Sancties door Engeland Staking breidt zich tot Brussel uit KIJKEn isKOOPEIUijCLOECK Deed von Ribbentrop toch aan politiek? De spanning in China herleeft Eensgezinde houding der regeering Fransch arbeidersleider het spreken verboden Donderdag 18 Juni 1936. Postrekening No. 23330 SCHAOER 79ste Jaargang. No. 10000 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens S uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst- Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* Tlëï^ van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bemiddelingspogingen der regeering Voorloopig accoord bereikt Gisteren zijn de stakers te Luik erin geslaagd, ver schillende sluizen op dc Maas te bezetten. Groepen Stakers zijn dc Maas opgevaren tot Hoei en hebben zoodoende de binnenscheepvaart zoo goed als stil gelegd. Er is te Luik een strenge ordedienst inge steld, daar zich een nieuwe opleving der stakings beweging voordeed. Met mitrailleurs bewapende pantserauto's der gendarmerie patrouilleeren door ae straten der stad en de omgeving. De bereden gen darmerie belet iedere poging tot samenscholen. In de streek van Fleron vielen de stakers de groente en melkhandelaren lastig, die zich naar de stad Luik begaven. Tal van vrachtauto's werden omver geworpen. Aan het stadhuis te Luik werd gisteren éen hevel aangeplakt,waarbij alle rij wiel verkeer op bet grondgebied der stad Luik werd verboden. De gendarmerie heeft door herhaaldelijke charges groe pen stakers uiteengejaagd. Te Seraing zijn alle win kels en groote magazijnen gesloten. Ook te Ougree was geen enkele winkel open. Tc Luik hebben groo te groepen stakers de winkeliers verplicht, hun za ken te sluiten. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de staking uitgebreid tot de textielarbeiders te Verviers en Pepinster. Alles wordt gedaan om het bezetten der fabrieken te verhinderen. Incidenten deden zich voor te Encival, waar vier arrestaties plaats vonden, waaronder die van het communisti sche provincie- en gemeenteraadslid Lainberet. On- ^er het zingen van de Internationale trekken de ar beiders in optocht door de straten. Het werk op het fort van Tancremont is stilgelegd. Ook aan het werk van het fort van Battice is de staking volledig. In de mijnen te Battice is thans de ploeg arbeiders, die aangesteld was voor het onderhoud der mijnen, eveneens in staking gegaan, zoodat men verplicht is geweest, de paarden naar de oppervlakte te bren gen. De toestand in de haven van Gent. Gisteren lag het werk in den haven van Gent ge heel stil. Vijftien schepen, welke binnen waren ge komen, konden niet worden gelost. Incidenten heb ben zich echter niet voorgedaan. De arbeidefs eischcn '14 frank per dag meer, en verwierpen het aanbod tier werkgevers, dat 10 frank bedraagt. Bij de staking zijn ongeveer 2500 arbeiders betrokken. Gisteren in de middaguren kalmer. Na de opwinding in den ochtend, werd het in de middaguren algemeen kalmer, zoodat de ordedienst gedeeltelijk kon worden teruggetrokken. Ook het dreigend conflict in het hotelbedrijf zal, naar men verwacht, kunnen worden bijgelegd. In de groote warenhuizen zal spoedig overeenstemming tusschen directie en personeel bereikt worden. De groote magazijnen zijn gistermiddag om drie uur heropend. De regeering bemiddelt. Woensdagmiddag is in •het kabinet van minister president Van Zeeland onder diens voorzitterschap -een eerste bijeenkomst gehouden van gedelegeerden van patroons en arbeidersorganisaties met het doel het standpunt van de werkgevers samen te brengen. De ministers van arbeid en oeconomische zaken waren aanwezig. Na een uiteenzetting van den toestand en een eerste wisseling van gedachten hebben de dele gaties afzonderlijk vergaderd. De conclusie van deze bijeenkomsten zal aan de paritaire commissies welke tegen hedenavond zijn bijeengeroepen worden 'overgemaakt. Gisteravond 9 uur vergaderde de mi- Vragen in het Lagerhuis 7 ersclieidene arbeidersafgevaardigden hebben gisteren in bet Lagerhuis gevraagd, waarom von Ribbentrop bij zijn jongste bezoek aan zijn „vriend" Lord Londonderry ook luchtmaarschalk Éllinglon had ontmoet? Baldwin antwoordde zelf, dat het een parti- cülier bezoek was geweest als anti-beleefdheid voor de ontvangst, die Lord Londonderry te feerlijn had genoten en toen de oppositie niet ophield er iets achter te zoeken, zeide de premier lichtelijk geërgerd: „Ik geloof dat zulke sjociale bezoeken over en weer bij den onrusti- gien Europeesclien toestand eerder goed dan fiwaad doen en zie niet in, waarom men het particuliere karakter niet gelooven wil". De arb. afgev. P. Smith stelde toen schorsing der beraadslagingen voor om over de zaak te g{ian debatteeren, maar de voorzitter zeide. dat het voorstel niet in overweging genomen kon wamden. nisterraad ten einde na te gaan welke dringende maatregelen nog moeten worden getroffen. Voorloopig accoord bereikt. Men hoopt thans op spoedig herstel der arbeids- vrede. De bijeenkomst van gedelegeerden van de organisaties van werkgevers en werknemers, die gisteravond omstreeks tien uur ten einde liepen, nadat men er in geslaagd was de ver schillende standpunten met elkaar te verzoe nen, is een accoord bereikt op de volgende punten; Een algemeene verhooging van de loonen is ge- wenscht; het minimum voor een meerderjarige industriearbeider zal bepaald worden op 32 francs voor 8 uren arbeid. De paritaire commissies, zullen de uitzonderingen op dezen regel vaststellen. De regeering verbindt zich tot aanpassing van de ge zinsvergoedingen aan deze nieuwe overeenkomst. De arbeiders en bedienden zullen voortaan recht heb ben op ten minste 6 dagen betaalde vacantie. Re kening zal worden gehouden met het aantal dienstjaren van de belanghebbenden. De vrijheid van vereeniging van de arbeiders zal voortaan tpn volle worden verzekerd. De arbeidsduur zal geleidelijk worden verminderd tot 40 uren per week voor alle bedrijven, die ongezond of gevaarlijk zijn voor de arbeiders. Dc principes van deze overeenkomst zullen door middel van een wet worden vastgelegd. De moda liteiten van toepassing zullen bij K. B. worden be paald. Deze overeenkomst bindt alleen de personen die aan de bespreking deelnamen, doch niet de or ganisaties welke zij vertegenwoordigen. De paritaire commissies voor de verschillende industrieën zullen echter tegen Donderdag of Vrijdag worden bijeen geroepen ten einde hun goedkeuring aan dit ac coord te hechten. Na afloop van deze vergadering is nog een bijeenkomst van den ministerraad gehouden. De leden van de regeering hebben kennis genomen van het accoord tuschen de gedelegeerden van de organisaties der werkgevers en werknemers. De indruk Avas zeer gunstig. Na afloop van den mi nisterraad omstreeks elf uur deelde een der leden van de regeering mede, dat naar men verwacht de ze overeenkomst door de verschillende organisaties zal worden bekrachtigd, zoodat tegen het eind van de week de algemeene staking als geëindigd zal mo gen worden beschouwd. De Fransche regeering als stakingsbreekster Maar dan ten gunste der arbeiders. nl een opzienbarend artikel in de Paris Soir geeft Bertrand de Jouvenel inlichtingen over de voorne mens der regeering, indien de staking in Frankrijk de distributie van levensmiddelen en andere essen- tieelo artikelen zou hebben aangetast. De regeering en het Algemeen verbond van den arbeid waren over eengekomen, de bedrijven, die hierbij betrokken zou den geraken, voor de regeering op te eischen. Voor de arbeiders zouden dan maatregelen genomen wor den. Berlin, secretaris van het Algemeen verbond van den arbeid voegt hieraan toe, dat de regeering inderdaad dit plan had en dat de staking bij deze bedrijven dan onmiddellijk geëindigd zou zijn, aan gezien de arbeiders onder de regeering zouden komen te werken. De stakingen zouden dan niet het neer leggen van het werk als karakteristiek vertoond hebben, doch-het voortzetten van het werk onder lei ding van de regeering. De arbeiders zouden weer in gewonen dienst gekomen zijn, zoodra de con flicten geëindigd zouden zijn. Onderhandelingen met Japan. De hardnekkige geruchten over een te verwachten conflict tusschen Kwantoeng en Kwangsi, worden nog weer gevoed door het alarmeerend bericht, dat het vijftiende Kwangsilcgcr onder generaal Hsia Wei wederom den opmarsch naar Ki Yang is be gonnen en dat, de kern van het Kwangsileger het mo bilisatiebevel heeft ontvangen, terwijl de Kwantoeng- troepen werkeloos in hun stellingen langs de Kwan- toeng-Hoenan-grens blijven liggen en het resultaat van de onderhandelingen tusschen dc Kwantoeng- vertegenwoordigers en Nanking afwachten. Officieele kringen in Nanking dementeeren het be richt betreffende opening van vredesonderhandelin gen in Honengtsjou. Het gevoel van onzekerheid in Kanton ten aanzien van de ontwikkeling van den militairen toestand wordt nog versterkt door berich ten over de aankomst van verdere sterke afdeelin- gen regeeringstroepen en luchtstrijdkrachten in Zuid-I-Ioenan en Zuid-Kiangsi, benevens door de te rugkeer van de het laatste jaar ter bestrijding van de communisten naar West-China gezonden Hoenan- troepen. De nervositeit onder de bevolking wordt grooter. De verhouding tusschen Noord-China en Japan. In den loop van gisteren hebben zich onverwacht, gedeeltelijk per specialen trein, de toonaangevende Chineesche en Japansche persoonlijkheden uit Noord-China naar Tientsin begeven, waar definitie ve onderhandelingen verwacht worden over de ver houding van Noord-China tot Japan. Degrelle wegens laster veroordeeld De Brusselsche correspondent van de N.R.- Crt. meldt: De civiele rechtbank te Charleroi heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces aan hangig gemaakt door het katholiek democrati sche Kamerlid Bodart tegen den leider van de Rex-beweging, Leon Degrelle. Deze laatste pu bliceerde geruimen tijd geleden in het weekblad Rex een reeks artikelen, getiteld De heer Bo dart, democraat en bankier", waarin de katho lieke afgevaardigde van diverse oneerlijke han delingen wordt beschuldigd Bodart eischte 300 duizend francs schadevergoeding. De rechtbank van oordeel zijnde, dat de beschuldiging door Degrelle geuit, eerroovend was voor den heer Bodart, veroordeelde den leider van Rex tot het betalen van 5000 francs schadevergoeding, plaat sing van het vonnis in het eerstkomende num mer van Rex en in de kosten van het proces. BLOEDIGE BOTSINGEN IN LITTAUEN. Politie werpt met traangasbommen. Bij de teraardebestelling van iemand, die Maan dag den Joodschen werkgever Kaber doodschoot en kort daarop zelfmoord pleegde, hebben arbeiders ge probeerd een betooging te houden. Ongeveer 10.000 belangstellenden volgden de baar, welke men langs het palcis van den staatspresident wilde leiden. De politie greep in. De menigte verbrak de po- litie-afzetting. Het kwam tot een ernstige botsing, waarbij de politie' van de vuurwapenen gebruik maakte en met traangasbommen wierp. Twee personen zijn gedood. De onlusten duren voort. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat het Britsche kabinet zich met algemeene stemmen heeft uitgesproken voor opheffing van de sanctieraaatregelen tegenover Italië. Minister Eden zal heden in het Lagerhuis een verklaring dienaangaande afleggen. Li antwoord op een in het Lagerhuis ge stelde vraag van het arbeiderslid Letcher verklaarde Eden, dat nog geen enkele beslis sing was genomen over de vraag, of de ti tel van keizer van Abessinië voor den ko ning van Italië zou moeten worden erkend. Nadere berichten melden, dat de regeeringsverkla- ring, welke Eden heden zal afleggen, een bereidver klaring zal inhouden, om zich neer te leggen bij de opheffing der sancties, indien Genèvc dit wenscht. Italië is voldaan. Reuter seint uit Rome, dat het besluit tot ophef fing der sancties met kalmte is opgenomen. De re geering beschouwt het als een volkomen overwinning van het Italiaansche standpunt. Alles laat echter voorzien, dat de Italiaansche regeering thans zal ANTHONY EDEN. staan op erkenning van de verovering in Abessinië, alvorens zich geheel voldaan te betoonen. Daarna komt het probleem aan de orde van herstel der han delsbetrekkingen met de diverse landen. De geheele handelspolitiek zal worden herzien. De vroegere handelsverdragen met de landen, die sancties heb ben toegepast, gelden niet meer. Andere berichten uit Rome ontkennen, dat Italië in verband met de mogelijkheid van opheffing der sancties nieuwe eischen zou stellen. De opheffing van de sancties, zoo voegt men er in Rome aan toe, zal door Italië worden beschouwd als een voldoende bewijs, dat de Volkenbond zich jegens Italië aan een rechterlijke dwaling schulding heeft gemaakt. Rome ontkent voorts, dat Italië betrokken zou zijn bij be sprekingen over een Middellandsche Zee-verdrag. Het bericht over het besluit der Britsche regeering is in Genève met zeer gemengde gevoelens ontvan gen. Velen zien hierin een ernstige schending van de be ginselen waarop de Volkerenbond rust. Onze oud-plaatsgenoot Prof. Dr. G. G. Kloeke werd in de gistermiddag voortgezette algemeene vergade ring van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde tot voorzitter benoemd. De Zwitsersche autoriteiten hebben, naar Reu ter meldt, Jouhaux, den secretaris-generaal van den Franschen vakvereenigingsbond, verboden, het woord te voeren op een vakvereenigingsbij eenkomst, die gisteravond te Genève werd gehouden. Jouhaux gaf als zijn meening te kennen, dat dit verbod niet te rechtvaardigen is. Hij wilde de toehoorders slechts objectief inlichten over de sociale gebeurtenissen, die in Frankrijk hebben plaats gegrepen en geens zins een of andere beweging stimuleeren in een vreemd land, waar de omstandigheden bovendien anders zijn. Intusschen hebben de arbeidersafge vaardigden op de arbeidsconferentie unaniem beslo ten, tegen den maatregel der autoriteiten te protes teeren en deel te nemen aan een bijeenkomst te An- nemasse in Savoye, die door Zwitsersche vakorgani saties wordt gehouden. Fransche staking verloopt ongelijk Hier en daar nog ernstige stakingen. Terwijl overeenstemming tot stand is gekomen over een loonsverhooging voor drukkersarbeiders in geheel Frankrijk en in de filmindustrie een accoord is bereikt over minimum-loonen, verloopt de sta kingsbeweging in de provincie ongelijk. In het departement van'Loire en in Saone is het werk vrijwel geheel hervat. In Bordeaux is de toe stand stationnair. In Toulouse is voor de waren huizen een regeling bereikt. In Montpellier is de sta king der arbeiders van de gasfabriek beëindigd. In het departement van den beneden-Seine zijn weer 2000 arbeiders in staking gegaan. In Straatsburg zijn verschillende regelingen getrof fen, maar is de staking uitgebreid tot verscheidene metaalfabrieken. Groofe Duitsche vlootmanoeuvres Helgoland versterkt? De Zweedsche pers maakt melding van be langrijke Duitsche vlootmanoeuvres, die aan de zuidoostelijke kust van Zweden kunnen wor den waargenomen. Bewoners van Ystati. aan de kust van Schonen hebben een eskader van. twaalf torpedojagers en vele motorbooten ge zien Van Falstar uit zijn vier kruisers, tien duikbooten en vijftien torpedojagers gesigna leerd. Te Malmo zijn drie kruisers, twaalf duik booten en vijftien jagers gepasseerd. Aan de Duitsche manoeuvres in bet Skagerak hebben deelgenomen twee slagschepen van 10.000 ton, zes slagschepen van 6000 ton, twintig tor pedobooten, twintig duikbooten, tien vaartuigen van andere klassen en verscheidene watervlieg tuigen. Men gelooft te Kopenhagen, dat DuitschlaniJ de vlootovereenkorast met Engeland zal nako men en de Noordzeekust niet %zal versterken. Het is echter een feit, dat Helgoland wel ver sterkt wordt, zij het niet in die mate als de geruchten hebben doen vermoeden. DE STAKING TE DIEMEN BREIDT ZICH UIT. De staking bij de werkzaamheden ten behoeve van den Kringspoorweg te Amsterdam-Oost en Diamen breidt zich uit. Er waren gisteren ongeveer 60 man bij het conflict betrokken, dat heden tot 85 is ge stegen. Een conferentie heeft plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers der stakingen en de directie der Amsterdamsche Ballastmaatschappij. ,De werkgeefster deelde mede, te Amsterdam het contractueele loon te willen geven. Zij weigerde ech ter het loon te Diemen, dat thans 50' cent per uur bedraagt, op 54 cent te stellen. De stakers willen echter ook dezen eisch inge willigd zien en weigeren tot dien tijd het werk te hervatten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1