Engeland en de sancties Kroniek Economische Fransche strijdhonden verboden Strijdkrachten in de Middel* landsche zee worden versterkt LLOYD GEORGE NOEMT DE REGEERING LAFAARDS. Verklaring van Eden. In het stampvolle Lagerhuis heeft Eden Donder dagmiddag een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: „Wij moeten toegeven, dat het doel, waarvoor wij sancties hebben uitgevaardigd niet bereikt is. Het is nutteloos verder sancties toe te pasen als middel van pressie op Italië." Indien de Volken bond het doel wil bereiken, dat hem oorspronke lijk werd gesteld, moet hij bereid zijn maatregelen te nemen van een geheel verschil lenden aard dan die welke tot' nu toe is toegepast. Er is geen sprake van dat het von nis, dat de Vol kenbond in den vorigen herfst heeft uitgespro ken over een agressieve hande ling zou moeten worden gewijzigd of in tegengestel de zin zou moeten EDEN. worden veran derd. Uit hoofde van de ervaring in de laatste maanden opgedaan heeft de regeering bepaald, dat het nood zakelijk is, dat wij in de Middellandsche zee per manent defensieve strijdkrachten stationneeren van grooter sterkte dan er geweest zijn voor het begin van het geschil. De hervorming van den Volkenbond. Ten aanzien van een Volkenbondshervorming verklaarde Eden, dat het veel verstandiger zou zijn de aangelegenheid te verwijzen naar de zitting van September. Eden vervolgde: Wij zullen te Geneve voortgaan ons aandeel te nemen in iedere beslissing van den Volkenbond. Eden bevestigde, dat Groot Brittannië tijdens het Italiaansch-Abessijnsch conflict nimmer is opgehouden met op resolute wijze de internatio nale actie' te leiden ter voorkoming van een aanval. Voor zoover Eden weet, bestaat nergens op Abes- sijnsch grondgebied een Abessijnsche regeering. Niets zou dezen toestand kunnen wijzigen dan een militaire actie van buiten af. Is er een land bereid een dergelijke actie te onder nemen? De oppositie protesteert, wanneer Eden zegt, dat het nutteloos is de sancties voort te zetten. Er wordt geroepen: aftreden! De Britsche regeering zal zich voegen, naar de op vatting van de Volkenbondsvergadering. Het tumult is zoo groot, dat Eden tien minuten lang moet on derbreken. Indien de Volkenbond dus de sancties zou willen opheffen, zal dè Britsche regeering zeggen, dat dat ook haar opvatting is. Zij wil op deze wijze medewerken aan de tot standkoming van het vertrouwen. Ten aanzien van Duitschland verklaart Eden te hopen, dat Duitschland nu spoedig antwoord zal geven op de Britsche vragenlijst, waardoor voort: gang bij de onderhandelingen zou kunnen worden bereikt, hetgeen ons voornaamste en eerste doel is. Het gaat om de handhaving van den vrede. Wij zul len het hoofd bieden aan de werkelijkheid, zelfs, in dien het zou beteekenen de erkenning van een ge deeltelijke echec. Eden besloot, met te zeggen, dat de door hem uitgestippelde politiek kansen biedt den vrede te waarborgen. De meerderheid van het huis applaudiseert, de oppositie protesteert en lacht. De oppositie verontwaardigd. Na de redevoering van Eden sprak Arthur Green- wood als woordvoerder van de Labour-oppositie. Hij diende een resolutie in, waarbij wordt voorgesteld de begrooting van buitenlandsche zaken te vermin deren. Greenwood zeide o.m.: millioenen menschen zullen de verklaring van Eden met schaamte en verontrusting vernemen. Greenwood vergeleek de nobele gevoelens enkele maanden geleden uitgespro ken met, wat hij noemde, de afkeurenswaar dige houding, welke de regeering thans in dezelfde kwestie aanneemt. De regeering, zeide hij, is ontrouw aan haar verkiezings manifest en begaat het grootste verraad dat ooit in de wereldgeschiedenis is gepleegd. De terugkeer van Hoare in de regeering Is vol gens Greenwood een beleediging voor de millioenen, die hun stem hebben laten hooren tegen de voor stellen van Hoare en Laval. Lloyd George, die dan aan het woord komt, is niet minder fel en beschul digt de Britsche regeering formeel de eerste bres to hebben geschoten in het sanctiefront. Hij had liever gezien, dat een ander land dat zou hebben gedaan. Hij vraagt Eden of het waar is, dat Frank rijk zich bereid verklaart Engeland te steunen bij iederen maatregel, welke het zou nemen voor de .verzekering der uitvoering van het pact. Eden antwoordt. Eden antwoordde Lloyd George, dat hij herhaalde lijk met de nieuwe Fransche regeering heeft ge sproken, zoodat hij haar standpunt inzake de sanc ties kent. Zij antwoordde, niet bereid te zijn het initiatief te nemen voor het opheffen der sancties, maar gaf me nooit eenige aanwijzing, waaruit haar wensch zou blijken, de sancties te handhaven. Lloyd George repliceert op scherpen toon. Lloyd George zegt hierop, dat hij nu bijna een halve eeuw in 't Parlement zit en het verschrikke lijk vindt uit de mond van een Britsch minister de erkenning te moeten hooren dat Engeland verslagen is. Groot-Brittannië Ien het rijk heb ben een onderne ming, welke zij ter hand hebben genomen, prijs gegeven. i I Hij noemde het 1 ongelooflijk, dat LLOYD GEORGE. de groote Brit sche vloot niet in staat Is het hoofd te bieden aan de Italianen. De vloot is thans gereed, aan alle omstandigheden het hoofd te bieden en ten slotte zijn alle Middelland- sche Zee-mogendheden, behalve Italië, bereid u te steunen en toch gaat gij op de vlucht. Wijzende op de regeeringsbank riep Lloyd George uit: daar zijn de lafaards. Lloyd George gaat onder de toejuichingen der linkerzijde, die om Baldwin roept, zitten. Baldwin spreekt. Baldwin, die onder de hartelijke toejuichingen van de meerderheid van het Huis het woord neemt, zegt: Indien er één punt is, waarop ik niet zal nalaten te wijzen, is dat het experimenteele karakter der sancties, en de collectieve veiligheid. Ik heb altijd gezegd, dat indien zij niet zouden slagen de Volkenbond de oorzaken van dit falen zou moeten nagaan. Een der gedachten, daarbij moet men niet uit het oog verliezen ten aanzien van een toekomstige her vorming van het Volkenbondspact: Indien Engeland bedreigd wordt, is er geen Engelschman die niet naar de wapens zal grijpen, maar ik geloof wel, dat een langdurige opvoeding noodig zal zijn aleer men de lieden, die niet vrijelijk alle verplichtingen nako men, in welke omstandigheden dan ook, zou kunnen vragen deze te vervullen. Sprekende over den algemeenen toestand in Euro pa zeide Baldwin, het van het eerste belang te ach ten, dat Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittannië voor den vrede in geheel Europa zij aan zij werken. Baldwin zeide, dat de geweldsgedachte de Duitsche mentaliteit van thans schijnt te beheerschen. Niet temin zegt Hitier oris, dat hij den vrede wenscht en indien een man mij dat zegt, wil ik de proef nemen. Ik zeg niet precies wanneer, maar ik hoop dat zich de gelegenheid zal voordoen, dat we den Franschen, Duitschers en Engelschen tot een conferentie zullen kunnen brengen. Baldwin'bëslóot met te zeggen, dat het vandaag dool' Eden uiteengezette standpunt den volledigen steun der regeering heeft en wij gelooven niet dat onze methode den Volkenbond zal dooden. Wij zul len steeds al onze zorgen wijden aan den vrede in Europa. Attlee sprak zijn ernstige ontevredenheid uit over de redevoering van Baldwin. De beraadslagingen eindigden zonder stemming. DE LOONEN IN NEDERLAND EN IN BELGIË. AANPASSING. Wij leven in een land, dat uit een socialistisch standpunt bekeken, vrij ideaal mag worden genoemd. Enkele cijfers tooncn dit duidelijk aan. Volgens de Jaarcijfers van Nederland, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het totaal der inkomens in 1030/1931 4.367 milliard gul dens. Natuurlijk baart het eenige moeite daaruit vast tc stellen, hoeveel iedereen behoort te verdie nen om precies aan zijn portie toe te komen. Het aan tal huisgezinnen bedroeg in 1930 1.739.157. Het is on juist om dit cijfer als deeler aan te nemen, aange zien er b.v. gezinnen zijn met veel meer dan één kost winner. Aanvaarden we echter een oogenblik dit getal van 1.739.157 als het cijfer, waardoor we de ruim 4 milliard moeten deelen om tot het gemiddeld inkomen te komen, dan vinden we daarvoor rond iets meer dan f2500.In werkelijkheid zal het ge middeld bereikbare loon dus lager zijn, maar het getal van f2500.geeft toch eenig houvast. Neemt men in de plaats van het aantal gezinnen het aantal mannelijke personen boven 19 jaar, dat op 31 December 1930 2.330.726 beliep, dan krijgt men een veel lagere uitkomst. Het gemiddeld inkomen, dat ieder zou kunnen verdienen, bedraagt dan f 1875. Ook dit cijfer van ruim 2,3 millioen is natuurlijk weer onjuist. Niet alle mannen boven de 20 jaar verrichten arbeid. Daartegenover echter geschiedt dit weer wel door talrijke vrouwen. Het is moeilijk om precies aan te geven, wat ieder behoort te ontvangen om een vergoeding te krijgen voor de door hem gepresteerde diensten, die overeen komt met de gemiddelde portie van het nationaal inkomen. Men zal zich tevreden moeten stellen met calcu laties, die een zeer ruw en globaal beeld geven van de zaak. Intusschen geven bovengenoemde bedragen alle reden tot een zeker optimisme. Een bedrag van cir ca f2000.— toch waarborgt een behoorlijke levens standaard, die dus in het gunstigste geval binnen het bereik van iederen Nederlander valt. Hoe zijn nu de werkelijk verdiende loonen in ons land? Het kan niet in het bestek van dit artikeltje lig gen, op deze kwestie diepgrondig in te gaan. Trou wens, gezien de bovenstaande benaderde gegevens, zou een nauwkeurige becijfering ons niet veel verder brengen. We achten het voldoende ook hier een ruw- omlijnd beeld te geven en doen dus slechts enkele grepen. In 1930 bedroeg het uurloon van een timmerman te Amsterdam 92 cent, van een metselaar 102, van een opperman 88. In hetzelfde jaar bedroeg in Limburg aan de mij nen het gemiddeld jaarloon van een ondergrondsch arbeider f1590—, van een bovengrondsch arbeider f 1199.—. Deze laatste bedragen liggen ontegenzeggelijk te Een verklaring namens Minister Colijn Sinds eenigen tijd worden hier te lande ge ruchten verspreid van uiterst kwetsend karak ter voor den goeden naam van Dr. Colijn, voor zitter van den ministerraad. Zij vinden ken nelijk hun uitgangspunt in eene aangelegenheid van zuiver particulieren aard, waaromtrent in tusschen, met machtiging van den minister zelf, zonder bezwaar mededeeling kan worden gedaan nu blijkt, dat zij misbruikt wordt tot achterklap. Dr. Colijn heeft, begaan met den nood van een uit moeder, zoon en dochter bestaand, uit den vreemde hierheen gekomen gezin, dat zich om steun tot hem wendde, zich op verschillende tijdstippen en op verschillende wijzen gedurende anderhalf jaar het lot van dit gezin aangetrok ken. Intusschen was Dr. Colijn enkele maanden geleden tegen de dochter gewaarschuwd gewor den met het. oog op haar levenswandel. Hij vond daarin aanleiding haar mede te deelen, dat zij op zijn hulp niet verder had te rekenen. Eeni gen tijd later heeft Dr. Colijn echter besloten de familie voor het laatst nog eens te helpen en wel met een borgstelling, die het de dochter mo gelijk zou maken het benoodigde geld op te ne men voor deelneming in een publiciteitsagent schap in Zuid-Amerika, waarbij zij, door deze participatie, een behoorlijken maatschappeliiken werkkring kon krijgen. Den doorslag gaf daar bij. dat'bij Dr. Colijn inmiddels twijfel was ge rezen aan de juistheid van hetgeen hem om trent haar gedrag was medegedeeld. De aangelegenheid is hiermede tot de juiste afmetingen teruggebracht. De daaromheen *ten aanzien van Dr. Colijn geweven geruchten mis sen eiken feitelijken grondslag. Nu de beer geschoten is De Italianen op zoek naar bo dem- en andere schatten. De te Rome ingestelde commissie voor den opbouw van Addis Abeba zal spoedig arrivee- ren, teneinde het door haar opgestelde en door de regeering goedgekeurde plan te doen uitvoe ren. Een delegatie van de Italiaansche industrie en Landbouw-organisaties is reeds te Addis Abeba aangekomen om de industrieele en land- bouwmogelijkheden van het nieuwe gebied te bestudeeren. Het bureau voor petroleum-onderzoek is met haar werkzaamheden begonnen en heeft in de buurt van Dankali en Harrar de aanwezigheid van petroleum vastgesteld. Boringen tot op 100 meter diepte zijn reeds met succes beloond. Het stratenbouw-plan zal ook gedurende de regentijd worden doorgevoerd. In begin Juli worden leger-specialisten verwacht, onder wier leiding het 3000 kilometer groote stratennet zal worden aangelegd. Op verzoek der Italiaansche regeering heeft laag, die te Amsterdam echter benaderen meer het gemiddelde. Terloops zij hier vermeld, dat sociaal-democraten en communisten allerminst een weg bewandelen, die tot een volkomen benadering van het gemiddelde voeren. Immers, ze zijn principieel gekant tegen iedere salarisverlaging, onverschillig of het kleinere inkomens betreft, dan wel groo- tere, die het gemiddelde ongetwijfeld verre overschrijden. Dat een betrekkelijk groot aantal Nederlanders zich verheugt in een inkomen, ongeveer overeenko mend met het gemiddelde, wordt overigens ook be wezen door de cijfers omtrent de inkomstenbelasting. Wel kan van een volkomen gelijkschakeling na tuurlijk niet worden gesproken, maar het is toch de vraag of te dezen opzichte gemakkelijk meer zal kunnen worden bereikt dan thans het geval is. Wij althans betwijfelen het. Wellicht dat dit mede het feit verklaart, dat een partij als de S.D.A.P. gelei delijk meer in het defensief wordt gedrongen. Het begint er meer op aan te komen het verworvene te behouden dan er nog iets bij te veroveren. Omtrent de kwestie, wat in België ongeveer het ge middeld inkomen per hoofd is, staan ons geen ge gevens ten dienste. Bij de staking, welke daar thans vrijwel algemeen is geworden, worden echter af en toe cijfers genoemd omtrent lóonen, die er op wij zen, dat deze althans nog al wat lager zijn dan bij ons. Zoo werd deze week een bespreking gehouden, waaraan ook de minister-president van Zeeland deel nam en waar een accoord werd bereikt tusschen ver tegenwoordigers van werkgeversorganisaties en de gedelegeerden van verschillende vakbonden. Ten aan zien van de loonen heette het, dat een algemeene aanpassing daarvan gewenscht was en het minimum loon werd vastgesteld op frs. 30 tot 32 per dag, wat dus neerkomt op ongeveer fl.50 tot f 1.60 per dag. Of een bedrag, dat niet zoo heel veel afwijkt van de uitkeeringen in Nederland aan de werkloozen. Men kan verder wijzen op een uitlating van den Belgischen minister Spaak, gedaan voor de radio, waarin hij het volk herinnerde aan het sociale pro gram der nieuwe regeering, waarop als minimum loon voor volwassen arbeiders voorkwam het bedrag van frs. 4.— per uur of 20 cent. Een leider der socialisten zei dezer dagen, dat tal rijke loonen niet meer bedroegen dan frs. 700.ad frs. 800.— per maand (f35 a, f40.—) terwijl het be staansminimum niet lager mocht worden gesteld dan frs. 900.(ca. f45.waarbij er eigenlijk zelfs geen pijpje tabak meer kon overschieten. Zeer be grijpelijk! Inderdaad, een vergelijking met de toestanden in het land onzer Zuidelijke buren doet ons duidelijk 'een onderzoek plaats gehad naar de achtergeble ven schatten van Haile Selassie, van zijn fa milie en gevluchte belangrijke persoonlijkheden. Naar verluidt zouden reeds aanzienlijke schat ten zijn gevonden. VUURKRUIZEN ZULLEN DE STRIJD AANBINDEN. Behalve met de ontbinding van de semi-militaire organisaties heeft de kabinetsraad zich met vei> schillende andere kwesties bezig gehouden. De mi nister van landbouw Monnet, kondigde aan een voorstel te zullen indienen over de instelling van een tarwe-bureau, ter organisatie van de markt. De Minister van Financiën, Vincent Auriol, gaf in groote lijnen de redevoering weer, die hij in de Ka mer zal houden over den finantieelen toestand. Auriol werd gemachtigd wetsontwerpen in te die nen ter verdediging van den franc en ter wijziging van de statuten der bank van Frankrijk. Daladier, de minister van oorlog, gaf een uiteenzetting van het wetsontwerp inzake nationalisatie van de oorlogsfa- bricatie. Naar aanleiding van het besluit van den Minister raad inzake de ontbinding van strijdhonden hebben verschillende leiders van dergelijke organisaties tegenover journalisten hun meening over een even tueel verbod uitgesproken. Taittinger, de president van de nationale Volkspartij en vroeger van de Va- derlandsche jeugdorganisatie verklaarde geen enke le emotie te hebben ondergaan bij het vernemen, omdat het ten aanzien van de Vaderlandsche jeugd organisatie een overbodig werk is. Indertijd heeft de Minister van Justitie officieel de nationale volkspartij, die 43 leden in de Kamer heeft, erkend. Op 11 November j.1. is de nationale volkspartij opgericht na de ontbinding van de va derlandsche jeugdorganisatie. Kolonel de la Rocque van de Vuurkruisen heeft te genover de Intransigeant verklaard, dat hij zijn vrienden heeft verzocht kalm te blijven en zioh te wachten voor iedere opwinding totdat van officieele zijde nader mededeelingen zullen worden gedaan. Interpellaties in de Kamer. Xavier Valat en Ybarne Garay, die bij de debatten in de Kamer over de strijdhonden de aandacht heb ben getrokken en verklaringen hebben afgelegd ten gunste van een nationale verzoening hebben een interpellatie ingediend aangaande de ontbinding van de strijdhonden. De la Rocque geeft den strijd niet op. Parijs, 19 Juni. Kolonel de la Rocque, de lei der van de „Croix de feu", heeft gisteravond de pers vertegenwoordigers ontvangen. Hij keerde zich in heftige bewoordingen tegen de ontbinding der orga nisatie, die hij een illegalen maatregel noemde, wel ken hij niet accepteerde. Hij zou onmiddellijk in be roep gaan bij den Raad van State. Het patriottisti sche getij aldus verklaarde hij verder zal niet verloopen. Zeer binnenkort zal een groote sociale partij worden gesticht, die boven de oude partijen staat. In deze partij zullen al onze aanhangers el kaar ongetwijfeld weervinden. Vier vereenigingen vallen onder ver- bodsbepaling. Onder het decreet tot ontbindingen van de semi- militaire organisaties vallen de „Croix de feu", de „Solidarite Francaise", de „Francistes" en de „Jeu- nesses patriottes". zien, dat het bij ons met den arbeider heel wat be ter is gesteld. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de be weging in België mede een uitvloeisel is van de devaluatie, die heeft plaats gehad en die de kosten van levensonderhoud heeft ver hoogd, al meende de vorige regeering knap genoeg te zijn om de prijzen der goederen op het oude niveau te kunnen handhaven niet tegenstaande de devaluatie. Het behoeft geen betoog, dat de gang van zaken in België ons land ten goede komt. Er zijn nu een maal verschillende branches, waarin we als concur renten optreden, noemen we slechts de havenbedrij ven van Rotterdam en Antwerpen. De zeer lage loonen in België beteekenden voor ons over de ge- heele linie een zware handicap. Zoo zwaar was deze, dat we het geleidelijk volkomen moesten afleggen. Het is duidelijk, dat we, ook indien in België de eischen der stakers volkomen worden ingewilligd, bij ons in doorsnee een hooger loon zullen behou den. Juiste conclusies laten zich daaromtrent voor- loopig nog niet trekken. Bovenvermelde Belgische loonen zijn minimale, terwijl hier en daar de eischen veel hooger gaan. Zoo scheen b.v. in Luik de mini- mumlooneisch uit te gaan naar een bedrag van frs. 45.— per dag of ongeveer f2.25. Er kan Intusschen niet de minste twijfel aan bestaan of de Belgische stakingsbeweging zal ons land ten goede komen. De loonsver- - schillen zullen kleiner worden en daarmee de handicap. Daarnaast lijkt het niet onmogelijk, dat door de stijging der inkomens ginds de vraag naar sommigs onzer uitvoer producten, b.v. kaas opd en duur zal toenemen. Te groote verwachtingen moet men omtrent een. en ander natuurlijk nietk oesteren, maar van invloed oioet het zijn. Daaraan valt niet te twijfelen. En, mag dan de beterschap ten onzent ook slechts ge ring zijn, we zullen die dankbaar kunnen aanvaar den. Alle beetjes helpen nu eenmaal. Gewetenswroeging over het feit, dat ons voordeel eigenlijk ten koste gaat der Belgen, behoeven wé daarbij allerminst te hebben. Het is de natuurlijke- gang van zaken, waardoor groote verschillen worden opgegeven. Wij werden door het loonpeil der Re gen naar beneden getrokken, omgekeerd halen wij jnze Zuidelijke buren naar boven,. Indien België geen landen in zijn nabijheid had, waar de voor- waarden, waaronder de arbeider zijn werk verricht; gunstiger waren, de geheele staking zou wellicht achterwege zijn gebleven. Trouwens, deze had kun nen worden voorkomen, indien regeering en werk gevers in de achter ons liggende periode toegeef lijker waren geweest En een der voordeelen van het bij ons heerschen- de stelsel is onder andere, dat schokken, als thans in 8elgië, worden voorkomen, al zijn er aan de betrek kelijk hooge loonen ook wel nadeelen verbonden. LLOYD GEORGE.

Schager Courant | 1936 | | pagina 14