezet, in plaats van met ge streken zeil met den kop in den wind voor anker te gaan, hetgeen ervaren zeilers in zulke gevallen steeds doen. Wat de andere zeilers beleefden. Nog nader wordt gemeld, dat de bootjes van de Gebrs. van Leeuwen en de heeren Van Diemen en Scheel, die gistermiddag te Nijkerk zijn binnenge loopen, tijdens de bui op de kust bij Putten werden geworpen. De inzittenden zagen het ongeluk, dat het andere scheepje overkwam, gebeuren, doch zij waren niet in staat hulp te verieenen, aangezien zij zelf handen vol werk hadden om omslaan te voorkomen. Zij hebben hun booten op het strand gesleept en daarna bij een boer onderdak voor den nacht ge vonden. In den loop van Zondag hebben zij hun vaartuigjes weer zeilklaar gemaakt, waarna zij de reis naar Nijkerk hebben aanvaard. Vandaar zijn de zeilers per auto naar Baarn vertrokken. De heer Marsé, die om het leven is gekomen, was vader van twee kinderen. Verkiezingen reeds in Februari of Maart 1937? In de Zaterdag gehouden vergadering van Gedeputeerden der Kieskringencentrales van de Anti-Revolutionaire partij heeft, naar de N.R.Ct. meldt de voorzitter van het Centraal Comité, het Tweede Kamerlid Schouten me de gedeeld, dat de regeering het voornemen heeft om einde 1936 of begin 1937 de Kamer te ontbinden, terwijl de nieuwe verkiezingen dan reeds in Februari of Maart 1937 zullen plaats vinden. Bij de verkiezingscampagne dient dan ook, naar de heer Schouten mededeelde, met deze mogelijkheid te worden rekening gehouden, ozodat zij zoo spoedig mogelijk dient te worden ingezet. Sterke Russische troepen macht in het Verre Oosten Japan wenscht een gedemilita riseerde zone. Het agentschap Domei meldt, dat men in Ja pansche kringen de wederopleving der grensin cidenten tusschen Mandsjoekwo eenerzijds en de Sovjet Unie en Buiten Mongolië anderzijds toe schrijft aan het numerieke overwicht der Sovjet Russische strijdkrachten. Het grondgebied van Mandsjoekwo is door de troepen van Sovjet Rus land of van Buiten-Mongolie tusschen Januari en 15 Mei 82 maal geschonden. Men meent, dat om hieraan een eind te maken, een gedemilita riseerde zone zou moeten worden ingesteld terwijl grensposten van beide partijen tot op 50 Km. van de grens zouden moeten worden verwilderd, en de geest van art. 9 van het verdrag van Ports mouth tot deze grens zou moeten worden uitge breid Japan zou in Mandsjoekwo een even sterke troepenmacht moeten handhaven als de Sovjets aan de grens van Oost Siberie Japan sche militaire kringen zijn van meening, dat het door de Sovjet Unie voorgestelde nonagressie pact nutteloos is tenzij de Sovjets hun troepen uit het verre Oosten terugtrekken. ZAL CHAMBERLAIN AFTREDEN? De Sunday Express meldt, dat er onrust heerscht in het Kabinet, sedert Chamberlain op 10 Juni een after-dinner-speech heeft gehouden, waarin hij, spre- kende over de sanctiepolitiek tegenover Italië, ver klaarde, dat deze politiek als zoodanig had gefaald en hij het spreken over een voortzetting er van het toppunt van dwaasheid noemde. Den volgenden dag heeft Baldwin in antwoord op desbetreffende vragen in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij het eens is met Chamberlain. Toen Eden het indertijd met zijn collega's in het kabinet niet eens was, omdat hij den druk op Italië wilde vergrooten en krachtiger maken, werd hij daarbij gesteund door vier ministers: Duff Cooper, den minister van oor log, Elliot, den minster van landbouw, Olivier Stan ley, den minister van onderwijs en den nieuwen mi nister van koloniën, Ormsby-Gore. De Sunday Express noemt het waarschijn lijk, dat deze ministers eveneens de actie tegen de toespraak van Chamberlain aan gaande de sancties zullen steunen. De groote kwestie is nu: welken weg zal Baldwin gaan? Zal hij zich achter Chamberlain scharen of zal hij Chamberlain onder de bestaande pressie laten schie ten? Zal Chamberlain aftreden? De algemeene opvatting in politieke kringen is, dat indien de minister van financiën geisoleerd zal ko men te staan, hij zal aftreden. Dit zou het einde der regeering beteekenen, aldus het blad.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1