Syrië onafhankelijk? Zal de dollar koers zakken? De gelukkigste vrouw van Canada DE BABY-WEDSTRIJD VAN TO- RONTO HET TESTAMENT VAN MR. MILLER EN DE GE VOLGEN DAARVAN De premie van een half millioen dollar, die de Canadeesche whiskey-fabrikant Charles Vance Miller, in 1926 bij testamen taire beschikking uitloofde voor de inwoon ster van Torontodie in tien jaren tijds de meeste levende kinderen ter wereld zou brengenzal naar thans reeds niet zeker heid kan worden aangenomende Fransch- Canadeesche moeder Lily Vibert ten deel vallendie dezer dagen, sinds 1926, haar twaalfde kind ter wereld heeft gebracht. Een der zeldzaamste wedstrijdenvan de tegenwoordige tijd is hiermede ten einde ge komen. (Van een V.D.-medewerker- v Een baby beeft kans gezien de internationale politiek van de eerste pagina van de Ameri- kaansche couranten te verbannen. Henry Vibert zes pond wegend, gezond en vol levenskracht, heeft zijn moeder, Lily Vibert dank zij het tes tament van een zonderling, tot een rijke vrouw gemaakt. Mrs. Vibert heeft in tien jaren tijd twaalf kinderen ter wereld gebracht. Doelbe wust stuurde deze vrouw naar de finish en de groote prijs, die 31 October a.s. om 16.30 op- eischbaar is, valt haar onvoorziene omstan digheden voorbehouden volgens iedere bere kening niet meer te ontnemen. Want al haar mededingsters in deze „moederschap-derby' heeft zij met stukken geslagen. Aanvankelijk had het er alle schijn van, dat Lilir.n Kenny met de prijs zou gaan strijken. Ook zij bracht in tien jaren tijds twaalf kinderen ter wereld, doch hiervan stierven er twee. Zij moet derhalve, ge lijk Mrs. Darigo, minstens een drieling ter we reld brengen en dat nog voor ultimo October, om Mrs. Vibert te kloppen, hetgeen, de omstan digheden in aanmerking genomen, niet tot de waarschijnlijkheden behoort. Evenmin mag men aannemen, dat een der dames Bagnato. Nagle, en Timleck, die ieder negen kinderen hebben, voo rgenoemde eind-datum nog een vierling ter wereld zullen brengen. Dientengevolge wacht Mrs. Vibert, stralend van geluk, in haar een voudige woning geduldig op de laatste dag van October, wanneer de notaris van wijlen Mr. Mil ler haar het halve millioen dollar zal uit beta len. Deze whiskey-fabrikant was, zooals uit een en ander den lezers reeds gebleken zal zijn. een groot zonderling. Toen de rijke vrijgezel de 31ste October 1926 om 16.30 zijn laatste adem uit blies, werd zijn testament, een hoogste merk waardig document, bestaande uit 58 folio's on middellijk geopend. Miller, die behalve whiskey-fabrikant ook ad vocaat en beroepsspeler was, had een groot aantal vrienden, die allen hoopten in zijn tes tament bedacht te zijn. Achter zijn begrafenis zag men bookmakers en domine's, caféhouders en voorstanders van de prohibitie, puriteinen en drinkeboers. Wat Miller bij het spel won, vermaakte hij, reeds bij zijn leven, aan de organisaties, die het hazard spel bestrijden. De meerderheid der aandeelen van zijn whiskey-fabriek vermaakte hij aan de Methodisten-beweging, wegens haar dappere veldtocht voor prohibitie. Hij stelde evenwel de voorwaarde, dat de vertegenwoordiger van deze puriteinsche sekte zitting moest nemen in de Raad van Commissarissen en dat de fabriek op dezelfde wijze zou worden voortgezet. Men kan zich gemakkelijk het sarcastische lachje van den heer Miller voorstellen, toen hij deze bepaling in zijn testament neerschreef, en daarbij in ge dachten de waardige heeren als hoofdaandeel houders van zijn whisky-fabriek zag Overigens diene vermeld, dat de Methodisten de erfenis aanvaard hebben en met het geld, dat zij hier mede verdiend hebben, werden kindertehuizen opgericht. De dolste streek van Miller in zijn testament is echter ongetwijfeld de baby-wedstrijd. Men mag echter aannemen, dat de erf later de ge- olgen van dit legaat heeft onderschat. Reeds in 1926 werden tal van huwelijken gesloten, uit sluitend met het oog om voor de legaat in aan merking te komen. Menig echtgenoot zal wel een zucht geslaakt hebben. De concurrentie was groot en de kosten van een talrijke kinderschare zijn niet door iedereen te dragen. Ongeveer een tiental vrouwen wisten een plaatsje in het Jioofdpeleton" te veroveren en aangespoord door de hooge premie hun kroost ieder jaar te vermeerderen. Mrs. Vibert was, om in wed strijdtermen te spreken, eigenlijk een outsider. In verband met haar zwakke lichamelijke con stitutie had men nimmer gedacht, dat zij de prijs in de wacht zou slepen. Nochtans is de 35-jarige vrouw moeder van zestien kinderen geworden. Vier had zij reeds ter wereld gebracht voordat de Miller-wedstrijd een aanvang nam. Doordat zij in 1934 en in 1935 tweelingen ter werlcd heeft gebracht en thans weer het leven aan een zoon geschonken heeft, is zij aan de kop gekomen en het heeft er alle schijn van, dat niemand haar meer van deze plaats ver dringen zal. De journalisten, die haar met haar overwin ning geluk kwamen wenschen, ontving zij met een stralende glimlach. Aan de muur van haar kamer hangt een groote reproductie van de clausule van het testament van Mr. Miller. „Als ik deze zin las", zegt Mrs. Vibert, was het alsof de overledene mij steeds weer moed in sprak. Dikwijls waren mijn man en ik aan de grootste vertwijfeling ten prooi, want het valt niet mee zoo een groot aantal kinderen op te voeden. Daarbij komt ook nog, dat onze ver dienste uiterst schraal is, daar mijn man dik wijls werkloos is. Er waren dagen, dat er bijna geen brood in huis was. Nu zal alle leed wel geleden zijn. Ik tel de dagen, die ons nog van de 31ste October scheiden". De vraag doet zich voor, of Mr. Miller met zijn zonderling testament een goede daad vol bracht heeft. Zeker, een stijgjng van liet geboor tecijfer is een prijzenswaardig iets. Doch is het geoorloofd met een dergelijke heilige zaak. als het moederschap is, de spot te drijven en te verlagen tot een spel. dat eigenlijk tot de ren baan beperkt behoort te blijven? Hoe het ook zij, de menscben aan de andere kant van de Oceaan hebben nu eenmaal een andere opvatting over de ze zaken, dan wij. De Sjeick van Bahrin, een staatje aan de Persisclie Golf, met zijn zoon op bezoek bij den Engelschen Koning. Hierboven hun aankomst in Londen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Nieuwkoop, 17 Juni. Gisteravond is de kapitale boerderij, bewoond door den veehouder J. Kranen burg alhier, door brand geheel vernield. De brand is ontstaan doordat vonken uit een fornuis op het rieten dak terecht kwamen. Door den wind werd het brandende riet ver in den omtrek verspreid met het gevolg dat van een drietal boerderijen, welke op ongeveer honderd meter afstand van het brandend perceel lagen, de daken eveneens vlam vatten. De burgemeester, de heer P. H. H. v. d. Weyden, achtte het daarom noodig de assistentie van de brandweer te Noorden in te roepen, die spoedig ter plaatse was, waarna het gelukte den brand te blus- schcn. De boerderij van den heer Kranenburg brand de echter geheel af. Een boot welke aan do overzijde van het water lag, werd eveneens een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. ROOSEVELT ZET ZIJN SOCIALE ARBEID VOORT. 150 millioen dollar voor opruiming van krotten. Washington, 17 Juni. De Senaat heeft gisteren de wet Wagner aangenomen, welke voorziet in een bedrag van 150 millioen dollar om een nieuw pro gram uit te voeren voor de opruiming van krot woningen en goedkoope behuizing. Voorbereidingen voor de groote troepenparade op den geboortedag van den Engelschen Koning. Thans de Fransche midden» stand in actie Protest tegen hoogene belasting. Zakenlieden te Lens constateerden, dat hun be lasting met circa 40 procent was toegenomen. Uit protest sloten zij hun zaken en trokken in optocht naar het raadhuis. Men vreest, dat zij zullen wei geren hun belasting te betalen. Ook in Marseille wordt geweigerd meer aan den fiscus te offeren. De zakenlieden hebben een krachtig protest laten hooren en dreigen de belastingkantoren te bezetten. Te Angers besloot de raad van beheer van een groote machinefabriek het bedrijf stil te leggen daar met verlies wordt gewerkt. De fabriek heeft 600 arbeiders in dienst, die nu met werkloosheid werden bedreigd. Er werden onderhandelingen ge opend tusschen de werknemers en don prefect van het departement om den arbeid onder eigen be drijfsleiding voort te zetten. De definitieve beslis sing is aan de regeering overgelaten. GEEN MEDISCHE ATTESTEN VAN JOODSCHE DOCTOREN. Nieuw voorschrift voor; Duitsche school kinderen. Krachtens een decreet van den Rijksminister van Onderwijs en opvoeding mogen schoolkinderen, die aan de hand van een medisch attest hun schoolver zuim moeten verklaren, dergelijke attesten niet bij Joodsche doktoren halen. Een attest van een Jood- schen arts mag door hét schoolhoofd uitgezonderd wanneer het Joodsche kinderen betreft, niet worden aangenomen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat niet- joodsche gezinnen die toevallig een Joodschen huis dokter hebben, van arts moeten veranderen, hetgeen een groot verlies aan patiënten voor de Joodsche doktoren zal beteekenen. BEVOLKINGSACHTERUITGANG IN OOSTENRIJK. Aanzienlijk meer sterfgevallen dan ge boorten. De bevolkingsstatistiek over de maand April toont aan, dat tegenover de 2033„sterfgevallen slechts S86 geboorten staan, zoodat het sterfte-overschot 1147 bedraagt. Deze cijfers over een enkele maand zeg gen weinig, maar toch is het niet onwaarschijnlijk, dat de groote economische nood, waarin Oostenrijk verkeert, dit cijfer nadeelig beïnvloedt. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD. Venray. Gistermorgen om 7 uur is de lS jarige landbouwerszoon A. Nabuurs van de Vullingshoeve te Venray tusschen de drijfriemen van de maalmo- Icn en tractor geraakt en vrijwel op slag gedood. De geneeskundige dienst kon geen hulp meer bie den. 1 De bonus-uitkeering een gevaat Zal de Amerikaansche munt de dure experimen ten van Roosevelt kunnen dragen? Dit is de vraag, welke tal van financiers en ook wel leeken zich in den laatsten tijd zullen stellen. Ongetwijfeld is Amerika met zijn schatkistemissies op den verkeerden weg. Deze obligaties beteekenen niets anders dan een uitgifte van ongedekt geld en, zijn dus een vorm van inflatie. Zuivere inflatie is het natuurlijk nog niet, omdat de Amerikaansehe regeering nog steeds goud uit voert als dat noodig blijkt om een ongewenschte val van den dollar te voorkomen. Zij heeft dus de kocra nog vast in handen, maar de historie bewijst, dat een betreden van de gemakkelijke weg tot het uit" geven van Staatsobligaties, meestal tot verdere stap* pen in die richting leidt. Ook dient niet te worden vergelen, dat in heti Congres talrijke aanhangers van inflatie worden ge vonden, waaronder er zijn, die de kostbaarste expe rimenten willen beproeven ten koste van de munt. Een dezer maatregelen, de Bonusuitkeering, is de zer dagen tot uitvoering gebracht en hoewel van del uitgegeven millioenen nog wel een klein deel naaii het dynamische kapitaal zal terugvloeien, zal hefi grootste deel ongetwijfeld voor consumptieve be hoeften worden gebruikt en dus in economische zin voor de voortbrenging verloren zijn. De Amerikaan sche Unie is zeer rijk, maar ook aan haar finantieele draagkracht komt een einde en hoewel voorloopig waarschijnlijk nog geen scherpe val van de dollar is te verwachten, geven de experimenten van Roose- veld toch zeker aanleiding om den dollar met ze ker wantrouwen te bezien. EEN NIEUW BERGMEER OP 2200 M HOOGTE IN ZWITSERLAND. Wallis heeft een nieuw bergmeer gekregen. Jarenlang de laatste vijf zomers is er ge werkt aan de reusachtige stuwdam der Dixence- werken. Soms waren er wel 3000 arbeiders aan be zig. Maar in den jongsten herfst is men met heli enorme werk gereed gekomen en de toeristen, dia nu daarheen hun schreden richten, zullen het ge weldige hooggebergtelandschap aan den voet van den Mont Pleureur en van den Mont Blanc de Chei- lon wel geheel veranderd vinden. Het nieuw ontstane meer maakt als het ware deiï indruk van een fjord: het steekt diep tusschen da bergen in, wel over een afstand van 4.5 k.m. Het is een reusachtig waterreservoir daar, waar van het water gebruikt wordt voor de grootste elec- trischc centrale, welke Zwitserland kent: die van Chandoline bij Sitten. Het water wordt uit het meeq weggevoerd door een 12 k.m. lange mijngang tot in. de sluizenkamer en valt van daar 1750 meter diep. naar Chandoline! Dc „Echo de Paris" en de „Oeuvre" meenen bijzonderheden te kunnen mededeelen ten aan zien van het accoord, dat voorbereid wordt tus schen de Fransche regeering en de regeeringen van Syrië en Libanon. Volgens deze bladen is het de bedoeling dat beide landen onafhankelijk worden, d.w.z. dat de mandaten zullen worden opgeheven. Frankrijk zal dan de opneming van beide lan den in den Volkenbond trachten te verkrijgen. Volgens eerstgenoemd blad zullen Syrië en Li banon als „Levant-staten" bondgenooten van Frankrijk worden. Het accoord in kwestie zou reeds zeer binnen kort aan den minister worden voorgelegd. De status van beide gebieden zou in groote lijnen gelijk zijn aan dien van Irak waarschijnlijk zou den zij reeds in September tot den Volkenbond kunnen toetreden. Onder garantie van Frank rijk zouden speciale maatregelen voor de rechten der minderheden worden getroffen. Naar aanleiding van bovenstaand A.N.P. be richt publiceeren wij hieronder een reisbrief van onze V.D. correspondent, welke interessante bijzonderheden geeft over de wrijving tusschen Syrië en Frankrijk. Onze correspontdent schrijft uit Damascus: De ijzeren vuist, waarmede de Fransche Hooge Commissaris, Graaf de Martel, gedreigd heeft en waarmede hij de opstandige geest in korte tijd d ebaas hoopte te zijn, is tot dusver zonder uitwerking gebleven. De opwinding in Syrië duurt voort en groeit nog steeds, terwijl het front der ontevredenen grooter is, dan ooit te voren. De oorzaken der onlusten, die veel grooter zijn, dan de Fransche pers toegeeft reeds zijn een groot aantal dooden en gewonden te betreuren zijn zoowel van economische als van politieken aard. Damascus is weer een militair centrum evenals in 1925. In alle straten pa trouilleren koloniale troepen, terwijl de belang rijk epunten, alsmede de regeeringsgebouwen door soldaten bezet zijn. De Syriërs zijn van oordeel, dat bij de hui dige stand der economische depressie een verder verval geen rol speelt. Dit neemt niet weg, dat zij het Fransche koloniaal bestuur voor de ver storing van het economische leven aansprake lijk stellen. De Franschen, aldus de Syriërs, hebben niet alleen niets gedaan om de economi sche mogelijkheden van het land te exploi- teeren, doch zij hébben ieder initiatief van de zijde der Syriërs geremd. Een aantal Sy riërs. dat na de oorlog met kapitaal en er varing uit Amerika naar hun land terug keerde, hébben eenige veelbelovende fabrie ken en andere opgericht. Deze nieuwe in dustrieën werden echter niet door tariefbe- palingen beschermd. Zoodra zij met de Fransche industrie gingen concurreer en, werden de douane-tarieven zóó geregeld, dat zij tegen de Fransche industrie niet meer op konden. In 1918 was Syrië zoowel cultureel nis fi nancieel verder gevorderd dan Irak, Anatolië of Perzië. Heden ten dage hebben deze landen Syrië verre overvleugeld. _Niet alleen de Mohammedaansche Syriërs zijn over de kortzichtige economische politiek van het Fransche bestuur verstoord. De ver bittering onder de Libaneesche Christenen is misschien nog grooter, hoewel het Fransche man daat door hen in de beginne met de grootste vreugde begroet is, zoodat na een vijftienjarig mandaatbestuur de Fransche regeering de Mo hammedanen niet voor zich gewonnen heeft* doch ook haar oorspronkelijke vrienden, de Li baneesche Christenen, verloren heeft. Het eco nomische resultaat van het Fransche mandaat moet d anook als een groot fiasco beschouwd worden. De verhoudingen op politiek gebied zijn niet veel anders. Sinds jaar én dag is de politieke situatie in Syrië verward. De poging om de verhouding tusschen Syrië en Frankrijk op een zelfde wijze te regelen als Groot Brittannië dit met Irak gedaan heeft, leed schipbreuk, aange zien een dergelijke verhouding slechts met alle mogelijke voorbehoudingen wilde doorvoeren. De belangrijkste oorzaak van de-controverse is echter gelegen in de pogingen der Franschen om het Syrische mandaatgebied niet als een eenheid te erkennen. De Franschen hoopten daardoor de Syriërs dusdanig te verzwakken, dat een natio nale beweging niet ontstaan kon. Het Fansche bestuur spreekt steeds weer van „extremisme"* In werkelijkheid zijn het juist de Syrische volks leiders, die de massa in toom houden. Dat het Syrische parlement het Fransche voorstel niet zou aannemen, was te voorzien. Thans is het parlement reeds drie volle jaren verdaagd. Het probleem kan slechts opgelost worden in dien de Franschen besluiten hun politiek in Syrië grondig te wijzigen naar voorbeeld van de Engelsche politiek in Irak. Voorloopig schijnt hier echter nog geen kans op te bestaan. (Vol gens het A.N.P. bericht zal Frankrijk nu toch dezen weg inslaan)

Schager Courant | 1936 | | pagina 7