Staking in België zeer ernstig China komt tot rust BERTELS Ia verschillende industrie- centra's vrijwel algemeen Naar arbeidsvrede in Frankrijk /gJMTt De Zweedsche regeering afgetreden Dinsdag 16 Juni 1936. Postrekening No. 23330 1936. /9Sie uaarg; SEHAEEHl COURANT. 79ste Jaargang. No. 9998 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De orde wordt gehandhaafd. De staking in de mijnindustrie, welke Maandag ochtend in vele districten reeds zoo goed als alge meen was, en in andere gebieden ook de metaalfa- brieken had aangetast, heeft zich Maandagmiddag verder uitgebreid. Volgens een officieele mededeeling kon de toestand gisterenmiddag vijf uur als volgt worden samengevat: in de kolenmijnen van de Bo- rinage is de staking algemeen. Nergens viel een po ging tot bezetting van de mijnen door de stakers waar te nemen. Hier heerschte volledige rust. De metaalindustrie in de Borinage is door de staking niet getroffen. In het bekken van Charleroi is de sta king in de andere industrieën is normaal. De toe stand in de andere industrieën is normaal. In Lim burg heeft de mijnstaking zich thans ook tot de mijnen van Zwartberg en Waterschei uitgebreid. Het blijkt wel, dat ook daar de stakingsbeweging weldra algemeen zal zijn. In het bekken van Luik heeft de gouverneur dezer provincie alle 'samen scholingen van meer dan 5 personen verboden; de burgemeester van Luik trof Maandagochtend een gelijkluidende beslissing als gevolg van incidenten die zich te Luik en Herstal hebben voorgedaan, faaar de stakers getracht hebben het tramverkeer te stremmen en het personeel tot aansluiting hij de stakingsactie te bewegen. In de electrische centrale te Bressoux bij Luik heeft het personeel het werk verlaten. Bij toepassing van het Kon. besluit van Maart 1934 hebben de autoriteiten de noodige mili tairen gerequireerd ten einde het bedrijf op gang te kunnen houden. Voorts worden nog plaatselij ke stakingen gemeld in eenige steengroeven, als mede te Gent in de metaalindustrie. De toestand spitst zich nog steeds toe. Volgens latere berichten is ook de staking in de Boringe Vrijwel algemëen, terwijl in het Luiksche bet aantal stakers op 100.000 kan worden geschat. Vooral ernstig acht men den toestand in Seraing, het centrum van de Belgische ijzer- en machine industrie. Hier zijn de toegangspoorten van de fa briek van Coclcerill in den loop van den middag, volgens een bericht in de „Libre Belgique'", bezet door militairen. Het optreden van militairen vormt een buitengewoon feit en wijst er op, dat de auto riteiten ■voornemens zijn met alle middelen een nog verder gaande verscherping van den toestand tegen te gaan.De orde is tot dusverre gehandhaafd door po ldtie en bereden gendarmerie. De staking in Antwerpen. De staking in 'de Kaven is nog steeds algemeen en beeft zelfs nog eenige uitbreiding genomen, daar ook de vrachtauto-bestuurders zich bij de staking hebben aangesloten. De zeelieden hebben in een gisterochtend gehou den vergadering besloten geen schepen meer te be mannen, waarop tijdens de staking werd gewerkt. In de gistermiddag gehouden zitting van den ge- eenteraad werd besloten een bespreking over de iaven tot later datum uit te stellen, om de onder- ;andelingen, die mogelijk zijn, niet te schaden. Over deze onderhandelingen kunnen wij meedee- len, dat gisterenavond in de ambtswoning van den gouverneur van de provincie, baron Holvoet, een ver gadering Heeft plaats gehad, waaraan deelnamen Minister Delatre, de Gouverneur en verdere perso nen, die een grooten invloed op de stakers kunnen Uitoefenen en tevens zekere werkgevers, die niet te halsstarrig optreden ten aanzien van de getroffen overeenkomst. Ook in België naar een Volksfront? Tusschen de socialisten en de communisten zijn op initiatief van den Algemeenen Raad der Belgische socialistische werkliedenpartij onderhandelingen on der oogen gezien, teneinde wederom de kwestie van samenwerking te bestudeeren. In de provincie Luik is een socialistisch-communistische Coalitie in den provincialen raad ontworpen. De voorstellen, die Jacquemotte, de leider der Belgische communisten daartoe heeft gedaan, worden thans door de socialis ten bestudeerd. Nog slechts partieele stakingen. Gisteren zijn nieuwe overeenkomsten gesloten met name voor de drukkers van fotografische op nemingen. De afgevaardigden van het personeel van vier belangrijke verzekeringsmaatschappijen hebben toegestemd in arbitrage vanwege het departement van arbeid. De ontruiming der gebouwen geschiedt in volledige kalmte. Heden en morgen zal het werk worden hervat. Ook in de leerbewerkingsindustrie is overeenstem ming bereikt, doch de Parijsche bootwerkersstaking duurt nog voort, al kan worden medegedeeld, dat bij de onderhandelingen goede voortgang wordt ge maakt. De huisschildei's zijn nog niet tot overeen stemming met hun patroons gekomen. Ook in de provincie wordt geleidelijk het werk hervat. Te Vienne zijn de arbeiders in de schoen- en in de textielindustrie in staking gegaan, terwijl te Sarguemines 2000 arbeiders in de pottenbakkers- indiustrie het werk hebben neergelegd. Te Parijs en naaste omgeving zijn 60.000 perso nen nog steeds in staking, van wie 32.000 employe's van groote warenhuizen. 220.000 arbeiders hebben vandaag het werk her vat. In het meest door de staking getroffen streken hebben gisteren 63.000 personen het werk hervat. 60 punten Een kwikthermometer in keurige uitvoering, met werdeelschaal voor Cel- cros en Fahrenheit, 50 punten: Een luxe fotoalbum in lin nen band met koordslui- ting. Formaat 20 x 27 cm. Inhoud 24 bladen stevig fotoeartop- 60 punten Een fotostandaard ver chroomd. Deze kan zoo wel voor staande als liggende foto's van 9 x 14 cm. gebruikt worden, daar ze uitneembaar Is. 240 punten :j Een fototoestel 6x9 cm. met prima lens voortijd en momentopnamen. Maakt zéér m-o o i e foto's. Eenvoudige be diening. In elk pakje Keg's Thee en Koffie bevinden zich punienbons Bonus uitdeeling in Amerika Twee milliard dollar voor de oud- sf rijders. Gisteren is een begin gemaakt met de uitdeeling der bonusbetalingen aan de oudstrijders, waarvan het betreffende wetsontwerp door het congres, in weerwil van Roosevelts veto, is goedgekeurd, Sinds weken hebben honderden ambtenaren te Washing ton aan de toebereidselen gewerkt Groote technische moeilijkheden moesten overwonnen worden, want nog nooit tevoren heeft een dergelijke geldstroom zich over het land uitgestort. In totaal krijgen 3.517.000 veteranen de schade loosstelling voor hun diensten aan het vaderland vol ledig uitbetaald, ofschoon dit oorspronkelijk in 1945 zou geschieden. Niet minder dan 2.670.514 enveloppen met bonus- certificaten en chèques ter waarde van 1.6 milliard dollar moesten worden klaargemaakt, terwijl nog anderen zullen volgen, daar nog niet alle oudstrijders zich voor de uitkeering hebben aangemeld. Wanneer alle veteranen zijn betaald, zal ongeveer twee mil liard dollar zijn uitgegeven. De uitkeeringen fluctu- eeren tusschen 60 en 1500 dollar per persoon. Reeds ontvangen 200.000 veteranen werkloozensteun, maar de bond van oudstrijders is zoo invloedrijk, dat de regeering er niet aan denkt om met het oog op de bonusuitlceering, de werkloozensteun te verlagen of in te houden. HOEDENMAAND Koopjes halen bij DE VOS-Roep Serie I i 1.50 Serie II f2.50 Serie III f3.25 Groote keus in MUTSEN, SJAALS en moderne TIROLER VILTHOEDEN. HOOGZIJDE 102.SCHAGEN. KABINETSVORMING AAN PEHRSSON OPGEDRAGEN. De regeering-Hansson is gisteren afgetreden. De koning heeft Pehrsson, de leider der agrarische partij, belast met de vorming eener nieuwe regee ring. Pehrsson heeft de opdracht aanvaard. De vorming van de nieuwe regeering is met het oog op den 78sten verjaardag van Koning Gustaaf die heden gevierd wordt, niet voor Woensdag te verwachten. Volgens de avondbladen zal de met de Kabinets vorming belaste voorzitter van den Boerenbond, de afgevaardigde Pehrsson-Bramstorp, nog morgen in den loop van den dag de gebruikelijke besprekingen met de candidaat-mïnisters voeren, en den Koning wellicht reeds Woensdagmorgen de nieuwe minister- lijst voorleggen. Na den trrugtocht van het gros der Kwangsi-troe- pen naar Joengtsjau en van de Kwantoengtroepen naar Tsjentsjau, achten de te Sjanghai verschijnen de bladen het gevaar van een burgeroorlog voorloo- pig overwonnen. De Directeur van het Kantonneesche landbouw bureau is gisteren als afgezant van Tsjen Tsji Tang te Sjanghai aangekomen, met de opdracht, Nanking van den toestand in het Zuidwesten op de hoogte te stellen en de onderhandelingen met de centrale regeering voor te bereiden. De toegevendheid van den Kantonneeschen gene raal Tsjeng Tsji Tang, die blijkt uit zijn mededee ling, voor de vreedzame regeling van het incident nog meer onderhandelaars naar Nanking te zullen zenden, wordt toegeschreven aan de ernstige mee- ningsverschillen tusschen zijn generaals, van wie verscheidene, o.a. ook de chef van den generalen staf, hun ontslag hebben genomen, alsmede aan de verklaring van zijn naar de grens van Moekin en Kiangsi gezonden troepen, Nanking te willen ge hoorzamen. Aan den anderen kant heeft Nanking de gebrui kelijke maandelijksche betaling van 600.000 dollar aan Ivwantoeng niet gestaakt. Na de besprekingen te Kanton is de opperbevel hebber van Kwangsi, generaal Lit Soeng Jen, naar zijn hoofdkwartier teruggekeerd. Waarschijnlijk zal hij den meer hardnekkigen maarschalk Pei Tsjoeng Hsi tot toegeven kunnen bewegen. Het incident wordt waarschijnlijk met onderhan delingen over een compromis gesloten, waarbij fi- nancieele kwesties een gewichtige rol spelen. Men gelooft, dat Tsjang Ki Sjek vastbesloten is een krachtige houding aan te nemen tegenover Kwangsi, maar het zal misschien toch niet noodig zijn een toevlucht tot de wapens te zoeken. Het prestige van Nanking is, naar mea algemeen veronderstelt, geweldig gestegen en de macht der aanvoerders van het Kwangsileger gefnuikt hij ge brek aan steun uit de andere zuidelijke provincies. EGYPTE LID VAN HET INTERNATIONALE ARBEIDSBUREAU"" In kringen der arbeidsconferentie beeft men met voldoening kennis genomen van het besluit der Egyptische regeering om zich aan te sluiten bij het internationale arbeidsbureau Zonder ver wijl, misschien reeds heden, zal de conferentie Cairo uitnoodigen, reeds thans aan de werk zaamheden deel te nemen. De waarnemer der Egyptische regeering te Geneve heeft opdracht gekregen zich gereed te houden om zijn land te vertegenwoordigen. TWEE ITALIAANSCHE JACHTVLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Twee jachtvliegtuigen, die van Campo Fonmiet op weg waren naar Mirafiori zijn tegen de rotsen van den Monte Grappa te pletter gevlogen in verhand met den dikken mist. De beide piloten zijn om het leven gekomen. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens, en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. Amsterdam Geweren als cadeau Directorium der fascistische partij bijeen Het Nationale Directorium der Fascistische partij is bijeen geweest onder voorzitterschap van Adelchi Sereni. Besloten werd, dat zij, die als vrijwilligers de campagne in Oost Afrika hebben meegemaakt, lid van de partij zullen kunnen worden. Voorts zullen 100.000 geweren geschonken worden aan de jonge fascisten, terwijl er in elke provin cie-hoofdstad kazernes zullen worden gebouwd. Van 17 Mei tot 14 Juni hebben volgens Sereni 530.000 fascisten toelating tot de militie verzocht. De chef van den staf der militie deelde mede, dat hij 78 bataljons zwarthemden zal kunnen samen stellen, te verdeelen in overeenstemming met de voor oorlogs- of vredestijd gestelde eischen. DOOPSGEZIND PREDIKANT AANGEHOU DEN TE DEN HORN Zuidhorn, 15 Juni Dè Koninklijke mare- chausse beeft aangehouden en vandaag naar Groningen overgebracht en ter beschikking van den officier van Justitie gesteld den 58-jarigen doopsgezinden predikant te Den Horn, R. W. B. verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met. minderjarigen. De aangehoudene werd enkele jaren geleden reeds voor eenzelfde feit geschorst als predikant te Noodhorn, doch nadien weer in eere hersteld en naar den Horn beroepen. DR. EGKENER TER NAUWERNOOD AAN DE DOOD ONTKOMEN Dr. Hugo Eckener is j.1. Zaterdag aan groot gevaar ontkomen, toen de auto waarin hij en nog drie andere personen gezeten waren in de omgeving van Munchen tegen een boom reed. Wel werd de wagen deerlijk gehavend, maar de inzittenden bleven als door een wonder onge- deerd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1