De toeslagregeling voor de IJsselmeer-visschers Zienswijze van den minister Nog meer tol aan het verkeer Hoe warm het was. „HET IS THANS HET BESTE VOORSHANDS DE WERKING VAN DE NIEUWE REGELING AF TE WACHTEN." Karakter van Armenzorg weggenomen Wij hebben er indertijd melding van gemaakt, dat op een op 1 April j.1, te Amsterdam gehouden gecom bineerde algemeene vergadering van het Centraal- Comité van Zuiderzee-visschers en de R.K. „Sint Pe- trus"-bond, de nieuwe bedrijfstoeslagregeling voor de IJsselmeervisschers in den breede is behandeld. Bij die gelegenheid werd vrijwel algemeen met waar deering gesproken over de omzetting der steunre geling in eene toeslagregeling, omdat daardoor het karakter van Armenzorg, dat in zoo sterke mate op bedoelden steunregeling drukte, werd weggenomen. Daarnaast werd echter de toeslagregeling zelve aan ernstigen critiek onderworpen, omdat volgens den basis dier regeling een te groot aantal weken slechts halve en gedurende acht weken per jaar zelfs heel geen bedrijfstoeslag zou worden verstrekt. Ten slotte werd ook de met deze kortingen gelijk loopende kor ting op den kindertoeslag en het nadeel, dat voor meerdere visschers ontstond, omdat de toeslagrege ling pas vanaf 15 April-1936 zou loopen, inplaats vanaf 29 December 1935, op welken datum de rege ling werd geacht te zijn ingegaan, van vele zijden ernstig becritiseerd. Een tijdens diezelfde vergade ring daarvoor aangewezen deputatie zou trachten, door met den Minister in overleg te treden, hierin verbetering te verkrijgen. In een in den afgeloopen week door deze beide organisaties aan de afdeelingen verzonden rond schrijven, wordt nu medegedeeld, wat het resultaat van de bemoeiingen dezer deputatie is geweest. Daaruit blijkt, dat het onderhoud met den Minister op 4 Mei j.1. heeft plaats gehad. Bedoeld onderhoud werd echter op voorstel van den Minister afgebroken, daar deze zich omtrent verschillende in den loop der bespreking aangevoerde bezwaren gaarne eerst be.ter op de hoógte wenschte te stellen, voor hij hierover een oordeel uitsprak. In eene binnenkort te houden vervolgconferentie konden deze dan na der onder de oogen worden gezien. ■Nadat op 26 Mei daaraanvolgende door den secre taris van het Centraal-Comité om vaststelling van den datum dier vervolg-conferentie was verzocht, werd, bij schrijven van 9 Juni j.1., van den Minister hierop antwoord ontvangen. In dat antwoord werd echter niet, zooals verwacht was, een datum voor die vervolgconferentie in uitzicht gesteld, doch legde de Minister zijn zienswijze inzake de aangevoerde bezwaren in de volgende bewoordingen neer; Ad. I. Ik acht de perloden' en de percentages, die voor de regelingen A. en B. zijn gesteld, zeer voldoende, wanneer men bedenkt, dat steeds de volle verdienste nit de visscherij door den be langhebbende kan worden behouden. Ik zie daarin een prikkel tot ontplooiing van werk kracht, welke door een hoogere toeslag zou ver- zwakken en vooreen uiteindelijke liquidatie .van den steun niet bevorderlijk zou zijn. „Ad. 2. In het systeem der regeling behoort feitelijk kindertoeslag niet thuis, hoewel daar mee wordt rekening gehouden bij de bepaling van den toeslag zelf, terwille van de groote ge zinnen. Het zou echter bepaaldelijk in strijd zijn met dit systeem, indien kindertoeslag werd ge geven, onafhankelijk van het percentage van den toeslag zelL Niettemin zon ik, wat dit punt be treft, bereid zijn alsnog te overwegen, of en zoo ja, op welke wijze, aan het geopperde bezwaar ware tegemoet te komen, indien daaraan inder daad de behoefte mocht blijken. „Ad. 3. De door U gewenschte verrekening over de periode van 29 December 1935 tot 15 April '36 zon voor sommigen voordeel, voor anderen na deel beteekenen. Aangezien verrekening voor al len zou moeten worden toegepast, acht ik het niet wel doenlijk op de gedurende deze periode genoten nitkeeringen terng te komen, nog afge zien van de administratieve bezwaren, daaraan verbonden." Voorts meende de Minister, „dat het thans het beste is voorshands de werking van de nieuwe regeling af te wachten. Mochten gebreken blij ken, dan zal ik niet nalaten te overwegen, op- welke wijze daaraan zou kunnen worden tege moet gekomen. In dit verband merk ik nog eens nadrukkelijk op, dat niemand verplicht is, tot de vastgestelde regeling toe te treden. Zij, die mochten meenen, beter te zijn geholpen langs den weg van artikel 13 der wet, zijn ge heel vrij dezen weg te kiezen en zoodoende na deel te ontgaan. „Onder deze omstandigheden meen ik ook, dat het thans voor een vervolg-audientie, als be doeld in Uw brief van 26 Mei 1936, niet het Juis te oogenblik is en meen ik U in overweging te mogen geven, deze nit te stellen, tenzij bijzon dere redenen voor U mochten bestaan, om Uw verzoek te handhaven." Naar aanleiding van dit iedere directe verbetering afwijzend schrijven, werd op 13 Juni j.1. door de da gelij ksche besturen van meergemelde organisaties en de leden der betreffende deputatie eene vergadering gehouden, ter bespreking van datgene, wat in den naasten toekomst nog zou kunnen worden verricht. Hierop werd besloten, waar de Minister op dit oogenblik van de noodzakelijkheid van wijziging nog niet overtuigd bleek, voorloopig de resultaten der visscherij nog even aan te zien. Mochten deze resultaten gedurende den zomer onvoldoende blijken, dan zou nogmaals eene audiëntie worden aange vraagd, waarirf dan opnieuw op doorbetaling of ver hooging der toeslag zou kunnen worden aangedron gen. Dat zulks noodig zou blijken werd algemeen gevreesd, omdat in de afgeloopen jaren de netto uitkomsten der visscherij slechts luttel waren, in sommige gevallen zelf een negatief resultaat ople verden. Werd echter nog even gewacht, dan zou mo gelijk met te meer klem op deze te geringe bedrijfs resultaten kunnen worden gewezen. Ook de korting op de kindertoeslag maakte een onderwerp van uitvoerige gedachtenwisseling uit. Men was het in zooverre met den Minister eens, dat in een toeslagregeling kindertoeslag feitelijk niet thuis behoort, omdat eigen verdiensten plus toeslag op het bedrijf voldoende behooren te zijn voor een redelijk levensonderhoud. Waar deze beide factoren echter op dit oogenblik van dien aard zijn, dat zelfs een gezin zonder kinderen (wanneer althans geen reserves van vroegere jaren aanwezig zijn) zich op allerlei wijzen groote ontberingen dient te getroosten, werd iedere korting op deze kindertoeslag thans fu nest geacht, daar bedoelde gezinnen door deze in komsten-vermindering steeds dieper in het paupe risme dreigen te verzinken. Uit het schrijven van den Minister blijkt nu ech ter, dat deze, indien hieraan inderdaad de behoefte mocht blijken, te dezen opzichte wel tot eenige te gemoetkoming bereid is. Men meende nu, waar die behoefte toch onmiskenbaar aanwezig is, op inwilli ging hiervan, zoo mogelijk volledig, te moeten aan dringen. Per zelfden datum is van deze zienswijze der be sturen reeds mededeeling aan den Minister gedaan. De afdeelingen worden verder opgeroepen, de be sturen steeds volledig op de hoogte te houden met den toestand der IJsselmeervisscherij, opdat het Da- gelijksch Bestuur voortdurend een juist oordeel hierover zal kunnen vellen en dus ook zal kunnen beoordeelen, of en zoo ja, wanneer, aandrang op de doorbetaling van den toeslag, of op verhooging daar van, zal dienen te worden uitgeoefend. RECHTBANK TE VEEL KOEIEN PER WAGON GELADEN. Expediteur tot f éO.- boete ver oordeeld. De Amsterdamsche kantonrechter dr. G. F. Haase heeft gister uitspraak gedaan in de straf procedure inzake het vervoeren van koeien per spoor. Een expediteur was overtreding van het al gemeen reglement van vervoer van de N. S. ten laste gelegd. Hij had op 12 Maart j.1. te Zutphen koeien ten vervoer per spoor naar Amsterdam aangeboden en zoo veel per wagon, dat de dieren tegen el kaar en d ewanden stonden aangedrongen, geen bewegingsvrijheid hadden en geen man er zich tusschen kon bewegen. Met name zouden 17 koeien geladen zijn in een wagon van 21 m2 en 15 in een van 19. m2. De verdachte gaf deze getallen toe, doch ontkende, dat de dieren te weinig bewegingsvrijheid zouden hebben gehad. Verdachte deed bovendien opmerken, dat run deren steeds tegen elkaar staan en dat de des betreffende bepaling in het algemeen reglement vervoer niet is na te komen, omdat het geen ge tallen bevat. Inspecteurs van de Sophia vereeni- ging tot bescherming van dieren verklaarden, dat in eiken wagon minstens een koe te veel was, De kantonrechter achtte het tenlaste ge legde bewezen, verdachte is reeds eenige malen verbaliseerd en eens voor een dergelijk feit ver oordeeld. In casu zijn aan de dieren geen ern stige wonden of schaafplekken toegebracht. Met deze omstandigheden rekening houdende veroordeelde de kantonrechter den expediteur tot f 40.- boete, suhs. 20 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had de maximum boete n.1. f 75.- gerequireerd. BULGAARSCHE CHAUFFEURS IN STAKING Als gevolg van te strenge ver- keersbepalingen. Gistermorgen vroeg zijn de chauffeurs in ge heel Bulgarije in staking gegaan. Naar verluidt liggen aan deze beweging geen sociale eischen ten grondslag: zij richt zich slechts tegen de nieuwe strenge verkeersbepalingen, die in den laatsten tijd zijn uitgevaardigd. Het aantal sta kers bedraagt bijna 5000. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ROTTERDAM VIJF GEWON DEN Rotterdam, Gistermorgen omstreeks kwart over zes is op den Charloischen Lagedijk een ernstig ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan vijf werklieden min of meer ernstig werden ge wond. Een auto, waarin vijf mannen uit de randgemeenten van Rotterdam waren gezeten, allen werkzaam bij de Hollandsche beton Mij. was op weg naar de Heyplaat. Op den Charloischen Lagedijk slipte de auto en hotste tegen een boom. De 25- jarige J. van der Vlies uit Sliedrecht brak het linker sleutelbeen en een paar ribben, de 32-jarige W. de Ruiter uit Hardinxveld be kwam een linkersleutelbeenfractunr en wonden aan het voorhoofd, de 52-jarige H. Dekker uit Hardinxveld brak den rechterpols en klaagde over pijn in de borst, de 56-jarige G. de Ruiter uit Hardinxveld bekwam een wonde aan het voorhoofd en de 21-jarige M. de Ruiter uit Hardinxveld klaagde over pijn in den buik. Allen zijn per auto van de geneeskundige dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORRIJDERS DRIE GEWONDEN Zondagavond heeft in de nabijheid van het veilinggebouw te Geldermalsem een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee motorrijwie len, waarvan het eene met drie, het andere met twee personen bemand was. De motorrijwielen reden in tegenovergestelde richting en kwamen door tot nu toe onverklaar bare oorzaak met elkaar in botsing. Drie van de vijf betrokkenen bij het ongeval, de gebroeders Van Vuren uit Culemborg, en de heer van Veen uit Geldermalsen, zijn in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Gel dermalsen vervoerd. MOTOR OVER DEN KOP GE SLAGEN Velp, 22 Juni Op den rijksweg 's Herto- genbosch-Nijmegen heeft Zondagavond onder de gemeente Reek bij Velp een ernstig motor onge luk plaats gehad, dat den bestuurder het leven heeft gekost, terwijl de duo-rijdster een gebro ken enkel bekwam. Een motorclub uit Eindhoven had met twintig deelnemers per motor de Waalbrug bezichtigd. Toen zij huiswaarts keerden, sprong de achter band van den motor van den heer Huigevoort uit Eindhoven. De bestuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt en sloeg over den kop. Nadat kort na het ongeval de eerste genees kundige hulp was verleend, werd de motorrij$ der, die een schedelfractuur had bekomen, per auto naar het ziekenhuis te Reek vervoerd. Zijn echtgenoote, die op de duo gezeten was. bekwam een gebroken enkel en werd eveneens naar ge noemd ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen is de heer Huigevoort aan de hekomen verwondingen overleden. MELKAUTO GEKANTELD Op den Klaprozenweg te Amsterdam is gis termorgen een melkauto, waar de weg een bocht maakt tegen een lantaarnpaal gereden. De ijzeren paal knapte af en de auto kantelde door den schok. De bestuurder kwam er zonder letsel af. De materieele schade is belangrijk. NEDERLANDSCHE AUTO IN DUITSCHLAND VERONGELUKT DE ACTEUR LA ROCHE GEDOOD Amsterdam, 22 Juni Naar wij vernemen, is Zondagochtend omstreeks elf uur nabij Os- nabruck een Nederlandsche auto verongelukt# waarbij eon der inzittenden werd gedood. De heer J. Hamme uit Amsterdam keerde met zijn echtgenoote uit Bremen per auto naar Amster dam terug. In de auto zaten verder de bekende acteur Flor la Roche uit Amsterdam en als tweede dame mejuffrouw Broekman, eveneens uit Amsterdam. Nabij Osnabruck is de auto Zondagmorgen omstreeks elf uur door tot nu toe onbekende oorzaak verongelukt. De acteur Flor la Roche werd op slag gedood, de heer J. Hamme en zijn echtgenoote kregen beenfracturen. Mejuf frouw Broekman bleef ongedeerd. HET AUTOBUSONGELUK TE ARNHEM TOESTAND DER GEWONDEN Omtrent den toestand van de slachtoffers van het autobusongeluk te Arnhem, werd medege deeld, dat deze over het algemeen gunstig is. Mevrouw Houtkruier-de Jong en de heer ten Broek, die in het gemeenteziekenhuis worden verpleegd, hadden een tamelijk goeden nacht ge had en kwamen gistermorgen bij kennis, me vrouw Sprenger, die in het St. Elisabethgast huis wordt verpleegd, en zeer ernstig is gewond# is gistermorgen tot het bewustzijn gekomen. Het lijk van den chauffeur is in beslag ge nomen. In den loop van den nacht kwamen fa milieleden van Amsterdam naar Arnhem. Door de Justitie is tot deskundige voor heï onderzoek aangewezen Ir. Zoetelief Norman, te Oosterbeek, Verder is nog komen vast te staan, dat de bus tijdens den rit tweemaal oponthoud heeft gehad. Onderzocht zal worden, wat de oorzaak hiervan is geweest. Noodweer in Bulgarije Tientallen menschen door den bliksem gedood. Sofia Gedurende de laatste drie dagen hebben in het geheele land talrijke onwe- ders plaats gehad, die vele slachtoffers heb ben geeischt. Voor zooverre op het oogen blik bekend is, zijn 52 personen door den. bliksem gedood. Het aantal dooden is wel- licht nog grooter, daar uit de afgelegen heiden nog geen berichten zijn binnenge komen. Max Schmeling als reclame«object Tienduizenden dollars worden hem aangeboden. •*- New York Na zijn zege over Joe Louis zijn Max Schmeling echt Amerikaansche aan biedingen gedaan. De Amerikaansche omroep wilde hem voor een reeks van voordrachten voor den microfoon hebben. Een Amerikaan sche variété bood hem 150.000 dollars voor eenige gastrollen. Een reusachtige vruchtencon- servenfabriek van de Rio Grande bood hem voor een nieuwen naar Schmeling genoemden drank een kwart van de opbrengst aan, en voor een tournee van tien weken door de vereenigde sta ten wilde men hem 15.000 dollars betalen. Schmeling heeft al deze aanbiedingen echter van de hand gewezen, daar hij verklaarde, dat hem de wereldtitel meer waard was. Indien hij b.v. tien weken in den heetsten tijd van het jaar van de eene stad naar de andere zou moe ten trekken, of 's morgens en 's middags voor den microfoon zpu moeten staan, zou het voor hem niet mogelijk zijn, in den best mogelijken vorm tegen Jimmy Braddock uit te komen. PROFESSOR TE WEENEN DOODGESCHOTEN. Student wachtte hem in het trappenhuis op. Gistermorgen Is in de Weensche Universiteit de leider van de Positivistische school, prof. Moritz Schlick, door een student Nellboeck, doodgeschoten. De student, die zijn studie reeds voltooid had, wacht te den professor in het trappenhuis op en vuurde vier schoten op hem af. Het motief tot deze daad schijnt te moeten worden gezocht in persoonlijke wraak, aangezien Schlick zou hebben verhinderd, dat Nellboeck, een positie, waar hij kans op maakte, kreeg. Nader uit Weenen: De moord op den professor ïn de philosophie, dr. Schlick, heeft in universitaire kringen groot opzien gebaard. Prof. Schlick werd 14 April 1882 in Berlijn geboren. Hij vestigde zich in 1911 als privaat-docent aan de universiteit te Rostock, was vervolgens pro fessor aan verscheidene Duitsche universiteiten en kwam in 1922 naar Weenen, waar hij sindsdien kennistheorie doceerde. De verklaringen, die de moordenaar voor de politie heeft afgelegd, zijn bijzonder verward. Hij spreekt slechts over een ontslag en over het vereffenen van een oude rekening. Dader van Haagsche inbraken in Duitschland aangehouden. sGravenhage, 22 Juni. De Haagsche politie heeft eenigen tijd geleden ter beschikking van de justitie gesteld den 18-jarigen J. J. van der M., die samen met den 17-jarigen H. W. K. L., van Duit sche nationaliteit, eenige inbraken heeft gepleegd in het Laakkwartier te Den Haag. Tot nu toe is vast gesteld, dat zij zich toegang wisten te verschaffen tot een perceel waarin is gevestigd een grossierderij in koloniale waren aan de le van der Kunststraat, tot de kantoorlokalen van een capsulefabriek aan het Leeghwaterplein en tot een rubberfabriek aan de Leeghwaterstraat. Het totaal bedrag, door hen op deze wijze buit gemaakt, bedraagt f 400.—, welk bedrag door hen is uitgegeven voor café- en bios coopbezoek en snoeperijen. Zij maakten zich uitslui tend aan diefstal van geld schuldig, dat zij door het openbreken van lessenaars e"n kasten verkregen. L., die er de lucht van had, dat de politie hem zocht, nam de vlucht naar Duitschland. In samen werking met de Duitsche politie werd hij te Bruns- wijlc aangehouden, waar hij zich, na bovenvermelde inbraken te hebben bekend, thans in bewaring be vindt. J. J. van der M. werd reeds 14 Mei j.1. in het huis van bewaring te Den Haag ingesloten. Het warme weer Ln de afgeloopen week. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst te De Bilt. In de periode van zonnig zomerweer van 17 tot 21 Juni zijn maximum temperaturen voorgekomen, zoo als in het vorig jaar ook in Juli en Augustus niet zijn waargenomen en op de laatste drie dagen te de Bilt zelfs hooger dan op dezelfde datums sedert het begin van de waarnemingen aldaar (1897) zijn voor gekomen. Toch vormen deze reeks warme dagen niet het merkwaardige hitterecord, want er is vroeger in het jaar te de Bilt een reeks hoogere temperaturen waargenomen, n.1. in Mei 1922. Ter vergelijking volgen hier de maximum-temperaturen van 21 tot 25 Mei 1922 en van 17 tot 21 Juni 1936. Mei 1922 21 27.8 gr. 22 33.2 gr. 23 32.9 gr. 24 33.6 gr. 25 28.6 gr. gemiddeld 31.2 gr. Juni 1936. 17 27.9 gr. 18 30.7 gr. 19 31.1 gr. 20 32.1 gr. 21 31.6 gr. gemiddeld 30.7 gr.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2