Plaatselijk Nieuws. Uit Bergen. Het reisplan van de Zeppelin-Reederij Zee-engten conferentie geopend VttR De Bilt seint De dreiging in het verre Oosten ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. De Stationschef op hartelijke wijze ge huldigd. Woorden van waardeering en dank; een schat van bloemen. Zooals wij reeds hebben gemeld, was het gisteren de dag, dat onze stationschef, de heer C. Coevert, zijn zilveren jubileum bij de Spoorwegen herdacht. Toen wij in de morgenuren de woning van den jubilaris betraden, troffen wij ln de kamer boven een groote schare van belangstellenden aan, terwijl een schat van bloemen was aangedragen, om getuigenis af te leggen van de hulde, welke men den heer Coe vert op dezen, voor hem zoo gewichtigen dag, bren gen wilde. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den heer Haima van der Wal uit Amsterdam, Inspecteur bij de Nederlandsche Spoorwegen, die de directie ver tegenwoordigde; den heer Damen, chef van den Technischen Dienst der Tramwegen; den heer Stee nis, voorzitter van de afd. Alkmaar der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel; het personeel van •het Station te Bergen en tal van familieleden en kennissen. De inspecteur voert het woord. De heer Haima van der Wal, voerde namens de Directie der Ned. Spoorwegen allereerst het woord. Spr. begon met te zeggen, dat hij met pleizer eenige woorden van gelukwensch wilde richten tot den heer Coevert, omdat hij en de jubilaris oude beken den waren. Spr. wees voorts op den grooten ijver en de nauw gezette plichtsbetrachting van de jubilaris en wan neer men z'n werk weet te doen met blijheid, dan geeft dit Resultaat. De wijze waarop de dienst wordt uitgevoerd, noem de spr. het positieve resultaat en de heer Coevert heeft in al die jaren z'n werk steeds met groot ple zier gedaan. De inspecteur wilde den jubilaris de gelukwenschen overbrengen van de directie der Ned. Spoorwegen en ook van z'n beide collega's, daarbij de hoop uitsprekende, dat do heer Coevert nog vele jaren zou doorgaan op de wijze, zooals hij dat thans steeds had gedaan. Namens de directie der Ned. Spoorwegen bood spr. tenslotte den jubilaris een diploma, aan voor 25-ja- rigen trouwen dienst, vergezeld van een couvert met inhoud. Vervolgens richtte de heer Haima v. d. Wal eenige hartelijke woorden tot Mevr. Coevert. De heer Coevert was zichtbaar onder den indruk, toen hij den inspecteur oprecht dank zegde voor zijn hartelijke woorden. Spr. zeide, dat hij zijn werk steeds met liefde verricht had en hoopte, dat nog vele jaren te blijven doen. De heer Coevert verzocht den heer Haima v. d. Wal zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan de directie voor dit groote blijk van medeleven in zijn jubileum (Applaus). Een geschenk namens het personeel. Hierna voerde de heer J. P. H. Dames, namens het personeel der Tramwegen het woord. Elf jaar gele den, zeide spr. hebben we elkaar het eerst ontmoet, toen ge werkzaam waart op de lijn Hoorn—Venhui zen en u heeft daar het omvangrijke goederenver keer op de beste wijze doen marcheeren. Toen werd u overgeplaatst naar Egmond en een gemakkelijke taak had u daar niet. Voor den omgang met het publiek was daar iemand noodig, dis overmacht had en ook van deze U opgelegde taak, kweet U zich op voortreffelijke wijze. Ten slotte werd U hier naar Bergen overgeplaatst en U heeft dadelijk begrepen, dat het publiek hier op een heel andere wijze moest worden behandeld, dan in Egmond. En ziet, ook nu weer gaat het best! Spr. hoopte, dat het den heer Coevert gegeven mocht zijn, nog tal van jaren z'n plicht te kunnen vervullen. Ook mevr. Coevert wilde de h6er Damen z'n har telijke gelukwenschen aanbieden. Spr. betrok daarin tevens aen zoon en de dochter van den jubilaris. Daarna overhandigde de heer Damen den jubilaris namens het personeel een cadeau, bestaande uit een fraaie schemerlamp, waarbij een mooie oorkonde was gevoegd, geteekend door den zoon van den conduc teur, den heer G. van Dok. (Langdurig applaus.) De heer Coevert bracht den hier Damen dank voor zijn hartelijke woorden en wees op de prettige samenwerking, daarbij de hoop uitsprekende, dat die samenwerking nog vele jaren zou voortduren. Oprecht wilde spr. het personeel dank zeggen voor dit fraaie geschenk, hetwelk door hem steeds in eere zou worden gehouden. (Applaus). Noq een woord van gelnkwensch. Tenslotte nam de heer Steenis het woord om na mens de afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel den heer Coevert te compli menteeren. Spr. zeide, dat de vereeniging trotsch was op den heer Coevert, dien zij onder haar leden mocht rekenen. Moge de jubilaris nog tal van jaren lid onzer vereeniging blijven, aldus eindigde spr. Nadat de heer Coevört ook dezen spreker van har te had dank gezegd voor zijn vriendelijke woorden, was het officieele gedeelte afgeloopen en bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. In de middaguren kwam het Dagel. Bestuur der Berger Sportvereeniging den jubilaris gelukwen schen, bij welke gelegenheid de voorzitter het woord voerde. De heer C. ten Bruggencate schetste aller eerst de beteekenis van den persoon van den jubi laris voor de B.S.V., immers nu de heer Coevert waakt over de bondszaken, weet het bestuur die vei lig- Mevr. Coevert, aldus spr., is het bestuur grooten dank verschuldigd, voor de wijze waarop zij de be stuursleden ontvangt als deze dakloos zijn en niet weten, waar ze de schrandere koppen bij elkaar moeten steken om te vergaderen. En bovendien brachten de heer en mevrouw Coevert uit Egmond nog een zoon mee; een fermen, stoeren voetbal jon gen, dien we best gebruiken konden. Het mes sneed dus niet van twee, maar in dit geval van drie kan- ten. Is het wonder, vroeg spr., dat de vereeniging dezen heuglijken dag niet onopgemerkt wilde doen voorbij gaan? Zeg het met bloemen, meende het bestuur en dat hebben we toen maar gedaan ook. Als de ju bilaris nog vele jaren bij de spoorwegen blijft, met als standplaats Bergen, zal ook de vereeniging nog langen tijd van zijn werkkracht kunnen profiteeren. Met de hartelijke gelukwenschen, ook tot mevr. Coevert gericht, eindigde spr. zijn rede. (Applaus.) De heer Coevert dankte den voorzitter van B.S.V. hartelijk voor zijn aardige woorden en zeide, dat hij, zooveel als in z'n vermogen lag, voor de vereeniging zou doen. concert, i Harmoniekapel Jeugdkapel. In tweeërlei opzicht was het concert, dat onze Harmoniekapel onder dirigentschap van Jac. Jansen Zondagmiddag in onzen mooien muziektuin gaf, iets aparts. In de eerste plaats omdat onze Jeugdkapel, voor welker oprichting de burgerij zoo spontaan haar steun had gegeven, zich de eerste maal in het pu bliek zou laten hooren; en dan ook omdat onze Kapel voor dit „kermis-concert" alleen marschen zou spelen. En het was een verheugend feit, dat de belang stelling voor dit concert zeer groot was. Wel een be wijs, dat het ernstig streven van Kapel en dirigent om iets goeds, iets moois te brengen, wordt gewaar deerd. Dat men benieuwd zou zijn naar de prestaties der Jeugdkapel was te begrijpen. En de heer Jac. Jan sen wees er in zijn hartelijk toespraakje tot de jonge lui en het publiek op, dat men niet te hooge ver wachtingen mocht koesteren van deze eerste proef. Immers, de jongelui studeerden pas 3 maanden en ze waren, aldus liet de spreker zich gekscherend uit: nu reeds geheel klaar voor het Concertgebouw orkest. Zoo was het nu wel niet, maar toch was er buitengewoon gestudeerd, met groote animo. Op de repetities en thuis, zoowel alleen als samen was er gerepeteerd en geoefend en verschillende oudere le den der kapel hadden hun gewaardeerde hulp ver leend. Dus er was in alle opzichten groote belang stelling en meeleven. Vervolgens kregen eerst de houten instrumenten 'n beurt, en hoorden we hoe ver de jongelui al gevor derd waren. En tot slot voor het koper een expres voor de jongens klaar gemaakt nummer. En werke lijk de resultaten waren verrassend en wij profetee- ren bij zulk enthousiast volhouden de beste resul taten. Bij het publiek ontving een en ander een har telijk onthaal. Het was een allerprettigst intermezzo. En onze Harmonie zelf kweet zich, wij beginnen dat reeds als vanzelf sprekend te beschouwen, uit stekend van haar taak. En deze was niet in alle op zichten steeds gemakkelijk. Er was, ondanks het feit, dat het allemaal marschen waren, die werden uitgevoerd, variatie. En geen oogenblik hebben wij het betreurd, dat kapel en dirigent dit program ma hebben gekozen, een groot genoegen als 't ge weest is om te luisteren. Ook tegenover de Kapel was het publiek gul in haar waardeering. Alhoewel het Zondagmiddag zeer warm was en elk beschaduwd plekje door de bezoekers moest worden benut, om het niet al te warm te krijgen, is dit concert voor velen een paar uur van echt ge not geweest. theater ROYAL. Vanaf hedenavond draait in Theater Royal het grootste filmwerk „Kapitein Blood", waarin op avontuurlijke en sensationeele wijze de levensloop van den zeeroover van dien naam, zooals Rafael Sabatini, hem in zijn roman heeft uitgebeeld, op het witte doek wordt gebracht. Dr. Peter Bloöd, Ier van geboorte, wordt, als bij een vriend, die in een opstand tegen Koning James II gewond is, verpleegt, als slaaf naar Jamaica ge zonden. Hij wordt eigendom van Kolonel Bishop, een wreeden suikerplanter, die hem op aandringen van zijn nichtje, Arabella, koopt. Als Arabella hoort, dat deze jonge flinke man een dokter is, zorgt zij, dat hij als lijfarts van den Gouverneur van Jamaica, die lijdende is aan jicht, wordt aangesteld. Bishop tracht hem nu op alle mogelijke manieren het leven zuur te maken, zoodat Peter op een ontvluchtings plan zint. Als op zekeren dag Spaansche zeeroovers het stadje aanvallen, weet Blood met zijn vrienden te ontsnappen. Zij overmeesteren het Spaansche zee- rooversschip en kiezen daarmede zee. Hiermede neemt Blood's zeerooversloopbaan een aanvang. Hij wordt de schrik der zeeën en speciaal de schrik der koningen van Spanje en Engeland. Op het hoogte punt van zijn carrière als piraat sluit hij een bond genootschap met Levasseur, een even beruchte Fransche zeeroover. Laatstgenoemde verovert een schip, waarop Arabella Bishop zich bevindt in ge zelschap van Lord Willoughby, een gezant van den koning van Engeland. Levasseur neemt beiden ge vangen en is bereid ze vrij te laten tegen een fabel achtig losgeld. Hij wil dit geld echter voor zich alleen houden, zonder Blood zijn aandeel te doen toekomen. Als Blood onverwacht terugkeert, roept deze Levas seur ter verantwoording. Een hevig duel volgt, waarin Levasseur wordt gedood. Bishop laat Ara bella nu aan boord van zijn schip brengen, waar hij haar zijn liefde verklaart. Arabella is echter van afschuw vervuld jegens den man, dien zij eens hoogachtte, doch nu een moordlustig piraat was ge worden en slingert hem de heftigste verwijten naar het hoofd. Lord Willoughby, die inmiddels ook aan boord was gebracht, deelt Blood mede, dat hem en zijn mannen door Koning Willem III, den opvolger van James II, genade werd geschonken en, dat hij als officier bij de Engelsche zeemacht is aangesteld. Blood zet koers naar Port Royal om Arabella naar haar bestemming te brengen, doch op cenigen af stand bemerken zij, dat Port Royal aangevallen wordt door Fransche oorlogsschepen. Blood zet Ara bella op het strand aan land en besluit, als hij van Willoughby verneemt, dat Engeland en Frank rijk in oorlog zijn, te hulp te snellen. In een ontzet tend zeegevecht, weet Blood de zege te behalen en zeilt de haven binnen. Willoughy is woedend als hij bemerkt, dat Bishop, inmiddels tot Gouverneur benoemd, zijn stad in den steek heeft gelaten in oorlogstijd, om jacht te maken op Blood. Hij besluit daarom Blood tot Gouverneur te benoemen. Blood en Willoughby begeven zich naar het Gou vernementspaleis. In den tuin ontmoet Blood Ara bella. Deze is zeer verschrikt hem te zien, daar zij weet, dat haar oom ieder oogenblik kan arriveeren. Als Blood weigert weg te gaan, smeekt zij hem en bekent, dat zij hem liefheeft. Als Bishop de trappen van zijn paleis betreedt, deelt Willoughby hem mede, dat hij wegens het verzaken van zijn plicht ontheven is uit zijn func tie van Gouverneur. Bishop, meent, dat het een grap is, doch als hij zijn werkkamer betreedt, ziet hij zijn doodsvijand in vol ornaat in zijn stoel zitten. Arabella smeekt hem om genade voor haar oom en Blood strekt vergevingsgezind zijn hand ter be groeting, met een minzaam: „Goeden morgen, Oom!" SCHOOL MET DEN BIJBEL. In de Vrijdagavond gehouden bestuursvergadering is besloten het schoolfeest als volgt te houden: 17 Juli hoogste klassen naar Amsterdam; 24 Juli lagere klassen naar Bergen, Kamperduin en Schoorl. KERMISRELLETJE. Zondagnacht is de kermisvreugde nog een oogen blik verstoord geworden. Bij een caféhouder op de Markt ontstond omstreeks 1 uur plotseling een schermutseling, waarvan een zekere M. uit de Zijpe het slachtoffer werd. Op minder zachtzinnige wijze sloeg men hem n.1. met een bierglas op het hoofd. Hij bleek danig gehavend te zijn, zoodat met bekwa men spoed Dr. Nanninga werd ontboden, die de wond terstond kramde, waarna het slachtoffer per auto naar huis werd gedirigeerd. De dader afkomstig uit Zijdewind kon zich nu ook niet bepaald op een rustige nacht beroemen. Hij werd na eenigen tijd lekker te hebben liggen slapen, door onze ijverige politie volgens het bekende recept van z'n bed gelicht, in arrest gesteld en ge vankelijk naar Schagen gevoerd. I-Iier werd onze vriend achter slot en grendel gezet. Het vermoeden lijkt ons dan ook gewettigd, dat deze muis voor hem wel geen kleine staart zal hebben. En maar goed ook! ITALIë RESERVEERT ZICH ALLE RECHTEN. Gistermiddag om 4 uur is te Montreux de openbare zitting van de zee-engten-conferentie geopend. Na een openingsrede van Bondsraad Motta, die hulde bracht aan de correcte houding der Turksche regeering, nam de Turksche minister van buiten- landsche zaken, Roesjdi Aras, -het woord, met de verklaring, dat Turkije alles wil doen om met de belangen van den wereldhandel rekening te houden doch dat z. i. de tegenwoordige toestand, waarin de meest kwetsbare plek van zijn land onbeschermd is, niet kan worden gehandhaafd. Het is de plicht van Turkije de zeeëngten te be schermen, zooals het de plicht van iederen staat is, zijn medewerking op het gebied der collectieve vei ligheid slechts te verwachten, wanneer hij dit recht eerbiedigt en zelfs steunt. Na deze verklaring spraken de vertegenwoordigers van Roemenië. Engeland, Frankrijk, Rusland, Japan, Griekenland Joego-Slavië, en Bulgarije, die allen verklaarden, dat hun regeeringen met groote wel willendheid staan tegenover de wcnschen der Turk sche regeering en gaarne zullen medewerken aan een herziening van het verdrag van 1923. Wat de Turken vragen. De Turksche eischen, die op de Dardanellenconfe- rentie officieel naar voren zijn gebracht, omvatten drie hoofdstukken: 1. Remilitarisatie der zeeengten; 2. Reglementeering van de vrijheid van doorgang voor oorlogsschepen, gebaseerd op beperking tot 14.000 ton van de schepen, die de verschillende zee engten mogen passeeren, en tot 28.000 ton van de tonnage der oorlogsschepen, die zich in de Zwarte Zee mogen bevinden; 3. Reglementeering van het vliegen over de zee- engten. Italië houdt een slag om de arm. De Italiaansche regeering heeft den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Roesjdoe Aras, een nota doen toekomen, waarin de wensch tot uiting wordt gebracht, dat de conferentie inzake de zee engten niet voor de zitting van de Volkenbondsraad bijeen zal komen. De Italiaansche regeering maakt de uitvoerigste reserves ten aanzien van de zittin gen, die geopend zullen worden en ten aanzien van het geheel der behandelde problemen. Dat Italië weinig welwillend staat tegenover de Turksche verlangens is begrijpelijk. Een opnieuw versterken der Dardanellen oevers beteelcent het scheppen van fortificaties door een niet bepaald vriendschappelijk gezinde staat., vlak bij belangrijke Italiaansche versterkingen. 2600 JAAR JAPANSCHE RIJK Tokio, 22 Juni (A.N.P.) De Japansclie regeering is bezig met de vorming van een com missie in verband met de viering van den 2600en stichtingsdag van het Japansche keizerrijk in 1940. Het voorbereidend comité dat in October j.1. is gevormd, zal de zaak aan de nieuwe com missie overdragen. GENERAAL MAKONNEN NAAR ABESSINIE Generaal Makonnen, die aan bet Zuidelijk front met Nasiboe heeft gestreden is gistemorgen te Cairo aangekomen. Hij zal zich waarschijnlijk naar Abessinië begeven om de situatie in het Westen, vooral in Gore, te bestudeeren. Hij is door den Neegus gezonden en zal de leiding der Abessijnsche regeering in Gore op zich nemen Verder heeft bij tot taak den Negus mede te deelen, hoe groot de strijdkrachten in West Abes sinië zijn. EEN BELANGRIJK DOCUMENT IN DE GESCHIEDENIS VAN HET VERKEER Berlijn, 22 Juni (D.A.D.Er bestaan aller lei prospectie over reizen, prospectie over autoreizen door de woestijn en prospectie over wereldreizen per boot. Maar een van de merk- waardigsten van hen is getiteld: ..en nu over den Atlantischen Oceaan" en is juist dezer dagen door de Zeppelin-Reederij uitgegeven. De opmaak wijkt in weinige bijzonderheden af van de gebruikelijke vorm, maar desondanks bezit deze prospectus een bijzondere beteekenis. Hoe wel de tochten ,die het luchtschip Hindenburg in den loop van dezen zomer naar Noord-Ame rika zal ondernemen, nog als proeftochten be schouwd moeten worden, bewijst dit reisplan toch, dat het luchtschip op het oogenblik zijn plaats in de rij der geregelde verkeersmiddelen heeft ingenomen en met dezelfde stiptheid ver mag te werken als het schip of het vliegtuig. Ook de mededeeling dat men op 'n tocht met den Zeppelin van dezelfde gemakken voorzien is als op een groot oceaanschip, is niet overbodig, evenmin als de opmerking, dat het reizen per luchtschip niet veel duurder is dan per schip. Men is van plan dit jaar tien tochten heen en terug naar Lakehurst te maken. De reizen be ginnen in Frankfurt. Nadat het luchtschip „Graf Zeppelin" zijn tochten naar Zuid-Amerika nu reeds vijf jaren met de grootste regelmatigheid maakt, bewijst dit en nu over den Atlantischen Oceaan" met rechtmatige trots, dat nu ook het laatste en moeilijkste traject over den Oceaan, n.1. het Noordelijke gedeelte, voor de luchtvaart is ver overd. Ver wacht in g: zwakke veranderlijke wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk regen- of onweers buien, warm weer. Verdere vooruitzichten: bewolkt, onweer»* achtig. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aaa TEMPERATUUR: 18 gr. C. is 64 gr. F. TERLEP's LIKDOORNTINCTUUR, VERHOOGT UW LEVENSLUST BIJ 'T UUR! Prijs per flacon f0.35. Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103. SCHAGEtf, Ook Sjantoeng wendt zich van Nanking af. Peking. Het rondzend-telegram, tegen de drei gende burgeroorlog in het zuid-westen, dat de gene raals Soeng Tsje Joean, voorzitter van den politie leen raad van Hopei en Tsjahar, en Han Foe Tsjau, gouverneur van Sjantoeng, Zondagavond hebben ge publiceerd, schijnt te beteekenen, dat de beide gene raals tijdens dc conferentie, die zij onlangs nabij Tsinan, in Sjangoeng, hebben gehouden, een accoord hebben gesloten. In deze conferentie zou de reorga nisatie en uitbreiding van den politieken raad, mid dels nauwe samenwerking met Sjangtoeng, zijn be studeerd. Het nieuwe organisme zou in naam met Nanking verbonden blijven, doch practisch 'n zeer uit gebreide autonomie genieten, vooral economisch. Soeng Tsje Joean zou voorzitter en Hanfoe Tsjoe vicevoorzitter zijn van deze combinatie, die voldoet aan de wenschen van de Japansche autoriteiten in Noord-China. Opslagplaats te Lith uitgebrand Brandweer kon tegen het zich snel uit breidende vuur niets uitrichten. Scha de ongeveer 10.000 gulden. Lith, 23 Juni: In den afgeloopen nacht te om streeks twaalf uur, is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een opslagplaats van de stoombooton derneming H. Jansseri aan den Dijk te Lith.. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de* aldaar opgeslagen machine en cylinderolie, greep zeer snel om zich heen en de brandweer van Lith kón, mede door gebrek aan water weinig uitrichten en moest zich in hoofdzaak beperken tot het voorkomen van uitbreiding van den brand, hetgeen haar gelukte. De opslagplaats, waarin tevens een personenauto van den heer Janssen stond, brandde geheel uit. Door de geweldige hitte sprongen de ruiten en verschroeiden deur- en raamkozijnen van de tegenover de opslag plaats gelegen woningen, bewoond door de families Jansen en Versteft. De schade, die geschat wordt op ongeveer f 10.0003. wordt door verzekering gedekt. Zedenmisdrijf in Alkmaar De Alkmaarsche politie heeft Zondag gear resteerd den hoofdagent van politie V., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf bedoeld in art. 247 w. v. str. met een 13-jarigen jongen. Het onderzoek heeft ertoe geleid dat tegen ver dachte proces, verbaal is opgemaakt, waarna hij ter beschikking van de Justitie is gesteld. Japansch schip in beslag Peking 22 Juni (A.N.P.) De Chineesche douanebeambten te Tsingtao hebben een Ja pansch schip in beslag genomen, dat 700 ton benzine aan boord had. Verder werd tusschen Tangkoe en Tsjikoe een Japansch smokkelschip door een vaartuig van de Ghineesche douane na een vuurgevecht tot overgave gedwongen. VAN LADDER GEVALLEN. Valkenburg, 23 Juni: Hedenmorgen om streeks half zes is de 45-jarige Fr. Hofmann, die voor zijn huis enkele takken van de boomen wilde snoeien, daar deze hinderlijk waren voor te verrich ten schilderswerkzaamheden, van een 10-meter hoo- gen ladder gevallen. De ongelukkige was op slag dood. FRAUDE MET OUDHEDEN ONTDEKT. Aneta seint uit Semarang: Op last van 'de douane zijn te Semarang, Solo en Soerabaja kisten met oudheden aangehouden. Het betreft kisten met Hindoe-beelden, die door den eigenaar, den Japan ner Sawabe, onttrokken zijn aan de vendutie van Toko Fuji te Djocja. De kisten werden bij de douane aangegeven als inhoudende oud ijzer. De oudheid kundige dienst was reeds in 1934 gewaarschuwd, dat dc betrokkene verwoed bezig was met het verzamelen van cultuur-historische monumenten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7