Twee vijanden belagen den Franschen franc Het Reigerbosch. Uit onze Omgeving. DE SCHATKIST. DIE OP MIL- LIARDEN AAST EN DE PRO PAGANDISTEN VOOR DEVA LUATIE Parijs, 17 Juni 1936 De „Président du Conseil", oftewel de mi nister-president, monsieur Léon Blum. heeft als eerste regeeringsdaad van het nieuwe Kabinet- Blum aan den ministerraad, voorgesteld eervol ontslag te verleenen aan den gouverneur van de „Banque de France", den heer Tannery. Na tuurlijk onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen, wat de pil wel heeft verguld, maar voor den wegge- stuurden monsieur Tannery het doorslik ken toch niet gemakkelijker heeft gemaakt. Zóó zijn nu eenmaal onze regeeringsmanieren; niet alleen trouwens in Frankrijk naar ik heb hoo- ren fluisteren. Een gouverneur zonder salaris Als opvolger in het hooge ambt van gouver neur der „Banque de France", de evenknie dus van den Amsterdamschen heer Trip, is benoemd monsieur Labeyrie, tot dat oogenblik procureur generaal bij de „Gour des Comptes", dat is wat men in Nederland zoo ongeveer de Algemeene Rekenkamer zou noemen. In de alweer lang vervlogen dagen, dat de bekende Caillaux in Frankrijk minister van Fi nanciën was, had deze financier van groote al lures den heer Labeyrie tot chef van zijn ka binet benoemd. Geleidelijk is deze verdienstelijke hoofdambtenaar tot een der grootste Fransche specialisten op financieel gebied uitgegroeid. Nu de heer Vincent Auriol in de plaats van den heer Marcel het beheer van het Departement van Financiën in handen heeft genomen, haalde hij het beste paard uit de stal van het Fransche Rekenhof en benoemde hij den heer Labeyrie tot opperhoofd van de Bank van Frankrijk. In het officieel communiqué, naar aanleiding van deze benoeming verschenen, vallen twee dingen op. In de eerste plaats de verklaring, dat „deze per soonswisseling aan het hoofd van onze circula tiebank niet uitgelegd moet worden als een wij ziging in de positie van het gouvernement ten aanzien van de munt"'. In de tweede plaats de opzienbarende toevoeging, dat de heer Labey rie, procureur-generaal bij het Rekenhof, belast is geworden met de functie van gouverneur van de Fransche Bank, op welke post hij is gedeta cheerd zonder tractement". Derhalve wordt de heer Labeyrie niet bezol digd door de naamlooze vennootschap „Banque de France", doch door den Franschen staat, ter wijl hij blijft staan onder de bevelen van den nieuwen Franschen minister van Financiën, Vincent Auriol. De conclusie is dus gerecht vaardigd: Labeyrie is staatsambtenaar gebleven waardoor de omzetting van de „Blanque de France" tot staatsorgaan, in stede van naam looze vennootschap, wat zij tot nu toe is ge weest, zal worden vergemakkelijkt. Twee gevaren Twee gansch verschillende gevaren "bela gen thans den Franschen Franc op zijn te genwoordige goudwaardjedal zijn natuur lijk de voorstanders van devaluatie van het .Fransche betaalmiddeldat is tevens de Fransche schatkist, die alleen nog maar hij de Banque de France" de mïlliarden kan krijgen, om de huishouding van den Fran schen staat gaande te houden De propagandisten voor devaluatie van den Franc nemen van dag tot dag in aantal en in macht toe. Paul Reynaud staat heusch niet meer alleen en hij vervolgt zijn campagne op onverdroten wijze, ook al hebben zijn kiezers bij de jongste verkiezingen hem gedeeltelijk in den steek gelaten. Jèze, een van Frankrijk"s meest bekende economen, zegt ronduit: „het is beter het Belgische voorbeeld te volgen en vrijwillig te devalueeren, dan door een catastrofale ontwik keling der gebeurtenissen gedwongen te worden achter de omstandigheden aan te loopen, die men dan niet meer in handen heeft" Jèze is vermoedelijk in zijn innerlijk nog een aanhanger van de financieele-economische-mo- netaire orthodoxie, die hij zijn geheele leven heeft verdedigd. Maar hij ziet, dat het getij ver loopt, waarom hij zijn bakens verzet. Kenschet send is zijn woord: „Het vraagstuk van de de valuatie van den franc staat er thans niet meer voor als eenige maanden geleden. Toen kon men nog hopen, dat de directe methode, die van de deflatie der uitgaven, uit komst zou brengen. Thans is die uitweg niet meer mogelijk. Men zal dus van twee kwaden het minste kwaad moeten kiezen, dus moeten over gaan tot de beheerschte devaluatie". Merkwaardig is ook, dat men in Frankrijk niet meer praat over de devaluatie, doch over de methode, die men zal moeten volgen en over het peil. waartoe de franc zal moeten dalen. Geestelijk gesproken, is de devaluatie er reeds: over het percentage der devaluatie maakt men zich alleen nog maar druk! Wat de laatste bankstaat leert Alleen de politici willen van devaluatie niets weten met hun mond tenminste. Ook al weer begrijpelijk want deze politici deinzen voor de verantwoordelijkheid terug. Ondertusschen zijn de gebeurtenissen niet meer te houden, wat in den laatsten bankstaat, gedateerd 11 Juni 1936, duidelijk tot uiting komt. Bezat de „Banque de France'", medio 1932 nog 85 milliard Francs aan goud. einde 1932 was dit maar 83 milliard, einde 1933 nog 77 milliard, einde 1934 zelfs 82 milliard, maar einde 1935 reeds verminderd tot 66 milliard Francs. Nu, medio 1936, is er slechts voor 55 milliard aan geel metaal in de kelders te Pa rijs aanwezig, zoodat in reeds vier jaren tijds 30 milliard francs is weggevloeid waarvan in de laatste twee jaren liefst 27 milliard francs! Aan bankbiljetten circuleert in Frankrijk rond 85 milliard francs, doch dat is niet het ergste, want grooter gevaar dreigt van de zijde der „bons de trésor" (Fransche Schatkistbiljetten) waarvan het „plafond" van 15 tot 21 milliard francs is verhoogd. Deze „bons de trésor"' zijn voor een deel door de „Banque de France" in herdisconto genomen, wat natuurlijk gelijk te stellen is met steeds verder voortschrijdende in flatie van het Fransche betaalmiddel Het is de financiëele redacteur van „Paris Midi" geweest, die openlijk heeft gezegd, wat in gewijden reeds fluisterden: „de Fransche minis ter van Financiën heeft al de „bons de trésor" WINKEL De ouden van dagen op reis. Onder de meest ideale weersomstandigheden vin gen de ouden van dagen van Winkel Woensdagmor gen hun jaarlijksche reis aan, want toen te onge veer half negen een 24-tal auto's met hen en hunne begeleiders voor de reis gereed stond, was het schit terend weer. Uitgeleide gedaan door vele inwoners, die zich langs den weg hadden geschaard, reed men over Hoorn naar Volendam waar brood en koffie werd gebruikt, waarna koers werd gezet naar Amsterdam waar men omstreeks 12 uur aankwam en daar wachtte de oudjes een uitstapje te water. Met mooie motorbooten werd een rondvaart van omstreeks vijf kwartier gemaakt door Amsterdam, met de haven werken, dokken en scheepswerven en daarna trok men met de auto's verder, want men was nog niet op z'n bestemming aangekomen, namelijk Schiphol, Nederlands' bekende luchthaven. Spoedig na aan komst werd in het restaurant aldaar een keurige maaltijd gebruikt, die allen wonderwel bekwam, zoodat allen verzadigd en tevreden het af- en aan vliegen van de reusachtige metalen vogels gade sloegen. Daarbij kwamen zij tevens tot de ontdekking, dat onder de chauffeurs zelfs een gebrevetteerde vlieger was, die doodkalm een vliegtuig huurde en met een collega-chauffeur de lucht inging. Als dat nu zoo gaat, zullen de autoritten voor ouden van dagen spoedig ouderwets worden en teekenen we straks op de lijsten voor vluchten van ouden van dagen. Spoediger dan men dacht was het weer tijd om de terugtocht tea anvaarden naar Winkel, thans over Haarlem, waarbij in Velsen nog koffie en brood werd gebruikt. Een goede gedachte was het om over Lutjewinkel het dorp binnen te rijden, want ook de Lutjewinkelers hadden met het teeke nen op de lijsten zich van de goede zijde getoond cn het werd op prijs gesteld, dat men hen ook getuige liet zijn van de terugkeer. Bij de kom van Winkel stond het plaatselijk Harmoniegezelschap reeds klaar om de oudjes met muziek naar de zaal van Laan te begeleiden en toen zij binnen waren, werden zij tot afscheid nogmaals onthaald onder overwel digende belangstelling van de gemeentenaren en onder de vroolijke tonen der muziek. Hier werden woorden van dank en erkentelijkheid gesproken van de zijde der ouden van dagen cn de chauffeurs. Onder groote stilte, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven, werd de sympathieke over leden voorzitter, de heer A. de Ridder, herdacht, die zoovele malen de tochten had medegemaakt en velen herinneren zich nog de geestige en opgewekte speeches, waarmede deze zoo vaak zulke genotvolle avonden placht te besluiten. Nadat nog bloemen waren aangeboden aan de eenigste chauffeusse van den tocht, Mej. de Qaas- teniet was dezen dag weer ten einde. Een woord van erkentelijkheid aan de afdeeling Winkel van den Bond voor Staatspensionneering, die het initiatief weer nam, aan de chauffeurs en geleiders en niet in het minst aan hen die dezen tocht wederom mogelijk maakten door zoo grif op de lijsten te teekenen, is op zijn plaats en zij weten zich wederkeerig gedragen door de sympathie van de ouden van dagen, die dien dag zoo volop hebben genoten. In tegenstelling met voorheen werd voor de doorrit door Amsterdam geen verkeersagent ter begeleiding beschikbaar gesteld, maar de voorrijder, de heer J. J. Peetoom, wist er raad op. Elk verkeerspunt dat gepasseerd moest worden, papte Peetoom even met. den verkeersagent aan, die hij er van overtuigde, dat de tocht voor ouden van dagen eigenlijk een collectieve eenheid was, die ditmaal voorrang had, zoodat alles als gesmeerd liep. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer P. van der Ende, slaag de te Leeuwarden voor Botermaker op het examen van de F.N.Z. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. VEREEN, v. BLOEMBOLLENCULTUUR. Belangrijke vergadering. De afd. Langendijk en omstreken van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur vergaderde Donder dagavond in het lokaal van den heer C. Vijzelaar te Broek op Langendijk. De opkomst "der leden was heel goed. Voorzitter de heer K. Wagenaar, Heerhugowaard, opende de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezigen, zich verheugende over de groote opkomst in dezen tijd. Hier blijkt.wel uit, dat er een belangrijke beslissing moet worden genomen voor het vak, waarvan veel zal afhangen. Er zijn vele maatregelen getroffen, er is een heeleboel cri- tiek op deze maatregelen, en op- en aanmerkingen op de saneering. Nu staan we voor de beslissing. Spr. vroeg zich af, of men wel zou kunnen beslissen, of men wel een gefundeerde meening had over deze materie. Verder, zouden de wenschen, welke men na deze beslissing zou hebben, wel vervuld worden? Allemaal vragen, waarop het antwoord moeilijk is We weten wel wat we hebben, maar niet wat wc krijgen. Medegedeeld werd na voorlezing der notulen, dat (Schatkistbiljetten reeds tot het maximum van 21 milliard francs opgesoupeerd ten behoeve van de Fransche staatshuishouding. Nu heeft hij, ten einde raad, reeds, eenige milliarden francs aan schatkistwissels rechtstreeks bij de „Banque de France" moeten onder dak bren gen. Tot goed begrip van zaken diene, dat de Fransche staat voor die wissels van de schatkist natuurlijk 6 pet. moet betalen. Schatkistbons en schatkistwissels volgen dus niet meer den gewonen weg: schatkist, particu liere bank, spaarbank, levensverzekeringmaat schappij, hypotheekbank vermogend particulier persoon, vervolgens herdisconteering bij de cir culatiebank. Neen, de schatkistbons en de schat kistwissels komen heelemaal niet meer op de open markt terecht: zij gaan regelrecht van het Ministerie van Financiën naar de „Banque de France". Want de open markt kan en wil dat schatkistpapier niet meer openen! Volg daarbij de door het zegevierende Volks front gevolgde politiek van minder uren per week werken, hoogere loonen per uur werk, dan is het voor een ieder duidelijk, dat de verkla ringen van monsieur Léon Blum schoon mogen klinken, doch door de feiten zullen worden ge logenstraft. De propagandisten voor devaluatie, gesteund door de schatkist, die op de milliarden van de „Banque de France" aast, drijven onontkoom baar naar devaluatie van den Franschen Franc! de heer K. van Nienes tot secretaris was gekozen in de bestuursvergadering. Voorz. betuigde dank aan den heer Tol te St. Pan- cras voor de attentie, hier een bouquet gekoelde Ibissen aan te bieden. Agenda alg. vergadering. Acht de alg. verg. opheffing van de sanerings maatregelen wenschelijk?, is de eerste vraag welke het H.B. stelt. De heer J. Vlug wees er bij de besprekingen op, voor de saneering te zijn geweest, doch deze heeft de kweekers veel teleurstellingen gebracht, doordat er zoogenaamd 54 is uitgekeerd van de gesaneer de bollen. Spr. berekende, dat eigenlijk slechts 35V£ pet. is uitgekeerd. Daardoor is dus 2/3 verloren ge gaan. Spr. zag niet veel meer in de saneering, wat de prijzen betreft, doch wèl voor beperking van de teeltvergunning. Men heeft ongeveer 45 cent per 100 bollen. De nieuwe regeling is ook niet rooskleurig. Daarom voelt spr. niet veel voor de saneering. Voorzitter antwoordde, dat de heer Vlug wel wat eenzijdig was. Dit is alleen over de vroege tulpen. Andere soorten zijn volledig uitbetaald. Als men de zaak objectief wil bezien, moet men daarmee reke ning houden. De heer E. Vlug was overtuigd, dat men met de saneering zooals nu voorgesteld, er spoedig heele maal uit zal geraken. Spr. vreesde met de saneering uitbreiding van de teelt in het buitenland. Voorz. merkte op, dat de reserveering niet vast voor de vernietiging is, maar voor de meerdere waarborg, dat de volle 85 uitbetaald kan worden. Na nog eenige besprekingen werd tot stemming overgegaan en met 22 tegen 16 stemmen besloten te stemmen voor de saneeringsmaatregelen. Bij de besprekingen kwam naar voren, dat men over het algemeen voor behoud van de teeltbeheer- sching was. De tweede vraag luidt: Moeten de saneeringsmaat regelen ook voor het plantjaar 1936 /'37 in vollen omvang gehandhaafd blijven? Het resultaat der stemming was, dat zich 14 voor en 24 tegen verklaarden. Ten derde werd gevraagd, of de saneeringsmaat regelen ook voor het plantjaar'1936/'37 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, maar met een gewijzigd minimumprijzenstelsel, zoodat de mini mumprijzen meer uiteenloopen. Resultaat stemming: 36 tegen, twee blanco. De laatste vraag was, of men er voor was, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uit breiding der teelt gehandhaafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buiten- landsche minimumprijzen meer moeten worden vastgesteld. De stemming wees uit, dat 31 voor en 7 tegen stemden. Het amendement Bennebroek werd niet in be handeling genomen. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren C. Timmerman en E. Vlug. De wijziging der statuten dat i.p.v. 5 afdeelingen 1/5 van het' aantal afdeelingen een alg. verg. bijeen kan roepen, werd aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. LANGENDIJK. Vergadering A.N.G.O.B. De Alg. Ned. Geheelonthoudersbond vergaderde Dinsdagavond ten huize van den heer G. Engel te Zuidscharwoude. De behandeling van den beschrijvingsbrief leverde weinig stof voor discussie op. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren Jac. Schuit en G. Engel. Het congres wordt te Bentvelt bij Haarlem gehouden op 25 en 26 Juli. Gereleveerd werd het succes van de sterrit naar het bondsterrein op verleden Zondag. Men besloot mede te werken aan de Prov. Mee ting, die zal gehouden worden in samenwerking met de I.O.G.T. en de S.O.V, Verder zal do afd. Langendijk een boottocht hou den, waartoe de fam. Engel hun boot ter beschik king stelde. Na deze boottocht uitvoerig te hebben besproken, volgde sluiting. ZIJPE Een origineel idee van „The Funny Boys" Naar wij vernemen zal de bekende amateursband „The Funny Boys" van Schagerbrug ter animeering van haar lotenverkoop een muzikale rondvaart ma ken door de gemeente Zijpe en wel morgen. De route gaat vanaf Schagerbrug door de Groote Sloot naar St. Maartensbrug—Burgerbrug—Burger vlotbrugSt. Maartensvlotbrug, enz. Vanavond zal wanneer de omstandigheden zulks toelaten, dezelfde band concerteeren te Schager brug. Voor nadere bijzonderheden zie men de adverten tie in dit nummer. Burgerlijke stand van 12 t.m. 18 Juni. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van Johannes Hubertus van Straaten en Catharina Maria Tesse- laar; Anna, dochter van Nicolaas Boersen en Anna Kooijman; Cornelia Catharina Maria, dochter van Johannes Portegijs én Maria Wilhelmina Jannes. Cornelis, zoon van Cornelis Jacobus Schagen en Jannetje Maria Pefronella Jannes: Jacoba Johanna, dochter van Cornelis Bakker en Jannetje Bood. Ondertrouwd: Pieter Nicolaas Mul, 32 jaar, melk- De laatste weken valt gestaag, Onder de hooge boomen, Een klett'rend witte regen neer, Daar waar de reigers wonen, Er raast een vreéselijk kabaal, Het ruikt er wel wat vies, Een gorg'lend abattoirg'luid, Dreunt door je trommelvlies. Het bosch verstikt onder het vuil. En 't jong, dat rolt uit 't nest, Vergaat, ontbindt, en brengt een geur, Veel erger nog dan mest. Er liep een juffrouw onder door, Beschermster van het dier. Zij kreeg als dank een groot plakkaat, Een reigersouvenir. Toen werd zij boos en mopperde Op 't stoute vogelijn. Plots schrok ze van iets op den grond En 't harte deed haar pijn. Met leege oogen keek een visch' Nu haar beschermster aan. De juffrouw werd een beetje wit, En was geheel ontdaan. Nu dacht ze aan de muggenplaag, En dan weer aan den reiger. Weer kwam een spatje op haar kraag, Vanuit de eikensteiger. Zij haastte zich uit 't reigerbosch', Naar droger, veil'ger plekken. En dacht?! hoe is het mogelijk, Dat dit den gast kan trekken. Bergen. JAN TIMMER. slijter te Koog aan de Zaan en Maria Nanne, 28 jaar, te Zijpe. Getrouwd: Cornelis Johannes Druijven, 26 j'aar, landarbeider en Maria Brigitta van Duin, 27 jaar, beiden te Zijpe; Cornelis Blankendaal, 26 jaar, tuin bouwer, te Harenkarspel en Aafje Delis, 30 jaar, te Zijpe; Johann Wilhelm Engelbarts, 29 jaar, slager en Guurtje Dekker, 34 jaar, beiden te Zijpe. Overleden: Neeltje Mol, 39 jaar, echtgenoote van: Cornelis van der Vlies. Willem de Leeuw, 83 jaar, weduwnaar van Aafje Roozing; Anna Catharina Kooij, 58 jaar, echtgenoote van Arie Bekendam; Ma ria Johanna Baken, 42 jaar, echtgenoote van Gcrrif Jongerling. PROVINCIALE FOKVEETENTOONSTELLING ter gelegenheid van de L.T.M. op 21 September te Hoorn. Op de 60e Algemeene Vergadering van den Pro vincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordholland, gehouden 17 Febr. j.1., werd besloten in samenwerking met de provinciale organisaties voor de Schapen-, Varkens-, Geiten- en Pluimvee- fokkerij dit jaar te Hoorn een Provinciale Fokvee- tentoonstelling te houden. Als datum werd hiervoor aangewezen 21 Septem ber, ter gelegenheid van de Land-, Tuinbouw- en Middenstandsdagen, de L.T.M., die dan in Hoorn worden gehouden. Op de voor enkele dagen terug gehouden verga dering van het Bestuur van den Bond van Fok- verecnigingcn is het vraagprogramma vastgesteld en waar onzer lezers hierbij belang hebben, meen den wij goed te doen, hierover in 't kort een over zicht te geven. Ten opzichte van de voornaamste punten is dan het volgende bepaald: 1. Voor de afdeeling rundvee-fokkerij kunnen, alleen dieren worden ingezonden, die eigendom zijn van de leden, van de bij den Bond aangesloten fok- vereenigingen of leden van de door de Provinciale Commissie erkende controlevereenigingen wier vee tevens staat ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee Stamboek. 2. Van de in te zenden dieren moeten desverlangd overgelegd kunnen worden afstammings- en in- schrijvingsbewijzen van fokverecniging of Stamboek, terwijl de melklijsten hierop moeten Voldoen aan de bekende eischen van dc Prov. Commissie. Met uitzondering van de stieren moeten de dieren geboren zijn bij een der leden van de vereenigingen bovengenoemd. 3. Behalve voor de kalveren en stieren worden' de inzendingen gescheiden in die van vereenigingen van overwegend lichte of zware grond. Voor de lichte gronden komen b.v. in aanmerking Asscndelft, Duinstreek, Heerhugowaard, enz. Voor de zware gronden Aartswoud, Abbekerk', Barsingerhorn, enz. 4. Het vraagprogramma is een combinatie van individueele en groepsnummers. Uitsluitend individueel worden gevraagd, stier- kalveren, stieren en zichtbaar drachtige dieren. Ech ter worden ook de dieren uit de dubbeltallen en groepen in de respectieve leeftijdsrubrieken in dividueel beoordeeld, met uitzondering van do dubbeltallen, welke niet afzonderlijk worden ge keurd. Gevraagd worden dan stierkalveren in 2 rubrieken respectievelijk geboren na 15 Jan. 1936 of in het tijdvak van 1 Nov. 1935—15 Jan. 1936. Rubr. 3—5 zijn respectievelijk voor de 1%-, 2%- en SVk jarige of oudere stieren. Rubriek 6 zijn dubbeltallen van kuikalvercn af stammend van één vaderdier. Rubriek 7—9 zijn dubbeltallen als bovengenoemd respectievelijk voor pinken, melkvaarzen en melk- twenters. Wanneer van een stier twee dubbeltallen aanwezig zijn, dan kunnen daarnaast viertallen worden gevormd, waarvoor ook prijzen zijn uitge loofd. Verder worden deze dieren individueel be« oordeeld. Rubriek 10 ïs_ groepen van 5 melkkoeien uit eert tokverceniging ingeschreven in het stamregister en elke groep toebehoorende aan minstens 2 eige naars. Ook de dieren uit deze groepen kunnen in dividueel prijzen behalen in de desbetreffende leef tijdsrubrieken. Rubriek 1113 zijn voor het zichtbaar drachtige vee respectievelijk geboren in 1933, 1932, 1931 of vroeger. Rubriek 14 is voor groepen van eigenaars, be staande uit 4, 5, 6 of 7 dieren naar gelang van de grootte der bedrijven. Van de deel te nemen groepen moeten de helft of bij een oneven getal de grootste helft uit melkkoeien bestaan. Rubriek 15 en 16 zijn de kampioenkeuringen voor de stieren en koeien. Hiermee het overzicht van de vraagnummers. Uit geloofd worden geldprijzen. In het binnen enkele dagen verschijnende vraagprogramma worden des voorwaarden meer gespecificeerd vermeld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 19